DOOPSGEZINDEN VIERDEN BESTAAN KERK 60-JARIG Receptie en expositie in Stadskantoor Drie auto’s uit garage gestolen Belangstelling Vietnam-pop bleef ver onder de maat Nieuwe voorzitter C. Molenaar was van Groene Kruis jubilaris bij VG Muziekschool Heemskerk voerde operette uit Is! maandag 6 R Autodieven actief In Beverwijk Discussie-avond in De Werf Autodief gepakt door politie Deense matrozen op autojacht i Bromfietser met hoofd door ruit Jongen met gezicht door autoruit 6 NOVEMBER 1972 TJMUIDER COURANT M KRING CASTRICUM KRIJGT AVONDMAAL-STEL Avondmaal-stel L D CONTRIBUTIEVERHOGING NOODZAKELIJK E - Kort IJ mond nieuws I Fel tegen Huldiging (Van onze correspondent) Kwart eeuw schildersgilde (Van een onzer verslaggeefsters) de en (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggeefsters) I willen wij ook naar buiten treden, als mensen die onderweg zijn”. Onbezoldigd. Burgemeester W. M. B. Bosman is door Velsens college van B. en W. aanbevolen om door de raad te worden benoemd tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. HEEMSKERK. Aan 64 leerlingen van de volksmuziekschool in Heemskerk kon zaterdagavond het diploma algemeen vormend muziekonderwijs worden uitge reikt. Ter gelegenheid daarvan is in het buurthuis „De Zandkraai” de kinderope- rette „De Goduen Sleutel” opgevoerd. staan, over de expositie en alles wat hem op dat moment blij maakte kern achtig samen: „Hartstikke leuk”. Schoolhoofd. De heer J. Burghout is door B. en W. van Velsen voorgedra gen als hoofd van de openbare Duin- en Denneschool in IJmuiden. Hij is sedert juli waarnemend hoofd van genoemde school. Optreden van Long Tall Ernie and the Shakers met onvervalst rockwerk. he vii ah ge op va ui tei Cc Be er SC ke Sj Wi Ei or re te be bi. tai kl< aa in- m; en de sei ell de mi he hi ai u fc rr g U De tentoonstelling in het Stadskantoor is voor het publiek geopend tot en met 10 november van 8.30-12.30, van 13.30 tot 17.30 en van 19.30-22 uur, behoudens vrijdagavond 10 november. BEVERWIJK. In de ledenvergade ring van het Groene Kruis, afd. Bever wijk. zijn twee nieuwe bestuursleden benoemd. Het bestuur is nu praktisch Hij herdacht de oud-voorzitter wijlen de heer A. Nordholt en bracht dank aan de heren Blok en Langendijk en enkele andere leden van de vereniging die voor hem van belang zijn geweest. Wat de tentoonstelling betreft gaf de heer Heeck een antwoord op de vraag waarom men uit het werk van de leden en oud-leden van wie enkelen profes sioneel zijn gaan werken niet uitslui tend de beste stukken heeft geselecteerd. „Daar ben ik fel tegen, want het karak ter van deze vereniging is juist dat iedereen kansen krijgt. Zoals wij alle maal in de gemeenschap van de vereni ging zijn opgenomen, rijp en groen, Hulde betuigde de voorzitter jegens de „grote namen” in de vereniging, onder meer oud-voorzitter wijlen 'de heer A. Nordholt en de heren A. F. Blok en W. J. Langendijk, die veel werk hebben verzet met een groot en inspirerend enthousiasme. De artistiek leider van het St. Lucas- gilde Cor Heeck met de heer J. G. S. Bruinsma voor het geschilderde portret van de burgemeester, op de tentoon stelling in het Stadskantoor van het werk van leden en oud-leden van het jubilerende gilde. Na „United Killdom” kreeg de Haar lemse formatie „John the Revelator” met het van haar bekende hechte blues- en rockwerk de beentjes redelijk hoog van de vloer en in het eerste uur van de druilerige zondag viel er erg veel te genieten bij de Hobo String Band, een voortreffelijk afgestelde country-groep, bij wie werkelijk geen fout te horen was. Het gaat op het ogenblik zo goed met de vereinging, dat er wegens gebrek aan ruimte een ledenstop moest wor den afgekondigd. De voorzitter blikte even terug op het verleden en hij legde daarbij de nadruk op de aktiviteit van het bestuur, de steeds ondervonden medewerking van de leden en ook van het gemeentebestuur van Beverwijk, dat ook nu weer het Stadskantoor spontaan ter beschikking stelde voor de receptie en de expositie. „Box Eighteen” mocht de dag beslui ten, helaas voor hen net als bij de start voor een half lege zaal,, maar het siert deze Kennemers dat ze desondanks het beste uit de kast haalden. FERRY TROMP Minder tevreden zullen de organisato ren geweest zijn met het aantal van 700 belangstellenden, dat behoorlijk onder de verwachting (1000 man) bleef. Minder tevreden ook moeten ze misschien zijn met de mentaliteit van de komers. Van enige belangstelling voor het doel van de dag Vietnam was nauwelijks sprake. De aangrenzende zaal in de „Slof” waar een kleine tentoonstelling was ingericht en waar films over Viet nam werden vertoond, bleef de gehele dag nagenoeg leeg. Het was duidelijk dat men uitsluitend 7.50 betaald had voor de muziek, niet voor het doel. Misschien mag je ook niet anders verwachten. De Beverwijkse er varing van zaterdag loopt synchroon met die op andere Vietnam-popmanifes- taties. Het was in ieder geval een gezellig feest met veel discotheek-muziek en van half twaalf ’s morgens tot half drie ’s nachts een constant redelijk gevulde zaal die de animo er bij de groepen inhield. Na de opening door ’’Box Eigh teen” was de middag gereserveerd voor De muzikale begeleiding werd ver zorgd door een compleet orkest, ge vormd uit de oudere leerlingen van de muziekschool met hun directeur en eer, der leraren. De koortjes waren geheel samengesteld uit leerlingen. Het verhaal van dit kinderzangspel was dat van een stad en volk in nood. Een monsterlijk beest houdt de prinses gevangen en tyranniseert de stad. Maar een orakel heeft verteld, dat er uit een ver land een prins zal komen die het monster doodt en de prinses bevrijdt, De voorzitter van de kerkeraad, de heer H. Jaapies, ging uitvoerig in op de recente vernieuwingen van het kerkge bouw. Tevens bood hij, namens de Doopsgezinde Gemeente Beverwijk de Doopsgezinde Kring te Castricum een authentiek avondmaal-stel (ongeveer 80 jaar oud) in bruikleen aan. Namens de gemeente van IJmuiden bood de heer H. J. A. Bouwman, voor zitter van de kerkeraad in die gemeente, een cadeau aan, en de voorzitter van de Tijdens het verhoor kwam vast te staan, dat de Denen eerst in IJmuiden een auto wegnamen, maar daarbij door buurtbewoners gestoord werden. Zij namen de vlucht en stalen op een ande re plaats in IJmuiden een auto. Hiermee reden zij naar Castricum, waar zij een andere wagen pikten. In Castricum on dernamen zij nog een poging tot diefstal van een tweede auto. Deze poging mis lukte. Bij een derde auto lukte de po ging wel. Zij reden naar Zaandam, waar zij werden aangehouden. Na verhoor werden de Denen naar hun schip gebracht, dat inmiddels is uitgevaren. Si (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de nacht van vrijdag op zaterdag is 'ingebroken in Garage Van Lent aan de Markt in Beverwijk. Door intrapping van een draadglasraam waren de dieven de gara ge binnengeklommen. Drie personenau to's ,twee Opeis Kadetts en een Opel Admiraal, bleken verdwenen. Een vierde wagen werd zwaar beschadigd in de garage aangetroffen. De inbrekers had den deze auto tegen een pilaar klemge reden. waarna de kinderen in dit land weer vrij kunnen dansen en springen. Op een dag komt die prins en hij moet drie vragen beantwoorden om zijn doel te bereiken. De derd-. vraag is hoe de naam luidt van de grote sleutel waarmee de prinses kan worden bevrijdt en de prins geeft feilloos het antwoord: de liefde. Dit verhaaltje bood mogelijkheden ge noeg voor een levendig spel en een muzikale vertolking va nalle droeve en blijde stemmingen en angstige spannin gen. De costuums en de attributen waren zelf vervaardigd, sober maar met een goed stijlgevoel. Vooral dankzij de medewerking van het orkest werd het een aardig geheet Voor de volgende gelegenheid durft men nog een stapje verder te gaan, want dan wordt er een Engelse musical uitge voerd. Aan de vertaling wordt al ge werkt. VELSEN-NOORD. Van twee in woners uit Velsen-Noord werden zater dagavond personenauto’s gestolen in Castricum. De twee auto’s waren open gebroken en meegenomen door twee mannen, waarvan er later één door de politie in (de kraag werd gevat in Sant poort. Zijn medeplichtige wist te ontko men. De man bleek een opvarende te zijn van een schip dat in de buitenhaven van IJmuiden lag. BEVERWIJK. Vierduizend gulden konden de toch wel tevreden organisato ren van de popmanifestatie „Beverwijk voor Vietnam" die in de nacht van zater dag op zondag in sociëteit „Slof” aan het Raamveld opzjj leggen. Het batig saldo van een lange dag boordevol mu ziek dat overgemaakt zal worden aan het Medisch Comité Nederland Vietnam om ergens in Vietnam een goede be stemming te krijgen. BEVERWIJK. In een overvolle raadzaal kon de voorzitter van de ama- teursschildersvereniging het St. Lucasgil- de zaterdagmiddag vele leden, oud-leden en relaties uit de wijde omgeving, het vol tallige college van B. en W„ verscheide ne raadsleden en vele vertegenwoordi gers uit het Beverwijkse culturele leven welkom heten bij de opening van de leden-expositie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan in het Stads kantoor. HEEMSKERK Buurthuis De Werf wil in verband met de komende verkie zingen op woensdagavond 15 november een politieke discussie-bijeenkomst hou den. De Werf gaat bij voldoende belang stelling dit soort bijeenkomsten regelma tig herhalen. De discussie-bijeenkomst is bedoeld voor 15 tot en met 20-jarigen. In ver band met het uitnodigen van een inlei der wil de Werf ongeveer een week van te voren weten hoeveel personen men kan verwachten. Men kan zich aanmel den bij het buurthuis aan de J. Ligt- hartstraat. BEVERWIJK. Met een feestelijke bijeenkomst in het kerkgebouw a®n de Meerstraat heeft de Doopsgezinde Ge meente Beverwijk zondagmorgen het feit herdacht, dat dit nieuwe kerkge bouw zestig jaar geleden door de Ge meente in gebruik werd genomen. Te vens wilde men op deze wijze het af sluiten van de restauratie- en verbou wingswerkzaamheden aan de kerk vie ren. En in een persoonlijke ontboezeming: „Af en toe hangt het me de strot uit; de mensen en de schilderkunst, want je zit zelf ook te tobben”. Maar gelukkig blij ken er dan enkele vrouwelijke leden te zijn die de kunst verstaan van het „jennen”, hetgeen hem dan weer over vele dode punten heen helpt. Een vaste uitdrukking van deze dames wilde de heer Heeck als strijdkreet meegeven voor de volgende vijfentwintig jaren: „Het St. Lucasgilde niet stuk te krijgen!” IJMUIDEN. Bij een aanrijding, tussen twee personenauto’s op de split sing Frans Naereboutstraat/IJmuider- straatweg, kwam een inzittende van een der auto’s, een 11-jarige jongen, met zijn hoofd door de reeds versplinterde voor ruit. Hij liep snijwonden op over het gele gezicht en kon na behandeling in het Zeeweg Ziekenhuis naar huis. de „grote” groepen die ’s avonds nog „commercieel” moesten werken: Bin- tangs, Supersister en Long Tall Ernie and the Shakers. Groepen, die in snelle drie kwartiertjes het publiek netaan ga ven wat het mocht verwachten, maar in deze opzet met al hun naam en faam niet opkonden tegen 16-jarige, uiterst nerveuze Beverwijkers, die onder de naam „Relesion” tijdens hun optreden luidkeelse bijval van de aanwezigen kre gen, al was het alleen maar vanwege hun inzet. kring Castricum, de heer J. P. H. Woud man, sprak een dankwoord uit voor het aangeboden avondmaalstel. Als oudste lid van de kerkeraad Be verwijk dankte de heer J. Bakker de heer Jaapies voor het vele werk dat hij in verband met de verbouwing heeft verricht. Zijn vrouw en hem werden bloemen aangeboden. Tenslotte dankte mevrouw Luikinga namens de zuster- kringen voor de nieuwe accommodatie. Onder het genot van een kopje koffie tenslotte bekeken de aanwezigen de nieuwbouw aan het 60-jarige kerkge bouw. De twee Kadetts werden later onbe heerd aangetroffen op Rijksweg 9 ter hoogte van de afrit naar Santpoort. Volgens getuigen was één Kadett tegen de vangrail gereden, waarna de andere Kadett de wagen van achteren aanreed. De bestuurders van beide wagens stapten over in een Opel Admiraal, die later in de Beverwijkse Eenhoornlaan werd te ruggevonden. VELSEN-NOORD. Nu deze week mo gelijk al een begin wordt gemaakt met het slopen van de laatste oude woning aan de Wijkerstraatweg nabij de spoor wegovergang naar Beverwijk, blijkt ook aan het andere eind van elseVn-Noord, namelijk in de Eendrachtstraat, de slo per in de loop van de vorige week een begin te hebben gemaakt met oude, omstreeks de eeuwwisseling gebouwde huizen op te ruimen. De Eendrachtstraat wordt door di< slopen voor een belangrijk deel ontman teld, aangezien er niet minder dan tien woningen aan de westzijde van deze straat op de nominatie staan te verdwij nen. Slechts één van deze tien woningen is nu nog bewoond. Al gedurende enkele maanden heeft overigens de jeugd de slopers een handje geholpen. De daken van de oude wonin gen waren tot vorige week al voor een belangrijk deel, vooral aan de achterzij de. totaal van pannen ontdaan, terwijl de achterliggende schuren evenzeer tot het „speeldomein” behoorden. Aan de oostzijde van de Eendracht straat zijn van de panden er nog vijf bewoond zodat ook hier na ontruiming de leegkomende huiezn wel aan slopers- handen zullen worden overgegeven, waarmee dan weer een oud stukje „wij- keroog” geschiedenis gaat worden. weer op volle sterkte. Tot de nieuwe bestuursleden, de heren Klasinga en van der Wal, richtte de penningmeester, de heer B Kuiper, een kort welkomst woord. De heer Kuiper merkte op dat het lang niet altijd even gemakkelijk is om van een bestuur deel uit te maken. Vooral voor de heer Klazinga zal die taak moeilijk zijn, want hij werd door de vergadering met algemene stemmen tot voorzitter benoemd. De heer Klazin ga is kandidaat-notaris aan het kantoor van notaris B. M. A. Batenburg. Tijdens de vergadering werd ook de contributie besproken. Een voorstel om de contributie met ingang van 1 januari 1973 te verhogen tot ƒ17,50 werd met algemene stemmen aanvaard. Overigens zal ook de contributie van het Wit-Gele Kruis met ingang van 1 januari tot f 17,50 worden verhoogd. Vooral de steeds stijgende kosten van de gezond heidszorg zijn er de oorzaak van. De plaatselijke verenigingen zullen ook meer aan de provinciale verenigingen moeten afdragen. Voorts werden de stukken van de te houden algemene vergadering van de provinciale vereniging Het Groene Kruis, die op 22 november a.s. in Amsterdam zal worden gehouden, behandeld. Twee afgevaardigden van de afdeling Bever wijk van het Groene Kruis, zullen deze vergadering bijwonen. Van de aftreden de bestuursleden werden de dames Bos man en Lambers, met algemene stem men herkozen, den in Nederland, van de historie van de kerkelijke gemeenschap in Beverwijk en van he<t ontstaan van het tegenwoordige kerkgebouw aan de Meerstraat .Ds. Lui- kinga eindigde zijn preek met een blik in de toekomst, waarbij hij betoogde, dat de vrijheid en de openheid, die bij de Doopsgezinden reeds meer dan driehon- der jaar heerst, op het ogenblik pas wordt gezocht bij andere kerkgenoot schappen in Nederland. Het betoog van de doopsgezinde dominee werd afgewis seld met een aantal liederen, die werden gezongen door leden van het Doopsge zind Zand- en Jeugdkoor onder leiding van mevrouw De Wolf-Klein, met aan het orgel J. H. Potgieser. BEVERWIJK. De Zaandamse ge meentepolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee jonge Deense matrozen van een in IJmuiden liggend schip aangehouden, toen zij met een auto een verkeersovertreding begingen. De auto, waarin de knapen reden, bleek in Castricum te zijn gestolen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Bij een inbraak in Garage Brethouder aan de Ambacht- straat is een Alpha Romeo ter waarde van 4500 ontvreemd. De dieven kwa men binnen door verbreking van een ruit. Een poging tot inbraak in het naastgelegen pand van de Machinefa briek Holland, waar twee ruiten waren ingeslagen, leverde de inbrekers niets op. Een Honda 600, die op een pleintje aan de Kruisweg stond geparkeerd, is zondagavond gestolen. De auto, eigendom van de Beverwijker J. G. uit de Hoflan- derweg, vertegenwoordigt een waarde van 3000 De heei J. T. uit Groenelaan deed aangifte van d iefstal van zijn Simca 1000. Deze wagen stond op de Breestraat geparkeerd. Uit het colbertje van de Beverwijker L. B. is vrijdagavond het rijbewijs en kentekenbewijs van zijn auto gestolen. De diefstal moet in de kleedkamer van het Sportfondsenbad hebben plaatsge vonden. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn inbrekers via een klimpartij in de winkel van De Stad Maastricht aan de Breestraat binnengedrongen. Uit het kantoortje wordt 30 vermist. Tevens werd de geldlade van de winkelkas met een inhoud van 150 geleegd. Van de goederenvoorraad wordt niets vermist. 2 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee ver keersongevallen plaatsgehad, waarbij een 21-jarige Heemskerker is gewond geraakt en zware materiële schade is ontstaan. Om ongeveer half een botste een 21- jarige bromfietser op de Rijksstraatweg ter hoogte van perceel 4 op een gepar keerde personenauto. De bromfietsbe stuurder vloog met zijn hoofd door de achterruit en moest per ambulance naar het St. Jozef ziekenhuis worden gebracht. Een 33-jarige Heemskerker verleende volgens de politie omstreeks half drie met zijn personenauto geen voorrang aan een plaatsgenoot op de kruising Hoflaan Tolweg Hoogdorperweg. Er ontstond zware schade aan de voer tuigen. Omdat de chauffeur, die geen voorrang verleende, naar alcohol riek te, vorderde de politie diens rijbewijs in. Br werd een bloedproef genomen. De artistiek leider van het begin af, de Bakkumse kunstschilder Cor Heeck, kreeg een kostbaar boekwerk over de kunst van Jeroen Bosch aangeboden. Als bijzondere eigenschappen werden heer Heeck toegeschreven, dat hij de leden altijd in hun eigen wereld waarde laat en zich beperkt tot aanwij zingen die weer perspectief bieden als men is vastgelopen. Voorts werden zijn altijd goede humeur en zijn kernachtige uitspraken gereleveerd. Hoe zeer de heer Cor Heeck in de kring van leden en oud-leden wordt gewaardeerd bleek uit het daverende applaus dat hem ten deel viel. Burgemeester J. G. S. Bruinsma vond het St. Lucasgilde een prachtige vereni ging, die in vijfentwintig jaren veel schilderende leden heeft weten te binden en te boeien, jong en oud. De burgemeester was ervan overtuigd, dat de ledenexposltie in het Stadskan toor veel belangstelling zal trekken. De heer Bruinsma ging nader in op de oorspronkelijke betekenis van een gilde en op de achtergronden van de schilders- patroon St. Lucas. Ook de burgemeester bracht nog even enkele hoogtepunten uit de geschiedenis van de vereniging naar voren. Hij noem de de artistiek leider Cor Heeck de grote inspirator, die nooit iemand zijn mening opdringt, maar de leden wezenljk bege leidt. Namens het gemeentebestuur bood hij het echtpaar Heeck sigaren en bloe men aan. Mevrouw Heeck ontving van het bestuur een waardebon. De heer Heeck vatte zijn mening over de viering van het vijfentwintigjarig be- Toen ds. H. Luikinga van de Doopsge zinde Gemeente zijn herdenkingspreek rond 10 uur aanvihg, was de kerk geheel gevuld met leden van de gemeente, van de zuster-gemeente IJmuiden en van de kring Castricum. Onder de aanwezigen bevonden zich ook vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen in Be verwijk waaronder wethouder P. J. Schipperus. Het thema waarop ds. Lui kinga zijn preek had gebaseerd, was hoofdstuk III van de brief van Paulus aan de Philippensen: „Vergetende, het geen achter mij ligt, strek ik mij uit, naar hetgeen vóór mij ligt, en jaag ik naar het doel”. De predikant gaf een kort overzicht van de geschiedenis van de Doopsgezin-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6