Documentaire foto-expositie schilderijen Pieter Bruegel INKTVISSEN IN AQUARIUMBAK Koersen in Hilversum Personeel in handel besprak sociaal contract Folksongs in Alpha XXL Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. Voorwaarts Kinderzegels Actie O. I. G. Jeugd EHBO O Citizen. 1111 panty 6 In Stadskantoor van Beverwijk Concert N.P. Orkest in Vredevorstkerk The Go-In-Band met nieuw repertoire MARKTBERICHTEN Dierenbescherming in De Zandkraai de panty voor de maten 46-48-50 1 I «”■'4 I EXAMENS WOENSDAG NOVEMBER 8 1972 Mi» Landschappen Karakteristieke bijnamen ■f IVlet behulp van komputers ontwikkeld volautomaties horloge met dag- en datumaanwijzing, beslist waterdicht. Tikgetal:21.600 per uur BEVERWIJK In het Stadskan toor zal van 13 november tot en met 11 december een documentaire ten toonstelling worden gehouden over leven en werken van de zestiende- eeuwse schilder Pieter Bruegel de Oude. Het is een reisexpositie van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, die chronologisch is opgezet en zowel fotografische afbeeldingen bevat van totale schilderijen als detail- vergrotingen, zodat men een goed inzicht krijgt in het werk van Brue gel. De foto’s, zowel in kleur als zwart-wit zijn gemaakt door een van Europa’s meest bekende kunst- fotografen, Max Seidel. (hoe hoger hoe preciezer), 21-steens, in edelstalen kast met modieus armband. Japanse precisie. 225 DE HELFT van de woonkamer is afgeschoten met een hangend plastic gordijn. In de wazige we reld daarachter borrelt en blub bert het in buizen en bakken, een geheimzinnige wereld van het diepzeeleven. In één van die bakken groeit iets unieks: jonge inktvisj es van drie maanden, hier in Haarlem geboren uit de eieren die de eigenaar van dit dienzee- aquariumparadijs de heer Kool, van zijn vakantie meenam. - -v V - Boeren-Bruegel s a 1 voor- door en (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer correspondenten) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE Z ImpoxtMic ,z. (Van een onzer verslaggevers) (In de gouden verpakking) The Go-ln band uit Heemskerk. Henk Molhoek, Bert Droge, Wouter Droge, Bernard de Groot, Ton Heus, Ro land Helmer en Willem Hoog. Antink dat weer Van guppies, ergens BEVERWIJK. De Katholieke Bond van Personeel in de Handel, kring IJ- mond, heeft dinsdagavond in Bellevue zijn jaarvergadering gehouden. De be langstelling had groter kunnen zijn. Het bestuur was toch optimistisch gestemd, want uit bezuinigingsoverwegingen had men deze vergadering maar enige jaren overgeslagen. Groenteveiling: Andijvie 12-46, bloem kool 20-75, bospeen 28-72, breekpeen 10- 24, boerenkool 20-32, groene kool 18-32, knollen 8-48, prei 18-38, sla 7-18, spina zie 6-95, spruiten 45-92, tomaten 64-120, uien 34-44, waspeen 32-42, witlof 170- 185. BEVERWIJK. Streekgenoot Eduard zal op vrijdag 10 november een folk- songprogramma verzorgen in de sociëteit Alpha aan het Moensplein. De sociëteit gaat om acht uur open, maar het optre den begint om negen uur. De prijzen zijn gedurende de actie uitgestald in de etalage van de AM- RO-bank. De baten van de actie ko men geheel ten goede aan OIG, van daar dat de stichting zegt erg blij te zijn met het initiatief van de Kenne- merlaanwinkeüers. De drumband „Voorwaarts” uit IJ- muiden is zonder tamboerinstructeur en nodigt een ieder die er voor voelt, naast de instructeur van het blazers- korps, de leiding van de tamboers op zich te nemen, uit contact met de korpsleiding op te nemen. „Voorwaarts” repeteert elke vrijdag avond in het vaste oefenlokaal in de Snelliusstraat, waar gegadigden wel kom zijn. Zij kunnen ook contact opnemen met het secretariaat in de Cypressestraat 31 in IJmuiden. Liefhebbers om een partij mee te blazen of te trommelen kunnen zich daar eveneens opgeven, want nieuwe leden voor verdere uitbouw van het korps, zijn van harte welkom. het adres van de jubilaris, die bovendien nog een cadeaubon kreeg. Voorzitter E. J. Magdelijn zag zich in zijn functie herkozen, terwijl de heer De Bont als nieuw bestuurslid werd geko zen. Het districtsbestuurslid Gottmer hield hierna een inleiding over het Soci aal Contract en de Federatie van de Vakcentrales. De expositie zal de nadruk leggen op het feit, dat Pieter Bruegel de Oude de mens in zijn vele schilderijen en gravu res centraal stelt. Hij maakte van zijn mensen echter geen helden, geen „deftigaards”. De figu ren van „Peer den Drol”, zoals Bruegel ook wel werd genoemd, zijn zwoegers. Zij verdienden het brood in „het zweet huns aanschijns”! Maar het waren ook mensen, die het zo zuur verdiende geld even gemakkelijk weer uitgaven aan feestvieren, eten en drinken. Hij en zijn vrouw zijn enthousiaste diepzeednikers, d“ vakantie wordt bijna half onder water doorgebracht en rond de tent stapelen zich de schatten uit de zee dan op, om in speciale bakken met zuurstofcylin- dertjes mee naar huis genomen te worden. „Tijdens deze eerste vakantie hadden we nog geen zuurstof bij ons en heeft mijn vrouw de hele weg in de auto met haar voet op een lucht- bedpcmpje moeten pompen” zegt de heer Kool. Twee leden waren 25 jaar lid van de plaatselijke afdeling. Dit waren de heren W. de Ruijter en Heeremans uit IJmuiden. Laatstgenoemde was verhin derd. De heer De Ruijter kreeg naast waarderende woorden van de voorzitter, het zilveren bondsinsigne opgespeld. Namens het hoofdbestuur bracht oak de heer Gottmer zijn gelukwensen over aan Met ingang van deze week wordt de aandacht van het winkelend pu bliek in de Kennemerlaan gevestigd op de gehandicapte medemens. Vijf enveertig winkeliers zullen aan elke klant die een minimum bedrag van vijf gulden besteedt een lot verstrek ken van de Stichting Ontspanning Invaliden en Gehandicapten (OIG). Aan het eind van de actie, op 3 januari 1973, zal er een prachtig prij zenpakket worden verloot, dat onder meer een draagbare televisie, een filmpakket dat uit een projectieappa- raat, een filmcamera, een filmprojec tor, projectietafel en de eerste film bestaat, en een dames- en herenrij wiel, omvat. In hun paasvakantie doken ze in Zuid-Frankrijk inktvisseneieren op, die wel in Nederland uitkwamen maar na zes weken doodgingen. Met een tweede lading van de zwarte bes achtige snoeren, nu gevonden langs de Bretonse kunst, waar ze bij het grote verschil tussen eb en vloed aanspoelden, ging ’t beter. De familie Kool heeft er nog een stuk of twin tig, nu drie maanden oud, iets wat naar hun weten nog niet eerder ge presteerd is. Zelfs een overheveling in een andere bak lukte. Ze zwommen zich eerst kapot, maar wonder boven ADVERTENTIE HILVERSUM. De uitslagen van de dins dag te Hilversum gehouden koersen zijn: Apolloprljs 2000 meter met autostart: 1. Ka- miel (S. van Leeuwen) 1.24,3 2.48,5, 2. John Spencer, 3. Iris Zorgenest. Toto winnend 2,90, plaats 1,80, 2,20, 2,70, koppel 8,10, trio 639,60. Ërosprijs (le afdeling) 2440 meter. Met auto start. 1. Johannes Trix (E. Leeman) 1.24,6 3.26, 5, 2. Ida Roodnoot, 3. Jacob Areta. Toto winnend 18,80, plaats 4,60, 3,90, 3,80, koppel 21.20. Aresprijs 2000 meter met autostart 1. Inneke Pluto 1.26,9 2.53,8, 2. Jorri Buitenzorg, 3. Jaguar Gregor. Toto winnend 9,40, plaats 2.20, 1,60, 1,90 koppel 13,30, trio 183,30. Eolus- prljs le afdeling 2040 meter: 1. Elcid d’Aster (H. Pools) 1.24,8 2.54,7, 2. Intrepide, 3. Isna- tbaa. Toto winnend 16,40, plaats 4,10, 3,20, 2,30, koppel 9,30. Eosprljs 2040 meter: 1. Faola HoUandla (W. Geersen jr) 1.24.3 2.50.3, 2. Rolgapluto Gerda, 3. Ina van Hovl. Toto winn 11.60 pl 3.50 2.80 1.60 koppel 19.60 trio 407.50. Eolusprijs (2e afdeling) 2040 meter: 1. Ivonne Hanover (H. Pools) 1.25,3 2.55,7, 2. Izmir, 3. Isi’s Juweel. Toto winn 5.70 pl 1.10, 1.20, 1.40 koppel 8.30. Ateprijs 2000 meter: 1. Idaha (M. Pool» Jl.24.0 2.48.0, 2. Janco v.d. Lente, 3. Ivan. Toto winn 7.90 pl 3.30 4.50 6.10 kopp 14.20 trio 2096.50. Ërosprijs (2e afdeling) 2440 meter met autostart: 1. Gravin v d Golf (M. Pools) 1.26,6 3.28.8, 2. Jolanda H, 3. Ineke R. Toto winn 18.30 pl 8.10 4.10 kopp 68.50. Amorprijs 2000 m met autostart: 1. Hein van Polsbroek (W Strooper) 1.21,9 2.43,8, 2. Giovanni, 3. Godfried - - - - - 3,40. 2440 wonder kwamen ze erboven op met antibiotica. Het zijn niet de „octopussen” van de plaatjes. Officieel heet-ie de „sae- pia officinalis”, de zeekat. Hij kan zo’n 90 cm worden maar de omstan digheden in de bak zijn natuurlijk niet ideaal. De heer Kool wil ze op een paar na aan zee-aquaria schen ken. Enthousiast praat hij over zijn „pleegkinderen”. Vertelt dat het geen vis is, maar een weekdier, verwant aan de schelpdieren. „Zijn rugschild vind je in de kanariekooi, je weet wel die witte stukken. In het Engelse heet- ie ook cagebird-friend. Het is het hoogst geëvolueerde weekdier, erg in telligent. Ze hebben proeven gedaan: in de ene hoek van de kamer een bak krabbetjes, in de andere een octopus, 's Nachts klom hij eventjes „over”. „Ze zijn bepaald niet agressief te noemen. Je moet natuurlijk niet ’s nachts in de armen van een octopus van twee meter die worden wel wat groter t- terecht komen.gebio logeerd staren we met hem door de glasruit. „Ze hebben een fabelachtig vermogen zich aan te passen met hun kleuren. Als ze kwaad worden blazen ze zich op en op hun achterlijf ver schijnen twee „nep” ogen, pigment- vlekken. Heel imponerend.” Hoeveel armen heeft-ie? „Tien. Twee zitten in een huidplooi en schieten dan als tentakels naar voren om de prooi te vangen.” En dat beruchte „inktspui- ten”? Doen ze als ze bang zijn, en ze twijfeid geïnspireerd geweest door de werken van Jeroen Bosch. Die invloed van Bosch is vooral merkbaar in het oudere werk van Bruegel. Het is grotesk en vol wilde fantasiën, maar meer rea listisch en soms ook humoristisch. Een van zijn volmaaktste comedies wordt vertoond in de beroemde voorstel ling van een boerenbruiloft. Dit schil derstuk op paneel met een afmeting van 114 x 163 cm, is vermoedelijk geschil derd in 1568.’ Het berust thans in het Kunsthistorisch Museum te Wenen. Waarschijnlijk is er echter geen sprake van een bruiloft, maar van een oogst feest. De bruid zou hierbij een zoge naamde oogstbruid zijn, gekozen uit een van de vrouwelijke arbeiders. Op de EHBO cursus voor de jeugd, die het Jeugd Roode Kruis in Velse met ingang van 13 november organi seert, kunnen nog enkele deelnemers worden geplaatst. De cursus wordt gehouden op maandagavond van zeven tot acht uur in „De Slingermuur,” dat fraaie boerderijtje op de hoek van de Zeeweg en de Heerenduinweg. Deze EHBO cursus is bedoeld voor veertien- en vijftienjarigen. Zij is gratis, alleen voor het cursusboekje wordt een vergoeding van vijf gulden gevraagd. Belangstellenden kunnen zich op de cursusavond aanmelden. Hij heeft in hoofdzaak lagere die ren uit de zee, vrijwel geen vis. „Dat is visueel wel mooi, maar meer ook niet, ze planten zich hier niet voort, je hebt geen generatieverloop. Maar die lagere soorten doen dat wel, je kunt er veel meer mee experimente ren”. De heer Kool vraagt zich af of er nog meer mensen in Nederland in de inktvissen geïnteresseerd zijn. Zo ja, Iaat u dat dan even aan de redactie van deze rubriek weten, dan geven wij het wel door. Omstreeks 1557 gaat Bruegel zich ook toeleggen op het schilderen van land schappen en het tekenen van Cock be gint dan wat op de achtergrond te geraken. Tien jaar lang vormen die landschappen veelal schilderijen met een moraal, het hoofddoel in Bruegels leven. Een van die schilderstukken is „Dulle Griet”. De voorstelling op het schilderij hangt nauw samen met de gedachtenwe reld van Joeroen Bosch. Je zou de naam „Dulle Griet” kunnen vertolken als „hel leveeg”. De dulle griet op het schildere, is dezelfde vrouw die in „De Spreekwoor den” de duivel op het kussen bindt. Sterk bewapend verschijnt ze hier in de hel, terwijl ze haar buit onder de arm meevoert. Achter haar een leger vrouwen, die duidelijk af rekenen met de duivel. HEEMSKERK Wie een cursus die ren EHBO wil gaan volgen kan zich vrijdagavond naar het buurthuis De Zandkraai spoeden, waar de afdeling Velsen en omstreken van de Dierenbe scherming een informatiebijeenkomst over een dergelijke cursus belegt. Het komt regelmatig voor, dat dieren plotseling een ongeluk krijgen en wat doe je als je niet weet hoe je moet helpen? Bij voldoende belangstelling wil de afdeling Velsen e.o. na de cursus in Heemskerk dieren EHBO-posten gaan inrichten om snel hulp te verlenen bij een ongeluk. De bijeenkomst in de Zandkraai be gint om acht uur. Detail van de achtergrondschildering van de „Volkstelling te Bethlehem” van Pieter Bruegel. Het schilderij hangt in het Koninklijk Museum van Schone Kunsten te Brussel. BEVERWIJK. De noteringen op de bloemenveiling waren maandag: Anjers 20-54, tros anjers 160-240, an- thurium 65, chrysanten 85-210, jaar rond 170-245, per stuk 26-58, fresia 90-235, gerbera 30-60, iris 85-140, lelie per tak 90-175, nerinen 20-140, crispa 15, orchi dee 40-320, roos 20-60, babyroos 20-55, tulpen 20-47, achmea 450-730, azalea 335, begonia 180-240, cyclamen 170-460, poi- settia 195-700, gloxinia 240-320, herts hoorn 240, kalanchoe 55-85, pot chrysant 55-75 st. paula 85, gem. planten 60. VELSEN-NOORD. —Na het grote succes van de feestavond op 3 juni j.l. van de nieuwe Heemskerkse formatie The Go-In-Band komt op zaterdagavond 11 november in het centrum De Schouw een herhaling. The Go-In-Band, die voornamelijk in het oosten van ons land successen boekt, wil op deze bijeenkomst alle vrienden en bekenden en andere belangstellenden het nieuwe repertoire aanbieden. Tijdens de bijeenkomst expo seren drie kunstenaars uit de IJmond, M. Gonzales Abuin - houtsnijwerk, Fuchs van Son - schilderijen en Jan Heines - boetseren, hun werk in de foyer van De Schouw. van S. Toto winnend 11,10, plaats 4,20, 2.20, koppel 11,40, trio 728,40. Aegirprijs m.: 1. Jackal Hanover (R. Krant) 1.28,7 3.38,1, 3. Keizerin Myrla, 3. Kabbes du Bois. Toto winnend 9,20, plaats 1,70, 1,40, 1,60, koppel 14,60. Totalisatoromzet 333.285. In tegenwoordigheid van de districts- bestuurder, de heer F. Gottmer, heeft voorzitter F. J. Magdelijns een woord van welkom tot de leden gesproken. Hoewel men geen ledenbijeenkomsten heeft gehouden is het bestuur toch op verschillende fronten actief geweest. Er zijn vele adviezen aan de leden gegeven die om raad kwamen vragen ten aanzien van vele actuele vraagstukken. Het le dental Is teruggelopen: 74 leden hebben de vereniging om een of andere reden verlaten en 67 nieuwe leden kwamen de opengevallen plaatsen weer innemen. Men telt nu 158 leden. lijk aandoend landschap, valt het be klemmende, dat de scheppingen van Bosch zo karakteriseert, hier bijna ge heel weg. Indien zich vraagstukken voor de le den voordoen ten aanzien van hun werkgever heeft het afdelingsbestuur van het hoofdbestuur mandaat gekregen deze gevallen zelf tot een oplossing te brengen. Men heeft hier verschillende goede resultaten mee bereikt. Men had ook de afdeling Mercurius van het NW uitgenodigd, om gezamenlijk over het Sociaal Contract van gedachten te wisse len, maar Mercurius liet verstek gaan. Op jacht naar levende krabbetjes. vergiftigen zichzelf ermee. Dan kan ik als de donder naar Zandvoort om nieuw water te halen”. Zijn hobby vergt wel wat. „Maar als het goed gaat wordt je ook fana tiek. Ze eten alleen levend voedsel, dus ik sta elke zondag op de pier in IJmuiden, krabbetjes vangen, de winter worden Kreeftjes haal ik in brak water bij Zaandam, garna len weer in Zandvoort. En dan de bak, o, je moet zo voorzichtig zijn. Ze zijn ontzettend gevoelig voor metaal- zouten, alles wat kan oxideren is nadelig. Deze bak is van asbest be ton.” Van het leven van Bruegel de man die „zoveel mensen in zijn schilderijen deed” is niet veel bekend. Hij is de oudste uit het vermaarde schildersge- slacht, van daar dat hij het bijvoegsel „De Oude” kreeg. Zijn bijnamen zijn echter karakteristiek voor het oeuvre: Boeren-Bruegel, Peer den Drol en Vie- zen Bruegel. Bruegel is geboren tussen 1525 en 1530. Als geboorteplaats noemt Van Mander het dorp Bruegel bij Breda. Andere kunsthistorici menen echter, dat het Antwerpen moet zijn geweest. In 1552 vertrekt de schilder evenals zoveel kunstenaars uit zijn tijd naar Italië. Als Bruegel in 1555 weer terug is in Antwerpen, neemt hij contact op met de prentverkoper Hieronymus Cock, die hetzelfde jaar nog een serie grote land schappen uitgeeft naar tekeningen van de schilder. In een tweede reeks verschijnen de Vlaamse stadjes en dorpjes. En als dan in de vijftiger jaren van de zestiende eeuw de belangstelling groeiende is voor het satirische en demonische in de wer ken van Jeroen Bosch, weet Cock ook Bruegel te bewegen prenten in deze trant te gaan vervaardigen. Monsters, lopende kruiken vogels belaagde uilen vullen de prent „De bekoring van Antonius”. Maar door dat Bruegel zijn gedrochtelijke figuren een achtergrond geeft van een natuur- In 1566 verschijnen de eerste werken van het laatste door Bruegel beoefende genre. Hij dankte er zijn bijnaam Boe ren-Bruegel aan. De bonte kleurmengeling op deze schilderstukken zijn een getrouwe weer gave van het Vlaamse boerenleven uit die tijd. En juist deze werken zijn door latere schilders steeds opnieuw gecopieerd en aangepast door nieuwe composities. De boerendans is een van de eerste werken van dit genre. Het is een paneel van 119 x 157 cm en is ook bekend onder de naam Bruiloftsdans. Het berust thans in het Institute of Arts te Detroit. De laatste jaren van zijn leven schil dert Bruegel nog een aantal stukken met een moraliserende betekenis. Achter eenvolgens verschijnen dan Luilekker land (München, Alte Pinakothek); Kreupele Leprozen (Parijs, Louvre); In de sloot vallende stoet blinden (Napels, Museum) En dan als hij op het hoogte punt van zijn roem is gekomen, sterft Bruegel op 5 september 1569 te Brussel. UTRECHT. Geslaagd voor docto raal diergeneeskunde mejuffrouw E. A. van Meurs, Bennebroek; F. van de Wou- de, Heemskerk, In september zijn ze natuurlijk al bij u aan de deur geweest, jongens en meisjes die op ontwapenende wijze kwamen vragen of u nog een collec tie kinderzegels wilde kopen. Natuur lijk heeft u dat gedaan, want u wist dat u daarmee het goede doel van de kinderbescherming steunde. Er zijn overigens altijd mensen di bij zo’n plotselinge vraag onmiddellijk „nee” zeggen en zich later bedenken Misschien was u wel niet thuis toen er aangebeld werd en kon u zodoende niets kopen. Wellicht heeft u nu al gemerkt dat u eigenlijk zegeltjes te kort komt. In al deze gevallen had u al vanaf gisteren terecht gekund in de hal van het postkantoor aan het IJmuidende Marktplein ,waar in een speciale stand weer stapels kinderzegels en vel soorten kerst- en nieuwjaarskaarten liggen te wachten. Deze stand, be volkt door vrijwilligsters, staat er tot eind december, elke werkdag van ne gen uur ’s morgens tot één uur ’s middags. Totaal overbodig (want u weet het natuurlijk al) vertellen wij nog eve dat u door de koop van deze zegels en kaarten een beetje meer levens vreugde kan brengen in het leven van vele gehandicapte kinderen. BEVERWIJK. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest concerteert op woensdag 20 november in de Vrede- vorstkerk aan de Laan der Nederlanden. Het concert, dat om 20 uur begint, wordt gedirigeerd door Yves Prins. Als soliste treedt op Emmy Verhey, de be kende violiste. Op het programma staan werken van de Fransen Berlioz, Saint- Saëns en Bizet. Bruegel heeft fantastische genrestuk ken gemaakt, bijbelse voorstellingen, landschappen en taferelen uit het boe renleven. Aan dit laatste genre heeft hij xijn „Boeren Bruegel” en zijn wereld vermaardheid te danken. Hij is in vele opzichten een baanbreker en vernieuwer geweest. Zijn genialiteit ligt echter niet zozeer in het scheppen van nieuwe gen restukken of in het introduceren van nieuwe kunstelementen, dan wel in het uitbuiten van vondsten van zijn gangers. Zijn meesterlijke prenten zijn onge-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6