NOREN VOEREN GESPREK MET EEG Stijgende Surinaamse nood Joeri Galanskov Inbrekersbende opgerold Koninkrijkscommissie volgende week in Den Haag bijeen Noord-Vietnam: „Stop wapenzendingen in werkkamp overleden Bankoverval in Eindhoven Oorlogsslachtoffertje Zware bom in Belfast ontploft „Malle Babbe” „Malle Babbe” Kant en klare kunsthars vulpasta I f ,r 3 Associatieakkoord Dokter Kees Ittmann Uiteenlopende meningen over nationaliteitskwestie Oudste schedel Vissers verdronken Frankestraat 27 HAARLEM overleden „moet niet in een lidmaatschap uitmonden” ■I ||E| 10 NOVEMBER V R IJ D A G 1 97 2 (Van onze medewerker in Brussel) Frustraties 99 Andere symbolen Referendum A DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! ADVERTENTIE ADVERTENTIE ken. l De commissie werd in maart van dit jaar in Den Haag geïnstalleerd met de opdracht mogelijkheden te onderzoeken voor nieuwe verhoudingen in het ko ninkrijk. Na de bijeenkomst in maart in Den Haag en eind augustus in Paramari bo komen nu de voorzitters naar Den Haag. In het presidium is inmiddels wijzi ging gekomen door de benoeming van de Antilliaanse sectie-voorzitter Ronchi Isa per 15 november tot minister-president van de Nederlandse Antillen. Zijn plaats wordt nu ingenomen door de heer J. M. G. Evertsz. oplossing zijn nogal wat voorstanders op de Antillen te vinden. De Nederlandse sectieleden voelen er niet zoveel voor. Twee bemanningsleden van het schip hebben zwemmend de wal kunnen,berei- BRUSSEL. Noorwegen wil met de EEG een vrij handelsakkoord sluiten net zoals de andere niet toe tredende landen van de Europese Vrijhandels Associatie. Zo’n verdrag dient als vervanging van de op 24 september per referendum verwor- worpen toetreding. De onderhandelingen hierover zijn gisteren in de Belgische hoofdstad begonnen, waarbij de Noren ervan uitgaan concessies voor hun vis en visprodukten te kunnen bedingen voor toezeggingen op het gebied van olie en aardgasprodukten, die in hun deel van het continentale plat de laatste tijd in ruime mate worden aangetroffen. De Antilliaan en de Surinaamse Azi aat zouden van migratie-beperkende maatregelen wel enige last ondervinden, maar de creool zou daardoor nog grote re frustraties ondergaan, dan hij nu al doormaakt. Ter illustratie van een steeds nijpen der wordend probleem, dat van de Suri naamse immigratie in ons land, kunnen de cijfers dienen die door het Amster dams Arbeidsbureau zijn verstrekt over de snel toenemende werkloosheid van Surinamers in de hoofdstad. Eind sep tember: 1000 werkloze Surinaamse rijks genoten eind oktober: 1139 werkloze Surinamers. Deze stijging zet zich voort en niet alleen door de maar steeds aanhoudende toevloed van immigranten uit Suriname, maar ook door het feit dat aanvankelijk te werk gestelde Suri namers na enige tijd werkloos worden, omdat blijkt dat hun vooropleiding en scholing onvoldoende zijn en hun werk tempo belangrijk lager ligt dan het hier geldende. ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft na een langdurig onder zoek een elf man sterke bende opgerold die het afgelopen half jaar bij 41 inbra ken in Nederland en België voor circa 600.000 gulden aan geld en goederen buitmaakte. Bij een verdergaande, ongeremde toe vloed van Surinamers, die bijna uitslui tend op de hoofdstad is gericht, zal het percentage werkloze immigranten steeds ongunstiger gaan afsteken, dat wil zeg gen: steeds groter worden in verhouding met de Amsterdamse werkloze „inheem sen”. De toestand in Amsterdam wordt daardoor sociaal steeds slechter, om nog maar niet te spreken van de financiële nood waarin de gemeente op deze ma nier zal raken. De Amsterdamse samen leving wordt door deze ontwikkeling verziekt, de verhoudingen tussen Suri namers en Nederlanders wordt er door vergiftigd en de levensomstandigheden van Surinaamse landverhuizers en hun gezinnen worden abominabel. En dat alles omdat blijkbaar de overheden van Nederland en Suriname niet tot oplos sing kunnen komen van het probleem, dat aan de wortel ligt van de hele narigheid: de werkgelegenheid en de so ciale omstandigheden in Suriname zijn beneden peil, waardoor Surinaamse jon geren al hun hoop richten op een vlucht naar Nederland. De bittere teleurstelling frustrerend voor elke Surinamer of An tilliaan dat hij de taal netjes uit de boekjes moet leren, maar af moet blij ven van de taalontwikkeling. Dat is alleen aan de Nederlanders voorbehou den. Acht verdachten zijn opgesloten in het huis van bewaring in Rotterdam. Een man wordt nog vastgehouden door de politie van Gent, terwijl twee anderen na opmaking van proces-verbaal zijn vrijgelaten. De belangstelling van de bende ging voornamelijk uit naar kleding, textiel en elektrische apparatuur. Slechts een klein deel van deze goederen is achterhaald. De recherche kreeg voor het eerst lucht van de zaak, toen op een avond in augustus vier mannen nagenoeg op he terdaad werden betrapt bij een inbraak in een radiowinkel in de Maasstad. WASHINGTON. (UPI) Noord-Viet nam heeft gisteren de Verenigde Staten er op gewezen dat de grootscheepse wapenzendingen naar Zuid-Vietnam de vredesregeling, waarover men het eind oktober in beginsel eens was geworden, in gevaar kunnen brengen. De waarschuwing werd geuit in een uitzending van radio-Hanoi waarin ook kritiek werd geoefend op razzia’s in Zuid-Vietnam. Daarbij zouden op grote schaal personen worden opgepakt die van ondermijnende activiteit worden verdacht. Voorts beschuldigde de Noord- vietnamese zender de Zuidvietnamese politie ervan dat „bij zuiveringsoperaties honderden mensen zijn neergeschoten”. Volgens militaire kringen in Saigon krijgt Zuid-Vietnam in totaal ongeveei 120 jachtbommenwerpers van het type „F-5” en 32 grote transportvliegtuigen van het type C-130 die voor het meren deel van landen als Iran, Zuid-Korea en Formosa worden geleend”. Verder wor den per vliegtuig tanks van het type M- MOSKOU (AFP en UPI). De 33- jarige Russische schrijver Joeri Galans kov, die in januari 1968 werd veroor deeld tot zeven jaar werkkamp „met streng regime”, is op 4 november in het kamp van Potma na een maagoperatie overleden. Dit is in kringen uit de omge ving van de schrijver vernomen. EINDHOVEN. Twee gemaskerde mannen hebben gistermiddag bij een overval op een bijkantoor van de Atnro- bank aan de Aalsterweg in Eindhoven een bedrag van 28.000 buit gemaakt. Uit een rapport van de ambtelijke commissie van zes, dat vorige week werd gepubliceerd blijkt dat het aantal Suri namers in Nederland ruim 15 percent uitmaakt van de totale Surinaamse be volking. Voor de Antillianen is dit per centage slechts vier. Van iedere honderd aangekomen Surinamers vertrekken er maar 37 weer naar hun land; van iedere honderd Antillianen vertrekken er 76 weer. Aldus meldt onze medewerker in Utrecht. Galanskov werd op 22 januari 1967 gearresteerd na op het Rode Plein in Moskou te hebben betoogd voor de vrij lating van Yoeli Daniel en Alexander Sinjavski. Hij was een van de mede- beklaagden in het proces tegen de dich ter Alexander Ginzburg. Galanskov was hoofdredacteur van het klandestiene tijdschrift „phoenix 66” en medewerker van het „witboek over de zaak Daniel en Sinjavski” dat in het buitenland werd gepubliceerd. DEN HAAG. Of er vaart in de besprekingen over de toekomst van het koninkrijk komt, zal afhangen van het overleg van het presidium van de koninkrijkscommissie dat van 13 tot 15 november in Den Haag bij eenkomt. De voorzitters van de Antilliaanse, Surinaamse en Nederlandse secties zullen dan de balans opmaken van de besprekingen en bekijken of tot een effectievere werkwijze kan worden gekomen in de koninkrijks commissie. In sommige gevallen gaat de Noorse export in de vissector voor 80 percent naar de EEG. Veel Noorse olie zou de Europese Gemeenschap in mindere mate van het Midden-Oosten voor zijn ener gievoorziening afhankelijk maken. De nieuwe Noorse regering wil geen associ atieakkoord dat tenslotte in een lidmaat schap moet uitmonden. De overeenkomst die Noorwegen na streeft zou naar Noors verlangen op 1 april 1973 moeten ingaan. De Noren zoeken ook samenwerking bij het we tenschappelijk onderzoek in de scheep vaart en voor het milieubeheer. Die samenwerking zou via een speciale evo- lutie-clausule op den duur tot andere gebieden kunnen worden uitgebreid. Dit is gewoon belangrijk nieuws voor mensen die een paar prettige uren willen doorbrengen in een intieme gezellige sfeer, met kaars licht, en willen genieten van een keuken en wijnkelder, die tot de beste van Haarlem worden gere kend. Kant en klare maaltijden zijn niet van goede kwaliteit. Wij maken U er daarom op attent, dat Uw ge rechten pas dan worden bereid, na dat U ze heeft besteld. En och, waarom zouden we ook niet even vermelden dat de prijzen beslist niet hoog zijn. U had ze, gezien de persoonlijke bediening, de inrichting en de kwaliteit van het gebodene, wellicht hoger ge dacht. Voor recepties en groepen van meer dan 15 pers., kunt U ook be schikken over onze bar, waar U een heel koel pilsje of een opwin dend drankje wacht. U bent hartelijk welkom in Restaurant De Nederlandse voorzitter is prof. mr. W. F. de Gaaij Fortman (A.R.P.) en de Surinaamse sectie wordt geleid door A. J. Morpurgo. Na de besprekingen in maart en sep tember is er al enige tekening gekomen in de gang van de besprekingen. Nederland neemt als enige van de drie groepen een unaniem standpunt in dat de overzeese rijksdelen zo spoedig mogelijk een zo groot mogelijke zelfstandigheid moeten krijgen. Hierbij dacht de voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor Suriname en de Antillen mr. Th. van Lier (P.v.d.A.) begin van dit jaar zelfs al aan 1975. Het kamerlid diende in de staatsrechtelijke werkgroep van de ko ninkrijkscommissie een voorstel in dat neerkomt op een vermagerd konink- rijksstatuut dat als een overgangsfase moet dienen voor de onafhankelijkheid. Volgens de nieuwste cijfers van het CBS over 1971 wordt het verschil in remigratie-gedrag tussen Surinamers en Antillianen eerder groter dan kleiner: 80 percent van de Surinamers die dit jaar naar Nederland kwamen bleven hier achter; slechts tien percent van de An tillianen ging niet terug naar eigen land. Cambodja, getroffen door een raket- scherf was een van de slachtoffers van de oorlog, waar maar geen eind aan schijnt te kunnen komen. Let op het juiste huisnummer. Voor tafelreservering tel. 31 22 73 En natuurlijk heeft „Malle Babbe” weer een KERSTMENU dat klinkt als een kerstklok! U moet wel even reserverenspoedig! Betty en Oscar De werkloosheid demonstreert zich vooral in de metaalsector, waarbij het opvalt dat voor Amsterdam de cijfers hoger liggen dan het landelijk gemiddel de. Men verwacht tegen het einde van het jaar dat het cijfer van werkloze mannen in Amsterdam zal zijn opgelo pen tot 10.000. In het gewest Amsterdam zijn nu al net zoveel werklozen als in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe samen. 48 en pantsertransportvoertuigen aange voerd. Naar in Saigon verluidt zal de luchtbrug die na het bekend worden van het voorlopig vredesakkoord met Noord- Vietnam op 26 oktober werd ingesteld, nog wel een week blijven functioneren. Intussen is de rechterhand van Nixons voornaamste adviseur Kissinger, gene raal Alexander Haig, in Saigon aangeko men, waar hij van gedachten zal wisse len met Thieu over diens bezwaren te gen het genoemde akkoord. Met name heeft het Zuidvietnamese staatshoofd bezwaar tegen het optreden van een coalitieregering met communisten. In Washington verwacht men Haig morgen of zondag terug. Het Zuidvietnamese blad „Tin Song” meldt dat president Thieu zijn eisen voor een algehele terugtrekking van Noordviet- namese troepen uit zijn land heeft gema tigd en nu zou hebben voorgesteld dat in bepaalde gebieden een „gedeeltelijke te rugtrekking” tot stand moet komen. Het blad wordt gefinancierd door de pruvé-secretaris van Thieu. Hij is al uiterst verontwaardigd door de intolerante houding van de blanke rijksgenoten. Hij komt naar het land dat hij als moederland kent om tot de ontdekking te komen dat de blanke Ne derlander tegen wie hij altijd heeft op gezien en met wie hij zich zo goed moge lijk heeft geïdentificeerd vanwege het gemeenschappelijke gebruik van één taal en één cultuur, hem afwijst. Hij zou zich verschoppeling voelen als men hem nu ook nog de toegang tot Nederland ontzegt. De oplossing van het probleem van de massale vlucht van intellect, arbeids krachten en de laatste tijd ook van sociaal zwakkeren uit Suriname en daartegenover de last voor Nederland om al deze mensen op te vangen, zal vooral op het culturele vlak gezocht moeten worden. AMSTERDAM. In het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam is gisternacht dokter Kees Ittmann overleden, de di recteur van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst (GGD) in Am sterdam. Dokter Ittmann werd 19 de cember 1907 in het Zeeuws-Vlaamse Axel geboren en had vele jaren een huisart senpraktijk in het Overijsselse Wijhe. Kees Ittmann behaalde in 1932 zijn artsendiploma aan de universiteit van Amsterdam. Al spoedig daarna vestigde hij zich als huisarts in Wijhe. In sep tember 1952 kwam zijn benoeming tot directeur van de GGD in Amsterdam. Hij is voorzitter geweest van de Konink lijke Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. Ergens in de Haarlemse binnenstad is enige jaren geleden iets leuks gebeurd! In een romantisch straatje is een klein oud pand omgebouwd tot restaurant. Het heet De Britse antropoloog Richard Leakey heeft bij het Rudolfmeer in Kenia (Oost-Afrika), een tweeëneenhalf mil joen jaar oude menselijke schedel ge vonden. Het is de oudste hersenpan die ooit werd ontdekt. De vroegste vondst dateerde tot dusver van één tot ander half miljoen jaar geleden. Volgens Leakey zal de schedel waar schijnlijk een centrale plaats gaan in nemen in nieuwe discussies over de oor sprong van „homo sapiens” de moderne mens) die zich zou hebben ontwikkeld uit het geslacht „australopithecus” Leakey vindt dat er een duidelijke aanwijzing is dat er meer dan 2,5 mil joen jaar geleden naast australopithecus in Oost-Afrika een mensensoort voor kwam met grote schedelinhoud, werke lijk rechtop lopend en tweevoetig. BELFAST (AP en UPI). In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn giste ren zeker zes mensen gewond en is een circa 125 kilo zware bom tot ontploffing gebracht. De gewonden zijn drie vrouwen, twee Britse soldaten en een sluipschutter. Zij werden getroffen bij vuurgevechten in vijf wijken van Belfast. De bom kwam tot ontploffing in een parkeergarage. De schade is groot, maar niemand raakte gewond.. Gisteren is op straat in Belfast een meisje van dertien jaar gevonden. Ze was geslagen en kaal geschoren. Door leden van het IRA zijn al ver scheidene mensen, onder wie vrouwen geslagen, kaalgeschoren en met teer of inkt ingesmeerd. Niet alleen het katholieke IRA deelt de straffen uit, de laatste tijd hebben ook protestantse extremisten deze „straf fen” uitgedeeld. in twee bodem Suriname voelt meer voor een refe rendum. De Surinaamse statenvoorzitter Jaggemath Lachmon denkt aan een volksstemming over de vraag of Surina me onafhankelijk moet worden. De Nederlandse Antillen zijn bij de besprekingen tot nu toe steeds gestrui keld over een verschil van inzicht tussen de eilanden Aruba en Curacao. Curacao voelt voor zelfstandigheid op korte ter mijn, terwijl Aruba streeft naar het behoud van de banden met Nederland. Kernpunt is daarbij ook de toekomsti ge nationaliteitskwestie. Wordt men An tilliaan of mag men ook het Nederland se paspoort houden? Voor de laatste Een van hen dwong de drie perso neelsleden met een geweer om op de grond te gaan liggen. De directeur en de kassier zagen echter kans het stille alarm in te drukken. De andere bankrover vond in een muurkast diverse sleutels. Hij dwong de kassier de geldla open te maken en haalde er 20.000 aan Nederlands geld en 8.000 aan buitenlandse valuta uit. Vlak voor de komst van de politie verdwenen de twee een bivakmuts over het gelaat getrokken in een oude Ford Taunus. Deze auto is tien minuten na de overval leeg aangetrof fen. Het is duidelijk dat de Surinaamse creool in steeds grotere getale naar Nederland zal blijven trekken, zolang hij in Suriname geen duidelijker symbo len heeft dan in Nederland. Behalve een eigen cultuur (ook nog niet ontwikkeld in Suriname) is dat een eigen taal, waar hij zich beter en makkelijker in zal kunnen uitdrukken dan tot nu toe mo gelijk is in het Nederlands. De creool leeft nu nog werelden. Zijn tropische met alle specifieke herkenningsbeelden, en daarnaast het kqnstmatig in stand gehouden Nederlandse cultuurbeeld dat krachtig wordt geschraagd door het nauwgezet vasthouden aan het Neder lands als officiële taal. Een creoolse Surinaamse pedagoog heeft eens gezegd dat de Surinamer niet goed kan communiceren in het Neder lands omdat hij op school gewoon de kans daartoe niet kreeg. Taallessen worden gebruikt voor het inpompen van spelling en grammatica bij de leerlingen. Tot daadwerkelijke taalbeoefening, het spreken, komt men niet. Het is daarbij LA CORUNA (AP) Tien Spaanse vissers zijn omgekomen toen hun schip, de „Playa de Amelas” op een rots voer en zonk voor de kust van Laga, in Noordwest Spanje. Vrede in Zuidoost-Azië. Daarover wordt de laatste weken veel gespro ken, maar een resultaat blijft nog steeds uit. Een piepjong soldaatje in Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,55 ƒ15,30 ƒ29.95 die zij hier ondervinden wordt hun blijkbaar nog steeds niet duidelijk voor ogen gesteld. Nog steeds koesteren zij verwachtingen die onvervulbaar zijn, nog steeds zijn zij niet op de hoogte van wat hun hier te wachten staat aan woningnood, leefklimaat, inkomsten, werkgelegenheid enzovoort. Schort het schromelijk aan de meest elementaire voorlichting, of zijn de Suri naamse jongeren doof voor zwartgallige voorspellingen? Het lijkt toch eenvoudig om hun aan de hand van feiten duide lijk te maken dat hun emigratie naar Nederland een bron van ellende kan worden. Of zijn de omstandigheden in Suriname zó slecht dat zij zelfs de narigheden in Nederland op de koop toe wensen te nemen, als ze maar uit hun vaderland kunnen vertrekken? De betrekkelijk kleine bevolking van Suriname wordt op deze manier op een asociale manier uitgedund, omdat juist de jonge, beste krachten uit het land verdwijnen. Maar deze beste krachten blijken dan, volgens gegevens van het Amsterdamse Arbeidsbureau, niet eens over een behoorlijke opleiding te be schikken en niet in staat in hetzelfde tempo te werken als hun Nederlandse collega’s. Het is duidelijk dat Suriname op eigen krachten deze problemen niet meer aankan. Het scheppen van werkge legenheid door gigantische ontwikke lingsprojecten, zoals nu sinds kort de Surinaamse regering op haar programma heeft staan, kan deze situatie al niet meer redden. Het kwaad zit veel dieper en moeilijker bereikbaar, namelijk in de onderwijssector en in de vakopleiding, in de vorming van de werkende jeugd. Maar er is gebrek aan goede onderwij zers en vakdocenten! De Surinamers kunnen zelf in dit gebrek niet meer voorzien en met iedere dag die verstrijkt wordt dat moeilijker. Een Nederlands rijksgebied geraakt in verpaupering en verarming, en Nederland blijkt niet zo erg onder de indruk, want anders zou den er voor hulp en bijstand aan de Surinaamse sociale ontwikkeling, de in dustrialisatie, de vakopleiding en het on derwijs wel drastischer middelen en me thoden worden aangewend. Nog steeds heerst bij de Nederlandse regering niet het besef, dat e enkoloniaal verleden erfverplichtingen geeft, die met ere moeten worden afgelost.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3