VOOR BETER ONDERWIJS BEROEP OP OUDERS Inzamel actie lege flessen Gemeenschapsraad bezuinigt kwart ton Heemskerk dringt aan op regionaal sportoverleg PRINS PETER DE EERSTE Rei j kers (D’66) NS keuren tekening boos op college VVV-kantoor goed Winterseizoen drukt aanvoer van bloemen ■HEI r I 1 Begrotingsbeperkingen in Heemskerk Vriendenkring Met tien procent meer subsidie VOOR PLANNING ACCOMMODATIES toneelseizoen CPN-wethouders van Amsterdam Auto verleende Veel ongevallen door regenachtig weer geen voorrang Telefoonstoring bij politie Uitgeest Jeugdcollecte opende Sociale bijstand uitkeringen naar Velsen verschuiven naar De Slof gr i 1 Z A’ ZATERDAG 11 NOVEMBER 1 9712 IJMUTDER COURANT Di IN BEVERWIJK E.O. (Van een onzer verslaggevers) Buurthuizen W oon wagenbewoners Muziekschool (Van een onzer verslaggevers) VLOTTE HANDEL MET GOEDE PRIJZEN Prof. Koeman kreeg Hertzbergerprijs HEEMSKERK De gemeente Heemskerk wil binnenkort overleg gaan voeren met de nabuurgemeenten over de planning van sporthallen, zwem baden, buitensportaccommodaties voor sporten met geringe aantallen deelnemers. Heemskerk hoopt op die wijze de plaatselijke behoefte aan dit soort accommodaties af te stemmen op de wensen en verlangens van de omliggende plaatsen. B. en W. van Heemskerk vinden dit contact mo menteel ten zeerste gewenst, zo meldt de nota van aanbieding bij de be groting 1973. PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING gro dag wei Hü jaa de zijr sch die kor No. de vil w< va ta. he vc ve de er m De VVV staat nu niets meer in de weg om in de hal aan de slag te gaan. Alleen de financiële aspecten van de verbouwing w’egen de VVV nog zwaar op de maag. Volgens voorzitter Bolhuis wil de NS de huur van het kantoor op 100 per jaar stellen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De ontwerp-begroting van de Gemeenschapsraad ver toonde ten opzichte van het vorige jaar een zodanige stijging van uitgaven, dat b. en w., mede in het licht van de minder rooskleurige begrotings- positie van de gemeente, in overleg met het bestuur van de Gemeenschaps raad hebben nagegaan op welke punten bezuinigingen konden worden doorgevoerd. Een en ander heeft tot resultaat gehad, dat de totale uit gaven met 25.000,konden worden verlaagd, zonder dat dit, naar het oordeel van b. en w., zal leiden tot een vermindering van de dienstver lening door de Gemeenschapsraad. Donkey Shot (Van een onzer verslaggeefsters) de ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) (Vap een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Nederlandse Spoorwegen hebben de tekening van het nieuwe VVV-kantoor in de plaatskaartenhal goedgekeurd. Slechts enkele, van ondergeschikte betekenis geachte details wenste de NS ver anderd te zien. De heer J. Bolhuis, voorzitter van de WV-Beverwijk-Wijk aan Zee gaat daartoe maandag naar Utrecht om dit te bespreken. toch nog ruim drie ton ten laste van de gemeente. Elk jaar neemt dat bedrag toe. BEVERWIJK. In de week van 13 tot 19 november wordt in Beverwiik de nationale jeugdcollecte gehouden, waar aan meewerken de wandelsportvereni- ging en drumband de Zwervers, drum band Die Wijckers, de Vrije Evangeli sche Jeugd Organisatie, Sociëteit Alpha, het Legei des Heils, de padvindersgroep St. Jozef en de Gereformeerde Jeugd Organisatie, met de afdelingen centrum en Oosterwijk-Meerestein. De genoemde verenigingen mogen vijftig percent van de opbrengst zelf houden. De overige 50 percent gaat naar het Nationaal Jeugd- fonds. bijzondere maatregelen de toenemende bedragen, die voor het onderwijs nodig worden geacht, nog zal kunnen opbren gen. Wellicht is het mogelijk door in schakeling van ouders de kosten van een aantal materiële voorzieningen, die thans nog volledig professioneel worden ver zorgd, te beperken”. Het aantal leerlingen van de Muziek school is teruggelopen van 692 tot 575, maar inmiddels is er al weer een herstel ingetreden. De oorzaken van de terug loop zijn moeilijk vast te stellen. Wel licht speelt de verhoging van de lesgel den daarbij een rol. AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 tel. 14576. IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land. de m vc pa ne ee BEVERWIJK. Het raadslid J. W G. Reijkers van D ’66 maakt zich boos over het uitblijven van een antwoord van het college op vragen van zijn kant over de afsluiting van de Breestraat. De heer Reijkers stelde zijn schriftelijke vragen op 27 juli j.l. en heeft tot op dit moment niets van het college vernomen. D diei sehi ben hul afd< afd Die h 1 1 d Koningin Schiphol kt P« gt ge vt ze h; V( m v< la wt aa ha Vr va be he 50' De he va 50 •IJ br T jan wei voo ver geb Op wei Mei bou soc we: ’t Hül gen leic de pla Set bel me dit one pa« der voc No. ziei •1 s h e ti t' s N oi ni ■w ril ei m c< Zl F d o b e Z' k BEVERWIJK. De aan voer aan de bloemenveiling wordt gedrukt door het steeds korter en donkerder worden van de dagen, waardoor onder meer steeds minder zon in de kassen komt. Men is echter wel geheel en al op de kassen aangewezen, nu ook de laatste gladiolen uit het veilingbeeld verdwenen zijn. Er is tevens een teruggang in de aanvoer van anjers en rozen, die naast de chry santen, toch wel enkele belangrijke pro- dukten zijn. Het raadslid vraagt B. en W. nu of zij niet met hem van mening zijn dat een goede communicatie en samenwerking tussen de raad en het college noodzake lijk is, maar niet bevorderd wordt door het negeren van serieus gestelde vragen van raadsleden. Volgens de heer Reij kers kan het niet beantwoorden van zijn vragen minstens de scfiijn wekken van onenigheid binnen het college t.a.v. be leidvoering en/of onmacht om gezamen lijk verantwoordelijkheid voor een be leid te dragen. Het werk is in vijf delen in de jaren 1968-’71 uitgegeven. De jury voor de prijs oordeelde dat prof. Koeman voor opzet, opbouw en uitwerking van het werk de hoogste lof toekomt. Dit is het standpunt van de gemeente Heemskerk, die meegaat met het argu ment van de betreffende woonwagenbe woners, dat het vanuit een oogpunt van integratie in de samenleving, toch wel bezwaarlijk is om voor hun sociale bij stand aangewezen te zijn op de gemeen te Heemskerk. Het ontbreken van voldoende professi onele krachten voor het maatschappelijk en het sociaal- culturele werk in het regionale woonwagencentrum in Heems kerk blijft voor het bestuur van het centrum een grote zorg. Ook de ver schillende particuliere c.q. kerkelijke or ganen zijn er niet in geslaagd de be staande vacatures te vervullen. In de begroting voor 1973 zijn op het gebied van het onderwijs geen nieuwe uitgaven geraamd en is met een verho ging van de ramingen niet verder ge gaan dan hetgeen als gevolg van alge mene kostenstijgingen noodzakelijk was. Daarom zijn er geen ramingen opge nomen voor: a. uitbreiding van het zwemonderricht, hetgeen betekent dat er nog geen onder richt zal worden geven aan leerlingen van het vierde leerjaar van de basis scholen; b. uitbreiding van het aantal logope disten ten behoeve van het spraakonder wijs op de kleuterscholen; c. expressie-experimenten op de basis scholen. Wat dit laatste betreft is mede van een raming van uitgaven daarvoor afgezien, teneinde nader te kunnen be zien op welke wijze en door wie derge lijke experimenten georganiseerd en be geleid dienen te worden. Gevreesd moet worden, dat het van wege de financieel-economische situatie bijna onmogelijk wordt aan de vraag naar allerlei onderwijsvoorzieningen te voldoen. „Zijn B en W. bereid, mede ter voor koming van nog meer ongeloofwaardig heid inzake hun wijze van besturen thans spoedig te antwoorden op mijn vragen van 27 juli j.l.”, zo stelt de heer Reijkrs HEEMSKERK Als gevolg van de moeilijke budgettaire situatie in de ge meente Heemskerk zijn, zo blijkt uit de begroting, ook beperkingen noodzakelijk in de sector onderwijs. Een groot deel van de onderwijskosten wordt door het rijk terugbetaald, maar in 1973 blijft er Binnen de sectie club- en buurthuis werk van de Gemeenschapsraad is over leg gaande omtrent een totaal voorzie ningenpakket, dat door de club- en buurthuizen verzorgd dient te worden. De commissie jeugdzaken, die om streeks'een jaar geleden is ingesteld, is intensief bezig met beraad over een advies omtrent uitbreiding van het jon gerencentrum „Donkey Shot”. Daar heeft het bestuur van het jongerencen trum om gevraagd, teneinde ter verwe zenlijking van de doelstellingen naast het bieden van een stuk recreatie ook meer maatschappelijk en cultureel vor mende aktiviteiten te kunnen ontplooien- Een afronding van dit beraad is binnen kort te verwachten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De woonwagenbewo ners op het kamp te Velsen moeten voor de bijstandverlening weer terecht kun nen bij de sociale dienst van de gemeen te Velsen. Door allerlei omstandigheden heeft Prins Qruun de Eerste van de carna valsvereniging De Propeppers zijn rege ringsperiode met één dag moeten bekor ten. In plaats van zaterdagavond heeft hij al op vrijdagavond om elf minuten over elf zijn bevoegdheden overgedragen aan de man, die de komende carnavals viering als Prins Peter de Eerste gaat begeleiden. In de Progress-sociëteit, de bakermat van de Propeppers, overhandigde prins Qruun zijn ambtsketen aan zijn opvol ger Prins Peter. De hofdame van prins Qruun reikt hem hierbij de helpende hand. Het was overigens een dolle boel in de Progress-soos bij de opening van het nieuwe carnavalsseizoen. UITGEEST. De kans is heel groot, dat de politieposten Uitgeest en Aker sloot van de rijkspolitie in verband met werkzaamheden door de PTT op dinsdag 14 november telefonisch niet te bereiken zijn. In voorkomende dringende gevallen dient men dan telefonisch contact op te nemen met de meldkamer van de rijks politie in Amsterdam onder nummer 920-926161. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ook de CPN stort zich in het verkiezingsgewoel. Zaterda gavond 18 november is er in De Slof een popfestival met Relation en United Kill- dom, waarbij drs. R. v.d. Velden en raadslid C. Berghuis van de CPN de, hopelijk, jonge aanwezige kiezers toe spreken. Drs. v.d. Velden is in Amster dam wethouder voor onderwijs- en jeugdzaken. Twee dagen vóór de verkiezingen (29 november) komt de tweede Amsterdam se CPN-wetohuder naar Beverwijk, nl. En verder: „Thuis zullen ouders toch ook al het mogelijke doen om de materiële voorzie ningen voor hun kinderen zo goed mo gelijk te houden. Is het dan onverant woord hun te vragen in dit opzicht ook een bijdrage te leveren in het onderwijs, waarin hun kinderen een groot deel van de dag bezig zijn? Ons lijkt het zinvol een beroep te doen op de ouders om door vrijwillige werkzaamheden bij te dragen tot een goede kwaliteit van de materiële onderwijsvoorzieningen, zodat daardoor gelden bespaard kunnen wor den ten behoeve van onderwijskundige verbeteringen.” Omdat het spraakonderwijs op de kleuterscholen vooralsnog niet kan wor den gerealiseerd, zijn de kleuterleidsters wel geïnstrueerd om spraakgebreken te signaleren. Bij duidelijke gebreken kun nen er dan maatreglen worden genomen. Het onderzoek dat de logopedisten niet kunnen doen, wordt op deze wijze ten dele opgevangen door de kleuterleidsters zelf. z H. Verhey, tevens lid van het partij bestuur van de CPN. Deze vergadering op maandagavond 27 november in Slof begint om 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/VELSEN-NOORD. De inzamelactie van lege flessen van De Spar is ook tot Beverwijk en omgeving doorgedrongen. Het bestuur van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Beverwijk en omstreken verzoekt de inwoners medewerking te verlenen aan deze actie, waarvan de opbrengst be stemd is voor de vereniging tot behoud van de Waddenzee. Een paar maanden geleden is de afdeling Drente van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen in de drie noordelijke provincies de actie gaan steunen en onlangs schaarde De Spar zich eveneens in de rijen van de deelne mers. Het verzamelde glas gaat voor het grootste deel naar een glasfabriek in Leerdam, waar het wordt gezuiverd en fijngemalen en er nieuwe flessen van worden gemaakt. In Beverwijk en om geving doen de volgende Spar-winkeliers aan de actie mee: R. Brakenhoff, Noor- derwijkweg 59, Beverwijk, F. Brakenhoff, Breesaperhof 14, Velsen-Noord en De Spar, Waalstraat 93a te Beverwijk. jaarrond-chrysanten brachten van 145 tot 255 cent per bos op. Voor de geplo zen chrysanten werd van 26 tot 58 cent per stuk betaald. Er kwamen ook nog enkele partijtjes lelie’s aan de veiling; de rubrumsoorten noteerden van 90 tot 200 cent per tak. De nerinen waren nog steeds ruim ver tegenwoordigd. De vroege soort Bowde- nie, die begint op te raken, wordt verdrongen door de Pink Triumph; er werd van 20 tot 60 cent per stuk be taald. Voor enkele nieuwe soorten stopte de veilingklok tussen 90 en 140 cent per stuk. Er was de afgelopen week een geva rieerd aanbod van orchideeën, die van 40 tot 320 cent per stuk noteerden. De tulpen lagen tussen 20 en 50 cent per stuk. Voor enkele partijtjes irissen werd van 85 tot 140 cent per bos betaald. Bij de potplanten overheerste het rood van de poinsettia, de kerstster welke in grote partijen werd aangevoerd. De prij zen waren goed en gingen van 190 tot 250 cent per stuk. Extra kwaliteit met drie planten in een pot ging tot 750 cent per stuk. Ook de overige planten werden goed verkocht. De cyclamen gingen hierbij tot 500 cent per stuk. De potchrysanten varieerden van 55 tot 80 cent per stuk. De handel had een goed verloop met uitstekende prijzen. Anjers waren bene den 20 cent niet te koop. Voor de prijs kreeg men nog tweede kwaliteit, want eerste soort anjers lagen rond 50 cent per stuk. Bij de rozen trokken de prij zen iets aan. Voor de eerste soort werd van 40 tot 65 cent per stuk betaald. Babyroosjes waren duur en gingen weg voor een prijs boven een halve gulden per stuk. De aanvoer van fresia’s was niet bij zonder groot. De prijzen voor deze bloe men schommelden tussen 90 en 250 cent per bosje. Bij de kasohrysanten lagen de prijzen ongeveer gelijk met die van vorige week (85 tot 1.20 cent per bos). De De Heemskerkse toneelvereniging „Vriendenkring” heeft vrijdagavond het nieuwe seizoen geopend met de opvoe ring van het blijspel „Kleine kinderen worden groot" van de Engelse auteur Noel Langley naar een vertaling van Gerard Reekers. Hoewel deze amateur- toneelvereniging, die in januari 1973 veertig jaar bestaat, de eigenlijke fes tiviteiten rond deze herdenking heeft verschoven naar maart 1973, kon men vrijdagavond in de grote zaal van het verenigingsgebouw „De Vrijburcht” aan de Vrijburglaan toch al iets proeven van deze jubileumsfeer. De tot de laatste plaats bezette zaal was hiervan een van de voorbeelden. Op vrijdag 17 november geeft „Vriendenkring” eveneens in De Vrijburcht een heropvoering van dit blijspel. In de aanbiedingsbrief bij de begroting schrijven B en W.: „De vraag is of de Nederlandse volkshuishouding zonder BEVERWIJK. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden hebben in de loop van vrijdag in totaal zeven verkeersongevallen plaatsgehad. In zes van de zeven gevallen bleef de schade beperkt van lichte tot zware materiële schade. Bij het laatste ongeval omstreeks acht uur bleven ook lichte verwondingen niet uit. HEEMSKERK. Een 16-jarige bromfietsei uit Heemskerk is vrijdag middag omstreeks vijf uur gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de voorrangskruising Rui j sdaelstraat-Carel van Manderstraat. De jongeman is met onder meei een gekneusde linker enkel en flinke schaafwonden naar het St. (ozefziekenhuis gebracht. Ondanks deze bezuiniging kan de Ge meenschapsraad toch rekenen op ruim tien percent meer subsidie dan vorig jaar. In verband met het beëindigen van de uitgave van „De Streng” en het niet beschikbaar zijn van de voormalige ka pel aan de C. Huygensstraat als tentoon stellingsruimte kon een bedrag van 8000 worden bespaard. Verder is geen bedrag meer opgenomen voor de Konin- ginnedagviering. B. en W. vinden dat het mogelijk moet zijn tot een gepaste vie ring van koninginnedag te komen die kostendekkend is. Wel zijn B. en W. in principe bereid medewerking te verlenen aan uitbreiding van bepaalde kermisat- trakties op die dag. De door de Gemeenschapsraad beoog de serviceverlening aan de sportvereni gingen op het gebied van de contributie- en ledenadministratie zou ook „selfsup porting” kunnen zijn, zodat de post „vergoeding administratieve hulp” met 8.500 kan worden verlaagd. Ondanks deze bezuinigingen is de Ge meenschapsraad naar het oordeel van B. en W. in staat binnen het raam van de begroting voldoende aktiviteiten te ont wikkelen. DEN HAAG. De Menno Hertzber gerprijs (f 1.500) de driejaarlijkse biblio grafische prijs van de gelijknamige stichting, is vrijdag in de tuinzaal van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag uitgereikt aan prof. dr. ir. C. Koeman voor zijn werk „Atlantes Neerlandici”, een standaardwerk met nauwkeurige bi bliografische beschrijvingen van 1017 verschillende uitgaven en oplagen van landatlassen en 680 uitgaven en oplagen van zee- en sterreatlassen. Het ongeval ontstond, doordat een 50- larige automobilist uit Heemskerk vol gens de politie op de kruising geenJ voorrang verleende aan de bromfietser. R Koningin naar Canada. Juliana is gisteravond van naar Montreal vertrokken. Zij zal in Canada haar jongste dochter bezoeken en meteen wat vakantie nemen. De verdere behoefte aan speelruimte voor andere takken van buitensport vraagt eveneens de aandacht. Met de handboogschutterij Assumburg wordt regelmatig overleg gepleegd omtrent een tijdelijke voorziening voor deze club. De zaalsportverenigingen in Heemskerk zijn allemaal onder dak. In ontwikke ling zijn plannen voor een sportzaal, welke voor voortgezet onderwijs en met name voor de kleine zaalsporten als badminton, volleybal en tafeltennis een ideale accommodatie biedt. Problemen zijn er in dit verband wel en met name over situering, financiering en vormge ving. De huren voor het gebruik van de sportvelden moesten noodzakelijkwijs (na vijf jaar) worden verhoogd. Voorts zijn de tarieven voor het gebruik van gymnastieklokalen en de sporthal iets opgetrokken, deels om aan de prijs stijgingen het hoofd te kunnen bieden, deels om de tarieven meer in overeen stemming te brengen met de bedragen, welke in de nabuurgemeenten worden geheven. Ook in Heemskerk leven natuurlijk verlangens op sportgebied. Het is helaas bijzonder moeilijk in deze tijd van kapi- taalschaarste alle noodzakelijke voorzie ningen tijdig aangelegd te krijgen. De plannen om op de Vlotter het aantal sportvelden weer uit te breiden zijn in een vergevorderd stadium. Volgend jaar komen B. en W. met een uitgewerkt plan bij de raad. Een 14-jarige duopassagier liep naar ichteraf bleek bij het ongeval ook lichte ■erwondingen op. Deze knaap was zo :eschrokken van het ongeval, dat hij lirect de vlucht nam f i «SF i MM. 4 e-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4