Levenslang voor Planbureau verkeek zich ook op de prijsstijging drie kapers op Cuba BEDRIJFSLEVEN MOET BEREKENING TONEN BIJ PRIJSVERHOGINGEN Le Due Tho weer naar Parijs Weer uitstel beslissing circuit Curator van kruidendokter Winst Philips stijgt 131% SIEBEL wil onderzoek bij bank Ondergronds persbureau nijman I wiii? ■Rl AGENDA pagina 5 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN BON Het woord is aan... Vakcentrales maken grootscheeps jacht op prijsopdrijvers BANK BEROOFD IN Vier diensten Defensie naar noorden Verder in de krant Wegens ontvangsten tijdens faillissement Telefoonbeantwoorders HET WEER A- RUSSEN „Gevolg voor de huren van naheffing BTW onaanvaardbaar’ Koude nacht Deze krant bestaat uit zestien pagina’s DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 63e jaargang nummer 10 W eerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws Radio en tv Strips Economie Beurs Sport IJmuider Courant Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES 11 11 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. r\ f i f Isaac Watts: Hooföredactie: Jos L. Lodewtjks, E Koning/Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B V. /Dkectie: Mr. H.C. van der Mije. H.P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij voorurtbetaling - f 8,70 pjnnd, f25,20 pJcwartaai (ppost f 28,-), p.jaar f 100,-. Losse nrs. 40 cent. (Van een onzer verslaggevers) De (ADVERTENTIES) EIGEN ONTWERPSTUDIO 5, 6, het KNMI tot 9 De directie van de NV Grenswissel kantoren te Amsterdam heeft inmiddels f 10.000 beloning uitgeloofd voor degene, die inlichtingen kan verschaffen welke leiden tot aanhouding van de kruiden dokter en diens broer. De belangrijkste oorzaak van de mis rekeningen bij het Centraal Plan Bureau is het verkeerd inschatten van de prijso- verloop 1972-1973. De goederenmarkt- Haarlem Grote Houtstraat 63 Amsterdam Kalverstraat121-123 Rotterdam Stadhuisplein 24-28 Coolsingel 50 Den Haag Lange Poten 9-11 in open enveloppe zonder postzegel* opsturen naar: Antwoordnummer 416 - Haarlem KOOP v.a. 445,— HUUR v.a. 20,— p.m. NATEBO, Amstelveen. Tel. 0 24 - 45 64 56 Enkel een dogmatische beperkt heid van geest leidt ertoe, dat men zijn naasten wil betuttelen. EINDHOVEN. Philips heeft in het derde kwartaal een netto-winststijging ge boekt van 170 percent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De cijfers: 151 tegen 56 miljoen. Over de eerste negen maanden komt de winststijging uit op 131 percent: 416 tegen 180 miljoen. oi o 5 Vraagt inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 IJmuider Courant JUWELIERS (Van onze medewerker in Enschede) RUSSEN. „Ik moet wat geld heb ben en wilt u een beetje opschieten.” Dit kreeg de 19-jarige Ria Beltman, bedien de op het bijkantoor van de Raiffeisen bank in Rijssen gistermiddag te horen en tegelijkertijd keek ze in de loop van een op haar gericht pistool. Het meisje was op dat moment alleen op het bankkantoor. Zij gaf de jonge man een bedrag van 2600, dat in een kluis lag. HONGKONG (Reuter en AP) Noordvietnamese politburo-lid Le Due Tho is gisteren uit Hanoi naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan een nieuwe ronde van vredesonderhandelin gen met de Verenigde Staten. Noord- Vietnam geeft hiermee volgens de radio „eens te meer blijk van zijn oprechtheid en ernst ten aanzien van vredesonder handelingen”. Bezorg mij 14 dagen gratie IJmuider Courant Orgaan besloten grootscheeps jacht te gaan maken op prijsopdrijvers. Samen met de vrouwenbonden zullen ze door het hele land enkele honderden commis sies vormen, die prijsverhogingen direct doorgeven aan de Economische Controle Dienst, die daartegen dan op basis van de Prijzenwet kan optreden als er van wetsovertreding sprake is. Piloot Bob Haas meldde dit toen hij na zijn terugkeer in de VS verslag uitbracht van zijn gesprek met Castro. NEW YORK (Reuter). De Cubaans» premier Fidel Castro heeft de gezag voerder van het zaterdag gekaapte vlieg tuig van „Southern Airways” meege deeld dat de drie kapers de rest van hun leven op Cuba in de gevangenis zullen doorbrengen. Wethouder Aukema van Financiën zei gisteravond op een partij vergadering van de PvdA dat het pre-advies steunt op de „grootst mogelijke meerderheid van het college.” Hij zei zelf tegen een nieuw uitstel te zijn. Aan de redactie van het preadvies wordt momenteel op het Zandvoortse raadhuis koortsachtig gewerkt om het voorstel tijdig bij de raadsleden thuis te krijgen. Morgenavond om acht uur ver gadert de raad over de nieuwe ontwik keling. In Parijs zal Xuan Thuy, de leider van de Noordvietnamese delegatie naar de vredesconferentie, zich bij Tho voe gen. Ook de Zuidvietnamese delegatielei- Parijs te gaan. Nha is echter nog in Saigon. Radio-Hanoi verklaarde gisteren dat het Vietnamese volk de strijd zal voort zetten als de Verenigde Staten de onder tekening van een vredesovereenkomst blijven uitstellen. „Blijven de Amerika nen de onderhandelingen hardnekkig vertragen, de ondertekening van de vre desovereenkomst weigeren en hun agres- sie-oorlog voortzetten, dan zal het Viet namese volk vastbesloten zijn strijd ver volgen, tot aan de uiteindelijke en ware vrijheid en onafhankelijkheid”, aldus de radio. (zie verder pagina 3) 2 3 3 3 7 9 9 13, 15 tijd (alvast een voorschot op prijsmel- ding en BTW-verhoging, menen de vak centrales) wordt het loonkostencijfer voor 1973 al sterk nadelig beïnvloed. Een deel van de prijsstijging in 1973 zal weer naar 1974 doorwerken. waardoor de loonkostenstijging in 1973 wel op 13 percent zal uitkomen. Dat is dan de tweede tegenvaller in korte tijd, want al eerder is er consternatie ont staan door een foutief voorspelde druk van de sociale premies in 1973, waardoor de loonkostenontwikkeling te gunstig ewerd afgeschilderd. Alleen al door die premiedrukverhoging stijgen de loonkos ten 2 percent extra. Vakbeweging en werkgevers zitten nu met de brokken. Inmiddels hebben de drie vakcentrales samen met het Consumenten Contact (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Centraal Plan Bureau heeft er naast gezeten met de prognose over het prijspeil in 1973. Daardoor is de prijsbegrenzing voor vol gend jaar in het centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers op losse schroeven gekomen. Het gaat om een nadelig verschil van 1.5 tot 2 percent, Het regime in Saigon heeft vandaag voorgesteld Zuid-Vietnam te laten mee doen aan het geheime vredesoverleg in Parijs tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam. Minister Lam, heeft een reis door bevriende Aziatische landen gemaakt om steun te krijgen voor het standpunt van Saigon. Bovendien zou ook Hoang Due Nha, de naaste adviseur van president Ngoeyen Van Thieu, van plan zijn met een speciale opdracht naar daarom begeleidingscommissies gevormd De meldplicht zal ook betrekking moe ten hebben op september en oktober aldus de heer De Boon. Hij schat dat de prijsstijging in januari wel 8,5 a 9°/o boven het januaricijfer van 1972 kan liggen. In het centraal akkoord is nog wel de extra-premiestijging verdisconteerd, maar niet de prijzentegenvallers. Of dat nu nog kan en of een „matigingsak- koord” dan nog praktische betekenis heeft, staat te bezien. Zoals bekend zijn de lonen in de CAO’s geïndexeerd aan de prijzen. Stijgen de prijzen, dan wor den de lonen bij gestuurd. Doorgaans ge beurt dat twee keer per CAO-jaar. Door de heftige prijsstijgingen van de laatste EINDHOVEN. Mr. C. van der Mee ren, curator in het faillissement van de voortvluchtige kruidendokter wil, dat mr. J. Hulleman, de officier van Justitie in Den Bosch, bij het grenswisselkantoor in Eindhoven een onderzoek laat instel len. of ook tijdens het faillissement van Van Moosdijk bij hem nog geregeld bedragen in buitenlandse valuta zijn omgewisseld voor Nederlands geld. De curator houdt rekening met de moge lijkheid, dat Van de Moosdijk na zijn fail lissement toch nog inkomsten uit krui- denverkopen in Frankrijk en Spanje heeft verworven. AMSTERDAM. De Nationale Wo ningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting heb ben de staatssecretaris van Financiën geschreven, dat de naheffing van 2 per cent omzetbelasting als gevolg van de verhoging van het algemene omzetbelas tingtarief van 12 percent tot 14 percent per 1 januari 1971 voor de woning corporaties onaanvaardbare financiële gevolgen heeft. Verwachting van woensdagavond Diep onder de aarde in berggrotten, die bescherming moeten bieden aan de Ame rikaanse luchtaanvallen, heeft de Neo Lao Haksat het Laotiaanse Bevrij- dingsfronteen ondergronds persbu reau ingericht. Bij lamplicht werkend verspreiden van hieruit de guerrillastrij ders het nieuws over de vredesonder handelingen in Parijs. Dr. Henry Kissinger (rechts) en zijn as sistent generaal Haig zijn gisteren per helikopter naar Camp David gereisd, waar president Nixon een week ver blijft om „diep na te denken” over de oorlog in Vietnam. Haig heeft in Indo- China onder meer gesproken met presi dent Thieu van Zuid-Vietnam. Het der, oud-minister van Buitenlandse Za ken Pham Dang Lam, is vandaag uit Saigon naar Parijs teruggekeerd. De financieringskosten zijn relatief gedaald door een lager voorraadpeil, de krediettermijn werd gemiddeld korter en de rentevoet ging iets omlaag. Per 7 december wordt een onveranderd inte rim-dividend van 6 percent betaalbaar gesteld. De omzet groeide de eerste drie kwartalen van 12.678 naar 13.804 mil joen. De netto-winst per gewoon aandeel van 10 is nu f 3,06 na negen maanden, tegen vorig jaar 1,26. Dit kwartaal kwam er 1,11 bij. Het personeelsbe stand in ons land is 97.500 tegen 101.300 vorig jaar. (Van onze medewerker in Den Haag) DEN HAAG. In het kader van het project spreiding rijksdiensten zullen vier onderdelen van het departement van defensie, die naar het oordeel van het kabinet in de eerstkomende vier 4 vijf jaar gespreid kunnen worden, naar het noorden des lands worden overge bracht. Het gaat om 400 ambtenaren. ZANDVOORT De eindbeslissing over het circuit in Zandvoort wordt opnieuw verschoven, als de raad een pre-advies van B. en W. volgt, waarin- wordt voorgesteld verder te onderhande len met de Nederlandse Autorensport- vereniging. De NRV heeft midden okto ber voorgesteld het circuit voor een periode van tien a vijftien jaar van de gemeente te pachten. Het was een laat ste poging de racebaan van de onder gang te redden. Sindsdien zijn er al gesprekken geweest tussen NRV en ge meente. prijzen voor zaken als wol en leer zijn bovendien, zonder dat het planbureau daarmee rekende, het laatste halfjaar verdubbeld. Inmiddels worden er over en weer allerlei beschuldigingen geuit over de oorzaken van de prijsstijging. De ondernemersorganisaties hebben nu van het kabinet geëist dat er een preciese analyse van die oorzaken komt, waarbij ieder zijn aandeel in de prijsstijging exact krijgt toegerekend. Veranderlijke bewolking met af en toe een bui. Minimum temperaturen van 4 graden vlak aan zee tot min 3 plaat selijk in het binnenland. Maximumtemperaturen on geveer 6 graden. Vannacht weinig wind, morgen matige wind uit west tot noordwest. van buitenlandse valuta ten behoeve van de kruidendokter als een vorm van me deplichtigheid aan een bedrieglijke bankbreuk kan worden beschouwd. De Spaanse politie in Alicante houdt onder tussen nauwlettend toezicht op de woning van de 43-jarige autohandelaar uit Maarheeze. Hoewel deze ontkent ook maar iets met de affaire Van de Moosdijk te maken te hebben, heeft hij wel toege geven indertijd als le hypotheekhouder voor een belangrijk gedeelte de villa van de kruidendokter te hebben gefinancierd. De Rotterdamse politie heeft gisteren de Prins Hendrikkade gecontroleerd na een telefonische tip, dat Van de Moos dijk en zijn broer daar in een auto zouden zijn gesignaleerd. Van daar zou den zij in de richting Dordrecht zijn gereden. Het onderzoek levende niets op. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet is van plan binnen enkele dagen nieuwe maatregelen tegen prijsexplosies te nemen. Naast de meldplicht voor prijs verhogingen (sinds 1 november van kracht) komt er ook een calculatie- beschikking. Dat betekent dat het kabinet ook een berekening van de prijs verhogingen eist. Vanmorgen zijn werkgevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid bijeengekomen om zich over de prijsontwikkeling te be raden. De grote vraag is hoe het centraal akkoord, dat op 22 november getekend zou worden en waarin wordt uitgegaan van een prijsstijging van 5% percent nu moet worden aangepast. De recente ontwikkelingen, onder meer een verkeerd geschatte prijsprognose van het planbureau, geven aan leiding aan dat cijfer ernstig te twijfelen. Het zou wel eens in de buurt van de 7,5 of 8 percent kunnen komen. Bij een loonkostenstijging van dan 13 percent betekent dit geen matiging in de omvang, die partijen voor ogen heeft gestaan. Aanvankelijk heeft het Kabinet een totale prijsstop willen afkondigen. Oppo sitieleider Den Uyl eist die nog steeds en heeft al gedreigd met een Kamerdebat, vlak voor de ondertekeningsdatum van het akkoord. Later heeft minister Lang- man, onder meer door adviezen van het bedrijfsleven, van de aanvankelijk voor genomen prijsstop afgezien. De werkge vers zouden in dat geval niet bereid zijn het centraal akkoord te tekenen. De vakbeweging heeft eerder te kennen ge geven aan dat akkoord veel waarde te hechten. Zij wil het evenmin door een algehele prijsstop van tafel zien geveegd. Naam: Adrei: Plaat»: Daarna kunt u mij noteren air maandabonnee f 8.7Ó kwartaalabonnee f 25.20 doorhalen wat niet verlangd wordt Mr. Van der Meeren kreeg ook zelf nog geregeld buitenlandse betaalcheques van klanten van de kruidendokter. De zen plaatsten, onwetend van het bank roet, nog steeds bestellingen naar aan leiding van oude advertenties. Zou het grenswisselkantoor in de afgelopen we ken nog bedragen bij Van de Moosdijk hebben omgewisseld, dan overweegt mr. van der Meeren het instellen van een vordering omdat dan gelden aan het faillissement zouden zijn onttrokken. De justitie in Den Bosch heeft toegezegd te zullen nagaan in hoeverre het inwisselen Waarnemend-voorzitter A. de Boon van het NVV heeft gisteren in de jaar vergadering van de voedingsbond AVB gezegd, dat prijsmeldingen op zichzelf geen waarborg tegen prijsstijgingen zijn, maar dat er ook iets met die meldingen moet worden gedaan. Samen met de werkgevers hebben de vakcentrales - lp I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1