BELGIë WIL LEGER INKRIMPEN Kostbaar ziekenhuis^prestige Allende op reis t Tiental bombrieven in Londen gevonden Groeiende kritiek op Soeharto NB Vijf mensen bedolven Geld nodig? Binnen’n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Prins Bernhard naar Australië achtergrond Officieren faalden zaterdag Volgende week beslissing over Ruim 200 Aziaten Directeur van diamantfirma gewond Peronisten laten Wraak van huurder Italiaan vrij KVP-partijraadsleden vragen buitengewone vergadering Op verzoek regering uit Oeganda naar Nederland „als er nog eens diep is nagedacht” 3 1972 NOVEMBER 1 1 AMERIKAANSE ADMIRAAL OVER DISCRIMINATIE: Sneeuwbaleffect Genève Nederlandsche Middenstandsbank B 'Ij - Voedselprijzen Veiligheidsdienst (Van onze medewerker) DJAKARTA. President Soeharto van Indonesië begint maandag in Parijs een rondreis van ongeveer drie weken door zes Europese landen. Over het programma van de president is men nogal geheimzin nig. Bekend is dat behalve Frankrijk ook België, Oostenrijk, Zwitser land, Italië en Joegoslavië zullen worden bezocht. Op welke data Soe harto in deze landen wordt verwacht is via de Indonesische ambassade ter plaatse niet te weten te komen. Men hult zich in stilzwijgen. Het staat alleen vast dat Soeharto van 23 tot 25 november in Brussel is. Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt ’t niet moeilijker dan ’t is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. ■TN -jgL. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Behoedzaam (Van onze medewerker in Brussel) ig is Het verzoek is een gevolg van het feit, dat de KVP-partijraad verleden week zaterdag met 28 stemmen voor en 43 •temmen tegen een resolutie verwierp, waarin om een dergelijke buitengewone vergadering gevraagd werd. Concrete financiële resultaten van zijn Europese rondreis kan Soeharto dan ook best gebruiken. dienst die hij tot zijn beschikking heeft, bij miljoenen mensen bekend staat als het repressieapparaat bij uitstek. De „Constellation” moest deze week een manoeuvre voor de kust van Cali fornia onderbreken omdat 130 leden van de bemanning, voornamelijk negers, in staking waren gegaan uit protest tegen de huns inziens discriminerende behan deling op het schip. „Ze waren verstuurd vanuit de Indiase steden Bombay of New Delhi. De Britse politie liet onmiddellijk een waarschuwing uitgaan naar het publiek Stakende bemanningsleden van het Amerikaanse vliegdekschip „Con stellation”, die uit protest tegen dis criminatie aan boord van de oorlogs schepen weigerden aan boord ti gaan. lerde :hel- m in n en Wat men, 1963, ennis iog rit en, die ge- che an- in- po- bij 6 in per vor- rwa- d» per die atste be- •cent 0.000 0 in ring ler- si- ive- iers IUW ge- rich ge il de dste- >men, ruim De n de ja ren iet ar de de ■e- n- let li re a- se or en d. jn :n Soeharto verlaat zijn land op een BRUSSEL De Belgische rege ring zou de getalsterkte van de strijdkrachten tegen 1975 met tien procent willen verminderen. Naast deze ingrijpende herstructurering zou terzelfder tijd de doeltreffend heid moeten worden verbeterd. SANTIAGO (Reuter) President Al lende van Chili .gaat een buitenlandse reis van twee weken maken waarbij hij Moskou, New York, Mexico en Havanna zal aandoen. Allende vertrekt eind deze maand in gezelschap van zijn minister van Buitenlandse Zaken Almeyda. In New York zal hij waarschijnlijk de Algemene Vergadering der Verenigde Naties toespreken. BUENOS AIRES (AP) De familie van de 45-jarige Italiaan Enrico Bareila, heeft gisteren meegedeeld dat Bareila, die zondag door leden van een Peronisti- sche guerrillaorganisatie was geschaakt, is vrijgelaten. De organisatie had een losgeld geëist van 500-000 dollar. Of dit bedrag is betaald, is niet bekend. WASHINGTON (DPA) Het hoofd van militaire operaties van de Ameri kaanse marine, admiraal Elmo Zumwalt, heeft vele officieren verantwoordelijk gesteld, voor rassendiscriminatie bij de marine en gezegd dat zij op dit gebied hebben gefaald. (Van onze medewerker in Den Haag) DEN HAAG. „Er is geen sprake van, dat bij de selectie van de Oegande- se Aziatische vluchtelingen, d ie Neder land zal opnemen, bepaalde criteria zul len worden aangelegd”. Dit verklaarde minister Engels (CRM) gisteren op een persconferentie, waarin hij meedeelde dat drie deskundigen van de ministeries van CRM, sociale zaken en volksgezond heid begin volgende week naar Oosten rijk zullen gaan om zich te oriënteren over verlangens en behoeften van de Oegandese Aziaten die zich in opvang centra in de buurt van Wenen bevin den. Voorlopig wil de regering, die alle kosten van vervoer, opvang en begelei ding voor haar rekening neemt, 200 4 250 Oegandese Aziaten, statenloze, als mede houders van een Brits paspoort, opnemen. DEN HAAG. Zes leden van de par tijraad van de KVP hebben gisteren telegrafisch het partijbestuur van de KVP verzocht voor of uiterlijk op zater dag 9 december de partijraad in een buitengewone vergadering bijeen te roe pen voor een bespreking over de kabi netsformatie. De bombrieven in Londen waren gea dresseerd aan joodse organisaties en in- viduelen van wie de namen voorkomen in het zionistische jaarboek. Men neemt aan dat het in de bedoeling ligt bedrij ven, die zaken doen met Israel, angst aan te jagen. In Genève werden gisteren ook vier uit India afkomstige bombrieven onder schept. Ze waren geadresseerd aan de Israëlische missie bij de Verenigde Na ties in die stad, maar vertoonden qua omvang en schrift geen gelijkenis met de in Londen gevonden brieven. Enige tijd geleden deden zich op de „Kitty Hawk”, die toen in de Vietnamese wateren kruiste, gevechten tussen zwar te en blanke matrozen voor. Hierbij werden 46 mensen gewond. Een tweede bom die in een gedeelte lijk geopende brief op het kantoor van Hennis aankwam, kon door bomdeskun- digen onschadelijk worden gemaakt. Volgens de Britse politie vormen de bombrieven een onderdeel van een „nieuwe golf van terroristische activiteit door de Palestijnse guerrilla-organisatie Zwarte September”. Deze organisatie is verantwoordelijk voor de moord op de elf Israëlische sportlieden in München en de dood van de Israëlische landbouw- attaché in Londen die in september om het leven kwam bij het openen van een van de vele bombrieven die toen vanuit Amsterdam over de gehele wereld wer den verstuurd. MARSEILLE (AFP). —De 55-jarige Franse mijnwerker Jean Pica, die woe dend was omdat hij uit zijn huis was gezet, heeft uit wraak dat huis opgebla zen. Als gevolg daarvan werden vijf mensen onder het puin gedolven. Hun lijken werden later gevonden. Er is nog altijd geen nationaal zieken huisplan. Dat betekent voorlopig nog premiestijging voor alle Nederlandse verzekerden. Zij betalen al jaren een hoge prijs voor de bijna ongebreidelde expansiezucht van ziekenhuisbesturen, die tot het uiterste volharden in een volstrekte autonomie. De gevolgen zijn al bij herhaling gesignaleerd: geen coör dinatie in de investeringen, geen overleg bij het aanschaffen van kostbare appa ratuur en een bijna fanatieke exploitatie van bedden, waarbij naast het belang van de patiënt het voorkomen van „leegstand" een rol speelt. Minister Stuyt van Volksgezondheid is begonnen daar tegen iets te ondernemen. Hij heeft een wet uitgevaardigd, aan de hand waarvan de noodzaak van ziekenhuisinvesteringen wordt bekeken. Sinds kort is het college ziekenhuisvoorziening op dit terrein ac tief. De vraag is alleen of de uitloop van eerdere toezeggingen de voorbereiding van een nationaal ziekenhuisplan niet doorkruist. Daarom hebben de zieken fondsen al een bouwstop bepleit. Deskundigen op het gebied van de gezondheidszorg zijn het er al geruime tijd over eens dat de prestigebouw, waarbij zelfs superspecialismen elkaar regelrecht beconcurreren, het best kan worden voorkomen door op basis van onder meer de bevolkingsspreiding zie kenhuizen in verschillende categorieën te bouwen. Los van de vraag of men het eens zou moeten zijn met de uitwerking van een ziekenhuisplan, zoals de vakbe weging dat enkele maanden geleden heeft gepubliceerd, geeft dit plan wel de meerderheidsopvatting weer, dat een on derscheid in zuivere lokale, regionale en grootstedelijke ziekenhuizen wenselijk is. Hoe die gedachte vorm moet krijgen in een nationaal ziekenhuisplan en in het kader van een nationale gezondheidszorg zonder dat er van „nationalisatie” sprake zal zijn, kan in ieder geval niet worden beantwoord met het welles-nietes-spel- letje, waarmee ziekenfondsen, artsen, specialisten, de overheid en de zieken huisbesturen elkaar met de regelmaat van de klok te kijk zetten als onverant woordelijke prijsopdrijvers in de ge zondheidszorg. Intussen spreken de prijsindexcijfers en ook de nieuwste aankondigingen van verhogingen der particuliere ziektekos tenverzekeringspremies (25 tot 30 pet.) voor zichzelf. Er is daarom geen tijd te verliezen bij het op tafel brengen van alle gegevens, die voor een verantwoor- Met verbazing vraagt men zich in Djakarta af waarom de kranten dit nu allemaal zo vrij mogen schrijven. Een dergelijke „aanpak” van de rege ring en in wat bedekter termen van de president, was een half jaar geleden nog volstrekt ondenkbaar. De militaire veiligheidsdienst (Kopkam- tib) zou onmiddellijk hebben ingegre pen en de betreffende krant zou een verschijningsverbod zijn opgelegd. Het vermoeden rijst dat het hoofd van de Kopkamtib, generaal Soemi- tro, met opzet de kranten vrijlaat in hun pritiek op de regering, om zo de president in een zwakkere positie te manoeuvreren. Het is algemeen bekend dat Soemi- tro „hervormingen” nastreeft, zoals het afremmen van de buitenlandse investeringen. Hierdoor krijgen de binnenlandse ondernemers (onder wie menig generaal!) meer kans tot ont plooiing. Door te speculeren op natio nalistische gevoelens en het wantrou wen tegen buitenlanders (met name Chinezen) op te stoken, hoopt Soemi- tro een deel van het volk achter zich te krijgen. Of hem dat zal gelukken, is maar zeer de vraag, omdat de De bombrief die bij de diamantfirma Hennig and Compagny aankwam explo deerde in het gezicht van directeur Vivi an Prins toen deze de envelop opende. Hoewel hij volgens de eerste berichten zwaar gewond was zei de politie later dat zijn verwondingen niet zorgwekkend zijn. Prins liep een shock op en kreeg brandwonden aan gezicht, armen en be nen. democratie mag komen. Zo rekent het dagblad Abadi feilloos voor dat er in verhouding veel te veel militairen in het parlement zitten: „De negen politieke partijen in de Raadgevende Volksvergadering (MPR) hebben naast de door de regering opgezette Golkar samen 168 zetels. Daarvoor waren 20.250.836 stemmen nodig. Dat wil zeggen 156.845 stemmen per zetel. De strijdkrachten, inclusief de politie, hebben niet mee mogen stemmen, maar kregen in ruil daarvoor van de president 230 zetels in de MPR.” Het plan, dat in NAVO-kringen veel weerstand ondervindt, is gisteren in de Belgische kabinetsraad besproken, maar een definitief besluit zal pas volgende week worden genomen wanneer zoals premier Eyskens het uitdrukte „er nog eens diep over is nagedacht”. De militaire leiders van de NAVO hebben bij België stappen gedaan om een vermindering van de strijdkrachten tegen te houden de politici van het Atlantisch bondgenootschap .vrezen niet alleen een sneeuwbaleffect in andere lidstaten, m aar zij onderstrepen tevens dat binnenkort onderhandelingen met het Oostblok zullen beginnen over we derzijdse evenwichtige vermindering van strijdkrachten in centraal Europa. Een eenzijdige vermindering van de Belgi- moment dat de kritiek op zijn rege ring snel toeneemt. Dit houdt ver band met het feit dat de voedselprij zen de laatste maanden, na jaren stabiel te zijn geweest, plotseling vrij aanzienlijk zijn gestegen. Hierbij zijn duidelijk tekortkomingen van de re gering aan de dag getreden. Daarnaast zijn er enkele omvang rijke corruptieschandalen onthuld, die mensen treffen die zeer dicht bij Soeharto staan. Sinds Soeharto zeven jaar geleden aan het bewind kwam, is de kritiek in de pers nog nooit zo fel geweest. Sommige kranten schrikken er niet voor terug Soeharto zelf verwijten te maken. Het dagblad Pedoman bij voorbeeld steekt een beetje de draak met het feit dat president Soeharto onlangs incognito de pasar (markt) is opgegaan om te kijken hoe het «set de voedselprijzen stond. „Wordt Soeharto voor de gek gehou den door z(jn economische adviseurs, die hem te gunstige rapporten ver strekken? We vinden het iets zieligs hebben dat de president nu naar de pasar gaat. Het is zeker geen compli ment voor de bureaucraten en tech nocraten die hem assisteren op eco nomisch terrein”, aldus Pedoman. Verschillende kranten vinden dat er ook best eens wat meer echte sche troepensterkte zou de westelijke onderhandelingspositie verzwakken. Enige tijd geleden aj besloot België 10.000 man (twee brigades) uit West- Duitsland terug te trekken en die in eigen land te legeren. Soemitro gaat zeer behoedzaam te werk in zijn pogingen Soeharto in diskrediet te brengen. Mocht Soeharto zich hier te veel tegen verzetten, dan zal het niemand hoeven te verbazen als Soemitro als volgende stap na de pers ook het volk zal „vrijlaten” luider tegen de huidige gang van zaken te protesteren. Als een derge lijk protest dan „onvoorzien” uit de hand loopt, heeft Soemitro, als waker over orde en veiligheid, een prachtige gelegenheid om in te grijpen en zelf de macht in handen te nemen. In een rede tot tachtig admiraals van de Amerikaanse vloot sprak Zumwalt over de incidenten op de vliegdeksche pen „Constellation” en „Kitty-Hawk”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De regering heeft prins Bernhard gevraagd een goodwill- bezoek te brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. Wanneer de ziekenfondsen aandringen op gegevens van de Stichting Medische Registratie om aan de hand daarvan, met waarborgen voor de anonimiteit van de patiënt, met een gecoördineerde uit wisseling van gegevens een begin te kunnen maken, dan moeten diezelfde fondsen ook openstaan voor het op tafel brengen van de problemen waarmee bij voorbeeld verzekeringsgeneeskundigen bij het beoordelen van patiënten (of simulanten) te maken hebben. En wan neer minister Stuyt op zijn beurt de ziekenfondsen weer verwijt, dat zij te weinig aan kostenbewaking doen en controlerende artsen de kans bieden om voor 30 percent ziekenhuisbedden bezet te houden met mensen die er eigenlijk niet thuis horen, dan zou hij ook eens initiatieven kunnen nemen voor een ronde-tafelconferenitie over de gezond heidszorg. Deze geheimzinnigheid staat in ver band met de vrees voor demonstraties van links tegen wat in die kringen algemeen wordt gezien als „het rechtse generaalsregime in Djakarta”. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat Zuidmolukse jongeren zich, net als twee jaar geleden, zullen roeren. De bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar, waardoor Soeharto’s be zoek aan Nederland bijna moest wor den afgezegd, staat de veiligheids functionarissen nog duidelijk voor ogen. Soeharto’s rondreis heeft tot doel de economische banden met Europa te verstevigen. Dit speciaal met het oog op de uitbreiding van de EEG. In Djakarta maakt men zich duidelijk zorgen dat door de toetreding van En geland een aantal Gemenebest-landen bepaalde preferenties zullen krijgen, waardoor Indonesië’s concurrentiepo sitie op de wereldmarkt wordt ver zwakt. Daarom hebben Soeharto en zijn economische adviseurs drie dagen uitgetrokken om in Brussel met on der andere de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Sicco Mansholt, te praten. Zoutgehalte Rijn daalt. Mede dankzij de stijgende waterstand is het zoutgehal te van de Rijn de afglopen week gedaald, ind oktober mat het Rijks- instituut voor Zuivering van Afvalwa ter (RIZA) op de rijn bij Lobith een chloridegehalte van 374 milligram per liter. Thans is dat nog maar 212 milligram per liter. Reis. De Chinese onderminister van Bui tenlandse Zaken Tsjiao Koean Hoea, zal volgende week een bezoek aan Engeland brengen. Het zal de eerste minister van China zijn die in negen jaar tijds een bezoek aan Engeland brengt. geen brieven te openen die ook maar d* geringste argwaan wekten, vooral als ze afkomstig zouden zijn uit India. Agenten in het gehele land werden gewaar schuwd voor de mogelijkheid dat in hun districten bombrieven konden worden ontvangen. de, wetenschappelijke benadering van een ziekenhuisspreiding in het bijzonder en voor het optimaal sociaal en econo misch functioneren van de gezondheids zorg van belang zijn. Er zou nu al aandacht moeten worden besteed aan de vraag of investeringen uit het recente verleden, waarvan de rekening nog moet worden gepresenteerd, in hun oorspron kelijke omvang wel moeten doorgaan. Het spreekt daarbij vanzelf dat dan de bewezen urgente zaken van het franje- werk moeten worden gescheiden. Kort geleden heeft dr. L. P. de Jong van het Utrechtse St.-Antoniuszieken- huis ons het weinig opwekkende beeld voorgehouden van 500 kosten per ver- pleegdag in ziekenhuizen anno 1980. In tussen ligt er nog een stapel van goedge keurde aanvragen, waarmee bedragen van' acht tot tien miljard zouden zijn gemoeid. Dat heeft voorzitter Hendriks van de Unie van Ziekenfondsen al tot de verzuchting gebracht dat het wel niet bij die 500 zal blijven. Al kan men zich niet onttrekken aan de indruk dat de „partijen” in deze kwestie elkaar voortdurend met extreme standpunten bestoken, het staat wel vast dat de situatie op dit moment onhoud baar is. Ziekenfondsen, particuliere ver zekeraars, ziekenhuisbesturen, medici en overheid zullen elkaar in het dringend gewenste nationale plan moeten vinden. Men zal elkaar zonder wantrouwen moeten informeren zonder daarbij het persoonlijke of het groepsbelang na drukkelijk af te schermen. Nu Groot-Brittannië tot de EEG is toegetreden, kwam het de regering ge wenst voor, aldus minister president Biesheuvel in de persconferentie na de ministerrraad, dat de prins deze leden- landen van het Britse gemenebest gaat bezoeken. Toen hem gevraagd werd: Waarom juist de prins? antwoordde de premier: „Omdat hij daar uitzonderlijk geschikt voor is”. Het plan van minister van Defensie Paul van den Boeynants voorziet ook in een vermindering van de dienstplicht voor de troepen in Duitsland tot tien maanden in België zelf zouden de soldaten dan twaalf maanden en de aspirant-officieren vijftien maanden on der de wapenen moeten blijven. De minister wil vooral de administratieve diensten van leger, luchtmacht en mari ne inkrimpen en reorganiseren. België heeft op het ogenblik in leger, luchtmacht en marine 93.000 man in dienst. Daarbij kunnen dan nog 13.500 man van de paratroepen en de rijks wacht die ook een militaire organisatie is, worden opgeteld. Minister Van den Boeynants wil jaarlijks duizend nieuwe dienstplichtigen bij die rijkswacht in delen als zij daarmee akkoord gaan. LONDEN (Reuter) Een directeur van een van Englands grootste diamant- firma’s is gisteren gewond geraakt bij het openen van een bombrief, afkomstig uit India. Het was een van de tien bombrieven die gistermorgen op ver schillende plaatsen in de Britse hoofd stad werden aagetroffen. Pica had tevoren op donderdagoch tend, de burgemeester van zijn woon plaats tn Beaureceuil, de 54-jarige Julien Gauteir, met een pistoolschot ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond om dat hij hem verantwoordelijk achtte voor de uitzetting. Daarna had Pica zichzelf van het leven beroofd. Gister ochtend bleek dat hij in het huis een bom had gelegd. De mijnwerker had de woning niet onderhouden, waardoor deze tot een krot was vervallen. Bovendien had hij al een tijd lang geen huur meer betaald, zodat de eigenaar besloot hem er uit te laten zetten. Pica kreeg aanzegging per 1 november het huis te verlaten. Gisterochtend ging de eigenaar, verge zeld van twee politieagenten, een smid en een vrouw naar de woning. Kort nadat de smid erin geslaagd was de deur te openen volgde een hevige explosie waardoor het huis instortte. De vijf aanwezigen werden onder het puin be dolven. Pica was expert op het gebied van het gebruik van dynamiet in de mijnen. Hij had in het huis explosieve stoffen aan gebracht en die met een elektrische draad met de deur verbonden. Achteraf bleek bovendien dat hij drie flessen butaangas had gekocht, die hij waar schijnlijk met de staven heeft verbonden om de ontploffing nog heviger te maken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3