Rimpelloze soulshow van Capra ’s zelfverheerlijking Gladys Knight The Pips te boek gesteld Monkau stapt uit Hair Bezwaren tegen uitzending EO over homofilie Maximova en Vasiljev van Giselle Bolshoi in WK international terstal interieurs Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem. F hi Te veel afgestemd op blanke 'nachtclubs Russische auteur Plannen van Het Nationale Ballet in werkkamp overleden „DE NAAM BOVEN DE TITEL” „de Uilenboom” y R IJ D A G 1 0 NOVEMBER 197. Een grote puinhoop” N achtvoorstellingen 99 99 (Van onze balletmedewerker) Joe Kid Filmmuseum Komende premières ITED Prix de Rome voor twee Amsterdamse grafici AMSTERDAM Het Nationale Ballet zal na een besloten voorstel ling voor De Vereniging Neder landUSSR op zondag 12 novem ber, nog vijf voorstellingen geven van het avondvullende werk „Gi selle” met in de hoofdrollen twee jonge sterren van het Bolshoi Bal let, Jekaterina Maximova en Vladi mir Vasiljev. Bevestiging FRANK CAPRA, de nu 75- jarige filmmaker die tien jaar ge leden zijn laatste film afleverde, heeft onlangs zijn mémoires ge publiceerd. Niet zonder zelfver zekerdheid heeft hij de omvang rijke successtory van een arme Italiaanse jongen die beroemd werd in de filmindustrie, „The name above the title” genoemd, daarmee nog eens benadrukkend de door niemand bestreden be langrijkheid van de regisseur bij het filmmaken. Verteltrant Hi-Fi Stereo avond in Haarlem AMSTERDAM Wie gister avond voldoende in „democratie” geïnteresseerd was om naar de VPRO te kijken (of andersom), heeft onder meer de kennismaking kunnen hernieuwen met de Tamla Motown-topformatie Gladys Knight The Pips, voor het eerst terug in Nederland na hun succesvolle op treden tijdens het Grand Gala du Disque 1969. ’O film in Amsterdam - Gladys Knight en haar Pips. ADVERTENTIE irtem) Auberge van ouds ilsook taaL lang- 1 VJ 1 tvoe- ereld. ig en DEN HAAG. Twee omroepvereni gingen, de VPRO en de EO, hebben zich donderdagavond beziggehouden met het onderwerp homoseksualiteit. De VPRO stelde in haar rubriek Berichten uit de samenleving de Haagse gereformeerde predikant ds. A. J. R. Brussaard in staat om zijn bezwaren kenbaar te maken tegen een EO-uitzending over dat onder werp 14 dagen geleden. IN FLORA IS een Italiaanse thril ler „De koude ogen van de angst” en in Rembrandt vinden we het tweetal uit de Trinity-films, Terence Hill en Bud Spencer terug in een spaghetti western, „De duivel kent geen gena de”. Maar voor de liefhebber van het genre is er betere kost in Cineac Damrak en Rialto waar John Sturges’ „Joe Kidd” wordt vertoond met Clint Eastwood in de titelrol. Kriterion tenslotte brengt eindelijk de Nederlandse première van „John ny got his gun”, de opmerkelijke en vaak aangrijpende film over een oor logsinvalide uit de Eerste Wereldoor log, geschreven en gemaakt door Dal- ALS MEN ZO ver gevorderd is in de mémoires gaat men zich lichtelijk achterdochtig opstellen tegenover de schrijver die zich een halve eeuw na datum gevoerde gesprekken letterlijk (althans geplaatst tussen aanhalings tekens) weet te herinneren en nog precies kan beschrijven hoe gevat en handig hij wist te manoevreren om zijn eerste aanstelling als filmregis seur te krijgen. Maar goed, het begin is er, op 2 april 1922 draait in het Strand Thea ter op Broadway „Ballad of Fultah Fisher’s Boarding House,” een film naar een novelle van Rudyard Kipling, gemaakt voor 1700 dollar door een als ingenieur afgestudeerde jongeman die nog nooit een studio van binnen had gezien en gedraaid door een journaal- cameraman die nog nooit met kunst licht had gewerkt. Maar de critieken James Stewart en H. B. Warner in „It’s a wonderful life” (1946) door Frank Capra als zijn beste prestatie aangemerkt. Tel. 023 - 31 21 72 Hoek Wagenweg-Houtpleln. van allerlei slecht betaalde baantjes door „high school” en „college.” Hij was nog een blauwe maandag in militaire dienst met de bedoeling zijn pas verworven vaderland te dienen in de Eerste Wereldoorlog, waarna de bekende reeks losse baantjes en rond- zwervingen door het land volgde tot een toevallige ontmoeting hem in het filmmekka Hollywood brengt. ton Trumbo, waarover hier ter plaat se destijds naar aanleiding van de vertoningen op Film International Rotterdam uitvoerig is ingegaan. ZO ZIJN ER wel meer geheugen fouten in het boek van Capra te ontdekken en sterk eenzijdige uit spraken, zoals een omschrijving van de huidige Amerikaanse film die het volgens de schrijver doet voorkomen alsof de bevolking van de VS louter bestaat uit seksmaniakkan, homosek suelen, lesbiennes, markies de Sades en verslaafden aan verdovende mid delen. business opgeklommen tot één van de onbetwiste topformaties van het Amerikaanse soul- label Tamla Motown. Hun platen wor den in de States bij de miljoenen ver kocht. Hier is dat uiteraard niet het geval, maar de trouwe schare fans was groot genoeg om voor veel sfeer te zorgen. Een uitmuntend soulf eest werd het ech ter niet. Daarvoor is zowel de muziek als de show van de groep té perfect, té rimpelloos, té veel afgestemd op blanke nachtclubs. Gladys Knight beschikt over een ge weldige stem en drie familieleden die onder de naam „Pips” voor uitgekiende zang- en dansbegeleiding zorgen, maar het is allemaal net iets te mooi gewor den. Hetgeen geen kritiek inhoudt op haar muzikale kwaliteiten. Dat zou on billijk zijn. Met name in Kris Kristof- fersen’s „Take the ribbon from my hair” en in „I don’t want to do wrong” bewees zij ook zonder show tot uitstekende prestaties te kunnen komen. Gezien de sterke en sympathieke persoonlijkheid die zij uitdroeg, kom je zeker als Hol lander al snel tot de conclusie dat ze de erg verplicht aandoende „Pips” in feite helemaal niet nodig heeft. Van je fami lie moet je het niet altijd hebben. FERRY TROMP Hij werd gearresteerd in januari 1967 wegens het verspreiden van het onder grondse blad „Phoenix” dat onder meer zijn gedichten en korte verhalen bevatte. Geweldige comfort-combinatie WK 691 bank en WK-Conca. Opwindend zitcomfort biedt deze - breedvoerige - zeer sterk geconstrueerde bank. Op te stellen in elke gewenste vorm door de midden- en hoekelementen naar believen te combineren. In ribstof en leder. De contrasterende elegante draaifauteuil Conca, is leverbaar met hoge- en lage rugleuning. Kijken bij Terstal is, nieuwe ideeën opdoen! Wie dat gehaald heeft, is niet al leen trots op zijn prestatie, maar verdedigt zijn positie op alle mogelij ke manieren, voelt zich snel bedreigd en op latere leeftijd miskend, ziet overal vijanden die er niet zijn en gaat zijn vrienden kiezen uit het gezelschap van bewonderaars. Maar in dit verband kan men ook van een niet geringe ijdelheid spre ken, want Capra’s autobiografie is niet het minst opvallend door de belangrijke rol die de schrijver zich zelf in zijn levensverhaal heeft toebe deeld. Uiteraard schrijf je in een autobiografie over jezelf, wat je hebt meegemaakt, wat je bereikt hebt, maar Frank Capra is zo gefascineerd door zijn eigen carrière en eigen succes dat alles wat in zijn langjarige loopbaan als filmmaker misging op het conto van anderen wordt gescho ven en iedereen die ooit met hem van mening heeft durven verschillen of hem tegengewerkt heeft, een veeg uit de pan krijgt of tot geringe betekenis wordt teruggebracht. Als zesjarig zoontje uit een Sicili- aanse boerengezin dat lezen noch schrijven kon en dat in 1903 naar de VS emigreerde, heeft Frank Capra alle ellende meegemaakt van doodar me emigranten die zich als landbou wers met moeite staande konden houden in een vreemde, harde, verin- dustraliseerde samenleving, Franks enige zorg bij aankomst in de nieuwe wereld was, zoals hij het beschrijft, zo gauw mogelijk naar school te mogen gaan om niet als zijn ouders analfabeet te blijven. En na de lagere school werkte hij zich met behulp Ds. Brussaard, die zich belast heeft met de geestelijke bijstand van homofielen en die een belangrijk aandeel had in de totstandkoming van het uitvoerig rapport over homofilie, dat de Synode der Gere formeerde Kerken is aangeboden, noem de die uitzending een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. Ds. Brus saard geloofde niet in d ewaarachtigheid van de kreten „ik ben genezen” achter het bordje „Prijst den Heer”. Hij noemde dat een vorm van geestelijke dwang. In het EO-programma werd later op de avond een voortzetting gegeven van het programma van 14 dagen geleden. De toen aangekondigde „genezen homo fielen” waren aanwezig evenals de'gere formeerde predikant ds. Hegger (vroeger r.k.) en een zenuwarts. Door middel van een f ilm gaven enkele ex-homofielen getuigenis van hun genezing van „het kwaad der homofilie” dankzij hun ge loof in het verlossingswerk van Christus. Gefilmd was ook de reactie op het eerste programma van de Kamper hoog leraar prof dr. G. T. Rothuizen, die voor 50 procent verantwoordelijk is voor de inhoud van het, door het EO-forum be streden homofilierapport der gerefor meerde kerken. Het feit dat er zo weinig reacties op het rapport binnenkwamen is voor prof. Rothuizen het bewijs dat die zaak thans rijp is om zo op royale schaal behandeld te worden. Hij laakte het, dat de EO selecteerde door wel tegenstanders van dit standpunt aan het woord te laten maar, tot gisteravond, geen voorstanders. Ook het op het scherm brengen van bekeerde homofielen en niet van anderen achtte hij een laakbare zaak. Inmiddels heeft de Nederlandse vere niging tot integratie van homoseksualiteit COC tegen de EO-uitzending geprotes teerd. Zij acht haar schadelijk voor de geestelijke volksgezondheid; het optre den van de psychiater in de uitzending wordt medisch-wetenschappelijk ontoe laatbaar geacht. Het protest besluit met te zeggen dat de vele vooroordelen ten aanzien van het onderwerp die in de EO-uitzending werden uitgesproken dui delijk maken dat het COC nog altijd nodig is. „DE PEETVADER” is nu alleen nog maar in Nöggerath te zien, Tu- schinski heeft Amerika’s grootste succesfilm aller tijden na zes verto- ningsweken afgevoerd en ingeruild voor een nieuwe Lelouch, „L’aventure est l’aventure” die als „Eens een dief” uitgebracht wordt en in de rolbezet ting namen heeft als Lino Ventura, Jacques Brei, Charles Denner en Johnny Hallyday. Lelouch heeft het weer eens in de misdaad gezocht, een onderwerp dat hij in zijn carrière regelmatig met een liefdesintrige af wisselt. zijn goed tot juichend en Capra blijft in de filmbusiness. We weten waartoe dit geleid heeft. Hij regisseert Harry Langdon en maakt van hem een van de grootste komieken uit de zwijgende periode en daarna begint een carrière als speelfilm-regisseur die dertig jaar zou duren en een vijftigtal films zou op leveren met hoogtepunten als „Plati num Blonde” (met Jean Harlow), „The bitter tea of General Yen”, „It happened one night” (Clark Gable en Claudette Colbert), „Mr Deeds goes to town”, „You can’t take it with you” om te eindigen met „A pocketful of miracles” in 1961. Veel van die films hebben bijge dragen de kleine onderneming Co lumbia Pictures met haar directeur Harry Cohn beroemd te maken en een groot deel van het boek gaat over de haat-liefde verhouding tussen Capra en Cohn, de eerste een man met artistieke en ethische principes, de tweede het model voor de Holly- wood-tycoon van de oude stempel. HERINNERINGEN van iemand die 40 jaar Hollywood intensief heeft meegemaakt, die bij Mack Sennett geacteerd heeft in de gouden eeuw van de zwijgende klucht actief bezig is geweest, klassieke filmcomedies heeft gemaakt als „It happened one night” en „Mr. Deeds goes to town” levert natuurlijk boeiende lectuur op en het kan niet ontkend worden dat Frank Capra hoe kan het trou wens anders na alle scenario’s die hij ooit geschreven heeft een plezieri ge, zij het soms ontwapenend-naïeve verteltrant handhaaft. Het is een doorzichtige stijl in die zin dat men, zonder dat de auteur het wil, vermoedt wanneer hij aan het doordraven slaat of de zaken te mooi (voor hem!) voorstelt. Het meest evi dente bedenksel, waarop men hem kan betrappen is Capra’s ontmoeting met de grote Eisenstein die in 1937 plaats vond in Moskou, kort nadat de Ame rikaanse filmer de première van zijn „Lost horizon” (nog niet zo lang gele den op tv vertoond) in Londen had bij gewoond. Hij vertelt hoe hij Eisenstein na veel moeite ontmoet in een café waar deze zich bitter beklaagt over de moeilijkheden die hij met de Russi sche machthebbers heeft over „Ivan de Verschrikkelijke.” Als bij het uit komen van de eerste editie van het boek in New York, een jaar geleden, de journalist Elliott Stein de auteur vraagt of hij zich niet vergist, omdat Eisenstein moeilijk in *37 opmerkin gen heeft kunnen maken over een film die hij pas vijf jaar later zou gaan regisseren, antwoordt Capra kortaf: „You have your dates wrong, young man” en verduidelijkt verder dat Eisenstein gedurende de oorlog alleen maar propagandafilms heeft gemaakt. Maar in de Bantam-editie van „The name above the title” die pas enkele maanden uit is, is wel degelijk „Ivan de Verschrikkelijke vervangen door „Bezhin Meadow,” de enige film, waarover de Russische meester in die tijd had kunnen spre ken. De premières, die we in dit seizoen van Het Nationale Ballet nog mogen verwachten zijn: Op 14 december „Daphnis en Cloë” van Hans van Manen op muziek van Maurice Ravel; om streeks dezelfde tijd „Canto Indio” van Brian McDonald; op 24 december wordt „De Schone Slaapster” weer op het pro gramma genomen; op 5 februari gaat „Slavische Dansen” van Ronald Hynd op muziek van Antonin Dvorak; op 22 fe bruari komt „Episodes” van George Ba lanchine (muziek Anton Webern) inge studeerd door Patricia Neary en op 21 april „Lilac Garden” van Antony Tudor (muziek Ernest Chausson). Van 22 mei tot 3 juni zal de groep 14 voorstellingen geven in het Théatre de Ville” in Parijs en in mei zullen een groot aantal dansers van Het Nationale Ballet betrokken zijn bij de produktie van „Aïda” bij de Nederlandse Opera Stichting. Verder hoopt Rudi van Danti- zig in de loop van dit seizoen een nieuw werk op de Onvoltooide Symfonie van Schubert te voltooien. De titel daarvan is nog onbekend. MET ANDERE WOORDEN, Capra is in zijn „The name above the title” niet van de nodige zelfgenoegzaam heid, zelfverzekerdheid en rancune vrij te pleiten, maar tegelijk geeft zijn boek voldoende aanwijzingen om die houding op hoge leeftijd te ver klaren, althans te begrijpen. Capra’s levensverhaal is namelijk één voort durende bevestiging van de „Ameri can dream,” van de mogelijkheid om straatarm in de States binnen te komen en er met hard werken de top te kunnen bereiken. (Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Zonder initiatiefne mer en regisseur van de nieuwe Hair, Marius Monkau, zal deze theaterproduk- tie tot eind februari door het land trekken. Monkau heeft op staande voet ontslag genomen. „Ik kon me niet vere nigen met het artistieke beleid, dat oor spronkelijk mijn bevoegdheid was, maar dat me helemaal uit handen werd geno men. Het is nu zo’n puinhoop geworden dat ik mijn naam hieraan niet meer wil verbinden”. Volgens Monkau was hij na een weekje vakantie dermate geschokt door de „verwaterde boel” dat hij de directie van Hair, de heren Desmet en De Bast toestemming vroeg een nieuwe choreo graaf te mogen aantrekken teneinde de zaken opnieuw op poten te zetten. „Daarvoor kreeg ik toestemming, maar nu krijg ik te horen, via via, dat er een nieuwe choreografe die ook als regisseu se zal dienst doen, is aangetrokken op verzoek van de spelers van Hair, omdat ik niet goed genoeg zou zijn. De heer De Bast, medeproducent van Hair: „Heel vervelend allemaal, wat Monkau allemaal in de kranten zegt, maar we zullen een antwoord geven: de mening van de cast, de spelers van de musical, over onze ex-regisseur en hoofdrolspeler Monkau”. '.••)|ll 17 Maximova is in dit werk gecoached doorGalina Ulanova, die zelf tot op (voor een danseres) al hoge leeftijd gold als één van de mooiste „Giselle’s” in de dansgeschiedenis. Maximova en Vasiljev reisden gedu rende de laatste jaren als twee bijzonde re ambassadeurs van zowel de Sovjet- Lezers van het Haarlems Dagblad vinden het mogelijk plezierig te weten dat donderdagavond 16 no vember a.s. om 20.00 uur in een zaal van restaurant „Die Raeckse” aan het H’lemse Raaks door de fir ma Alphénaar een HiFi avond zal worden georganiseerd, waar o.a. Jan de Kruijff een inleiding zal houden over kwaliteitsweergave en wat daar zoal voor komt kijken. DE EISENSTEIN-retrospectief wordt in het filmmuseum even on derbroken voor een staartje van het China-f estival. Op woensdag „La guerre de l’opium” uit 1963,een recon structie van de vijandelijkheden tus sen China en Engeland in 1880. Op donderdag twee films uit 1965 „L’o- rient rouge”, een revolutionair epos vol muziek, dans, toneel, dicht- en schilderkunst, gemaakt ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van de Chinese Volksrepubliek; en „Les filles du parti”, een melodramma over vrou welijke aanhankelijkheid aan de Par tij. „JOHNNY GOT his gun”, waar schijnlijk de enige effectieve anti- oorlogsfilm is ook in de nachtvoor- stellingen van Kriterion te zien, ter wijl Cineac Damrak eveneens met een nachtelijke première komt en wel van John Boorman’s „Deliveran ce”, waarover hier ook al het een en ander gezegd is. Boorman’s „Point blank” met Lee Marvin is nog te zien in Calypso, terwijl De Uitkijk „Pro fessor beware” met Harold Lloyd vertoont, een reprise dus van een haast klassieke filmcomedie. Bergman’s „Wilde aardbeien” vindt men in Bio en Peter Glenville’s „The Comedians” met Burton en Taylor naar de roman van Graham Greene in City. AMSTERDAM. - In de Rijksakade- mie van Beeldende Kunsten te Amster dam is donderdagmiddag bekend ge maakt, dat twee Amsterdamse grafici de Prix de Rome 1972, grafiek, hebben gewonnen. Het zijn de 26-jarige L. W. J. Hedendael, die bij de minister van CRM wordt voorgedragen voor de gouden ere penning met de daaraan verbonden jaar gelden, en de 25-jarige W. Jonkman, aan wie de zilveren erepenning wordt toege kend. Volgens de jury komt de graficus A. T. J. van Trier, eveneens uit Amsterdam, voor een eervolle vermelding in aanmer king. MOSKOU(AP). De 33-jarige Russi sche schrijver Joeri Galanskow is naar hier is bekend geworden, jongsleden za terdag overleden in een werkkamp na daar wegens kanker te zijn geopereerd. Galanskow was wegens het voeren van „anti-Sowjet activiteiten” tot zeven jaar werkkamp veroordeeld. Unie als van de danskunst de wereld af, tot de Russische minister van Cultuur, mevrouw Foertsjeva, het kort geleden genoeg vond en meende dat deze topdan sers maar weer eens wat meer voor hun eigen landgenoten moesten optreden, vooral in verband met de feestelijkhe den ter gelegenheid van de revolutieher- denking. Gelukkig voor ons was het contract met Het Nationale Ballet al een jaar geleden getekend (kort na hun vorige optreden hier) zodat er voor hun gastoptreden in ons land een uitzonde ring wordt gemaakt. De voorstellingen worden gegeven op 13 november in Rotterdam, op 14 no vember in het Congresgebouw in Den Haag, op 15 november in de stads schouwburg in Amsterdam, op 18 no vember in het RAI-congrescentrum (ook in Amsterdam) en op 19 november in de Jaarbeurs-congreszaal in Utrecht. Santpoort - m onze wijn- en delicates senwinkel dagelijks verse hazepeper en rivierkreeftjes in een uitermate geraffineerd sausje. Terwijl Gladys met haar bijna grieze lig op maat swingende Pips „live” vanuit Dronten uw beeldbuis vulde, werden haar voor het merendeel zwarte fans in het Amsterdams Concertgebouw zoet ge houden met Rosa King and Temple en Carol Woods. Dat zoet houden ging Rosa King met haar veel sex gelardeerde soulshow nog het best af. Een lichte tik op het achterwerk was voldoende om dit lichaamsdeel op ouderwetse manier in trilling te zetten, hetgeen samen met niets aan duidelijkheid te wensen over latende teksten tot groot enthousiasme in de redelijk gevulde zaal leidde. Met muziek had het allemaal niet zo erg veel te maken, veel minder in ieder geval dan bij Carol Woods, die puntgaaf soulwerk liet horen, maar net iets te veel vroeg of iedereen zich „allright” voelde om iedereen ook „allright” te laten zijn. Daarvoor was het wachten op Gladys Knight en haar Pips, al sinds 1961 in the en na

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17