Knelpunten op wegen Misbruiker sociale uitkering bestraffen Twee jaar voor Westduitse Hartconflict snel oplossen Doorlopend geld achter de hand. Cholera in Wuppertal e> t) Daar voel ik wel voor. O Citizen. Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. spion flis fris, t is fruit en| razend lekker». ALLEEN BiJ DE KAN DAT!’ Algemene Bank Nederland BAKKENIST NA BERAAD IN STICHTING VAN ARBEID Rapport Prof. Teldersstichting: PATIËNTEN STELLEN BETROKKENEN ULTIMATUM MASSAGRAVEN IN POLEN ONTDEKT •II 239. I I 1972 WOENSDAG 1 5 NOVEMBER 15 Positie e Tegemoetkoming Pracht horloge, 21 -steens, gegarandeerd waterdicht, gevat in edelstalen kast, automatic, met dag- en datum- aanduiding.Japanse precisi 'n Trots bezit. Met band. DEN HAAG. De hartpatiënten willen snel een oplossing voor de moeilijkheden rondom de hartchi- rurgie in Eindhoven. Gisteren heeft de Nederlandse Hartpatiënten vereniging de betrokkenen een ulti matum gesteld. Als binnen veer tien dagen geen concrete daden worden gesteld om Noord-Brabant en Limburg aan een behoorlijk hartchirurgisch centrum te helpen, zal de vereniging tot actie overgaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG „Bij ons wordt er gekeuteld over tienden van procenten, terwijl de regering zelf de omroepbijdragen met 50 procent verhoogt en de PTT-tarieven met 15 procent. Onze rendementsverbetering is niet meer dan een half procent geweest en komt dit jaar op 4,5. Bij de PTT gaat de regering uit van een netto-rendement van liefst zeven procent. Waarom? Wij produceren toch ook goederen en diensten waar vraag naar is”. Al dus de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen drs. S. C. Bakkenist na twee vergaderingen gisteren: een prijsberaad in de Stichting van de Arbeid en een bestuursvergadering van zijn eigen or ganisatie. j] Q Leven door prijsvrijheid niet duurder een groot deel van het KRO-bestuur samenstellen. J. BINDELS De berechting van het bedoelde mis- ADVERTENTIE S Importeur J.Hart b.v., Leidsepkin, Amsterdam. ADVERTENTIE HD 5 zelf rechtstreeks democratisch Ja, proef die heerlijke smaak van Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook. En... ga extra voordelig op vakantie via het Riedel/Neckermann vakantieplan. U krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere Informatie vindt u op het rugetiket van alle Riedel flessen. Drs. Bakkenist maakte de positie van de werkgevers nog eens duidelijk: „Wij hebben afgezien van winstverhoging per eenheid produkt. Dit betekent dat wij genoegen nemen met een vermindering van de reële winst tenzij die verminde ring helemaal of gedeeltelijk kan wor den goedgemaakt door omzetvergroting. Verder aanvaarden wij toezicht op de naleving van die toezegging door de overheid. We aanvaarden eveneens een meldingsbeschikking, dat wil zeggen een verplichte melding van prijsverhogingen. We hebben er mee ingestemd dat die prijsregels vervroegd zouden ingaan per 1 november”. mengt zich er dan in, terwijl wij hebben afgesproken op vrijwillige basis aan in- flatiebestrijding te zullen doen. Of wij het akkoord zullen tekenen bij het uit vaardigen van verplichte prijsbereke- ningsregels, staat nog te bezien". „We zijn tegemoet gekomen aan een groot aantal verlangens van de vakbe weging en aan verlangens van de rege ring ten aanzien van de controle op de Iedereen van 18 jaar en ouder kan óók kandidaat zijn, mits hij persoonlijk vóór 20 november a.s. als begunstiger bij de KRO staat ingeschreven. Degene op wiens naam het Studio-abonnement staat Is al begunstiger. Overige gezinsleden b.v. die mee willen doen, dienen zich dus op te geven als begunstiger (dat kost f S,—). Wie zich nu opgeeft krijgt straks de kans om mee te besturen: Antwoordnummer 93, Amsterdam (géén postzegel) Alle Informaties: KRO Hilversum 02150 - 461 33 Natuurlijk wilt u best wat te vertellen hebben In uw omroep Dat kan juist bij de KRO, want met ingang van het komend jaar zullen de KRO-begunstiger* In ongefrankeerde envelop opzenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. 'f'? WUPPERTAL (AFP en Reuter). In Wuppertal in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn gisteren twee lichte gevallen van cholera gesignaleerd. Het is een Duits echtpaar dat op november van een zakenreis naar Ango la is teruggekeerd. V rscheidene perso nen die sindsdien contact met het echt, paar hebben gehad, staan onder toezicht. „Verder zijn we akkoord gegaan met de vorming van een begeleidingscommis sie van werknemers en werkgevers voor de ontwikkeling van arbeidsvoorwaarden en prijzen in 1973 waardoor ook de vakbeweging invloed krijgt op het prijs gebied. We hebben de regering zelfs aangeboden tegemoet te komen aan een zekere bezorgdheid van die zijde dat men in het bedrijfsleven vooruit zou lopen op verwachte kostenstijgingen in 1973. Dit met de bedoeling dat, mocht zich enige anticipatie voordoen, wit als centrale organisaties onze invloed bij de prijsovertreders zouden kunnen aanwen den. Wij stellen vast dat wij ons als werkgevers in de onderhandelingen over het centraal akkoord tot het uiterste constructief hebben opgesteld”. Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! De Teldersstichting meent, dat bij so ciale uitkeringen gemakkelijk misbruik kan ontstaan, omdat het begrip „passend werk” niet nauwkeurig omschreven is. Zij wil daarom een aparte commissie in het leven geroepen zien, de „commissie passende arbeid.” Voorts wordt in het rapport gepleit voor samenvoeging van de Werkloos heidswet (die een werkloze zes maanden uitkering garandeert) en de Wet Werk- koosheidsvoorziening (d5e twee jaar fi nanciële steun biedt). De rijksgroepsre geling werkloze werknemers kan dan worden opgeheven. bruik moet volgens de stichting geschie- Tegelijk met zijn strafuitspraak zal hij ook in de gevallen, dat de ten onrechte genoten bedragen op eenvoudige wijze kunnen worden vastgesteld, de verplich ting tot terugbetaling dienen te bepalen. In haar rapport bepleit de stichting de aanstelling van sociale inspecteurs, om dat er naar haar mening enige controle moet zijn gezien de feilbaarheid van de mens. Een klein, goed uitgerust opspo ringsapparaat dat in voorkomende ge vallen een zaak tot op de bodem kan uitzoeken, is een onmisbaar sluitstuk voor een goede functionering van de sociale wetgeving, aldus het rapport. Er zal ook krachtiger opgetreden die nen te worden tegen werkgevers die onvoldoende of geen boek houden en het rijk en de sociale verzekeringsinstellin gen bij hun faillissementen met grote vorderingen laten zitten. De commissie voor onderzoek naar nazi-misdaden in Polen gaat de herkomst van de slachtoffers na. De minister kan volgens de NHV wel vooruitlopend op de Wet Ziekenhuis voorzieningen het Binnenzieken- huis de vergunning voor het doen van hartoperaties ontnemen. De vereniging zou over de nood van de hartpatiënten en alle kwesties daar omheen wel graag met de minister van gedachten willen wisselen. Hoewel zij dr. Stuyt meerma len brieven en telegrammen heeft ge stuurd, heeft zij nooit een directe reactie van hem gekregen. DEN HAAG. Het opzettelijk ten onrechte genieten van een sociale uitke ring moet als afzonderlijk delict straf baar worden gesteld. Aldus een conclu sie van de Prof. Teldersstichting, het wetenschappelijk centrum van de V.V.D„ in het gisteren gepubliceerde rapport „Sociale wetgeving; misbruik oneigenlijk gebruik nieuwe wegen.” WARSCHAU (UPI). Bij Zielona Gora in West-Polen zijn in een bos drie massagraven met lijken van Russische krijgsgevangenen gevonden. Volgens het Poolse persbureau PAP zijn de graven 25 meter lang en bevatten zij elk onge veer honderd lijken. Adres- Woonplaats Tel Ikheb-——rekening bij de Algemene Bank Nederland. Adres De NHV zegt in haar brief te vrezen dat het personeel van de intensive-care- afdeling in het Binnenziekenhuis, dat door dr. Van der Schaar werd opgeleid, zal vertrekken als niet snel een oplos sing wordt gevonden de huidige impasse te doorbreken. „De werksfeer daar is voor hen onaanvaardbaar, zij hebben geen vertrouwen in het team dat dr. Eijsbouts zie hvoorstelt. Gezien de ver ziekte sfeer is het niet haalbaar dat daar een goed functionerend centrum kan werken, zoals het bestuur nu wil onder goedkeuring van minister Stuyt”. De vereniging mikt erop dat minis ter Stuyt het Binnenziekenhuis de ver gunning ontneemt om hartoperaties uit te voeren. Dan zou in een ander zieken huis in een der zuidelijke provincies een goed hartchirurgisch team moeten wor den opgebouwd. Nu alvast vragen de hartpatiënten de ziekenfondsen geen uit keringen te doen aan het team, dat in het Binnenziekenhuis wil gaan optreden. De mogelijkheid bestaat dat Eindho ven op 28 november een demonstratie van hartpatiënten en verpleegkundigen te zien zal krijgen. De ultimatieve brief is gestuurd aan minister Stuyt van Volksgezondheid en diens collega Van Veen van Onderwijs ROTTERDAM—BREDA. In verband met de wegwerkzaamheden vanavond van zeven tot morgenochtend zes uur wordt het verkeer uit de richting Rot terdam direct na de brug over de Oude Maas de afrit afgestuurd door middel van bebakening. Het verkeer richting Moerdijkbrug wordt dan vla de Mijlweg welke parallel loopt aan de rijkweg 16 naar de westelijke toerit voor de Moerdijkbrug geleid om aldaar weer op de rijkweg 16 te belanden. De politie Dordrecht zorgt voor een goede afwikkeling van dit verkeer aan de voet van de afrit alwaar verkeers lichten zijn. Morgenochtend zes uur wordt het ver keer uit de richting Rotterdam weer normaal over de westelijke rijbaan ge leid, doch krijgt daar tot ’s middags vier uur op die dag slechts één rijkstrook beschikbaar, te weten de linker rij strook. Volgens het ministerie van Volksge zondheid van de deelstaat bestaat er geen gevaar voor verbreiding van da ziekte. De Britse gezondheidsautoritelten heb ben meegedeeld dat er in Engeland een tweede geval van cholera is onder de passagiers die elf dagen geleden per vliegtuig uit Australië in Londen aan kwamen. De betrokkenen, een vrouw wier nationaliteit en naam niet konden worden meegedeeld, ligt in een zieken huis in Londen. Zij is er niet ernstig aan toe. Graag ontvang ik van u nadere informatie en een aanvraagformulier voor een ABN Plan-Krediet Naam Onaanvaardbaar noemt de NHV-Voor- zitter de mogelijkheid dat in Eindhoven twee hartchirurgische teams zouden gaan opereren. De hartpatiëntenvereniging heeft wel overleg gevoerd met de inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant, dr. Van Gestel. Deze zal waarschijnlijk eind deze week zijn rapport aan de minister uitbrengen. Op dit rapport wacht ook het bestuur van het Binnen ziekenhuis voor zijn verdere beleid. Tot dat het ei is, hebben de chirurgen van dit ziekenhuis in ieder geval een stop voor hartoperaties. Rechtsgronden om een permanente stop op te leggen, zou het bestuur niet hebben. De zaken van vader en zoon zijn gescheiden. Op grond van een uitwisse- lingsovereenkomst met Oost-Duitsland ii Hans-Adolf Walczak inmiddels op vrije voeten gesteld. Hij heeft echter gewei gerd de bondsrepubliek te verlaten. „Bemoeizucht in de prijsvorming leidt tot niets”, aldus drs. Bakkenist. Er zijn mensen op het departement van écono mische Zaken die het liefst een prijsstop zouden doorvoeren. Die zijn in een be paalde conceptie opgegroeid. Ze zitten ook wel in het kabinet. We zijn door dat soort mensen zo begoocheld in een rege- ringsprijsbeleid, dat we denken dat prijsvrijheid het leven duurder maakt dan pri.jsgebondenheid. Dat is niet waar. Incidentele gevallen zijn er altijd wel. Het bedrijfsleven is tenslotte vindingrijk genoeg. Maar In het hele beeld bezien kan Economische Zaken toch niet aantonen dat die vrijheid tot ongewenste prijsvor ming leidt. Ook de winstontwikkeling springt er helemaal niet uit. De meeste ondernemers zitten in een binnenlandse concurrentiestrijd. En de rest heeft te maken met prijsbewuste afnemers of met het buitenland. „De verwachte prijsmaatregel die neerkomt op strenge regels voor door breking zal”, zo denkt drs. Bakkenist hardop, „wel niet vrij zijn van politieke druk. De publiciteit, het parlement, de politieke partijen, ze roepen om het hardst: kabinet doe er eens wat aan. En ik geloof dat er op economische zaken werkelijk mensen zitten die geloven dat zo’n Ingreep gunstig werkt. Wii zullen aan de hand van een overteicht van indexcijfers over een hele periode aanto nen dat prijsvrijheid het land helemaal niet duurder komt te staan. Dat wordt dan een soort zwartboek”', aldus drs. Bakkenist. a De Teldersstichting meent, dat na de totstandkoming van een nieuwe werk loosheidswet, een werkloze werknemer, zolang voor hem geen passende arbeid beschikbaar is, een uitkering tot uiterlijk 65 jaar moet krijgen. Ook moet volgens de stichting de duur van de ziektewet van twee jaar tot een half jaar verkort worden. Daarna zal dan de wet arbeids ongeschiktheidsverzekering moeten in- gaan. DÜSELDORF (AFP). nl DttsMl- dorf is gisteren de 49-jarige Daniel Walczak tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij samen met sljn 24-jarige zoon Hans-Adolf voor de Sov- jet-Unie zou hebben gespioneerd. Vol gens de ten lasteiegging zouden zij tus sen januari 1969 en november 1970 in lichtingen en met infra-rode stralen werkende apparatuur van de Westduitse tank van het type Leopard aan hun Russische opdrachtgevers hebben ver schaft. t t) ^^nez^l Vlieg nu 7,5% voordeliger’ j/f) „Als het Indexcijfer met 1.3 percent stijgt hoeft dat helemaal niet het gevolg te zijn van onverantwoorde prijsvorming bij het bedrijfsleven. Ik heb gezien dat groente en fruit duurder zijn geworden, een zaak van de vrije markt. De sociale premies zijn ook al flink gestegen en de kosten voor medische verzorging al net r «o. Bovendien voeren we ook buiten- I landse produkten in die in prijs zijn gestegen. Als de regering een nieuwe prijsmaatregel wil nemen, moet ze doen wat ze niet laten kan. We hebben wel begrip voor de problemen waar het kabinet mee zit. Maar daarmee is zo’n maatregel niet te verdedigen. Een beleid moet gebaseerd zijn op zorgvuldige ana lyse en niet op verhalen of indrukken”. „Je moet met bewijzen op tafel ko men. Twee weken geleden hebben we daarom gevraagd. Toen kwam de minis ter met zegge en schrijve één brief. Ik zou er als minister van Economische Zaken eerder voor gezorgd hebben dat de werkgevers met rode beschaamde ka ken zouden zijn verdwenen. Maar geen enkel bewijs. Ja, een incidenteel geval, zoals die er altijd wel zijn. En dan al die ramingen en vergissingen van het Centraal Planbureau. Iedereen zou er verstandig aan doen zich niet in de war te laten brengen door de voordurende wijzigingen van die macro-economische ramingen”. Drs. Bakkenist wijst een voorgeschre ven, prijsberekening af als controlemid del. „Dat zou in strijd zijn met de eigen verantwoordelijkheid. De overtiedd en Wetenschapsbeleid, de besturen van het Eindhovense Binnenziekenhuis waar zich de kwestie afspeelt en van de gemeenten Eindhoven, Maas tricht en Breda. Dit laatste in verband o.a. met de alternatieve mogelijkheden voor vestiging van een hartchirurgisch centrum in deze drie plaatsen. In dit verband wijst de vereniging op achter eenvolgens het St. Jozef-ziekenhuis, het St. Annadal-Ziekenhuis e n de longkli- niek De Klokkenberg. Verantwoordelijk voor het conflict zijn, aldus de brief, de algemeen chirurg van het Binnenziekenhuis, dr. G. A. M. Eijsbouts, de vier aan dit ziekenhuis verbonden cardiologen, bestuur en direc tie en het stafbestuur. „Deze mensen hebben zich niet ontzien om gedreven door geldzucht, prestigezucht, onbe kwaamheid en-of zwakheid de meest) laag bij de grondse methoden te baat te nemen om het conflict in hun voordeel te beslissen”. ADVERTENTIE Drs. S. C. Bakkenist: „Ze keutelen over tienden van percenten prijsontwikkeling. Het resultaat van die onderhandelingen hebben wij met kracht in eigen kring verdedigd. Wij hechten”, aldus drs. Bakkenist, „zeer veel waarde aan het tot stand komen van een centraal akkoord. Voor ons is de keus die nu overblijft of een centraal akkoord gebaseerd op de eigen verant woordelijkheid en de vrijwillige mede werking van de sociale partners, of een loon en prijsmaatregel van de regering, of een inflatoire ontwikkeling in 1973 die noch in de geschiedenis van ons land noch internationaal bezien zijn weerga zal kennen. Wij kiezen duidelijk voor de eerste.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15