Visserijschool zit in zorgen Dit jaar geen schaakbulletin Kleuter gewond door aanrijding Gemeentebestuur uit Maasbree in Westerhout geopend op bezoek in Heemskerk Voor GOEDKOPE OLIE ZWANENBURG OLIEHANDEL Leeuwerik! aan 35 IJmuiiden-O. - Tel. 1 54 04 G BB EBBE ONDERDEEL VAN 6 MILJOEN TON STAAL PLAN HOOGOVENS Automobilist botst Meisje op bromfiets zag auto niet staan op stilstaande auto HAVENBERICHTEN Ml 4 5 JVOENSDAG NOVEMBER 8 1972 IJMUIDER COURANT MOEILIJK LERAREN AAN TE TREKKEN Rectificatie Voorzorgen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een forse stroom roodgloeiende kooks, die bulderend en bonkend in een enorme vul wagen rolde, welke daarna in een wolk van stoom verloren ging in de blustoren beloonde dinsdagmid dag het vrij lange wachten van enige honderden genodigden, die aanwezig waren bij de ingebruik neming van Kooksfabriek II van Hoogovens. Er was tevoren geen enkele proef genomen, hetgeen be tekende dat aan deze officiële in gebruikneming geen enkele gene rale repetitie vooraf is gegaan. Een bewijs van de zekerheid en het zelf vertrouwen van de bouwers van deze kooksfabriek. Weliswaar moest men even wachten voordat de kooks uitgestoten werd, doch elk produkt ook kooks kan pas worden af geleverd, als het geheel gereed is en bij dit produkt gold de voor waarde, dat het „gaar” moet zijn zoals de vakterm heet. En op die „gare” kooks moest men even wachten. Het was geen probleem, want het effect vergoedde alles. fit Kooksfabriek II in productie (Van een onzer verslaggevers) »n (Van een onzer verslaggevers) ie ig ie u. 5. ADVERTENTIE g (Van een onzer verslaggevers) gj (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) g d De heer P. J. Verduin hield als oud- voorzitter een inleiding over het verloop van de ruilverkaveling en de intensive ring van de tuinbouw, want ook daar bleek de raad speciaal interesse voor te hebben. Zijn conclusie was, dat er met een goed overleg in harmonie veel kan /orden bereikt. In „Effekten van 1 het milieu op vis niet verontrustend” in de krant van dinsdag staat dr. P. Nagel vermeld als hoofd van RIVO’s chemische afdeling. Er had moeten staan: dr. P. Hagel. (Van een onzer verslaggevers) in 17 g n e )- 20 P e ie ;r u. ie g. I. n s, n n. g st a- n r- t- (i- n- je 7e te ie d- d- ag id ie o- 10 Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN Telefoon 02550 - 1 22 32 Zorg ook Is er besteed aan het treffen van voorzorgen opdat de afgescheiden produkten zorgvuldig op hun plaats ko men. Het afscheiden van zwavelwater stof en ammoniak alleen is niet genoeg. Deze stoffen moeten zo verwerkt wor den dat de geen belasting vormen voor Tot in verre omtrek hitte uitstralend stortte een massa van enige tonnen gloeiende kooks in een vulwagen. De eerste uitworp van Kooksfabriek II. Een oud-gediende, die de eerste kooksaan- maak in vroeger jaren nog heeft bijge woond stond er hoofdschuddend bij. „Ze storten een kameel” sprak hij, doe lend op de heuvels en dalen in de vulwagen. „Dat zal anders moeten gaan, anders wordt het niks met het blussen”. Niettemin zei hij toch wel vertrouwen te hebben in de toekomstige uitworpen. Immers: „alles moet geleerd worden”. Na de lunch maakte men in gezel schap van het voltallige Heemskerkse college een rondrit door de gemeente. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Rijnstroom, Shoreham; Nora, Aben- raa; Riet, Rowhedge; Ambience, Gains borough; Jytte Danielsen. Evonmouth; Pilar Maria. Norfolk; Valiant, Londen Poplar, IJmuiden; Ciudad de Pereira, Rotterdam. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). IJMOND. De organisatoren van het Hoogovenschaaktournooi hebben beslo ten definitief te breken met het dage lijks schaakbulletin, dat elke morgen weer massaal de deur uitgaat naar de velen, die zich er op hebben geabon neerd. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Bielsko, Stettin; Mücke, Bremen; Smit Lloyd 3, ’cont.plat, IJmuiden; Palamedes, Rotterdam; Boy Mathiesse, Flixborough; Majnowka, Widenhoe, IJmuiden; Ayu- thia, Rotterdam; Salorges, Antwerpen, IJmuiden; Acrux, Bremen. het milieu. Vandaar, dat in een zwavel- zuurfabriek deze gassen verbrand wor den tot stikstof en water en zwavel om gezet in zwavelzuur. Soortgelijke maat regelen zijn eveneens getroffen om water verontreiniging te voorkomen. „De kunst zal nu zijn” aldus de heer Vroege „om alle voorzieningen zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen. Daartoe is een zorgvuldig en regelmatig beleid de eerste voorwaarde”. Hij achtte het in dat verband gelukkig, dat begonnen wordt met twee van de vier batterijen, opdat de nodige routine wordt verkregen voordat de gehele kooksfabriek in gebruik genomen is. Met een kort woord van de heer J. H. M. van de Velden, bedrijfschef, werd het officiële gedeelte besloten. De hieraan verbonden organisatie is der mate uitgegroeid dat men niet dan met de grootste moeite steeds erin is ge slaagdsoms op het nippertjealles tijdig op de post te krijgen. Men heeft thans een andere oplossing gevonden, door het dagelijkse bulletin af te schaffen en in de plaats daarvan aan het einde van het tournooi een officieel tournooiboek uit te geven. Dit boek wordt uitgegeven in pocketformaat. Het zal 200 pagina’s tellen en bevat zowel analyses van spelers, als diagrammen en foto’s. Evenals dit met het dagelijks bulletin het geval is geweest, kan men het toer nooiboek 1973 bestellen bij de penning meester van de Hoogoven Tournooicom- missie de Heer J. H. Sonneveld. Voor 15 maart zal men het boek dan in zijn bezit hebben. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Torasund, Antwerpen; C.V. Staghound, Bremerhaven; Tor Parisa, Kopenhagen; Hein von Borgen, Flixborough; Spray, New Ross; Uithorn, Rendsburg; Ask, Terneuzen, Velsen; Apollo-I, Londen, IJ muiden; Granega, Porto Torres; Bridge- man Liverpool; Memel, Dagenham; Dio- rit, Flicborough; Westfjord, Uddevalla; Markesturn, Cont. Plat, IJmuiden; Texelstroom, Rotterdam; Amstelstroom, Huil; Eemborg, Delfzijl; Hondsbosch, Boston, Zaandam; Dyvi Pacific, Bremen; Frans W, Rotterdam, Zaandam; Oriole, Dagenham; Jean E, Londen; Larry L, Londen; Zaanstroom, Felixtown; Stör, Bremen; Smit Lloyd 18, Contplat, IJ muiden; Köln, Panama; Gabbro, Flixbo rough; M. I. Transporter I, Noordzee. De gedeeltelijk met gloeiende kooks ge vulde vulwagen wordt automatisch naar de blustoren geleid, waar één enorme douche van fijne waterstraaltjes de kooks moet blussen. Toren en wagen verdwijnen dan in een immense wolk van stoom. bus en tijdens de ontvangst in het raad huis heeft burgemeester Nielen een in leiding gehouden over de groei van het oude tuindersdorp tot de moderne ge meente met de jonge bevolking van nu. Ook werd uiteen gezet wat de visie van Heemskerk is op de gewestvorming, waar Maasbree natuurlijk ook mee te maken krijgt en die niet helemaal los te zien is van de samenvoegingsperikelen. Wethouder H. J. M. Roozen gaf een toelichting op de streekplannen, de rela ties met de nabuurgemeenten en derge lijke en hjj gaf de raad uit Maasbree het advies mee, wel degelijk rekening te houden met de omgeving in een groter verband. HEEMSKERK. Burgemeester A. J. •VI. Defesche, de wethouders H. L. J. Peulen en ir. H. W. G. Haenen, de gemeentesecretaris en een elftal raadsle den van de gemeente Maasbree bij Ven lo hebben dinsdag een bezoek gebracht aan Heemskerk, op uitnodiging van het gemeentebestuur. VELSEN. Terwijl een 31-jarige automobilist uit Obdam dinsdagavond omstreeks kwart voor tien stond te wachten voor het verkeerslicht aan de zuidzijde van de Velsertunnel, werd hij aangereden door een achterop komende auto. De bestuurder daarvan, een 58- jarige Alkmaarder, had alleen de rode achterlichten van zijn voorganger opge merkt, de verkeerslichten waren hem ontgaan. Hij botste met volle vaart op zijn voorganger, waardoor beide auto’s geheel werden vernield. De beide inzittenden van de stilstaande auto werden door de schok naar voren geschoven en sloegen met het hoofd door de voorruit. Zij hadden ernstige snijwonden over het gehele gezicht. De politie verleende eer ste hulp met snelverband, voordat zij naar het Zeeweg Ziekenhuis werden ge bracht. IJMUIDEN. Het aantal leerlinge,n van de primaire opleiding aan de ge meentelijke School voor visserij en scheepvaart in IJmuiden is de laatste jaren vrijwel stationair gebleven. Een goed bezette brugklas is belangrijk, maar vorig jaar was die niet geheel vol. BEVERWIJK. Mevrouw Th. M. J. P. Bruinsma-Schilpe, echtgenote van de burgemeester van Beverwijk, heeft gis termiddag de jaarlijkse bazar van de Stichting Recreatie Bejaarden in het pa viljoen Westerhout officieel geopend. De bazar is tot en met 10 november dage lijks van 14 okt 18 en van 19 tot 21 uur voor iedere belangstellende toegankelijk. De meeste producten die tijdens de bazar aan de man moeten worden ge bracht, zijn door de bejaarden zelf ver vaardigd. In verschillende stands treft men fraaie handwerken, speelgoed, schilder- en tekenwerk en houtdraai- werk (onder andere kandelaars) aan. De bazar -speciale attracties: een kin- dermiddag (woensdag), kienavonden en een klaverjasdrive (donderdag) sluit vrijdag met de slogan „De laatste klap is een daalder waard”. Maar tot die tijd kunnen geïnteresseerden tegen redelijke prijzen de- in Westerhout uitgestalde stukjes huisvlijt kopen, terwijl achter grondmuziek voor een gezellige entoura ge zorgt. Thevoren heeft men in een mobiele hal geluisterd naar enige uiteenzetting met betrekking tot deze Kooksfabriek II. Al lereerst heef tgesproken ir. W. H. Engel- kes hoofd ontwikkeling installaties van de hoofdafdeling Nieuwbouw .Deze merk te op, dat aan het begin van de produktie- lijn van erts en kolen tot gewalste plaat de fabrieken een zekere belasting aan het milieu geven. Het streven zal er daarom steeds naar gericht moeten zijn enerzijds te zoeken naar gesloten, goed te beheer sen, procesvoering en anderzijds naar verbeteringen in bestaande, gebruikelijke fabricagemethoden. In onderzoekcentra in het buitenland, met name Duitsland en Amerika, wordt naarstig gewerkt aan de ontwikkeling van gesloten, continu verlopende, processen. Deze worden door Hoogovens nauwlettend gevolgd, doch ir. Engelkes verwachtte, dat het nog wel zeven jaar zal duren voordat dergelijke processen industrieel „rijp” zullen zijn. Uitvoerig ging deze spreker in op een aantal technisch zaken de Kooksfabriek II betreffende. De kosten ervan bedragen 210.- miljoen. Er zijn vier batterijen van elk 27 kamers met gasreiniging. Deze zijn in staat circa 1,4 miljoen ton hoogovenkooks per jaar te leveren. Er zullen in totaal 200 man werken, zodat voor deze fabriek per medewerker onge veer 1.- miljoen is geïnvesteerd. Ir. A. K. Vroege, onderdirecteur pro ductie, zette uiteen, dat de bouw van de kooksfabriek op een nieuwe plaats ener zijds een grotere vrijheid inhield, doch anderzijds ook een grote gebondenheid betekende, daar met de ruimte moest worden gewoekerd. Bovendien moest de fabriek voldoen aan eisen van milieuhy giëne en arbeidsomstandigheden, welke tevoren niet waren vertoond. Allerlei maatregelen zijn genomen om te komen tot reinigingsinstallaties voor de stof en de gassen. Ook aan het gasdicht houden is veel aandacht besteed. Al die nieuwe machines en technieken eisen vakman schap en een ervarenheid die het be mannen zowel als de opleiding van de bemanning tot een zeer essentiële taak hebben gemaakt. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Rijnstroom, Shoreham; Eemsborg, Soernaess, Beverwijk; Rijnborg, Kop- mansholmen, Zaandam; Trim, Bayonne; Gulf Dane, Emden; Oriole, Dagenham; Oltul, Lulea, IJmuiden; Aardenburgh, Delfzijl; Belgulf Progress, Norrköping; Gabbro, Flixborough; Kernsness, Mo-I- Fama, IJmuiden; Pamela-C, Londen, IJ muiden; Otto, Bremen; Valiant, Londen, IJmuiden; Burtonia, Gunness; Elbe Ore, Monrovia, IJmuiden; Tor Anglia, Go thenburg; Jan Haan, Shoreham, IJmui den; Boekanier, Londen; M. I. Transpor ter, Noordzee; Brigitta, Rotterdam, IJ muiden; Prinsenborg, Hamina, Bever wijk. In Maasbree heeft men met buitenge wone interesse de strijd van Heemskerk voor het behoud van de zelfstandigheid gevolgd, want ook deze gemeente wordt met samenvoeging bedreigd. Toen in fe bruari van het vorige jaar de Heems kerkse zelfstandigheid een feit werd, no digde men omiddellijk burgemeester H. Nielen uit om in hem de Heemskerkse bevolking te eren en hem een hoge carnavalsonderscheiding uit te reiken. In die eerste dagen van vreugde kon burge meester Nielen geen tijd vinden om naai Maasbree te gaan, maar later gebeurde dat alsnog. Hij heeft daar toen veel over Heemskerk verteld en de raad wilde het nu zelf allemaal wel eens zien. Dinsdagmorgen kwam men met een In het jaarverslag over 1971 wordt gewezen op de invloed van publikaties in de krant over de zeevaart.Sommige ouders menen, verwijzende naar sombe re berichten over de koopvaart, dat het niet juist is dat de schooi reclame blijft maken bij de werving van leerlingen. In elke klas zitten gemiddeld vier jongens die nu al weten dat zij naar de visserij gaan en, volgens het verslag, zal dit wel verband houden met de uitbreiding van de vissèrijvloot met enkele fraaie sche pen (welk feit eveneens in de krant stond). De manier waarop de leerlingen exa men moeten doen voldoet niet: men zou over moeten gaan tot het instellen van een schoolexamen. Het aantal aanmeldingen voor stuur lieden kleine handelsvaart, kustsleep- vaart en zeevisvaart was goed. Opnieuw is gebleken hoe moeilijk het is om leraren aan te trekken voor deze school. Een van de leraren wist al na een week dat hij de moeilijk te hanteren jeugd niet aan kon; een andere leer kracht kon na acht maanden een be trekking krijgen die beter gehonoreerd werd; beiden namen ontslag. Omdat onmiddellijke vervangers er niet waren, hebben deze mutaties de taken van de overgebleven leraren aan zienlijk verzwaard. Door diverse omstandigheden ontstond de noodzaak enkele lestijden van ver schillende groepen leerlingen te combi neren; de gemiddelde bezetting werd zo doende gunstig beïnvloed. Waarschuwend klinkt: „Indien de be- leidsombuigende maatregelen om de ge middelde bezetting met vijf percent op te voeren niet soepel worden toegepast, zullen er voor deze school onverant woordelijke combinaties moeten plaats vinden”. Wat de herkomst van de leerlingen betreft: 12 kwamen uit Amsterdam, 19 uit Beverwijk, 23 uit Haarlem, 24 uit Heemskerk, 162 uit Velsen; de avond school en de dagschool hadden in totaal 336 leerlingen. Aan diverse rijksexamens namen deel en slaagden: Stuurman zeevisvaart deel I vooropleiding 5-4; motordrijver zeevis vaart vooropleiding 4-2; stuurman zvv volledig 2-2; stuurman kleine handels vaart 20-15; aanvulling stuurman zw 2-1; aanvulling stuurman kleine han- VELSEN Een vijfjarig meisje dat dinsdagmiddag op het Gijzenveldplant- soen plotseling de weg overstak werd aangereden door een vrachtauto, die be stuurd werd door een Haarlemmer. Toen het meisje overstak kon de chauffeur haar ondanks krachtig remmen niet meer ontwijken. Zij werd tegen he tweg- dek geslingerd en kreeg een linker bo- venbeenfractüur en een gebroken boven kaak. Door de Ongevallendist is zij naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Een 20-jarig meisje dat dinsdagochtend op haar bromfiets op de Schulpweg reed, zag te laat een geparkeerde auto. Zij botste er tegenop en kwam te vallen. Een achter op komende bromfietser kon haar niet meer ontwijken en reed haar aan. Het meisje is door de Ongevallen dienst naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht en heeft vermoedelijk een gebroken been. delsvaart 11-11; radiotelefonie 16-16; motordrijver zvv 34-23; motordrijver kleine handelsvaart 39-27; voorlopig di ploma scheepswerktuigkundige nihil; stuurman kustsleepvaart 4-4. De leerlingen van de vooropleiding wonen thuis bij de ouders; leerlingen van de voortgezette opleiding wonen hetzij bij ouders thuis en forensen dan, of hebben kosthuizen in IJmuiden. Er is nog altijd een wens naar een internaat. h '««1 r" KHWHlHHieU

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5