Drijvende bommen varen nog steeds zonder loods Noordzeekanaal op Vragen in de raad van Velsen Konijnen, hoenders en cavia’s Tussenstand volleybal Rond de losplank bijeen in zaal „Zomerlust Ki Marie José GEZAGVOERDERS DOEN ALSOF HUN NEUS BLOEDT aan minimum-eisen Klucht als musical Fokkers uit Santpoort en Heemstede deden samen Kamp voor woonwagens in Velsen voldoet bij „VAT ’71” Concertgangers brengen f 500,- bij elkaar 5 IJMUIDER COURANT 1972 ZATERDAG 4 NOVEMBER 4 Kort IJmondnieuws Breskens Scherfijs :n ie »n er 18 ir. t, Concentratie (Van een medewerker) IJMUIDEN Tijdens de afge lopen week is het in de hallen weer tamelijk rustig geweest. Aldus was er reeds maandag sprake van een tekort aan schelvis, doordat slechts twee schepen over een enkel par tijtje konden beschikken. Daarvan hebben zij die hun lading het eerst voor de verkoop gereed hadden be hoorlijk geprofiteerd, zodat voor de premiekistjes met schelvis drie en vier maar liefst van 44 tot 40 mocht worden afgerekend. Later in de morgen werd het bekend dat voor de dinsdagmarkt nog een noordboot in aantocht was met on geveer driehonderd premiekisten schelvis, plus een hoeveelheid los in de keeën, zeer ten nadele van de nalosser overigens. Want de prijzen liepen onmiddellijk terug tot 35 per premiekist, terwijl de bakken met veertig kilogram schelvis ook minder dan 50 noteerden. Niet di rect een dumpprijs dus, maar toch wel een hard gelag voor de aan voerder, die op deze wijze voor de zelfde vis minder „ving” dan zijn voorganger. Haring (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Opnieuw is er in het laatste nummer van het tijdschrift „De Nederlandse Loods” felle kritiek geleverd op het vervoer van gevaar lijke stoffen over water, met name over het Noordzeekanaal. Bij herhaling komen schepen met ontplofbare of giftige lading deze waterweg opvaren zonder dat een loods aan boord is. Dit is mede het gevolg zo schrijft men van een te starre dienstregeling bij het loodswezen, waardoor van een voldoende onmiddellijk inzetbare reserve slechts sporadisch sprake is. Voor dergelijke transporten bestaat wel een meldingsplicht, maar volgens het blad zijn de betrokken autoriteiten, waaronder de brandweer, lang niet altijd op de hoogte of er en welke gevaarlijke ladingen over het Noordzee- kanaalgebied worden vervoerd. Ook de verplichte controle op het nakomen van deze meldingsplicht is volgens het tijdschrift in de praktijk niets ge bleken. In de gemeenteraad van Velsen zijn vragen over het bovenstaande gesteld. 1 1 centrum? Kan (Van een onzer verslaggevers) i. ADVERTENTIE i. Administratiekantoor S. VISSER Velseroordstr. 11 - IJmuiden - tel. 10674 •r i. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE DAMESKAPSALON l I 1 ld ie 0 in en SANTPOORT. Voor de derde maal in successie heeft de Sportfokkersvereni- ging Zuid-Kennemerland een expositie van konijnen, hoenders, cavia’s en sier- duiven georganiseerd in Zaal „Zomer- lust.” De eerste keer een clubshow, de vorige maal een kringententoonstelling en nu een provinciale expositie. Ditmaal ook voor het eerst in samenwerking met DOOR HET Kwakkelstein-concern is deze week in IJmuiden een beging ge maakt met het leveren van scherfijs, zowel aan de handel als aan de schepen. Deze ijssoort wordt in de Scandinavische landen al vele jaren toegepast bij ver pakken en verzenden van de verkochte vis. behalve in door Urker de bestem- g) !1 !1 Permanent Speciaal Maandag, woensdag en donderdag f 19,50 Lange Nieuwstraat 181, Tel, 11166 Canopusplein 6, Tel. 15531 1 r 0 (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND Nu alle volleybalteams in de IJmond vier of vijf wedstrijden achter de rug hebben, kan de eerste nuttige tussenstand worden opgemaakt. Daarbij valt natuurlijk de uitstekende competi tiestart van Zaan 2 in de promotieklas heren het meeste op. m 15 3e ar 19 ie ie »n u.’ to u. ce u. 3e I. n i. Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen HET IS DUIDELIJK dat de onlangs in de pers gepubliceerde plannen van drs. A. G. U. Hildebrandt over de ontwikke ling en de structuur van de kop van Noord-Holland ook in de hallen de nodi ge gespreksstof hebben opgeleverd. Zo beluisterden wij onder meer de volgende uitspraak: „Hoe kan een geleerd man zo iets ten beste geven. Als hij zo op concentratie is gesteld, mag ook de mo gelijkheid wel eens worden onderzocht voor het opdoeken van Den Helder en Scheveningen” IN AANBOUW is nog een pneumati sche installatie voor kleinere schepen met meerdere obstakels en daardoor wellicht moeilijk voor de ijspijp te be reiken. Deze persluchtinstallatie krijgt een capaciteit van 40 ton per uur, welk systeem de wachttjden voor de schepen dus aanzienlijk kan bekorten. Huisvuilzakken. Tot dusver heeft men voor het deponeren van huisvuil gebruik moeten maken van plastic zak ken met opdruk van de gemeentereini- ging Velsen. Deze beantwoorden aan be paalde kwaliteitseisen. Vanaf nu kan men ook plastic huisvuilzakken kopen, welke voorzien zijn van de zogenoemde „komo-keur”, daar deze ook voldoen aan de in onze gemeente gestelde eisen. DEZE OPPONENT ging daarbij uit van de stelling dat Scheveningen bijzon der is geschikt voor een Ferry-haven. zodat de Harwich-lijn uit Hoek van Holland zou kunnen verdwijnen. ,want volgens insiders zou het aan- en afme ren in Hoek van Holland voor de passe rende scheepvaart allerminst ongevaar lijk zijn. Daarnaast blijft Den Helder voor visserschepen een uithoek en is bovendien Nieuwediep zo nauw met de Koninklijke Marine verbonden, dat aan een verbreken van deze band nauwelijks valt te denken. VELSEN. In een speciaal rapport dat door de Katholieke Vereniging voor Woonwagenwerken in Nederland is uit gebracht wordt geconstateerd dat een zeer groot aantal van de kleinere woon wagenkampen in ons land niet aan da gestelde minimum-eisen voldoet. Bij het onderzoek is gekeken naar de toestand van de toegangswegen (wel of niet ver hard, eventueel bestraat), de afstand tot de bebouwde kom (maximaal drie kilo meter), de aanwezigheid op het kamp van stromend water, electriciteit, toilet- voorzieningen en verlichting. Uit het rapport blijkt dat het woonwagenkamp aan de Pontweg in Velsen hieraan vol doet. Niettemin worden deze gesteld? mi nimum-eisen per 1 oktober 1973 gewij zigd. Dan moet onder meer elke woon wagen kunnen beschikken over stro mend water, een toilet en een electrici- teitsaansluiting. Het is bekend dat het woonwagenkamp in Velsen, waar on langs verbeteringen werden aangebracht voor ruim twee ton, slechts tijdelijk gehandhaafd zal blijven, nu in Heems kerk het regionale centrum in gebruik is genomen. Het ziet er niet naar uit dat deze nieuwe voorzieningen in Velsen aangebracht zullen worden. TOCH ZIJN er de laatste dagen door vijf schepen weer mooie partijen ma kreel aangevoerd. Zij werden bestemd voor dagelijks gebruik en voor opslag in de verschillende diepvrieshuizen. Maar de voorraad is nog lang niet toereikend om een ongestoorde verkoop van ge stoomde makreel te kunnen verzekeren. VELSEN. Het „Velsens Amateur Toneel ’71” geeft vrijdag 10 november in de Stadsschouwburg zijn eerste voorstel ling van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Schandaal in Parijs”, een muzikale ko medie in drie bedrijven, naar een gege ven van Franz Arnold. Onder regie van mevrouw Truus van der Vis is deze klucht verder tot een musical uitge werkt. DE AANVOER van platvis bleek ook nu weer onvoldoende, vooral omdat de fileerbedrijven voor deze soorten ken- neljk onbegrensde mogelijkheden bieden. Vandaar dat voor bakken met veertig kilogram schol soms meer dan ƒ100 werd betaald. Deze week konden er in de hallen weer veel tong- en scholsoor- ten van de buitenhavens worden ver werkt, een en ander tot genoegen van de transportbedrijven. „De Eendracht-Heemstede,” welke zus tervereniging de handen in elkaar heb ben geslagen, voor wat betreft de sa menwerking en de planning in deze streek. VOORTS HEBBEN enige spannen dwars voor de Waterweg haring gevan gen, zodat hier wellicht volgende week iets van mag worden verwacht. In vroe ger jaren werd hier druk gevist, zowel door Nederlanders als door Engelsen. Verleden jaar zijn enkele Britse schepen zelfs met hun vangsten in IJmuiden geweest, omdat dit dichterbij was dan de eigen thuishaven. VAN DE IERSE Zee blijven berichten komen over slechte haringvangsten. Wanneer er nu, zoals verleden week is gebeurd door een schip een enkel trekje kan worden gemeld, wordt door de con currenten onmiddellijk een race naar de gemelde positie ingezet. Het gevolg hier van is dat de lokatie van makreel wordt verlaten zodat, indien er elders toch geen haring wordt gevangen, men ook van makreel verstoken blijft. Voorzitter L. E. Gouda (links) en sec retaris P. AG. Flick met het mooiste konijn van deze provinciale expositie in Santpoort. Hiervan maakte allereerst gewag de heer L. E. Gouda, voorzitter van „Zuid- Kennemerland,” die zeer waarderende woorden uitte aan het adres van de mede-bestuursleden en enkele zeer ac tieve leden voor hun medewerking bij de organisatie der Kennemerlandshow 1972. Als men lid is, moet men zo het maar enigszins mogelijk is ook een actief lid zijn aldus luidde zijn stand punt, dat tegelijkertijd een opwekking inhield aan het adres van al de andere leden. Als motief voor exposities en shows als deze noemde hij het propage ren van het sportfokken teneinde nieu we leden dan niet van zustervereni gingen, doch volkomen nieuwe beginners aan te trekken. Zijn dankwoord ging ook uit aan het adres van de gastheer de heer D. van der Lugt, die op bewonde- renswaardige wijze zo’n veertien dagen lang de organisatoren gastvrijheid ver leent, al die jaren. l Nadat de representant van de zuster vereniging in Heemstede een uiteenzet ting had gegeven van het „hoe” en „waarom” van de samenwerking, sprak de eveneens genodigde wethouder van sportzaken in Heemstede, de heer Wll- lemse. Bij ontstentenis van diens Vel- sense collega C. Ockeloen, complimen teerde hij de organisatoren met deze provinciale tentoonstelling en brak hij een lans voor ook deze tak van sport als vrijetijdsbesteding. Een parallel trek kend tussen het sportfokken en andere takken van sport merkte hij op, dat ook hier sprake is van „je best doen om op een bepaald moment een zo goed moge lijk resultaat op tafel te leggen; waar bij heel wat offers en opofferingen wor- NU WAS DE prijs dinsdag gelijk aan die van de late maandagmarkt, zodat nalossing geen enkele zin meer kreeg, vooral omdat het schip eerst dinsdag weer moest vertrekken. Daarbij was er aan wijting bepaald geen gebrek. Hoewel de gehele aanvoer goed in IJmuiden kon worden verkocht heeft de handel, met name van Den Helder uit veel wij ting kunnen aankopen voor de gestel de minimumprijs. Deze betr.ekkelijk kleine vis wordt door de handel machi naal gefileerd en dan in pakjes van 500 gram doorgeleverd voor het binnen- en buitenland. De mogelijkheid is dan ook allerminst uitgesloten dat hiervoor nog eens hetzelfde goede afzetgebied kan worden gevonden, als nu het geval is met de gefileerde schol. MET DE AANVOER van haring is het nog altijd bedenkelijk gesteld, hoewel de kotters in de omgeving van de noord kant van het Engelse Kanaal op redelij ke vangsten konden bogen. Deze haring is, vergezeld van mooie partijen gul en kabeljauw, voornamelijk in Oostende aan de markt gebracht. Bij de aanvoer waren de Texelse kotters weer favoriet, waarbij in IJmuiden de vangsten van de Wiron-vloot aan land werden gezet. De ze schepen hebben ook tonnen aan boord en zij brachten hun gezouten ladingen in Katwijk en hun verse waar in IJmui den aan de markt. IN IJMUIDEN wordt het scherfij» met daarvoor speciaal ontworpen kip- auto’s naar de hallen vervoerd, terwijl voor het beladen van de schepen ge bruik kan worden gemaakt van een langs de Kotterkade opgestelde ijspijp, gevoed door een wormeninstallatie in de fabriek. Aldus wordt het ijs rechtstreek» in de bunker van het schip gedeponeerd, hetgeen geschiedt met een capaciteit van 80 ton per uur. De standen zien er als volgt uit: Promotieklas heren: Zaan 2 5 14 15-3; Dinsvo 5 13 14-3; K en V 5 12 14-5; KDS 5 12 12-7; Phoenix.Aral 2 5 9 9-8;, ODIN 5 8 10-8; Krovo 5 8 10-10; Argus 2 5 5 8-12; Phoenix.Aral 3 5 4 8-13; Molenwiek 3 5 3 7-14; VCW 5 1 4-15; Zaan 3 5 1 2-15. Heren le klas: Smash 2 4 8 12-1; Dynamo 4 6 10-4; Ameriscota 4 6 10-5; Phoenix.Aral 4 4 6 10-5; VC Kennemers 4 4 7-7; ODIN 2 3 3 5-5; Phoenix.Aral 5 3 3 6-8; Dynamo 2 4 3 6- 8; Smash 3 4 2 3-11; Axmeriscota 2 3- 1-9; Oranje-Wit 3 - 1-9. Heren 2e klas: Voluit 5 8 12-7; Smash 4 4 7 11-3; Voluit 2 4 6 10-3; Dynamo 3 3 5 8-2; Phoenix.Aral 7 5 4 8-11; Smash 5 4 2 4- 9; VC Kennemers 2 4 2 4-9; Axmerisco ta 3 4 2 4-10; Phoenix.Aral 6 4 1 4-11. Promotie dames: Argus 5 14 15-2; Phoe nix.Aral 5 14 15-2; VC Kennemers 4 12 12-2; Molenwiek 2 4 9 10-3; KDS 2 4 9 9-5; VC Kennemers 2 5 9 9-7; Smash 4 6 7-6; Voluit 5 6 6-11; Purvo 2 5 3 5-12; Phoenix.Aral 2 5 3 4-12; Argus 2 5 3 3- 13; Zaan 2 4 2 6-12; ODIN 5 0 1-15. Dames le klas: Dynamo 5 8 13-4; Phoe nix. Aral 3 5 8 13-4; VC Kennemers 3 5 8 13-4; Oranje-Wit 5 8 13-6; Phoenix.A ral 4 !5 6 10-8; ODIN 2 5 6 10-9; Smash 2 5 4 9-11; Voluit 3 5 3 8-12; Dynamo 2 5 3 6-12; Axmeriscota 5 2 5-13; Voluit 2 De muziek, in de arrangementen van Fred van Roden wordt uitgevoerd door Netty Veninig (piano), Nico Meyer (drums) en Eric den Outer (fluit), ter wijl voorts een klein balletgroepje Is gevormd, bestaande uit Wijna Booy, An nie Bruinink, Gwenny Huhl, Linda Krom, Elly Nieuwkamp en Eeef Tim merman. De musical wordt verder bezet door Jo Belfroid, Ton van Bodegraven, Mary Geels, Ali Mooijen, Will Mooy, Fred van Roden en Jan en Nolda Wij ken MOMENTEEL wordt er Delfzijl, ook in Louwersoog kotters veel vis verladen met ming Urk. Wat overigens op dit voorma lige eiland wordt gepresteerd grenst schier aan het ongelooflijke. Maar een feit staat vast: in Urk wordt op zaterdag de afslag niet geopend, zodat deze dag hier geen vis kan worden verkocht. Wanneer men dus in Urk beweert uit IJmuiden te zijn vertrokken omdat men hier op zaterdag niet terecht kan, dient bij een dergelijke beweegreden op z’n minst een vraagteken te worden ge plaatst. In een speciaal commentaar wordt gereageerd op de antwoorden van de ministers van Verkeer en Waterstaat, Volksgezondheid en Milieuhygiëne en Defensie naar aanleiding van vragen die door het Kamerlid H. Wiebenga (P.S.P.) zijn gesteld. Deze antwoorden worden teleurstellend, onbevredigend en zelfs te genstrijdig genoemd. Tevens wordt de juistheid van een aantal verstrekte gege vens in twijfel getrokken. Zo heeft de heer Wiebenga onder meer gevraagd of het niet aanbevelens- waardig is coördinatie- en informatie centra op te richten die dag en nacht bereikbaar zijn en op allerlei vragen betreffende gevaarlijke stoffen, het ver lenen van hulp in geval van calamitei ten en juiste bestrijdingsmaatregelen antwoord kunnen geven. Volgens de bewindslieden is er voor het Noordzeekanaalgebied een dergelijk centrum dag en nacht bereikbaar. De loodsen zeggen met het bestaan hiervan niet op de hoogte te zijn. Volgens het commentaar ziet een groot aantal gezagvoerders met name die van de onder goedkope vlak varende schepen er niet tegenop de loods onvolledige of zelfs onjuiste informatie te verstrekken, ondanks de voorschriften op dit gebied. Dergelijke gezagvoerders weten dat in geval van nood altijd nog de taalmoeilijkheden ils Slifvlucht ge- •N hahteerd künnén Wbrden/f Da ar am. acht men het noodzakelijk: dat de loods ge heel buiten de gezagvoerder om gege vens over de aard van de gevaarlijke lading ter beschikking krijgt, temeer daar dit door de meldingsplicht als deze tenminste goed werkt mogelijk moet zijn. Dit is vooral van belang voor chemicaliëntankers, die grote hoeveelhe den onverpakte gevaarlijke stoffen ver voeren. „De Nederlanse Loods” betreurt het in hoge mate dat bij het overleg om te komen tot een gemeenschappelijke rege ling voor het bestrijden van rampen de loodsen niet zijn betrokken. Zoals be- kènd hebben Amsterdam, Assen delft, Beverwijk. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Velsen, Westzaan en Zaandam een soort rampenplan opge steld. Volgens het blad zal het gehele plan wel eens in de praktijk niet bruik baar kunnen zijn. „Hoe denkt men bij voorbeeld met een pont langszij een zee schip te komen, waaruit giftige of explo sieve gassen ontsnappen? Laat men zich toch vooral niet vleien met de hoop dat een regeling op papier ook in de prak tijk voldoende zal blijken te zijn!,” aldus het blad. De Velsense raadsleden J. H. G. Kore- man en Jac. Zuurbier (D’66 en P.P R.) hebben aan het college van burgemees ter en wethouders over deze kwestie de volgende vragen gesteld. 1. Acht het college het geen ernstige situatie dat schepen met gevaarlijke ladingen zonder beloodsing IJmuiden binnen lopen mede gelet op de be- den gevraagd.” Hij voegde hier aan toe, dat het gemeentebestuur van Heemstede ook steeds veel begrip heeft voor vereni gingen als deze. De heer Gouda beantwoordde de beide sprekers en verklaarde deze Kennemer- land-show voor geopend, waarna allen in de gelegenheid werden gesteld de 400 inzendingen te bewonderen. Het mooiste dier van de tentoonstel ling is een Roodoogpoolkonijn van C. den Bouwmeester in Santpoort. Het dier is tegelijkertijd het fraaiste konijn van de vereniging „Zuid-Kennemerland.” Verde re prijswinnaars waren: Vlaamse reus van A. H. Brouwer, Spaarndam (fraaiste dier grote rassen); Thuringer van J. Weykamp, IJmuiden (fraaiste dier mid- denrassen); fraaiste dier kleine rassen de eerder genoemde algeheel winnaar; jon ge hen Wheaten van E. C. des Bouvrie, Heemstede (fraaiste dwerghoender) en Buff van L. Groenink, Den Helder (fraaiste cavia). (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het concert, dat vo rige week vrijdag in de Beverwijkse Grote Kerk werd gehouden, heeft 500 opgebracht Dit bedrag zal zoals was aangekondigd in de restauratiepot voor het herstel van de Grote Kerk van de Hervormde Gemeente Beverwijk worden gestort. VOORTS DIENT ook Breskens al» aanvoerhaven minder geschikt te wor den geacht, vooral in verband met de lange wachttijden ronde de veerboot. In dit geval zou het beter zijn indien Stel lendam, Oudorp en Vlissingen tot een zekere concentratie kwamen. Ook in Harlingen tracht men iets dergelijks te bereiken en als de zaken door Louwers oog goed worden aangepakt, zou hier stellig een concentratie van schepen kunnen worden bevorderd. Afgesloten. De Wijnoldy Daniëlsiaan Santpoort-zuid is tussen Wüstelaan Papenburghlaan met ingang van maandag 6 november voor ongeveer vier weken voor alle tijverkeer gesloten,, we- "geris fierstratingswerkzaamheden. scherming van de veiligheid van de inwoners van het IJmond- en Noord zeekanaalgebied? 2. Is het college bekend met het bestaan van een coördinatie- en informatie centrum voor gevaarlijke stoffen in IJmuiden? 3. Vindt het college het een juiste gang van zaken dat de zeeloodsen onbe kend zijn met het bestaan van dit de gemeente Velsen gebruik maken van de gegevens van dit centrum in verband met de be strijding van eventuele calamiteiten in het kader van het (intergemeente lijk) rampenplan? 4. Beschikt het college, in dit geval de brandweer, wel over alle gegevens van gevaarlijke scheepsladingen, zoals medegedeeld werd tijdens de excursie van raadsleden op 5 oktober 1972 aan de brandweerkazerne, terwijl er tij dens die gelegenheid bovendien ver klaard werd dat deze gegevens mede afkomstig zijn van de zeeloodsen? 5. Op welke wijze verkrijgt het infor matie- en coördinatiecentrum zijn ge gevens over de gevaarlijke stoffen aan boord van schepen mede gelet op de ervaringen van de loodsen met gezagvoerders, die onvolledige of zelfs onjuiste informaties verstrekken? 6. Op welke wijze denkt het college de betrokken autoriteiten in te schakelen bij een wenselijk onderzoek naar de klachten vermeld in „De Nederlandse Loods,” indien het college een aantal facetten van de huidige situatie in eerst instantie als minder juist voor komt? KWiïS•«-’SS X

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5