Vooruitgang bij onderhandelingen tussen Bonn en de DDR voor Katendrecht wil bordelen kwijt Dreigbrief aan Israëlische president Indianen blijven Stakers in Chili departement bezetten Griekse steden HEATH WIJZIGT REGERINGSPLOEG verdrukking Turkse oppositie bedreigd met tyfus Bomaanslag in Noord-Ierland Israel nog boos op Bonn Vijf ministers in Turkije afgetreden 1 hervatten werk v,iegramp in Bulgarije Vrachtwagen te zwaar brug in w KJ NA ULTIMATUM VAN REGERING-ALLENDE OVERSTROMINGEN IN IRAN Reorganisatie door toetreding tot EEG Polen vereenvoudigt reisbepalingen voor Westduitsers PvdA in actie tegen huurharmonisatie 3 2 MAANDAG 6 NOVEMBER '1972 (Van onze medewerker in Bonn) „Slechte stijl” Geen repressailles Europese zaken (Van onze medewerker in Ankara F. van Hasselt) Afbrokkeling Landbouw I Bescherming AUKARA Het uittreden van de republikeinse volkspartij uit het drie-partijenkabinet van premier Melen heeft de situatie in Turkije niet beter, maar wel duidelijker gemaakt. De sinds 12 maart 1971 door de legerleiding gewenste situatie, waarbij de regering boven de partijen staat, maar in het nationale belang wel door die partijen wordt gesteund, werd steeds meer een fictie. >4 Hf i DUITS AKKOORD NABIJ een half jaar t t s t Reeds toen Ecevit het voorzitter schap in handen kreeg, was de rech- i 1 i i De indianen, die ongeveer 250 stam men vertegenwoordigen, hebben het de partement herdoopt tot „ambassade van de inheemse Amerikanen”. Ze hebben hun gezichten met oorlogskleuren be schilderd en eigen wapens, zoals toma hawks, gemaakt sinds ze donderdag met de bezetting begonnen. De algemene verwachting dat dan het succesvol beëindigen van de onderhan delingen kan worden bekendgemaakt, werd gisteravond in Bonn enigszins ge temperd door de mededeling dat Bahr nog tal van wensen had meegèkregen op reis naar Oost-Berlijn. BELFAST (Reuter) I>e Ulster De fence Association, een militante protes tantse beweging in Noord-Ierland, heeft gisteren een bomaanslag gepleegd op een mineraalwaterfabriek in de plaats Muff ten noorden van Londonderry. Griekse van kritiek op de maatregelen van het militaire commando groter. Zo’n grondwetswijziging vergt een tweederde meerderheid in het parle ment, die alleen tot stand kan komen als Ecevits fractie afbrokkelt. Deze afbrokkeling is ditzelfde weekeinde op gang gekomen door het uittreden van een aantal afgevaardigden met als meest klinkende naam die van Ismet Inönü, Ecevits 88-jarige voor ganger als partijpresident. Het verongelukte vliegtuig was opge stegen in Burgas aan de Zwarte Zee. Het wrak werd zaterdagavond laat ge signaleerd. Volgens politieke waarnemers wil Heath zijn regering verstrerken met het oog op de toetreding tot de EEG en op de verwachte moeilijkheden in eigen land, TEHERAN (AP). Grote overstro mingen in West-Iran hebben grote scha de aangericht in dorpen in het gebied van Arak en Alogodarz. t I i Geoffrey Rippon wordt staatssecretaris voor Milieubeheer. Minister van Handel Michael Noble verlaat op eigen verzoek de regering. Een nieuwkomer in het kabinet is Sir Geoffrey Howe, voormalig advocaat-generaal, die de nieuwe post van minister van Consumentenzaken krijgt, die ressorteert onder het ministe rie van Handel. Ook neemt men het hem kwalijk, dat hij zich als enige partijleider blijft verzetten tegen een nieuwe grondwetswijziging, die het mogelijk moet maken dat staatstribunalen worden opgericht ter berechting van misdrijven tegen de staat. tervleugel van de partij uitgetreden en had zich gereorganiseerd onder de naam republikeinse partij. Zij beschikt reeds over 21 parle mentsleden en vertrouwt nu op een nieuwe toevloed van leden. Inönü zelf zal daar niet bij zijn, zomin als in Nederland Drees sr. toetrad tot DS ’70. De Israëlische ambassadeur in Bonn, Ben-Horin, die vorige week voor overleg werd teruggeroepen naar Israël, zal voorlopig niet naar zijn standplaats te rugkeren, zo blijkt uit het communiqué. Politieke kringen in Jeruzalem hadden juist verwacht dat het kabinet de crisis in de Israëlisch-Westduitse betrekkingen wat zou temperen, maar het tegengestel de is gebeurd. De Israëlische regering is vooral ver ontrust door de Westduitse uitspraak dat de Duitse bondsregering „niet verant woordelijk is voor het conflict in het Midden-Oosten”, aldus de verklaring. De regering is „ontzet” over het feit dat Bonn niet de nodige veiligheidsmaatre gelen heeft genomen om te voorkomen dat er gewapende passagiers in Lufthan- sa-toestellen kunnen zitten. ROTTERDAM. Het wijkorgaan van de Rotterdamse havenbuurt Katendrecht heeft er bij het gemeentebestuur nog maals krachtig op aangedrongen negen bordelen in de wijk te vorderen ten behoeve van woningzoekenden. Nu de verklaring tot stand is geko men. Bahr Het toestel stortte neer in het in mist gehulde Rilagebergte, nadat het door Sofia was verwezen naar het 160. km zuidoostwaarts gelegen Plovdiv. Het Ri lagebergte ligt ten zuiden van Sofia. Hoe het komt dat de koers van het toestel van zuidoost werd verlegd naar zuid, is niet bekend. SANTIAGO (Reuter en UPI) De leiders van de stakende expediteurs in Chili hebben hun aanhangers opdracht gegeven vandaag het werk te hervatten. De staking heeft 26 dagen geduurd. De oproep tot werkhervatting is uitgegaan nadat de stakingsleiding een ultimatum van de Marxistische regering van Salva- dore Allende had ontvangen. Zij stelde strenge maatregelen in het vooruitzicht- Ook de winkeliers beëindigen vandaag hun staking. Minister van Binnenlandse Zaken Carlos Prats heeft beloofd hun grieven te onderzoeken. De winkels zijn drie weken gesloten geweest. De regering staat er borg voor dat geen repressailles genomen zullen wor den tegen zakenlieden die hun bedrijven hebben gesloten. Als tegenprestatie moe ten de werkgevers beloven geen repres sailles te nemen tegen mensen die tij- WASHINGTON (UPI en DPA). De rond 400 indiaanse bezetters van het regeringsdepartement voor Indiaanse Za ken hebben gisteren opnieuw geweigerd het gebouw te ontruimen voor de over heid hun eisen heeft ingewilligd. Ze verlangen dat de regering zorgt voor voedsel en onderdak voor de verwachte 3000 indianen, die in Washington een week van demonstraties willen houden ter illustratie van hun „strijd om te kunnen overleven in blank Amerika". van Carlos Prats, heeft gisteren in een radio-uitzen- ding gezegd dat er geen gerechtelijke actie zal worden ondernomen tegen sta kingsleiders als het werk vandaag wordt hervat. De vrachtwagens en bedrijven, die zijn gevorderd sinds de staking op 11 oktober begon, zullen dan aan de eige naars worden teruggegeven. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken waarschuwde dat zijn regering geen herhaling zou dulden van stakings acties die de economie en de volksge zondheid in Chili in gevaar brengen. De stakingsleiders hadden eerder, na een onderhoud met Prats, laten weten dat ze de regeringsvoorstellen niet be vredigend vonden. Het Chileense kabinet hield daarop gisteren een spoedberaad, waarna minister Prats zijn radiorede uitsprak. Generaal Prats, tot voor kort opperbe velhebber van het leger, is een van de drie hoge militairen in de nieuwe rege ring van president Allende. Met het opnemen van militairen in het kabinet zou Allende de oppositie hebben willen geruststellen dat de militante socialisten en communisten in de linkse coalitiere gering in gareel gehouden zullen wor den. „De staking heeft geleid tot voedselte korten in de steden en heeft het land meer dan 170 miljoen dollar gekost”, zo heeft president Allende meegedeeld. FRANKFORT (DPA) Westduitsers en Westberlijners kunnen met onmiddel lijke ingang visa voor individuele reizen naar Polen aanvragen en desgewenst hun eigen auto meebrengen. Dit heeft de centrale van Westduitse reisbureau gisteren bekendgemaakt. Tot voor kort mochten de Duitsers alleen per groep Polen binnenkomen. wanneer hij vandaag zijn anti-inflatie- programma voorlegt aan het Lagerhuis. De premier heeft laten doorschemeren dat dit programma een loon- en prijs- stop kan inhouden. dens de staking zijn blijven werken en moeten ze hun werknemers doorbetalen, die tijdens de staking tot nietsdoen wa ren gedwongen. Prats zegde toe dat op ministerieel niveau commissies ingesteld zullen wor den om de klachten van elke bedrijfs sector te bespreken. Het regeringsplan om in de zuidelijke provincie Aysen een staatsonderneming voor het vervoer op te richten, zou geschorst worden totdat de bevolking van die provincie zich erover had uitgesproken. De vrachtwageneigenaars, die op 11 oktober met de staking begonnen, vrees den dat dit plan de nationalisatie van de vervoerssector zou inluiden. De nieuwe Chileense minister Binnenlandse Zaken, generaal DEN HAAG. De P.v.d.A. is een actie gestart tegen de verdergaande huurharmonisatie onder het motto „eis afschaffing”. Bovendien zijn de huurders opgeroepen invloed te eisen op de plan nen inzake deze harmonisatie. ANKARA. (Reuter) De 87-jarige oud-president en grijze eminentie van Turkije, Ismet Inönü, is gisteren uit de Republikeinse Volkspartij getreden na haar besluit om vijf van haar ministers aan de coalitieregering te onttrekken. Inönü die ook premier van Turkije is geweest heeft al 52 jaar zitting in het parlement. Als ex-president kan hij het recht opeisen zijn senatorschap- voor-het-leven actief te bekleden. De zes maanden oude coalitieregering van premier Ferit Melen heeft nog wel een meerderheid in de nationale verga dering, maar is nu beroofd van de steun van de RVP, op een na Turkije’s groot ste partij. President Sunay heeft een verzoek van premier Ferit, te mogen aftreden, afgewezen. Volgens Sunay kan Turkije zich onder de huidige politieke omstan digheden geen regeringscrisis veroor loven. Turkije is sinds maart 1971 geregeerd door coalitieregeringen. In maart 1971 dwong het leger de meerderheidsrege ring van de rechtvaardigheidspartij tot aftreden en eiste het Ingrijpende hervor mingen. De generaals drongen ook aan op harde maatrgelen tegen „de linkse terreur” In elf belangrijke provincies werd daarop de staat van beleg afgekon- digd. Volgens de UDA werd de fabriek zwaar beschadigd, maar de plaatselijke politie zei dat alleen een paar ruiten waren verbrijzeld en een deur uit haar voegen was gelicht. Een woordvoerder van de beweging zei dat de aanslag een vergeldingsmaat regel voor het opblazen van telefooncel len in Londonderry in de voorbije week was. Het Ierse Republikeinse Leger zou voor deze aanslagen verantwoordelijk zijn geweest. LONDEN. (Reuter en UPI) De Britse premier Edward Heath heeft gis teren een reeks wijzigingen aangebracht in zijn kabinet. Er zijn in totaal 19 veranderingen in ministersfuncties, maar de belangrijkste departementen, zoals Financiën, Binnenlandse Zaken, Buiten landse Zaken en Defensie, blijven buiten schot. LEV ADI A (Reuter) De overheid heeft de inenting van alle scholieren in en rondom de midden- Griekse steden Levadia en Orchomenos gelast naar aanleiding van het uitbreken van een tyfus-epidemie. Dit is gistenen bekendgemaakt. Het ministerie van volksgezondheid ih Athene verklaarde dat maatregelen zijn genomen om verspreiding van de ziekte te verhinderen. Volgens persberichten zijn ongeveer 100 scholieren besmet. De overheid heeft gezegd dat het er minder zijn, maar geeft geen cijfer. Bron van de ziekte is waarschijnlijk besmet eten op een rond trekkende kermis. BONN De ambassadeurs van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn het gisteren in West-Berlijn eens geworden over een ge meenschappelijke verklaring, die bij het basisverdrag tussen de Bonds republiek en de DDR zal worden gevoegd. In de verklaring, waarvan de inhoud nog geheim is, zijn de rechten en verantwoordelijkheden van de vier overwinnaars uit de tweede wereldoorlog vastgelegd. Het basisverdrag, dat de betrekkingen tussen de twee Duitse staten regelt, zal in deze positie verandering brengen. Een vat} de belangrijkste wijzigingen is de benoeming van de huidige minister van Handel en Industrie John Davies tot kanselier van het hertogdom Lancaster. Deze eretitel houdt op zich weinig in, maar Davies zal belast worden met Eu ropese Zaken. Hij zal minister van Bui tenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home kunnen vervangen bij vergaderingen van de Europese ministerraad in Brussel, en ook de verantwoordelijkheid dragen voor ander overleg in EEG-verband. Als minister van Handel en Industrie wordt hij opgevolgd door Peter Walker, de huidige minister van Milieubeheer. John Davies is 56 jaar. Hij kwam bij de verkiezingen van juni 1970, die de Conservatieven aan de macht brachten, in het parlement. Een maand later, bij een regeringswij ziging, werd hij minister van Technolo gie en in oktober van hetzelfde jaar hoofd van het nieuwe superministerie van Handel en Industrie. JERUZALEM, (DPA) In scherpe bewoordingen heeft de Israëlische rege ring gisteren na haar wekelijks kabi netsberaad opnieuw geprotesteerd tegen de handelwijze van Bonn in de zaak van het gekaapte Lufthansatoestel. In een Israëlische regeringscommuniqué is spra ke van de „verbazng”, „verwondering” en „ontzetting” over de vrijlating van de drie Arabische terroristen door Bonn en latere verklaringen van de Westduitse regering. Sinds de zaak ruim geleden werd aangesneden, heeft de ge meente nog geen stappen ondernomen. Gevreesd wordt nu, dat de vordering in de doofpot wordt gestopt. Volgens het wijkorgaan kan de gemeente de wonin gen vorderen, omdat deze volgens gege vens van de volkshuisvestingsdienst „leeg staan”. Het wijkorgaan meent, dat het ge meentebestuur door zijn houding de be woners van Katendrecht discrimineert door het prostitutiebedrijf in de betrok ken woningen te tolereren. „De Neder landse wetgeving is kennelijk niet van toepassing in onze wijk”, aldus het wijk orgaan. De partij gaat groepen van huurders, die een huurdersvereniging willen oprich ten, de helpende hand bieden door het verstrekken van model-staturen. Voorts is een brochure uitgegeven met inlich tingen over de procedures en bereke ningsmethoden van de huurharmonisatie. De actie is een gevolg van het feit, dat minister Udink van Volkshuisvesting on langs de gemeenten en woningbouwver enigingen heeft gevraagd opnieuw een plan in te dienen om de huren extra te verhogen. Bovendien zijn veel scherpere richtlijnen gegeven. „Daardoor”, aldus de P.v.d.A., „hebben de gemeenten en woningbouwverenigin gen nog minder speelruimte gekregen voor het voeren van een sociaal verant woord volkshuisvestingsbeleid”. Ecevit, de nieuwe leider van de linksgerichte republikeinse volks partij, kwam met allengs minder verhulde klachten over de willekeur en pressie, die tegen de intellectuelen alom in den lande worden bedreven. Fel was ook zijn verzet tegen de bevriezing van de prijzen van agrari sche produkten en het onder Ameri kaanse pressie doorgedreven verbod op opiumcultuur. Wat dit laatste be treft bleven andere partijen niet ach ter want zij moeten alle de verkie zingen voor ogen houden, die volgens de grondwet over een jaar moeten worden gehouden. Een vrachtwagen, die drie keer zo zwaar was als het maximaal toegestane ge wicht voor deze brug, kwam niet verder dan het midden. Wat de gevolgen waren komt op deze foto duidelijk tot uiting. Het ongeluk, dat tot grote materiële schade beperkt bleef, had zaterdag plaats te Woodstock in de Amerikaanse staat Maryland. SOFIA (UPI). Het officiële Bul gaarse Persagentschap heeft gisteren be kendgemaakt dat bij het ongeluk dat zaterdag rond het middaguur plaats had met een lijnvliegtuig van de Balkan- maatschappij, alle 29 passagiers en 5 bemanningsleden het leven hebben ver loren. De 58-jarige Joseph Godeer volgt Ja mes Prior op als minister van Land bouw, Visserjj cn Voedsel, ook een belangrjjke post gezien het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de EEG, Prior wordt leider van de Conservatie ven in het Lagerhuis, en ontlast daar mee minister van Binnenlandse Zaken Robert Carr, die tot dusver deze functie vervulde naast zijn ministerschap. Generaal Prats beloofde voorts de winkeliers en zakenlieden dat ze be scherming zullen krijgen tegen het over nemen van hun eigendommen door ex tremistische linkse groepen. Maar als de staking vandaag niet wordt afgelast, zal de regering tot „strenge actie” overgaan, zo zei hij, zonder hierover in bijzonder heden te treden. Te verwachten is dat de republi keinse partij de rol van de republi keinse volkspartij in de nieuwe rege ring zal overnemen en dat laatstge noemde partij dan de handen vrij hoopt te krijgen voor het bedrijven van een linkse oppositie. De grote vraag is echter of de legerleiding die allergisch i s voor linkse oppositie acties in deze zin zal toestaan. N Ataturks opvolger Inönü eruit is gelopen heeft de partij veel verlo ren van het Ataturkiaans aureool, dat haar in de ogen van de hoge officie ren tot een instituut maakte dat bui ten schot moest blijven. Zaterdag had hij, op het congres van de Beierse CSU in München, nog eens herhaald dat het basisverdrag op zijn inhoud zal worden onderzocht en dat eventueel opnieuw zal worden onder handeld als de CDU op 19 november de verkiezingen mocht winnen. Het basisverdrag tussen beide Duits- landen maakt mogelijk dat de Bondsre publiek en de DDR worden toegelaten tot de VN. Ook is door een overeen komst de weg vrij voor erkenning van de DDR door de westelijke mogendhe den. De voornaamste moeilijkheden vor men de formulering van het begrip Duitse natie en de situatie die het gevolg is van het ontbreken van een vredesver drag tussen Duitsland en de overwin naars van de tweede wereldoorlog. Daar kwam vorige week nog bij, dat het nieuwe vijfjarenplan waaro ver de republikeinse volkspartij toch al niet enthousiast was. door amende menten van de rechtse meerderheid in het parlement werd beroofd van het weinige aantrekkelijke, dat het voor de republikeinse volkspartij nog had. Exploitatie van mineralen en olieraffinaderijen door particulieren werd mogelijk gemaakt en de land hervorming verder afgezwakt. De legerleiding, die op 12 maart 1971 hervormingen eiste, is nog steeds in naam reformistisch, maar vermoe delijk is haar irritatie over Ecevits Oppositieleider Barzel noemde het gis teren een „meer dan slechte parlemen taire stijl” dat de regering tien dagen voor de Bondsdagverkiezingen een zo belangrijke beslissing wil nemen. Zaterdag had hij, op het congres JERUZALEM, (Reuter) De Israëli sche politie heeft gisteren meegedeeld dat ze een dreigbrief onderzoekt die was gericht aan president Zalman Sjazar en die de pers in handen werd gespeeld. De brief was ondertekend door een groep die zich „Seculiere Ondergrondse” noemt. Sjazar wordt erin aangeraden af te treden of gestraft te worden voor de steun die hij heeft gegeven aan twee religieuze jongemannen die werden ge arresteerd wegens een aanslag op een sexwinkel. De groep deelde aan de pers mee aan de brief voor de president een theezakje te hebben gehecht, maar er de volgende keer een zakje met explosieven bij te zullen doen. beginnen de staatssecretarissen (voor West-Duitsland) en Kohl (voor de DDR) vandaag in Oost-Berlyn aan een gespreksronde over het verdrag, die vrijwel zeker de laatste zal zijn. Bahr heeft gisteren in Bonn het kabinet inge licht. Voor morgen heeft bandskanselier Brandt een verklaring over het onder werp aangekondigd. Vijf mensen zijn, voorzover gisteren bekend, verdronken en 1000 dakloos ge worden. De overstromingen werden ver oorzaakt door hevige regenval, die zater dag begon en ook gisteren nog voort duurde. Helikopters van het leger hebben mefer dan 300 personen in veiligheid gebracht en brengen noodrantsoenen over naar het rampgebied.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3