Luchtslag boven Golan OP KOMST Landelijke adviescommissie voor ziekenhuizen bepleit ENORME HASJ-SMOKKEL ONTRAFELD voor de slanke lijn VIETNAM” Nijmegen wil Thai-binh „adopteren „Confessionele partijen in kabinet na verkiezingen” h 1! d 9 9 8 7 9 10 „INFORMATIEBUREAU H MINISTER NELISSEN, MET GROTE STELLIGHEID: Nederlands comité geeft witboek uit voor Lelystad Grote ravage in Grote Vier voor VN-lidmaatschap van Duitslanden tijdelijk van IQê voor Na onderzoek dat Amsterdamse recherche maanden werk kostte: KORT EN BONDIG woonwagenkam p bij Venlo HET WEER „Milieupolitieman” 2 V R IJ D A G 1 972 1 0 NOVEMBER Witboek Gesprekken 99 „Topzwaar” t (Van onze medewerker in Jeruzalem) Zowel minister Nelissen en C.H.U.- (Van onze medewerker van Den Haag) „omdat ADVERTENTIE SPECIAAL o Ruim duisend kilo hasjiesj heeft de JERUZALEM. Bij een luchtgevecht boven de door Israel bezette Goianhoog- te zijn gistermiddag twee Syrische Mig- toestellen van het type 21 neergeschoten. De Syrische vliegtuigen trachtten de Is raëliërs te belemmeren bij hun bombar dementen op Syrische artilleriestellingen die eerder op de middag gedurende een half uur Israëlische stellingen hadden bestookt. Bjj de beschietingen werj in de nederzetting Rarnat Magshimim één mi litair gedood. nw z IW zw zw o z zzo 11 11 10 10 11 11 11 11 11 11 12 6 19 8 13 17 9 12 11 19 17 uur uur. 8 0 0 0.1 0.1 o o 2 0 0 2 0 0 0 o o o 0.1 o o 1 0.1 o o o voorzitter baron Van Verschuer, die in Soest sprak, willen na de verkiezingen een meerderheidskabinet. De klok staat al ver over twaalven, zei hij, met name voor wat betreft de relatie tussen medisch-wetenschappelijk onderwijs en gezondheidszorg. nog en De verklaring volgt na het overleg in Berlijn van de ambassadeurs der Grote Vier. Deze gesprekken vielen samen met de besprekingen tussen de DDR en. de Bondsrepubliek die resulteerden in een verdrag over het op normale voet bren gen van de betrekkingen tussen die twee staten. gingen langs zijn huis. Ze vonden er twee andere Pakistani. Ook zij werden gearresteerd. De directeur van het Parijse informa tiecentrum van de Voorlopige Revolutio naire Regering, Pham van Ba, te gast in ons land, zei het van groot belang te achten om ook bij de uitvoering van het vredesakkoord, dat in een overgangsfase van anderhalf tof twee jaar voorziet, directe informatie te kunnen verstrekken. ichtpoging. Een gevangene in de ge vangenis van Reggio di Calabria in talië heeft bij een mislukte ontsnap pingspoging vier gevangenisfunctiona- issen neergeschoten Daarna werd hij elf door de politie neergeschoten. or on zw n o 17 11 12 9 9 7 13 10 20 10 11 8 33 0.1 0 o o o 0.1 o o o o o UUT. uur. E1O SPECIAAL-SINAS (Van onze medewerker in Nijmegen) NIJMEGEN. De brede Vietnam- weging in Nijmegen heeft gisteren een positieve reactie gekregen van loco-bur- gemeester T. H. Smids op haar verzoek om een stad in Noord-Vïetnam te adop teren. Dat zou dan Thai-binh moeten worden, een stad met ongeveer 15.000 inwoners, die voornamelijk textielindu strie heeft. De loco-burgemeester had goede hoop dat het college van B. en W. in decem ber de raad een serieus voorstel omtrent de adoptie zal kunnen doen. De adoptie zal alleen materiële hulp moetne inhouden op technisch medisch en hygiënisch gebied. Wanneer het voor stel door de raad wordt aanvaard, zal Nijmegen de eerste plaats in Nederland zijn die een Vietnamese stad adopteert. Evenals alle voorgaande dagen wil den de politici, die gisteren optraden, enige ruimte houden voor het zoeken van een nieuwe koers na de verkiezin gen. C.H.U.-leider Tilanus, die eerder deze week uitdrukkelijk verklaarde het vijf-partijenkabinet te willen herstellen, verklaarde in Bergen op Zoom:„Wanneer zou blijken dat of DS’70 of de V.V.D. tijdens de formatie onaanvaardbare ei sen stellen dan zullen K.V.P.. A.R.P. en C.H.U. de verantwoordelijkheid voor een minderheidskabinet niet schuwen”. het belang van het gehele ziekenhuiswe zen”. Dr. Festen, die sprak over de autono mie van het individuele ziekenhuis, stel de dat geen enkele instantie op het terrein van de volksgezondehid nog volle dig autonoom kan functioneren. Dat een individueel ziekenhuis slechts een scha kel is in de gehele gezondheidszorg, is een gedachte die volgens hem bij de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De drie confessionele partijen zullen na de verkiezingen weer deelnemen aan een regering. Dat heeft minister Nelissen van finan ciën gisteren met stelligheid verklaard op een verkiezingsbijeenkomst in Soest. Ook andere politieke leiders kwamen gisteren op verkiezingsbijeen komsten tot duidelijke uitspraken: (Van onze medewerker in Amsterdam) AMSTERDAM. Na een onderzoek dat maanden werk heeft gekost, heeft de narcoticabrigade van de Amsterdamse centrale recherche een kolossaal opge zette hasjiesj-smokkel opgerold. De ben de moet er meer dan anderhalf miljoen gulden aan hebben verdiend. Bijna 350 kilo hasjiesj is tenslotte In beslag geno men. Er zijn elf mensen gearresteerd bijiia allen Pakistani. Links de heer Pam van Ba, naast hem prof. dr. L. W. Nauta. Het comité heeft een witboek uitgege ven, waarin nogmaals wordt benadrukt, dat er een tegenwicht moet komen voor de eenzijdige propaganda van het, wel door de regering toegelaten, officiële in formatiecentrum van Zuid-Vietnam in Den Haag. „De regering vindt de publie ke opinie blijkbaar niet mondig genoeg om ook de andere partij aan het woord te laten” aldus Nauta. zw zzw zw zw windst. n zw z gil. Het Franse zwavelkoolstof pro- lucerende bedrijf Progil,” dat inder- ijd in Nederland geweerd werd en clat daarna een vestigingsplaats in Kallo, nabij Antwerpen, op de linker- Schelde-oever koos, is gisteren offi cieel in bedrijf gesteld. Het bedrijf pro duceerde al enkele maanden. PARIJS (AP). De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteren verklaard de aanvraag voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties van West- en Oost- Duitsland te zullen steunen. Dit is tege lijkertijd bekendgemaakt in de hoofdste den van de vier landen. Ondertusen vielen de Amsterdamse wel verscheidene keren forse partijen hasjiesj van dealers en dealertjes in han den: achttien kilo, twintig kilo, vjjftig 128 kilo. Daar moest een syndicaat ach ter zitten, concludeerde men. DEN HAAG „Het is ook na een eventueel vredesakkoord noodzakelijk, dat er in Nederland een informatiebu reau wordt opgericht van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Vietnam”. Dat is de mening van de voorzitter van het Comité Informatiebureau Vietnam, de Groningse hoogleraar prof. dr. L. W Nauta. staken, nadat het regime-AUende de Voorlopige Revolutionaire Regering vol kenrechtelijk had erkend. Hij merkte ook op, dat de ziekenhui zen weliswaar al niet autonoom meer nieuwe ziekenhuisbedden kunnen creë ren, maar dat zij wel in zekere mate zelf kunnen beslissen over vermindering van het aantal of verplaatsing van bed den naar grotere eenheden. Het huidi ge, topzware gezondheidsapparaat func tioneert door vergaande versnippering hoogst inefficiënt. Minister Schmelzer van Buitenland se Zaken ontkende in Oirschot, dat hij na de verkiezingen minister-president zou willen worden. Op een dergelijke vraag antwoordde hij concreet: Nee. In Hilversum verklaarde de afgetre den DS’70-bewindsman De Brauw, dat het ondenkbaar is, dat in het nieuwe kabinet DS’70-ministers zullen zitten als de A.R.P.-minister Boersma (van Sociale Zaken) er ook deel van uitmaakt. De voorlopig laatste arrestaties vielen, nadat twee mannen op Schiphol de be wuste 40 kisten waren komen ophalen. De politie wist nauwkeurig wat zij gin gen doen. Ze had immers kennis kunnen nemen van de inhoud van telegrammen die uit Pakistan naar het postbusnum mer van de bende in Amsterdam waren gestuurd. Het tweetal was er speciaal voor naar Amsterdam gezonden. Met een vrachtwagen vol reden ze naar het Prinseneiland in Amsterdam. Tegen de 350 kilo hasjiesj zat in de wanden van de kisten. Vlak daarop konden in een hotel twee Pakistaanse mannen en een Engelse vrouw worden aangehouden, mensen uit de top van de smokkelorganisatie. Zij waren in het bezit van meer dan twee ton aan Neder- indse en buitenlandse valuta. UTRECHT. De voorzitter van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, dr. H. Festen, heeft gisteren gepleit voor een adviescommissie, uitgaande van het Nationaal Ziekenhuis Instituut, die de individuele ziekenhuizen voorlicht én bijstaat bij ondermeer het opstellen van bouwplannen Hij zei in Utrecht op de algemene vergadering van de sectie algemene zie kenhuizen van de Nationale Ziekenhuis raad, dat het van groot belang is dat daarbij negatieve ervaringen met be paalde strukturen openlijk worden gere gistreerd om herhalingen te voorkomen. „De mogelijkheid om mislukkingen te verbergen moet worden opgegeven in De minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft de vesti ging van een dergelijk bureau afgewezen met het argument dat ons land „de Voorlopig Revolutionaire Regering niet heeft erkend en derhalve geen organen als zodanig kan toelaten”. Nauta is het daarmee volstrekt oneens en wijst hier bij op het voorbeeld van Chili, waar een informatiebureau werd opgericht, dat zijn werkzaamheden pas behoefde te De recherche vond het eerste spoor in april van dit jaar, toen vrij veel huur auto’s op naam van Pakistani reden. Later kwam daar een verdachte handel bij in fruit. Het leek onwaarschijnlijk dat het uit Pakistan ingevoerde fruit (druiven, sinaasappelen) een bloeiende handel kon opleveren, gezien de nogal hoge transportkosten. Men volgde nauw keurig de gangen van mensen die men met de handel in verband kon brengen Een grote slag kon echter niet worde” geslagen. Het geluk kwam de al maanden spev ende recherche te hulp. Juist toen ee, •echercheur aan een loket kwam om te informeren, meldde zich een Pakistaan die aan het signalement voldeed dat door de anderen was opgegeven; hij kwam 55.000 gulden halen. De man werd meegenomen en twee rechercheurs „Dat is van nog meer belang, omdat de berichtgeving uit Vietnam, zoals ook uit ons witboek blijkt, nog teveel door de grote westerse persbureaus wordt verzorgd om vervolgens niet altijd even correct te worden geselecteerd en be werkt”. zo voegde Nauta hier nog aan toe. De narcoticabrigade in Amsterdam leeft er nog geen idee van of de bende >ok vertakkingen in andere landen dan alleen Nederland en Pakistan heeft of heeft gehad. Voorlopig beschouwt zij de vangst als de grootste die men in ons land na de oorlog op het gebied van de narcotica heeft gedaan. LELYSTAD. Lelystad krijgt waar schijnlijk een milieupolitieman. Dinsdag zal de adviesraad van die plaats een voorstel daartoe behandelen. De taak van de rijkspolitie in Lelystad zou zo uitgebreid zijn en de personeelsbezetting van dien aard, dat voor een afzonderlij ke milieupolitie zeker plaats is. Prof. dr. A. Querido. hoogleraar aan de medische faculteit in Rotterdam en voorzitter van de commissie medisch- wetenschappelijke onderwijsplanning, verweet het ministerie van volksgezond heid en het Nationaal Ziekenhuis Insti tuut, dat zij nog steeds geen werkstuk hebben geproduceerd dat de basis zou kunnen zijn voor een nationale zieken huisplanning. VENLO. Bewoners van het regio nale woonwagenkamp „In de Romer” aan de rand van Venlo hebben gisteren grote vernielingen aangericht in hun kamp. Een woordvoerder van de ge meente Venlo, die de zorg heeft over het kamp, schatte de schade op 100.000 tot 200.000 gulden. In de verklaring van de Grote Vier is gezegd dat een toelaten als lid van de VN der twee Duitslanden geen uitwer king zal hebben, hoe dan ook, op de rechten en verantwoordelijkheden van de vier mogendheden ten aanzien van de twee Duitslanden, alsmede op alle voort gekomen overeenkomsten, besluiten en praktijken der vier landen die zijn voortgesproten uit genoemde rechten en verantwoordelijkheden. De Sovjet-Unie is een groot voorstan der van het lidmaatschap van de DDR bij de VN, want dit betekent een erken ning de-facto op wereldschaal van dit land. Verwacht wordt dat de DDR en de Bondsrepubliek niet voor 1973, en dan vermoedelijk pas in de herfst, lid zullen kunnen worden van de Verenigde Na ties. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Onbestendig en enige daling van tempera tuur. Aantal uren zon: 1 tot S. Min. temp.: om streeks normaal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot IS november: minimum 5, maximum 9 graden. WBBRRAPPORTEN recherche kunnen traceren. Het ver moeden bestaat dat er duizenden kilo’s via Schiphol zijn gesmokkeld. Bij een prijs van 1600 tot 1800 gulden per kilo moet het een miljoenenaffaire zijn ge weest. De bende huurde in Amsterdam tel kens andere gedeelten van gebouwen voor de tijdelijke opslag van de kisten met hun gevarieerde inhoud. In Ouder kerk aan de Amstel had ze een oude schuur. Daarin zijn de resten van de kisten, de stukgeslagen houtsnijwerkjes en tonnen sinaasappelen teruggevonden. Na de arrestatie van de monteur volg de spoedig de aanhouding van twee andere Pakistani; zij waren de mede- eigenaren van de exportfirma die zoge naamd in Pakistan bestond. Aan de hand van een chèque die aan een make laar was verstrekt, kwam de politie aar Ie naam van de bank, waarmee d firma in Amsterdam zaken deed. Eind oktober arresteerde men een 33- jarige monteur, een Pakistaan die al geruime tijd in de Amsterdamse Bijl mermeer woonde. In de box die bij zijn flat hoort, werd 42 kilo hasjiesj gevon den. Ook vonden rechercheurs er papie ren op naam van een import- en export firma in Pakistan. Ze golden kisten met sinaasappelen die via Schiphol uit Pakis tan aankwamen. Ook waren er papieren voor zendingen met asbakjes en andere „frutsels”, gemaakt van onyx, een afval- produkt van marmer. Zoeken op Schip hol bracht aan het licht dat veertig kisten sinaasappelen van de Pakistaanse firma stonden te wachten om te worden afgehaald. Er kwamen later nog wat kisten met onyx-artlkelen bij. De re cherche kwam erachter dat de kisten uit dikke planken bestonden, waarvan er enkele waren uitgehold. Wanneer de plakken hasjiesj erin waren gestoken werd de gleuf weer met hout dichtge plakt. Het „litteken” werd onzichtbaai gemaakt, doordat de bodem van de kist ertegenaan werd getimmerd. In de (klei ne) sinaasappelkisten kon zo anderhalve kilo hasj worden weggewerkt, in df grotere onyx-kisten ging vijf kilo. Ook werden houtsnij-artikelen gevonden die elk een halve kilo van het spul bevatten. Ex-minister De Brauw verklaarde desgevraagd, dat de door DS’70 bepleite prijs- en loonmaatregelen voor het geval dat het overleg met het bedrijfsleven zou mislukken, inderdaad wel enige so ciale onrust zou hebben kunnen veroor zaken. De onrust die nu door het 'ongun stig akkoord dreigt, houdt volgens De Brauw echter grotere risico’s in. De DS’70-er voorspelde onder meer een stij ging van het aantal bedrijfssluitingen. 6.25 uur en 18.39 2.09 uur en 14.22 AG 11 NOVEMBER uur onder 16.55 i uur onder 20.53 A.R.P.-leider Aantjes in Bergen op Zoom: „Boersma heeft nooit botweg ge weigerd met DS’70-ers in een nieuw kabinet te gaan zitten”. Staatssecretaris Scholten van Finan ciën stelde in Hoofddorp; „De linkse drie zullen na de verkiezingen weer in de oppositie gaan”. Dr. Le van Loc, lid van de delegatie van de Voorlopige Revolutionaire Rege ring in Parijs, die ook als gast in ons land vertoeft, heeft gistermiddag een onderhoud gehad met kardinaal Alfrink. Vandaag hebben beide Vietnamezen een ontmoeting met enkele Kamerleden van de CHU, D’66, PPR en PvdA. In het radioprogramma VPRO Vrijdag kunnen luisteraars van 18.25 uur tot 19.00 uur telefonische vragen stellen aan de Vietnamezen en de in de studio aanwezige leden van het Comité Infor matiebureau Vietnam. De Syrische legerleiding heeft gistera vond bekendgemaakt, dat bij de Israëli sche luchtaanval één militair is omge komen en twee militairen gewond raak ten. ’s Morgens hadden Israëlische vlieg tuigen zoals gemeld Syrische stellingen gebombardeerd als antwoord op twee sabotagepogingen op de Golan-hoogte, waarbij een Israëlische tractor op een mijn liep. Volgens de Israëliërs opereer den de infiltranten vanaf Syrische leger- bases. Als antwoord op het luchtbom bardement *s morgens volgde de Syrische artilleriebeschieting. Tien dagen geleden, na de kaping van het Duitse Lufthansa-vliegtuig vond een gelijksoortige escalatie plaats: Israëlische bombardementen, Syrische artilleriebe schietingen en opnieuw Israëlische bom bardementen. Behalve het binnen de perken houden van de activiteiten van de Palestijnse verzetsorganisaties is het Israëlische le ger er bijzonder op gebrand het Syrische leger hard aan te pakken. Dat gistereri ook vier Israëlische vliegtuigen zouden zijn neergeschoten, zoals in Beiroet is bekendgemaakt»! werd door een Israëli sche legerwoordvoerder met nadruk ont kend. 9 8 10 9 2 12 14 8 10 7 7 2 ■2 8 12 3 11 5 8 10 7 0 13 8 10 10 6 3 5 10 12 15 14 Behalve in sinaas appelkisten werd de hasjiesj ook verbor gen in beeldjes zoals hier afgebeeld. Het heeft de recherche maanden speurwerk gekost, voordat men de hand kon leggen op de voornamelijk uit Pakistani be staande smokkel organisatie Vooral het centrumgebouw, waarin de verschillende voorzieningen voor de kampbevolking zijn ondergebracht, heeft het moeten ontgelden. Het tumult ont stond nadat ongeveer veertig man ge meente- en rijkspolitie naar het kamp was gekomen om twee woonwagens die onrechtmatig in het kamp stonden, te verwijderen. De bewoners van de wagens wilden ondanks herhaalde aanmaningen het kamp niet verlaten. De vrouw van een van de woonwagenbewoners keerde zich daarop scheldend tegen de politie. Een groot deel van de kampbevolking beko gelde de politie met alle mogelijke pro jectielen. Van het beheerdersvertrek. waarin zich enkele politiemannen bevonden, werden de ruiten ingegooid. De woonwa genbewoners duwden ook een auto in de richting van de politiemensen, overgoten deze met benzine en staken hem in brand. Toen de politie zich terugtrok werd het kampgebouw ernstig vernield. De politie heeft nog geen arrestaties verricht. Staatssecretaris Scholten hield zijn gehoor voor, dat Den Uyl in zijn finan ciële beleid al een verdergaande inflatie voor de komende jaren heeft verwerkt. Evenals minister Schmelzer verklaarde hij het te betreuren, dat er voor de verkiezingen geen gesprek tussen de confessionelen en de linkse drie tot stand is gekomen. Geen problemen. President Idi Amin heeft aangekondigd dat de grens van Oeganda met Tanzania morgenavond zal worden heropend, twee dagen eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was er geen problemen meer zijn”. Maxunum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUssingen r Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich ge Casablanca z Las Palmas lie Tel Aviv Tunis gedachte die volgens hem bij de ziekenhuisbesturen nog onvoldoende leeft. Samenwerking en taakverdeling tussen de ziekenhuizen onderling noem de hij een dwingende noodzaak. Het vrijwillig prijsgeven van delen van de eiken autonomie aan bepaalde vormen van samenwerking verdient zei dr. Festen verre de voorkeur boven wettelijke dwang. regen zzw geh. bew. geh. bew. geh. bew. zzw zw. bew. zw regen zzw geh. bew zzw geh. bew. geh. bew Z.-Limburg zw. bew. onbewolkt half bew. regen half bew. geh. bew geh. bew. zzw mist geh. bew mist wnw regen onbewolkt geh. bew regen zzw mist zzw zw. bew. windst. 15 onbewolkt nw 20 mist windst. 21 mist x half bew. nnw geh. bew. zzw geh. bew. half bew. regen motregen bew. wzw irlicht zzw bew. nnw wolkt windst. wolkt z 24 ZATE1 JAG 11 NOVEMBER Hoog water I Laag water I ZATEMN Zon op 7y Maan op 12S3 Minister Nelissen sloot samenwer king met V.V.D. en DS’70 evenmin uit. Hij verklaarde niet in te zien welke zaak gediend zou zijn als men zou besluiten niet met deze partijen in een kabinet te gaan zitten. Dat bestreed de bewering, dat herstel van het vijf-partij enkabinet moeilijk aan de kiezers te verkopen zou zijn. KM»

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2