nodig als basisverdrag van kracht wordt Snelle verbinding Spanning rondom de Duitse stembus Ouders verzoeken bemiddeling premier voor Onmiddellijk absolute prijsstop Bomaanslag bij Israel vreest initiatieven Nixon Libanese krant In toekomst weer hart- transplantaties Scherpe Engelse controle op bompost in Polen na storm Bewijs bomaanslag U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijd safe winterpot f5.- Voordelig en lekker eten? is Tien doden ZAAK GESTRAFTE SOLDATEN: Bijna twee jaar voor dienstweigeraar 3 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 Pamflet inclusief Documenten Schiller Consumentenbond Dr. Barnard voordelig uit met NS - K Directe lijn tussen Duitslanden ADVERTENTIE de CDU, (Van onze medewerker in Jeruzalem) Naar het schijnt hebben de Amerikanen ADVERTENTIE .4 Op zoek T naar h°ge rente? Sinds zondag is in Libanon het leger belast met de handhaving van de bin nenlandse veiligheid. De regering van premier Saeb Salam nam deze maatregel met het oog op arbeidsonrust op grote schaal en betogingen tegen de politie. dent Nixon, Henry Kissinger, zich dan speciaal met het Midden-Oosten zal gaan bezighouden. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. In antwoord op Barzels beschuldiging heeft regeringswoordvoerder Ahlers in Bonn gezegd dat de DDR enkele docu menten zal publiceren wanneer het ver drag wordt bekrachtigd. Andere zullen volgens hem in het geheel niet aan de openbaarheid worden prijsgegeven. BEIROET (UPI en AFP) In Beiroet heeft zich gisteren een ontploffing voor gedaan in het gebouw van het blad „AI Nahar”. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doordat de explosie plaats had in de drukkerij waarvan het personeel in staking is. In Oost-Berlijn deelde de Oostduitse minister van Verkeer Otto Arndt mee, dat de schade in de DDR in de miljoe- nerr loopt. De schade aan de spoorwegen was gisteren in hoofdzaak hersteld. De „schaduwkanselier” van de Chris tendemocratische oppositie, Rainer Bar- zel, heeft bondskanselier Brandt gisteren beschuldigd van het achterhouden van de waarheid omtrent het basisverdrag. Op een verkiezingsbijeenkomst in Ro- thenburg-ob-der-Tauber zei hij dat het verdrag „een dubbele bodem” heeft, om dat de DDR niet officieel de tien brieven en documenten, toegevoegd aan de tien artikelen in het verdrag, heeft gepubli ceerd. „Men kan de verdenking xoesteren dat vals gespeeld wordt met doorgestoken kaarten”, verklaarde Barzel. Vraag naar de Voor slechts een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste stations- restaurants. UTRECHT De ouders van tien sol daten, die wegens het organiseren van een sit-down staking in d e Margriet Kazerne in Wezep door de krijgsraad werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van zes tot acht weken en in beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof be vestiging van deze vonnissen hoorden tegenover de Israeli’s zich erover uit gelaten dat Rogers mogelijk vervan gen zal worden door Nelson Rockefel ler. Deze staat bekend als uitgespro ken pro-Israeli, terwijl van Rogers wordt gevreesd dat hij weer op de proppen zal komen met zijn zoge noemde Rogers-plan, dat inhoudt dat Israel in het kader van een vredesre geling het grootste deel van de bezette gebieden zal moeten ontruimen. Dat komt niet overeen met Israëls formules van „veilige grenzen” die grote terri toriale wijzigingen inhouden. LONDEN (AFP) Alle poststukken afkomstig uit landen waar in het ”erle- den bombrieven zijn gepost, zullen voort aan bjj het binnenkomen in Engeland systematisch worden gecontroleerd. Dit heeft een woordvoerder van de bond van PTT-personeel dinsdag in Londen bekendgemaakt. eisen, hebben premier Biesheuvel en mi nister Van Agt (justitie) in een open brief verzocht in deze kwestie te bemid delen. Terwijl echter bij de komende Neder landse verkiezingen de economische en sociale situatie inzet zal zijn, is het hete hangijzer in de Westduitse Bondsrepu bliek altijd nog de buitenlandse politiek. De belangstelling van de gemiddelde Duitser voor het buitenlands beleid van zijn regering is groot, omgekeerd even redig aan de aandacht die de Nederland se kiezer voor het buitenlandse beleid van zijn regering pleegt op te brengen. West-Duitsland verkeert echter in een geheel andere internationale positie als Nederland. De na-oorlogse strijd van West-Duitsland ter verovering van een respectabele plaats in de rij der mo gendheden heeft grote inspanningen en nog groter tactische zin geëist van de politici, die achtereenvolgens met de be paling van het buitenlandse beleid belast werden. Willy Brandt is van hen de eerste geweest, die radicaal met oude Duitse sentimenten heeft durven breken en zich als nuchtere realist heeft durven wagen op de barricaden van de nieuwe Europese verhoudingen. Terecht heeft hij om zijn inspannin- Alhoewel Dajan in het midden laat of dat een interimregeling zou moeten zijn of een definitieve regeling is het duidelijk dat hij, ook al zou het een Interimregeling heten, een definitieve regeling op het oog heeft. Dat is ook de heden dat Egypte dit plan, waarbij het ongeveer de helft van de Sinaï terug zou krijgen, direct heeft ver worpen. dat een tussentijdse regeringswisseling daarop geen invloed heeft. Dr. Barnard gelooft voor de toekomst meer in het transplanteren van mense lijke harten dan in het gebruiken van kunstharten voor het oplossen van be paalde medische vraagstukken. Hij legde er de nadruk op, dat, toen hij in decem ber 1967 met hartoverplantingen begon, de operatie als een verzachtend maar niet als een genezend middel was be doeld. „Maar vel' n verwachtten wonde ren en waren teleurgesteld. Wij hebben nooit wonderen beloofd”. De Indiase politie maakte dinsdag be kend dat zij tenminste nog vier verdach te brieven in beslag heeft genomen op de postkantoren van Bombay en New Delhi. Vorige week werden in Bombay zeker 42 van dergelijke poststukken ge vonden, nadat een sorteerder bij het exploderen van een brief een stuk vin ger had verloren. Een Engelse politieagent toont het bewijsmateriaal dat werd gebruikt in de rechtzaak tegen Thomas Jen kinson. De man werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Tij dens de rechtzaak in Winchester achtte de jury bewezen dat de man schuldig was aan de dood van zeven mensen bij een bomexplosie op een legerplaats in Aidershot. Het be wijsmateriaal werd gevonden in de garage van Jenkinson. Sedert vrijdag zijn in Engeland twin tig bombrieven ontdekt, alle afkomstig uit India en bestemd voor joodse zaken lieden in Londen en Glasgow. DEN HAAG. „De regering is er steeds vanuit gegaan dat het met de prijsstijgingen wel mee zou «allen. Het gevolg is dat nu de hele zaak uit de hand is gelopen. Er moet dan ook direct een absolute prijsstop komen, met een terugwerkende kracht van minstens an derhalve maand, gevolgd door strenge prijsbeheersing”. Brandts minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, verklaarde in Stuttgart dat de DDR woord zou houden „omdat het zijn woord ten aarrschouwe van de hele wereld heeft gegeven”. Hij waarschuwde tegen verkiezings- manoeuvres die de vrees opwekken dat de DDR later zou terugkomen op de con cessies op het humanitaire vlak die zij in het basisverdrag doet. JERUZALEM. Het is niet toevallig dat minister van Defensie Mosje Da jan zo kort na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in Washington op bezoek is gegaan. Al vóór de presi dentsverkiezingen had de Amerikaanse regering op subtiele wijze Israel erop attent gemaakt dat vredesinitiatieven van Israëlische zijde op dit moment niet zouden misstaan. In Israëlische regeringskringen heeft men daaruit de conclusie getrokken dat van de kant van de herkozen Nixon Israel mogelijk druk te wachten staat om een minder starre positie in te nemen. JERUZALEM (Reuter). De huidig* pauze in het uitvoeren van hart-trans plantaties is slechts tüdeljjk. Zij zullen weer met succes worden uitgevoerd. De Zuidafrikaanse hartspecialist Christiaan Barnard heeft dit als zijn mening te kennen gegeven in een vraaggesprek met de „Jeruzalem Post”. BONN (DPA) West-Duitsland en de DDR hebben besloten dat een „rode lijn” zal worden aangelegd tussen Bonn en Oost-Berlijn zodra het onlangs afgesloten basisverdrag van kracht wordt. De telefoonlijn is nodig om dringende zaken op te lossen die zich kunnen voordoen bij toepassing van het normaliseringsverdrag. De officier had een maand gevange nisstraf en veertien maanden rijkswerk - inrichting tegen hem geëist. De jongeman heeft in maart van dit laar dienst geweigerd, omdat hij Jeho- vah-getuige is. Mogelijk kan minister Van Agt de zaak ter sprake brengen tijdens het onderhoud dat hij samen met minister De Koster van Defensie binnenkort met de advocaat-fiscaal bij het HMG, baron Van Voorst tot Voorst over het vervol gingsbeleid heeft, zo lichtte een van de ouders, mevr. A van der Velde uit Arnhem toe. De sit-down actie was gevoerd u it protest tegen het feit dat WDM-afde- lingsbestuurder Gerrit Siebrand met voorlopig arrest naar Nieuwersluis was gestuurd. De ouders stellen in de brief dat de kazemeleiding tevoren wist dat het voorlopig arrest inmiddels was opge schort, maar dat de officieren deze we tenschap opzettelijk voor de soldaten zouden hebben verzwegen. Als onze zoons dit geweten hadden, zouden zij van die actie hebben afgezien, schrijven de ouders. „Als de krijgsraad en het HMG menen dat de sit-down actie als misdrijf moet worden aangemerkt, dan hebben de betrokken officieren bewust nagelaten dit misdrijf te voorkomen. Moeten ouders van dienstplichtige mili tairen hun kinderen nu aan officieren met een dergelijke mentaliteit toever- trouwen?” De ouders achten de geëiste straffen veel te hoog. Ze hebben bovendien zeer ernstige bezwaren tegen de uitspraak van de president van het HMG dat de soldaten in deze kwestie aanleiding za gen om eens lekker te rellen”. De ouders schrijven dat hun zoons niet op rellen uit waren, maar dat zij handelden uit soli dariteit met een medesoldaat. Volgens hem heeft de directie van de posterijen hiertoe besloten met het oog op de veiligheid van de postbeambten en het personeel. De controle met behulp van speciale apparatuur zal gebeuren voordat de stukken in handen komen van de PTT. Gezien deze impasse lijkt het niet on waarschijnlijk dat Amerika als de oorlog in Vietnam zou zijn afgelopen zich op de regeling in het Midden oosten zal werpen en er zijn dan ook berichten dat de adviseur van presi- De Israëlische regering, die weliswaar zeer voor de herverkiezing van Nixon was geporteerd, ziet iedere bemoeiing van buitenaf met angst en beven tege moet. In Jeruzalem hoopt men daar om in de eerste plaats dat president Nixon zijn minister van Buitenlandse Zaken Rogers zal laten vallen. WARSCHAU (DPA). De zware storm die maandag over West-Europa trok, heeft ook in Tolen aan mensen het leven gekost. Naar het Poolse persbu reau PAP meldde, kwamen tien mensen om het leven en werden er ruim 100 gewond Vooral het noordelijke en wes telijke deel van Polen had van het noodweer te lijden. Ofschoon wij midden in de spannende periode van onze eigen verkiezingsaan- loop zitten, heeft het alle zin met grote aandacht de ontwikkelingen te volgen die zich demonstreren in het nabuurland dat 10 dagen eerder dan wij naar de stembus gaat: West-Duitsland. Op zondag 19 november zal in de Westduitse Bondsrepubliek de beslissing vallen: Brandt of Barzel, de socialis- tisch-liberale coalitie of de christen-de- mocratische conservatieven. Willy Brandt, voormalig burgemeester van West-Berlijn in een spannende epi sode van de koud^ oorlog, Nobelprijs winnaar, baanbreker voor betere ver houdingen met Oost-Duitsland, op ver rassende wijze overwinnaar van de am bitieuze CDU-voorman Kiesinger bij de vorige verkiezingen, heeft goede papie ren. Als men hem iets concreets verwijten kan, dan is het datgene wat men op dit ogenblik aan iedere zittende regering in sterk geïndustrialiseerde landen kan verwijten, namelijk dat hij geen recept heeft weten te bedenken tegen de toene mende inflatie en dat de economische toestand in zijn land zienderogen is achteruitgegaan. Dit zegt de Consumentenbond in een reactie op de laatste ontwikkelingen op het gebied van de prijzen. De bond wijst erop dat zij in de herfst van vorig jaar al om „scherpe maatregelen” heeft ge vraagd. „Sinds januari hebben veel fa brikanten hun prijzen al meer verhoogd dan op grond van de loonkostenstijgin gen noodzakelijk was. Dat blijkt heel duidelijk uit de berekeningen van het Centraal Planbureau”. „De laatste maanden is daar nog een schepje bovenop gegooid”, zo zegt de bond, die vindt dat de prijsstop minstens tot 1 januari geldig moet zijn en boven dien de mogelijkheid moet bieden eerder verhoogde prijzen terug te schroeven. „Als in verband met de BTW aanpassing onvermijdelijk is, moet de regering er zeer scherp op toe zien dat alleen het hoogst noodzakelijke wordt doorbere kend”, aldus de Consumentenbond. De leider van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU Franz-Josef Strauss, schaduwminister van Financiën, verklaarde dat Brandt geen „vredeskan- selier maar een kanselier van de onrust” is geweest. Een SDP-partij woordvoerder heeft de bisschop van Augsburg, mgr. Josef Stimpfle verzocht zich te distantiëren van een verkiezingspamflet dat in Zuid- Duitsland heeft gecirculeerd en dat in het kerkblad van zijn bisdom doorge drongen is. In het schotschrift wordt Brandt een „moordenaar” genoemd. De partijwoordvoerder betitelde de opsteller als een „geesteszieke”. Dajan heeft de Amerikaanse rege ring nu ongetwijfeld zijn plan voorge legd dat hij onlangs heeft gelanceerd: een scheidslijn in de Sinaï trekken tussen Israel en Egypte, die zowel Israël als Egypte de nodige veiligheid zou geven, en die dus aan de Israëli sche eis van veilige grenzen zou vol doen. gen tot constructie van een basis voor een duurzame Europese vrede de Nobel prijs gekregen, niet omdat de ontwikke lingen buiten Duitsland om toevallig gunstig bleken om de koude oorlog te ontzenuwen, maar omdat hij de kans heeft durven grijpen die hem door die ontwikkelingen geboden werd. Voor hem had Kiesinger, en zelfs Adenauer, diezelfde kans moedwillig verwaarloosd. Zij vonden het beter om de moeilijke kwestie van de twee ge scheiden Duitslanden te gebruiken ten gerieve van een nieuw Duits nationalis me, dat weliswaar niet naar een nieuwe oorlog reikhalsde maar de mogelijkheid van een gewelddadige vereniging van de twee Duitslanden stilzwijgend incalcu leerde, daarbij speculerend op de bijzon der kwetsbare verhouding tussen Ameri ka en de Sovjet-Unie. Aan de andere kant wisten de regeringen van Adenauer en Kiesinger beter om te springen met de economische machten, waardoor West-Duitsland het bekende „Wirt- schaftswunder” beleefde. Van niets tot alles: zo kon men de economische op gang van West-Duitsland kenmerken en die kunst heeft Willy Brandt overi gens in veel slechtere internationale eco nomische omstandigheden niet kun nen opbrengen. Als zondag de SPD struikelt en het veld moet ruimen voor de CDU, dan zal dat gebeuren omdat de grote verdiensten van Brandt en zijn coalitie op het gebied van de buitenland se politiek niet voldoende opwegen tegen de ongunstige economische situatie, die onder zijn bewind is ontstaan. Het is overigens natuurlijk de grote vraag, of een rechtse regering erin ge slaagd zou zijn met dezelfde factoren een betere, succesvollere economische toestand te bewerkstelligen. Maar de Duitse kiezers zouden op het idee kun nen komen het eens met de CDU te proberen. In ieder geval liggen de kan sen van beide partijen tot dusver volko men in het duister. Opinie-onderzoeken hebben geen duidelijke voorspellingen opgeleverd, al geven zij iets meer hoop voor Brandt dan voor Barzel. Wie zon dag in West-Duitsland wint, zal in ieder geval slechts een benauwde meerderheid veroveren, die voornamelijk zal afhan gen van de vraag in hoeverre de kleine liberale partij afbrokkelt of zich her stelt. MA/. HT De rechtbank In Maastricht heef' gisteren een 20-jarige elektronica eur u"' Sittard wegens dienst weigering tot een geldboete van t 100 en 23 maanden rijkswerkinriohting veroor deeld. Dr. Karl Klasen, president van de Westduitse Bank, heeft gisteren in Frankfort met klem berichten ontkend, volgens welke hij zou aftreden om plaats te maken voor Brandts ex-minis ter van Financiën en Economische Za ken prof. dr. Karl Schiller, als Brandts socialistisch-liberale coalitie het zondag tegen de CDU zou moeten afleggen. De berichten stonden gisteren in de krant, na twee geheime o ntmoetingen tussen Barzel en de socialistische oud- minister. Barzels woordvoerder zei naderhand dat Schiller een aanbod was gedaan waarover men zich niet verder wenste uit te laten. Klasen heeft erop gewezen dat hij en de andere directieleden van de centrale bank voor acht jaar worden benoemd en Volgens de Westduitse regerings woordvoerder Ahlers is de technische kant van de zaak vrij simpel. Men behoeft slechts de reeds bestaande lijn van het paleis Unter den Linden in Oost-Berlijn naar het hotel Tulpenveld in Bonn te verleggen naar de kanselarij. Deze lijn was geïnstalleerd in het kader avn de onderhandelingen tussen de staatssecretarissen Bahr en Kohl. :W. O

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3