Emotionele zeggingskracht was extra informatie niet nodig doeken van Wim Steijn in Meinders wint piano-concours '^^'DAG^RS 1 De Muggen bovenaan streekcompetitie foto Zoutloze onzin van frivole professor 48 Voor „Joy-riding” in B 411 kolberts SÏÏSr* 89 MANDARIJNEN i i j l* br Minister Engels beantwoordt Kamervragen PLEZIERIG WEERZIEN IN GALERIE EYLDERS VPRO-TV brengt nieuw spel voor families Rijk steunt Gewestelijk Orkest Zuid-Holland Toren van Pisa in gevaarlijk stadium Willeke Alberti ZOETE VVD-voorzitter vindt NOS te veel doen Discussiedag over gemeentelijk cultureel beleid Optreden Paco Pena uitgesteld tot volgend jaar 500 gram MALSE BRAADLAPPEN Betsy Culp speelt „haar” Chopin blijft bij toneel VERSE BAMIGROENTEN cUw(^Aller~allercBeSte keuze 10 11 JVOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 Goede Grafiek (zonder pit) netaca.lkilo U vindt alle andere VlVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad Onder redactie van J. P. Bos grote houtstraat 124 haarlem „SCHROEMPFF” IN BELLEVUE van ontwapenende kombi- neerders tot ’bewapende’ blazers: 119.-/229.- MAANDAGAVOND is in de kantine van het nieuwe kantoor gebouw van Fluor Nederland n.v. in Haarlem-Schalkwijk de jaar lijkse streekcompetitie voor foto clubs in het district Kennemer- land begonnen. Aan deze compe titie mag worden deelgenomen door alle verenigingen en leden, die zijn aangesloten bij de Bond van Nederlandse Amateur Foto grafen Verenigingen (BNAFV) in het rayon Noord-Holland-Zuid (Haarlem en Amsterdam). ZANDVOORT Wim Steijn uit Bentveld weer in Galerie Eylders. De oud-Zaankanter is reeds meer malen bij deze galerie geweest, zo dat ik het wel als algemeen bekend mag beschouwen. Hetgeen niet wegneemt, dat een weerzien ermee toch telkens een verrassing is. Waarom? Het werk van Wim Steijn is, in zijn algemeenheid, iedere keer weer boeiend. SCHOUDERHAM ZOETE SNIJWORST AMSTERDAM Een wee ge voel van meligheid bleef over na het aanschouwen van twee trieste uurtjes baarlijke nonsens die in Klein Bellevue werd gebracht on der de naam Professor Schroempff en zijn reizend frivoliteitentheater. Melig van de goedkope grapjes die op zouteloze wijze worden opge diend door een stel artiesten die beter zouden verdienen: Donald Jo nes, Marianne Delgorge, Corrie van Gorp en Jaap Stobbe. De regie berustte bij Nico Knapper. pakket a ft O 400gram x ADVERTENTIE kracht, dezelfde Raad HEIN STEEHOUWER Frlfswijzigingan voorbehouden van kunnen „De jonge heksjes”, een van de beide foto s, waarmee de heer N. C. Schieveen (De Muggen) in de hoogste groep werd geplaatst. (Van onze kunstredactie) V.I.1* Bij uitstek is Steijn een emotionele schilder. Soms zelfs zo sterk bij uitstek BUSSUM. „Van de zogenoemde ge meenschappelijkheid van de Nederlandse Omroep Stichting, ofwel van het hoog geroemde ontmoetingspunt komt niets terecht.” Erkenning van deze feitelijk heid is, volgens VVD-voorzitter Haya van Someren, direct mogelijk. (Van onze kunstredactie) bondsconsuls, die leder een bepaald rayon beheren. Voor het rayon Noord- Holland-Zuid z(jn er twee consuls, de heren L. J. Nordt in Santpoort en C. Kelder in Zaandijk. De organisatie van de competitie berust elk jaar bij toerbeurt bij één of twee deelnemende verenigingen. Dit seizoen zjjn dat de Fotoclub Kontakt en Fotogroep De Muggen. reacties van de kijkers, door de vragen van de geacte afgevaardigden en door zijn eigen antwoord, dat hij het niet meer nodig acht om de zendgemachtig den nog eens bij schrijven te wijzen op het belang van goede aankondiging van programma’s. n >t n De belangen van de fotoclubs bjj deze bond en het onderhouden van de contacten tussen bond en aange sloten clubs worden behartigd door a 1 r s e voor het verenigingsklassement, met dien verstande dat hiervoor alleen de vijf hoogst gewaardeerde tweetallen van de verenigingsinzending worden gesteld. Ieder clublid, ook de begin ners, kunnen dus meedoen zonder het risico het clubgemiddelde van hun vereniging te schaden. Voor het per soonlijk klassement geldt de hoogst gewaardeerde foto van elk door een deelnemer ingezonden tweetal. Aan het eind van het seizoen komen voor de rayonwedstrijd in Amster dam in aanmerking: a. voor de per soonlijke wedstrijd alle foto’s uit de ROME. (DPA) Het Italiaanse kabi net heeft maandag op een speciale ver gadering besloten een inspecteur te stu ren naar Pisa, om daar met de overheid te overleggen wat men zou kunnen doen aan de gestaag overhellende scheve to ren. De ministerraad zal zeer binnenkort wettelijke maatregelen nemen voor het „verankeren” van de nu met omvallen bedreigde toren. Eind vorige week waarschuwde een hoogleraar aan de universiteit van Pisa dat het tempo waarin de toren uit het lood gaat hangen, van jaar tot jaar toeneemt. (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG. De VPRO brengt dit seizoen onder de titel „Democratie” vijf afleveringen van een nieuwe spel-show, waarin gezinnn van gelijke samenstel ling (vader, moeder, zoon en dochter) zullen worden geconfronteerd met de regels en principes van de democratische samenleving. Door presentator Joop van Tijn worden zij voor de meest uiteenlo pende situaties geplaatst, die steeds om een beslissing vragen. De kijkers zullen getuige zijn van de argumentatie en motivering van een jury van deskundi gen die hun beslissingen beoordeelt. Ook het Nederlandse volk zal recht streeks zijn mening kenbaar kunnen maken. Dit gebeurt door middel van een telefonische enquête, waardoor het mo gelijk is binnen enkele minuten de pu blieke opinie te peilen. Tussen de bedrijven door zullen Gla dys Knight and The Pips voor het muzi kale amusement zorgen. Bob Rooyens regisseert „Democratie”. Donderdagavond heeft vanuit Deventer de eerste uitzen ding plaats. AMSTERDAM. Betsy Dornay-Culp, de bijna 90-jarige pianiste die sinds 10 jaar weer op de concertpodia speelt, geeft 20 november een optreden met het Amsterdams Philharmonisch Orkest on der Anton Kersjes in theater Carré. Mevr. Culp zal die avond het Tweede pianoconcert van Chopin spelen. Dit is hetzelfde werk waarmee zij 70 jaar geleden in haar geboortestad Groningen debuteerde. Volgens de vraagstellers was „Joy riding” in de meeste omroepbladen aan- gekondigd als een filmpje waarin „twee jonge mensen hun onhandig, aandoénlijk en doeltreffend kat-en-muisspel spelen”. Daardoor zouden talloze tv-kijkers zijn misleid, zodat ze zeer tot hun ongenoe gen plotseling zaten te kijken naar een stel jongelui, die midden in de vrije natuur een complete coïtus opvoerden. Minister Engels vindt het wel moge lijk de omroepen een circulaire te stu ren met een verzoek zoals de Kamerle den bedoelen. Toch zal hij het niet doen, want inmiddels is volgens hem het be lang van een goede voorlichting in de omroepgidsen zodanig benadrukt door de HAARLEM. Het optreden dat de flamenco-gitarist Paco Pena morgen avond onder auspiciën van de Heemsteed se Kunstkring in het Concertgebouw te Haarlem zou geven, zal niet doorgaan. Het concert wordt waarschijnlijk ver plaatst naar februari 1973. NA DE EERSTE ronde is het club- klassement in district Kennemerland als volgt: 1. Fotogroep De Muggen 82 pnt) 2. Haarlemse Amateur Fotogra ven Vereniging (H.A.F.V.) 74 pnt; 3. Haarlemse Spoorweg Hobby Club (H.S.H.C.) en 4. Personeels Vereniging Fluor Nederland (P.V.F.N.) 64 pnt; 5. Fotoclub Bloembollenstreek, 6. Foto club Schalkwijk en 7. Fotoclub Zand- voort 62 pnt; 8. Kennemer Foto Kring (K.F.K.) 60 pnt; 9. Provinciale bedrijven 58 pnt: 10. Positief, Nieuw Vennep 52 pnt; 11 Fotoclub Kontakt 46 pnt. Het persoonlijk klassement wordt aangevoerd door de heren N. C. Schieveen van De Muggen en O. van Wel van de Personeelsvereniging Flu or Nederland die beiden hun tweetal foto’s in de hoogste groep zagen ge plaatst. De beide volgende ronden worden gehouden op 8 januari en 5 maart, eveneens in de kantine van Fluor Nederland. DE COMPETITIE BEPERKT zich tot de twee districten Kennemerland en Amsterdam. In elk district wordt tussen 1 oktober en 1 mei een com petitie,bestaande uit drie ronden, ge houden. De hoogst gewaardeerde fo to’s van deze drie ronden uit beide districten komen in aanmerking voor de rayonwedstrijd die uiterlijk 1 mei wordt gehouden. Elk district stelt een driehoofdige jury samen. De leden van deze jury worden gezocht buiten de kring van de deelnemende vereni gingen. Het jureren bestaat uit het indelen van de ingezonden foto’s in drie groe pen: groep A wordt gevormd door een beperkt aantal foto’s, die op 9 punten elk worden gewaardeerd, groep B is een grotere groep, waarvan de foto’s 7 punten krijgen en groep C is de rest, die 5 punten per foto krijgt. Maandag bedroegen bij de eerste ron de de percentages respectievelijk 10, 30 en 60 van het totaal van 162 ingezonden foto’s. Nadat de indeling bekend is, wordt een deel van de fotoinzending bespro ken door de leden van de jury. Deze bespreking is openbaar en kan door iedere geïnteresseerde worden bij ge woond. De bedoeling is discussie uit te lokken, waarbij de jurybeoordeling door de zaal wordt aangevochten en de juryleden hun keuze verdedigen. De competitie is verdeeld in een persoonlijke en een verenigingswed strijd. Iedere deelnemer levert per ronde twee foto’s in. De foto’s van de leden van de clubs gelden tevens Het door de NOS-radio en de Eduard van Beinum-Stichting georganiseerde Scriabin-concours (ter gelegenheid van het feit, dat 100 jaar geleden de Russi sche pianist Alexander Scriabin werd geboren), is gewonnen door de 26-jarige pianist Frederik Meinders. Hij zal wor den afgevaardigd naar het internationale Scriabinconcours voor jonge pianisten van de Europese Radio Unie, dat 28, 29 en 30 november in Oslo wordt gehouden. Tweede op het Nederlandse concours, dat dit weekend op Queeckhoven in Breukelen werd gehouden, werd de 26- jarige Ingrid Hoogendorp en derde An- dreia van Schaick (23). DEN HAAG. Het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland krijgt financiële steun van het rijk. Het orkest, dat tot nu toe alleen subsidie ontving van de provincie Zuid-Holland en een aantal Zuidhollandse gemeenten, krijgt voor éénmaal een rijksbijdrage van twee ton om de financiële tekorten aan te vullen. Minister Engels (CRM) heeft dit toe gezegd tijdens een gesprek met de Zuid hollandse gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag, die dinsdag over de bespre king verslag heeft uitgebracht aan de commissie voor culturele aangelegenhe den uit de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De heer Van Praag zei de toezegging van de minister te zien als een princi piële uitspraak dat het rijk verantwoor delijkheid voelt voor het Gewestelijk Orkest. In feite is het voortbestaan van het in financiële moeilijkheden verke rende orkest nu verzekerd voor 1972 en 1973. 100 gram WIE MEER HOUDT van minder aan gezette effecten, kan hier ook te gast bij de grafiek van Wim Steijn, vooral boei ende en levendige etsen in een persoon lijk lijnvoering. Steijn heeft zich daar mee de laatste maanden beziggehouden, alsof hij nu wat kamermuziek wilde maken na de zware orgeltonen in zijn olieverven. In die etsen, maar ook in een aantal tekeningen, ontdekt men een an dere kant van Steijn, aandacht voor lijn en boeiend handschrift en toch nergens gepeuter om een gezocht „fraai” resul taat te bereiken. Zijn spontaniteit heeft hij ook in dit werk weten te bewaren. Een portret, dat Wim Steijn van zijn vrouw maakte en dat duidelijk zijn tref zekere streek toont. De hoofdzaken spreken sterk, de bijzaken dienen slechts ter ondersteuning. Een hooggeklasseerde foto van de heer E. A. van Voorden (HAFV). UTRECHT. Willeke Alberti blijft toneelspelen. Na het debuut in „Twee op de wip” en haar rol in „Liebelei”, bin nenkort bij het Rotterdams Toneel, gaat ze over een jaar in het blijspel „Slip pers” spelen. „Slippers” werd een paar jaar terug bij Centrum gespeeld. Mary Dresselhuys, Jeroen Krabbé en Guus Hermus doen mee. Alan Ayckbourns komedie wordt geregisseerd door Guus Hermus. De première is half oktober 1973; er zijn zeker 200 voorstellingen gepland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister Engels (CRM) ziet geen aanleiding iets te on dernemen naar aanleiding van de verto ning op tv van de film „Joy-riding”. Dat antwoordt hij aan de Tweede-Kamerle- den Van der Sanden, Hermes en Van der Gun (allen KVP), die hem gevraagd hadden de omroepen te verzoeken „om in de programmabladen, die als gids voor de kijkers-luisteraars zijn bedoeld die informatie te verstrekken die het selectief luisteren en kijken ook daad werkelijk bevorderen”. groep met 9 punten; b. voor de verenigingswedstrijd de drie hoogst geplaatste verenigingen uit de compe titie van beide districten. psyche op en zijn talent is het beslist waard dat hij zich vaker aan dee disci pline onderwerpt. Want natuurlijk is dat dan wel een discipline, die hem dwingt iets méér orde in het werk te scheppen dan in de vrij blijvender onderwerpen. En dat ietsje meer tucht zou geen kwaad kunnen, omdat sommige doeken van Steijn mij al veel schijnen te zijn opgeofferd aan een te grote vrijheid, die dan een chaos van kleurvlekken worden. Zijn sneeuwgezidht, dat hier hangt, be wijst juist dat iets meer compositaire stevigte, iets meer „body” in de vorm, het werk te goede komt en dan toch met behoud van de expressie. Nog iets over die olieverven: Het werk sdhijnt mij iets dramatischer voor te komen, vooral door zware kleuren, dan een vorige keer. Dat kan echter ook schijn zijn, veroorzaakt door de keuze, want wat hier hangt is slechts een deel van wat Steijn de laatste jaren heeft gemaakt. schilderkunstig ingesteld, dat hij zijn onderwerp dan geheel en al „vertaalt” in toetsen en streken. Het landschap, een bloemstuk, schijnen dan geheel te zijn opgelost in kleur en schrift en uitslui tend te hebben gediend als middel tot felle expressie. In zijn portretten is dat minder het geval. Daarin verenigt hij dezelfde ex pressiviteit, dezelfde spontane zeggings kracht, dezelfde schilderdrift met bet toch precies treffen van de innerlijke en uiterlijke gelijkenis. Meestal zijn het zelfportretten of afbeeldingen van zijn vrouw. Jammer eigenlijk, dat Steijn zich niet vaker waagt aan portretten en figuur- schilderen, want hij boeit daarin toch wel het sterkst. Behalve de schilderkun stige vraagstukken, die zich ook voor doen in een landschap of een ander onderwerp, doemt dan voor hem tevens het probleem van het schilderen van de Professor Schroempff op teksten van onder meer Ab Goorbergh, Frans van Tongeren, Ton Vingerhoets en Ivo de Wijs wordt in een vorm gebracht, die al sinds de uitvinding van de televi sie door overbekende komieken als Rudi Carrell, de Mounties of Johnnie en Rijk (maar dan heel wat humoristischer) wordt gebracht: liedje, danspasje, sketchje, liedje, enzovoorts. Het bekende stramien waarop succes verzekerd is. Doe dus geen extra moeite voor een wat originelere aanpak, het duf gekeken pu bliek zal het wel slikken. Tussen die programma-onderdelen door een rij on gelooflijk zouteloze grollen die het „poep en pies” (woorden die dan ook vaak gehanteerd worden, als waren ze dolkomisch) niveau van een aankomende lagere schoolleerling niet te boven ko men. Dat is wel het meest kenmerkende aan dit groepje overigens goedwillende entertainers: de onvolwassenheid, het speculeren op de meest stupide gevoe lens. Je vraagt je af welk publiek Knap per met dit soort wanhopige „ongein” wil bereiken. Maar welk antwoord daar ook op mag komen, het zal een schro melijke onderschatting en een falend gebrek aan mensenkennis inhouden. Het ligt in de bedoeling dat er binnenkort tv-opnamen van dit showtje worden ge maakt (de hemel verhoede deze verspil ling van steeds duurder wordend kijk geld). Knapper hanteert die tv-formule (zie boven) dus welbewust. Misschien gaat hij er vanuit dat zijn publiek de grootste gemene deler van het Neder landse volk moet voorstellen. Met wie moet je dan meer medelijden hebben, met Knapper of met onze natie? CEES STRAUS tn< (Van onze kunstredactie) VELSEN. De Culturele Noord-Holland belegt vrijdag 10 novem ber een openbare bijeenkomst, die ge heel gewijd zal zijn aan het gemeente lijk cultuurbeleid. De bijeenkomst heeft plaats in het Noordelijk Koetshuis op het landgoed Beeckestijn. Aanvang 10 uur ’s morgens. Sprekers zullen onder meer zijn drs. P. F. Schlicher van het Orgaan van Overleg en Advies voor de provincie Noord-Holland, die zal spreken over de resultaten van een enquête naar een aantal aspecten van het gemeentelijk cultuurbeleid, alsmede drs. L. J. M. van de Laar, burgemeester van Bergen op Zoom en oud-staatssecretaris van het voormalige ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. De heer Van de Laar zal spreken over taak en functie van de ambtenaar Culturele Za ken. Er zal gelegenheid voor discussie zijn. Tijdens een verkiezingsvergadering in Bussum stelde zij dat de AVRO, met bijna 848.000 leden, precies evenveel tv- zendtijd heeft als een VARA met iets meer dan 488.000 leden. „Als de AVRO wil kan zij zich in twee verenigingen splitsen en dan dubbel zoveel zendtijd opeisen. Dat doet de AVRO niet, maar deze gezagsgetrouwheid wordt door onze regering niet gehonoreerd.” Mevrouw Van Someren stelde voor van de 19 uur en 37 minuten, die de NOS uitzendt per week 7 uur te beste den aan een journaal, dat nog altijd een de programma’s met de grootste kijkdichtheid is. „Dit journaal zou uit stekend door ANP verzorgd worden.” Overigens vindt zij de NOS als cen traal dienstverlenend lichaam onmis baar. Maar een programma’s verzorgen de NOS is een volstrekt onlogische con sequentie van het getalscriterium.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11