Reeks zuiveringen in Joego-Slavië Kunstmaan op non-actief Elf maal doodstraf in Marokko ACTIE ZWEEDSE GEVANGENEN Vertwijfelde Aziaten in Premier Heath gaat naar Noord-Ierland Oeganda VANDAAG PARAFERING DUITS BASISVERDRAG „Altenburg” Onder pers- en tv-persoonlijkheden AMERIKANEN BEANGST VOOR MCGOVERNS RADICALISME uit Israel naar Bondsrepubliek Na aanslag op Hassan Negen maanden geëist tegen schrijver van dreigbrieven PAKISTAN ERKENT Craig dreigt Ulster onbestuurbaar te zullen maken Ultimatum verstreken Geen journalisten NOORD-VIETNAM Einde kwam na achtentwintig uur vasten 3 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 2 Ongelijke strijd Eigen meester t Ondertekening volgt 19 november Café-Restaurant „Verraad” Referendum Lnl. tel. 02206-1352 t Iets aparts: de spitbraadzaal met houtskoolgrïll en open keuken. Menufolder zenden wij gaarne toe. voor Uw party, diners, receptie e.d. Romantisch en uniek n g WASHINGTON (AFP) De overwinning van president Nixon op senator McGovern betekent zijn definitieve revanche op het lot dat hem jarenlang ongunstig gezind is geweest en dat hij met zeer veel moeite in 1968 nauwelijks kon bezweren. Desondanks kan de zoete geur van deze overwinning wellicht toch niet geheel een onbestemde bittere smaak weg werken: het feit namelijk dat hij een tegenstander heeft gehad die te ge makkelijk kon worden verslagen. LONDEN (Reuter en AP) De Britse minister-president Edward Heath zal op 16 en 17 november een bezoek brengen aan Noord-Ierland „om de situatie in ogenschouw te nemen en zo veel mogelijk mensen te ontmoeten”. Dit is gisteren in Londen bekendgemaakt. Egmond aan Zee I Nixon ontdaan van zijn boeien (Van onze medewerkster in Wenen) 8 8 d I 1 t i ADVERTENTIE IAMAAARRMAAMWWWWWWWWMWWWWWVWWWVWWWIWMMI 1 L a 1 1 i i i en ver meer te beklagen. Voortaan zal hij zijn eigen meester zijn en vanaf vandaag, zo zegt men, zal men echt kunnen zien wat voor soort mens hij is. zijn, wanneer de pliticie militairen ge bruiken om te verhinderen dat de loya listen hun wettige democratische rechten verkrijgen. William Craig noemde de Engelse vre desvoorstellen voor Noord-Ierland ver raad. stander, die hij doodzweeg, over hem aan te vallen en zich naar alle uithoe ken van het land te begeven. Tot aan 1972 was die rol voor hem weggelegd. Nu hij verkozen had die rol niet meer te spelen voelde hij zich enigszins redde loos. Het kleine beetje warmte en over tuiging dat hij tijdens zijn jongste ver schijningen in het openbaar aan de dag heeft gelegd, geven aanleiding tot de gedachte dat president Nixon aan de vooravond van de laatste vier jaar van zijn politieke carrière een nieuwe bladzij heeft opgeslagen. In Ierland werden de grenspatrouilles versterkt nadat een bomaanslag gepleegd was op het stadhuis van Claremorris, 60 t r S e Cl g e e n P 1 k n Ie n B l. B 1 1 Nixon is een gesloten man die er niet van houdt zijn gevoelens te tonen. Veel Amerikanen twijfelen er trouwens aan dat hij gevoelens heeft en dat verklaart ongetwijfeld dat een groot aantal televi sieuitzendingen tijdens zijn verkiezings campagne tot doel hadden te laten zien dat „Dick” een man van vlees en bloed is. Men zag hem, spelend op de piano aan de zijde van Duke Ellington en grappen- makend in het gezelschap van Tsjoe En Lai. Maar wanneer hij niet op de buis is mengt de president zich zelden tussen het volk en intieme vrienden heeft hij weinig. Nog slechts enkele uren voor de verkiezingen weigerde zijn woordvoerder iets te zeggen over de mening van zijn baas al was hij, met vele anderen, al zeker van de uitslag. P n tl e Gisteravond gaven de gevangenen, die een gedeelte van het dak bezet hielden en meer dan 28 uur niet gegeten of gedronken hadden, in kleine groepjes op. De actie van de 105 gevangenen is een voorlopig hoogtepunt in een groot aantal acties van de afgelopen jaren, meestal in de vorm van hongerstakingen in de Zweedse gevangenissen. Hoewel Zweden vaak buitenlandse de legaties ontvangt die zich in lovende woorden uitlaten over het humane en vooruitstrevende Zweedse gevangenissys teem, bewijst de praktijk dat het Zweedse model nog lang niet volmaakt is. Op papier ziet dat model er overigens best aardig uit. In principe praat men niet over straf, maar over verzorging Een bewaker heet dan ook verzorger. In werkelijkheid ligt dat anders. Ook in Zweden is de recidive bijzonder hoog, de cijfers liggen tussen 60 en de 70 percent en dat scheelt niet zoveel met andere landen, met een meer conventio- Begin augustus eiste de man in een brief aan de voetbalclub Feyenoord 250.000 gulden met het dreigement vijf topfiguren uit de club te liquideren als het geld niet zou word enbetaald. Eerder had de man dreigbrieven ge schreven aan een hereboer in Eist, de chocoladefabriek Mars in Veghel en Philips in Eindhoven, waarin hij bij elkaar voor meer dan een half miljoen gulden eiste. Hij schreef de brieven, omdat hij in ernstige geldnood verkeer de na de aankoop van een huis. RAWALPINDI. (AP) Pakistan heeft gisteren Noord-Vietnam diploma tiek erkend. BONN. (DPA). Het basisverdrag tussen de Bondsrepubliek Duitsland en de Duitse Democratische Republiek (West- en Oost-Duitsland) wordt vanmiddag om 4 uur in het bureau van de bondskanselier in Bonn geparafeerd. De ondertekening volgt op 19 november als de verkiezingen in West-Duitsland zijn gehouden. Het basisverdrag met Oost-Duitsland, dat voor beide landen ook de weg effent tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties, is een van de hoogtepunten van de toe naderingspolitiek, waarmee de regering-Brandt drie jaar geleden begon. BRANDT constateerde gisteren in een verklaring dat het verdrag het ijs heeft gebroken dat de betrekkingen tussen beide Duitslanden jarenlang had bevro ren. „Nu zal veel mogelijk worden, wat gisteren nog onvoorstelbaar was” en zal „op basis van gelijkberechtiging” met Oost-Duitsland kunnen worden samen gewerkt. De teksten van alle overeenkomsten en afspraken zullen vandaag bij de pa rafering worden gepubliceerd. Brandt noemde de viermogendheden- verklaring de benadrukking van het feit, dat er geen vredesverdrag is en „dat de Duitse Bondsregering maar ook alle partijen in de Bondsdag vast houden aan het doel van zelfbeschikking voor het hele Duitse volk”. De Ierse regering zal op 7 dec. een nationaal referendum houden over een amendement, waarbij een einde wordt gemaakt aan de speciale positie van de rooms-katholieke kerk in de grondwet van het land. Op 7 december zullen de Ieren ook mogen stemmen over de vraag of zij de kiesgerechtigde leeftijd willen verlagen van 21 tot 18 jaar. intellectuele invloeden te willen ont doen. Ook voor de uitgeverijen heeft de nieuwe dogmatische partijlijn gevolgen. Bij de grootste uitgeverij in Servië, Prosveta, is de hele directie afgezet en door gehoorzame tweede-rangskrachten vervangen. Het boekenprogramma moet meer dan tot dusverre op marxistische literatuur worden georiënteerd Kritische zuiveraars hebben er op ge wezen, dat op de jongste boekenbeurs in Belgrado onder de honderden nieuwe uitgaven slechts 36 titels met communis tische inhoud voorkwamen. Ook aan de sexbladen, dankzij welke de meeste uit geverijen zich financieel staande kunnen houden, zal een drastisch eind worden gemaakt. Kort voordat de Westduitse regering goedkeuring zou hechten aan het his torische verdrag waarin de betrek kingen tussen de twee Duitslanden worden geregeld, ontmoetten elkaar in Bonn (van links naar rechts) bonds kanselier Willy Brandt, de burgemees ter van West-Berlijn Schütz en West- In een officiële verklaring in Rawal pindi werd gezegd dat „de beslissing is gebaseerd op het besluit van de regering om de international ebetrekkingen uit te breiden in overeenstemming met haar progressieve streven en met het oog op de realiteit van de situatie in Azië”. WENEN. Nadat president Tito vo rige week al zijn minister van Buiten landse Zaken Oepavac en de Servische partijleider Nikezic had gedwongen af te treden, slaat de zuiveringscampagne in Servië nu ook over op de publiciteitsme dia. In groten getale worden op het ogenblik leidende journalisten en uitge vers uit hun functies ontslagen. De verkiezingscampagne van 1972 is een ongelijke strijd geweest. Ze is ook een paradoxale gebeurtenis geweest: Nixon heeft zich duidelijk opgesteld als staatshoofd en liet het aan zijn tegen- GENÈVE. (DPA) Eén dag voor af loop van het ultimatum van president Amin van Oeganda wachten nog 1200 staatloze Aziaten in volslagen onzeker heid op een uitreismogelijkheid. .- - r. Mn Eveneens vanwege een tekort aan po litiek inzicht heeft ook de hoofdredac teur van het orgaan van het centrale comité Altmann zijn ontslag moeten in dienen. Het is in Belgrado een publiek geheim dat ook de hoofdredacteuren van respect'evelijk het partijblad „Borba” en van het boulevardblad „Vecerni Novosti" deze week naar huis zullen worden ge stuurd. De cultuurzuiveraars schijnen syste matisch alle bladen van té liberale en té Bovenaan de zwarte lijst staan de tv- directeur Ilitsch en het hoofd van de afdeling politiek bij de televisie, Veros- lava Tadic, die beiden dezer dagen uit hun positie zijn gezet, waarin zij overi gens onder Nikezic waren benoemd. Aanleiding was een commentaar van Veroslava Tadic aan de vooravond van het ontslag van Nikezic, waarin deze commentatrice de juistheid van diens politieke standpunt - had uiteengezet. Veroslava Tadic is bovendien goed be vriend met de al eerder in ongenade gevallen secretaresse van het centrale comité. (Van onze medewerker in Stockholm) STOCKHOLM. Ruim honderd gevangenen hebben afgelopen maandag en dinsdag ongeveer 28 uur een gedeelte van Zwedens grootste gevangenis in het centraal gele gen Kumla bezet gehouden. De gevangenen eisten dat een delegatie van vijftien man met de gevangenisleiding mocht onderhandelen, dat de 240 gevangenen die op het ogenblik in de Kumla-gevangenis zitten, gezamenlijk mogen luchten, dat ze geen represailles te verwachten hebben voor hun actie en dat de gevangenisleiding aftreedt. De revanche van Nixon was d ubbel geweest als hij te maken had gehad met een Democraat die representief was voor de gematigde lijn van zijn partij zoals dat vier jaar geleden het geval was met Hubert Humphrey. Ze zou compleet zijn geweest als zijn tegenstander bij voorbeeld senator Edward Kennedy was geweest. Stakingen. Het merendeel van de ambte naren op de ministeries in Rome is in staking gegaan voor herziening van de salarissen en het bevorderingsbeleid. Voorts hielden 1,4 miljoen metaalarbei ders gisteren een staking van vier uur om kracht bij te zetten aan hun loonei sen. De overwinnaar van deze 7de novem ber heeft nog andere redenen om geluk kig te zijn. Voor een man die altijd heeft moeten manoeuvreren om een meerderheid te verkrijgen en die heeft geleefd met de voortdurende verplich ting te stryden tegen zijn natuurlijke beperking te kunnen bekoren en over tuigen ziet Nixon zich plotseling bevrijd van de boeien die hem altijd hebben geketend. Zijn nieuwe mandaat zal het laatste zijn en hij behoeft zich dus niet De extremistische Noordierse protes tantenleider William Craig heeft gisteren gedreigd Noord-Ierland onbestuurbaar te zullen maken wanneer de Britse provin cie het parlement niet terugkrijgt. Craig zei dit op een persconferentie in het bijzijn van leiders van de para militaire Ulster Defence Association (UDA) en de Loyalist Association of Workers (LAW), die samen met zijn eigen Vanguard Association de loyalistische raad van Ulster vormen. Craig zei dat zijn aanhangers niet zullen terugdeinzen voor het neerschieten van mensen om het Britse erfdeel te behouden, al zou het gebruik van gewe ren „een laatste wanhopige toevlucht” PARIJS. (AFP) De grote Europese astronomische kunstmaan TD-1A is met een winterslaap begonnen. Het operatie centrum van de ESRO in Darmstadt heeft de kunstmaan via de radioverbin dingen stilgezet, zo heeft de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek mee gedeeld. De TD-1A (gewicht 500 kg) is op 12 maart 1972 gelanceerd van de Ameri kaanse basis Vandenberg in Californië. Hoewel er moeilijkheden geweest zijn met verscheidene instrumenten aan boord, heeft de kunstmaan toch een serie belangwekkende astronomische ge gevens verschaft. Nog deze maand zal worden besloten of de kunstmaan volgend jaar februari al of niet voor nog eens zes maanden in bedrijf zal worden gesteld. Door het afsluiten van de onderhande- lingen tussen beide Duitslanden is de erkenning van de DDR in Scandinavië nu ook actueel geworden. In Stockholm kwamen gisteren deskundigen van de ministeries van Buitenlandse Zaken van Zweden, Noorwegen, Denemarken, Fin land en Ijsland bijeen om zich over de nieuwe ontwikkeling te beraden. Uit Oost-Berlijn werd gemeld, dat het Politburo van het centrale comité van de socialistische eenheidspartij en de mi- van de DDR gisteren het hebben goedgekeurd parafering hebben neel systeem. Ook de gevangenisbevol king verschilt niet zoveel van andere landen. Ook in Zweden worden de laagst betaalden en de mensen met de minste ontwikkeling in vergelijking met de rest van de bevolking meer achter slot en grendel gestopt. Andere cijfers spreken zelfs in het nadeel van Zweden. Zo heeft Zweden met zijn acht miljoen inwoners op het ogenblik een gevangenisbevolking van ongeveer 5000 man en heeft Nederland met zijn 13 miljoen inwoners iets van 3000 man in bewaring. Aan de andere kant is er in Zweden een goed georgani seerde en radicale beweging tegen dit systeem, dat niet zoals een gevangenis systeem in feite zou behoren te doen, voor zijn afschaffing werkt. In 1966 kwam voor het eerst in Zwe den een „dievenparlement” bijeen en als gevolg daarvan werd in hetzelfde jaar het verbond voor humanisering van de gevangenisstraf opgericht. Het verbond heeft zoals iedere radicale organisatie de nodige moeilijkheden gekend, maar slaagde er desondanks in gevangenen en radicalen te verenigen. Later richtten de gevangenen een eigen organisatie op, die nauw met het verbond samenwerkt. Door deze organisaties slaagde men erin een deel van de gevangenen uit hun apathie te wekken met als gevolg dat deze gingen eisen dat de zo fraai gefor muleerde doelstellingen nu eens in de praktijk gebracht zouden worden. Vaak gaat het om directe verbeterin gen en een van de zaken waar men het hardst voor gevochten heeft is de af schaffing van de isoleringsstraf als disci plinaire maatregel. Het gebeurde name lijk maar al te vaak dat gevangenen voor de kleinste pietluttigheden, zoals bijvoorbeeld een grote mond tegen een bewaker opzetten, wekenlang in strikte afzondering, vaak zelfs zonder lectuur werden gehouden. Ook vocht men voor het recht te mogen telefoneren of zijn vrouw ongestoord te mogen ontvangen. log” tegemoet gaat als Engeland niet de macht weer in handen legt van de protestanten en een actie begint om het Ierse Republikeinse Leger te vernietigen. Hij zei dat de protestantse militanten het op zullen nemen tegen de IRA en tegen het Engelse leger „als zij door politici gebruikt worden om te verhinde ren dat zij hun rechten terugkrijgen”. Craig legde er voortdurend de nadruk op dat de protestanten „verdedigingsor- ganisaties” hebben, maar hij wilde daar verder geen nadere bijzonderheden over verstrekken. Geschat wordt dat er een 100.000 gewapende protestanten zijn, waaronder vroegere Engelse soldaten. Nixon heeft de reputatie een niet geliefde president te zijn en het feit dat de Amerikaanse kiezers zich tot hem hebben gewend moet niet geheel worden gezien als een liefdesverklaring. Want de herverkiezing van de president is gedeel telijk een gevolg van de grote angst die de Amerikaan had voor de scherpe en omvangrijke hervormingsplannen van de senator uit Zuid-Dakota, voor zijn radi cale reputatie en de legers opstandige longelui die hem hebben gevolgd en gesteünd. De beweging die deze herver kiezing heeft veroorzaakt, betekent in feite meer een terugdeinzen van een deel van het Democratisch kiesvolk voor de extreem geachte standpunten van zijn partij dan een stap in de richting van iemand die al hun wensen zou inwilligen. President Nixon heeft derhal ve alle reden zichzelf geluk te wensen met wat hij heeft bereikt en wat hij de „nieuwe meerderheid” heeft genoemd, bestaande uit Republikeinen. Democra ten en onafhankeilijken. Deze meerderheid heeft nu gestalte gekregen en het is niet langer mogelijk haar te kwalificeren als „zwijgend” zoals men twee jaar geleden nog deed. TEL AVIV. (Reuter en DPA) De federatie van Israëlische journalisten heeft een uitnodiging voor een bezoek aan de Westduitse Bondsrepubliek afge wezen, uit protest tegen de uitlevering van drie leden van de Palestijnse ver zetsbeweging „Zwarte September” aan de kapers van een Lufthansa-vliegtuig. Het bezoek aan de Bondsrepubliek en West-Berlijn was de Israëlische federatie aangeboden voor die leden die in Berlijn geboren werden of er hebben gewerkt. De federatie ziet voorts af van het bijwonen van de Westduitse Bondsdag verkiezingen op 19 november, ondanks het feit dat wel een afvaardiging naar de Verenigde Staten is gegaan om de presidentsverkiezingen mee te beleven. De journalistenfederatie is een van een aantal Israëlische verenigingen die uitnodigingen voor bezoeken aan de Bondsrepubliek hebben afgewezen. De Westduitse regering zal daarom bij de ondertekening van het basisverdrag de Oostduitse autoriteiten in een brief laten weten, dat zij aan het in de constitutie verankerde doel van de here niging van Duitsland vasthoudt. De in houd va ndit schrijven zal overeenkomen met de zogenoemde „brief inzake de Duitse eenheid” die Bonn indertijd aan de Sovjet-Unie heeft doen toekomen ter gelegenheid van de ondertekening van het normaliseringsverdrag met Moskou. Oppositieleider Rainer Barzel zei dat door het verdrag een nieuwe regering en een nieuwe Bondsdag niet worden ge bonden. De christen-democraten zullen vooral nagaan of de tekst van het basis verdrag ver genoeg gaat en mogelijkhe den bevat voor verdere verbetering voor de bevolking. De CDU blijft bereid tot onderhandelingen en overeenkomsten met de DDR. Craig verwierp volstrekt de verklaring van de Engelse regering, dat elke oplos sing voor Noord-Ierland aanvaardbaar moet zijn voor de Ierse Republiek. Hij zei dat de provincie een „afschuwelijke periode van burgeroor- De gedachte is dat de reclassering al de eerste dag begint en dat de vrijgela ten cliënt, zoals dat ook al met zo’n mooi woord heet, in principe weer aan gepast aan een nieuw leven kan begin nen. ROTTERDAM. De officier van Jus titie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. L. Janssen, heeft gisteren een gevange nisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 29-jarige fruitverkoper uit Eist (Gld). Het amendement, waarvan verwacht wordt dat het met grote meerderheid wordt aangenomen, zou het einde bete kenen van een grondwettelijke bepaling die vaak genoemd is als struikelblok voor de hereniging der Ierse Republiek met het overwegend protestantse Noord- Ierland. KENITRA. (AFP) In het proces tegen meer dan 200 leden van de Ma rokkaanse luchtmacht die in Kenitra terechtstaan voor de aanslag die op 16 augustus op koning Hassan werd ge pleegd. zijn gisteren elf beklaagden ter dood veroordeeld. Een woordvoerder van de ICEM (Co mité voor Europese Emigratie), van de staatlozen organiseert, meldde gisteren dat in Genève een dramatische nood kreet uit Kampala is ontvangen. On danks alle moeite is het tot nu toe nog steeds niet gelukt in Europa voldoende doorgangsplaatsen voor de staatloze vluchtelingen te vinden. Italië, Oostenrijk en België hebben voor 3340 mensen onderdak aangeboden en op het laatste moment heeft Malta zich bereid verklaard voorlopig 200 vluchtelingen op te nemen. Gisteravond waren er nog 1200 Azia ten over die met geldige papieren en de nodige inentingen vrijwel meteen in het vliegtuig konden stappen maar geen land wilde ze opnemen. nisterraad basisverdrag volmacht tot leend. kilometer in de Ierse Republiek. De verantwoordelijkheid hiervoor werd op geëist door de „Ulster Vrijwillers”. De samenzweerders probeerden het vliegtuig neer te schieten waarmee de koning via Spanje terugkeerde van een bezoek aan Frankrijk. De terdoodveroordeelden zijn: luite- nant-kolonel Amokrane, commandant Kouera, kapitein Larabi, de luitenants Ziad en Boekhalif, onder-luitenant Lya- zid Midaoui, de adjudanten Belkacem en Mehdi en de sergeanten Benoi, Bahraoui en Kamoun. Tot twintig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld kapitein Achad, de luite nants Touil en Zemmouri, adjudant Ma- kouti en sergeant Mahaj. De overigen kregen straffen variërend van tien tot drie jaar. Honderdzevenen- zeventig militairen werden vrijgespro ken. Het proces heeft drie weken ge duurd. Minister van Defensie, generaal Mo hammed Oufkir, zou de werkelijke lei der van het complot zijn geweest. Toen deze merkte dat het spel uit was, zou hij zich een kogel door het hoofd hebben gejaagd. Het ministerie van Defensie is nu onder leiding van de koning ge plaatst. W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3