ROUTINE, HET KAPITALE WAPEN VAN AJAX IN SOFIA Henk Groot: Ik blijf volhouden dat CSKA een sterke ploeg is SUURBIER GEBLESSEERD Boskov hamert op conditie Onlogisch betoog van Feyenoord-trainer HAPPEL ZWAAIT OM Israel wordt Vasovic: Feyenoord verliest Enorme run op kaarten Kovacs („Ajax is voor mij geen De arbiter is geen onbekende Ladinsky niet van de partij AANVALLEN” hard gemist „WIJ ZULLEN Feyenoord en Ajax gelijk: 2-2 hoogtepunt”) wacht op vrijbrief OFK-trainer: Niet uitverkocht 15 1972 DINSDAG 7 NOVEMBER Veel geschoten OS uitstek Zoals altijd stond Johan Cruyff ook in Sofia hoog genoteerd bij de handtekeningen jagers. Ze kregen royaal hun zin. MARC SERNE (Van onze sportredactie (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Weerzien in Belgrado tussen Feyenoord en Samardzic, die het, „in burger”, niet Een elftal ook dat met geen van onze (Van onze sportredactie) niet missen M. S. JOHN DRIESKENS kon laten even met de bal te spelen. Links van hem Treytel, rechts Van Hanegem en Jansen. (Van onze sportredactie BELGRADO. Trainer Boris Maro- vic van OFK Belgrado weet het zeker: „We zullen aanvallen”, zegt hij. Na de training in het „Stadion van de Jeugd” rekende Happel voor de laatste jaren veel geroutineerde krachten te zijn kwijt geraakt. Hij noemde doelman Pie ters Graafland, de backs Romeijn, Veld hoen en Haak, voorstopper Theo Lase- roms, de spitsen Coen Moulijn en Ove Kinvall en voegde en passant ook de geblesseerde libero Rinus Israel aan zijn lijstje toe. Iers”, tegen wie hij het niet aandurfde de pas herstelde Johan Boskamp op te stellen. naar van BELGRADO. Het stadion van OFK Belgrado zal woensdagmiddag niet uitverkocht zijn. Het bestuur re kent op ongeveer 25.000 toeschouwers, terwijl er plaats is voor 30.000 lief hebbers. SOFIA. Ajax-trainer Stefan Ko vacs wil binnen een maand antwoord hebben van de Roemeense autoritei ten over de vraag of hij in West- Europa kan blijven. Volgend jaar ju ni loopt zijn contract met Ajax af en hoewel een nieuwe verbintenis niet onmogelijk lijkt, heeft de Roemeense regering in dit geval een dikke vinger in de pap. De minister van sport moet Kovacs toestemming geven om in West-Europa te blijven, waarna de trainer verder kan onderhandelen met Ajax en eventueel ook nog met Atletico Madrid, dat zijn oude aanbod aan de Roemeen nog steeds gestand doet. het goed doen. Als ze zelf bekaf zijn, staan de spelers zonder één zweet druppeltje onder de douche. Die trai ners zijn te jong, spreken hun talen niet en zijn eigenlijk spelers geble ven. Dan zal ik met mijn 52 jaar wel weer moeten opdraven.” Om echter op korte termijn met welke club in Europa dan ook zaken te doen, wil Kovacs klaarheid hebben omtrent zijn mogelijkheden. Het Roe meense elftal zal zijn vrijbrief in orde moeten maken. Zondag tegen Zeljeznicar hebben we opnieuw bewezen dat die tactiek voor ons de juiste is. Feyenoord zal zich echter niet gemakkelijk laten pakken. Ik schat de kansen fifty-fifty”. Bij de Joe- goslaven speellt woensdagmiddag centra le verdediger Mesanovic niet meee. In Rotterdam kreeg Mesanovic zijn tweede gele kaart in een Europa-cupduel. De eerste ontving hij in de wedstrijd tegen Dukla Praag. Het is waarschijnlijk dat interantionaal Stepanovic naar het mid den op zal schuiven en dat Mirovic links back speelt BELGRADO. Velibor Vasovic, oud-speler en aanvoerder van Ajax en rru technisch directeur van "Parti- zan Belgrado acht Feyenoord kans loos tegen OFK Belgrado. „De aan- valskracht van OFK met Petkovic en Santrac, na Gerd Muller de beste schutter van Europa, is te groot”. Vasovic stoelde zijn oordeel voorts op de overtuiging dat Feyenoord achter uit is gegaan sinds het successeizoen 1969-’7O. „De ploeg is het verlies van Ove Kindvall niet meer teboven ge komen”. In de verdediging die in de tijd van Theo „de tank” Laserotns de sterkste linie was van de Rotterdamse stadion- club, worden de fouten gemaakt die Feyenoord het meest pijn doen. Dat bleek zondag nog in de competitie tegen Happel heeft zich verrekend. Hoewel hij waarschijnlijk - zoals hij beweerde - het Rotterdamse publiek een aantrekke lijk duel wilde voorschotelen, hield hij geen rekening met door de trainer Boris Marovic voorspelde offensieve kracht van OFK. Happel vertrouwde ten onrech te op een driemans verdediging. Happel: „Ik vind hem niet geschikt. Zaterdag tegen Sparta heb ik hem in het b-elftal een proef laten afleggen. Vooral in de eerste helft heeft hij mij niet kunnen overtuigen. Na rust voetbalde hij iets beter. Ik geloof dat de Joegosla- ven voor hem iets te snel zullen zijn”. Inderdaad is Boskamp nog niet hele maal fit, hoewel zijn herstel snel vor dert. Na een tweeënhalve maand duren de blessure voelt de middenvelder zich na een wedstrijd nog erg moe. Boskamp: „Ik herstel na ongeveer vier uur. Dat is al veel minder dan in het begin. Toen duurde het twee dagen.” Maar wie er in plaats van de zondagmiddag tegen MW geblesseerde Ladinsky zal spelen, Bos kamp, Schoenmaker of Joop van Daele, doet er weinig toe. Van belang is dat Happel geschrokken is van OFK. Gaf hij in Rotterdam tot verrassing van ieder een de opstelling van zijn team ver voor de wedstrijd, gisteren weigerde hij de samenstelling van het elftal te geven. Happel: „Dat heb ik één keer gedaan. Daarvoor nog nooit.” (Van onze sportredactie) SOFIA De enige zorg van Ajax in Sofia geldt Wim Suurbier, die zondag tegen FC Den Bosch een knieblessure opliep en maandagavond de training in het Levskistadion niet meemaakte. Hij stond langs de kant van de goed be speelbare grasmat in het prachtige stadion te kijken naar de verrichtingen van zijn makkers, maar waagde het niet zich te forceren en het risico te lopen daardoor de blessure te verergeren. Zijn aanwezigheid is dringend vereist, omdat CSKA over twee zeer snelle buitenspelers beschikt en de rappe Suur bier niet gemist kan worden bij het afstoppen van die tegenstanders. „Dokter Rolink heeft gezegd dat ik woensdag kan spelen. Dat zal dus wel zo zijn. Ik heb al een injectie gehad,” aldus Suurbier. Naar buiten heeft Ajax niets laten merken van Suurbiers blesure. De Ajacied slipte op de persconferentie uit het Bulgaarse gezichtsveld. Kovacs zelf wil best in Nederland blijven: „Hoewel ik niet voor het geld bij Ajax aan het werk ben gegaan het bestuur kende me niet en ik Ajax niet, we wisten niets van elkaar hebben de prestaties van Ajax mijn marktwaarde natuurlijk wel verhoogd. Ik vind mijn periode met Ajax een mooie belevenis, maar zeker geen hoogtepunt. Daarvoor is er te MVV. In „de kuip” drong Feyenoord de Maastrichtenaren in de hoek. Hoewel trainer Georg Knobel had aangekondigd te zullen aanvallen, kwam er niets van zijn ideeën terecht. „We moesten wel terug, Feyenoord was te sterk”. Maar desondanks wankelden de Rotterdammers herhaaldelijk op het randje van de af grond. Counters, opgezet door heit inven tieve duo Brokamp-Bonfrère waren le vensgevaarlijk omdat Feyenoords defen sie niet op tijd orde op zaken stelde. Ook in de thuiswedstrijd tegen OFK Beograd blunderde de Rotterdamse ver dediging. Natuurlijk, Feyenoord speelde met slechts drie verdedigers in plaats van vier. Happel nam (te) veel risico, maar de steken die de laatste drie lieten vallen waren niet alle aan de onderbe zetting van de post te wijten. Daarom gelooft het elftal aan veel problemen het hoofd te kunnen bieden als Israël weer terug is. Van Hanegem bij voorbeeld: „Als we eerst de periode tot aan Israels terugkeer maar kunnen overbruggen, is er niets aan de hand. Maar we mogen in de tussentijd niet al te veel punten verspelen.” Ook rechter spits Peter Ressel gelooft in Israel als geneesmiddel: „Je zult het zien; als Is rael terug is, dan draait Feyenoord weer. Bovendien zijn er dan veel meer moge lijkheden. Wery bijvoorbeeld kan dan naar voren. Henk kan zowel op rechts als op links spelen.” Trainer Ernst Happel voelt het gemis van Israel, een ausputzer van wereld klasse, natuurlijk het meest. Voor hem is de crisis die na UT Arad begon en die Feyenoord ondanks miljoenenaankopen nog niet helemaal te boven is, het pijn lij kst. Happel kan de goede oude tijd maar moeilijk vergeten. Het wereldkampioen schap en de Europacup zijn hoogtepun ten waaraan hij zich nu nog vastklampt. Begrijpelijk, maar ook gevaarlijk. Feye noord zonder Israel, maar ook zonder Moulijn en Kindvall is niet meer het superteam van weleer. Het kan zich niet permitteren om neer te kijken op een ploeg van middelbare klasse als OFK Beograd. Happel leerde dat in Rotter dam, twee weken geleden, en daarom dekte de trainer van Feyenoord zich gisteren bij voorbaat in. SOFIA. Zelfs bij wedstrijden van het nationale elftal, in Bulgarije ook zonder winstpremie van 65.000 sedert jaar en dag al een heilige zaak, is er in tijden niet zo’n run op plaatsbewijzen voor een wedstrijd ge weest als voor CSKAAjax. Het Levskistadion (70.000 zitplaatsen) is al weken uitverkocht. CSKA-secretaris Nanov: „Al dagen krijgen we vele honderden brieven binnen met het verzoek om kaartjes. Het is ongekend. Ajax is hier bijzonder populair. Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt”. Maandagmiddag heeft Ajax Levski tegne Dynamo Berlin bijgewoond voor Europa Cup II. Kovacs: „Dat was nuttig voor Ajax om een beetje een idee te krijgen van het Oosteuro- pese voetbal”. Happel: „Na de wereld- en Europacup is de UEFA-cup natuurlijk niet interes sant, maar toch willen we graag door deze ronde komen omdat door middel van de UEFA-cup mijn jonge spelers internationale ervaring kunnen opdoen.” Bij zijn jonge, zogenaamd onervaren voetballers, somde Happel niet alleen de namen van Rijsbergen en Vos op, maar ook die van Ressel en de van Sparta overgenomen vedette Jürgen Kristensen. Alsof Kristensen nog nooit voor het Deense elftal uitkwam en Lierse SK (de voormalige werkgever van Peter Ressel) nog nimmer aan Europacup-toernooien deelnam. Nee, Happel’s betoog was nauwelijks logisch. Vergeleken met twee weken ge leden maakte hij (uiteraard figuurlijk) een reuzenzwaai. Plotseling was zijn team onervaren, terwijl hij in Rotterdam verklaarde OFK nauwelijks te kennen en hij het niet de moeite waard vond de verrichtingen van de Joegoslaven in ogenschouw te nemen. Gisteren kende hij OFK het predicaat „wereldklasse” toe. „Een elftal met zeer wendbare spe- vroegere tegenstanders vergeleken kan worden. Toch ben ik benieuwd of CSKA het spel kan maken. Een beoordeling blijft tenslotte altijd erg theoretisch en oppervlakkig. Je moet er natuurlijk wel voor waken dat je op een gegeven moment dingen gaat zien die er niet zijn”. Die mening is ook CSKA-president Boskov toegedaan. Hij vertelde: „Al be staat het huidige elftal van CSKA vrij wel volledig uit internationals, toch valt de kracht van het Nederlandse voetbal momenteel moeilijk ergens mee te ver gelijken. Het lijkt misschien een beetje op Brazilië. We hebben nu weer video- opnamen van Ajax bekeken, maar ik moest steeds maar weer denken aan mijn periode als trainer van het Bul gaarse nationale elftal, toen wij in Mexico werden weggevaagd. CSKA is een jong elftal, dat nog helemaal in ontwikkeling is. De enige grote en inter nationale routinier is Benev. Hij is al 51 keer voor het nationale team uitgeko men. Hij heeft ook de wereldkampioen schappen in Engeland en Mexico meege maakt. Maar hij is een uitzondering”. Toch realiseert ook Boskov zich wel dat het internationaal gezien een enorme mentale1 injectie voor het Bulgaarse voetbal zou betekenen als CSKA Ajax zou weten te verrassen. Daarom hamert hij op ’n zo goed mogelijke conditie. Bos kov: „Dat is ook wel nodig, want het elftal gebruikt het hele veld. Ajax laat als geen ander de bal het werk doen. Als je dan conditioneel gauw kapot zit, kun je het meteen wel vergeten. Dat zal ons niet gebeuren”. Boskov zal in principe met hetzelfde elftal spelen dat het zelfbewuste Pana- thinaikos de das omdeed. Met Benev en ook met de 31-jarige linksback Wagane- lov, de man die zowel op Groot als Kovacs een solide indruk heeft gemaakt. Misschien wordt het daarom weer een Een verrassing a la Tmava, toen het elftal in het Slowaakse fabrieksstadje door een hel ging, lijkt het zelfbewuste new-look Ajax, dat een reputatie in de wereld heeft opgebouwd waarmee alleen Real Madrid in zijn beste jaren kon wedijveren, ook nauwelijks aan te spre ken. Zó groot is het zelfvertrouwen, zó groot is ook het besef in eigen kunnen, dat er in het Levskistadion waarschijn lijk een uiterst saaie partij voetbal, waarin het resultaat centraal staat, ligt te wachten. Ajax heeft naast de evidente klasse namelijk nog een kapitaal wapen tegen het internationaal nog vrij onbeduidende CSKA. Namelijk routine. „Want”, vertelt Ajax-spion-in-vaste-dienst Henk Groot, „ik heb CSKA nu twee wedstrijden zien spelen. In Athene tegen Panathinaikos en zaterdagmiddag in Sofia voor de competitie tegen Lokomotiva. CSKA verloor die wedstrijd met 2-0. Het elftal was ook geen schaduw van het team dat 14 dagen geleden zo knap speelde in Athene. Het is mijn idee dat CSKA nog niet zo ver is dat het met een zo belangrijke wedstrijd als van woensdag in het vooruitzicht afgelopen zaterdag een goede prestatie kon leveren. Wij hebben die tijd ook gehad. Vier jaar geleden kwam het bij ons ook voor dat wij op zondag erg slecht speelden tegen Telstar, maar woensdag tegen Re al Madrid een wedstrijd speelden waar heel Europa nog weken over sprak. Ajax kan nu met 9-0 van Den Bosch winnen en woensdag toch weer goed spelen. Dat is het essentiële verschil”. Toch waakt Henk Groot uiteraard voor een te groot optimisme. Met meer werkplezier dan ooit (Groot: „Ik heb met mijn broer nog een zaak in trai- ningsartikelen, maar ik ben sedert enige tijd bij Ajax in vaste dienst. Het is van mezelf uitgegaan, omdat ik meer zeker heid wilde hebben. Het zit er ook in dat mijn werkzaamheden bij Ajax in de toekomst nog meer zullen worden uitge breid”) heeft Groot afgelopen zaterdag zijn aantekeningenboekje nagenoeg vol geschreven. (Van onze sportredactie) SOFIA. De vraag wordt zo langzamerhand relevant welk elftal in Europa een adequate tegenstan der voor Europees- en wereldkam pioen Ajax is. Misschien is de klas se van de Westduitse superkam- pioen Bayern München voldoende om een wedstrijd op basis van kwa liteit te garanderen. Wellicht levert het weliswaar eenzijdige, maar voor Ajax altijd moeilijk bespeelbare La- tijns-Amerikaanse voetbal dat wei nig gelegenheid tot ruimte biedt, van het door Derby County uitge schakelde Benfica nog moeilijkhe den op, maar er is eigenlijk niemand bij Ajax die echt serieus in de kan sen van de Bulgaarse kampioen, CSKA Sofia, gelooft. Ajax reageert ook zo. BELGRADO. Attilla Ladinsky is geblesseerd. Zondagmiddag raakte de Feyenoordspits in de wedstrijd tegen MVV verwond aan zijn rechterknie. De blessure leek niet ernstig. Maan dagmorgen echter kon Ladinsky zich nauwelijks voortbewegen. Het commentaar van trainer Ernst Happel: „Ach, het is niet zo erg. De prestaties van Ladinsky vielen de laatste weken tegen. Missen zullen we hem dus niet”. In Belgrado, waar Feyenoord on middellijk na aankomst trainde, oe fende de linkerspits de Deen Jurgen Kristensen niet mee. Hij had pijn aan zijn linker grote teen. Clubarts Abar- banel: „,Voor hem is het beter om in een bad te zitten dan om een balletje te trappen. Jurgen speelt wel mee. Zo ernstig is de blessure niet. (Van onze sportredactie) BELGRADO. Terwijl Rinus Israël gisteren in Rotterdam opnieuw worstelde met gewichten om kracht te „pompen” in zijn kniebanden, dolde de rest van Feyenoords selectie (15 man) in Belgrado’s grijze „Stadion van de Jeugd”. Israël werd gemist. Feyenoord kan niet zonder hem. Niet al leen in de UEFA-cupcompetitie, maar ook in de nationale competitie, waarin Feyenoord opmeikelijk veel moeite moet doen om zich aan de top te handhaven. (Van onze ’sportredactie) BELGRADO. Scheidsrechter in het duel OFK Beograd-Feyenoord is de Italiaan Francesco Francescon. Hij ve»kreeg in Nederland enige bekend heid door de wedstrijd die Feyenoord voor de Europacup I tegen Legia Warschau speelde en door het be ruchte duel tussen Carl Zeiss Jena en Ajax. Het schoenenincident uit die wedstrijd (de Oostduitsers speelden met bijgeslepen noppen, waardoor ze op het besneeuwde veld aanzienlijk beter uit de voeten kwamen dan de Ajacieden) ligt nog betrekkelijk vers in het geheugen. Francescon staat er om bekend niet erg te houden van ruw spel. Happel daarover: „Dat is niet erg, Laseroms. Romeijn noch Is rael doen mee. Van ons zal die scheidsrechter dus geen last hebben.” Hij legt uit: „Ik beoordeel CSKA voornamelijk naar die wedstrijd tegen Panathinaikos. Maar toch zag je ook zaterdag dat er veelvuldig door allerlei mensen werd geschoten. Dat is iets wat ik vroeger in het Bulgaarse voetbal nooit heb meegemaakt. Ik heb tenslotte ook met het Nederlands elftal in Bulga rije ervaring opgedaan, maar vroeger zwoegde men zich tot aan zijn nek in het bekende breiwerk. Ik blijf echter volhouden dat het een sterke tegenstan der is. Sterk in de combinatie en met goed tik-tak-spel. (Van onze sportredactie) BELGRADO/SOFIA. Ajax en Feyenoord hebben strijd geleverd in het luchtruim. Uitslag 2-2. In dat duel nam Ajax vrij snel de leiding. Het vertrok (vanaf Schiphol) iets eerder dan Feyenoord (Zestienho- ven) en op beider Balkanroute ging de Amsterdamse ploeg zodoende op kop: 1-0. De gelijke stand werd nabij de Oostenrijks-Duitse grens bereikt. „Heren”, meldde daar de gezagvoer der die Feyenoord naar Belgrado loodste, „het toestel van Ajax zit achttien kilometer voor ons”. En even later trots: „Heren, Feyenoord heeft voorsprong genomen. Als U links om hoog kijkt ziet U het vliegtuig van Ajax”, 1-1 dus. De 2-1 score kwam tot stand via het Rotterdamse bestuur dat Ajax vanuit de lucht de hartelijke groeten deed en alle succes wenste voor de wedstrijd in Sofia. Daarop haastte Jaap van Praag zich een soortgelijke radio-boodschap over te brengen en zo werd het 2-2. wedstrijd bij uitstek voor het duo Swart-Suurbier. Misschien wat voor de schichtige, maar getalenteerde Rep om de tijden van Independiente te doen herleven. Het kan natuurlijk ook een Amster damse desillusie worden. Maar dat lijkt vooralsnog weinig waarschijnlijk. veel gebeurd. Na het veroveren van de wereldbeker komt er ineens ruzie in de ploeg. Dat heeft me verrast. Het waren wel allemaal oude koeien die uit de sloot werden gehaald, van voor mijn tijd, maar prettig is het toch niet. Misschien ben ik wel te sentimenteel, maar ik had gedacht dat je als voetballer blij zou zijn om met je club het hoogste te bereiken wat er te bereiken valt”, aldus Ko vacs in een verklaring waarin hij zijn Ajax-periode toch niet onverdeeld gunstig beoordeelt. „Gelukkig is het allemaal weer achter de rug. Ik heb gezegd dat samenwerking belangrijken is dan ru zie maken.” Het grootste struikelblok voor het verwezenlijken van zijn Westeuropese ambites zijn voor Ko vacs de prestaties van het Roemeense nationale elftal. Hij vertelt: „Het Roemeense nationale elftal draait niet goed en ik ben de aangewezen man om dan weer bondscoach te worden De trainers met ervaring zijn allemaal gestopt en de overigen zijn allemaal vrij jong. Ze werken nog harder dan de spelers, hoewel ze zelden laten blijken dat de spelers Alsof daar Rinus Israel stond en niet verdedigers die er vaak een organisatori sche janboel van maken. Met Israel in vorm had Feyenoord waarschijnlijk zon der al te groot gevaar het door Happel gewenste 3-3-4 systeem kunnen spelen. Daarom verklaarde Willem van Hane gem na afloop van de wedstrijd Feye noordOFK Beograd: „Het systeem was niet verkeerd.” Diezelfde Van Hanegem die door Israels blessure een nog belang- rijker figuur voor Feyenoord is gewor den, zei deze week: „In Belgrado zullen we moeten aanvallen. Alleen maar ver dedigen met deze defensie is te riskant. Dan valler er brokken." Feyenoord kan Israel Geen dag. F L te wMi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15