Grote daling Oostenrijk doorgangskamp voor vervoer op Zestienhoven vele vluchtelingen uit Oeganda Mensen uit van duivenboden de gegoede E middenstand Dank zij BS in 1945 Bijltjesdag voorkomen Pepmiddel smokkelaars Ambassadeur van Israel terug in Bonn boerenmeubelen ïlcitoet Éénmalige aanbieding! Vuil storten van Rhenen langs Rijn gelaakt s v 3 3 DRALON TAPIJT ooym aangehouden I 8 'ft Ph. JANSEN KLASSIEKE MEUBELEN BIJ OOSTEN z z exclusieve verlichting r IIIIIS camera nova i IN kostuums m Z m z interlübke Aziaten op zoek naar een nieuw bestaan Soms excessen bij het arrestatiebeleid Sint Maartenfeest in Flevoland Tunnel in Londen ter bescherming van het milieu Mogelijk vloeibare kern op de maan voor Derde Wereld '■W 23 GRATIS GELEGD De verkoop begint zaterdag om 9 uur. ik 3 NAPPA- Laakbare daden Van een van de grootste Nederlandse tapijtfabri- kanten kochten wij een grote partij EXTRA ZWARE KWALITEIT DE SPECIAALZAAK vooi Uw SUÈDE en VACHTKLEDING Liefhebbers van verfijnde stijlmeubelen vinden bij Oosten een uitgebreide kollektie zitkamers, eetkamers, kasten, kleinmeubelen enz. b 400 cm. breed, in een mooie gemêlleerde beige kleur, die wij aanbieden per meter, van 156,- VOOR interieurverzorging b.v. i\barteljorisstraat 13-17, haarlem VRIJDAG 10 NOVEMBER 197 2 (Van onze medewerker in Wenen) WENEN „Ik kan u niet zeggen hoe gelukkig ik ben hier te zijn. Oostenrijk - dat is voor ons de vrijheid”. De oude vrouw met het lange witte haar is een van de weinigen, die nog een sari dragen. De meesten van haar lotgenoten lopen al in Europese kleren rond. In de afgelopen da gen zijn 1400 vluchtelingen uit Oeganda op de luchthaven Schwechat bij Wenen geland, nog net op tijd voor het ultimatum van „Big Daddy” Amin eergisteren afliep. Hoe het de laatste weken is toegegaan in haar vaderland - want zo beschouwen deze Aziaten Oeganda nog steeds - daarover wil de vrouw, hoewel ze vloeiend Engels spreekt, weinig loslaten. Vermóedelijk is zij bang voor represailles tegen de kleine groep Indiërs en Pakistani, die nog zijn achtergebleven, als ze over de fanatieke hetzeampagne, die ze heeft doorgemaakt, vrijuit zou spreken. van lekkere vlotters tot beste ’voor-de-dag-komers’; 218.-/388.- Opgericht in 1891 Camera Nova ontwikkelde een geheel eigen visie bij de inrichting van woning- en zakeninterieurs. Langdurige ervaring heeft hiertoe geleid. Het is daarom haast vanzelfsprekend dat ook het uitgebreide Interlübke-programma tot de basis-uitrustlng behoort. 4 Smedestraat22/Schoutensteeg, Haarlem (50 meter vanaf Grote Markt), Tel. 023-310220 ’s maandags gesloten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 115 ADVERTENTIE en van ADVERTENTIE niet ADVERTENTIE ook voor HANDSCHOENEN ADVERTENTIE ADVERTENTIE ERKAMA 7 frankestraat 17 (023) 32 09 21 LONDEN. Londen zal de langste ondergrondse autoweg krijgen, die ooit gebouwd is ter bescherming van het milieu. De gemeenteraad van groot-Lon- den heeft gisteren goedkeuring verleend voor de bouw van een tunnel van meer dan 2 km waardoor het park van Black- heath (84 ha), de historische plaats waar koning Jacobus I het golfspel „lanceer de”. wordt behoed. MEUBELSHOW - SLEEPINGHOUSE: GED. OUDE GRACHT 88-90-92 4000 M2 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPIJTEN - GORDIJNEN - BEDDEN) -GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM TELEFOON 023-31 38 40 (4 LIJNEN) z DRONTEN. St Maarten zal dit jaar in oostelijk Flevoland anders worden gevierd dan in voorgaande jaren. Ging de jeugd tot nu toe alle huizen langs om snoep e.d. te verga ren, het actiecomité Flevoland voor ontwikkelingssamenwerking heeft het plan opgevat St Maarten ditmaal in te passen in de actie „een gast aan tafel” ten bate van de derde wereld. Het is de bedoeling, dat de jeugd zaterdagavond met busjes langs de huizen gaat om geld in te zamelen voor deze actie. i i van van het Een ander belangrijk gegeven, dat de bestudering der archieven en het hou den van vraaggesprekken hem oplever de, is dat de binnenlandse strijdkrach ten, hoewel velen hen verguisden, een zeer groot aandeel hebben gehad in de bevrijding van ons land. Ze zijn tijdens de besprekingen over de capitulatie als gelijken van de geallieerden behandeld en opgetreden. z Zfllstr. 29 Tel. 310766 Raaks 34 Tel. 310685 Drie Duitse koeriers in Zweden wer den gepakt met ongeveer 20 kilo fenme- drazine in de wagen. Deze drie sloegen door en vertelden, dat zij in München voor dit koerierswerk waren geronseld. Dit vormde er mede de aanleiding toe, dat in München de verblijfplaats van de ook in Duitsland gezochte Dolan werd ontdekt. ROTTERDAMHet vervoer op de Rot terdamse luchthaven Zestienhoven is in de eerste acht maanden van dit jaar met eenvijfde teruggelopen. Het aan tal vluchten nam af met 22 procent. Het passagiersvervoer daalde met 20 pet van 407.000 tot 325.000. Het vrachtvervoer, dat in de eerste ze» maanden eveneens met ruim een vijf de daalde, kreeg in juli en augustus dankzij de Britse havenstaking een opleving. Het vrachtvervoer steeg in de eerste acht maanden van dit jaar daardoor zelfs met 6 pet: 6.722 ton (6.313 ton in dezelfde periode vorig jaar). bovendien automobilisten uit Dover continent vergemakkelijken. Dolan zou een van de belangrijkste figuren zijn uit het syndicaat, waarvan de onlangs in Zuid-Limburg gearresteer de Karl Reinhard Pauksch als de top man wordt beschouwd. De stuff werd per auto naar Zweden vervoerd en ook vanuit vliegtuigen, die in Duitsland startten, boven Zweden gedropt. Dolan in Hongarije geboren, ex- West-Duitser met Brits paspoort werd in Zweden na zijn veroordeling wegen» smokkel in tabak en alcohol op borg tocht vrijgelaten. Hij vluchtte het land uit en wist zich aan de straf te onttrek ken. blemen, waarmee ze in Europa na hun dramatische vlucht meteen te maken kregen. De kinderen weigeren hardnek kig de schoenen aan te trekken, die zorgzame vaders nog net in de kleine bundeltjes hebben weten te snoeren. Toch heerst er geen apathie of wan hoop, al zijn ze nog zo wreed de diaspo ra ingesmeten. In tegenstelling tot die honderdduizenden andere vluchtelingen, die in vroegere jaren door Oostenrijk zijn getrokken Hongaren en Tsje chen, een onafgebroken stroom uit Oost- Europa zijn deze donkere mensen vol goede moed. Iets van de lichtvoetigheid uit het zwarte continent schijnen ze te hebben meegenomen. Door hun hoffe lijkheid en hun waardige houding bij alle ellende hebben ze al meteen het hart van hun Oostenrijkse gastheren ge stolen. Er is geen agressiviteit, alleen een grote onzekerheid. „Het liefst zouden we natuurlijk in ons eigen beroep willen werken”, zeggen enkele jonge mannen, „maar het is lo- gisch,‘ dat we ons aan zullen moeten passen aan de situatie van het land. Het enige, waarop het aankomt, is, dat we behouden in Europa zijn beland”. Over hun verloren bezittingen geen woord, hoewel zë alle drie vrij welgesteld moe ten zijn geweest. Na eerst in de grote vluchtelingen kampen rondom Wenen te zijn geregi streerd en van het allernodigste te zijn voorzien, heeft het ontvangstcomité (be staande uit mensen van ICEM en van het Hoge Commissariaat voor Vluchte lingen van de Verenigde Naties) hen nu in kleine hotelletjes ingekwartierd. Oos tenrijk krijgt per vluchteling 12 per dag om hen te verzorgen. De meesten kunnen het nog helemaal niet geloven, dat ze hier zo gastvrij worden ontvan gen. Het uitzicht op emigratie en op werk is hun grote hoop. Maar achter die hoop brandt toch bij allen het verlangen om eens terug te keren naar Afrika, als ooit het wisselvallige politieke getij daar zal beginnen te keren. BONN (DPA). De Israëlische ambas sadeur in Bonn. Eliasjiv Ben-Horin. die door zijn regering voor overleg naar Israel was ontboden, is gisteren naar West-Duitsland teruggekeerd. De luchthavendirectie wijt de terug gang voornamelijk aan het wegvallen van de regelmatige diensten op Zürich, die werden uitgevoerd door Swissair. Maar de doorgestane angst en de zorg over hun bezittingen, die hen met een enkel stempel op hun papieren zijn af genomen, is makkelijk genoeg van de gezichten af te lezen. Gemiddeld moch ten ze 10 kg bagage meenemen. Sommi gen konden slechts een kleine koffer met kleren inpakken. De mannen heb ben tv-apparaten of schilderijen als ver meend waardebezit meegenomen. Op Schwegat liep ook een oude vrouw met een snelkookpan onder haar arm rond, het enige, dat ze in de chaos nog had weten te redden. Vooral die gelijkwaardige behandeling was als een groot winstpunt te beschou wen. omdat men aan geallieerde zijde, door ervaringen met binnenlandse strijdkrachten in o.a. Frankrijk en Bel gië zeer huiverachtig geworde, aanvan kelijk zeer weinig vertrouwen had in de bewering van Nederlandse kant dat de binnenlandse strijdkrachten als een bo nafide krijgsorganisatie kon worden be schouwd. Opleiding Coupeuse Ontwerpster •n naaien en knippen voor eigen gebruik. Ook voor gehuwde dames Grote Houtstr. 3 rd* no*ï Ing. Spekstr., H’lem 023-321761 Een tweede slag was de verdwijning van de Engelse luchtvaartmaatschappij Channel Airways begin dit jaar. Het wachten is nu op toestemming van de Rijksluchtvaartdienst voor de Neder landse luchtvaartonderneming in op richting Air Benelux International, die zowel de vluchten van Swissair al» van Channel Airways wil overnemen. V. LR grote houtstraat 124 haarlem Elders zijn zeer laakbare daden bedre ven, handelingen, die men tijdens de bezetting uitgevoerd door bezetters en hun handlangers als misdaden heeft be stempeld Ook daaraan heeft luitenant- kolonel Van Ojen aandacht geschonken» Aan de gebeurtenissen, die zich in vele kampen hebben voorgedaan, waar de ongeveer 100.000 politieke gevangenen opgesloten hebben gezeten, zal niet wor,- den voorbijgegaan in de geschiedschrij ving over de Koninklijke Landmacht na de bevrijding in mei '45. De inslag was door de vier seismome ters, die Apollo-astronauten op de maan hadden geplaatt, op 17 juli geregi- treerd. Doosr vertragig i et oder- streerd. Door vertraging in het onder zoek van de gegevens, die de instrumen ten hadden doorgeseind, was de inslag van de meteoriet echter pas onlangs ontdekt. Hij was ontboden uit protest tegen de Westduitse houding bij de vrijlating van drie Arabische commando’s, die deelna men aan de aanslag op Israëlische atle ten in München. De Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, heeft inmiddels een persoonlijke boodschap aan de Israëlische premier. Golda Meir, doen toekomen. Daarin ver zekerde hij dat de bondsrepubliek niet voor het terrorisme capituleert en ook in de toekomst terreur zal bestrijden. Lijk opgehaald. Uit het verversingska- naal van het gemeentelijk elektriciteits bedrijf in Den Haag is gisteren het lijk opgehaald van de 48-jarige ongehuwde Portugees A. P. Nobre uit Den Haag. De man zou ongelukkigerwijs in het water zijn geraakt en verdronken. Staking. In montevideo de hoofdstad van Uruguay is een algemene staking uitge broken die het openbare leven vrijwel volledig heeft stilgelegd. (Van onze medewerker in München) MÜNCHEN. De arrestatie t» München van zes Duitsers heeft het syndicaat, dat verantwoordelijk is voer de smokkel van het pepmiddel fenme- drazine naar Zweden, een gevoelige klap toégebracht. Onder de ze» personen be vindt zich ook de lang gezochte John Henry Dolan, die voor 40 miljoen mark aan stuff naar Zweden zou hebben laten smokkelen. Hij is in Zweden reeds ver oordeeld voor smokkel in alcohol en tabak, waarvoor hij 16 maanden moest uitzitten. De meesten zijn tussen de 30 en 40 jaar. Het zijn allerminst paupers. In. Oeganda behoorden ze tot de gegoede middenstand. Ze genoten er een zekere sociale status. Er zijn heel wat goede vakmensen onder: smeden, timmerlieden en lassers, maar ook boeren, kooplieden en winkeliers. Gelaten wachten ze hoe er verder over hun lot zal worden beschikt. Van de 1400 kunnen er slechts 50 gezinnen (200 mensen) in Oostenrijk blijven. Veruit de meesten hopen op emigratie, het liefst naar Engeland, om dat ze Engels spreken, omdat daar al familieleden zitten, of omdat dat het enige land is, waarmee ze uit het koloni ale tijdperk nog een zekere emotionele band hebben. Londen heeft evenwel al laten weten onmogelijk alle vluchtelin gen te kunnen opnemen. Binnenkort komen daarom commissies uit Nederland, Scandinavië en Zwitser land over om een groep vluchtelingen uit te zoeken. Het nieuws heeft zich als een lopend vuur verspreid. „Ligt er al sneeuw in Nederland?” vraagt een jongen van een jaar of 15, en als ik hem geruststel, verschijnt er een brede grijsn onder zijn zwarte krulle- kop. Het Oostenrijkse klimaat en de lage temperaturen zijn een van de vele pro- Het georganiseerde arrestatiebeleid was tijdens de bezetting goed voorbereid zo is de luitenant-kolonel uit de stukken gebleken. Bij de uitvoering ervan heb ben zich evenwel excessen voorgedaan. Dat arrestatiebeleid heeft vooral in Friesland een rechtvaardige uitvoering gehad, mede door de organisatie van het verzet in die provincie, waar men 5000 personen heeft opgepakt. De bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten, Prins Bernhard, die ook de binnenlandse strijdkrachten onder zijn bevel had. heeft bij de geallieerden voor die erkenning geijverd. Toen de geallieerden daartoe hadden besloten, heeft de prins zich persoonlijk verant woordelijk geweten voor de gedragingen van de Binnenlandse Strijdkrachten. De investering van ruim 200 miljoen die daarvoor nodig is, zal bovendien ruim 15 huizen behouden die anders voor de aanleg van een autoweg in de openlucht zouden moeten verdwijnen. De tunnel die twee maal zoveel zal kosten als de aanleg van de weg, zal de toegang tot Londen 1- en - GLAVESTON, TEXAS (UPI). Een grote meteoriet is ingeslagen op de ach terkant van de maan en heeft trillingen veroorzaakt, die voor het eerst doen veronderstellen, dat de maan nog een vloeibare kern heeft. Dit heeft de hoofd- seismoloog van het Apollo-project, dr. Gary Latham, onthuld in een vraagge sprek op z-n bureau op het bio-medi sche instituut van de universiteit van Texas. is ver- voar ARNHEM. - In de Statencommissie voor Milieu-Zaken heeft het statenlid prof. dr. ir. C. de Wit (P.v.d.A.) gisteren gewezen op de naar zijn mening meer dan erge toestand van de gemeentelijke stortplaats in Rhenen. Waar volgens hem „al het afval aan de kant van de Rijn wordt neergesmeten”. Droevig noemde hij, dat er nog steeds moet worden gewacht op wettelijke regelin gen en er daarom niet meteen kan worden ingegrepen. Gedeputeerde mr. H. P. Jager zegde echter toe, dat over deze kwestie contact zal worden opgenomen met de provincie Utrecht. Het college van GS van Gelder land overweegt overigens een apart overlegorgaan voor het milieu in te stellen, dat onafhankelijk zal werken van de reeds bestaande Gelderse Milieu raad. Het overlegorgaan zal in de eerste plaats als adviescollege voor het dage lijks bestuur van Gelderland fungeren. Die geschiedschrijving is een der on derdelen van het werk, dat de sectie krijgsgeschiedenis met weinig mankracht en veel vacatures, onderhanden heeft. Die sectie is, sinds haar oprichting in 1891, bezig met nu vier eeuwen Neder landse krijgshistorie. Van de serie Het Staatsche Leger is de geschiedschrijving nu gevorderd tot de periode 1715-1740; een tijdvak dat, vol gens luitenant-kolonel Van Ojen, veel gelijkenis vertoont met de jaren voor de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast is de sectie bezig met o.m. de mobilisatie 1870, de jaren van neutra liteit voor en tijdens de eerste wereld oorlog. de mobilisaties 1938 en 1939 en •Te gebeurtenissen in Indonesië. Luitenant-kolonel Van Ojen “oeugd dat de in het begin van 1972 'Men van voormnlifre verzetso’'CTariisaties opengestelde intekening op het staf- werk veel weerklank heeft gevonden. Ongeveer 6500 intekeningen zijn ontvan gen. Latham zei, dat de gegevens nog slechts tot een voorlopige conclusie lei den en fragmentarisch zijn, maar zij zouden kunnen leiden tot begrip van de evolutie van de maan. DEN HAAG. De Nederlandse Bin nenlandse Strijdkrachten, op 5 septem ber 1944 opgericht, hebben in mei 1945 de door velen gevreesde „bijltjesdag” weten te voorkomen. Dat is een heel belangrijk punt, vindt luitenant-kolonel drs. G. J. van Ojen jr, hoofd sectie krijgsgeschiedenis van de koninklijke landmacht. Hij uit die mening in een gesprek met een verslaggever van het A.N.P. naar aanleiding van het eerder deze week verschijnen van de geschiedschrijving over de B S- ■j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23