Muziek als hoofdvak Hop-La die, hopa-bra op middelbare school Middeleeuwse muziek op Beeckestijn Toverlantaarn herleefde bij Mijko Haar modejournaal eleonorahardmg schoonheidssalon OPLEIDING AAN PEDAGOGISCHE AKADEMIE Syntagma Musicum f '1 jfl al po NOVEMBER 1972 8 HAARLEM Het muziekonder wijs op de lagere en middelbare scholen is altijd min of meer een stiefkind geweest. In de meeste ge vallen is men niet verder gekomen dan een half uurtje zingen per week onder leiding van de klasse-onder- wijzer(es). Het lied werd in het do- re-mi-fa-sol-systeem op het bord geschreven en met behulp van de kaartenstok ingestudeerd. Zo leer de ik vroeger „Op de blanke top der duinen” en tegen Sinterklaas „Hoe rustig is het schemeruurtje”. VELSEN. koetshuis SATERDAG 4 DE MODEMAKERS uit de ganse wereld verdringen zich nu alweer om zich op hun best te presenteren en de goegemeente alvast warm te laten lopen voor de door hen gecreëerde zomer- mode 1973.. Velen onder u zullen ongetwijfeld lichtelijk de schou ders ophalen en daarbij denken of zeggen: „Aan mijn lijf eerst nog maar een fijne trui of bont jas en daarna komt het blotere werk wel weer eens aan de orde”. Van mij krijgt u het grootste ge lijk van de wereld. Toch weer houdt het mij niet om u een aan tal dolle en nog dollere zaken te melden, die straks door evenzo- vele „d- en d-mensen” zullen worden gedragen en waarmee u zich nu reeds kunt gaan ver maken. - In het noordelij ke koetshuis van het landgoed „Beeckestijn” te Velsen heeft het ensemble „Syntagma Musicum” vrijdagavond vocale en instrumen tale muziek uit de late middeleeu wen ten gehore gebracht. Het was een muziekuitvoering, die in het nieuwe programma van de Velser kunstkring „Voor Allen” was opge nomen”. •3 8 - we:!»’ uit P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE lid ANBOS INGE CRUL Mi'! Men gaat ervan uit, dat iedere havo leerling met enige muzikale aanleg, die doorgaat naar de Pedagogische Akade- mie, zich in- vijf tot zes jaar kan ont wikkelen tot een musicus die het vak beheerst. Het onderwijs is gericht op een vnj brede muzikale vorming.De leerlin- verlantaarn”, een dubbelprojector uit het jaar 1870. De tweede kan genieten van het tijdsbeeld dat hem letterlijk voor „getoverd” wordt, een tijd van postkoets en snuifdoos, van petroleum en lak. te kunnen tonen liet hij een topless model aanrukken. De „helm” lijkt op een soort monnikskap met daar bo venop een bel gemonteerd, om onver schrokken jagers er opmerkzaam op te maken dat er onder die kap een lieflijk koppie schuilt. De bedoeling van de ongetwijfeld goede Al is na melijk om dit soort kappen op het bijzonder beheerst als uitdrukkingsele- ment daarin opgenomen. Of zij in vroe ger eeuwen met zoveel neutraliteit in de zegging en in de dynamische nuancering werd uitgevoerd, zoals de leden van het ensemble lieten horen, blijft de vraag. In elk geval hebben de alt Will Kip- persluys, de tenor Marius van Altena en de instrumentalisten Anneke Pols, Leo Meilink en Kees Otten zelf de oude muziek uitnemend gezongen en gespeeld met een bewonderenswaardige beheer sing van de daarvoor vereiste, heel bij zondere techniek. Voor hetgeen zij daar mede aan musische ervaringen hebben geschonken, zijn de toehoorders blij kens de bijval, hun terecht dankbaar ge weest. Er zijn schitterende „stillevens” waar aan opeens iets gaat leven: het romanti sche wintertableau van 1860, waar sneeuw door dwarrelt, het monster van de blauwe grot dat dreigend over het doek zweeft, ins blaue hinein, de man met de rollende ogen die begerig een toe schouwster voor het doek nakijken, het alsmaar draaiende en veranderende kleurenwonder, dat niet voor de psyche delische effecten anno 1972 onderdoet. Roodkapje komt tot leven, en de rat- Tot dusver was het middelbaar onder wijs voornamelijk ingesteld op de homo- economicus - de geldverdiener, maar in de toekomst zal er hopenlijk ook plaats gemaakt worden voor de homo-ludens - de spelende mens. Natuurlijk zijn er velen, die daar bezwaar tegen maken en verlangen dat wiskunde een verplicht vak blijft. Zij vragen zich af wat er van de maatschappij terecht moet komen indien de middelbare scholieren muziek gaan studeren inplaats van wiskunde. Maar er zijn anderen die menen, dat het menselijk geluk op de eerste plaats moet komen en zij vinden dat de jonge mens zich moet kunnen ontplooien naar zijn eigen aard. Hun bedoeling is het dat muziek, tekenen en handenarbeid hoofd vakken gaan worden op alle scholen, opdat de leerlingen een vrije keuze kun nen maken uit talen, wiskunde, natuur kunde, aardrijkskunde en geschiedenis, tekenen, muziek of handenarbeid. Daar bij moet het vak muziek niet gezien worden als een aangenaam tijdverdrijf, maar als een volwaardig hoofdvak. Voor de muziekbeoefening in de Mid deleeuwen was men aangewezen op de menselijke stem en op een instrumenta rium van een door de vervaardigingsmo- gelijkheden van die tijd bepaalde per fectie. Wat onze voorouders toen reeds bereikt hadden met toch beperkte tech nische hulpmiddelen, dwingt groot res pect af. De eerste afgestudeerden van de Peda gogische Akademie kunnen dan over vier of vijf jaar als zelfstandig muziek leraar les gaan geven en aan de muzi kale vorming bijdragen van de jeugd. Pas over tien of vijftien jaar zullen de resultaten daarvan merkbaar zijn. Zij weet waar de klepel hangt (links). ZO KREGEN TIJDENS een mode festival in Cannes de verbaasde toe- NOG MEER BLOTERIG, strand- genoegelijk nieuws. Daarvoor van Cannes snel even over naar Parijs, waar vorige week de Prêt-a-porter collecties in hun volle omvang wer den getoond. Uitvoerig zal ik u daar nog over informeren. Ontwerper Claude Vieux had de zomer al stevig in zijn bol zitten. Op de Parijse salon vroeg hij aller aandacht voor zijn zeer onthullende bikini Saint Trop’ Sexy. Wel, buiten kijf was dat de nodige aandacht aan dit veredelde, één etage lager geplaatste, koptele- foontje werd geschonken. Of het werkelijk zó sexy is, zal de mannelij ke sekse u in een onbewaakt ogenblik wel willen onthullen. PIET IS overigens niet de enige die daar een liefhebber van is. De Flo rentijnse kleermaker Albion deelt zijn geenszins slechte smaak. Om zijn creaties, metalen hoeden, den volke ideaal decortje. Nou moeten we nog naar een gecombineerde voorstelling van beide toe. HAARLEM. Poppentheatertje Mij ko in de Peuzelaarsteeg leek gisteravond, wat op een knusse huiskamer van onze groot- en overgrootmoeders. Gezellig za ten we allemaal rond de toverlantaarn te genieten en te griezelen, met tingelen de speeldoosmuziek en een oud grammo- foontje op de achtergrond. Een gelukki ge vondst van Marijke Kots: met de toverlantaarn van de Amsterdamse Stichting Laterna Magica herstelde ze een stukje van een oude traditie. In de 19e eeuw was het namelijk de gewoonte dat de rondtrekkende lanternisten, de „luikerwalen”, samen met poppen- en schimmenspelers optraden. Het poppen theatertje met zijn poppenkast en pop pen op de achtergrond was dus een iM^!' j De Stichting geeft toverlantaarn-voor- stellingen in de romantische stijl van rond de eeuwwisseling, met de bassende stem van explicateur Gerard van den Akker en de voorzichtig de glasplaten bewegende vingers van lanternist Corne lls van der Poll op de achtergrond. Een avondje voor liefhebbers van de oude technieken, maar ook voor wie histo risch in die periode geïnteresseerd is. De eerste kan zijn hart ophalen aan de projectiemechanieken, de handge schilderde en transferplaten vertoond door de authentieke „Disselving-viewto- Uni-sex land waar het leven goed is en in het bos te laten dragen. En om nu al die schonen extra goed tegen het jagers- volk te beschermen trekt hij ze nog een metalen corsetje aan. Wellicht zal het zijn nut hebben, hoewel ik het niet zo best begrijp. Voor mij is kleren maken wel degelijk iets an ders. Waarmee ik maar wil zeggen dat kleermaker Albion meer furore zal maken in oud roest. DE ROMEIN Angelo Litrico, die ieder seizoen wel weer het een en ander aan C. en A. weet te slijten, deed het in Florence heel wat leuker. Hij liet zien dat man en vrouw in dezelfde outfit samen best gezellig door het leven kunnen gaan. Wat te zeggen van een wijde, wit linnen pantalon waarop een in drie tinten groen, gestreept mouwloos jersey truitje gecompleteerd met hoedje en shawl eveneens in wit linnen. DÉ CONFECTIEMÖDE van vol gend jaar zomer heeft zich met enig tam-tam aangekondigd. Van enkele- dolle zaken heb ik u nu op de hoogte gesteld. Doch in het modieuze vat zit nog veel meer dat uw aandacht waard is en daarover zal ik u beslist niet in het onzekere laten. Bé TER MAAT schouwsters ogen zo groot als scho teltjes toen hun een ensemble werd voorgedraaid dat de intrigerende naam Hop-La was toebedeeld. Op het eerste gezicht een uiterst decent avondtoilet, bestaande uit een lange, met bloemen gedessineerde, rok, een blouse met mitellahals en een wik- kelceintuur om de taille. En wat gebeurt nu? Draagster van dit fraais krijgt plotseling een onbedwingbare lust het strand op te rennen en een beetje bloter te gaan zonnen. Met een paar snelle handgrepen kan het zonni ge voornemen wórden geklaard. Rok uit, wikkelceintuur tussen de beentjes door en achter geknoopt en hopla, daar gaat ze met de billetjes bloot in het zand. ZELFS IN HET cultuurrijke Flo rence, waar de collecties zich immer onderscheiden door hun elegantie, fraaie materialen en kleuren en per fectie in afwerking, waren ook dit keer enige excentrieke uitschieters niet vergeten. Emilio Pucci presteerde het om een bikini van parels te completeren met een wijde zwart witte sponscape. Nou is zo’n cape niet al te proble matisch, maar hoe het te klaren met het bij tijd en wijle onwillige topje van uw parelige bikini? Veronderstel dat u uw geliefde voor het onont koombare feit plaatst dat het slui- tinkje niet al te soepel werkt. „Piet”, zeg je dan „doe me een lol en maak dat zenuwe-ding eens goed dicht”. Tien tegen een dat het Piet, anders een meester in handenarbeid, niet al te best afgaat. Verblind door al het schoons, hem in luttele seconden voorgeschoteld, is zijn gezichtsvermo gen ook al geen honderd percent meer. Begrijpelijk voor een man als Piet, die dol is op puur natuur. De Rijks Pedagogische Academie, af deling HAVO aan de Leidsevaart in Haarlem, is de enige school in Noord- Holland waar de leerlingen dit voorrecht genieten. Ton Klos, de muziekleraar aan deze school, heeft mij uitvoerig verteld wat dit inhoudt en wat dit in de toe komst kan gaan betekenen. Hij hoopt dat er een belangrijk aantal leerlingen de muziek kiest en met dit vak doorgaat van de HAVO naar de Pedagogische Akademie, waar zij in drie tot vier jaar opgeleid kunnen worden tot muziekle raar. tenvanger van Hameien; een droevige en ware historie over een echtpaar dat uiteen wil maar wenend om het jurkje van het overleden dochtertje elkaar weer in de armen valt, alle moralistisch ware geschiedenissen van dr. Heinrich Hoffmann: Piet de smeerpoets, Soep- Hein, Philip Schommelaar, het brave en o zo ondeugende kind. En dan het „ver slag eens brands” waarbij de explicateur een ouderwets brandweerkostuum draagt. Zo zouden branden in de krant ook verslagen moeten worden, drama tisch, hartverscheurend, in-droef, met edele en stoere hun leven wagende spuitgasten en afbrandende belendende percelen. Wat een tijd. algehele wetenschappelijke huidver zorging ook Lichaamsmassage. manicuren en haarverzorging. uniek voor Haarlem quick service behandeling niet langer dan Vs uur. Robert Kochlaan 340 (bij winkelcentr. Schalkwijk) Haarlem tel. 023-333962. heeft als het stevig wordt aangepakt. „Het eerste wat de jonge mensen moeten leren is met elkaar musiceren de rest is een kwestie van geduld en doorzet tingsvermogen”. Donderdag opent minister van Veen een congres in Den Haag dat tot onder werp heeft :„Het experiment-expressie- vakken in het eindexamen-pakket van de MAVO en de HAVO”. De ervaring, die men tot dusver heeft opgedaan, zal aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen. Er zullen plannen worden beraamd voor de naaste toekomst en er kunnen voorstellen gedaan worden die tot betere resultaten leiden. De eerste steen is gelegd om te komen tot een werkelijk Hoger Algemeen Vormend Onderwwijs en tot de vrije ontwikkeling van de jonge mens. Het is te hopen, dat het experiment op vijf HAVO-scholen spoedig zal leiden tot algemene doorvoe ring. Het ensemble „Syntagma Musicum” liet op deze avond een aantal van deze instrumenten horen, weliswaar geen oorspronkelijke, maar copieën, gemaakt naar oude exemplaren, die met zorg in musea bewaard worden. Nieuwe instrumenten van oude vorm en mensuur werden bespeeld en zij brachten de klanksfeer voor de oude muziek gevonden in archieven en biblio theken, met timbres, die mede het wezen van die muziek hebben bepaald. Kees Otten, de leider van het ensemble, heeft de instrumenten aan de talrijke toehoor ders voorgesteld met korte toelichtinen. Hij liet hun bijvoorbeeld kennis maken met de kromhoorns van verschillende toonsomvang, voortbrengers van de neu zelende klanken in de geest van een tangwerk-ogeltje; regaal genaamd. Ver der met de alt-, tenor- en bas blokfluit, de oud-gemensureerde trombone, de schalmei, de bornhardt en de merkwaar dige worstfagot, waarvan de klankbuis in wikkelingen opgenomen is in een korte, dikke houten cylinder. Een wel daad voor het oor bleek de milde, zacht- sonore klank van de gemshoorn bij het spelen van een Spaanse melodie door Kees Otten. De uitgebreide reeks van ongeveer der tig kleine stukken, waarvan als compo nisten werden vermeldt Mabriano de Orte, Alexander Agricola, Antonius Bru- mel, Johannes Ockeghem, Johannes Ghi- selin, Pierre de la Rue, Ninon le Petit, Loyset Compère, Hendrick Isaac, Jacob Obrecht en Josquin des Prez, was ont leend aan de bundel „Odhecaton” in 1501 gedrukt door Petrucci te Venetië. Zij vertegenwoordigden muziek met over het algemeen licht gevoelige accen ten. Ook de humor van enkele was, Op de middelbare school was het niet veel beter - Mijnheer Schafsma draaf de tegen Kerstmis met zijn viool van de ene klas naar de andere en spande al t jijp krachten in om ons tweestemmig „Stille Nacht” te laten zingen. Dat was alles - veel heb ik er niet van onthou den, maar ik moet eerlijk bekennen dat ik geen groot zanger was. Kinderen die „vals” zongen moesten hun mond hou den en werden verder uitgesloten van het muziekonderwijs. Er worden sinds enige jaren ijverige pogingen in het werk gesteld om hierin verandering te brengen en bij wijze van proef kunnen sinds een jaar de leerlingen van vijf HAVO scholen in het land: Heerlen, Amersfoort, Eindhoven, Den Haag, Haarlem, muziek als hoofdvak kiezen, hetgeen betekent dat zij in het vierde en vijfde jaar vier uur muziekonderwijs per week krijgen en dat zij ook een muziek-examen moeten afleggen. (Zij kunnen ook tekenen, handenarbeid en textielen-vorming kiezen). Een levensecht beeld, uit de beginja ren der cinematografie, als ware men daar in persoon bij tegenwoordig. gen moeten zich bekwamen in het be spelen van een instrument naar keuze en zij moeten leren musiceren in groepsverband. Zij moeten zelf melodie ën kunnen schrijven en spelen, waarbij de improvisatie een voorname plaats in neemt. Zij krijgen een degelijke theore tische opleiding en leren muziekfrag menten herkennen uit verschillende stijlperioden. Ook het herkennen van de instrumen ten en van, de muzikale vormen (fuga, sonate-vorm, concerto grosso, suite, sym fonie, enz.), is een examen-eis. Het ligt voor de hand dat de muziekleraren, die nu op hun school met dit experiment begonnen zijn, terdege geschoolde vak mensen zijn. Ton Klos (38) bijvoorbeeld is opgeleid aan de kerkmuziekschool in Utrecht; Albert de Klerk was zijn le- raar.Hij deed eindexamen piano en koordirectie aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag, studeerde blok fluit bij Frans Brüggen en deed Staat examen Muziek (B). Hij weet dus waarover hij spreekt als hij zegt dat het muziekoriderwijs pas kans van slagen Muziekleraar Klos en een klas leer lingen aan de Rijks Pedagogische Aka demie in Haarlem. wKnrSimii -■ Hop-La-die HM F Hopla-bra

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8