New York McGovern DDR laat 600 gevangenen vrij Man verzon beroving Gestrande Cyprioot Ludek Pachman mag land niet uit Bezetting Ortthuis blijft bestaan bijna normaal Ambassadeur van China loopt weg van receptie Libië zoekt wapens in Frankrijk Angst onder Aziaten Afrika DUITS BASISVERDRAG IS GEREED Dagelijks leven in Chili weer Handig! de postgiro da’s makkelijk! si O in achtergrond Akkoord wordt mogelijk vrijdag in Bonn geparafeerd AKKOORD OVER BEMIDDELAARS Geheimzinnigheid rond J alouds bezoek 3 1972 NOVEMBER DINSDAG 7 I (Van onze medewerker in Bonn) Korreltje zout Obstakel (Van onze medewerker in Abidjan) ABIDJAN. Na de maatregelen die Oeganda’s president Idi Amin tegen de Aziaten in zijn land heeft genomen, is de positie van de twee miljoen Aziaten die in Afrika leven, onzeker geworden. In alle zwarte Afrikaanse staten en niet alleen in Oeganda, worden de Azia ten beschouwd als „economische parasieten”, die de zwarte bevol king exploiteren. Algemeen worden de Aziaten er ook van verdacht grote sommen aan buitenlandse deviezen uit de landen van hun inwo ning te hebben gesmokkeld, hetgeen de economieën van die landen uiteraard niet ten goede is gekomen. BONN. De regeringen van de Bondsrepubliek en de DDR onderzoe ken vandaag het resultaat van de onderhandelingen tussen hun staats secretarissen Bahr en Kohl. De twee onderhandelaars waren het gister avond eens geworden over de tekst van een basisverdrag, waarin de be trekkingen tussen beide landen definitief worden geregeld. Na instemming van de regeringen, waaraan nauwelijks twijfel kan bestaan, zal het verdrag vermoedelijk vrijdag in Bonn worden geparafeerd. Grondgebied agRrtr»* „Parasieten” Ff F j tUD*N (Van onze medewerker in Amersfoort) (Van onze medewerker in Parijs) ADVERTENTIE S r- V Het Westduitse ministerie voor Inter- duitse Betrekkingen maakte gisteren be kend dat, losstaand van de verwachte ondertekening van het normaliserings- verdrag, verder nog zevenhonderd Oost- duitsers toestemming hebben gekregen de DDR te verlaten om zich bij hun familie in de Bondsrepubliek te voegen. Dit zijn voornamelijk vrouwen met kin deren van wie de man in het westen verblijft. PARIJS. Het bezoek dat de Libi sche premier, Salam Jaloud, sinds eind vorige week aan Parijs brengt wordt, ofschoon de officiële Franse regerings kringen zich zeer discreet blijven tonen, over het algemeen toch wei in verband gebracht met nieuwe wapenleveranties die Tripoli in Frankrijk zou willen be stellen. Libië werden toegelaten nadat zij via een vliegtuigkaping in München werden losgelaten. Zij hebben deelgenomen aan de aanval op de Israëlische atleten in München tijdens de Olympische Spelen. Met het geld dat de spaarzame Indiërs als spoorwegarbeiders hadden verdiend, begonnen ze goedkope goe deren uit het moederland India te importeren, waarvoor ze een gretige markt vonden. Arme familieleden uit De Westduitse redenering dat de twee staten op Duits grondgebied voor elkaar geen buitenland kunnen zijn, wordt door de DDR op één punt in wezen aanvaard. Er zal gee.n handelsverdrag worden ge sloten, hoewel dit internationaal gebrui kelijk is als landen diplomatieke betrek kingen aanknopen. Het is de bedoeling dat de praktijk van het bestaande handelsverkeer, zon der douanerechten, wordt gehandhaafd. Verwacht mag worden dat de opposi tie van CDU en CSU haar ontevreden heid over de inhoud van het verdrag zal uitspreken. Het verdrag wordt slechts geparafeerd, zodat een op 19 november nieuw gekozen regering de definitieve ondertekening voor haar rekening kan nemen. en door natuurlijke circa 320.000 Aziaten De jongens hebben als hun man aan gewezen de heer G. J. Blom, radiover slaggever in dienst van de VARA, die BONN (DPA en AFP) Vijfhonderd tot zeshonderd politieke gevangenen die in het kader van een amnestie in Oost- Duitsland, hun vrijheid hebben terugge kregen mogen in de loop van deze week met hun familieleden naar de Bondsre publiek vertrekken. Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. De uitspraak van CDU-voorzitter Bar- zel, dat desnoods opnieuw zal worden onderhandeld als de huidige oppositie na de 19e november aan de macht komt, wordt in Bonn met een korreltje zout genomen. In de verdragstekst is, naar verluidt, bepaald dat de twee Duitslanden in de toekomst in eikaars hoofdsteden zullen zijn vertegenwoordigd door „permanente vertegenwoordigers van de regering”. Het woord „ambassadeur” is dus verme den. De Westduitse opvatting over de „eenheid der Duitse natie” zou echter slechts in een begeleidende briefwisse ling tussen de regeringen worden vast gelegd. eis de oude situatie in het Ortthuis te herstellen. Het conflict op Zandbergen ontstond naar aanleiding van de ontheffing uit zijn functie van Ortthuis-hoofd J. van Neuren. Toen enkelen van de groepslei ders die solidair met hem waren ook werden ontslagen, gingen de jongens uit het tehuis tot bezetting over om rehabi litatie van het personeel te eisen. Het Landelijk Beraad van de Alterna tieve Hulpverlening - waarin 15 jonge ren adviescentra en Releasecentra sa mengaan - heeft zich gisteren in Utrecht achter de bezetting van het Ortthuis gesteld. De Alternatieve Hulpverlening heeft werkkrachten aangeboden om het Ortthuis uit de huidige moeilijkheden te helpen. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde dat het aantal politieke ge vangenen in Oost-Duitsland die naar West-Duitsland mogen vertrekken tegen het eind van dit jaar enkele duizenden zal bedragen. India voegden zich in de loop van de jaren bij hen groei leven nu in Oost-Afrika. kanen graag de recente klacht van een Indiase politicus aan dat de Azia ten in Oost-Afrika India niet als hun vaderland beschouwen en hun geld niet in India investeren. Volgens deze Indiase functionaris zouden de Azia ten in Oost-Afrika spaartegoeden tot een totaal van 290 miljoen pond ster ling bij Britse banken hebben. RIJSWIJK. De 23-jarige filiaalchef die zaterdagavond bij de politie van Rijswijk (ZH) aangifte deed van bero ving van een cassette met 2.500 gulden, heeft gisteren bekend het hele verhaal te hebben verzonnen. De Afrikanen beseffen heel goed dat deze Aziaten afkomstig zjjn uit een werelddeel waar grote armoede bestaat. En juist deze factor heeft hun oordeel inzake de Aziaten beïn vloed: zij worden beschouwd als „pa rasieten” en „smokkelaars”, die zich ten koste van Afrikanen verrijken en er niets voor in de plaats stellen. Bestuur en bezetters zijn gisteravond akkoord gegaan met eikaars bemidde laars in het conflict. Op korte termijn zullen zij de onderhandelingen openen. Zandbergen heeft als bemiddelaar aan gewezen drs. A. M. van der Heiden, socioloog verbonden aan het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht en tevens lid van de adviesraad van het Amersfoortse Jongeren Advies Centrum. Hoe is gegarandeerd dat bij toekomsti ge regelingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR ook West-Berlijn wordt betrokken (een Westduitse eis tijdens de onderhandelingen) is nog niet bekend. Volgens staatssecretaris Bahr is die kwestie echter „waterdicht” geregeld. Dat de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie verantwoor delijk blijven voor „Duitsland als ge heel”, ook al hebben beide staten hun betrekkingen geregeld, wordt, zoals ge meld, bevestigd in een begeleidende ver klaring van de vier mogendheden. Onmiddellijk na de verkiezingen be ginnen op 22 november in Helsinki de voorbereidende onderhandelingen voor de Europese Veiligheidsconferentie. Bo vendien zal een eventuele CDU-regering tegenover de Grote Vier, die hun bijdra ge aan het verdrag hebben geleverd, moeilijk kunnen terugkrabbelen. Ten slotte is het zeer waarschijnijk dat de DDR voor volgende onderhandelingen geen enkele interesse meer zal hebben. De golf van DDR-erkenningen komt na de 19de november „so wie so” heeft CSU-voorzitter Strauss vorige week al vastgesteld. Hij had het geld verstopt in de winkel en was toen naar de politie gegaan. Hij vertelde bij de nachtkluis van een bank te zijn overvallen door twee mannen die hem de tas met geld uit de hand gristen en wegrenden. De politie vertrouwde het verhaal echter niet zo en legde hem het vuur wat nader aan de schenen, waarop de man bekende. Hij is in verzekerde be waring gesteld. PRAAG (DPA). Ludek Pachman, de Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester en aanhanger van de voormalige partij leider Dubcek mag Tsjecho-Slowaktfe vooralsnog niet verlaten. Van zijn kant heeft de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, dezer dagen in een vraagge sprek verklaard dat de wapenexport van Frankrijk de laatste tijd sterk is terug gelopen, omdat de regering de verkoop van oorlogstuig aan strenge politieke voorwaarden onderwerpt. Of die politie ke condities nu echter ook een obstakel zullen vormen voor de afsluiting van nieuwe contracten tussen Frankrijk en Libië was gisteren in Parijs nog niet bekend. Volgens het Libanese blad „An An war” zou president Kaddafi van Libië zich voorbereiden op een Israëlische aanval die uit wraak zou worden onder nomen voor de steun die Libië heeft gegeven aan Arabische terroristen. Het gaat om de drie mannen die in Dit laatste, ook al vastgelegd in een begeleidende brief, kan tot ergernis met West-Duitslands EEG-partners leiden. Met name Nederland en Frankrijk heb ben de laatste tijd herhaaldelijk tegeno ver de EEG-commissie duidelijk ge maakt dat de handelsvoordelen die de DDR als derde land geniet vanwege de Westduitse opvattingen over het „inter- zoneverkeer”, langzamerhand zouden moeten worden opgeheven. Zoals men weet heeft Libië al eerder 114 Franse Mirages aangekocht, waarvan ongeveer de helft al is afgeleverd. De Libische piloten worden in Frankrijk door Franse militairen geïnstrueerd. Ook militaire helikopters van zwaar kaliber heeft Libië in Frankrijk aangeschaft. Momenteel zou de Libische regering spe ciaal een groot aantal Franse tanks willen kopen. De geheimzinnigheid waardoor het be zoek van de Libische premier, die vorige week met zijn Franse collega Messmer dineerde, wordt omgeven, is niet geheel onverklaarbaar wegens de speciale posi tie die Libië in de Arabische wereld inneemt. De Franse wapencontracten be helzen een clausule die Libië verbiedt het oorlogstuig tegen Israel te gebruiken of aan andere Arabische landen te ver kopen. Vooral de laatste bepaling lijkt moeilijk in overeenstemming te brengen met de akkoorden die Libië intussen met Egypte heeft afgesloten en die in een zeer nauwe militaire en politieke samen werking voorzien. AMERSFOORT. De jongelui die sinds verleden week woensdag het W. A. Ortthuis van opvoedingsinstituut Zand bergen in Amersfoort bezet houden, zul len vandaag een demonstratieve optocht door de keistad houden. Voor deze de monstratie is een oproep gericht tot de schoolgaande jeugd in de stad om mee te lopen. De optocht zal eindigen bij het kantoor van Zandbergeai, waar handtekeningen overhandigd zullen wor den aan directie of bestuur van de maatschappij. Knots van 5000 jaar oud. Bij graafwerk voor de aanleg van een waterleiding in de omgeving van Klundert is op een diepte van 4 tot 5 meter een knots gevonden die vermoedelijk 5000 jaar oud is. Het voorwerp lijkt op de houten knotsen die op wapenschilden voorkomen, zoals op de wapens van Antwerpen en Bergen op Zoom. MOSKOU (Reuter en DPA.)De Chinese ambassadeur in Moskou, Lioe Hsioe Tsjoean, is gisteren kwaad wegge lopen uit het Kremlin tijdens een recep tie ter gelegenheid van de 55ste verjaar dag van de oktoberrevolutie. Ondanks officiële toezeggingen hebben hij en zijn famile de benodigde uit reispapieren nog niet ontvangen. Naar Pachmans vrouw gisteren in een telefoongesprek met het Westduitse persbureau DPA meedeelde had de fa milie alles in orde gemaakt om het land op 9 november te verlaten. Kenia te verlaten als gevolg van de toen ingezette „afrikanisatie” van het openbare leven en van de handel. Oeganda, Zambia en Tanzania hebben elk ongeveer 60.000 Aziaten. Het ei land Zanzibar, dat sinds een aantal jaren met Tanzania in een republiek is verenigd, heeft 20.000 Aziatische inwoners. Een zelfde aantal Aziaten woont in Rhodesië. In Tanzania heeft president Nyere- re door nationalisaties een einde ge maakt aan de monopoliepositie van de Aziatische handel. Vele rijke Azia ten hadden maar één keus: het land verlaten. Toch is de rol van deze groep in Tanzania nog niet uitge speeld, want vele Aziaten hebben hoge posities bij de overheid en een van hen maakt deel uit van de regering. De Aziaten hebben zich hier ook het meest geïdentificeerd met het land en de nationale aspiraties. De gebeurtenissen in Oeganda heb ben niet nagelaten diepe indruk te maken op de Afrikaanse bevolkingen in deze staten en ook in de republiek Zuid-Afrika. Want in dit land leven behalve de vier miljoen blanken en dertien miljoen negers ook ruim een half miljoen Aziaten. Het grootste deel van de immigranten uit India en Pakistan woont in Natal, waar hun economische invloed vergelijkbaar is met die van hun lotgenoten in de Oostafrikaanse staten. En ook hier leven onder de zwarte bevolking ster ke ressentimenten tegen de ..Aziati sche bedreiging” Hij protesteerde daarmee tegen de be schuldigingen van het Russische politbu- reau-lid Kirill Mazoerov dat Peking een anti-Russisch beleid voert en de commu nistische werelbeweging ondermijnt. De Chinese ambassadeur was ook vorig jaar tijdens eenzelfde plechtigheid resoluut opgestapt na „anti-Chinese’ uitlatingen van Russische zijde. De Europeanen immers, hoewel ook exploitanten van de Afrikaanse rijk dommen (bodemschatten) worden be schouwd als importeurs van moderne technologie, die een snellere ontwik keling van het land mogelijk maakt. Ten bewijze hiervan halen de Afri- De schaakgrootmeester werd in mei van dit jaar wegens onder meer staats- vijandige activiteit tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Om gezondheids redenen lieten de autoriteiten hem ech ter vrij. Al op 16 oktober zou hij de verzekering hebben gekregen na betaling van 26.000 kronen „uitreiskosten” het land te mogen verlaten. In dichte mist liep de vrachtboot „Ne- feli”, afkomstig uit Cyprus, op de rotsen v,an het Britse Land’s End. De drie be manningsleden werd aangeraden van het schip af te komen, waarna men een poging zou doen om de Cyprioot los te trekken. SANTIAGO (Reuter en UPI).— Meer dan 220.000 arbeiders, leden van vrije beroepen en winkeliers hebben gisteren in Chili het werk hervat. Hiermee is een eind gekomen aan een staking van 26 dagen die het land in een grote econo- - mische crisis stortte en die gewelddadig heden met zich bracht waarbij vier dodelijke slachtoffers vielen. Eén van de gevolgen was de val van het kabinet. Eén van de stakingsleiders waar schuwde gisteren echter dat de actie zal worden voortgezet als de regering niet meer tegemoetkomt aan de eisen van de stakers. De leiders van de staking kwamen zondagavond, na tien uur bijna onafge broken onderhandelen, met de nieuwe militaire minister van Binnenlandse Za ken generaal Carlos Prats overeen de actie te beëindigen. Zij stemden in met voorwaarden die volgens waarnemers bijna identiek zijn aan die welke presi dent Allende nauwelijks twee dagen na het begin van de staking aanbood. Maar de leider van de vakbond voor de ver voersbedrijven, Leon Vilarin, die als eer ste op 11 oktober tot actie overging, zei gisteren tegenover verslaggevers: „Tijdens de periode waarin een oplossing voor de belangrijkste punten moet worden ge vonden doen wij een beroep op onze aanhang eendrachtig te blijven omdat zich omstandigheden kunnen voordoen waarin de staking moet worden hervat”. Namens alle stakingsleiders las hij een verklaring voor waarin wordt gezegd dat er nog fundamentele punten zijn die nog niet door generaal Prats zijn opgehel- derd. Daaronder valt bijvoorbeeld de eis dat geen maatregelen worden genomen tegen alle personen die aan de staking hebben deelgenomen. De Amerikaanse democratische kandi daat voor het presidentschap senator George McGovern doet zijn uiterste best stemmen te winnen. Gisteren was hij in New York, waar hij handen schudde van zijn aanhangers (zie foto). Vandaag vliegt hij naar de Amerikaanse staten Pennsylvanië en California, waarmee een einde zal zijn gekomen aan een ver moeiende verkiezingscampagne. Links onder McGoverns vrouw Eleanor. Binnenstad Arnhem. De binnenstad vai. Arnhem wordt verboden gebied Voor auto’s. Dat heeft de Arnhemse ge meenteraad gisteravond beslist. De raad wil het oude stadscentrum aan trekkelijker maken voor de voetgan ger. Aan de rand van de binnenstad zullen parkeergarages verrijzen. Voorts zal het landelijk beraad 18 plaatsende instanties, kinderrechters, GGD’s, voogdij-instanties en medisch- opvoedkundige bureaus oproepen om geen jongens uit het Ortthuis te verwij deren. zich uit hoofde van zijn werk heeft bezig gehouden met de Ortthuis-kwestie. Tijdens de onderhandelingen blijft de bezetting van het Ortthuis bestaan. Waarover precies gesproken zal worden staat nog niet.vast. Wel zullen de jon gens in ieder geval vasthouden aan hun Ongeveer vijftig jaar geleden haal de het toenmalige Britse koloniale bestuur 32.000 Aziatep, voornamelijk Indiërs, naar Oost-Afrika voor de aanleg van spoorwegen. Meer dan 2000 van deze „contractarbeiders” stierven tijdens dit werk, vooral aan tropische ziekten. Circa 6000 Indiërs werden over de Indische Oceaan te ruggebracht, invalide geworden na ziektes en ongelukken bij de spoor wegbouw. Ruim 16.000 Aziaten beslo ten terug te keren nadat de aanleg van de spoorwegen was voltooid en slechts 7000 van hen bleven in Oost- Afrika, waar ze met toestemming van het Britse bestuur een nieuw bestaan wilden opbouwen. Het grootste aantal Aziaten bevindt zich in Kenia: bijna 190.000. In 1968 werd een groot aantal gedwongen Volgens een Westduits zondagsblad zou Pachman naar Nederland komen. Kotkfo Morotp’ ■Victoria KONCO f Ws Albert^ meer Namasagaiti

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3