Voedingsvoorlichting moet directer worden GOED LEREN ETEN op school engel OF NAMAAK: van een dat is de grote vraag I VROUW ECHT, CÜLTIVÉ Sagan Gillerig L NORMAAL ETEN: ABNORMAAL? recht op de af 19 Vetfilm anten Doorlichting Mode Nieuwe hapjes Ik W ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 Erbij (Van een medewerkster) smaking DIE ANSELMUS de Boot had dus, naar menselijke berekening, rijk kunnen worden als hij zijn theorie in de praktijk had kunnen brengen. Maar het heeft sindsdien nog bijna drie eeuwen geduurd voordat een Japanse parelhande- laar erin slaagde parels te kweken, en pas een goede vijftig jaar gele den werden op een internationale juwelenbeurs in Parijs „de eerste smetteloze gekweekte parels” ge toond. Het begin van de nog jonge historie van de cultivé-parel, ook wel gekweekte parel of kweek- parel genoemd. Nog altijd natuur- produkt, al helpt de mens de na tuur een handje bij de ontwikke ling van die parels. en) Camping - V J F' L NL ia PAREL de traan •-JWVWV.' werk na: •ompstr. int, Bizar- 'angt ra Postboi onder goede en minder goede voeding wordt verstaan. Voor de kleuterscholen wordt een en ander „verpakt” in voor lichting over tandverzorging (ook nog altijd broodnodig, want de toestand van de kindergebitjes in dit land blijft achteruithollen). >oxer (ra ntueel p ’-15229. ’eestdagu antiek h lijfhuizen Tel. 02501 lano is w en 1 jai ;egen con ecialist 1 081. •repantia en TV, I okstraat I 1244. Bel 1M i Wij kt Harreiu lm. ’71 19, 023-3111) ts Spam 8 vraag; «weg i| i el acoolg 13. RTL IN i mm. ti Tussenrit 200 ra t 60, Un WWMMa s 1ste Tel. la WMMMa I. 150. Foti sloten tl unen irloop i 2 Wi zk-Up ai, type 1 imersvej IMVUWWW a lang U 2 slaapt f 2250. Tl uur. hornwuii Ierse Se* üels, B» pies) Pm en zilve ïoffstr. 43744. DEZE DIËTISTE, een van de onge veer vijtig diëtisten die in Nederland bij de drie kruisverenigingen in dienst zijn, krijgt in haar praktijk de indruk „dat de dieetrubrieken van de dames bladen verslonden worden. Maar het effect lijkt tot nu toe weinig duurzaam en in elk geval moeilijk te meten. Voedingsvoorlichting zal nog directer moeten worden, overigens zonder al te veel harde effecten. Die kunnen een averechtse uitwerking hebben, al blijft het natuurlijk noodzakelijk om steeds weer te wijzen op het verband tussen de vaak slechte voeding van nu, en de welvaartsziekten”. te Daf i 43000 kp proefii 150. Ij bij het grote publiek en zelfs vaak bij de juweliers”, meent de heer A. Sièbel van groothandel Jansen Post en Cocx NV in Amsterdam, een bedrijf dat onder meer op grote schaal cultivé- parels uit Japan importeert. „Bij het woord cultivé-parel denken veel men sen aan een industrieel produkt, ter wijl de gekweekte parel toch op pre- weegt, veel waagt”, een vouwblaadje over goede voeding als wapen tegen hart- en vaatziekten, en een overzicht van „verborgen vet” dat in vrijwel alle voedingsmiddelen zit, zelfs in het bis- cuitje en het sneetje waterbrood. OVER DAT al dan niet verborgen vet gesproken: volgens de voedingsdeskun digen heeft een mens per dag niet meer nodig dan ongeveer zeventig gram vet (waarvan vijftig gram boter of margarine) en vijftig gram suiker (zoet beleg en een paar koekjes zijn ingecalculeerd). Maar: de doorsnee-Ne- derlander gebruikt elke dag zo’n hon- derddertig gram vet (waarvan bijna de helft „verborgen” zit in mayonaise, fri tes, worst, saucijzebroodjes en dergelij ke zaken) en meer dan tweemaal zo veel suiker als de geadviseerde portie. En alleen al uit de zoete en vette „tusssendoortjes” is een (slecht) menu op te bouwen dat meer dan tweeduizend calorieën levert cies dezelfde manier tot stand komt als de echte parel. Het verschil is dat de mens de pareloester een handje helpt met het creëren van de parel”. „WAT SOMMIGE mensen een vermageringsdieet noemen is in feite gewoon een normaal voedingspatroon”. Dit zegt een diëtiste van het Groene Kruis, en het is een opmerking die te denken geeft. „Normaal” eten, dat wil zeggen: een (matige) voeding gebruiken die in overeen stemming is met werkzaamheden en andere activiteiten van de betrokken mens, wordt blijkbaar ongemerkt een abnormale bezigheid. In weerwil van de talrijke publikaties over de welvaartsziekten van deze tijd waar bij de voeding zo’n belangrijke en vaak verraderlijke rol kan spelen. ist van el e. caraw en Can met i 1 nancierin Ook :g 928. Tl eg. 2e hali pans va»i ■aat h«i poort. Te IN DE NATUUR zijn parels eeuwen lang ontstaan doordat, kort gezegd, een daar niet thuis horend voorwerpje in de schelp van de pareloester raakte en door weefsels, kalk en bindstof werd ingekapseld. Resultaat: een echte of „Wilde” parel die zeldzaam en dus kostbaar is en bovendien door ervaren duikers uit zee moet worden gehaald De cultivé-parel komt op dezelfde ma nier tot ontwikkeling, met dit verschi dat de kweker met opzet het „vreemd- luur, zinterspol alle can Carava :ter stede. Ti Ml. met AM (Vaarde t m. Ti „HET EINDIGDE ermee dat ik in de eerste de beste mens in de straal een mogelijke vijand zag. Geduren de een of twee jaar heb ik me overal verstopt. Maar nu is het succes voor mij een gewoonte ge worden, een goede gewoonte”. (Schrijfster Frangoise Sagan in een interview met Marie Claire). en Tanin startmo coplampt wiel as Jm. Tt de winkels tot acht uur ’s avonds geopend wenst te zien. En in Brus sel, Luik en Antwerpen zijn al stemmen opgegaan om de apothe ken in de centra van deze steden tot middernacht open te houden. „MET UITZONDERING van vijf of zes mensen die al zeer oude vrienden waren, heeft het succes mij volledig van de mensen geïso leerd. Dat was afschuwelijk. Men praat over je alsof je een voorwerp bent. Er worden allerlei verzonnen dingen over je verteld, uitspraken aan je toegeschreven die je nooit hebt gedaan. Dat was voor mij in het begin tamelijk zwaar te verte ren. Al die mensen die me aan klampten, aangaapten, probeerden aan te raken vond ik bijzonder slecht opgevoed”. rashond)» boxen r Dalmat s, Goldsj» Iers (Grij 1 - en korf leeuwtji i n, ingee: mder toe evaart 6 023-24481 J3, H'lffl HIJ GELOOFT dat de parel nog sterk vast zit aan een image van „sieraad voor oude dames”, en dat mede daardoor het parelsieraad maar heel langzaam populair wordt bij een jonger publiek. „De parel laat zich bovendien niet gemakkelijk plaatsen in een progressief sieraad. Met parels zit je dus eigenlijk altijd aan het klassieke sieraad vast. De levensduur van parels? Ze zijn minder stootvast dan, bijvoor beeld, diamant. Maar er zijn op deze wereld beroemde parels die de tand des tijds van honderden jaren hebben doorstaan. Zoals de goudkleurige parels in de Pauwentroon van de Sjah van Perzië, waarvan de waarde op vele miljoenen guldens wordt geschat”. t 404 L| ak, mist 19.000 h 1185. „VAN DIE achtergronden van de cultivé-parel is weinig bekend, zeker IN LEIDEN WERPT MEN, letterlijk, een heel ander licht op de parel. In die stad is namelijk, in het rijksmuseum van geologie en minera- reltje valt onder de röntgenstralen met- tuut voor wetenschappelijk onderzoek van edelstenen en paarlen”, in 1957 opgericht op initiatief van de federatie goud en zilver. Directeur is de conser vator van de afdeling kristallografie en mineralogie aan het rijksmuseum, dr. P. C. Zwaan. Het instituut geeft voor lichting aan handelaren en aan parti culieren die willen weten of een steen een natuurlijke, een synthetische of een imitatie is en of een parel echt, gecultiveerd dan wel namaak is. „EEN PAREL ontstaat uit de traan van een engel.” Dat is één van de mooie legenden waarmee de historie van het klassieke sie raad dat parel heet, rijkelijk is ge lardeerd. Een ander verhaal spreekt over parels die ontstaan doordat de pareloester zich in de ochtendzon aan de oppervlakte van de zee opent om een dauwdruppel op te vangen. Nog een legende van eeuwen geleden: parels ontstaan als gevolg van het contact tussen bliksem en zeespiegel. De Neder lander Anselmus de Boot was om streeks 1600 al heel wat dichter bij de waarheid toen hij de theorie lanceerde dat parels ontstaan „uit een teveel aan parelmoer dat de oester ontwikkelt en dat zich con centreert rondom een vreemd li chaam in de schelp”. IN BELGIË zijn veel winkels tot ’s avonds zeven uur geopend en voor Nederlandse werkende vrouwen, die hollend vóór zessen de boodschapjes moeten binnenhalen, lijkt dat al een tamelijk paradijselijke toestand. Niet alle Belgische vrouwen (en hun mannen) zijn er echter tevre den mee. Volgens Paris Match wij zen statistieken uit dat bijna 25 percent van de Belgische gezinnen „HUN ARGUMENTEN zijn vaak uitstekend, maar zouden tweemaal zoveel effect hebben als ze met een aantrekkelijke stem werden ge presenteerd. Spreeksters moeten in druk maken en hun gehoor stimule ren, niet irriteren”. Dit zegt (in maandblad McCall’s) de Ameri kaanse Dorothy Sarnoff, die al een jaar of zeven les geeft in spreken in het openbaar. Haar bijzondere be langstelling gaat daarbij uit naar de militante vrouwen, die tegenwoordig via televisie, uitzendingen en pro- testbijeenkomsten hun zegje zeggen over de grote problemen van deze tijd. Ze vindt dat veel vrouwen, die in het openbaar spreken over poli tiek en andere zaken, een „gillerige” stem hebben. jr. zoel nge vroi' 2 kl. W L 5838. Dr. Zwaan vertelt: „Gemiddeld on derzoeken wij hier per jaar, naast de stenen, zo’n twaalfduizend parels. Daar zijn natuur-, cultivé- en namaakparels bij. Het gaat daarbij uitsluitend om de echtheid, en bij de edelstenen boven dien om de soort. Een waardebepaling geven wij niet. Van de onderzochte parels blijkt het merendeel echt te zijn”. „ER MOET een zekere begeleiding zijn bij zo’n dieet, anders brengen veel mensen het niet op. Af en toe wat variaties in zo’n voedingspatroon kun nen het volhouden wat gemakkelijker maken. Wij geven geen overdreven strenge diëten. Je kunt bijvoorbeeld het dagmenu opvragen en op basis daarvan iets gaan opbouwen”. DE KNELPUNTEN in de hedendaag se voeding van veel gezinnen? „Vooral de tussendoortjes, de extraatjes ook bij verjaardagen die tegenwoordig vaak met veel meer snoep en eterij worden gevierd dan vroeger. En niet te verge ten de vette patates frites die in jonge gezinnen soms een paar maal per week worden gegeten. Men heeft vaak niet door dat juist al die dingen zo aanzet ten”, aldus deze diëtiste. DE MEEST gemaakte fout is vol gens haar dat toespraken alleen maar op papier worden voorbereid en dat aspirant-spreeksters de zin nen die ze neerschrijven niet in „gesproken taal" repeteren voor ze het podium op gaan. Vrouwen die een goede speech hebben geschre ven, brengen die vaak ten gehore met een schelle of nasale stem. In een door haar geschreven boekje dat (vrij vertaald) „Uw spraak kan uw leven veranderen” heet, geeft ze de militante vrouwen van deze tijd tips voor het juiste gebruik van hun stem en van de microfoon. IN HAAR praktijk signaleert zij wel een duidelijke groei van de categorie mensen die via een briefje van hun huisarts komen praten over een dieet zonder dat een bepaald ziektebeeld daartoe de directe aanleiding is. Deze kennelijk „verontrusten” zijn vooral vrouwen, mannen komen aarzelend maar zijn nog in de minderheid. En dan valt steeds Wter op dat men niet enkel en uitsluitend hulp nodig heeft bij het samenstellen van een goed voedingspatroon, maar dat vooral het volhouden de moeilijkheden oplevert. JONGSTE activiteit van het voor lichtingsbureau: een infomatiesetje over goede voeding, samengesteld ter begeleiding van de „vetfilm” van het bureau die kort geleden via de televisie is uitgezonden en waarin gewaar schuwd wordt tegen overmatig gebruik van „zichtbaar en onzichtbaar vet”. In die informatieset (tegen gering vergoe ding te bestellen bij het voorlichtings bureau) zitten, naast de bekende bro chures „Gezonde voeding” en „Wie veel ?n ge” iags vani Tel. 1* meent men bij het voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag, het instituut dat men onblusbare energie de fatale gevolgen van ongeremde eet- en drinkgewoonten aan de kaak stelt. „Na elke publikatie op dit gebied krij gen wij veel reacties en komen er veel aanvragen om materiaal. Maar hoe lang men in de praktijk die betere voe dingsgewoonten volhoudt, is ook voor ons moeilijk na te gaan.” OPTIMISTISCH geluid van deze kant: het voorlichtingsbureau mag zich verheugen in een continu stijgende be langstelling voor het voorlichtingsma teriaal dat het ten behoeve van het gebruik op scholen uitgeeft. Op ver scheidene lagere scholen worden de leerstofkernen en leerlingenbladen ge bruikt waarmee (jong geleerd, oud ge daan) op speelse wijze de basis wordt gelegd voor een beter begrip van wat „ALS U op maandagochtend een speech houdt, zult u sneller moeten spreken dan op vrijdagmiddag wan neer de luisteraars meer relaxed zijn. In een radiouitzending moet u sneller spreken dan tijdens een te- levisie-uitzending. En blijf het pu bliek vooral voortdurend in de ogen kijken”, aldus enkele adviezen van Dorothy Sarnoff, die elke spreekster- in-het-openbaar kan aanbevelen om tevoren thuis de „snelheid” van haar speech te meten. Volgens haar heeft men het goede ritme te pak ken als men, hardop lezend, onge veer 160 woorden per minuut uit spreekt. PARELS ZIJN er op deze we reld geweest zolang er pareloesters waren, bij wijze van spreken dus van af het begin der schepping. Het heeft dus bijzonder lang geduurd voordat de mens zich (omstreeks het begin van deze eeuw) met dit natuurlijk procédé van parelvorming begon te bemoeien, al zou uit sommige oude Indische sa gen kunnen worden afgeleid dat men eeuwen geleden al doende was met het kweken van pareloesters. Intussen heeft de mode bij vlagen dankbaar gebruik gemaakt van zogenoemde fan- tasieparels (meestal van glas of plastic, dat met een laagje synthetisch parel moer wordt bedekt), en juist in deze dagen komen uit Parijs berichten dat fantasieparels in de komende voor jaarsmode hoge ogen zullen gooien. Een mode die het dragen van cultivé- parels wel eens gunstig zou kunnen beïnvloeden. lichaampje” in de oester aanbrengt. Het kweken van parels is, voorname lijk in Japan, een hooggespecialiseerd vak geworden. Want oesters zijn, om met de vaklieden te spreken, een kies keurig volkje dat hoge eisen stelt aan de omstandigheden waaronder ze hun parels produceren. OVER DE mode-aspecten van de cultivé-parel zegt mej. M. G. Ploeg, bedrijfsleidster bij Begeer, Van Kem pen en Vos in Rotterdam: „De kleine dunne parelsnoertjes worden niet meer gevraagd, ze passen niet meer bij het modebeeld. Men vraagt grote parels en lange colliers met allemaal gelijke pa rels. Men wil snoeren waarmee je een beetje kunt spelen. Dat betekent inder daad een zekere verjonging van het klassieke parelsnoer. Jonge mensen vragen vaak naar een snoer van de oneffen barokparels, die conventioneler en meestal goedkoper zijn”. DAT PARELONDERZOEK gebeurt via röntgenstralen die definitief ont hullen of een parel een natuur-, dan wel een cultivé-parel is. Doorboorde parels kunnen in twijfelgevallen ook nog via een optisch onderzoek worden geïdentificeerd. En heX namaakglaspa- reltje valt onder de röntgenstralen me- een definitief door de mand: het laat een spierwitte af druk op het negatief achter. Hoe denkt dr. Zwaan persoon lijk over parels? Hij zegt: „Ik heb hier wel eens een parelsnoer met een kost baar robijnslot gehad. Dat slot vond ik veel mooier dan het hele collier”. VOEDINGSVOORLICHTING: wat blijft er in de praktijk van hangen bij de consument die vrijwel dagelijks via de reclame wordt geconfronteerd met alweer een nieuw snoepje, hapje, saus je, snackje? „Het begrip goede voeding leeft toch wel onder de mensen”, rT*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19