Jasperina's Grote Egotrip PvdA wenst Schierbeek’s proza minder duur als toneelcollage kijkgeld Gelderland in Peter Eros bij oude kaarten Gelders Orkest Amati-kwartet uitstekend in Bartók en Haydn-cyclus peiri interieur Ruimtelijk beleid een mislukking S-jes” op de flesjes van bottelvers Keüerbier Rotterdams Toneel schrapt spel van Merijn Trip r GESLOTEN f folder en spaarkaart alléén bij uwslijter! Ifi® NEDERLANDSE STUKKEN MAKEN WEINIG KANS Artistiek jeugdsentiment Kunstenaarsfederatie heeft voorkeur voor progressieve partijen Franse eer voor Concert met een bijzondere muzikale spanning Massale koorzang bij Mening dr. E. J. Prins jubileum zangbond Eeuw krantefoto’s in Stedelijk Museum Sociëteit Koinonia Pablo Picasso Verkoop kleuren-TV in Europa stijgt 1 gS* ’n Minister z’n eegastrijl ^viledan Tafelkleed r geeft ijk-vrijl Mm 11 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 10 STAPELSTE1GERS r 3 WEGENS VERBOUWING EN HEROPENING VAN ONZE ZAAK, ZIJN WIJ A.S. DONDERDAG EN VRIJDAG dan komt u voordelig aan prachtige artikelen ver beneden de Met waarden gesmeten (Van onze correspondent) HILVERSUM „De sinistere winst die geboekt is, is dat mijn naam en het door mij geschreven toneelstuk de voorpagina’s van de kranten hebben gehaald”. Zonder merkbare gevoelens van rancunes trekt Merijn Trip, pseudoniem voor Henriëtte Stuiveling-Van Viersen Trip, deze conclusie van de merk waardige beslissing van het Rotter dams Toneel haar toneelstuk De oudej aarswens van het repertoire te schrappen. Typisch woordgebruik Mysterieuze realiteit 'J Ontwapenende Haydn A 0$ O» 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE «T HEIJER. heeft ADVERTENTIE (Van onze stadsredactie) IK zijlweg 36-38 haarlem - tel. 023 - 31 63 99 P. ZWAANSWIJK. 4. Verhuur Montage Demontage „Voor meneer Stemeberg kwam het besluit als een bom. Hij was er helemaal kapot van. Wat het Rotterdams Toneel heeft uitgehaald is ook gewoon grof. Ze hebben met waarden gesmeten. „Nederlandse toneelgezelschappen heb ben nog te weinig door, dat het schouw burgpubliek een grotere betrokkenheid heeft bij Nederlandse situaties. De men taliteit die ons vanuit buitenlandse stuk ken overkomt is ons vaak vreemd. Er STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 - HAARLEM Telefoon 0 23 - 25 34 56, b.g.g. 33 88 01 een de tiek jeugdsentiment van de jaren vijftig met COBRA-schilderijen, poëzie der Vijf tigers en abstracte keramiek, waarvan ik ook toen al niets begreep. artistieke element van de muziek wel aanvaarden wil, maar die zich veel meer nog wil uitspreken met de oerkrachten der ritmiek en met de ongekunstelde taal der volksmuziek met al haar re flexen van drift en bezetenheid, felheid, vormvervagingen en zelfs vormloosheid. Als in zovele van zijn werken is dit tweede kwartet een mysterieuze reali teit van muzikale gedachten, die nauwe lijks duidelijkheid van contouren verto nen, maar die nochtans van zeer positie ve werking zijn. Zij zijn de reflex van een vaak ver bijsterende gespannenheid, van een psy- Snij heel gemakkelijk de "S-jes” uit het etiket en spaar 12 tot max. 72 zegels. U komt dan voordelig aan prachtige artikelen: o.a. fondueset, ovengrill, pannenset etc. Vraag onze conc. offerte WETERING’S SEMI AUTOMATIC HAARLEM, cert van de dinsdagavond Gemeentelijk Als de reden is opgegeven, dat door Jasperina de Jongs overwinning in de zaak „Een oogje op Amélie” emsig be zuinigd moest worden. Zouden er meer redenen aanwezig zijn, dan zullen we die niet uit de mond van Merijn Trip toch een direct slachtoffer horen. Tevoren heeft zij er bij ons op aange drongen geen roddel te houden over de oorzaken van het besluit. Over de gevol gen echter des te meer. Het steekt Merijn Trip namelijk, dat ARNHEM. De Vereniging tot beoe fening van Gelderse geschiedenis, oud heidkunde en recht „Gelre” gaat ter gelegenheid van het 74-jarig bestaan een kostbaar boekwerk uitgeven. Het wordt een geïllustreerde beschrij ving van gedrukte kaarten van Gelder land en zijn kwartieren uit de zestiende tot de negentiende eeuw. De bewerking is opgedragen aan mevr. drs. J. J. Vre- denburg-AHnk. Om de uitgave een novum te kunnen bekostigen, is een comité ge vormd onder voorzitterschap van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud-com- missaris der koningin in Gelderland. het in Nederland bestaanbaar is dat een willekeurig groepje mensen een Neder lands stuk van tafel kan vegen. Het spijt me zo, dat deze mensen niet inzien dat ze hun eigen cultuur door dergelijke daden overboord gooien. Het is een min achting van onze eigen Nederlandse cultuur”. Een Nederlands gezelschap dat subsi die ontvangt, heeft de verplichting elk seizoen een stuk van een Nederlands sèhrjjver op het repertoire te nemen. Daaraan zal ook het Rotterdams Toneel moeten voldoen”. AMSTERDAM. Door bij de verkie zingen te stemmen op een van de vijf progressieve partijen kan men de kam vergroten, dat er in ons land een cul tuurbeleid tot stand komt, dat die naam ook werkelijk verdient. Daarvoor zijn voldoende aanwijzingen te vinden in de programma’s van die partijen en in hun opstelling in de Tweede Kamer geduren de de afgelopen regeringsperiode. Jasperina de Jong tijdens de repetitie voor haar nieuwe show „Jasperina’s Grote Egotrip", die op 21 december a.t. in Carré in première zal gaan. De regie is in handen van Eric Herfst. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is niet erg geporteerd voor de door de regering voorgestelde verhoging van de omroepbijdrage van f 75 tot f 108 epr jaar. Er wordt een geringere verhoging van de bijdrage ge wenst De twee langere stukken zijn van Chris Wilkinson. Het eerste is een ver nuftig geconstrueerd stripverhaal over een James Bond-achtige superman, die hetzelfde soort sado-masochistische avonturen beleeft of hij nu Nazi’s, Tu- ■pamaros of Amerikanen in Vietnam helpt of bestrijdt. Het tweede is een parodie op zo’n brave Amerikaanse fa- milie-serie van de televisie: pa is politie man, ma is gezagstrouw, zij „genezen” hun dochter en haar verloofde van hun sympathie voor rokende en demonstre rende hippies. Het stripkarakter van bei de stukken komt uitstekend over in de regie van Griffiths en de parodiërende manier van spelen. Zonder parodie is de speeltrant van een opmerkelijke ouder-- wetsheid. De oudejaarswens is geschreven, zoêgs Merijn Trip het uitdrukt, in huiskamer- taal. Willekeurige zinnen die zij ooit eens in haar leven heeft opgevangen en in haar geheugen heeft opgeborgen. „Het doodgewone Nederlands bevat de meest vreemde kronkelingen en combi naties. Te pas en te onpas worden ze gemaakt en gebruikt. Dit typisch Neder lands woordgebruik heb ik verwerkt in een stuk over een gezin op oudejaarsa vond. En als het dan twaalf uur is geweest dan is er een episode afgesloten en is er een werkelijk nieuw begin". Dat stuk heeft ze opgestuurd naar het Centrum voor Nederlandse Dramaturgie, waarin Luisa Treves (de echtgenote van Karl Guttmann, dit jaar de aanvoerder van het Rotterdams Toneel) een belang rijke stem heeft. In de kringen van het centrum werd het goed ontvangen en uitgegeven bü de toneelcentrale in Bus- sum. Via Luisa zou Guttmann aan het stuk gekomen zijn. Het Rotterdams Toneel vroeg Ferd. Stemeberg, de regie op zich te nemen. Merijn Trip nam met Stemeberg de porté van het stuk door. „Hij begreep uit onze gesprekken uitstekend mijn be doelingen”. Bartoks kwartet stond in dit program ma ten opzichte van de twee kwartetten in een volstrekt isolement als de uiting van een geniaal kunstenaar, die het PARIJS (Reuter). De in Spanje ge boren kunstenaar Pablo Picasso is door de Parijse Sorbonne-universiteit tot ere doctor benoemd, zo is gisteren meege- deed. Het is niet bekend of Picasso de benoemingsplechtigheid op 24 november zal bijwonen. Volautomatische uitvoering Tevens garagekachels (olie) idem olie en/of afgewerkte olie Industrieverwarmers Volautomatische ver warmingsme tails ties op olie of aardgas 60.000 tot 150.000 KCal. METAALWARENFABRIEKEN R. GROOT GriferiMiritr. 81 lidmlrlt terrein Hoofddorp Tti. 02503-8074 GERUISLOOS HETELUCHTKANON (Olie) 40.000 KCil 55.000 KCal f 850,- 35.000 KCal f 560.- t 700.- 36.000 KCal f 90,— AMSTERDAM. „De verkopen van kleuren-TV in West-Europa lagen in het derde kwartaal van dit jaar boven de verwachtingen. In totaal werden in deze periode een miljoen kleuren-ontvangajjs verkocht, wat een stijging van 40 per cent t.o.v. dezelfde periode vorig jaar betekent. Ook voor het vierde kwartaal wordt een stijging van circa 40 percent verwacht. In geheel 1972 zullen circa 4 miljoen kleuren-ontvangers in Europa zijn verkocht”, aldus de heer D. van der Putten, vice-president van de raad van bestuur van Philips. De voorraden van kleurenontvangers liggen momenteel wat aan de lage kant. Voornamelijk in de directe sector neemt Philips op het ogenblik weer enig personeel aan. Voor het tweede con- Bartok-Haydncyclus, dat in de tuinzaal van ARNHEM. Na afwezigheid van ze ven jaar keert Peter Eros terug als dirigent bij het Gelders Orkest Van 1960 tot 1965 was Peter Eros tweede dirigent van het Concertgebouw-Orkest en in deze periode leidde hij ook regelmatig andere Nederlandse orkesten. De afgelopen jaren is Eros voorname lijk werkzaam geweest in de Verenigde Staten. Tijdens het HGO-concert van 23 no vember in Musis Sacrum te Arnhem zal hij werken dirigeren van Anatol Ljadow, Frans Liszt en Anton Bruckner. AMSTERDAM. Het boek Ik van Bert Schierbeek baarde zo’n vijftien jaar geleden opzien in de Nederlandse lette ren, wegens de experimentele vorm van het proza (uiterlijk kenteken: geen hoofdletters, geen leestekens). Een colla ge uit dat boek is tijdens zes nachtvoor- stellingen in het Mickerytheater te zien, onder de titel „Laat iedereen heel steil liggen er vallen soms mensen dood". Het proza van Schierbeek is een ab stract schilderij in woorden, een verbale gedachtenstroom zonder begin of einde, waarin het individu de eigen identiteit verkent door middel van een „irratione le” associatie van begrippen en woorden. Het „ik” ontmoet de ander („jij”) en de samenleving („wij”) in liefde en erotiek, dan wel in conformisme of vernietiging. De collage wordt gespeeld door een groepje van drie spelers en drie technici, die zorgen voor het uitgekiend ge- luids- en lichtdecor. De spelers (leid ster Jana Beranova, Ank van Rutten en Piet Romein) zijn met oprechte toewij ding in de weer de tekst een theater vorm te geven. Soms wordt via een illustratie een stuk tekst er wel duidelij ker! op. Maar Beranova’s toneelbeeld helpt de rationalist onder de toeschou wers nergens dit proza zonder reserve te aanvaarden. Hij blijft zich voortdurend afvragen wat het toch allemaal moet betekenen. Iets Irrationeels kan alleen overtuigen als het een dwingende vorm heeft. Zon der dat is het oncontroleerbaar en te vrijblijvend voor degenen, die toevallig niet op dezelfde golflengte zitten. Voor mij blijft het hoogstens een brokje artis- 7/ SIUTBS- lkINMJTHL UTRECHT. „Wij zijn er tot nu toe niet in geslaagd in ons land een gericht ruimtelijk beleid te voeren. Met name het handhaven van een voro de mens aantrekkelijk leefmilieu in de grote ste den, het tegengaan van de snelle groei van de voorsteden en van de aantasting van het zogenoemde „randstedelijk open middengebied” zijn mislukt.” Dit is de mening van dr. E. J. Prins, directeur van de Stichting Projectont- wikkelingsbureau AMRO-Westland- Utrecht, geuit in een rede tijdens de jaarvergadering van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf in Utrecht. „Het omgekeerde van wat wij willen, gebeurt”, aldus dr. Prins. „In de grote steden neemt de bevolking af, de voor steden groeien buiten proporties en het groene hart van de Randstad kunnen we ook wel zo ongeveer afschrijven. Het nederzettingspatroon, dat zo in Neder land is ontstaan en ontstaat, is veel meer het resultaat van een min of meer vrij spel van krachten dan van een gericht ruimtelijk beleid. Iedereen doet mee, ook de gemeenten, die elkaar be concurreren en alle een groeicomplex hebben." Deze ontwikkeling vindt dr. Prins zeer verontrustend. Zij zal op langere termijn leiden tot vele problemen. onstaat een dubbelbeeld, het stuk en de manier waarop het publiek het onder gaat: dat niet bij de Nederlandse tekst past. Niet omdat het mijn stuk is ik heb al klaarheid gekregen toen ik er bepaalde ideeën in kon spuien maar omdat er wéér een Nederlands stuk minder op de planken komt”. IN DE GEWONE avondvoorstelling van Mickery is de komende twee weken de workshop te zien van het Portable Theatre uit London. Deze workshop dient kennelijk vooral om jonge schrij vers een kans te geven hun stukken gespeeld te zien. De volijverige groep spelers brengt vijf korte werkjes en twee langere stukken. Weinig opmerke lijk, vaak vervelend werk. Inhoudelijk blijft het meestal bij een voor de hand liggende schets, in huis-tuin en keuken- psychologie (Micheline Wander) of in absurdisme (Snoo Wilson). De vormge ving van regisseur Malcolm Griffiths doet soms meer vermoeden dan er in zit. Het aardigste vond ik „Road to Ha noi", een satire op de Amerikaanse politiek in Vietnam, maar dan in de vorm van een parodie op de „Rodad to..’’-films van Bob Hope en Bing Crosby. Al is de anti-oorlogsmoraal van dit soort stukken veelvoudig in het thea ter gehoord, het zit leuk in elkaar en wordt grappig gebracht. Ook op het tweede concert werd het bij de voordracht van twee kwartetten van Haydn weer duidelijk hoe deze meester zich ongecompliceerd en vrij, zo gul en hartelijk, zo innemend en ver fijnd van geest in zijn muziek heeft uitgesproken en hoe voortreffeliik hij het eigen klankkarakter van de viool, de alt-viool en de violoncel daarvoor heeft benut (Van onze streekredactie) LEIDEN. Koren uit Haarlemmer meer, de Bollenstreek, Boskoop, Alphen en Katwijk gaan op 13 januari massale zangavond verzorgen in Groenoordhal in Leiden. Aanleiding tot deze manifestatie is het vijftigjarig be staan van de afdeling Leiden van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen. In to taal nemen meer dan twaalfhonderd le den van aangesloten koren deel. Verder verlenen medewerking aan de zangavond de solisten Marco Bakker, Patricia Madden en Lize Schoo, het Byzantijns Koor uit Utrecht en het Ge- westelijijk Zuidhollands Orkest uit Delft Aan de voorbereiding van de zanga vond is ruim een jaar gewerkt door een comité dat onder voorzitterschap stond van de heer D. van der Blom uit Bur- gerveen. St.Nicolaaskado: ZJfc een strijkvrij, vlekvrij r.~i Vlledan tafelkleed, (j Lk-ZJ Daarbij gratis VOJJgfx^feestelijke kaarsen, j F. Van de drogist. Het mooiste St-Nkolaaskado. Tot deze conclusie is de Federatie van Kunstenaarsverenigingen gekomen. De raad had hiervoor de antwoorden van politieke partijen besproken die waren binnengekomen op vijf concrete cul tuurpolitieke vragen. Bij haar beoordeling heeft de federatie zwaar laten wegen, welke partijen het Kabinet-Biesheuvel hebben gesteund. De federatie meent namelijk dat het beleid van dit kabinet voor de cultuurpolitiek een dieptepunt betekent. In de federatie heeft men de indruk, dat sommige Kamerleden van de confes sionele partijen eveneens pijn voelen van dit beleid en bereid zijn tot ombui ging ervan. De raad meent echter, dat er niet voldoende garanties zijn, dat eer) nieuwe regeringscombinatie, waarvan de confessionelen deel uitmaken, zo’n alter natieve politiek in praktijk zal brengen. Volstrekt afwijzend staat de federatie ten opzichte van de cultuur en welzijns- politiek, zoals die wordt voorgestaan door V.V.D. en DS’70. Hierin wordt het beleid volgens de federatie ondergeschikt gemaakt aan financieel-economische motieven, het marktmechanisme en aan toepassing van het profijtbeginsel. HAARLEM. Donderdag 16 oktober zal de heer P. Jongens, hoofd van het bureau Monumentenzorg in Haarlem, in sociëteit Koinonia een lezing met dia’s houden over het restauratiewerk in Haarlem. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. het Concertgebouw door het Amati-kwartet gegeven werd, waren de strijkkwartetten in G (opus 54 no. 1) en d kleine terts (opus 76 no. 2) van Joseph Haydn er het tweede Strijkkwartet (opus 17) van Bela Bartók gekozen. Dit is volgens de fractie van de PvdA mogelijk, als de regering er toe overgaat om: De wereldomroep niet meer uit de opbrengst van de omroepbijdrage, maar uit de algemene middelen te financieren, De geringere opbrengst, veroorzaakt door allerlei vrijstellingen voor bejaar den en gehandicapten, niet meer ten laste te brengen van de totale opbrengst van de omroepbijdragen, maar van de algemene middelen, De kleuren televisietoestellen extra belasten. Uit de inbreng van de PvdA-fractie voor het schriftelijk voorlopig verslag over het regeringsvoorstel de schrif telijke opmerkingen van de kamer met betrekking tot de voorgestelde verhoging blijkt dat deze fractie denkt aan een extra heffing van 25 percent voor kleu ren televisietoestellen. In die inbreng wordt ook herinnerd aan de bezwaren van onder meer de consumentenbond tegen de Ster-reclame. Aan minister Engels (CRM) is gevraagd wat de afschaffing van die reclame in de huidige omvang per 1 januari 1974 of per 1 januari 1976 betekent voor de hoogte van de omroepbijdrage. De PvdA-tweede-Kamerfractie is in elk ge val tegen uitbreiding van de Ster-recla me en tegen het invoeren van zwevende blokkenreclame. werkelijk geluk. Ook in dit deel ic Bartoks wezen en zijn muziek identiek; zij zijn verbonden in een niet te schei den eenheid. Het Amati-kwartet heeft Bartoks kwartet uitnemend vertolkt met een voortreffelijke beheersing van de uitzon derlijke speeltechniek, die voor deze muziek noodzakelijk is. Zo werd deze uitvoering ook als een psychoanalyse voor de mens en de kunstenaar Bartók beide. Bijde bespreking van het eerste con cert van de Bartok-Haydn-cyclus heb ik reeds gewezen op het grote verschil van karakter der twee componisten. AMSTERDAM. - In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt van 25 november tot 14 januari een tentoonstel ling gehouden onder de titel „Ons lieve leven” - 100 jaar Nederlandse krantefo to’s”. De tentoonstelling is ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van de Nederlandse Vereniging van Fotojourna listen. Bij de keuze is geput uit collec ties van persfotografen, uit rijks- en gemeente-archieven en uit documentatie kranter er neriodieken. chische gesteldheid, die geen uitzicht lijkt te kunnen geven op een innerlijk evenwicht. Het deerniswekkende .aangrijpende lento, het derde deel, klinkt als een verzuchting om het uitblijven van enig

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11