I Kwartaalwinst t BAKKENIST Storm op Erie-meer Nieuwe biljetten van f25, f100 en f 1000 naast oude Vannacht hier en daar glad Forens wil schadeclaim bij NS w winter wcurieplartd Sporfhuis Centrum bij Hoogovens 21,3 miljoen Waterstaat gaat middenbermen controleren Examengeld zonder overleg verhoogd BEWIJS VOOR PRIJSOPDRIJVING” „KABINET HAD GEEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Werkgevers èn vakbeweging: uit gewest VERZETSSTRIJDER OVERLEDEN AGENDA pagina 5 Verder in de krant Wallace blijft invalide A. J. DEVIES ZN. Voor ongemak en oponthoud door stremming treinenloop HET WEER Diplomatieke banden van Pakistan en DDR Vraaggesprekken met Kamerleden pullovers „PIET KRAMER” „^Jtni Kunt CL oueral Dinmn boet CL bij Royar „Akkoord niebverhinderen” lil Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E.Kontng/ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate BV./Directie: Mr. H.C. van der Mije, H.P.SuMrman, H. van Loot}/ Abonnement-bq roonntbetalrng-1 8.70 p.mnd, f 25,20 pkwartaaf (ppost f 28,-L p.j®ar f WO,-. Losse nrs. O cent iet ADVERTENTIE Keukens-Buffetten 300 m2 showruimte on Turfmarkt 6-8, Hln. Tel. 313645 Perioden met zon 12.95 grote houtstraat 124 haarlem I rd. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 63e jaargang nummer 11 iet. 3 en Na recente ongevallen: Postgiro 129288. Klachten bezorging 18.30-19 van alledaagse opwarmers tot ’voorname’ kashmires: 29.-/109.- 2 3 3 7 9 9 11 17 17 19. 21 COTTON PULLI in wit, marine, rood, geel of bruin va. 29.95 HekmcoC SKIBROEK 28.95 „Niet veel” Kantoor: LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. td. 10519. Vf eerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Kruidendokter thuis aangehouden ■I - tot h*t KNMI (Van onze medewerker in Hilversum) Hij heeft op zijn kantoor laten bere- aiQ3 V. I.K (Van een onzer verslaggevers) CASTEREN De kruidendokter W. van de Moosdjjk is vanmorgen om negen uur in zijn huis in Casteren aangehouden. Hjj was, na enkele dagen ondergedoken te zijn geweest, naar zjjn woning teruggekeerd. Een vers spoor in het bevroren gras leidde vanuit het veld naar zjjn huis en gaf de politie de indruk dat de kruidendokter zich weer in zjjn woning bevond. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Als gevolg van een kou- destroming in de bovenlucht, waarin op 500 meter hoogte de temperatuur tot beneden het vriespunt is gedaald, is het in de nacht en vroege ochtend op ver scheidene plaatsen tot sneeuw- en ha gelbuien gekomen bij een noordwesten wind. Ook in de komende nacht hand haaft zich deze situatie met plaatselijk gevaar voor gladde wegen bij tempera turen rond het vriespunt. De rijkspolitie te Bladel zette met twintig personen het gebied rond zijn huis af. Van de Moosdijk bood bij zjjn arrestatie geen tegenstand. Het was vanmorgen nog niet bekend, waar de kruidendokter zich sinds vrijdag, toen hy de chef van het grenswisselkantoor in Eindhoven van 1,08 miljoen be roofde. heeft opgehouden. Zjjn broer, die aan de roof meedeed, was vanmorgen nog niet gevonden. Hij had nog een deel geld bij zich. Het is natuurlijk moeilijk in geld uit te drukken, geeft de Soester constructeur toe, maar tenslotte ben je natgeregend, scheelt het je een uur in je tijd en thuis gekomen wacht je een koude prak. kenen dat een dergelijk ongemak zich door ongeveer f 75 laat dekken. „Maar ik vind het nog belangrijker dat er eens een uitspraak over dit soort principe kwesties komt. Je kunt je toch maar niet alles laten aanleunen. Ik weet dat de NS in dit geval vrijuit gaan, maar die zal onze schadeclaims kunnen doorspe len naar de verzekering”. de de en ISLAMABAD. (Reuter) Pakistan en de DDR maakten vanmiddag bekend dat zij hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te gaan. Phocion1 Het volk toont mij zo’n grote bij val heb ik soms iets geks of doms gezegd? Zomaar een voorbeeld uit onze prachtige wlntersportkollektie: KINDER-SKIKLEDING SKI-JACK met capuchon in rood of marine, maat 116 IJmuider Courant De heer Corbet weet zich verzekerd van de steun van enkele collega’s. Hij hoopt echter op een massale reactie van medereizigers. Een handtekeningenaktie is niets voor hem zegt hijzoveel moge lijk gedupeerden zouden zelf een briefje moeten schrijven. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De werkgevers organisaties in de Stichting van de Arbeid hebben dinsdag in de ver gadering van het bestuur meege deeld dat zij zich deze week zullen beraden over de ontwikkeling van de prijzen. Werkgevers- en werk nemersorganisaties zijn van mening dat de ondertekening van het cen traal akkoord voor het sociaal-eco- nomisch beleid voor 1973 centraal dient te staan. De werkgevers organisaties staan op het standpunt dat een prijsmaatregel de onder tekening van het centraal akkoord in gevaar kan brengen. Zowel werkgevers als werknemers zjjn tegen een onmiddellijke prijsstop. Het vakbewegingsstandpunt: Dan moet er ook een loonstop volgen. De winst werd ook toen in IJmuiden gemaakt. Voor het vierde kwartaal wordt een lichte verbetering verwacht. Estel kwam totaal op een lager resultaat door seizoeninvloeden die i n IJmuiden hebben doorgewerkt. De omzet in het derde kwartaal was 1586,5 miljoen (te gen 1618 en 1427,8 miljoen in de beide vorige kwartalen). De totale netto-winst van Hoogovens bedroeg 13,2 miljoen en de winst per aandeel kwam op 11,17. De staalproduktie van het concern steeg in het derde kwartaal 1972 tot 2,87 mln ton, wat ten opzichte van het derde kwartaal 1971 bijna 6 pet meer is. Deze stijging trad in gelijke mate op bij Hoesch en Hoogovens. De totale perso neelsbezetting van het concern bedroeg per 30 september 74.600 tegen 76.500 een jaar eerder. De winstuitkering voor de 20.000 man personeel zal dit jaar nog geschieden op basis van de bedrijfswinst IJmuiden. Die was in de periode janua- ri-oktober 173,5 miljoen. In 1971 was dat over dezelfde periode iets meer: 176,7 miljoen. Voor winstuitkering aan het personeel is thans beschikbaar 14,8 mil joen (was 15 miljoen). (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG. De universiteitsbestu ren hebben dezer dagen ontdekt, dat minister Van Veen (Onderwijs) met in gang van deze maand het examengeld NEW ORLEANS (AFP). Gouver neur George Wallace van Alabama zal waarschijnlijk nooit meer kunnen lopen. Dit heeft dr. Garber Galbraith, de arts die de kogel uit de ruggegraat van Wallace verwijderde verklaard tegeno ver een verslaggever van een krant in New Orleans. überfall in zwart en marine, maat 128 kl. st. p. mt kl. st. p. mt. De heer Corbet, die forenst tussen Soest en Amsterdam, beweert dat men hem bij de NS heeft gesuggereerd dat een massale schadeclaim van reizigers die zich ernstig gedupeerd voelen door het ongemak en oponthoud wellicht kansen maakt op de baas van de chauf feur of diens verzekering te kunnen worden verhaald. De VNO-voorzitter zei dat hij in twee geheime besprekingen van werkgevers met ministers (zaterdag maandag) vooral geïrriteerd was door de houding van de ministers. Zij veronder stellen dat ondernemers op de prijsont wikkelingen vooruit hebben gelopen om tijdig de buit binnen te halen. Maar als men vraagt om bewijzen, dan blijken die er niet te zijn. Binnen een maand willen d e werkgevers komen met e en brochure die duidelijk maakt dat gebon den prijsontwikkeling de ontwikkeling niet gunstiger maakt dan vrije prijzen. Drs. Bakkenist zei dat 44 pet van de prijsverhogingen over een jaar bezien voor rekening komt van produkten, die leden van de werkgeversorganisaties. VNO en NCW, aan de markt brengen. Inmiddels /erd bekend dat bij econo mische zaken in de tien dagen dat de meldplicht geldt 76 prijsverhogingen zijn gemeld. „Niet veel”, zei drs. Bakkenist, als merr rekent dat er in een supermarkt zo’n 10.000 artikelen worden verkocht en in een warenhuis rond de 100.000. „Maar het komt er natuurlijk wel op aan hoe die verhogingen meetellen voor de kos ten van levensonderhoud”. Voor een vraaggesprek met drs. Bak kenist zie pagina 15). Verwachting van. donderdagavond: (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. De netto-winst van 21,3 miljoen in het derde kwartaal is bij de combinatie HoogovensHoesch (Estel n.v.) geheel afkomstig van de werkmaat schappij Hoogovens. De Dortmundse deelgenoot kon in dit kwartaal iets van het verlies eerder in het jaar inlopen. In het tweede kwartaal was het winstcijfer 28,8 en in het eerste 7,2 miljoen. Perioden met zon, maar voor al in de kustprovincies ook plaatselijk buien; hier en daar met hagel of onweer. Minimumtemperaturen van 3 graden aan zee tot on geveer min 2 elders. Maxi mumtemperaturen omstreeks 6 graden. Langs de kust ma tige tot krachtige, naar zuid west krimpende wind, in het binnenland in het -'~"n weinig wind. AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank gaat op 15 december van dit jaar nieuwe, kleinere bankbiljetten van 25 en 100 en op 15 januari van 1000 in omloop brengen. Ze zullen naast de nu in omloop zijnde bankbiljetten van de zelfde coupures in het verkeer worden gebracht. Piet Kramer werkelijke naam: Piet Oberman was in de oorlog sabotage- leider in Friesland. Hij was het brein en de uitvoerder van een van de meest spectaculaire verzetsdaden in de tweede wereldoorlog: de bevrijding van 51 poli tieke gevangenen uit de gevangenis in Leeuwarden op 8 december 1944, zonder dat er één schot viel. Deze verzetsdaad is verfilmd in de Nederlandse produktie „De overval”. Rob de Vries reeds overleden speelde de rol van Piet Kramer. DEN HAAG. De dienst verkeerskun de van Rijkswaterstaat gaat de rijkswe- gen controleren, die worden gescheiden door middenbermen en niet door vang rails. aDt gebeurt naar aanleiding van een aantal recente ongevallen, soms met dodelijke afloop, die geschiedden op vrij nieuwe autowegen als die tussen Breda en Antwerpen, Breda en Tilburg, Amersfoort en Zwolle en Hoevelaken en Apeldoorn. Deze wegen hebben een middenberm van minimaal twaalf meter. Rijkswater staat was van oordeel, dat Nederland daarmee aan de veilige kant zou zitten. De wegen kregen geen vangrails Kleine Houtstraat 44, Haarlem Telefoon 32 37 34 DIVERSE WILDSCHOTELS keling, heeft gezegd deze eis te laten vallen en te willen wachten op de besluiten van het kabinet. De looncom- missies van de drie vakcentrales, die voor woensdag een vergadering hadden gepland, hebben ook de recente prijsstij gingen aarr de agenda toegevoegd. De recente prijsstijging betekent geen nieuwe situatie, die gevolgen kan hebben voor het centraal akkoord, aldus drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), dinsdag op een persconferentie. Beide partners rijn volgens hem bereid het centraal akkoord te ondertekenen tenzij het kabinet dit verhindert door nieuwe prijsmaatregelen. Een verklaring voor de recente scherpe stijging van het jongste prijsindexcijfer met 1,3 pet ligt voor een groot deel in buitenlandse ontwikkelin gen, meent hij. De ramingen voor het invoer prijspeil zullen wel moeten worden herzien. Er moet niet te paniekerig over dat cijfer worden gedaan, aldus Bakkenist. Da nieuwe biljetten zijn ontworpen door de heer R. D. E. Oxenaar en gedrukt bij Joh. Enschede en Zonen grafische inrichting nv 1 n Haarlem. Duizenden gezinnen zijn met behulp van de Nationale Garde naar veiliger oorden overgebracht nadat in het noorden van de Verenigde Staten de Erie- en Huron- meren door een zware storm- en regen val buiten hun oevers waren getreden. In Bay Village, een gehucht aan het Eriemeer, werd onder meer dit buiten huis door de metershoge golven kapot- gebeukt. In onze bladen van vandaag publi ceren wij een interview me het ka merlid H. A. de Boer van de ARP uit Velsen. Een van onze verslaggevers sprak met hem over tal van politieke problemen, die vooral in deze verkie zingsstrijd hoogst actueel zijn. Vóór 29 november zullen ook vraaggesprek- kne gepubliceerd worden met drie andere Kamerleden uit de IJmond en Haarlem. Dit zijn mevrouw A. C. M. V. Groensmit Van der Kallen (KVP) uit Beverwijk, de heer A. J. Hermes (KVP) eveneens uit Beverwijk en de heer J. J. Voogd (PvdA) uit Haarlem. Deze vier Kamerleden staan op ver kiesbare plaatsen en zullen naar alle waarschijnlijkheid herkozen worden. Voor het interview met de heer De Boer zie men pagina 5. Vóór het interview met de heer De Boer zie men pag. 5. heeft verhoogd. Moest een student tot nu toe 60 betalen om een examen te mogen afleggen, de minister heeft er f 100 van gemaakt. De maatregel, die bij Koninklijk Be sluit van 16 oktober (dus zonder overleg met het parlement) is genomen en die 31 oktober in het Staatsblad stond, werd door niemand meer verwacht. Aangeno men werd namelijk dat de minister zijn plannen op punt had laten varen. Inmiddels verkeren de universiteiten nog in onzekerheid over de wijze waar op ze de maatregel zullen (moeten) uit voeren. De meeste besturen willen voor eerst nadere richtlijnen afwachten Op korte termijn komen de voorzitters van de Colleges van Bestuur voor overleg hierover bijeen. Een lichte wrevel tegen de nieuwe prijsstijging is bij de besturen wel te constateren, te meer omdat nog steeds geen sluitende oplossing is gevonden voor de doorvoering van de inschrijf- en collegegeldverhoging. LEEUWARDEN. De Nederlandse verzetsstrijder Piet Kramer o.m. lei der van de overval op de strafgevange nis in Leeuwarden is<in de nacht van maandag op dinsdag op 64-jarige leeftijd in Dokkum overleden. De vakbeweging heeft de werkgevers duidelijk gemaakt dat het centraal ak koord van zeer groot belang blijft voor 1973, ongeacht wat de regering gaat doen met de prijzen. De werkgevers zullen aich deze week in eigen kring nader beraden over de inhoud van de door de regering naar verwachting te nemen prijscalculatiemaatregel. Ook het kabinet zal zich, nadat het standpunt van de werkgevers bekend zal zijn ge maakt, nader beraden over een in te nemen standpunt. De vakbeweging heeft in het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich zeer bezorgd getoond over het eventueel niet ondertekenen van het centraal akkoord, omdat de vakbeweging dan niet meer in staat zal zijn het zogenaamde Groene- velt-effect te elimineren in 1973. Als de werkgevers het centraal akkoord weige ren te tekenen, dan zou er van het in de hand houden van de inflatie in 1973 geen sprake meer zijn, zo werd ons uit vakbewegingskringe; meegedeeld. Oppositieleider Den Uyl, die in vragen aan de minister van economische zaken voor woensdag 22 november om een speciale kamervergadering heeft ge vraagd in verband met de prijsontwik- HILVERSUM. Als de 55-jarige Soester constructeur H. C. Corbet zijn zin krijgt, dan komen bij de NS een paar duizend schadeclaims binnen van zo’n 75 per stuk. Dat dan naast de schade die de spoorwegen hebben opge lopen door de vernieling van twee bo venleidingen maandag op een overweg bij Weesp. Zoals bekend reed daar een chauffeur uit Weesp met een kraan op zijn wagen de bovenleidingen van de lijn tussen Naarden-Amsterdam kapot. Duizenden reizigers moesten met bussen worden vervoerd en liepen vertragingen op van ruim een uur.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1