Levi’s langste man niet onder de indruk Zaalvoetballers Carillon Die Raeckse had handen vol aan Fes Matige partij Raak/Punch beantwoordde jeugdplan actie vroeger Eigen spelers en sponsors Rode Ster arriveerde Boys en Progress wonnen MEUWSEN MODES.""* „Wij zijn voor Rode Ster Honkbalafdeling „Bloemendaal” geen verplicht nummer 9? au 1 Europa Cup II Arrow* Lubbers tegen Bugner 19 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 18 99 Rustiger MCGREGOR Beverwijk J ADVERTENTIE Harry Kip: „Ook de Joegoslaven Harry Kip (rechts), tijdens de wedstrijd tegen Raak in duel met Ed Strong. THEO KLEIN. wers Kilt Burbcrrys' maken zich duidelijk zorgen voor een hattrick, terwijl Veenstra Veldhuis een keer succes hadden, tegenpuntenwaren van Joustra (2), Jong(2) en Domburg. De uitslagen van de gisteravond ver speelde wedstrijden luiden: DAMES: Serve 67 aFES a 3-0, die Raeckse 3—FES 30, Alliance 4—SBIJ 0- 3, Schalkwijk b—VCM a 1-3, PWN- SBIJ 4 3-0, de Gazellen 2Schalkwijk 3 3-1, Schalkwijk a—GIOS a 0-3, PSVH 2—Saltor 0-3, Serve’67 2—SBIJ 5 3-1, FESc—DSS b 3-1, Alliance—Oradi 3-0, OVRA b—Alliance 5 0-3. Voogd: „Het honkbalbestuur van Bloe- mendaal was van mening dat de uitda ging van Beidschat beantwoord moest worden omdat zo’n team in de jeugd- competitie geen tegenstand zou krijgen Wij menen dat we nu een bijna gelijk waardig team hebben en dan niet door een sponsoring van tienduizend gulden maar door enkele kleine donaties en een grote opofferingsgezindheid binnen de club en van de jongens zelf. We zullen van Raak misschien wel op (Van onze sportredactie) HAARLEM Een jongen met de kapitale lengte van twee meter en zeven centimeter blijft niet lang onopgemerkt. Zeker niet door de diverse basketbalcoaches, met een geoefend oog voor alles wat boven de gemid delde kruinhoogte uitsteekt. Zelfs al brengt hij, zoals Harry Kip, zijn jeugd door in het tussen Enschede en Oldenzaal verscholen dorpje Lonneker, breekt toch zeker eens de dag aan waarop hij vriendelijk wordt uitge nodigd eens bij een basketbaitraining te komen kijken. In het geval Kip waren het vertegenwoordigers van het Enschedese Treffers, die hem uit eindelijk overhaalden zijn bovenmaatse lengte in dienst van de tegen de Randstedelijke concurrentie opboksende vereniging te stellen. Het duurde niet lang of de jonge scholier promoveerde van nieuwkomer tot regionale vedette. Als 18-jarige lukte het hem zelfs als eenzame Tukker door te dringen tot de nationale selectie, wat voor hem tegelijkertijd een opening betekende naar het verder ontwikkelde Westerse basketbalgebeuren. Har ry Kip, nu een van de pilaren waarop Levi’s zijn heerschappij stut, ver telt over die periode: „Bij Treffers was ik altijd de uitblinker. Alle ballen werden op mij gespeeld. Ik kon tien fouten maken, zonder de angst ver vangen te worden, want ik speelde elke wedstrijd van de eerste tot de laatste minuut”. Kips toekomst leek verzekerd Hij haalde zijn onderwijs akte, kreeg een aantrekkelijke baan en beoefende het basketbal na school tijd in het rustige recreatietempo. Ook de crisis in het huidige honkbal ir Nederland bitfkt b(j Voogd’s plannen eei rol te hebben gespeeld: „Eén verenigim (Raak Nicols; red.) kan een verhogim van het spelpeil nooit bolwerken. A'. iedere club er werk van maakt dai kunnen we via de jeugd in drie of vie: jaar ons honkbalpeil aanzienlijk verho gen. In het plan van de honkbaljourna- listen zit ook een aanzet tot verbetering van het peil maar je bent toch afhanke lijk van een gedegen ondergrond en dat is de opleiding binnen de verenigingen”. HEREN: Major a—GIOS a 2-2, Major 2— de Gazellen H’stede 2-2, OVRA 7— FES 4 0-3, Heemstede aFES b 1-3, HeemstedeHSVC 6 3-1, Schalkwijk 3Alliance 4 1-3, Alliance cFES c 0-3, Serve ’67 2DSS 2 3-0, Schalkwijk HSVC 2 3-1 Schalkwijk c—OVRA b 0-3, PWN—SBIJ 2 2-2, Schalkwijk 2—Ser ve ’67 3-0, FES 2—OVRA 6 3-0, FES 3—VCIJ 3 1-3, DSS 3—SBIJ 2 3-0, zame starter trok hij profijt uit het lange competitieverloop. Naarmate het zware seizoen vorderde werkte hij zich, via de internationale wedstrijden van Levi’s, naar een absoluut hoogtepunt op het pré Olympisch toernooi in Haarlem en Amsterdam, waarin hij zich als een van de meest betrouwbare en constante spelers presenteerde. Door de weigering van de clubs mee te werken aan een uitzending van het nationale team naar het laatste selectietoernooi in Augsburg, kwam er voorlopig een abrubt einde aan de successtory van de gemoedelijke bas- ketbalgigant. de eerste Europese ronde werden vrijge loot, heeft het coachende duo dit jaar betrekkelijk weinig tijd gehad om de ineuwe sterk gewijzigde formatie aaneen te smeden. Harry Kip: „Vorig jaar wa ren Marionnaeux en ik de enige nieuw komers. De kern van het team werd eigenlijk helemaal niet aangetast. More en Schreur, Akerboom, Kales, Franke, Ombre en Vrolijk waren al uitstekend op elkaar ingespeeld.” Na die zware aanvangsperiode luidde zijn huwelijk echter rustiger perioden, zowel binnen als buiten het veld, in. In de loop van het seizoen groeide de debuterende Oosterling naar een niveau dat hij in zijn geboortestreek wellicht nooit bereikt zou hebben. Als een lang- LONDEN. Rudi Lubbers, de Neder landse boskampioen in het zwaarge wicht, zal op 16 januari in de Royal Albert Hall in Londen tegen de Europe se titelhouder Joe Bugner uitkomen. An dy Smith, de manager van Bugner, ver klaarde in Londen dat de contracten voor het titelgevecht vorige week gete kend zijn. (Van een medewerker)- HAARLEM. De uitdaging die Her man Beidschat met zijn revolutionaire jeugdplan aan de Nederlandse honkbal- wereld heeft gesteld, is als eerste door de honkbalafdeling van Bloemendaal aangenomen. Met uitsluitend eigen spe lers is een team geformeerd dat zal trachten Raak Nicols in de komende jeugdcomptetitie op voet van gelijkheid te bestrijden. Om dat te verwezenlijken is de hulp ingeroepen van, eveneens, een frisdranken-producent en een horlogefa- brikant die het initiatief van Bloemen daal dermate op prijs stellen dat zij aan hun financiële bijdragen geen reclame- eisen hebben verbonden. Inspirator van het plan is Bloemendaal-voorzitter en organisator van de Haarlemse Honkbal- week Gerard Voogd, die de zaak vrijwel in één avond (afgelopen zondag) rond kreeg. Door de weigering van Treffers de sterkste speler te laten gaan werd het plan aanvankelijk uitgesteld, maar aan het begin van het vorig seizoen kon Harry Kip eindelijk verhuizen naar Heemstede, en later, als pasgetrouwd man, naar Amstelveen. „Ik heb enige tijd nodig gehad om me hier aan te passen. In de eerste plaats moest ik de eerste maanden op kamers gaan wonen, met funeste gevolgen voor het geregelde leventje dat ik thuis gewend was,” aldus de uiterst bescheiden Kip, die bovendien niet weinig leed onder het straffe trai- ningspogramma dat de heren Janbroers en De Wit hun selectieploeg - vrijwel dagelijks - plegen op te leggen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Vanmorgen is de tegenstander van Levi’s in de eerste ronde van het Europa-cuptoernooi voor landskampioenen, de Joegoslavi sche titelhouder Rode Ster Belgrado, jp Schiphol aangekomen. Aanvanke lijk was het de bedoeling pas vana vond te vertrekken. Later oordeelde men het echter wijzer toch maar bijtijds ter plaatse te zijn. Het gezel schap van de vereniging omvat niet minder dat 25 personen. Verder be volkten zestien supporters het halfle ge chartervliegtuig. Hoewel Rode Ster vorig jaar de landstitel aan Joego- plastica moest laten, en als bekerwin naar uitkwam in de Europa Cup II, werd het terecht toch voor dit toer nooi geplaatst als een van de acht sterks ten. ons donder krijgen, maar we zijn met dit materiaal in staat het team van Beidschat de nodige tegenstand te ge ven”. Die kracht zal het team (waarvan de kern vorig seizoen tweede werd in het BRL-kampioenschap van Nederland) moeten putten uit een continue winter- trairring in de zaal en een trainingskamp dat waarschijnlijk in de paasvakantie wordt gehouden. Als leider van de jongens zal optreden N. Balk en als coach Jules de Pierre, die geassisteerd wordt door de jeugdige wer per van het eerste team van Bloemen daal, Rob Versluis. De Pierre is daarmee afgeweken van zijn oorspronkelijke plan om in ieder geval één jaar niet te gaan coachen: „Ik ben na de problemen met HCK lid geworden van Bloemendaal met het idee om voorlopig niets te doen. Het plan van Voogd werd zo enthousiast ontvangen in de vereniging dat ik me heb laten overhalen. Ik heb vroeger ook het Nederlands BRL-team gecoached en het kan best zijn dat het met die jongens veel leuker is dan met die grote kerels”. In de eerste klasse heren verrastte Serve 2 door met 3-0 te winnen van het toch niet zwakke DSS 2. Serve had in zijn gelederen enkele spelers uit het eerste die de aanvalskracht in ruime mate versterkten. Na een eerste set die gelijkmatig tegen elkaar opging, klapte DSS in elkaar en met 16-14, 15-12 en 15-3 wonnen de mannen van Ton Henzen de wedstrijd met 3-0. Donderdagavond hoopt Harry Kip de draad weer op te vatten in het eerste Europa-cupduel van dit seizoen tegen de vermaarde Joegoslavische kampioen Ro de Ster Belgrado. Voornamelijk in sa menwerking met de één centimeter kor tere Kees Akerboom zal hij in dat duel voor het broodnodige overwicht in de lucht moeten zorgen. Enigszins gerust stellend is het gegeven dat dit tweetal nog altijd vijf centimeter uitsteekt bo ven de hoogste Zuiderling. Of dat mor gen erg veel uit zal maken valt echter te betwijfelen. Ook Harry Kip is er van overtuigd dat alles ten gunste van de Haarlemmers moet verlopen, willen zij in de buurt van de Joegoslaven blijven. Hoewel de uitslag van de loting bij Levi’s een schrikreactie teweeg bracht, is men nu na die eerste teleurstelling weer zelfverzekerder. Ook Kip zal morgen avond onbevangen tussen de lijnen ko men. Hij verduidelijkt: „Vorig jaar had ik na de wedstrijden, tegen Ignis en Real Madrid het idee dat wij een nog beter resultaat hadden kunnen behalen als we niet zo tegen die ploegen op hadden gezien. Tijdens die wedstrijden kwamen wij eigenlijk pas tot de conclusie dat wij helemaal niet zo veel voor onze tegen standers onder hoefden doen. In Madrid stonden we op een gegeven moment 17 punten voor. Toen drong het pas tot ons door waar we eigenlijk mee bezig wa ren. Ik geloof dat we vorig seizoen in de eerste cupwedstrijden tegen Akademika en Radio Koch al zoveel geleerd hadden, dat we mede daardoor in staat waren Real „uit” te verslaan. Met de ervaringen die we daarna nog opdeden in de wed strijden tegen Ignis, zijn we zover geko men dat geen club in Europa ons meer als een onbetekenende tegenstander kan zien. Ik weet zeker dat de Joegoslaven de wedstrijd van morgen en de return van volgende week niet als een „ver plicht nummertje beschouwen”. Dat werd trouwens zaterdag al met de aan wezigheid van een spion bij onze compe titiewedstrijd tegen Racing Agon duide lijk”. In vergelijking met vorig jaar, toen de Haarlemmers op een enkele uitzondering na met een ongewijzigd team aan de competitie begonnen en bovendien voor „Daarbij kwam nog dat we in decem ber pas onze eerste Europese wedstrijd hoefden te spelen, zodat we in een flink stuk van de nationale competitie in hadden kunnen spelen. Dat is nu alle maal wat minder gunstig. Het hele team werd omgegooid, we kregen er nieuwe Amerikanen bij en bovendien zullen we Ruud Harrewijn de eerste tijd moeten missen. Dat is een grote tegenslag. Des ondanks ben ik er van overtuigd dat we tegen Rode Ster niet bij boorbaat verloren zijn. Willen we bewijzen dat we tegen Rode Ster niet bij voorbaat dan zullen we toch minstens thuis op gelijke voet met de Joegoslaven moeten blijven”. Het verzwakte Kennemerland hield heel lang stand tegen Carillon Boys - de eerste helft werd met een 2-2 stand afgesloten - redde het in de tweede speelperiode niet. De inspanning van het eerder gespeel de duel wreekte zich toen. Voor Caril lon scoorde Toon Hoogerwerf viermaal, Keur en Aardenburg ieder twee keer, terwijl Sieverding het tot een treffer bracht. De goals Van Kennemerland' kwamen op naam van Strijbis, Nijman en Koert. Spaarnwoude nam in de eerste klas B voor rust een 2-0 voorsprong op Lichthal - doelpunten van Fluitman en Bouma - en moest tenslotte toch nog met een 4-4 gelijkspel genoegen nemen. Bouma en Fluitman scoorden ook in de tweede helft voor Spaarnwoude, terwijl Van Engelen een hattrick scoorde voor Lichthal en Van Noden eenmaal raak schoot. De overige uitslagen waren: re serve klas A: Kennemerland Spaarn woude 2 5-2; reserve klas B: EDO 2 Carillon Boys 3 8-5. Haarlem, Grote Houtstraat 32 Amsterdam, Damrak 87 de Clercqstraat 46-donderdag koopavond (Van onze basketbalmedewerker) DELFT. Raak-Punch, de ploeg die Lions verving in de strijd om Europacup II, heeft dinsdagavond voor een niet volledig uitverkochte Delftse Sporthal - er waren circa vijftienhonderd toeschou- de eerste wedstrijd tegen het Griekse Olympiakos Piraeus met 88-68 in winst omgezet. Of de marge van twintig punten voldoende zal zijn om volgende week in Griekenland de eerste ronde te overleven, is echter toch nog een moeilijk te beantwoorden vraag. Ondanks de winst was de leiding van Raak-Punch direct na de wedstrijd niet tevreden. Wel memoreerde coach Zwerijnen, dat de wedstrijd voor het publiek een boei end duel moet zijn geweest, maar op vragen over de verrichtingen van zijn eigen ploeg bleef hij de antwoorden schuldig Duidelijk ontevreden moet de Delftse coach geweest zijn over de inzet van een aantal spelers. Met name pivot Eric van Woerkom speelde een teleur stellende eerste helft. Juist in deze fase van de wedstrijd kreeg Raak-Punch de gelegenheid om de Grieken op een niet meer te overbruggen achterstand te spe len. Het schieten was echter zwak. In vergelijking tot het duel tussen Raak- Punch en Fiat Stars van het afgelopen weekend was het spel van dinsdagavond duidelijk van een minder niveau. Het percentage balverlies was opmerkelijk groot, terwijl de vele persoonlijke fou ten. die de arbiters Jahoda en Edelin uitdeelden, het duel een rommelig aan zicht gaven. Raak-Punch, dat na een kleine ach terstand in de beginfase zich snel naar een voorsprong van 30-15 speelde via Strong en Pieter van Tuyll van Seroos- kerken, leidde halverwege toch slechts met 41-36. Wel stimuleerde aanvoerder Jan Sikking tot grotere inspanning, doch veel rendement leverde deze krachtse- plosie niet op als gevolg van het falende schot aan Raak-zijde. In de tweede helft bleek de thuisclub de zenuwen iets beter in bedwang te hebben. Zonder Strong - de persoonlijke fouten gingen zwaar we gen, - maar met Sideris en Jaap Maas sen begon - gesteund door het publiek - Punch te bouwen aan een grotere voor sprong. Voor Punch kwamen in dit eer ste duel in de dubbele cijfers: Strong (16-14) Foster (11-0). Eric van Woer kom (2-11) en Pieter van Tuyll van Serooskerken (10-9). Griekse topscorers werden: Apostolos (7-5), Salomon (9-5) en Stellios (6-6). In de tweede set ging de strijd aan vankelijk gelijk op. De betere techniek van de dames van die Raeckse, waarin aanvoerdster Corry van Eeden een be langrijke rol speelde, gaf de doorslag en met 15-7 keek FES alweer tegen een 2-0 achterstand aan. In de derde set leek die Raeckse gemakkelijk op de overwinning af te gaan. Met 7-0 was daar alle gelegenheid voor. Toen kwam de ploeg van Ada Vogelaar echter stapje voor stapje terug. Zelfs werd een 8-7 voor sprong genomen. Er ontwikkelde zich een strijd die technisch gezien niet fraai was maar wel spanning teweeg bracht. Bij FES bleven de set-ups echter te ver van het net liggen, waardoor de harde aanval te weinig resultaat had. Het gevolg was dat die Raeckse verdedi gend overeind bleef en als betere ploeg ook deze laatste set met 15-13 pakte, daarmee de wedstrijd met 3-0 winnend. Vorig jaar reikte Rode Ster tot de finale van het tweede bekertoernooi, waarin na een harde strijd met 70-74 van het Italiaanse Simmenthal werd verloren. Trainer Djordjevic beschikt dit seizoen over een vrij jong team (gem. leeftijd 24 jaar; Levi’s 23) waarvan twee spelers, Ljubodrag Simonovic en Dragan Kapicic, deel uitmaakten van het nationale Joego slavische team dat deelnam aan de Olympische Spelen in München. De Joegoslaven kunnen bogen op drie centers van meer dan twee me ter (Vicinic 2 m 1, Pajovic 2 m en Pesic 2.02 m), terwijl de gemiddelde lengte van het team 1.94 m bedraagt, tegen Levi’s 1.93 m (zonder de gebles seerde Ruud Harrewijn). Gerard Voogd temidden van het complete team van Bloemendaal. Van links naar rechts: R. Balk, leider N. Balk, R. Henriet, W. van Kan, B. Tullener, assistent-coach Rob Versluis, F. de Jong, C. Prins, R. van Abbevée, B. Selier, R. Gaartman, R. Pree- nen, Jules de Pierre en F. Kimman. (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND. In de damesdistrictsklasse vol- In de damesdistrictsklasse van de vol- leybalkompetitie is FES er gisteravond niet in geslaagd om aan de reeks slechte resultaten een eind te maken. Toch wa» het spelpeil al een stuk beter dan in de voorafgaande wedstrijden. Tegenstand ster die Raeckse 3, dat weliswaar een stuk minder speelde dan vorige week, had zijn handen dan ook vol aan dit verbeten vechtende FES. Vooral in de eerste set wisten de dames van FES tot aanvaardbaar volleybal te komen. In deze fase van de strijd lagen de set-ups goed en werd er ook met overleg ge speeld. Toen echter die Raeckse de ach terstand wat verkleinde, kwam FES in paniek, wat resulteerde in een setverlies van 15-13. PAARDESPORT. Groot Brittan- nië zal op het internationale indoor concours hippique „Jumping Amster dam”, dat van 30 november tot en met 3 december in de nieuwe RAI wordt ge houden, vertegenwoordigd zijn door Harvey Smith, David Broome, Ann Moore en George Hobbs. HAARLEM. Het steeds beter mar cherende Progress zegevierde in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk met een score van 10-4 over SAC in een partij voor de hoofdklas van de Haarlemse zaalvoet- balcompetitie. In de tweede helft drukte het jonge en enthousiaste team van Progress door. Carillon Boys won in de Beverwijkse sporthal met 9-3 van Ken nemerland. Door een misverstand waren de 'spelers van Kennemerland’s eerste team niet opgekomen en moesten de reserves - die al een wedstrijd hadden gespeeld - nog eens in actie komen. Zij gingen na de doelwisseling door de knie ën. Progress kwam in de eerste speelperi ode aan een 5-3 voorsprong op SAC door een hattrick van Hoeben en twee goals van Bras. Voor SAC hadden El- bertsen (2) en Terhorst gescoord. Na de doelwisseling scoorden Antonissen en De Vries ieder tweemaal voor Progress en ook Hoeben nog eens. Daar wist SAC slechts een treffer van Herman tegeno ver te stellen. Eindstand dus 10-4 in het voordeel van Progress. In de eerste klas B zegevierde Marcel Boys door treffers van Duin (2), De Boer (2), Koedijk en Bruin met 6-3 over Ravij, waarvoor Bot (twee maal) en Groenland de Roos troffen. Koploper FC Tuinstra kwam in de tweede klas A met een score van 16-0 tot een monsterzege op FC Joosten. Met zes doelpunten was Fontein topscorer. Van Bellen met vijf en Molenvliet met vier goals deden wei nig voor hem onder. Eenmaal schoot Ooykaas raak. In dezelfde klas won Adrichem met 8-5 van FC Heemskerk. Boonen en Hakenmulder zorgden allebei en De De En toch kwam er op korte termijn een onverwachte ommekeer, die zijn schaduw vooruit wierp in enkele oefen wedstrijden (o.a. in het Haarlemse Nieuwjaarstoernooi en een internatio naal toernooi in het Belgische Blanken burg) die Harry Kip als gastspeler bij de Levi’s meemaakte. Dat die invitaties niet helemaal vrijblijvend waren, werd al snel duidelijk toen de talentvolle basket- balreus overschrijving aan vroeg naar de nationale kampioen. Kip: „Die beslissing was niet zo moeilijk, te meer toen bleek dat ik het spelen bij Levi’s gemakkelijk kon combineren met een voorgezette studie aardrijkskunde in Amsterdam. Op die manier werd het voor mij aantrek kelijk om de zekerheden die ik in Enschede al had los te laten”. De andere damesdistrictswedstrijd ging tussen Alliance .1 en het Amstel- veense Oradi. Het. was' een bijzonder’ eenzijdige vertoning. Tegen het veel sterkere en met veel overgave strijdende Alliance was de wat oudere ploeg van Oradi niet opgewassen. Binnen 40 minu ten was het dan ook met 15-7, 15-10 en 15-4 bekeken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19