Protest tegen hoogbouw Abortuskliniek behandelde in anderhalf jaar 5000 patiënten MOGELIJK BINNENKORT LIBERALE SOCIËTEIT IN BEVERWIJK VVV-kantoor in in zicht NS-hal Sterrenshow in sporthal s in Oosterwijk-Zuidbroek bewezen „STIZO” heeft bestaansrecht ■wv Vs! Contact natuurbescherming in geweer BEA-HUIS WIL TAKENPAKKET IN NIEUW PAND UITBREIDEN Stemmogelijkheden voor verkiezingen Prof. Polak spreekt maandagavond in Bellevue VERBOUWING MOET BEGIN VOLGEND JAAR GEREED ZIJN SANS ATOUT Eerste prijzen voor leden Turnlust „Oneerlijke concurrentie door Dorpshuis” NOVEMBER 7 WOENSDAG 8 1972 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) Gezinsgrootte Positief Medewerking Toekomstdroom Concurrentie Uit de boot 1 t Bokkesprongen Exc/usieve couture (Van een onzer verslaggevers) Contact Na- Noord-Holland HEEMSKERK tuurbescherming heeft aan de gemeente Heemskerk een brief gestuurd, waarin men protesteert tegen de aan de oost zijde van het bestemmingsplan „Oosterwijk-Zuidbroek” geprojec teerde torenflats van veertien woonlagen. Volgens het Contact Natuurbescherming zal deze hoog bouw het landschap ten noorden en ten oosten van het plangebied ern stig aantasten. BEVERWIJK Begin volgende maand bestaat de Stichting Zwanger schapsonderbreking Noord-Holland, beter bekend als het BEA-huis, ander half jaar. In die periode zijn door de zes part-time aan het BEA-huis ver bonden artsen ongeveer vijfduizend vrouwen behandeld, wat neerkomt op zo’n tien ingrepen per dag. Vijftig tot zestig percent van de tot nu toe behandelde patiënten is afkomstig uit het buitenland, voornamelijk uit Bel gië, Duitsland en Frankrijk. Complicaties (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De VVV Bever- wijk-Wijk aan Zee schijnt er in ge slaagd te zijn in de plaatskaarten hal van het NS-station een kan toortje te „bemachtigen”. De teke ning van de gewijzigde situatie in het plaatskaartenkantoor wordt momenteel door de Nederlandse Spoorwegen bestudeerd. WV- voorzitter J. Bolhuis verwacht binnenkort de goedkeuring van de NS. Na een verbouwing kan het nieuwe VVV-kantoor nog voor de start van het Hoogovenschaaktoer- nooi in gebruik worden genomen. „Geweldig, is het niet!”, vroeg voor zitter Bolhuis enthousiast. BI (Van een onzer verslaggeefsters) zouden (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 3 t MARKTPLEIN 7 IJmulden gemoeid met het vooronderzoek en de nacontróle”. Hieraan wordt meegewerkt door Ben Cramer, Ria Valk, Ab Hofstee, het Low land Trio, The Crocksons, The Bentley Sisters en het veertien leden tellende orkest vair Freddy Golden. De kaartverkoop start vanaf maandag 20 november bij het reisbureau „Orion”. De maxitnum-zwangerschapsduur die de kliniek met betrekking tot de ingreep handhaaft, is gesteld op tien weken. Na die tijd is geen abortus via de door de kliniek toegepaste „afzuigmethode” meer mogelijk. De heer Kause: „De gemiddel de leeftijd van onze patiënten ligt rond de dertig jaar. Het motief voor abortus is veelal het feit, dat men het gezin compleet acht. De gezinsgrootte bedraagt in die gevallen gemiddeld nog geen twee kinderen”. BEVERWIJK. Turnlust Beverwijk heeft met een groot aantal jongens en- meisjes deelgenomen aan de drie-krin- genwedstrijd in Nieuw-Vennep. De zes tig deelnemers hebben de onderdelen succesvol afgewerkt. Op de lange mat behaalden de Beverwijkers drie eerste prijzen, bij het kastspringen twee, bij de balk een eerste prijs, evenals bij de laag brug, de ringen en het rek. BEVERWIJK. Het bestuur van de Beverwijkse afdeling van de VVD heeft van de algemene ledenvergadering man daat gekregen om zo mogelijk op korte termijn te komen tot de oprichting van een liberale sociëteit of gespreksgroep teneinde de leden meer politieke achter grond en informatie te verstrekken. Dit zal dan worden gedaan in samenwerking met de afdelingen Heemskerk, Castri- cum, Uitgeest en ook Velsen. Het afde lingsbestuur zal zich beraden over de manier, waarop dit het beste gebeuren kan. Geheel links in de plaatskaartenhal van het NS-station komt het nieuwe VVV- kantoor. Bij de rondvraag toonde de heer S. van Son zich niet erg gelukkig met een eventuele subsidie aan Telstar van de gemeente Beverwijk. Hij was van me ning, dat deze subsidie beter in de kas sen van de eigen noodlijdende sportvere nigingen zou kunnen vloeien. De fraktie- voorzitter, drs. A. Eiff, kon tot gerust stelling van de heer Van Son meedelen, dat de Beverwijkse raadsleden naar zijn mening hiervoor ook niet veel animo hebben. medewerking verleend aan de herbenoe ming van de heer Logger als bestuurslid van de Statencentrale. Een tijdens de rondvraag door de heer Van der Zon gevraagde discussie over dit „uit de boot vallen” van de heer Logger werd door de heer Klomp als niet elegant van de hand gewezen. De heer Klomp ging er namelijk van uit, dat het niet aangaat om over personen te spreke» als deze personen hierbij niet aanwezig zijn en zich zonodig niet kun nen verdedige.n. Hij vond het correct, als dit onderwerp tijdens de jaarvergadering in februari in aanwezigheid van de heer Logger opnieuw aan de orde zou worden gesteld. 1 c Plein 1940-1945 nr. 48 Na goedkeuring door de N.S. gaat de VVV proberen hier en daar wat geld „los te peuteren”, want ook de midden stand in het stadscentrum profiteert van een verbeterde begeleiding van de be langstellende niet-Beverwijker voor de schaakstad. „KID”, verduidelijkt de heer Kause, „is de afkorting van de wóórden Kunst matige Inseminatie Donor. Dit houdt in, dat mannelijk zaad van diverse donors bij ons wordt opgeslagen, om vervolgens na kortere of langere tijd bij vrouwen die dat wensen te worden ingebracht. Een KID-centrum bestaat in Nederland al op een tweetal plaatsen, maar die centra zijn particuliere vestigingen, het is een nogal dure aangelegenheid. En daar willen wij verandering in brengen. We geloven niet dat we érg veel aanvragen voor KID zullen krijgen, misschien maar tien per jaar, maar wie zo’n behandeling nu wenst moet er soms twee jaar op wachten. Voor een mannensterilisatie- afdeling, die de ingreep tegen een niet exhorbitant hoge prijs kan uitvoeren, bestaat sowieso belangstelling”. In zijn openingswoord tijdens deze najaarsvergadering, welke dinsdagavond in Bodega Bellevue werd gehouden, zei de voorzitter, wethouder A. Klomp, on der meer, dat de wens van de afdeling Heemskerk om Cees Berkhouwer zo hoog mogelijk op de verkiezingslijst te plaatsen op een speciale vergadering in Breda in vervulling was gegaan. Ook werd een gunstiger opschuiving bereikt op de kandidatenlijst voor Wim Keja. Ten aanzien van het realiseren van het partijprogramma meende de heer Minderjarigen worden door de kliniek mits toestemming van beide ouders is verkregen niet geholpen. De direc teur: „Soms ligt het wat moeilijk. Meis jes van 15 jaar wensen abortus, de ouders weigeren hun fiat daaraan te verlenen. Wij bemiddelen dan in samen werking met de huisarts om de ouders er alsnog toe te bewegen, hun dochter toestemming voor de zwangerschapson derbreking te verlenen. Vaak is dat wer ken op zeer korte termijn: de meisjes durven thuis niet te vertellen, dat ze in verwachting zijn. En zo’n periode van tien weken is snel verstreken”. De VVV ziet het nieuwe kantoortje (ongeveer 3 bij 4 meter) niet alleen als een toeristisch informatiecentrum, maar tevens als een public-relationcentrum van Beverwijk. Zo denkt men o.a. aan het verwijzen naar vrij zijnde kamers en aan misschien wat gemeentelijk voorlichtingsmateriaal uitreiken. Een ge sprek hierover met wethouder P. Sigon (voorlichting) en A. Klomp toen nog Openbare Werken) heeft reeds plaats gevonden. De NS, blij met de bezetting van de ruimte met als gevolg een wat grotere bezettingsgraad door het publiek van de hal, werken volledig mee om het VVV- kantoor tot half één 's nachts open te houden. De deur van het kantoortje zou dan op slot gaan als het personeel van de NS-baliehal, na vertrek van de laat ste trein, naar huis gaat. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de WV voor het nieuwe kantoor een permanen te kracht gaat aantrekken. Mogelijk dat De prijs die voor de ingreep moet worden betaald, wordt voor een gedeelte in een fonds voor minder draagkrachti- gen gestort. „Als patiënten geen 400 op tafel kunnen leggen en toch abortus wensen, wordt de ingreep door ons om Een woordvoerder van de VVV: „We hebben inderdaad sinds de kliniek is opgericht, een groeiende stroom buiten landers te verwerken gekregen, die zoe ken naar huisvesting in de directe omge ving van het BEA-huis. Van de zijde van pensionhouders zijn daaromtrent nooit moeilijkheden gerezen”. Het gebouw aan de Romerkerkweg, waarin dit vijfde BEA-huis in Neder land sinds de oprichting is onderge bracht, is aldus de directeur te klein geworden voor de tachtig a hon derd patiënten, die wekelijks worden behandeld. Men ziet reikhalzend uit naar een nieuw onderkomen, waarin dan te vens zo droomt het bestuur van de kliniek een KID-centrum en een af deling voor mannensterilisatie moeten worden gevestigd. Enig reëel inzicht in het kosteupatroon heeft de WV op dit moment nog niet. De verbouwing van het kantoortje, links van de balie in het plaatskaartenkan- toor, hoeft trouwens niet zo veel geld te vergen. Twee brandkasten moeten naar een nabij gelegen archiefruimte ver- ben ingediend. Voor dit verzoek moet gebruik worden gemaakt van een for mulier, dat ter secretarie van elke ge meente kosteloos verkrijgbaar is. Deze regeling is speciaal van belang voor dienstplichtige militairen, mensen die wegens werkzaamheden of een ande re oorzaak 's morgens vroeg weg gaan en ’s avonds laat thuis komen., of enige dagen van huis zijn en voor hen die na 17 oktober vanuit een andere gemeente hier zijn gevestigd. De kiezer die vermoedelijk niet per soonlijk aan de verkiezing kan deelne men wegens verblijf in het buitenland of wegens lichamelijke omstandigheden, kan stemmen bij volmacht. Ook dit for mulier is kosteloos te vekrijgen en dient uiterlijk 15 november te worden inge diend bij burgemeester en wethouders van de gemeente waar hij (de volmacht- gever) op 17 oktober in het kiezersregis- ter stond ingeschreven. De gemachtigde moet een familielid of huisgenoot zijn. Dit verzoekschrift kan ook nog uiter lijk 24 november worden ingediend, in dien de kiezer die bij volmacht wil stemmen persoonlijk ter secretarie komt, vergezeld van iedere willekeurige kiezer die bereid is als zijn gemachtigde op te treden. Beiden dienen wel in hetzelfde kiesregister te zijn opgenomen. Voor nadere inlichtingen kan men zich altijd wenden tot de afdeling ver kiezingen, stadskantoor, geopend maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 15 uur. Telefonisch: 02510-39102. „Waarmee”, aldus stichtingsdirecteur F. Kause en zijn echtgenote mevrouw A. Kause-Theuns, „de kliniek zijn bestaans recht zo langzamerhand wel heeft bewe zen. Er blijkt, vooral in het buitenland, waar het plegen van een abortus nog steeds een illegale aangelegenheid is, grote behoefte aan abortusklinieken te bestaan. Wij hebben nog nooit meege- maakt dat een vrouw, die eenmaal voor een abortus bij ons is geweest, nog eens voor eenzelfde ingreep moet terugko men. Wij verstrekken de patiënten na de zwangerschapsonderbreking informatie over betrouwbare anti-conceptiemetho- den en geven veelal een proefpakketje van de gewenste soort mee naar huis. De ze service is b(j de behandelingsprijs 400) inbegrepen. Met de eigen huisarts kan dan naderhand verder overleg wor den gepleegd”. het maar zo te noemen gesubsidieerd. Zo is het voor iedereen mogelijk, abortus te laten toepassen” De heer Kause is erg verheugd over de medewerking die de Beverwijkse be volking de kliniek tot dusverre heeft verleend. „We waren eigenlijk wel bang voor moeilijkheden, maar die vrees bleek ongegrond. Buitenlanders, die de Romerkerkweg zoeken, worden altijd prompt geholpen zonder dat men direct „viespeuk” begint te roepen. Ook van de zijde van de WV hebben we niet over medewerking te klagen”. er een wisseldienst komt tussen die functionaris en de vrijwilligers, die mo menteel in Huize Scheybeeck het huidi ge VVV-kantoortje bezet houden. Langdurig werd tenslotte gesproken over de naar de mening van een van de aanwezigen oneerlijke concurrentie van het café-restaurant in het dorpshuis De Moriaan ten opzichte van de horecabe drijven in Wijk aan Zee. De heer Linde man deelde mee, dat de betreffende wethouder, de heer J. P. Sigon, zich over deze problematiek gebogen heeft en op korte termijn met enkele maatregelen zal komen om hieraan paal en perk te stellen. plaatst worden, e en toegangsdeur wor den dicht gemaakt, één van de glaswan den wordt doorgetrokken naar het pla fond van de hal, er komt een glazen schuifloket in het glas van de balie en het plafond in het VVV-kantoortje wordt verlaagd. „De kosten bedragen in ieder geval geen dertigduizend gulden, zoals het geval was met het eerste plan van het VVV-kantoor, adt in de bagage ruimte zou komen”, zegt de heer Bolhuis. VVV-secretaris H. E. M. ter Horst ziet de toekomst van de WV iets vrolijker in dan een a_ntal maanden geleden, toen de taak van het toenmalige bestuur werd overgenomen door een groep en thousiaste Beverwijkers en Wijk aan Zeeërs. „De schuldenlast hebben we wat kun nen aanzuiveren. We kunnen geen bok kesprongen maken, maar het hoofd bo ven het water houden is o ns nu wel toe vertrouwd”, zegt de heer Ter Horst. BEVERWIJK. Professor dr. Fred L. Polak, voorzitter van DS’70 spreekt maandagavond 13 november in Bellevue aan de Breestraat over „Waarvoor staat DS’70”. Deze openbare vergadering van de afdeling Haarlem e.o. Beverwijk van DS’70 begint om 20.15 uur. Wie zich tot het BEA-huis Wendt, moet in het bezit zijn van een briefje van de huisarts. Na onderzoek wordt een afspraak gemaakt voor de behandeling. Zo’n veertien dagen later vindt de na contróle (Kause: „Complicaties komen vrijwel nooit voor”) plaats. Buitenlanders kunnen die nacontróle door hun eigen huisarts laten verrichten. Kause: „Via redactionele artikelen in tijdschriften vernemen de buitenlanders die zich uiteindelijk tot ons wenden, dat in Beverwijk een abortuskliniek bestaat. Hun eigen huisarts mag geen directe medewerking aan de ingreep zélf verle nen, maar hij mag wel een briefje aan zijn patiënten meegeven waarin hij ons de nodige informatie verstrekt. Wjj van onze kant doen hetzelfde: Belgische, Franse of Duitse vrouwen die bij ons zijn behandeld, krijgen een brief met gevens omtrent medicijnen en de door de patiënt gekozen anti-conceptie me thode mee, waarmee ze zich tot hun huisarts moeten wenden”. BEVERWIJK. Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer op 29 november aanstaande kan een kiezer op zijn verzoek worden toegestaan in een willekeurige gemeene zijn stem uit te brengen. Hij dient dan uiterlijk op 15 november bij de burgemeester van die gemeente, waar hij op 17 oktober in het kiezersregister (bevolkingsregister) was opgenomen, een verzoek daartoe te heb- Het BEA-huis aan de Romerkerkweg in Beverwijk wordt zo langzamerhand te klein voor de Stichting Zwangerschaps onderbreking Noord-Holland. Men is nijver op zoek naar een nieuw en groter onderkomen. In de brief staat ondermeer, dat er reeds vrij veel flatbouw in de nieuw bouwwijken van Heemskerk is toege past, terwijl hier ernstige bedenkingen uit sociaal oogpunt tegen zijn aan te voeren. Het landschap tussen de woongebieden Beverwijk/Heemskerk en de Zaanstreek dient zoveel mogelijk open te blijven, aldus de Natuurbescherming, en de door deze hoogbouw veroorzaakte schaalver kleining moet worden vermeden. Voor verdere motivering inzake horizonver- vuiling verwijst men naar: diverse publi- katies. „Het streekplan van het Noordzeeka- naalgebied projecteert in het oostelijk gebied een strook met de bestemming recreatie. De recreant ondergaat psycho logisch de aanwezigheid van dergelijke hoge bouwwerken waardoor het ge voel van „buiten” zijn geheel zal ont breken”. De Natuurbescherming verzoekt de gemeente van hoogbouw in dit plan af te zien en uitsluitend eengezinshuizen toe te passen. De Stichting Zwangerschapsonderbre king Noord-Holland heeft momenteel zeventien personeelsleden in vaste dienst: negen verpleegkundigen (waaron der twee broeders), vijf man administra tief personeel en drie huishoudelijke hulpen. Artsen in vaste dienst (de zes nu medewerkende doktoren hebben allen in Beverwijk of wijde omgeving een huis artsenpraktijk) is een toekomstdroom van de Stichting, die voorlopig echter nog wel niet verwezenlijkt zal kunnen worden. „Op dit moment is het hebben van eigen artsen ook nog niet strikt noodza kelijk”, meent de heer Kause. „We krij gen erg veel medewerking van huisart sen en van doktoren die aan het dokter Rutgershuis zijn verbonden. In feite is de abortus, zoals die bij ons wordt uitgevoerd, een uiterst eenvoudige in greep, die niet veel meer dan vijf minu ten vergt. Dit'afgezien van de tijd, die is HEEMSKERK. De zegelverstrek- kende winkeliers in Heemskerk biederr de clientèle op dinsdag 12 december weer een sterrenshow aan in de Heems kerkse sporthal. De stichtingsdirecteur is nogal positief over de termijn, waarbinnen de gewen ste uitbreiding van mogelijkheden van het BEA-huis zijn beslag moet hebben gekregen: „Ik hoop de zaak binnen één jaar rond te hebben. Het gaat eigenlijk alleen maar om het vinden van een pand, waarin alle onderdelen van de Stichting kunnen worden onderge bracht”. Klomp te moeten stellen, dat in de praktijk het gehele partijprogram onuit voerbaar is. Doordat geen enkele partij bij de komende verkiezingen de helft plus één zal halen, blijft het naar zijn mening bij de uitvoering van een ge deeltelijk programma en een wensen pakket, waarvoor een compromis van het haalbare mogelijk moet worden ge vonden. Voorts kon de heer Klomp constate ren, dat in de afdeling de rust is weer gekeerd na een stormachtige periode. Tevens maakte hij bekend in februari 1973 tijdens de jaarvergadering te zullen aftreden als voorzitter. Tenslotte deelde hij mede, dat ongeveer in mei van het volgend jaar het ledenbestand naar ver wachting op 100 zal komen, indien al thans de opgaande lijn in de ledenwer ving doorzet. BEVERWIJK. De uitslagen van de tweede ronde in de selectiewedstrijden van de bridgeclub Sans Atout zijn als volgt: Groep 1: 1. hr. W. PlezierJ. Beentjes 63’/2, 2. G. Zoontjesde Beer 58V2, 3. Ph. v. Groningenv.d. Poel 56Va, 4. P. RoosF. Koster 53*/s, 5. J. ZuilTh. Hoogeboom 47*/z, 6. F. v. ZalmB. de Groot 47, 7. J. BeersJ. Kool 47, 8. J. BlomJ. Nijman 46%, 9. Dms. Schipper Tabak 46, 10 hr. W. en C. Hoogeboom 45, 11. P. WelagenJ. de Lalijne 44*/2, 12. Th. Eij kingJ. Bierman 441/». Groep 2: 1. Gbr. v.d. Kolk 64*/2, 2. hr. R. HoenF. v.d. Linde 6IV2, 3. mvr. Luijdendijkhr. G. Tabak 6O’/2, 4. hr. Smitde Wit 57*/t, 5. Fam.v. Roon 54*/2, 6. Dms. ReijmerKleijn 53’/2, 7. hr. P. HilbersH. Kluft 5O’/2, 8. v.d. Lugt Nahuijssen 50, 9 D. HoogeboomBlei- jendaal 45, 10. E. SloofJ. de Vries 42*/2. Groep 3: 1. Hr. E. v.d. StolpeJ. v. Zijp 36, 2 Dms v.d. Brink—Rahusen 60>/2, 3. Fam. Jongejan 56, 4. Dms. J. en H. Pirovano 55, 5 en 6 Belterman Reijnhart 53*/2, v. BergenPoerstamper 53V2, 7. C. en Cat. Maalman 511/®, 8. Gbr. v .d. Vlugt 51, 9. Mw. HoogeboomR. C. Tabak 49*/2, 10. Dms. Portegiesv.d. Wateren 46Vi. De secretaris, de heer J. C. Doctor, maakte in zijn verlag gewag van het feit, dat er tussen de hoer J. P. Logger enerzijds en het bestuur met de overige fraktieleden anderzijds wel eens verschil van inzicht bestaat en dat de fraktiele den het uit de boot vallen van de heer Logger niet altijd kunnen appreciëren. Desondanks heeft het bestuur zich vol gens de heer Docter soepel opgesteld en ADVERTENTIE Laines du Pingouin de beroemde Franse breiwol

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7