HEEFT UNIEKE BASIS Tour de France centraal in Vissers brengt renners onder Ajacieden beleefden dolle voetbalmiddag CAS JANSSENS: helemaal terug FC Groningen schorst Koeman tot 1 januari Goedkoper uit bij de schaatsprofs Mevr. Timmer bleef leidster NIEUWE WIELERPLOEG „Ik ben nog niet programma bij stichting 'i 1 4 ^nflWaafl sa» jctaignnGH contracteert profs GOOI- EN SMIJTWERK IN SOFIA KNBSB-VOORZITTER LEGT FUNCTIE NEER DID DO DDI VIER AMATEURS GECONTRACTEERD SWARTIK HAD DIT NIET GRAAG GEMIST „Sport Organisatie Holland” 1 WOENSDAG 1972 8 NOVEMBER 17 ft Publiciteitsplan Optimistisch Cup-resultaten Okker moet tegen Rahim ronde tegen Bob Carmichael (Australië). PETER HEERKENS. (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze sportredactie) OISTERWIJK De Nederlandse wielersport Is weer een grote profploeg rijk. Het gat dat Kees Pellenaars en Goudsmit-Hoff lieten vallen door eind dit seizoen te stop pen, wordt gedicht door Ton Vissers. Die kondigde al eerder aan te zullen beginnen, maar omdat hij dat in het verleden een paar keer deed zonder dat htf zijn woorden kon waarmaken, paste enig voorbehoud. Maar nu staat het dan toch vast. Zijn come back (in 1970 stapte hij uit het grote internationale ploegleiderswerk omdat Willem II- Gazelle ermee ophield) viert de Oisterwtjker met een wereldprimeur. Hjj brengt z(jn renners (van wie er momenteel elf getekend hebben) onder bij een Stichting („Sport Organisatie Holland”) die hij zelf oprichtte. De sponsors (op dit moment één vast: Gazelle) krijgen zitting in het stichtingsbestuur, hebben daarmee dus een greep op de ploeg maar bezitten niet de macht die ze nu hebben. (Van onze sportredactie) OISTERWIJK. De nieuwe beroeps- rennersploeg van Ton Vissers gaat be staan uit vijftien tot twintig coureurs, van wie Rini Wagtmans kopman wordt. Hij krijgt inspraak bij het aantrekken van de renners en het bepalen van het premie-stelsel. Op dit moment heeft Ton Vissers bij de „Stichting Sport Organisa tie Holland” elf renners onder contract. Als organisatorisch publiciteitsbrein in de stichting is Ton Vissers van plan een voor de wielersport nog onontgonnen ge bied te bewerken: reclame bulten de koers. Geïnspireerd door waar het Ne- ROTTERDAM. Voor de eerste ron de in het prof-tennistoemooi van 12 tot en met 18 november in het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis heeft de Nederlandse prof-tennisser Tom Okker geloot tegen de jonge Pakistaanse speler Haroon Ra him. Jan Hordijk speelt in de eerste nooi dan ik. En ze kunnen me onder schatten. Vandaar dat ik mijn uiterste best zal doen”. Voor Hordijk wacht 1500 gulden als hij in de eerste ronde sneu velt en 2250 gulden als hij de tweede ronde bereikt. In tegenstelling tot de geruchten zal Hordijk niet dubbel spelen met Dick Stockton. „Dat heb ik vandaag pas offi cieel vernomen”, vertelde de betaalde „gast” in het prof-toernooi. „Tot nu toe was voor mij onduidelijk of ik er bij de dubbels aan te pas zou komen”. Organi sator McDonald zei dat Hordijk niet kon worden ingepast. Ook niet als hij zelf een Nederlandse partner zou meenemen. In de dubbelspelen zullen Okker-Ries- sen uitkomen tegen Adisson-Carmichael. Okker en zijn maat hoeven niets te vrezen. Hun puntentotaal is zó groot, dat zij onbereikbaar op de eerste plaats van de prof-dubbels staan. De tototips van Cas Janssens lui den: Go Ahead EaglesFC Utrecht 3 FC AmsterdamPSV 3 HaarlemNEC 2 MVVGroningen 1 SpartaNAC 1 ExcelsiorTelstar 1 FC Den HaagAjax 2 HeraclesPEC 2 Fortuna VI.Roda JC 2 VolewijckersDe Graafschap 1 VeendamCambuur 1 HeerenveenVolendam 1 DordrechtFSC 3 (Van onze sportredactie) DEVENTER De wereldkampioen schappen schaatsen voor amateurs zul len op 17 en 18 februari in Devener worden gehouden. Op 6 en 7 januari rijden de schaatsprofs op de Haagse Uithofbaan tegen elkaar. Opmerkelijk is dat de toegangsprijzen voor de ISSL- wedstrijden lager zijn dan die van de amateurs. Okker, die op het ogenblik derde staat in de strijd om het wereldkampioen schap prof-tennis met 34 punten, zal volgens organisator John McDonald een zware dobber krijgen aan Rahim (21 jaar). Deze versloeg onlangs de als acht ste geplaatste Amerikaanse crack Bob Lutz. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Cas Janssens is zo goed als hersteld van de spierblessure die hem de laatste weken teisterde. Dat ondervond het in juichstemming verkerende AZ’67 afgelopen zondag in Nijmegen, toen de enige echte NEC-spits met drie doelpunten voor de overwinning zorgde. Janssens: „Ik ben nog niet helemaal terug. Maar het scheelt niet veel meer of ik ben weer in topvorm.” De moeilijkheden begonnen vorige maand, toen een griepje de Nijmeegse aanvaller velde. Janssens: „Ik begon toen net goed te draaien. Die griep was na een week weer over. Maar ik wilde zo snel mogelijk terugkomen. Zo is mijn na tuur nu eenmaal. Ik kan niet wach ten. Daardoor forceerde ik me tijdens de training en liep een spierblessure op. Nu is dat ook weer zo goed als genezen, dus hoop ik er binnenkort weer helemaal te zijn.” Haarlem dat zondag aanstaande als gastheer van de Nijmegenaren op treedt, is dus gewaarschuwd. Als Janssens het op zijn heupen heeft, is hij tot verrassende dingen in staat. Dat bemerkte men vijf jaar geleden al snel in het kamp van NOAD waar de door een meningsverschil met het bestuur verbolgen Janssens zich vijf jaar lang niet had getoond. Janssens' „Ik kan niet buiten het voetbal. Ik had gezworen nooit meer terug te zullen komen, maar na vijf jaar pro beerde ik het toch weer voor mijn plezier.” Het duurde niet lang of deze „recreatievoetballer” zat weer in de a-selectie. Na bijna twee seizoenen bij de Brabanders en een competitie bij Wapeningen, ging de nu 28-jarige Janssens opnieuw op de transferlijst. Vier eredivisieverenigingen toonden hun belangstelling. Daarbij was Tel star. Janssens: „Ik heb toen gekozen voor het meeste geld, en dat bood NEC. Sportief gezien had ik nu mis schien beter gezeten bij Telstar. Ik zou graag een man als Van Kooten Hij zal niet worden opgesteld in het b-team. Wel mag hij deelnemen aan de training van de b-ploeg. Naast deze straffen heeft het bestuur van de FC Groningen aan Koeman een boete opge legd van f 150,- Dit allemaal naar aan leiding van het tegenstribbelen dat Koe man deed, toen hij zondag in de wed strijd tegen Sparta op bevel van trainer Ron Groenewoud het veld moest ruimen voor Ab Gritter. Koeman verliet het veld, maar niet nadat hij Groenewoud enkele verwensingen haar het hoofd had geslingerd. GRONINGEN. Martin Koeman, de 34-jarige centrale verdediger van FC Groningen is tot 1 januari uit de a- selectie gehaald. „Rahim is een der jongere talenten bij Lamar Hunt”, lichtte McDonald toe. Wanneer Okker tot de volgende ronde doordringt, zal hij moeten strijden tegen Taylor, Pilic, Passarell of Newcombe, mits ook zij zich plaatsen. Hordijk heeft gunstiger geloot tegen de 31-jarige Au straliër Carmichael. Zelf zei de Rotterdammer dat hij eerst dacht geen kans te maken tegen enige prof-speler. „Maar zij zijn misschien wat vermoeider aan het begin van dit toer- Ben Koken, de nationale amateurkam- pioen, die bij „de stichting” tekende als prof. derlands elftal mee bezig is, wil hij zijn renners laten profiteren van de moge lijkheden bij reclame-voering voor het bedrijfsleven. Sjaak Swart: Dit had ik niet voor mo gelijk gehouden. ARNHEM. Mevrouw Timmer heeft zich ook dinsdag gehandhaafd aan de kop van het dames schaakkampioen schap in Arnhem. Nadat zij in de afge broken partij uit de vijfde ronde remise was overeengekomen met mevrouw Heemskerk, won zij in de zesde ronde van mevrouw Haak. Met 5*/i pnt uit zes partijen heeft zij thans een voorsprong van een vol punt op mevrouw Van der Griendt, EINDHOVEN. De heer H. van der Stek uit Eindhoven zal in februari aftre den als voorzitter van de KNBSB (Ko ninklijke Nederlandse Basebal en Soft bal Bond). Hij doet dat wegens drukke werkzaamheden. Het KNBSB-bestuur stelt voor vice-voorzitter Guus van der Heijden uit Badhoevedorp te benoemen als opvolger van de heer Van der Stek die ongeveer vijf jaar in functie is geweest. Uit het bestuur van de KNBSB zullen voorts softbalvertegenwoordigster me juffrouw M. de Ruiter (De Bil) en de heer A. Pols (Haarlem) verdwijnen. Ze stellen zich beiden om dezelfde reden als de heer Van der Stek (drukke werk zaamheden) niet herkiesbaar. j Arbiter Kyriakidis toonde zich een af schuwelijke home-referee. Werkelijk al les wat de spelers uit Sofia deden was toegestaan. Zij maakten er op de meest infame manier gebruik van tegenover de Duitsers, die een bijna onmenselijke be heersing demonstreerden. Op de grofste intimidatie, de hardste overtreding volg de geen enkele reactie. De Duitsers accepteerden zelfs zonder een teken van protest dat zij kort voor tijd, bij de stand 2-0 voor Levski, met een op zijn minst twijfelachtige straf schop werden bestraft. „Dit is”, vond voorzitter Jaap van Praag, „voor de spelers een veel betere ontspanning dan rusten”. „Zo bont als Levski het maakte, zal CSKA het nooit doen”, vertelde Henk Groot. „CSKA voetbalt niet alleen veel beter, maar ook veel correcter.” Sjaak Swart: „Ik heb mij geen moment verveeld. Wat ik allemaal gezien heb, had ik niet voor mogelijk gehouden. Ik zou deze middag niet graag hebben gemist." Het was de mening van alle spelers, die hadden genoten van een ongekende thriller, waarbij - zoals het hoort - aan het slot de goeden toch de beloning kregen, want Dynamo ging een ronde verder. naast me hebben. Hier bij NEC ben ik eigenlijk de enige voorhoedespeler. Ik moet alles alleen doen en daar krijg ik wel eens de pest over in.” Het is echter niet om die reden dat Janssens voor de aanvang van het lopende seizoen vroeg op de transfer lijst te mogen. Hij vervolgt: „Nee, ik zie wel wat in de toekomst van dit eerste van NEC. Het is een jong team. Met wat routiniers erbij kan het zeker nog ver komen. Maar ik kan meer verdienen dan men in Nij megen kan betalen. En ik voetbal om het geld, dus wil ik in december (zijn verzoek in de vorige transferperiode werd niet ingewïlligd, red.) toch op de transferlijst.” Zondag staat Janssens voor de vierde maal in zijn loopbaan tegeno ver de Haarlemmers. Hij besluit: „Ik vond Haarlem altijd een leuke, tech nische ploeg. En ik geloof, naar de verslagen te oordelen, dat het nu nog zo is”. Hoewel er bijna twee seizoenen voorbij zijn gegaan sinds hij voor het laatst tegen de Haarlemmers aantrad, houdt hij het zeer begrijpelijk in zijn prognose op een overwinning voer NEC. X.V.V. J XF.C. 9 MAC Wat het programma betreft: daarop staat de Tour de France centraal en als voorbereiding worden alle grote etappe koersen en klassiekers gereden. Over toelating tot het Tour-peloton is Vissers optimistisch. „Financieel vormt dat bij de stichting geen punt. Vraag is alleen of directeur Felix Levitan onze prestaties in het voorseizoen goed genoeg vindt. Ik heb al een gesprek met hem gehad en hij liet merken er veel voor te voelen om ons in de Tour te krijgen. Dat komt natuurlijk vooral omdat de ronde volgend jaar in Den Haag start”. Met het aantrekken van Rini Wagt mans als kopman, is een in 1970 afge broken relatie hersteld. Willem II-Gazel- le stopte toen en Wagtmans kwam bij Molteni terecht. Het contact tussen Vis sers en Wagmans ontstond weer bij het opheffen van Goudsmit-Hoff. Vissers: „Ik stelde Wagtmans meteen persoonlijk onder contract omdat ik hem na Jan Janssen de beste Nederlander van de laatste jaren vind. Dat Zoetemelk meer publiciteit krijgt, zegt me niet dat Zoe temelk beter is. De mentaliteit van Wagtmans ligt me. Ik heb vertrouwen in hem. Het zal met hem beter gaan dan afgelopen jaar, dat weet ik zeker”. Op zijn beurt, stelt Wagtmans dat Vissers’ karakter aansluit bij het zijne. „Zijn manier van optreden liot me erg goed, dat heb ik in die Willem H-Gazelle jaren wel gemerkt. Hij inspireert, toont altijd veel begrip en laat een behoorlijke vrijheid. Daarom was het voor mij niet moeilijk „ja” te zeggen toen hij me vroeg”. In Den Haag zijn de prijzen f 15,- f 30,-. In Deventer liggen de bedragen hoger. Per dag kost een overdekte tribu neplaats 31,- een open zitplaats 26,- en een staanplaats f 15,50. Directeur van de Deventer kunstijs baan Piet Bergstroem. „We hebben geen contact hierover gehad met de profleague. Onze prijzen waren weken geleden al vastgesteld”. Een discussie over het al dan niet verlagen van de prijzen in Deventer heeft volgens de heer Berg stroem niet plaatsgevonden. Na twee jaar, zijn wielrenner Rini Wagtmans (links) en ploegleider Ton Vissers weer samen. Ze gingen in 1970 uit elkaar toen Willem II-Gazelle stopte, ze troffen elkaar nu bij het oprichten van een nieuwe ploeg waarvan Wagtmans kopman wordt. Er werden gisteren nog enkele UEFA- cupwedstrijden gespeeld. De resultaten: AEK Athene-Liverpool 1-3 (Liverpool gaat over), Honved-Stara Zagora 1-0 (Stara „over”), FC Köln-Stavanger 9-1 (FC Köln over). Drie ervan komen uit de Goudsmit- Hoffstal. Rini Wagtmans (St. Wille- brord, Cees Koeken (Achtmaal) en Jan Krekels (Sittard). Van Sonolor werd Matthieu Pustjens (Roosteren) over genomen, van Flandria Matthijs de Ko- ning (Scherpenzeel) van Peugeot, Ben Janbroers, van Rokado Wim Kelleners (Heerlen). De overige 4 renners komen over van de amateurs: Ben Koken (Gre- venbicht), Theo van der Leeuw (Echt), Jo Vrancken (Linne) en Jo van Pol (Montfort). Van hen hebben Wagtmans, Pustjens, Koken en Vrancken een twee jarig contract. Alle andere overeenkom sten gelden voor één seizoen. Onderhan- delingen voert Ton Vissers nog met de amateurs Henny Kuiper, Roy Schuiten, Frits Schür en Jan Aling. Twee saillan te gegevens bij deze ploegsamenstelling: er zitten momenteel zevert Limburgers in en de gemiddelde leeftijd van het team ligt erg laag: 23 jaar. Met zijn 25 jaar is Rini Wagtmans de oudste. Het begeleiderskorps moet nog defini tief worden samengesteld maar zeker is al dat de Limburgse arts Jesse de ploeg onder controle neemt. Hij sticht binnen kort een medisch centrum jn Sittard en contractueel heeft Vissers inmiddels vastgelegd dat zijn renners daar het gehele seizoen op kosten van de stich ting terecht kunnen. Vrijwel definitief is verder dat de Limburger Jo Joris (Ge- leen) assistent-ploegleider wordt en Ru di Bergmans (nu Goudsmit-Hoff) seig neur. Vast staat dat de ploeg (waarvan nu alleen nog de sponsorsnaam „Gazelle” bekend is) gaat rijden in blauw shirt met roodwit-blauwe biezen. Uitgangspunt van Ton Vissers bij het kiezen van een stichtingsvorm voor zijn nieuwe wieleractiviteiten als ploegleider: „Je kunt je zaak tegenover een sponsor beter verdedigen als je zelf volmachten hebt.” Maar: Ton Vissers (manager van zijn eigen stichting) zal zich reglemen tair toch hebben te onderwerpen aan het bestuur. „Natuurlijk, dat wel. Toch zie ik in deze opzet veel meer vrijheden. Wanneer je de conservatieve sponsor- ploegleiderverhouding hebt, ben je meer gebonden. Nu is er veel meer spreiding - via zo’n stichtingsbestuur - in de be- leidsmachten. De sponsor heeft het al léén niet meer zo voor het zeggen”. Vrij vertaald komt Ton Vissers’ plan er dus op neer, dat een in de wielersport geïnteresseerde sponsor het vereiste kapi taal stort, waarna hij kan beschikken over de coureurs van de stichting (voor wie inmiddels de jaarsalarissen dezer dagen bij de bank zijn gedeponeerd.) Als tegenprestatie krijgt hij een bestuursze tel. Hetzelfde gaat gebeuren met het prof-tennisproject waar Ton Vissers aan werkt en nog wat andere ondernemin gen die op stapel staan (o.a. voor de basketbalsport), kortom: een eerste aan zet tot een nationaal „sportbureau” ofte wel een verhuurbedrijf van beroepsspor ters. „Daar wil ik naar toe ja”, zegt Ton Vissers. „Een zo breed mogelijk terrein van de sport bereiken vanuit de recla- me-hoek. Voorlopig kan ik dat wel al leen aan. Ik ben een energiek manneke.” Wat Ton Vissers met zijn vanuit een stichting geleide wielerploeg vooral wil bereiken is een grotere zelfstandigheid. „Het klinkt misschien pedant”, vertelt hij daarover, „maar ik weet van mezelf dat ik mijn nummer goed verkoop. Dat ik van alles wat met zo’n wielerploeg samenhangt meer verstand heb dan de gemiddelde sponsor. Daarom wil ik geen gezeur en trek ik meer volmachten naar mezelf. Een sponsor die mee wil doen kan bij mij terecht voor renners en de werkvoor- waarden. In de geldende structuur is dat net andersom. Vanzelfsprekend heb ik verantwoordelijkheid af te leggen bij het stichtingsbestuur, maar daar zitten dan mensen in die het tevoren duidelijk eens zijn met de door mij bedoelde opzet. Wat ik met deze opzet ook hoop te bereiken is rust en continuïteit voor de prof-renners. In dat bestuur komt een vertegenwoordiger van de firma, het is geen eenmans-zaak meer zodat je niet afhankelijk bent van bepaalde bestuurs wisselingen. Kijk naar Goudsmit-Hoff. Directeur Heeren ging met Pellenaars in zee maar toen hij kwam te overlijden kreeg „De Pel” ineens herrie over het beleid bij die firma. In deze stichtings vorm zal zoiets niet kunnen voorko men”. „Tot op heden”, zegt hij van dat Initiatief, „is dat nooit gebeurd. Maar als Cruyff reclame maakt voor kostuums, waarom zou een jongen als Rini Wagt mans dat niet kunnen? Of in de Tour- tijd, onze hele ploeg”. Met deze opzet, en de andere genoemde, is Gazelle het eens. Het ging als eerste in zee met Ton Vissers die nu naar een tweede sponsor zoekt, maar daarmee geen grote haast heeft. „Er is voldoende geld om te kunnen starten met deze ploeg, Gazelle en ik willen daarom rustig uitkijken naar een goede mede-sponsor. Financieel is er geen enkel probleem meer. We kunnen al grote koersen doen”. (CONTACTADVERTENTIE) kennismaking etc. Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuze HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink - postuur en ronduit vorsteljjk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. IgM Leeftijd onbelangrijk. Reacties worden discreet behandeld door uw eigen sigaren winkelier. SOFIA. De UEFA-cupwedstrijd Levski Spartak-Dynamo Berlijn (2-0, maar Dynamo ging door een 3-0 zege in de eerste wedstrijd „over”) is een enorme gooi- en smijtpartij geworden. Er speel den zich dolle taferelen af en de hele Ajax-ploeg was daarvan getuige. De ontspannen op de tribune zittende spe lers, vielen van de ene sensatie in de andere. vi' h'VAJ

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17