Meerderheid Senaat voor MINDERHEIDSKABINET VAN heffing van schoolgeld LINKS „MAG” VAN KVP Vinkeveen in Bemiddelaars Ortthuis in gesprek Prins Claus: „Ontwikkelingshulp kort geding verliezer begroting laten sluiten Amsterdam moet Markerwaarderdijk weer in het geding ook belang ontwikkelde landen” h 11 d F Nieuwe Britse ambassadeur Biesheuvel stelt zich opvallend hard op tegenover DS’70 Twee moties volgende week in stemming Over doorstroming HET WEER Prins Bernhard voor SENAAT VERWERPT sociaal contract VIETNAM-MOTIE Zes doden in België bij mijninstorting k WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 2 Commentaar Milieubeleid KORT £i\ BONDIG Onvergelijkbaar Regering meent: Democratisering MB Lonen en prijzen Oorlogsverklaring Achter bij norm WUlUtAPPOBTBN (Van onze medewerker in Keulen) 14 PRINS CLAUS w zw. uur. uur. A o n zzo n n 13 12 12 13 13 13 13 12 13 13 10 21 17 13 12 10 5 15 12 11 5 12 17 11 16 6 Daaruit blijkt dat alle mogelijkheden met betrekking tot de Markerwaard, dus ook de mogelijkheid om helemaal niet De heer De Zeeuw, die door de vere niging wordt beschouwd „als een fervent voorstander van een Markerwaard met op zonder vliegveld”, heeft nl. verklaard dat de dijk Enkhuizen-Lelystad in 1974 zal zijn voltooid. Deze circa 20 km lange dijk is voor het grootste deel al aange legd. De laatste kilometers naar Lelystad in de Flevopolder ontbreken nog. Omdat de mededeling blijkt te zijn gebaseerd op een dienovereenkomstige brief van het ministerie heeft de vereni ging minister Udink geschreven dat hier sprake moet zijn van een departementa le fout. „Dat ging niet alleen over de lonen en prijzen, ook onderwijs- en belastingza ken werden in de onderhandelingen in gébracht. Dat is staatkundig helemaal fout.” „Van de zotte” vond dr. Drees de onderhandelingen tussen een aantal mi nisters en het bedrijfsleven in oktober. raad moet een verschuivend vijfjaren plan zijn, want, aldus Tilanus, er worden tot nog toe te veel fragmentarische maat regelen genomen. Wie beweert dat wij eerst de rester van de armoede in eigen land moeten opruimen, alvorens ons met die in ande re landen te bemoeien, weet blijkbaar niet dat hij over totaal onvergelijkbare grootheden spreekt, aldus prins Claus. „In die zin is hulpverlening te formu leren als een investering op lange ter mijn,” stelde de prins. Er zijn drie alternatieven: de Mar kerwaard zal volledig worden ingepol- derd, of gedeeltelijk, of in het geheel niet. Zelfs in het laatste geval zal de aanleg van de dijk Enkhuizen-Lelystad doorgaan. Volgens het departement is er nooit sprake van geweest de bouw van deze dijk te koppelen aan de inpoldering van de Markerwaard. tot inpoldering over te gaan, nog worden bestudeerd. In de armste ontwikkelingslanden zal het gros van de bevolking, ongeveer 800 miljoen mensen omvattend, per hoofd een inkomen hebben van nog geen 350 per jaar. Het ongeluk in de mijn Monceau Fon taine werd veroorzaakt, doordat de gas druk op de steenlaag te groot werd. Ook zijn collega ir. N. Drayer (D’66) wees daarop, evenals de CH-woordvoer- der De Vries. Hij zei het voorstel niet bevorderlijk te achten voor deze externe democratisering. De liberale afgevaardig de Zoutendijk bestreed deze opvatting. Hij merkte onder meer op een groot vraagteken te plaatsen bij de stelling, dat het ontwerp van wet een remmende werking zou hebben op het schoolbe zoek. Het wetsontwerp en beide ingediende moties komen volgende week dinsdag in stemming. Minister Van Veen (Onderwijs) verzet te zich fel tegen eventuele aanvaarding van de motie-Drayer. Hij noemde deze motie overbodig en zei aanvaarding te moeten ontraden. z o nw w no n Andriessen hoopt echter dat het zover niet zal komen. Hij bleek „als de dood” dat er inderdaad zo’n minderheidsrege ring komt, die volgens hem alleen maar een „onaanvaardbaar beleid” zal voeren, ’s Avonds in Rotterdam sprekend viel KVP-lijsttrekker ook uit naar de WD. Pleitend voor een kaderwet voor soci- aal-cultureel werk, die binnen twee jaar tot stand moet zijn gebracht, riep hij uit: „En als de WD daar niet voor voelt, dan regeren we maar niet met de WD”. (Van onze parlementsredactie) 2 e* 7 7 5 5 0.5 10 5 5 2 0.1 0 0 0 0.1 0.4 0.2 2 0 15 0 O 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o -2 7 8 4 3 4 10 6 13 13 15 Hij geeft die mogelijkheid evenveel kans als twee andere denkbare combinaties: minderheidskabinetten van de linkse drie of van de vier huidige regeringspar tijen. De heer Drees sprak gisteravond in Zierikzee. (Van onze medewerker in Brussel) BRUSSEL. In een oude kolenmijn nabij de Belgische stad Charleroi zijn gisteren op 930 meter diepte zes mijn werkers onder neerstortende steen be dolven en omgekomen. Drie anderen uit de groep van negen konden worden gered. Zij liggen met verschijnselen van gasvergiftiging in het ziekenhuis- CHU-lijsttrekker Tilanus ontvouwde in Rotterdam een plan voor een nationaal milieubeleid. Allereerst moet er zijns inziens een kerndepartement voor mi lieubeleid komen. Daarnaast moet er een met de SER vergelijkbare nationale raad voor milieubeheer in het leven worden geroepen. Die nationale raad, waarin overheid en alle organisaties samenwerken, zou drie taken moeten krijgen: ten eerste beleidsadvisering, ten tweede coördinatie van de research en ten derde fungeren als documentatie- en informatiecentrum. De eerste opdracht voor de nationale Omstreeks het jaar 2000 zal het ge middelde inkomen per hoofd van de bevolking in de welvarende landen, be rekend naar prijzen van 1972 tot meer dan f 20.000 per jaar zijn gestegen. Voor meer dan twee miljard mensen in C ontwikkelingslanden zal dan over 25 jaar het gemiddeld jaarinkomen per hoofd nog geen f750 per jaar bedragen. Gistermorgen heeft de nieuwe ambassa deur van het Verenigd Koninkrijk in ons land in paleis Huis ten Boself, te Den Haag zijn geloofsbrieven aan de ko ningin aangeboden. Excellentie Barnes zien we hier bij het nemen van de trap naar het paleisbordes. Maximum- es muuanum- temperatunn binnen- en buitenland 5.16 uur uur AMSTERDAM De vereniging tot Behoud vanhet Ijsselmeer, fel gekant tegen inpoldering van de Markerwaard en eventuele plannen tot de aanleg van een tweede nationale luchthaven in dit gebied, heeft zich tot minister Udink gewend met een brief, waarin ongerust heid tot uiting wordt gebracht over een uitlating van burgemeester De Zeeuw van Enkhuizen in een recente raadsver gadering. Onder de doden waren twee Spanjaar den, twee Turken, een Italiaan en een Belg. De V.V.D.-woord voerder sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het ontwerp geen onderdeel is van een totaal beleids plan over de kwaliteit en financiering van het onderwijs. De prins zei, dat de democratie afhan kelijk is van tegengestelde meningen over binnen- en buitenlandse politieke problemen, mits de redelijkheid, de ge matigdheid en de verdraagzaamheid niet uit het oog worden verloren. De rechten van de minderheden moeten worden er kend, zonder dat men capituleert voor de „meest extreme gedachten van die minderheden”. De polarisatie blijft het grootste gevaar. De voltooiing van het dijkvak Enkhui zen-Lelystad is volgens haar in tegen spraak met de toezegging van een volle dige inspraakprocedure, met de memorie van toelichting op de begroting 1973 en met correspondentie tussen de vereni ging en minister Drees. UTRECHT. Aangezien voor de ge meente als verhuurster dezelfde bepalin gen gelden die de huurverhouding tussen andere rechtssubjecten beheersen, waar bij uitsluitend mag worden gelet op da belangen die uit het eigendomsrecht c.q. de huurverhouding voortvloeien, mag de gemeente Vinkeveen het belang van doorstroming niet hanteren als grond om de huurder de huur op te zeggen. De heren De Vries en Zoutendijk spraken zich uit voor aanvaarding van de nieuwe regeling. Laatstgenoemde merkte op „Niet van harte” te zullen stemmen voor dit wetsontwerp, „waar mee in werkelijkheid niemand gelukkig is.” AR-Iljsttrekker Biesheuvel stelde zich gisteravond op een verkiezingsbijeen komst in Rotterdam opvallend harder op tegenover DS’70. Zijn pleidooi voor een terugkeer van de oude coalitie hield deze keer op bij de VVD. Biesheuvel vond de krasse taal die AR-minister Boersma maandag aan het adres van Drees, De Brauw en Berger bezigde, wel wat „recht voor zijn raap”, maar ook hij wees nu DS’70 af als regeringspartner. De enige mogelijkheid, dat DS’70 na de verkiezingen in de regering kan ko men, is volgens lijstaanvoerder van deze partij, dr. W. Drees, in de oude combina tie met de confessionelen en de VVD. „Wie menen zou dat deze onthutsende cijfers de ontwikkelde landen wel zou den aansporen althans te doen wat de ontwikkelingsstrategie als norm voor hulpverlening heeft voorgeschreven een bijdrage van 0,7 pct. van het bruto nationaal produkt aan officiële ontwik- kelingsbijstand komt bedrogen uit,” aldus de prins. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Zacht met later opnieuw regen. Aantal uren zon: 0 tot 4, npn. temp.: 0 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 70 percent, kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 11 november: minimum 6 graden, maximum 10 graden. In een commentaar op de verwijten van de vereniging zegt het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat de dijk inderdaad zal worden voltooid. De inpol dering van de Markerwaard is echter een zaak die o.m. afhangt van een advies, dat de raad van de Waterstaat en de Rijksplanologische Commissie zullen uitbrengen. De minimum-heffing bedraagt 54 gul den, de maximale heffing 500 gulden. Door invoering van de nieuwe wet zal naar schatting een meeropbrengst van 25 miljoen gulden worden verkregen. De rijksbelastingdienst zal de heffing en invordering van het schoolgeld voor alle scholen voor voortgezet onderwijs op zich nemen. Bij de debatten diende ir. N. Drayer (D’66) een motie In, waarin wordt uitge sproken dat aan leerplicht schoolgeld- vrijdom verbonden behoort te zijn. Principiële, afwijzende kritiek op de voorstellen kwam van de P.v.d.A.-afge- vaardigde Steenbergen. Hij sprak over gelegenheidswetgeving, om budgettaire redenen ingediend en zei geen bermen aanwezig te achten voor aanvaarding van het voorstel. Hij noemde het voor stel in het bijzonder afkeurenswaardig en miezerig, erop wijzende dat het voor stel schade zal toebrengen aan de exter ne democratisering. Volgens de premier zijn Drees en De Brauw gevlucht voor de verantwoorde lijkheid juist toen over bezuinigingen beslist moest worden. „Het is te hopen”, meende hij, „dat wij de periode van stagnatie, waarin onze economie zich thans bevindt, spoe dig te boven komen en nieuwe impulsen zullen ontdekken. Een verstandig sociaal contract is hierbij een onmisbare voor waarde”. Zon op 7.48 Maan op 11.29 „Als jullie egen sluiting van het Ortt huis zijn, komen wij al dich bij elkaar, want daar zijn wij ook tegen,” aldus het bestuurslid. Het bestuur heeft de bezet ters vorige week laten weten, het bezet te Ortthuis te zullen sluiten toen de jongelui van het tehuis geen gehoor gaven aan een ultimatum dat zij ak koord moesten gaan met een verminde ring van het aantal jongens. Een tweede motie werd ingediend door de P.v.d.A.-afgevaardigde Steenber gen, waarin gesteld wordt dat het schoolgeld voor onderwijs aan alle leer lingen tot achttien jaar zo snel mogelijï dient te worden afgeschaft. AMERSFOORT. Slechte ongeveer 50 jongelui hebben gisteren gehoor gege ven aan de oproep van de bezetters van het W. A. Ortthuis In Amersfoort om mee te lopen in een demonstratie tegen de sluiting van dit tehuis van opvoe dingsinstituut Maatschappij Zandbergen. Mr. H. H. Scholten, lid van het bestuur, nam ’n petitie waarin gepleit wordt voor de voortzetting van het Ortthuis, in on- vangst. Hij zegde toe het stuk ter sprake te zulleil brengen in het bestuur. De bemiddelaars van bestuur en be zetters, respectievelijk socioloog drs.. A. M. van der Heiden en journalist G. J. Blom, hebben gisteren kennis met elkaar gemaakt. Later op de avond begonnen zij het gesprek. Namens de bezetters zou Bom onder meer eisen dat de oude situatie terug komt in het Ortthuis en dat J. van Neuren weer als hoofd aangesteld zal worden. Binnenkort zal de directie van Zandbergen gesprekken voeren met ou ders, plaatsende instanties en kinder rechters. Men heeft hiertoe uitnodigin gen verstuurd. Biesheuvel sprak samen met Andries sen en Tilanus in het eerste gezamenlij ke optreden van de drie confessionele lijsttrekkers. Daar kwam uiteraard ook de christen-democratische samenwerking ter sprake. Biesheuvel daarover: „Er is geen sprake geweest van een uiteenval len van de drie, ondanks sterke aan drang van buitenaf. Er zijn heus wel onderlinge geschilpunten, maar’Wjj wil len allen in ons persoonlijk leven God dienen. Ik ben alleen op stap, maar we zijn met z’n drieën samen op weg”. Tilanus pleitte nog voor haast met betrekking tot de vorming van de ene Evangelische Volkspartij. Hij betreurde het, dat er nu nog drie lijsttrekkers stonden in Rotterdam. Met deze uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk trok Vinkeveen de eerste gemeente in ons land die het kort geding had aangegrepen als middel om haar doorstromingsbeleid te effectueren gisteren aan het kortste eind. De heer M. A. C. van Kleef, admini strateur bij de gemeente Rotterdam, die weigerde zijn woning aan de Patrijzen laan in Vinkenveen (huurprijs f 170,40) te ruilen voor een door de gemeente aangeboden soortgelijke woning in een nieuwe wijk (huurprijs f 275) mag op zijn huidige adres blijven wonen. De gemeente beschouwde het kort ge ding min of meer als een proefproces, want er komen in Vinkeveen nog 70 andere huurders voor doorstroming in aanmerking. Hij vond, dat degene die zo’n meer- derheidskabinet voor elkaar krijgt „een hele oelewapper” moet zijn. „We moeten het bij de besprekingen na de verkiezin gen vooral over het loon- en prijsbeleid hebben en dat duidelijk vastleggen. En daarbij moeten we het vooral hebben over 1974. Het zal nodig zijn om een aantal dagen achter elkaar met het be drijfsleven te praten. Komt er met het bedrijfsleven geen overeenstemming, dan zal men moeten besluiten om niet te capituleren, maar om loon- en prijs maatregelen te nemen”, aldus de heer Drees. De woordvoerders van K.V.P.- en A.R.-fracties betuigden hun instemming met het wetsontwerp. De A.R.-afgevaar- digde Diepenhorst noemde het ontwerp aanvaardbaar en in bepaalde opzichten zelfs aantrekkelijk. Hij merkte op zijn steun aan het ontwerp „gulhartig” te zullen geven. Ontwikkelingspolitiek is niet alleen een zaak van internationale rechtvaar digheid en solidariteit, maar ook een belang voor de ontwikkelde landen zelf. Ontwikkelingssamenwerking dient de wereldvrede, zal de bevolkingsexplosie doen afnemen (het aantal geboorten neemt af naar mate een land welvaren der is), en zal op langere termijn door de toeneming van de koopkracht in de arme landen „reusachtige markten” openen voor juist die produk- ten, voor welke een verzadiging is be reikt op de eigen markten. DEN HAAG. —Prins Claus heeft gis teren in Den Haag verklaard dat het proces van mentaliteitsverandering en bewustmaking rond de ontwikkelingssa menwerking nog lang niet is voltooid. Hulp aan de ontwikkelingslanden is niet een van de vele politieke prioriteiten, waaruit wij een keuze kunnen doen, maar een van de heel weinige, die ons geen keuze laat, zei de prins in een toespraak tot de leden van de buiten landse persvereniging in ons land. KEULEN. „De voortschrijdende te genstellingen in onze politiek zullen op den duur het einde betekenen van de van de westerse Dit heeft prins Alleen enkele kleine landen, Zweden met 0,71 percent, Noorwegen met 0,75 percent, Nederland met 0,78 percent, zullen in 1975 aan de strategienorm hebben voldaan, op enige afstand ge volgd door Frankrijk. Australië, België, Denemarken en Canada. Nederland is het enige land dat al in 1972 zijn internationale verplichting zal zijn nage komen. Vooral enkele grote landen blijven bij deze norm van de ontwikkelingsstrategie ver achter. Zo zal de bijstand van de Verenigde Staten in 1972 niet meer dan 0.30 percent bedragen en in 1975 nog dieper, tot 0,24 percent zijn gezakt. Die van West-Duitsland zal van 0,33 in 1972 tot niet meer dan 0,38 in 1975 zijn gestegen. Hij wees erop, dat een combinatie tussen de linkse drie en DS’70 er niet inzit, omdat de progressieven verder met niemand willen praten. Drees: „Worden we het in het overleg over de kabinets formatie, over het loon- en prijsbeleid niet eens, dan komt er een regerings- combinatie zonder ons.” DEN HAAG. De fracties van K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. in de Eerste Kamer nullen zich uitspreken voor aanvaarding van het voorstel tot verhoging van de school- en cursusgel den voor volledig dagonderwijs. De frac ties van P.v.d.A., P.P.R., D’66 en C.P.N. zijn tegen dit voorstel. Dit bleek gister middag bij het debat in de Senaat over de schoolgeldheffing. PvdA-lijsttrekker drs. J. M. den Uyl zei op een verkiezingsbijeenkomst in Schiedam dat Andriessen kennelijk niet meer in de totstandkoming van een solide meerderheid gelooft. Hij noemde dat realistisch. Toetreding van DS’70 zou een oorlogsverklaring aan de vakbewe ging zijn. Staande voor de keus: weer met de WD of steun aan een progres sief minderheidskabinet, moet voor de vooruitstrevenden in de confessionele fracties de keus niet moeilijk zijn, meende Den Uyl. DEN HAAG. Amsterdam zou met ingang van het jaar 1974 zijn begroting sluitend moeten maken. De regering is van mening dat de hoofdstad op deze wijze zou kunnen bijdragen in het op lossen van de financiële problemen. Dit zeggen premier Biesheuvel en staatsse cretaris Van der Stee van Financiën op vragen van de Eerste Kamerleden mevr. Wassen-van Schaveren (D’66) en de he ren Koopman (PvdA) en Van Hulten (PPR). Het sluitend maken van Amsterdams begroting zou kunnen gebeuren in het kader van een aantal rijksmaatregelen. Volgens de bewindslieden kan niet gesproken worden van een stagnatie in het overleg met Amsterdam, doch slechts van enige vertraging. (Dit zou mede veroorzaakt zijn door de kabinets crisis, waarbij de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Van Stuyvenberg (DS ’70) ontslag heeft gevraagd en ge kregen.) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als PvdA, D’66 en PPR op 29 november als de grootste minderheid uit de bus komen, zal de KVP een minderheidskabinet van deze drie linkse partijen aanvaarden. Dat heeft mr. F. Andriessen, lijst trekker van de KVP, gisteren tot een gehoor van 700 Tilburgse studenten gezegd. De fractie van de KVP in de Tweede Kamer zal zich constructief tegenover een dergelijk kabinet opstellen en het op zijn daden beoordelen. 9 9 10 9 11 9 10 10 10 10 1 12 12 11 11 6 0 0 7 13 3 6 5 5 14 12 DEN HAAG Met 49 stemmen voor en 6 stemmen tegen heeft de Eerste Kamer gisteren een Vietnam-motie van de communist Ymkers verworpen. De communist vroeg in zijn motie aan de Nederlandse regering stappen te nemen bij de Verenigde Staten om te bevorde ren dat de regering in Washington het Vietnam-akkoord onmiddellijk zal on dertekenen. Vorige week dinsdag had Biesheuvel de motie aan de senatoren reeds ontra den, omdat hij de inhoud niet zinnig vond. C.P.N., P.P.R., P.S.P. en één lid van D’66 steunden de motie LEFOON VIA SATELLIET. Het tele foonverkeer tussen Nederland en de Nederlandse Antillen zal in hel ver volg via een satelliet lopen. De PTT heeft namelijk de beschikking gekre gen over twee nieuwe circuits in de Intelsat 4, die het telefoonverkeer on derhoudt tussen Europa en de Vere nigde Staten. In 1972 zal deze hulp in totaal maar iets meer dan de helft van de gestelde norm bereiken, te weten 0,36 pet. In 1975 zal dit percentage naar verwachting slechts met éénhonderdste tot 0,37 zijn gestegen. w ver. zzo half bew. windst. 20 mist no 14 L-'..: "..7 n 17 onbewolkt windst. 23 zzo 25 essentiële waarden van de maatschappijvorm”. Dit heeft Bernhard vanmorgen op een toespraak ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Industrie- en Handelska- mer in Keulen verklaard. regen n regen nnw motregen w regen wzw geh. bew. wzw regen regen regen wnw regen n regen zzw zw, bew. wzw onbewolkt nnw geh. bew. nno regen wzw motregen zzw mist geh. bew. mist zw. bew. licht bew. win-dst. mist windst. 14 licht bew. nw mist zzw mist windst. 15 zw. bew. w 20 bew. windst. 21 mist onbewolkt geh. bew. mist ono licht bew. mist mist Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Tel Aviv Tunis Las Palmas licht bew onbewolkt DONDERDAG 9 NOVEMBER Hoog water 546 uur en 17.28 Laag water 1.07 uur en 13,18 uur. DONDERDAG 9 NOVEMBER uur onder 16.58 uur onder 16.43 uur.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2