I Vakopleiding toeristische medewerkers Toerisme ging dit jaar aan de republiek voorbij Pottenkijken in Noord-Limburg Overwinteren is meer dan koffers pakken Auto’s kijken in Houthalen 1 r I I F? s A T WOENSDAG NOVEMBER 1 5 1972 13 IERLAND HUILT: 1972 is het jaar van de grote breakdown voor het toerisme geworden. Met een forse klap is de toeristenstroom naar de stille en vredige republiek in elkaar gestort. Voor de schrale en maar moeizaam in opwaartse richting te brengen economie komt zo’n tegenslag hard aan. Wat de Ieren daarbij vooral benart is de voor hen nogal pijnlijke conclusie dat het buitenland kennelijk maar bar slecht geïnformeerd is over de situatie op het groene eiland. Het bestaan van twee lerlanden, zo stelt ook John Kennedy, de pers chef van de Bord Failte Eireann, de Ierse toeristenorganisatie, is, ondanks jarenlang geschrijf over de Noordierse kwestie, klaarblij kelijk massa’s mensen in den vreemde toch ontgaan. In hun ogen is Ierland het land waar men elkaar bloedig naar het leven staat, de republiek niet uitgezonderd. IERLAND HUILT met GROTE Onder redactie van Udo J. Buys Overnacht wordt in hotel Breiden bach in Grubbenvorst, Pastoor Vul- linghsplein 6. Grubbenvorst ligt even ten noordwesten van Venlo, direct aan de E-3 vanuit Eindhoven. dat de toerist, wat beschut, zich kon koesteren in een weldadige in het oude kasteel Knappogue, niet ver van de luchthaven Shannon. (vooral in de avonden onmisbaar), ver giet, afwasborsteltje, blikopener, thee pot, klein pannetje, peper en zout, thee- 'ichtje, fluitketel, kleedje voor het bed, koffiefilter, wellicht een braadpan, een huiselijk tafelkleed en pannelappen Aan de balie van het reisbureau waar u boekt, rullen ze het u ook wel zeggen: wie onder medische behande ling staat moet eerst even een bezoekje De 2,8 miljoen Ieren die de republiek heel luchtigjes vullen, vormen een aar dig, gastvrij volk. Airtoui Nespanda heeft voor de ver zorging van het entertainment Loek Snoek aangetrokken, die al weer enige jaren van alles organiseert, zoals bingo en sjoelwedstrijden, om de bejaarden bezig te houden. Men komt daardoor bij elkaar, het isolement wordt door broken, men heeft plezier, er ontstaan zelfs romances. Dit jaar voor het eerst zal Airtour in Spanje films gaan draaien met een Nederlandse ondertiteling. HET DAGELIJKS levensonderhoud in Spanje is niet goedkoper dan dat in Holland, het ene is wat duurder het andere wat goedkoper: in het algemeen moet u dus hetzelfde uitgeven als hier. De Nederlandse krarit kost bijvoor beeld een gulden: u drinkt veel vaker een kopje koffie of een glas wijn op een terras dan u hier gewend bent. INTUSSEN: WAT ZOEKEN de naar schatting tienduizend vaderlanders die vorig jaar naar Ierland trokken, op het groene eiland? Wie het bruine leven op drukke, zondoorstoofde stranden mint, moet Ierland mijden. Wie echter de voorkeur geeft aan immense rust, aan adembenemende en steeds wisselende landschappen, aan imponerende stran den en veel frisse, gezonde lucht, komt in Ierland volop aan zijn trekken. Je vindt er een vakantiebestemming, die volledig tegemoet komt aan de eisen die de moderne, jachtige mens moet stellen aan het jaarlijkse grote relaxen. De cursussen, die zijn samengesteld, hebben tot doel op te leiden voor lagere, middelbare - waar de stichting zich momenteel op toespitst - en hoge re functies in toerisme en recreatie. En bovendien om de coördinatie te bevor- den van bestaande en nieuw te vormen vakopleidingen en de daarmee verbon den examens. De organisatoren zijn gierig met het verstrekken van cijfers. Uit concurren- tieoverwegingen vertellen ze niet, hoe veel gasten zij per jaar vervoeren: ze reppen zéker niet over groei of daling van omzetten. Dat geldt ook voor het overwinteren, het verblijf van langer dan drie weken in de wintermaanden in warmere streken. Het enige, dat ze daarover kwijt willen is, dat het ver schijnsel toeneemt. In de afgelopen winter zouden het er 10.000 zijn geweest. Prognoses houden rekening met 20.000 overwinteraars in 1975 en circa 50.000 over acht jaar, in 1980. NATUURLIJK LEVERT ook de ge schiedenis aanknopingspunten voor de stemming in de Ierse republiek. Het is een turbulente geschiedenis vol over heersing. Engelse overheersing, die nog allerwege merkbaar is en waaraan het land in elk geval een stukje van zijn huidige economische problemen heeft overgehouden. De Provinciale VW in Limburg in kasteel Den Halder in Valkenburg, telefoon 04406-3993. kan als het moet meer inlichtingen geven. EEN PRONKSTUKJE is een Rolls Royce uit 1920 (zie foto) ooit eigendom geweest van een Nederlandse graaf, die op weg naar Spanje in Antwerpen ziek werd en kort daarna overleed. Zijn chauffeur reisde terug en de wagen bleef achter in een garage. Niemand keek er ooit meer naar om. Met het gevolg dat de wagen in wezen gloed nieuw is en maar een paar duizend kilometers op zijn naam heeft staan. Het komt er in ieder geval wel op neer dat iemand, die hier uitsluitend moet leven van zijn AOW. niet vol doende middelen heeft om elders te gaan overwinteren. Dat is jammer, maar het moet worden gezegd 1 Daar gaan we: pantoffels, theezeefje, kaarsen, broodmes, eerste levensbe hoeften zoals koffie, thee en suiker, radio (met korte golf) pick up of band recorder, zomerkleding, winterkleding „TOERISTEN en recreanten zijn ge lukzoekers die recht hebben op eerlij ke, vakbekwame voorlichting, desge wenst begeleiding en een goed pro- dukt”. Met dit uitgangspunt voor ogen presenteerde voorzitter G. Baay don derdagmiddag in Utrecht de nieuwe Stichting vakopleidingen voor toerisme en recreatie. De Stichting is tevens opgericht, aldus Baay. die ook voorzit ter van de vereniging van recreatleon- dernemers in Nederland is, om de mensen die werkzaam zijn in het toe risme en de recreatie een zekere status en erkenning te geven, die ze broodno dig hebben. Om acht uur al kunt u de volgende morgen in Hull van boord, op weg naar Liverpool, waar ’s avonds de boot naar Dublin vertrekt. Een stad die het bezichtigen zeker waard is. Zit ’t er aan dan mag een bezoek ’s avonds aan de Abbey Tavern in Howth, even bui ten de stad, in de aandacht aanbevolen worden. Niet alleen voor de visgerech ten die er geserveerd worden, maar ook om er in een knusse, historische sfeer te luisteren naar de Ierse ballades, die er vol overgave worden gezongen. U zult iets gaan begrijpen van de vrijheidsdrang der leren. En zo’n erva ring is toch ook een waardevol aspect van een vakantie in den vreemde. Afgezien van het gevaar van heim wee u mist de aanloop van kinde ren en kleinkinderen is ook de kans dat u zich verveelt niet denkbeel dig, om het woord vereenzaming maar niet te gebruiken. Een adembenemend en steeds wisse lend landschap met weidse vergezich ten, waar alleen al met fotograferen een vakantie te vullen is. Ze beseffen maar al te goed dat de overwegend katholieke republiek dui delijk partij kiest in de Noordierse strijd. Je hoeft de haastig neergekalkte opwekkingen om tot de IRA toe te treden er maar op na te lezen. Dat ervaar je ook in de vooral dank zij de dollar welig tierende hotellerie. Het zijn vaak erg moderne, fraaie hotels, bewijs dat de toeristenstroom vooral de laatste jaren is gaan vloeien. De service is er attent, zonder hinder lijk overdadig te zijn. Ook de prijzen vallen redelijk uit. In het algemeen kun je zeggen dat de reis naar een zo noordelijk mogelijk gelegen Engelse haven de gunstigste is. Zeereis en autorit zijn dan aardig met elkaar in evenwicht. Wie een exact advies wil, mag dan weten dat de overtocht uit Rotterdam per North Sea Ferries een prettige is. Het afvaart- schema is gunstig: dagelijks om zes uur. ’s Avonds wordt er zee gekozen. U kunt dan nog een flinke nachtrust aan boord maken. MET KAMPEREN en caravanning tref je het ook bijzonder goed in Ierland. Pleisterplaatsen zijn er genoeg en ze voldoen aan de eisen omdat de campings zeker niet duur vallen onder toezicht van de toeristenbond. En dan kun je er jachtjes huren en al dobberend een heerlijke vakantie tege moet gaan. Voor een vakantie op zo’n woonboot moet men vooral aan de rivier de Shannon zijn. Paardrijden is weer een andere liefhebberij die volop en niet duur valt te beoefenen. En wie, om nog maar eens wat te noemen, het hart heeft verpand aan de golfsport, kan er eindeloos uit de voeten. Wie veel van Ierland wil zien, kan het best de auto meenemen. Want in dit dun bevolkte land is het openbaar vervoer uiteraard niet je dat. Boven dien, autorijden geeft weinig proble men. Het wegennet is zonder meer goed en niet druk. Toch mag je ner gens sneller dan zestig mijl rijden. Het waarom daarvan ontgaat je soms wel. En kennelijk de Ieren ook, want ze nemen het niet zo nauw met deze regel en veel politie lijkt er ook niet te zijn om corrigerend op te treden. Datzelfde valt echter voor vele be zigheden neer te schrijven. Hengelaars raken niet uitgesproken over Ierland als ideaal visland. En daar is geen woord visserslatijn bij. Een heel gelief koosde trektocht per paard en kleurige huifkar. Het is een rustige manier van zwerven, die je heel nauw in contact brengt met de grootsè natuur van het land en met de plattelandsbevolking bij wie je overnacht. DE KERSVERSE statistieken laten zien dat in de eerste acht maanden van dit jaar de toeristenstroom met een kwart is teruggelopen. In de topmaand augustus was die neergang zelfs 28 percent. De grote afwezigen zijn de Britten; hun aantal liep met zo’n 30 percent terug. Maar dat is niet uitslui tend een kwestie van slecht geïnfor meerd zijn, want vele Engelsen mijden het land uit principiële overwegingen. Nespanda, die al acht jaar ervaring heeft met dit soort reizen, geeft in haar reisgids een aantal nuttige tips over zaken, die moeten worden meege nomen. Ze komen ongeveer overeen met de adviezen van V. en D. brengen aan de huisarts. Neem vol doende medicijnen mee of voorzie u van recepten, waarop in het Latijn of Spaans duidelijk staat, wat u nodig heeft. Zingen over voorbije eeuwen en over het ideaal van een onverdeeld Ierland ALLE GROTE reisorganisatoren hebben overwinteringsreizen in hun programma’s opgenomen. Min of meer uit noodzaak. Immers, appartementen huren op jaarbasis is aanzienlijk goed koper dan per seizoen. Het gevolg is wei, dat die appartementen ook in de winter bezet moeten zijn. MENSEN DIE NIET uitgestaard ra ken op oude auto’s en ons eigen Auto- ron in Drunen dat loopt uitstekend al eens hebben „gedaan”, moeten het in het Belgische Houthalen eens gaan proberen. Voor Drunense concur rentie is men overigens in Houthalen niet bang. Directeur Eddy Soentjens: „Concurrentie kan je een ander auto- museum niet noemen. Liefhebbers gaan toch alles bekijken.” In het mu seum staan ongeveer honderd wagens, de collectie wordt echter regelmatig gewisseld uit de verzameling van een garagehouder uit Gent, die in de loop der jaren zo’n zeshonderd wagens ver zameld heeft. HET EERSTE PAKKET cursussen wat werd samengesteld, is gericht op de „toeristische medewerker, uitgaand toerisme”. Een vervolg-opleiding hier op, die van „reis-specialist”, is in voor bereiding. Andere cursussen zullen zich richten op het inkomend en binnen lands toerisme, op reisbegeleiders en recreatiemedewerkers .De lesstof wordt onder auspiciën van de stichting uitge geven door de Leidse Onderwijs Instel lingen. De cursusduur is ongeveer een jaar. Op het ogenblik, aldus voorzitter Baay, zijn ongeveer 1500 studiepakket ten in omloop. Het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda werkt er mee, maar ook de banken, die zich steeds meer op de reiswereld 'werpen zijn belangrijke ifnemers. Onder de 17 vertegenwoordig de instellingen in de stichting zijn de Algemene Nederlandse Vereniging voor Reisbureaus, ANWB en de KLM. De stichting is mede tot stand gekomen door wensen in gedachten ten aanzien van deze vorm van onderwijs bij het ministerie van onderwijs en weten schappen, aldus voorzitter Baay. DE VVV NOORD-LIMBURG heeft een weekendarrangement samengesteld waarin de gasten uitvoerig kennis kun nen maken met de kunst van het pottenbakken. Leermeester is potten bakker Jacques Bongaerts uit Tegelen. Het arrangement begint op zaterdag morgen twaalf uur en duurt tot zon dagmiddag twaalf uur. Het omvat een lunch, diner, overnachting met een ba- rokontbijt en kennismaking met het pottenbakken en de pottenbakkers kunst. Het arrangement is geldig tot en 15 april; de prijs is 59 per persoon. De VVV denkt ook aan de maag en zegt: „De gasten kunnen ge nieten van de culinaire prestaties, die ook vroeger al tot grote kunstwerken inspireerden.” men, uren zon. Stem de verwachtingen daarom daarop af. Denk niet dat het er dage lijks bloedheet is. Hou rekening met zon, maar ook met bewolking en regen. In het verleden is gebleken dat juist zij teleurgesteld terugkwamen, die ver trokken met de hoop op subtropische temperaturen. EEN REISORGANISATOR: „Ik her inner mij echter ook een geval van iemand, die stijf van de reumatiek op Schiphol het vliegtuig werd ingedra gen; dezelfde man reed een paar dagen later in Torremolinos moeiteloos paard” Vroom en Dreesmann heeft na een onderzoek onder 200 overwinteraars 11 criteria samengesteld voor zo’n lange wintervakantie. 1. Openbaar vervoermiddel, waarmee het centrum bereikbaar is, binnen 300 meter van appartement; 2. bereikbaar heid van appartement door niet sterk hellende en goed begaanbare toegangs weg; 3. bekendheid met betrekking tot exacte woonetage; 4. aanwezigheid van gemeenschappelijke zaal of lounge (sa lon sociale); 5. aanwezigheid van ver warming met voldoende capaciteit: 6 voor 2 personen aanwezigheid van twee-kameraccommodatie; 7. schoon maak ten minste tweemaal per week; 8. ligging van de terrassen op het zuiden; 9 ligging appartement niet aan drukke verkeersweg; 10. aanwezigheid gemeenschappelijk te gebruiken tuin of zonneterras en 11. geen bouwactivitei ten in naaste omgeving. ER MOET MET NOG veel meer rekening worden gehouden. Airtour WAT IERLAND DUUR MAAKT, is niet het verblijf daar, maar de reis erheen. Er moet twee keer een zee overgestoken worden. Dat gaat uiter aard het snelst per vliegtuig. Wie de tijd heeft en een auto mee wil nemen, kiest de boot. HOE DAN OOK, deze maanden gaan er weer duizenden, vooral oudere ge pensioneerde mensen. Gepakt en gezakt verlaten zij het wat kille onberekenba re klimaat van de lage landen, zoekend naar warmte in het zuiden. Die verwachten ze ook. En daarmee maken ze de eerste fout. De Costa del Sol en Benidorm kennen namelijk wis en waarachtig ook winter. Weliswaar niet zo streng, koud en glibberig als de onze, maar winter is er. Het kan er fris zijn, het kan ei regenen. Het is echter ook wel eens gebeurd, dat er rond de jaarwisseling gewoon in zee kon worden gezwom men. Het is nog veel vaker voorgeko- Toeristisch loop je er tegenaan, bij voorbeeld in het oude kasteel Knappo gue, niet ver van de luchthaven Shan non, waar dagelijks ritsen Amerikaan se toeristen voet op eerste Europese grond zetten. In de zorgvuldig gekoes terde sfeer van het verleden kun je in het kasteel aanschuiven voor een mid deleeuws banket. Lieftallige jonkvrou wen zingen er aan de harp over voor bije eeuwen. Daar ook wordt in zang en voordracht het ideaal beleden van het ene, onverdeelde Ierland, waar voor katholieken en protestanten een plaatsje onder de zon moet zijn. Het zuidelijke en zuld-westelijke deel van de Ierse republiek is onmis kenbaar het meest imponerend, met enorme stranden, tuig bergland, impo sante baaien, weidse vergezichten en adembenemend mooie meren. En altijd is er het groen in vele tinten, de rust en de ruimte onder een voortdurend wisselende lichtval. Alleen al met foto graferen is er een vakantie te vullen. Nu dient men het Ierse klimaat ook weer niet al te zwartgallig te beoorde len. In de zuidelijke en zuid-westelijke contreien is zonneschijn in de vakan tiemaanden regel, geen uitzondering. Een verrassend grote subtropische plantengroei liegt er ook niet om. w

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13