Heynen (VW) trainde zwart BOSKOV: LOF VOOR AJAX THEUNISSEN: TELSTAR SPEELDE KNAP Groot optimisme Meespelen van Drost onzeker HAARLEM BLUNDERDE TWEE KEER BIJ PSV Burgwal: „Misschien Eredivisie in cijfers ruzie om begroting Kees Rijvers: „Bewondering bij Feyenoorders voor spelers” Trainer Joop Brand woedend op zijn verdediging 99 F 1( MAANDAG 11 6 NOVEMBER 1972 (21 tegen MW) en voor FC Tekenend Slimheid Woensdag draait het Europa-cuptoernooi door met drie Nederlandse clubs: Ajax (tegen CSKA), Feyenoord (OFK Belgrado) en FC Twente (FREM Kopenhagen). De „generale” verliep voor Ajax vlotjes (90 tegen FC Den Bosch), voor Feyenoord moeizaam Twente verdienstelijk (12 tegen Utrecht). ;W:.- (Van onze sportredactie) Den Haag ging af (Van onze sportredactie) Boskov: samenspel Ajax uitstekend. Epi Drost: geblesseerd. (Van onze sportredactie) V>A^AAAAAAAA^VV*AAAAA/VVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVtAA/VVVVVVVVVVVV\AA/VVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVWVVVVV* (Van onze sportredactie) STAND Go voor MARC SERNfi Henk Burgwal JOHN DRIESKENS ÊF Voor hij CSKA onder zijn hoede nam fungeerde Boskov zes jaar lang als technisch leider van het natio nale Bulgaarse elftal. „In die tijd heb ik al veel van de Ajacieden, die nu nog spelen, leren kennen”, vult hij aan, „maar bet team als geheel kende ik tot vandaag alleen maar van de televisie. Nu heb ik gezien wat er op het televisiescherm altijd verborgen blijft, namelijk de bewe gingen en het opstellen van de spe lers die niet in de buurt van de bal zijn. Een dat gebeurt in deze ploeg uitstekend. Het samenspel bij Ajax is perfect”. Voor de rest kon de Bulgaar wei nig zinnigs over de wedstrijd tegen Den Bosch naar voren brengen. Wel greep hij de gelegenheid aan om de public relations voor zijn landgeno ten te behartigen: „Het Bulgaarse publiek heeft hoge verwachtingen van dit Ajax. Ajax is één van de populairste buitenlandse verenigin gen in ons land”. Een tweede blunder maakte de de fensie van Haarlem in de tweeënveer tigste minuut. Schmidt Hansen zette toen de bal hoog voor het doel van Poldervaart. Van Breevoort (Haarlem) Krijgh (PSV) zowel als de doelman sprongen naar de bal. Krijgh kopte in. Van Breevoort: „Ik had kunnen kop pen. Jaap Poldervaart riep echter: los Daarom trok ik mijn hoofd in.” De begroting was oorspronkelijk door het gehele bondsbestuur goedgekeurd, maar vorige week zaterdag wensten de bestuursleden van het betaalde voetbal een wijziging aan te brengen. Ze stem den alsnog tegen. Als nu op de bonds vergadering alle betaalde clubs hun bestuursleden steunen is het mogelijk dat de stemmen zullen staken. „In het ergste geval”, zegt Burgwal, „zou het bondsbestuur met een niet goedgekeur de begroting moeten werken. Het zou een novum zijn in de geschiedenis van de bond. Maar in de wangunst der tijden waarin we nu leven, is dit geen novum meer”. 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 9 9 7 6 5 Dr. f directeur 6— 27 7— 22 4—25 Burgwal: „Vooral de post voor pre mies van het Nederlands elftal zou men in het betaalde voetbal graag met 107.000,- voor dit seizoen willen op voeren, zijnde eenderde van de totale premie, die de spelers ontvangen als „de beer van München is geschoten”. EaglesFC Amsterdam 0-0. PSV—Haarlem 2—1 NEC—AZ ’67 3—2 FeyenoordMW 21 FC GroningenSparta 14 NAC—Excelsior 2—1 TelstarFC Den Haag 41 AjaxFC Den Bosch 90 FC Utrecht—FC Twente 1—2 Telstar zo’n bescheiden plaats op de ranglijst inneemt”) hadden gelet dan was de eindstand ongetwijfeld nog veel hoger uitgevallen. spits tevergeefs af te stoppen. Krijgh zowel als Norqvist bleven verslagen op de grond achter toen de bal reeds in het doel lag. Programma AheadUtrecht, HaarlemNEC, MWGroningen, ExcelsiorTelstar, Den HaagAjax, Den BoschTwente. 12 10 0 2 41— 7 20 9 2 1 31— 7 20 8 13 16—10 17 6 4 2 21—15 16 6 2 4 19—12 14 6 2 4 21—17 14 5 1 6 16—17 11 4 3 5 14—18 11 4 3 5 13—18 11 5 1 6 15—20 11 4 2 6 14—17 10 4 2 6 15—25 10 3 3 6 13—21 3 3 6 12—20 2 3 7 0 6 6 1 3 8 Telstar won het namelijk op slim heid. Het elftal draaide, vooral in de tweede helft, met het nodige zelfver trouwen en was bereid zich voor el kaar op te offeren. Ajax Feyenoord FC Twente Sparta MW FC Amsterdam PSV NEC NAC Telstar Haarlem AZ’67 FC Utrecht Go Ahead Eagles 12 FC Den Bosch FC Groningen Excelsior (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Brand hield zich op het veld van PSV keurig in bedwang. Na de wedstrijd PSVHaarlem bood hij scheids rechter Corver zijn excuses aan voor het gedrag van Gunther den Haan, die Corvers grensrechter on heus had bejegend, drukte trainer Kees Rijvers vervolgens de hand om hem te feliciteren met de over winning (21) en stapte de kleed kamer binnen. Het haalde allemaal bitter weinig uit, aangezien Den Haag vooral aanval lend aan alle kanten rammelde. De „grote” Mansveld vormde alleen maar aanleiding tot allerlei hoongelach. Niet alleen op de tribune (Mansveld liep bijvoorbeeld weer teveel te babbelen tegen arbiter Derks), maar ook bij Telstras Kees van Kooten. Van Koe ten: „Op een gegeven moment pakt hij Fred André. Ik zei toen ook nog tegen hem: „Moet jij nou vijfenzestig dui zend gulden verdienen?” Toch zou het niet juist zijn om Den Haags nederlaag toe te schrijven aan een off-day van één man. Weer, zo leek het, zou PSV in eigen stadion worden overbluft. Maar terwijl teleurstellende bezoekers van de tribu nes liepen, incasseerde PSV de tegen slag op bewonderenswaardige wijze. Het was geprikkeld, schakelde een hogere versnelling in en viel Haarlem op nieuw aan. Rijvers: „Er is keihard voor die overwinning gewerkt. Haarlem is geen minuut met rust gelaten. Vooral de drie spitsen (Mulders, Van der Kuy- len en Schmidt Hansen) gingen, dacht ik, sneller spelen na het doelpunt.” Voor Haarlem was er desondanks weinig aan de hand geweest als niet de achterhoede in de vierentwintigste mi nuut van de tweede helft een onver geeflijke blunder had gemaakt. Wen- tink: „Ik speelde Bobby Vosmaer (in valler voor de nog altijd geblesseerde Gerrie de Goede) aan. Hij verloor de bal. Mulders passte naar Van der Kuy- len, die rechts helemaal vrijstond. Er werd geprotesteerd voor buitenspel. Ik weet niet of dat het geval was. Ik weet wél dat Piet Hoeben niet „diep” genoeg speelde, zodat Van der Kuylen rustig zijn gang kon gaan.” VELSEN Hoe overtuigend Telstars uiteindeljjke 4-1 overwinning tegen een in alle linies falend FC Den Haag eigenlijk wel was manifesteerde zich nog het duidelijkst in de slotfase. Toen de Velsenaren al na twaalf minuten in de tweede helft op 3-1 waren gekomen dicteerde Den Haags Theunissen een 2- 4-4-opsteIling om zijn armzalige bij kans kansloze aanval nog wat kracht bij te zetten. Het gevolg was dat Tel star, dat op grond van een fellere inzet en een grotere voetbalintelligentie (Rab: „Alle voorhoedespelers deden mee met het verdedigende werk” en Theunissen: „De wisselingen waarmee Telstar overschakelde van verdediging naar aanval waren vaak bijzonder knap”) toch al domineerde, legio moei lijkheden kreeg om de uitslag nog hoger op te schroeven. Als met name Van Kooten en Stout wat meer op aan alle kanten opkomende middenvelders en verdedigers (Theunissen: „Als je dat telijk excuus, want al na twintig mi nuten keek Den Haag, mede door zwak optreden van diezelfde Mansveld, tegen een erg ontmoedigende 2-0 achterstand aan. Eerst maakte Van Kooten zich verdienstelijk door een inzet van Bijl listig te laten lopen. Thie die had ver wacht dat Van Kooten de bal wel zou verlengen reageerde te laat en dat betekende 1-0. Erger was de blunder bij een voorzet van de uiterst actieve Bond. Stout miste, Mansveld en De Zoete bleven als standbeelden staan, maar de ingekomen Van Kooten faalde niet: 2-0. Alles leek echter nog moge lijk toen Fuglset vlak voor rust goed reageerde op een overstapje van Van Vliet, bij een corner van Bres, die de vooral in de tweede helft voortreffelij ke Van der Meeren, passeerde. AMSTERDAM. Dr. Stefan Boskov, technisch directeur van CSKA Sofia, heeft gisteren in De Meer in ieder geval kunnen zien op hoeveel verschillende manieren de Ajacieden de bal tussen de palen kunnen priemen. Veel meer stak hij van het ongelijke duel tegen de Bosschenaren niet op. „Ik heb me nooit gerealiseerd dat er in de Ne derlandse eredivisie zoveel kwali teitsverschil zat. Dergel(jke kat en muisspelletjes komen bij ons niet voor”, aldus de Bulgaarse voetbal- kenner. Drost viel na een kwartier in het duel FC UtrechtFC Twente uit. Kohn(trainer van Twente): Epi had bij het intrappen al last van zijn lies. Zijn uitvallen kwam dus niet als een verrassing. Ik denk niet dat ik Epi tegen FREM opstel. De wed strijd is tenslotte niet belangrijk (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Geen moment, zo bekende hij later, heeft Feyenoord- coach Ernst Happel, zondagmiddag tijdens de zenuwslopende krachtmeting met MW, aan OFK Belgrado, de tegenstander van woensdagmiddag, ge dacht. „Nee, dit duel met MW was in geen enkel opzicht een generale repe titie voor de UEFA-cupstrijd in Belgrado", zo stelde Happel. „Tegen MW hebben we voortdurend een overwicht gehad, maar woensdag zullen de Joegoslaviërs moeten aanvallen" Feyenoord is in vrijwel alle geledingen optimistisch over de uitslag van de strijd ondanks de wankele voorsprong die twee weken geleden in Rotter dam werd behaald: 43. Peter Ressel weet het zeker: „Wij zijn beslist ster ker dan OFK Beograd. Zij zullen moeten komen, daardoor krijgen wij meer ruimte in de aanval en dan kan ik van mijn snelheid profiteren". Opmerkelijk was dat Ressel onverbloemd verkondigde liever met Lex Schoenmaker in de aanval te spelen dan met Ladinszky (twintig minuten voor het einde kwam Schoenmaker gistermiddag in het veld voor de gebles seerde Ladinszky). Ressel: „Ladinszky is zo eenbenig dat ik met hem niet kan switchen want hij kan op rechts niet spelen. Met Schoenmaker naast me kunnen we veel gevarieerder spelen". Overigens is de blessure van Ladinszky niet zo ernstig dat hij woensdag niet zou kunnen spelen. De verwachting is dan ook dat Happel dezelfde for matie in Belgrado in het veld zal brengen' als in de thuiswedstrijd tegen OFK en MW (Treytel, Rijsbergen, Schneider, Jansen, Vos, Hasil, Van Hanegem, De Jong, Ressel, Ladinszky en Kristensen)Ressel: „Maar Happel is een groot tacticus. Misschien komt hij toch weer met een verrassing voor de dag". Ook aanvoerder Dick Schneider blijft optimistisch: ,In Belgrado moeten we ook kunnen winnen. Waarschijnlijk zullen we niet zo met man en macht aanvallen als in Rotterdam, maar als zij aanvallen krijgen wij ook meer ruimte". Niettemin bleek Feyenoord het tegen MW lastig te hebben door de snelle spitsen Brokamp, Redel en Bonfrère. En OFK bewees in Rotterdam al ook over snelle spitsen te beschikken. Happel: „Daar houden we woens dag natuurlijk rekening mee”. Telstar kon zich zo uitleven met zijn counteren dat het kon gebeuren dat Jaap Zwaan twee doelpunten maakte. Eerst pikte hij de bal op uit een scrimmage van spelers in de midden- cirkel waarna hij een aarzelende Thie (die er eerst uitkwam, maar later weer terug wilde lopen) kansloos liet, terwijl Telstars vrije verdediger vlak voor tijd er zelfs nog in slaagde om een passje van Van Kooten doeltreffend af te ronden. Rab: „Die doelpunten konden natuurlijk ook vallen omdat je vrij snel een 2-0 voorsprong nam en Den Haag dan automatischer wat gretiger aanvalt. Toch is het mijns inziens in de tweede helft bij Den Haag een beetje misgelopen allemaal. Ik kan daar ver der niets over zeggen want dat zijn mijn zaken niet. Ook die derde goal viel van ons op een uitstekend tijdstip. Daarna heeft Den Haag nog meer risi co’s genomen.” Ton Thie heeft hier meer belangstelling voor de schietgrage benen van Dick Bond dan voor de bal. Bond kreeg het leer ook niet meer onder controle. Thie later wel en daardoor bleef het 41. Op de achtergrond de speurende ogen van Derks. „Een fout van de middenlinie,” zei trainer Kees Rijvers. „Dit had niet moeten gebeuren. Zo’n man moet wor den gepakt op het moment dat hij de bal aanneemt. En dat gebeurde niet op het middenveld.” VENLO. Trainer Baan van Fi fVV heeft zondag Harry Heynen bij wijze van straf niet opgesteld in een wedstrijd voor de eerste divisie tegen FC Dordrecht. Baan, vorig seizoen hulptrai ner van FC Den Haag, was er namelijk achtergekomen dat Heynen de afdelings- club Meerio had getraind. Hjj achtte deze handelwijze dermate laakbaar dat Hey nen een voorwaardelijke boete kreeg van 250 gulden en een „verbanning” naar het b-elftal voor één wedstrijd. Tekenend voor de ruststand was ook de mentaliteit waarmee FC Den Haag na de hervatting het veld inkwam. Mansveld: „Ik was er in de rust heilig van overtuigd dat Telstar niet zou winnen. Je redeneert dan toch nog teveel in de trant van: wij hebben hier de laatste vier seizoenen niet verloren, dus het zal ook nu wel niet gebeuren. Tegen Go Ahead en NEC uit waren wij echt bang voor een nederlaag. Toen wonnen wij. Nu waren wij niet in het minst bevreesd. En nu gingen wij de boot in. Telstrar voetbalde ook duidelijk geconcentreerder dan wij”. DEN HAAG. Mogelijk komt het aanstaande zaterdag nog tot een bot sing tussen de secties amateur- en betaald voetbal van de KNVB. Op het programma van de op die datum te houden bondsvergadering staat de be groting 1973. In het bondsorgaan spreekt de secretaris-penningmeester Burgwal de verwachting uit dat juist de begroting wel eens „voor pittige discussies” kan zorgen. Zodra de deur achter hem dichtklap te was het echter gedaan met zijn kalmte. Tot ver in de catacomben on der de PSV-tribune drong de stem van Haarlems trainer door. Ziedend was Joop Brand. Kwaad op zijn achterhoe de, die tweemaal faalde waardoor een overwinning op PSV werd weggegeven. Met nog eenentwintig minuten te spelen stond Haarlem met 01 voor op de Eindhovense ploeg. Tot dan toe hadden de Haarlemmers weliswaar on der druk gestaan maar zij hadden geen enkele kans weggegeven. Haarlem liet PSV bewust komen. Het maakte in Eindhoven gebruik van zijn gevaarlijk ste wapen: de contra-attaque. Via zo’n counter werd gescoord. In de vijfenzestigste minuut pakte Fer nandez de bal even voorbij de middel lijn op en ondernam een lange rush. Hij liep schuin over het veld in de richting van het doel van Jan van Beveren. PSV trachtte de Haarlem- Centraal bij dit alles stond toch weer de Haagse libero Aad Mansveld. Wat zou bijvoorbeeld bondscoach Fadhronc van het feit denken dat zijn Ausputzer voor de sleutelwedstrijd te gen België er opnieuw vier om zijn oren kreeg. Fadrhonc was tenslotte niet bij de wedstrijd aanwezig en kon toch moeilijk weten dat Aadje meer in de spits dan in zijn defensie, die een enigszins organisatorische hand hard nodig had, was te vinden. Mansveld daarover: „Aan dergelijk gepraat ont kom je toch niet. Hoge bomen vangen veel wind. Het is natuurlijk vervelend dat een verdediging waarin ik laatste man ben er op dit moment vier tegen krijgt, maar gekletst wordt er toch wel. Ik ging natuurlijk mee naar voren om doelpunten te maken. En hoe vaak is mij dat niet gelukt?” Daarom was de 4-1 ook nauwelijks geflatteerd. Den Haags Evert Theunis sen tenslotte: „Telstar heeft mij ver rast. Wij hebben ook echt niet alleen verloren door grove verdedigingsblun- ders. Alleen bij die laatste twee doel punten was het misschien beter ge weest als Mansveld iets minder offen sief had gespeeld. Dat is echter zijn spel. Hij gaat regelmatig mee. Dat is ook iets wat hem in het Nederlands elftal een beetje wordt ontnomen. Ik ben ook niet bang voor Mansveld in Oranje. Als Mansveld voornamelijk blijft verdedigen dan is het een erg sterke voetballer.” Een niet geheel on juist* conclusie zondag: AmsterdamPSV, AZFeyenoord, SpartaNAC, UTRECHT. Aanvoerder Epi Drost van de FC Twente zal woens dag waarschijnlijk niet meespelen. Zoals bekend ontmoet Twente dan FREM Kopenhagen. Aangezien Bres (Frans van Esseni „Als je hem geen ruimte laat om naar binnen te komen om een metertje te pakken om te schieten, is hij vrij eenvoudig af te stoppen”), Fuglset en Bregman veelal kansloos waren in de persoonlijke duels met Van Essen, André en Bisschot, terwijl Telstar via Van Egmond, De Wit en Bijl ook het middenveld beheerste, probeerde men het bü Den Haag maar met een te veel vuldig meekomende Mansveld in de spits. Theunissen: „Alleen Advokaat en Thie haalden echter het normale ni veau. En als Berg dan niet draait zoals hij moet draaien is ook je middenveld een stuk minder. Dat doet niets af aan de verdienste van Telstar. Dat maakte uitstekend gebruik van de mogelijkhe den.” 1932 meer.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11