Arrestaties na SPECIALE „LUCHTBRUG” NAAR ZUID-VIETNAM INGESTELD Kraken van huis wordt strafbaar Mooi weer houdt Tijdelijk werk? DISCUSSIE OVER TE VONDELING LEGGEN Jordanië Beperking van voedselreclame aanslag op consulaat Egypte stelt eisen aan Verkiezingen in Bondsrepubliek tweemaal zo duur Loodgieter overleeft val bepleit van 11 meter aan; winter in Rusland Forse hasjvangst op Schiphol iht Jungleheld getrouwd O? j BI HOOGOVENS IJMUIDEN 0 Minister Van Agt dient wetsontwerp in minister gepubliceerd Adviezen van instanties aan Zwager van Hassan nieuwe premier van Marokko Soeharto naar België HET WEER Joodse organisatie ontving bombrief Hfe kil J 2 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1972 Z Tv-discussie Cijfers ontbreken Geen relatie Zeldzaam Saigon krijgt van alle kanten wapens s 1 ADVERTENTIE MAAN- 6, (Van onze juridische medewerkster) Maximum- en minimum- MAANSTANDEN: 1 I 1 DEN HAAG Wordt het niet tijd het misdrijf van het te vondeling leggen of ver laten van kinderen uit ons wetboek van strafrecht te schrappen? Deze vraag is vorig jaar actueel geworden toen het parlementslid mr. Van Schaik de minister van Justitie hier naar vroeg. Van Schaik zag een verband tussen het te vondeling leggen van baby’s en het toepassen van abortus. Hij vreesde dat een vrouw, geplaatst voor het alternatief: abortus of te vondeling leggen, gedreven werd tot abortus nu dit te von deling leggen een misdrijf is met een maximum van drieëneenhalf jaar gevangenis straf. Hoogovens kan mannelijk bedrijfspersoneel in lijdelijke dienst plaatsen, minimaal 4 weken, maximaal 6 maanden. Goed salaris. Leeftijd: 18-50 jaar. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). 1 J i In geheel West-, Midden- en Zuid- Europa staat november er belangrijk gunstiger voor. In de zuidelijke provin cies wist de mist zich vrijwel de hele dag te handhaven en breidde zich in de avonduren weer uit. Depressies met re gen en wind, die kenmerkend zijn voor de herfst, zullen er de eerstkomende dagen niet aan te pas komen. Hoog Laag 12 10 9 11 8 12 12 7 10 14 10 21 19 19 10 6 9 1 15 20 10 18 11 19 20 8 19 10 17 21 23 10 14 5 14 15 22 uur. uur. mers alleen het topje van de ijsberg te zien. De criminalisering (afschaffen van de strafbaarstelling) van het te vonde ling leggen zou, aldus deze adviezen, kinderlevens kunnen sparen. Bovendien zal de moeder zich minder opgejaagd voelen, als de justitiële instanties geen bemoeienis hebben met de zaak. Volgens Friedheim dienen deze lever anties „ter ondersteuning van de onder- handelingen en het succesvol afsluiten van een akkoord ter beëindiging van de vijandelijkheden”. De versnelde leveran ties vergroten vorens i’»m mogelijk heid van een spoedig bestand. De Verenigde Staten gaan er in hun plannen op het ogenblik van uit dat alle Amerikaanse militairen worden terugge trokken, behalve de militairen die zoals in alle andere landen ook het geval is, verbonden zijn aan de ambassade in Saigon, aldus Friedheim. Hij voorzag geen moeilijkheden bij het terugtrekken van alle Amerikaanse militairen en uit rusting binnen 60 dagen na het van kracht worden van de bestahdsovereen- komst. Zoals Nixons adviseur Kissinger met de Noordvietnamezen is overeenge komen. SARAGOSSA(AFP). Twee van de drie mannen die donderdag een aanslag hebben gepleegd op het Franse consu laat in de Spaanse stad Saragossa zijn aangehouden. Dit heeft de gouverneur van de gelijknamige provincie bekend gemaakt. De arrestanten zijn twee studenten. Een derde man die bij de aanslag was betrokken, is nog voortvluchtig, aldus de gouverneur. Volgens de gouverneur is het drietal lid van het „Collectief van de hamer en de sikkel”, een groep uiterst linkse dis sidenten. De twee aangehoudenen zouden hebben bekend. Bij de aanslag werd de honorair-consul Roger Tur zeer ernstig gewond. De drie aanvallers mishandelden voorts een por tier en een secretaresse. Zij dwongen de 62-jarige Tur, de secretaresse en de por tier op de grond te gaan liggen en boei den hen. Daarop verlieten zij het gebouw met achterlating van een tijdbom die kort nadien ontplofte. AMMAN (DPA) Egypte verlangt van Jordanië dat het zijn plan opgeeft op de nu door Israël bezette westelijke Jor- daanoever een Palestijnse staat op te richten die met de rest van Jordanië een verenigd koninkrijk vormt. als leden den. Hoog Laag 0 o o 0.1 o i o o o o.i o o o o 1 o o 2 o o o o 49 o o o o o o o o 1 o 0.1 o 3 o PROFESSOR QUERIDO wijst er op dat het te vondeling leggen een uiterst zeldzaam verschijnsel is in Nederland. In Amsterdam is het de afgelopen 18 jaar drie maal voorgekomen. Vreemd genoeg legt Querido geen enkel verband tussen dit verschijnsel en het doden van pasgeboren kinderen. Zijn conclusie dat legaliseren van het te vondeling leggen onwenselijk is omdat daardoor deze ge woonte wordt aangewakkerd, mist elke wetenschappelijke grondslag. k 1 1 2 I i c i s 1 t I 1 1 wzw zzw zw zw winds t. wzw wzw wzw w n wzw no o no verand. ono ono zo wzw n zw ono o windst. ono no nnw n n windst. nnw w verand. o n n ozo DEN HAAG. Er moet paal en perk werden gesteld aan radio- en televisiere clame over „gezonde” levensmiddelen die in feite de gezondheid benadelen 'd oor hun rijkdom aan vet en suiker. Dit heeft een commissie van de voedingsraad aan bevolen om overvoeding tegen te gaan. v s V 1, h c RABAT (AP). Koning Hassan II van Marokko heeft zijn zwager Achmad Osman benoemd tot premier. Hij volgt Mohammad Karim Lamran al* zodanig op. ARNHEM. Een 33-jarige Nijmeegse loodgieter heeft een val van bijna elf meter van een in aanbouw zijnd kan toorpand in Arnhem overleefd. De man maakte een soort gestrekte salto mortale in het trappenhuis en sloeg daarna op de stenen vloer. Gewond werd hij naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis vervoerd. uur. uur. Juist bij dit soort afwijkend gedrag, dat gevoelsmatig sterk wordt afgekeurd, speelt de strafbaarstelling door de wet gever een uitermate ondergeschikte rol. De sociale controle van familie, buurt en omgeving zorgt er grotendeels voor dat het gedrag volgens de geldende normen verloopt. Vandaar dat vrouwen die dit overkomt juist in een hevige sociale noodsituatie verkeren waar dikwijls al leen nog maar de onpersoonlijke hulp van een buitenstaander, een instantie, uitkomst kan bieden. (Van onze weerkundige medewerker) Een omvangrijk hogedrukgebied blijft het novemberweer ook de komende, da gen bij ons bepalen, met als gevolg overwegend droog weer, hier en daar mist of lage wolken en weinig verande ring in temperatuur. Het meest opmer kelijke op de weerkaart is d e koude lucht, die momenteel in noord-Scandina- vië en in een groot deel van Rusland wordt aangetroffen. Enkele stations in het noorden van Finland melden ’s nachts 20 graden vorst en ook viel er vrijdag langdurig sneeuw. In Moskou kwam het kwik gisteren de gehele dag niet hoger dan zes tot acht graden onder het vriespunt. Het nadeel van decriminalisering te, dat de afkomst van de vondeling ver borgen blijft. Dit schema heeft in het verleden wel inspiratie geleverd voor romantische verhalen, maar voor het kind zelf kan het leiden tot ernstige identiteitsproblemen. Volgens Friedheim worden deze vlieg tuigen door deze drie landen aan Zuid- Vietnam „geleend”. De Verenigde Staten hebben Zuid-Vietnam een verbeterde versie van de F5 beloofd, maar door vertragingen bij de goedkeuring door het Congres is de produktie van de verbe terde versie opgehouden. vraag of te vondeling leggen gelegali seerd moet worden, wordt vertroebeld. Zodra er immers geen verband blijkt te bestaan tussen abortus provocatus en het te vondeling leggen van baby’tjes is de kous af. De vrees can mr. Van Schaik is ongegrond. Het FIOM concludeert, de voor- en nadelen tegen elkaar afwegend, tot het legaliseren van het te vondeling leggen onder bepaalde voorwaarden zoals een leeftijdsgrens (zes maanden) en een aan gifte bij ’n officiële instantie, die „gege vens moet noteren”. Al deze voorwaar den komen wat bureaucratisch over. Daardoor zou het doel voorbij geschoten kunnen worden. DE ADOPTIERAAD stelt voor het rechtsgevoel in Nederland over deze ma terie te peilen door een forumdiscussie voor de televisie rond de vraag „in hoeverre ervaart „men” het te vondeling leggen in zijn verschillende vormen als laakbaar, respectievelijk strafwaardig?” tempera turen binnen- en buitenland WASHINGTON (RTR/AFP) Taiwan, Zuid-Korea en Iran leveren F-5 straaljagers aan Zuid-Vietnam in het kader van een grootscheeps Amerikaans spoedprogramma om de militaire positie van de regering in Saigon te versterken voordat een bestand wordt overeengekomen. Dit heeft de woordvoerder van het Pentagon, Jerry Friedheim, gisteren in Was hington meegedeeld. Hij wilde niet zeggen om hoeveel toestellen het gaat, maar goed ingelichte zegslieden noemen een aantal van 125. HOEWEL DE adviseurs in hun con clusie verschillen, zijn zij het er wel over eens dat de relatie tussen abortus en te vondeling leggen niet bestaat. Het gevreesde alternatief is een louter theoretisch probleem dat zich in werke lijkheid niet voordoet. Een vrouw die hulp zoekt voor een abortus bevindt zich in een totaal andere situatie dan de moeder van een volgroeid kind dat dit te vondeling wil leggen. De eerste wil immers juist voorkomen dat de zwan gerschap voltooid wordt. Het is jammer dat door dit verkeerde uitgangspunt, dat weer een staaltje is van het „studeerkamer-denken” over dit soort zaken, de discussie over de kern- TOCH GAAT een aantal adviezen op het dieper liggende probleem in. Zo stelt het FIOM en het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid dat er vermoedelijk wel een verband bestaat tussen te vondeling leggen en het doden van ongewenste kinderen. Hier is er wel degelijk sprake van een alternatief; de vrouw bevindt zich in een situatie waarin zij zelf geen andere weg meer ziet dan het ongewenste kind te vondeling te leggen of te doden. Het FIOM wijst er op dat hier met veron derstellingen gewerkt moet worden. Cij fermatig zal het ondoenlijk zijn om bijvoorbeeld aan te tonen dat door lega liseren van het te vondeling leggen het aantal kindermoorden zal afnemen. Sta tistische gegevens hierover geven im- Het tijdelijk karakter van de verhuur brengt wel mee dat er in de niet gelibe raliseerde gebieden geen beroep kan worden gedaan op huurbescherming en dat in de geliberaliseerde gebieden geen verlenging van de huurovereenkomst bij de rechter kan worden gevraagd. De ministerraad heeft het wetsontwerp doorgezonden naar de Raad van State. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Istanboel Zürich Wenen Las Palmas Tunis zw. bew. geh. bew. geh. bew motregen mist geh. bew geh. bew. mist geh. bew mist zw. bew. onbew zw. bew mist mist mist geh. bew. sneeuw onbew. halt Oew geh. bew. onbew. regen half bew. zw. bew. mist licht bew. Ucht bew. onbew. mist onbew. zw. bew. half bew. mist onbew. zw. bew. onbew. Sjoichi Yokoi, de Japanse sergeant uit de tweede wereldoorlog die zich 28 jaar lang in de oerwouden van Guam ver borgen heeft gehouden, is gisteren in Nagoya getrouwd. Op de foto de 58-ja- rige Yokoi met zijn 44-jarige bruid Mi- hoko Hatashin. Het is voor beiden het eerste huwelijk. In haar rapport constateert de com missie dat het aantal dikke acht-jarige schoolkinderen sinds 1964 meer dan ver dubbeld is. Het aantal dienstplichtigen afgekeurd wegens overmatige vetvor- ming is belangrijk hoger dan tien jaar geleden. Zwaarlijvigheid als gevolg van overmatig eten kan aandoeningen van hart en vaten tot gevolg hebben, compli caties in het ademhalingssysteem en overbelaste gewrichten en gewrichtsban den. Van veel gebruikte voedingsmiddelen zou de calorische waarde verlaagd moe ten worden, zo meent d e commissie. Naar aanleiding van de overvoeding in Amerika zijn de fabrikanten ertoe over gegaan het nationale volksvoedsel „de Hamburger" in vetgehalte te verlagen. Onder druk van de consumentenorgani satie is het vetpercentage van de Ham burger nog 5 pet lager geworden dan oorspronkelijk de bedoeling van de fa brikanten was. Uit deze vraagstelling blijkt dat de al of niet strafbaarstelling direct gekoppeld wordt aan het verwerpelijke van het gedrag. Dit is nu juist de eenzijdige benadering die het kernprobleem -hoe helpen wij moeder en kind- niet oplost, integendeel waarschijnlijk verergert. De adoptleraad wil de strafbarstelling handhaven; wel zou zij de moeder van strafbaarstelling willen uitsluiten. Minis ter Van Agt heeft bij de behandeling van zijn begroting gezegd dat de advie zen en de hele problematiek bestudeerd wordt op zijn departement. Het is niet uitgesloten dat de hele zaak blijft liggen nu het probleem geen verband blijkt te houden met de politiek wel actuele kwestie van de abortus provocatus. „Wij waarderen de samenwerking van deze landen en zijn hen erg dankbaar voor hun hulp,” aldus Friedheim. Details aangaande de regeling voor het lenen van de toestellen, bepalingen voor ver vanging en andere vormen van militaire bijstand moeten nog worden geregeld. De levering is overigens al begonnen. Krachtens de overeenkomst met Hanoi mogen de Verenigde Staten na het in gaan van het bestand in Vietnam geen nieuwe wapens meer leveren aan hun Zuidvietnamese bondgenoot, alleen het reeds aanwezige militaire materieel ver vangen. Daarom hebben ze nu een „luchtbrug voor wapenhulp” aan Saigon georganiseerd. De Verenigde Staten zijn ook al bezig met het versturen van 32 transportvliegtuigen van het type „C130” naar Zuid-Vietnam. De huidige sterkte van de Zuidvietnamese luchtmacht is niet bekend. Het aantal vliegtuigen wordt op 1300 geschat. Het „luchtbrug- programma” zou voorts voorzien in de levering van twee squadrons of 48 F5a vliegtuigen, plus nog drie squadrons van deze toestellen die tegen 1975 geleverd zullen worden, drie squadrons of onge veer 72 A37 straaljagers voor gevechts- ondersteuning. één of twee squadrons Al gevechtsvliegtuigen met propeller- aandrijving en van 60 of meer UH-1 helicopters. DEN HAAG Het kraken van wo ningen zal strafbaar worden gesteld. Mi nister van Agt van Justitie heeft giste ren de goedkeuring van de ministerraad gekregen voor zijn wetsontwerp dat het kraken van huizen als overtreding aan merkt, waarop een boete staat van maximaal 200 gulden. De ministerraad ging tegelijk akkoord met een wetsontwerp van minister Udink va Volkshuisvesting dat moet voorkomen dat huizen blijven leegstaan. Volgens het wetsontwerp kunnen wo ningen die langer dan een half jaar leeg staan, en nog voor bewoning geschikt zijn, door de gemeentebesturen worden gevorderd. Gemeentewoningen, die voor afbraak zijn bestemd, kunnen nog voor tijdelijke bewoning worden aangewezen. Het is de bedoeling dat op deze confe rentie een gemeenschappelijke Arabische defensiepolitiek ten opzichte van Israel tot stand komt. Daar zal volgens waar nemers niets van terechtkomen als Cairo en Amman niet nader tot elkaar weten te komen. BRUSSEL. De grootmaarschalk van het Belgische hof heeft gisteren meege deeld dat de president van Indonesië en mevrouw Soeharto van 21 tot 23 novem ber een bezoek aan België zullen bren gen. Soeharto err zijn echtgenote zijn voor dit bezoek uitgenodigd door koning Boudewijn en koningin Fabiola. - 3 De minister heeft over dit probleem advies gevraagd aan professor dr. A.- Querido, oud-hoogleraar sociale genees kunde, de centrale adoptieraad, het Na tionaal Centrum voor Geestelijke Volks gezondheid in Utrecht en de Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind (FIOM). Deze ad viezen zijn nu gepubliceerd. De bombrief leek veel op een die in oktober ontvangen werd in een joods bejaardentehuis in Düsseldorp. Op de envelop die mede vernietigd moest worden omdat ze niet zonder gevaar voor een ontploffing geopend kon worden stond als afzender: „Karl Zimmerman, Singapore”. De inhoud woog 70 gram. Het ongeluk gebeurde, toen iemand op de negende verdieping een houten balk over de trapleuning schoof. Het gevaarte viel over de leuning in het trapgat een raakte enige verdiepingen lager de loodgieter, die toevallig juist over het trapgat hing en naar beneden keek. De man k eeg de vallende balk tegen zich aan en werd over de trapleuning ge wipt. SCHIPHOL. De douane op Schiphol heeft een negentienjarig Amerikaans meisje aangehouden, dat in de dubbele bodems van haar vier koffers twaalf kilogram hasjisj had. Tussen haar baga ge plasticflacons werd nog vier kilogram hasj-olie gevonden. Voor deze stroopach tige concentratie van hasjisj wordt in Nederland ongeveer 20.000 per kilo be taald. De prijs in Amerika ligt rond de f 30.000 per kilo. De Amerikaanse was afkomstig uit Karatsji en onderweg naar Zürich. Osman was hoofd van het koninklijk kabinet. Hij is een van ’s konings naaste medewerkers. Osman, die getrouwd is met prinses Moeza, was van 1968-1970 ambassadeur in Washington. S'E SS Op 19 november kunnen 40,8 miljoen vrouwen en mannen hun stem uitbren gen. Dii is ongeveer 4,8 milj. meer dan in 1969. Voor de helft bestaan deze nieuwe kiezers uit 18 en 20-jarigen. Evenals in vorige jaren zullen meer vrouwen (21,8 milioen) dan mannen (19 miljoen) een keuze moeten maken uit de 2.754 kandidaten van de in totaal acht partijen en zeven partijloze groeperin gen. Voor het eerst zal nog in de nacht na de verkiezingen iet instituut voor toege paste wetenschappen (Infas) i n Bonn- Bad Godesberg vergelijkingen kunnen geven tussen het kiezersgedrag van nu en dat van 1969. Deze gegevens zullen al na de prognoses op grond van de eerste uitslagen door middel van een computer worden vertrekt. BONN (DPA) De Bondsdagverkie zingen van 19 november zullen bijna tweemaal zo duur zijn als die van 1961. Teon bedroegen de kosten 12,2 miljoen mark, terwijl er ditmaal rond 22 miljoen mark voor moeten worden uitgegeven. Dit leeft het hoofd van de centrale verkiezingsdienst, mevrouw Hildegaard Bartels gisteren meegedeeld. Volgens haar id deze „kosteninflatie” hoofdzake lijk een gevolg van de gestegen papier- prijzen, het toegenomen aantal kiesge rechtigden, en de vergoeding van 10 mark voor de circa 400.000 mensen die als leden van diverse stembureaus optre- VOORUITZICHTEN VOOR DAG: Droog met ongeveer normale tempe raturen. Aantal uren zon: 1 tot 8; minimum temperatuur: omstreeks normaal; maxi mum temperatuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten min ste 12 uur: 95 percent; kans op een ge heel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen minimaal maximum 11 graden. WEERRAPPORTEN Van deze eis heeft Egypte volgens be trouwbare kringen een voorwaarde ge maakt voor de hervatting van de diplo matieke betrekkingen met Jordanië. De normalisering van de Egyptisch- Jordaanse betrekkingen is een van de minister van Buitenlandse Zaken en hoofdthema’s van de conferentie die de Defensie van de Arabische Liga op 15 november in Koeweit houden. FRANKFORT (Reuter). Een Joodse, zionistische jongerenorganisatie in Frankfort heeft gisteren een bombrief ontvangen die in Singapore was gepost. De politie heeft de inhoud onschadeRjk gemaakt. MAANDAG 6 NOVEMBER water 3.35 uur en 15.49 water 11.44 uur en ZONDAG 5 NOVEMBER water 3.02 uur en 15.16 water 11.10 uur en 23.24

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2