Bodemvondsten de Romeinse en overheersing land van ons het affiche Geschiedenis van bijzonder boeiend kijkboek 100 JAAR POSTERS" Verhalen uit Angola door PAX ROMANA EN GERMAANS GEVAAR Bertus Dijk goed vertaald veel extra s in „Atlas" met 13 Winkler Prins-serie Bodemvondsten Politiek Geschiedenisles „Vrede-stichter” POSTERS zijn de laatste jaren een rage geworden, als zelfstan dige kunstvorm op de markt ge bracht. Wie koopt ze niet, althans onder de jongeren. Dat is pas het geval sinds we posters zonder tekst kennen, althans in ons land. In het buitenland bestaan er ver enigingen van verzamelaars van af het eerste uur. Het reclame- karakter van affiches bleek daar geen bezwaar te zijn als ver zamelobject te dienen. Een ver zameling echte oude posters op bouwen gaat bijna niet meer. Ze zijn te schaars. Maar daar is iets op gevonden. Wie een uitmun tend grafisch verzorgde verzame ling wil bezitten, koopt die nu gebundeld in de vorm van „100 Jaar Posters”, een uitmun tende uitgave op groot formaat van L. J. Veen’s uitgeversmij. in Wageningen. De druk is prima, de kleuren uitstekend, de inhoud bijzonder boeiend, ook voor lief hebbers van prentkunst. „DAT HET BOEK ooit is afge komen is te danken aan de hard nekkigheid van de uitgevers. De onzin, die er ondanks aller hulp in staat, komt natuurlijk uitslui tend voor rekening van de auteur”. Aldus dr. W. A. van Es in zijn woord vooraf van zijn boek „De Romeinen in Neder land”, uitgegeven in de Grote Fibula Serie van Fibula-Van Dis- hoeck in Bussum. De opmerking verraadt een ironie, die zich ge lukkig niet beperkt tot het voor woord alleen, maar dr. Van Es ook vergezeld op zijn onderzoe kingstocht naar de stoffelijke overblijfselen van het Romeinse imperialisme, dat ook ons land ordenend of wanordenend zo men wil heeft getroffen. A.W. AD. KLUITMAN-ALK- FRANS KEIJSPER. J.L. UITGA VEN- HEIN STEEHOUWER. affichekunst. Amerika volgde en in Duitsland werden voor de eerste we reldoorlog beroemde ontwerpers ge vonden. Vermoedelijk hangt dat sa men met de Duitse hang naar symbo liserende stijlen, die in de affiche kunst vaak goed toepasbaar zijn. Drie zilveren steelpannen versierd met reliëfs, gevonden in Beek. Rijks- museum Kam, Nijmegen. voortgebracht; zij waren in de senaat in Rome niet vertegenwoordigd. Als men ze in Rome aantreft dan zijn ze gardesoldaat of ruiter van de keizer lijke lijfwacht. Juist wegens hun mi litaire kwaliteiten waren Bataven en Kaninefaten in het gehele rijk be kend. Maar ja, ook aan dat rijk zou een einde komen. De stille getuigen ervan hebben ons in elk geval boeiende literatuur opgeleverd. HET LIGT NIET voor de hand dat de bewoners van een land dat stelsel matig met napalm wordt gebombar deerd in de gelegenheid zijn hun ge dachten op papier te zetten. Als in zo’n land bovendien de gewassen, waarvan de mensen moeten leven door ontbla- deringsmiddelen op de akkers sterven, kan men nog minder literaire animo verwachten. II Eigenlijk vindt men een hele eeuw weerspiegeld in deze 96 posters, een eeuw waarin alles snel is veranderd en dus eveneens de affichekunst, die soms blijkens dit boek ontwer pen heeft opgeleverd, die in geen enkele opzicht voor beroemde schil derijen uit deze zelfde epoche behoe ven onder te doen. Een heerlijk kijk boek is het geworden, deze „100 Jaar Posters.’ DE GESCHIEDSCHRIJVER Tacitus verhaalt hoe Cerialis de overwonne nen toespreekt: „Voor mij hoeft welsprekendheid niet, ik demonstreer de voortreffe lijkheid van het Romeinse volk altijd met wapens. Maar omdat woorden voor u blijkbaar belangrijk zijn en omdat u goed en kwaad niet afweegt naar wat ze zijn maar naar wat oproerkraaiers er over beweren, wil ik ook graag een paar woorden zeg gen. En nu de oorlog toch voorbij is. kunt u er beter maar goed naar luisteren, voor mij is het niet zo belangrijk. De Romeinse legeraan voerders en commandanten zijn uw land en dat van de overige Galliërs nooit met zelfzuchtige bedoelingen binnengekomen, maar alleen omdat uw voorvaders hun hulp inriepen. Die voorvaders van u waren door hun onderlinge onenigheid aan de rand van de afgrond gekomen en boven dien hadden de Germanen, die zij te hulp geroepen hadden, hen zonder verschil te maken tussen bondgenoot en vijand tot slavernij gebracht.” En verder: „Wij zitten niet aan de Rijn om Italia te beschermen, maar om er voor te zorgen dat geen tweede Ariovistus zich van de heerschappij over Gallia meester maakt. Of denkt u soms dat Civilis met zijn Bataven Van die civilisatie vinden wij nog vrij veel terug in 'onze bodem. Ro meins Nederland heeft nooit, zo stelt dr. Van Es, tot de culturele „inner circle” van het imperium behoord. Daarvoor lag het te excentrisch. Di recte contacten met het mediterrane kerngebied waren er wel. Nederland heeft vooral op provinciaal niveau aan de Romeinse beschaving deel ge had. Daarop wijzen de gegevens over de migratie van mensen naar en uit Vooral in het buitenland hebben altijd heel grote meesters affiches ontworpen, tot aan Picasso en Dali toe. In Nederland was dat verschijn sel veel zeldzamer. Juist het relativeren van het door gaans zwaarwichtige wetenschappe lijk materiaal, verkregen door het uiterst secure werk van opgraven maakt „De Romeinen” tot een alles zins boeiend en vlot te lezen boek en geeft een verhelderend inzicht in een stukje vaderlandse geschiedenis, met name in het zuidelijk deel van het land. Bijzonder boeiend zijn de affiches in de beide wereldoorlogen geweest. De wederkerige agressie gaf aanlei ding tot heftige emoties en dus ook tot heftige affiches, bovendien uit ruime staatskassen betaald omdat dit middel het doel moest dienen. In „100 Jaar Posters” wordt niet alleen aandacht geschonken aan het handelsaffiche. Ook de politieke pos ter neemt een grote plaats in. Op dat gebied is in Duitsland altijd al heel veel gedaan. Het wordt echter nog overtroffen door de Russen. Vanaf het begin van de Sovjet-revolutie heeft het politieke aanplakbiljet een grote rol gespeeld. Ook daar weer beroemde namen, vooral in het begin, toen het Russische constructivisme in de kunst tevens de poster-stijl was. boekenboekenboeken boeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Een Engelse poster als reclame voor een paar bekende kunstgalerieën. Het is een kleurets van Hans Unger van 102 x 63 cm, uitgekomen in 1966. ons gebied. In deze tijd waarin het geschreven woord nog slechts een zeer beperkte verspreiding bezat en de massacommunicatiemiddelen nog grotendeels ontbraken was het cul- tuur-transport veel meer dan tegen woordig afhankelijk van de cultuur dragers zelf. Beardsley er aan ging In aller heren landen het afficheren snel op boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl De culturele contacten tussen de bevolking van Romeins Nederland en het mediterrane kerngebied liepen voornamelijk over het leger. Dat bracht een zekere eenzijdigheid mee. Nederlanders die in de civiele sfeer een vooraanstaande rol op rijksni- veau speelden zijn niet bekend. De Bataven hebben geen literatoren of historici en ook geen echte keizers en de stammen van over de Rijn u meer zullen ontzien dan hun voorou ders uw voorvaders. Steeds weer val len de Germanen Gallia binnen en altijd hebben zij dezelfde drijfveren: wellust en hebzucht en vooral de drift om van woonplaats te verwisse len. Ze willen graag hun moerassen en wildernissen verlaten om dit uit zonderlijk vruchtbare land en uzelf te bezitten. Vrijheid en andere fraaie woorden worden natuurlijk als voor wendsel gebruikt, want ieder die een ander tot slavernij wil brengen om zelf te kunnen heersen, heeft altijd de mond vol van dat soort woorden. Dictatuur en oorlog heersten er in Gallia, zolang u zich niet bij onze rechtsstaat had aangesloten. Wij, al zijn wij nog zo vaak gesard, hebben u en daartoe hadden wij als over winnaar het recht alleen maar opgelegd wat nodig is om de vrede te handhaven.” Tacitus vertelt daarna dat de Tre- viri het ook een mooie toepsraak vonden, want zij hadden veel ergere dingen verwacht. Cerialis’ redevoering bevat een scherpe analyse van wat voor de Romeinse tijd in ons deel van Europa kenmerkend is: de tegenstelling tus sen de Pax Romana en het Germaan se gevaar, orde en rust tegenover chaos en voortdurende beweging. Mo dieuzer: historie tegenover prehisto rie, de confrontatie van een gecivili seerde maatschappij met een onder ontwikkeld gebied. Hillier leert, dat William Caxton in 1477 met affiches begon, maar dan uitsluitend teksten. Het moest tot 1871 duren, eer de eerste illustratie op straat werd gebracht als reclame voor een toneelstuk, getekend door Frederick Walker. In Engeland ont stond al snel een echte affiche-kunst, vooral toen meewerken, kwam toen gang. Van de Franse affiches zijn natuur lijk die van de Toulouse Lautrec het mMst bekende voorbeeld van vroege De nieuwe verhalenbundel bevat o.m. verhalen van Mario de Andrade, Agostinho Neto, Manuel de Morals en Luandino Vieira. De Andrade was lei der van het Angolese Bevrijdingsfront MPLA; Neto is de huidige leider van de guerrilla-organisatie. Verder is van dit viertal De Morais, een 31 jarige voormalige bewoner van Noord-Angola, in ons land werkzaam. Hij beschrijft geestig in „De andere helft” hoe een man, wiens bil door een luipaard wordt afgebeten, op de „ope ratietafel” wordt behandeld. Uitstekend zijn de drie verhalen van Vieira, een blanke Angolees, die tot langdurige gevangenisstraf is veroor deeld wegens zijn contacten met de verzetsbeweging MPLA. Vooral de ver telling „Het voorbeeld van Job Kamu- kuaja” brengt in het kort tot uiting wat het wil zeggen gediscrimineerd, vernederd en mishandeld te worden. Bertus Dijk rondde de bundel af met biografische gegevens en een litera tuuroverzicht. In het werk komt naar voren hoe groot de afstand was tussen Romeinen en de bewoners die z ich in onze contreien in onderling krakeel als roerig goed ophielden. Toen de Ro meinse legioenen voor het eerst in ons land doordrongen was Rome al zeven eeuwen oud. Voor elk militair optreden is wel een of ander politiek smoesje te vin den. Zo ook deed generaal Petilius Cerialis na zijn overwinning op de Gallische stam de Treviri, die in het Moezeldal woonde en, nadat hij van de Romeinen tijdens de Bataafse op stand was afgevallen, door het Ro meinse zwaard in 70 na Chr. weer in het gareel werd gebracht. KLUWER ALGEMENE WAGENINGEN In de Casa-reeks en in samenwer king met het Bouwcentrum-Rotterdam tiet boekje: „Hoe onderhoud ik mijn huis” door Stef Leidekker. VOOR JONGEREN die op ontdek kingsreis willen gaan in eigen land, is bij Allert de Lange NV in Amsterdam het boekje „Tiener Tour 2 Kris Kras Trein Tips” verschenen. Paul Postma beschrijft in het boekje acht trips door allerlei Neerlands schoon. „100 Jaar Posters” bevat een stuk cultuurgeschiedenis, beknopt maar uitstekend geschreven door Bevis Hil lier, die ook de affiches koos. De uitgave is voor Nederland bewerkt en er zijn dus ook Nederlandse affiches in het boek opgenomen. Kurt Tucholsky: „De Pruisenhemel”. Een bundel verhalen uit de periode 1918-1932, de tijd van de Republiek van Weimar. Bijeengebracht en ver taald door Peter Kaaij. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DONKER-ROTTERDAM Ralph G. Martin: „Jennie, de moeder van Sir Winston Churchill”. Een histo rische roman over een sterke, intelli gente, dynamische en betoverende vrouw, die veel invloed op Winston Churchill heeft gehad: „Mijn moeder was alles voor mij”, een uitspraak van hem, die dat onderschrijft. MEULENHOFF-AMSTERDAM Meulenhoff-reeks. Saul Bellow: „Pluk de dag”, in vertaling van Bob ien Uyl. Deze korte roman neemt een belangrijke plaats in in het vroege werk van de schrijver. ik niet meer kan”. „Kenau” van Theun de Vries, waar mee de schrijver zich speciaal richt tot: „De vrouwen van Nederland”. In de gewone Querido-uitgave nog een nieuw boek van Theun de Vries: „De man met de twee levens”. Novelle uit het revolutiejaar 1572. S. Greup-Roldanus: „De humeuren in de straat der weduwen”. Een amu sant en levendig verhaal, dat zich af- speelt in Middelburg in het begin van de 18e eeuw. Later werd daar het affiche traditio neler. Meulenhoff-editie. C. J. Kelk: „Jan Steen”, de zesde druk van deze eerste en meest bekende roman van deze schrijver. Dan Jacobson: „De verkrachting van Tamar”, een psychologische roman- met-bijbels-thema, zoals dit boek wordt aangeduid. Vertaling is van Theo Kars. Kurt Vonnegut jr.: „Geen kind en geen wieg”, roman uit 1963; sen parabel over godsdienststichters, sen parodie op modieuze neo-Oosterse wijsheid, een felle aanval op politiek gangsterdom. UITGEVERI J VAN HOLKEMA WARENDORF-BUSSUM Victoria Holt: „Drijfzand”. Roman, die zich afspeelt op een groot buiten aan de kust van Kent. UITGEVERIJ L. J. VEEN-WAGENIN- GEN C. E. Smith: „Uw geld en de fiscus”, sen vraagbaak voor allerlei financiële zaken; een gids om de punten uit te kienen waar fiscaal voordeel genoten kan worden. In Amstelpaperback „De Familie Ashton”, door Kathleen Baker, het populaire familie-verhaal dat elke maandagavond op het scherm wordt gebracht in 13 afleveringen. Het boekje is geïllustreerd met een aantal foto’s uit de T.V.-serie. UITGEVERIJ MAAR In de sneeuwbal-reeks een roman tisch verhaal voor jonge meisjes van Rie Eerdmans: „Tussenspel”. UITGEVERIJ BRUNA-UTRECHT Frans Anton Janssen verzamelde ci taten uit het werk van Willem Frede- rik Hermans onder de titel „Hellebaar den”. (Zwart Beertje). Janine Aeply: „Een huwbaar meisje”. Uit het Frans vertaald door A. J. de Swarte. Dagdro men van een jonge vrouw. UITGEVERIJ PARIS/MANTEAU-AM- STERDAM Adriaan Venema: Homoseksualiteit in de Nederlandse literatuur. Een bloemlezing van fragmenten uit boe ken van homo- en bi-sexuele schrij vers. DE TIJDSTROOM-LOCHEM Dr. A. A. A. Terruwe, psychiater in Nijmegen, zeer bekend door haar boei ende lezingen over psychiatrische in zichten, heeft een klein boekje de we reld ingestuurd, waarvan afmeting en inhoud omgekeerd evenredig zijn en dat de titel draagt: „Geef mij je hand„Over bevestiging - Sleutel van menselijk geluk.” Ieder mens moet proberen de positieve zin van zijn be staan te ervaren en dit uit te dragen. Dit kan alleen wanneer iemand beves tigd wordt door zijn medemens. Open heid en oprechte betrokkenheid van mens en maatschappij bij de ander geven een beschutting waar ieder in wezen een behoefte aan heeft, aldus dr. Terruwe. Het boekje behoort niet voor niets tot één van de meest ver kochte boeken van de laatste tijd. UITGEVERIJ QUERIDO-AMSTER- DAM Enige herdrukken in de Salamander reeks. De eerste roman van Bea Via- nen: „Sarnami, hai”, wat betekent „Su riname, ik ben.Het beschrijft het volwassen worden van het meisje Sita, dat op zoek is naar haar indentiteit. De laatste twee jaar volgden er nog twee romans van deze schrijfster, die zich ook weer in de West afspelen, en waarvoor, evenals voor haar eerste ro man, veel belangstelling bestaat. Dit zijn „Strafhok” en „Ik eet, ik eet, tot Maar dat er geen verband hoeft te bestaan tussen vrede en rust in een land en letterkundige prestaties op ni veau toont onder meer „onze” negen tiende eeuw - een zonder oorlogen ver lopen tijdperk waarin grote schrijvers met een lantaarntje gezocht moeten worden. Angola, Portugals Afrikaanse kolo nie, is een land waar de oorlog ruim elf jaar voortwoekert. Toch wordt er met vuur en verve literatuur bedreven. Dat wordt bewezen met de bundel, „Angolese verhalen” (Uitgegeven door Bruna in Utrecht), samengesteld en vertaald door Bertus Dijk. Dijk kan men een expert op dit gebied noemen na zijn vertaling van een bundel poëzie „Terreur en verzet” en na zijn mede werking aan het bekende boek „Kolo nialisme en vrijheidsstrijd in Angola, Mozambique en Guinee-Bissau”. WAT WINKLER-PRINS (Van Else vier) verstaat onder een „atlas” gaat de traditionele begrippen ver te boven. De nieuwe uitgave van de „Grote Win- kler-Prins Atlas” vormt veel meer een beknopte aardrijkskundige encyclope die dan een atlas en is bovendien uitgevoerd met een grafische vaardig heid die het werk tegelijkertijd tot een „kijkboek” maakt. In 338 bladzijden van groot formaat in een stevige buckramband bevatten 80 bladzijden landkaarten in achtkleu- rendruk, die door de gekozen vorm van overzicht- en detailkaarten een vol maakte informatie geven in de topo grafische sector. Daarnaast echter be vat deze uitgave nog 116 bladzijden landenbeschrijving met tal van illus traties in vier kleuren, gerangschikt volgens de werelddelen en voorzien van een alfabetische ordening. En alsof dat voor een „atlas” nog niet genoeg is, zijn nog eens 90 bladzijden gevuld met gegevens over onderwerpen als de ruimtevaart, de kosmos, de klimatolo gische situaties, de milieuverontreini ging, de ontwikkelingshulp, de struc tuur en opbouw van de aarde en de bronnen van internationale sociologi sche verhoudingen, dit alles rijkelijk geïllustreerd met foto’s en tekeningen in vier kleuren. De wereldatlas van Winkler-Prins kost nog geen honderd gulden en kan door inschrijving bij de boekhandel tegen een gereduceerde prijs worden verkregen, waarbij moet worden aan getekend dat dit boekwerk naar vorm en inhoud veel meer dan zijn prijs waard is. Dat laatste is in ons land ook bewezen door figuren als Jan Toorop en Thorn Prikker, hoewel er ook heel kwalijke Nederlandse voorbeelden zijn.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13