BARZEL TAPT GRAAG DEZELFDE MOP Klein deel bevolking actief in verzet Publikatie opgehouden LANSKY VRIJ OP BORGTOCHT F Doorlopend geld achter de hand. DIJKSTRA LAMPEN Daar voel ik wel voor. 3 i Ontdek een wereld! van smaak met KAN DAT!! ALLEEN BIJ DE Algemene Bank Nederland I I I I I I 1 t) t) t) t)t)t> Westduitse verkiezingsstrijd: uitgangspunt verschilt Conclusie in stafwerk over de BS: Voor bedrag van 650.000 dollar F Eerste exemplaar voor de prins 15 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 Vermoeid Eigen teelt STAPELSTEIGERS (Van onze medewerker in Bonn, W. Timmers) MÜNCHEN Het is het lot van alle kleinkunstenaars dat dagelijks de zelfde mop moet worden getapt. Als Rainer Barzel in Paderborn, het kies district dat hem steeds weer naar de Bondsdag afvaardigt, ook „geachte tegenstanders” begroet, kijken de parochianen verbaasd om zich heen: wat zullen we nu hebben? Trouwplannen makers doen er goed aan eerst hun licht bij Dijkstra op te steken. Onze toonzalen hangen weer vol strakke en moderne, klassieke en romantische, hippeen speelse lampen. Vlieg nu 7,5% voordeliger! ADVERTENTIE ADVERTENTIE Strauss in ADVERTENTIE Willy ADVERTENTIE HD 4 Naam ADVERTENTIE zelf recht* treeka democratisch Wie zich nó opgeeft krijgt straks de kan* om mee te besturen: Antwoordnummer 93, Amsterdam (géén postzegel) Alle informaties: KRO Hilversum 02150 - 461 33 Iedereen van 18 jaar en ouder kan óók kandidaat zijn, mits hij persoonlijk vóór 20 november a.s. al* begunstiger bij de KRO staat ingeschreven. Degene op wiens neem hst Studlo-sbonnsment stoet le el begunstiger. Overige geslnsleden b.v. die mee willen doen, dienen ileh dus op le geven els begunstiger /del kost f de „eigen Bij het vaststellen van de borgtocht stelde rechter Osman als voorwaarden voor de voorlopige vrijlating van Lansky, dat deze zich niet bulten Miami en omgeving zou begeven, aan zijn advocaat in Israël opdracht zou geven om zijn paspoort in te leve ren bij de Amerikaanse Ambassade en om zich twee maal per week bij de politie te melden. zit, zou heten, schreef een Duitse jour nalist. Brandt schudt, statig voortwandelend, handen. In zijn trein kan hij tot diep in de nacht napraten met journalisten. Hij maakt vaak een vermoeide indruk. Barzel houdt van stiptheid. Hij spreekt graag niet vaker dan driemaal per dag, rust tussendoor in hotelkamers, gaat bij tijds naai bed en heeft aan het contact met de pers weinig behoefte. Hij ver schijnt overal zeer fit en strijdvaardig: uitkijkend naar de confrontatie met ..de heren brullers, schreeuwers en interpel- lanten”, die hij eigenlijk best „als een akoestische coulisse in twee bussen mee zou willen nemen”. Volgens onbevestigde berichten stelde Lansky elk land, dat hem zou opnemen, 1 miljoen dollar en belangrijke investe ringen in het vooruitzicht Nadat waa gemeld, dat Lanaky zich in Amsterdam wilde vestigen, deelde een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag mee, dat de Amerikaan in Neder land ongewenst was. Verhuur Montage Demontage In ongefrankeerde envelop opzenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. Heemstede, Cruquiusweg 37 tel (0231-289980 GEOPEND: ELKE DAG 9.00 TOT 6.00 UUR, OOK ZATERDAGS J Meyer Lansky die wordt beschouwd als het „financiële brein” van de Ameri kaanse Maffia, lopen verscheidene arres tatiebevelen wegens onwettige gokprak tijken en belastingontduiking. Hij loopt in de Verenigde Staten de kans tot 5 jaar gevangenisstraf te worden veroor deeld plus een boete van 10.000 dollar. Lansky woonde sinds juli 1970 met een toeristenvisum in Israel. Op grond van de Israëlische „wet op de terugkeer AMSTERDAM, WETERINGSCHANS84a TEL (020) 6 35 10 OEN HAAG. STATIONSWEG 102, k TEL.(070) 63 08 59 Zelf* het uitgangspunt van de twee aanvoerders in de Westduitse verkie zingsstrijd. die totaal niets gemeen heb ben, is dus zeer verschillend. Barzel is de felle oppositieleider, geladen met de- tailkennis, Brandt de Bondskanselier met zijn wat filosoferende betoogtrant. DEN HAAG. De toenmalige minis ter-president dr. W. Drees en de minis ter van Oorlog, ir. C. Staf, hebben in 1955, uit overwegingen van ambtelijke aard besloten voorshands het toen ge reed zijnde manuscript van de geschie denis van de Binnenlandse Strijdkrach ten niet te laten publiceren. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde stafwerk over die geschiedenis. In de jaren na de bevrijding zijn er onder ons volk stemmen opgegaan, die zich niet beperkten tot een eerlijke kri tiek op de voormalige illegaliteit. Angst voor vergelding van een foutieve hou ding, zelfverwijt om volgehouden afzij digheid, jalouzie en schoonpraten van eigen lafheid hebben talrijke personen ertoe verleid hun fiolen vol lasterlijke aantijgingen over de illegaliteit uit te storten. Zij maten de fouten, die in het verzet werden gemaakt, breed uit en Ook landen als Haïti, Zwitserland waar Lansky maandagochtend korte tijd op de vliegvelden van Bazel en Zurich verbleef en Paraguay lieten weten, dat zij hem niet toelieten. Toen hij bij aankomst in Pana-1; een zelfde medede ling te horen kreeg, vertrok hij naar de Verenigde Staten. Toen hij maandag Israël verliet, ver klaarde Lansky dat hij naar dat land zou terugkeren. „Ik heb hier een stukje grond op een begraafplaats gekocht,” zei hij in Tel Aviv. Vraag onze eonc. offerte WETERING'S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 80 HAARLEM Telefoon 0 28 - 25 84 86 b.g.g. 82 07 92 Als u een ABN Pfan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! Natuurlijk wilt u best wat te vertellen hebben in uw omroep. Dat kan juist bij de KRO, want met ingang van het komend jaar zullen de KRO-begunstiger* Pas in oktober 1964 kreeg luitenant- kolonel Van Ojen de mondelinge mede deling, dat de toenmalige minister van Defensie P. J. S. de Jong zijn toestem ming had verleend tot het doen drukken en publiceren van het toen bijna tien jaar oude manuschript. Dat betekende een aanvullende bronnenstudie en se cundair onderzoek. De oppositieleider, Rainer Barzel, is in het nadeel Hij prijst voortdurend de CDU-successen aan, maar verliest nooit zijn eigen bescheiden rol uit het oog. Daarom gaat het over de opbouw onder Adenauer en de economische bloei onder Erhard. En zelfs als hij komt te spreken over de oppositie, dan wordt het sociale werk van Hans Katzer geprezen. De verering van Brandt in de eigen partij vertoont trekjes van een kanselierscul- tus, de positie van Barzel in diens par- tijd is kwetsbaar. Gevierd werd hij niet op het CDU-congres in Wiesbaden maar op het congres van de Beierse CSU- op 4 november. In de korte tijd van hun bestaan (5 september 1944 tot 8 augustus 1945) hebben de Binnenlandse Strijdkrachten in de strijd tegen de bezetter en zijn handlangers totaal 1730 leden op vader landse bodem verloren. In het zuiden des lands sneuvelden er 257, in overig Nederland 1473. DEN HAAG. Hoe meer men zich verdiept in de geschiedenis van het Nederlandse verzet in de bange jaren 1940/45, des te sterker wordt de overtuiging, dat dit verzet een zaak is geweest van slechs een deel van ons volk, een klein deel, da bereid was en de moed had tot het uiterste te gaan om onze vrijheid en zelfstandigheid te her winnen, aldus luitenant-kolonel drs. G. J. van Ojen jr., hoofd sectie krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht, in zijn gisteren verschenen stafwerk over de binnen landse strijdkrachten in de Tweede Wereldoorlog. Met deze uitspraak wil luitenant-kolonel Van Ojen niets ten nadele zeggen van die goede vaderlanders, die alleen al door hun negerende en afwijzende houding het de bezetter moeilijk hebben gemaakt. „De opvatting echter, dat het Nederlandse volk in zijn geheel tegen de bezetter opstond en daarom „goed” was, moet ten stelligste wor den afgewezen” meent de schrijver. Dat was ’n merkwaardig congres, waar elke discussie ontbrak - wellicht omdat Franz Josef Strauss nu eenmaal moeilijk zichzelf kan tegenspreken. De hulde voor Barzel in München was die van de dominerende Strauss, de Godfather. Graag ontvang ik van u nadere informatie en een aanvraagformulier voor een ABN Plan-Krediet Brandt verspeelt verder liever zo wei nig mogelijk woorden aan „Herr Barzel” persoonlijk, maakt liever duidelijk wat er naar zijn overtuiging op de 19e no vember op het spel staat: voortzetting van een hervormingspolitiek, van de •en groot deel ven het KRO-bettuur samenstellen. Ze zijn er niet, die tegenstanders. Alleen de journalisten die Barzel op het verkiezingspad volgen, weten dat dit het standaardbegin van zijn standaardrede is. Vaak zijn ze er wel. Dan roept Barzel tot plezier van een zaal vol CDU-leden. die juist boos begonnen te worden: „Ik heb ze nodig om op temperatuur te komen". Wie een Bondsdag vol gehaaide politici de baas kan, speelt met lawaaii ge jongelui. Adres Woonplaats Tel- Uc heb -^^-rekening bij de Algemene Bank Nederland. Adres Zowel de bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten als de commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten (kolonel van de generale staf H Koot, in het verzet eerst bekend onder de schuilnaam Van der Hoeven en later als De Clerk. Red. ANP) hielden er rekening mee, dat hun commando slechts van zeer korte duur zou zijn omdat een snelle bevrij ding voor het gehele land werd ver wacht. Na het mislukken van de geallieerde operatie „market-garden” (een combina tie van een doorstoot over land van Brabant uit naar de Rijnbrug in Arn hem en luchtlandingen in de omgeving van Arnhem, Red ANP) kregen de posi ties van de bevelhebber en van de commandant een gheel ander karakter. Beiden moesten niet alleen langer in functie blijven, maar ook hun maatrege len voorbereiden onder steeds sterk wis selende omstandigheden, die vooral in de laatste o orlogswinter en kort voor de bevrijding zorgwekkend waren. Beiden verwijdden de grenzen van hun com mando „hun inspanningen om een cata strofe af te wenden en een chaos te voorkomen verdienen de grootste be wondering en waardering.” Prins Bernhard, die als bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten de op 5 september 1944 opgerichte binnen landse strijdkrachten ook onder zijn bevel kreeg, heeft gisteren het eerste exemplaar van het stafwerk ontvan gen in het gebouw van de staf van de inspecteur-generaal der krijgsmacht „De Zwaluwenberg” in Hilversum. De prins merkt in een „ten geleide van het boek o.a. op, dat het de geschiedenis beschrijft „van de meest vreemde krijgsmacht, die ons konink rijk ooit heeft gekend.” „Het vervult mij met trots dat ik als bevelhebber de Nederlandse strijdkrachten de BS onder mijn be velen heb gehad en dat ik daardoor van nabij hun dikwijls bijna boven menselijke inspanningen heb mogen aanschouwen. Met dankbaarheid denk ik terug aan de vele inspireren de ontmoetingen, die van dit contact het gevolg waren en ik verheug me steeds weer over de vriendschapsban den, die in die tijd zijn ontstaan en nooit verbroken werden.” Trouw plannen makers Na de oorlog heeft het voornemen der regering-Schermerhom - Drees decora ties toe te kennen aan degenen, die zich in het verzet hadden onderscheiden, ge ruime tijd onderwerp van beraad ge vormd met de grote adviescommissie der illegaliteit. Tenslotte heeft de regering haar voornemen uitgevoerd: aan 82 ge sneuvelden is postuum een onderschei ding toegekend, 259 overlevenden kregen er een uitgereikt. Daarnaast werden Amerikaanse, Britse. Canadese, Franse en Poolse onderscheidingen aan Neder landers toegekend. Barzel glimt van het hoge voorhoofd tot de markante kin als hij, van achter een groene tafel, plaatselijke CDU-pro- minenten in de zaal herkent en schudt, bij wijze van groet, voortdurend met de rechterhand zijn eigen linkerhand. Brandt rookt zonder de minste reacties te tonen - verstard voor zich uit kijkend - zijn dunne sigaartjes, terwijl een plaatselijke SPD-bons hem als vredesen gel bejubelt. Misschien zit hij zich dan af te vragen hoe de plaats, waar hij nu generaliseerden misstappen,die door en kelen waren begaan. Overigens is de auteur echter ook van gevoelen, dat niet alle kritiek misplaatst was „zwakke plekken waren er maar al te veel: de dikwijls stroeve organisatie, die tot vele reorganisaties leidde, de moeizame ontwikkeling van een noodza kelijke coördinatie, ondoordachte hande lingen, die het verlies van levens of arrestaties tot gevolg hadden, onderlinge twisten en naijver, ongeschikte en onbe kwame leiders, negering van gegeven orders, om er slechts enkele te noemen. Verscheidene commandanten der BS lieten zich verleiden, wellicht gedreven door een hang naar machtsvertoon, het aantal mannen onder hun bevelen zo hoog mogelijk op te voeren. Het was daarom niet te verwonderen, dat het ondergrondse leger der BS zich onrust barend uitbreidde tot meer dan 200.000 man, onder wie velen waren die de toets der door de bevelhebber der Nederland se strijdkrachten (prins Bernhard. Red ANP) gelaste zuivering niet konden doorstaan.” Zijn ze er niet, dan informeert Barzel bij de zaal: „Waarom is het hier zo rustig? U zou eens moeten weten wat ik op andere plaatsen beleef”. En op een CSU-congres in München roept hij vier duizend fanatieke Beieren toe: „Overal proberen ze onze vergaderingen te soren, vooral die van mij en van Franz Josef Strauss”. MIAMI (AP). De onderwereldfinancier Meyer Lansky, aan wie zes landen de toe gang ontzegden, is gisteren vrijgelaten tegen een borgtocht van 650.000 dollar. Lansky, 71 jaar werd maandag gearresteerd toen zijn toestel landde op het vliegveld van Miami, na een tweedaagse zwerftocht door Zuid-Amerika. De belevenis van een verkiezingsbij eenkomst met Willy Brandt schuilt lou ter in het persoonlijke optreden van de Bondskanselier. De partijgenoten, die hem de laatste jaren langzaam een standbeeld van zichzelf hebben zien worden en de aanhanger die hem al bij voorbaat tegen Barzel en bescherming nam met een „Wij laten niet tegen ons standbeeld aanpissen”, beleven weliswaar een politicus die zijn taak nu en dan ook hartstochtelijk kan veredigen. Maar een spektakel is echter veel eerder een optreden van Barzel die er zelf ook plezier in heeft, terwijl Brandt toegeeft zo’n verkiezingscampag ne vooral als plicht te beschouwen. t) t) t) t) Barzel, acteur met een sterke mimiek, ontsteekt in heilige verontwaardiging als hij vertelt over „de anderen” of epr- soonlijker over Willy Brandt: „De Bondskanselier heeft toch tot taak het volk bijeen te houden en niet klassen strijd als gif in het volk te pompen”. En onder het regime van „de anderen” is „onze in gevaar verkerende republiek” steeds dieper in het moeras van dc inflatie gezakt, een inflatie van teelt”. Eenmaal zover, is er van de dagelijks grap niet meer over. Het graag uitgelok te lawaai is dan afkomstig van „radicale elementen”, van Juso’s - de jongeren van Willy Brandts SPD. Die spelen hun rol in Barzels verkiezingscampagne, waarin voor zakelijke argumenten geen plaats is, maar alle ruimte voor het radicale gevaar achter Brandt, voor de weer oplaaiende klassenstrijd. „Beste medeburgers”, betoogt Brandt op zijn verkiezingsreizen, „eigen teelt is hier alleen de campagne van de CDU om de mensen angstig te maken”. Niettemin erkent luitenant-kolonel van Ojen ruiterlijk dat vergelijking van de organisatorische resultaten van de Nederlandse BS met die in andere lan den laat zien, dat de toestand i n ons land een variant was die, in tegenstel ling met de ontwikkeling van buiten landse semi-militaire verzetsorganisaties, van de generale staf H. Koot, in het van joden” vroeg hij het Israëlische staatsburgerschap aan, maar dat werd hem geweigerd omdat hij een „gevaar voor de openbare veiligheid” werd ge acht Israel wilde hem echter niet uitleve ren en beloofde hem vrije aftocht naar elk land, dat hem zou willen opnemen. Op 27 oktober stelden de Israëlische autoriteiten hem een termijn van twee weken om het land te verlaten. Ja, Riedel maakt uw vliegvakantie heerlijk voordelig. Drink Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook en u krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie over dit Riedel/Neckermann (i vakantieplan vindt u achterop elke I Riedel fles. W eenwording met het Westen en de ver zoening met het Oosten. Willy Brandt geeft toe dat niet alles is bereikt wat in 1969 is beloofd - hij vraagt de kiezers dan ook om „het vertrouwen” dat in de Bondsdag verlo ren was gegaan. Brandt maakt zich zorgen over de prijsstijgingen, die nu samen met de westelijke partners wor den bestreden. Maar hij moedigt zijn gehoor aan om eens in de portemonnee na te tellen hoeveel beter men er sinds 1969 op is geworden. Op zijn verkiezings- pamfletten verkondigt Brandt: „Duit sers, wij kunnen trots zijn op ons land”. Het storen van Brandts toespraken heeft weinig te betekenen. Gebeurt het, dan zegt hij nors: „Ik ben aan het woord”. Wordt het al te lawaaierig, dan wordt Brandt kribbig. Hier spreekt de Bondskanselier, Nobelprijswinnaar, in de traditie van Adenauer en Erhard per comfortabele kanselierstrein op verkie- zingstournee. Verschijnt hij per auto, dan voert die de standaard van de regeringsleider. En wie denkt dat dit op de Duitsers van de Bondsrepubliek geen indruk maakt, die kent ze niet.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15