MEVROUW WIJNGAARDEN UIT HEEMSKERK STAF „WIJK AAN DUIN” WIL BUURTGERICHT GAAN WERKEN Magere CPN-bijeenkomst in centrum Donkey Shot CREËERT NIEUWE „BLOEMEN" Bazar voor kerk en zending SI 7 Burgemeester opent nieuw buurthuis aan Wilgenhoflaan MARKTBERICHTEN 1 5 1972 [WOENSDAG NOVEMBER 6 Niet elitair Meer buurtgericht over WEINIG GERICHTE INTERESSE Jongeren advertentie MIDDENSTANDERS EN ZELFSTANDIGEN ZIJN DE MOTOR VAN DE SAMENLEVING Bij vele postkantoren in Neder land, ook in de IJmond, worden thans weer de bekende series kerst- en felicitatiekaarten „Voor het Kind” verkocht. Twee van de ontwerpen hiervoor zijn vervaar digd door mevrouw E. Wijngaar den uit Heemskerk en zij werden door de betreffende commissie gekozen uit achthonderd tot dui zend aanbiedingen. De uitver koren kaarten zijn fraaie kleu rendrukken van fleurig gearran geerde boeketten gedroogde bloe men. Discussiëren fluoridering van leidingwater Muziek en dansen bij „IJmuidens Roem" Fries amusement bij „Us Memmetael" Vervoersproblemen -bij Leger des Heils voor Kerstfeest bejaarden „De Plaatwellerij" Jubileumrevue van SV l L ADVERTENTIE ’t Naaimachinehuis Breestraat 35 Tel. 02510-24193 Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE WIEGEL VVD-3 HllSCIViBl‘11a de moderne naaimachine (uit Zweden) voor de moderne stoffen In een van de clubruimten is de bor- duurclub, zo’n twintig jaar geleden ont- Of de belangstelling bij ale aanwezi gen even groot was, wagen wij te be twijfelen Na enkele op volk geluids- sterkt" door de Bintangs gespelde num mers b’eef het tijdens een relevoering De wat jeugdiger tieners, van zeg 15 tot 17 jaar, kunnen wel in het buurthuis terecht. Brink: „Voor die leeftijdsgroep bestaan nauwelijks voorzieningen. Vroe ger konden ze terecht in ’t Keldertje, nu kunnen ze onze Saloon ’72 bezoeken.” van-toen zijn er ook nu nog by aange sloten. De opbrengst van deze verkoopdag is bestemd voor kerk en zending. gaande activiteiten achter de rug is meer gaan richten op de ruwgeschat twaalfduizend inwoners van de- Bever- wijkse wijk vier. De meisjesvereniging „Het Mosterd zaadje” en de vrouwenvereniging „Febé” van de christelijk gereformeer de kerk uit IJmuiden hebben weer voldoende artikelen bijeen gebracht voor een attractieve verkoopdag op donderdag 16 november. Deze zal om 15 uur in het Jeugdgebouw van de Ichtuskerk aan de Fahrenheitstraat worden geopend. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Zaterdag 18 novem ber om 11 uur opent burgemeester J. G. S. Bruinsma het nieuwe buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan 2c. In dit gebouw hebben de twee gefusioneer de stichtingen Clubhuis „De Uitwijk” en Buurthuis „Het groene Huis” een nieuw onderkomen gevonden. Het buurthuis, eigendom van een gelijknamige stich ting, is begin vorige maand reeds onoffi- ceel in gebruik genomen. Indirecte informatie over andere za ken kan dan wel gegeven worden. Brink: „In „Het groene Huis” gebruiken we al jaren rietsuiker. In het nieuwe buurthuis vanzelfsprekend ook. Wanneer de mensen daarover vragen gaan stellen, of informeren „wat voor bruine troep dat nou weer is” kun je daarover altijd een gespek op gang brengen. Wat een waardevolle discussie kan opleveren.” Een defenitie van het woord „buurt huiswerk” kan overigens nauwelijks worden gegeven. Brink: „Je kunt het zo stellen: de clubhuizen, in de oude zin van het woord, ziijn verdwenen. Dat zijn open jongerencentra geworden. Jongeren eisen nu eenmaal een heel ander ver- blijfsmilieu dan ouderen. Buurthuizen zijn meer gemêleerd, staan van oudsher open voor de leeftijdsgroep van zeg twee tot tachtig.” „Misschien komt daar later nog een klaverjasgroep bij, waarvoor we drives kunnen organiseren,” aldus buurthuislei der Brink. „In eerste instantie werken we voor de buurt, in tweede instantie staan we open voor de bewoners van heel Beverwijk. Ktfk, je kunt je natuur lijk wel heel elitair opstellen, en zeggen dat zo’n klaverjasdrive niet cultureel genoeg is, maar daarmee haak je niet in op de verlangens die in je arbeidsterrein leven. Je moet die activiteiten verzorgen, die de mensen in de burnt graag willen bezoeken. Waaraan behoefte bestaat. Anders bereik je de buurtbewoners toch niet.” Mevrouw E. Wijngaarden uit Heems kerk met enkele van haar ontwerpen. HEEMSKERK. In het kader van de politieke activiteiten in het jongeren centrum Donkey Shot lan de Verherent- straat heeft de Comnunlstische Partij Nederland dinsdagavond een verkie zingsbijeenkomst belegd Zowel Han de Leeuw, de landelijk votrzitter van het Algemeen Nederlands ;eugd Verbond ANJV als het Beverwijcse gemeente raadslid Cees Berghuis htbben op deze bijeenkomst op ondubbelzinnige wijze hun mening over de bultige politieke constellatie gespuid. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem” geeft vrijdag 17 november weer een concert in het verenigings gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade, met medewerking van het A- en het jeugdorkest. Het programma vermeldt voor het groot ste deel amusementsmuziek, te dirige ren door de heer D. Schelvis. Aan deze uitvoering zijn verder een loterij en enige ronden kienen verbonden, terwijl na afloop kan worden gedanst op muziek van „Het Kennemer Duo”. Door het actiecomité „Anti Fluori dering” in Kennemerland is een rondschrijven gericht tot een aantal inwoners uit deze omgeving, waarin wordt medegedeeld dat uit landelijke enquêtes een afwijzend standpunt van 75 tot 92 procent van de bevol king is gebleken ten opzichte van de fluoridering van het leidingwater. Het actiecomité heeft daarom voor dins dag 21 november in het PEN-jeugd- centrum aan de Kanaalstraat in IJ muiden een discussie-avond georgani seerd, waarvoor enige gelijkwaardige voor- en tegenstanders van de fluori dering zijn uitgenodigd. Deze avond is uiteraard voor alle belangstellenden bestemd. Men kan reeds nu eventuele vragen inzenden, welke tijdens de discussie zullen worden beantwoord. De adressen hiervoor zijn: L. Geuts- kens, Zinneveltlaan 22, Santpoort, W. Gomes, Gildenlaan 297, Velsen-Noord en A. Schelvis, Heerenduinweg 155, IJmuiden-Oost. voor uw BRUILOFTEN RECEPTIES, PARTIJEN, en VERGADERINGEN. „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1945-4 IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 -02550 Zaterdagmiddag van 14 tot 17 uur houdt de staf van het buurthuis „Wijk aan Duin” open huis. Belangstellenden kunnen dan het buurthuis en de daarin ondergebrachte schilderijenexpositie van Jan Wijnands bezichtigen. Gezinnen met kleine kinderen die een kijkje willen komen nemen, mógen hun kroost gerust meenemen- een plaatsje in de peuter speelzaal van het nieuwe buurthuis, on der het wakend oog van een aantal „speelmoeders” is altijd nog wel te vin den. ,Een grote verbetering ten opzichte vai de oude behuiz’ingen”, vindt de heer H. J. Brink, buurthuisleider van „Wijk aan Duin” en voormalig buurthuisleider van „Het groene Huis” aan het Raam- vek. „Het groene Huis, dat zo’n twintig jau geleden is opgericht, was gehuisvest in een toentertijd vijftien jaar oude holten barak van Hoogovens. Die barak wtrd te klein voor het steeds omvang- rijter wordende geheel van door het buurthuis georganiseerde activiteiten voo- kinderen, tieners, volwassenen en bejaarden. Voorts was het er erg geho rig, en was de barak niet presentabel genceg. Kortom: de oude vestiging was niet meer geschikt voor buurthuiswerk. Vanchar dat men zo’n acht jaar geleden over een nieuw, gezamenlijk te bouwen pand »ing denken.” Ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van de perso neelsvereniging van „De Plaatwelle- rij” zal vrijdag 17 november in de Technische School in IJmuiden een revue worden opgevoerd. Deze telt vijftien medewerkers, terwijl het kwartet van Jan Feijer de muzikale begeleiding verzorgt. Hiervoor zijn al le decors en andere attributen door het personeel in vrije tijd vervaaar- digd. De algehele leiding berust bij de heer G. Bos. doortraining voor heren, modelbouw, houtbewerken, weven, batikken, macra mé werk, speelgoed maken, bejaarden- gymnastiek enzovoorts. Ruim duizend al dan niet buurtbewo ners maken wekelijks van de meer dan zeventig activiteiten die het buurthuis hen biedt, gebruik. Deze activiteiten om vatten onder andere kinderinstuiven, kleuterwerk, meisjes- en jongensgroe- pen, tieneractiviteiten, een moedergroep, een bejaardensociëteit, kunstschilderen, pottenbakken, een danssociëteit, dames- gymnastiek, badminton, trimmen, in- „Speelmoeders” houden een wakend oogje op de ukkies in de peuterspeel zaal. Geen crèche, maar een speel- mogelijkheid voor de kleintjes uit de buurt. Het Frysk selskip „Us memmetael” uit Beverwijk heeft voor vrijdag 17 november in zaal „Lommerlust” aan de Alkmaarseweg een ontspanningsa vond gearrangeerd, te verzorgen door de toneelclub van „Gysbert Japic” uit Haarlem. Voor de pauze brengt dit gezelschap onder de naam „Grien- mank” een programma van schetsjes en liedjes, terwijl daarna de één- acter „Libje de frijheit” zal worden opgevoerd. Een en ander onder regie van G. Presburg. Na afloop is er nog gelegenheid voor een dansje, op mu ziek van het „Duo Eminent”. Directe voorzieningen voor de leef- tijdgsroep 17 tot 19-jarigen kent het nieuwe buurthuis niet. Brink: „Ze kun nen zich natuurlijk laten inschrijven voor ons cursuspakket, maar uit de praktijk is gebleken dat daarvoor in die groep weinig belangstelling bestaat. Overigens zijn die jongeren mobiel, en hebben ze in de IJmond keus genoeg. Wel is het zo, dat 17 tot 19-jarigen meestal over vrij veel geld beschikken, en dus een commercieel gezien belang rijke bron van inkomsten voor de buurthuizen zijn. Toch vind ik het on verstandig, als buurthuizen faciliteiten voor die jongeren scheppen. Ten eerste is het met zo’n groep vreselijk moeilijk werken, en ten tweede wordt het buurt huis mede daardoor al gauw een verkapt soort dancing.” „De Uitwijk” en „Het groene Huis,” nu ondergebracht in de Stichting Wijk aan Duin, geschikken in het nieuwe buürt- auis - kosten: 1 miljoen gulden - over 1200 m2 grondoppervlak, onderverdeeld in r.egne werkruimten. „Wijk aan Duin” telt een grote zaal (geschikt voor gym nastiek, toneel- en filmvoorstellingen), ptuterzaal, een bar, een leskeuken met vfer gasfornuizen, diverse clubruimten, een handenarbeidlokaal, ateliers, kanto- rei en een zeer ruime hal waarin tal vai activiteiten kunnen plaatsvinden. „We gaan in de toekomst proberen wat meer buurtgericht bezig te zijn. We hebben dan ook in die straten, die onder het arbeidsterrein van het buurthuis vallen (Indische buurt, Oostertuinen, Plantage en even ten zuiden van de Wijk aan Duinerweg tot aan de Romer- kerkweg) een huis-aan-huisfolder ver spreid, die de bewoners op de mogelijk heden van het buurthuis wijst. Tot nu toe zijn daar aardige reacties op binnen gekomen. Momenteel zijn de bejaarden en tieneractiviteiten al vrij sterk buurt gebonden. Voor volwassen buurtbewo ners organiseren wij op maandag- en dinsdagmiddag creatieve activiteiten.” De gedroogde materialen worden door mevrouw Wijngaarden tot ar rangementen verwerkt, die achter glas behouden kunnen blijven. Aan vankelijk verkocht zij de originele produkten in bekende kunstzaken in de Amsterdamse Kalverstraat en in Bergen, maar het verzamelen en dro gen van de materialen vergen teveel tijd voor een eenmalig produkt. Via de fotografie konden de ontwerpen veelvuldiger worden gebruikt, zodat mevrouw Wijngaarden thans contac ten onderhoudt met uitgevers die haar ontwerpen onder meer benutten voor het drukken van postpaier. In ieder geval was het voor mevrouw Wijngaarden een grote verrassing, toen haar ontwerpen werden uitver koren voor de kerst- en felicitatie kaarten „Voor het kind”. Voor het jaarlijkse kerstfeest voor bejaarden dat dinsdag 19 december door het korps IJmuiden van het Leger des Heils in het cultureel cen trum „De Schouw” in Veslen-Noord zal worden gegeven, hebben zich al enige honderden gegadigden aange meld. De oudste daarvan is 94 jaar. Zoals gewoonlijk is een groot aantal bejaarden echter niet meer in staat zich op eigen gelegenheid naar „De Schouw” te begeven, zodat de korps leiding gaarne een beroep doet op de autobezitters uit deze omgeving, om bij het vervoer naar en van het gebouw hun assistentie te komen ver lenen. Alleen dan zal het immers mogelijk zijn alle bejaarden, die reeds met verlangen naar deze mid dag uitzien, het kerstfeest te laten bjjwonen. Deze vrijwilligers kunnen zich reeds nu opgeven bij de officier van het Leger des Heils, Edisonstraat 14, telefoon 02550-14554, of bij de korpssecretaris, Planciusstraat 6, tele foon 02550-16987. staan in het toenmalige buurthuis „Het groene Huis”, druk bezig. Veel dames- van Han de Leeuw erg roezemoezerig, zodat de spreker bijna niet te verstaan was. De Leeuw hekelde in alle toonaar den het beleid van dt huidige regering en de houding van alle overige politieke partijen. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was om met de naar zijn mening ondernemersregering of met de KVP het land naar behoren te besturen. Cees Berghuis wees in zijn toespraak op de belangrijkheid van de verkiezin gen op 29 november. Hij hoopte, dat alle jongeren, waarvan er velen dit keer voor de eerste keer hun stem mogen uitbrengen, in ieder geval van dit recht gebruik zouden maken. Voorts zei Berg huis, dat de CPN een ander en breder alternatief bood en een wegwijzer wil zijn naar een sociale maatschappij, waarin het goed is te leven. Berghuis zei tevens, dat er door de confessionelen in Beverwijk een be stuurlijke chaos heerst en dat hieraan onder meer een einde kan worden ge maakt als alle werkende jongeren zich achter de CPN stellen. Hij noemde de CPN ten slotte de enig alternatieve par tij. In de filmzaal van het jeugdcentrum werd door een naar onze mening elitair groepje jongelui tamelijk eenzijdig ge discussieerd met Han de Leeuw, die eigenlijk steeds maar herhaalde, wat de andere politieke partijen verkeerd deden naar zijn opvatting. Een positief ant woord, hoe de CPN het denkt te doen, kwam er eigenlijk niet uit. De Saf van het nieuwe buurthuis, bestaanle uit leider H. J. Brink, H. E. J. van dei Avoort, M. Buysman, H. La- grand, S. Dieters en C. M. B. van Eerden, vil zich als het veel organi- satietalert vergende verhuizingswerk van alle van de twee stichtingen uit- Ongeveer tien jaar geleden wandel de mevrouw Wijngaarden tijdens een bezoek aan Parijs ook eens langs de boekenstalletjes aan de Seine. Zij werd hier bijzonder gefrappeerd door de uitgestalde „schilderijtjes” van ge droogde bloemen en weer thuisgeko men begon zij bermen, bossen en duinen af te zoeken naar de wilde flora. Als men hiervan enkele bloe men en grasjes afzondert, kan hier immers een eigen schoonheid aan worden verleend, welke in vele ge vallen niet door gekweekte produkten wordt geëvenaard. Vooral omdat me vrouw Wijngaarden er in slaagt met bloemblaadjes, grassen en ander ma teriaal nieuwe „bloemen” te creëren met een volstrekt natuurijk effect, hoewel men deze in werkelijkheid nooit in de vrije natuur zal tegenko men. BEVERWIJK. De noteringen van maandag 13 november aan de Bever- wijkse veilingen waren als volgt. Groenten: andijvie 22 - 62, bloemkool 52 - 78, bospeen 32 - 82, breekpeen 12 - 26, boerenkool 42 - 72, groene kool 20 - 25, knollen 20 - 45, prei 25 - 83, sla 14 - 34, spruiten 48 - 94, tomaten 42 - 100, uien 36 - 49, waspeen 21 - 39, witlof 100 - 110. Bloemen: anjer 20 - 45, trosanjer 140 - 220, chrysant 80 - 135, jaarrondchry- sant 175 - 245, chrysant (per stuk) 18 - 57, fresia 90 - 320, gerbera 25 - 45, iris 100 - 220, lelie (per tak) 115 - 185, nerine 20 - 70, orchidee 45 230 roos 20 - 60, babyroos 20 56, tulp 50 Planten- achmea 450 - 720. cyclamen 120 - 340, hertshoorn 160, potchrysant 40 - 65, st. paulia 45 - 95, vriesia 210 - 340. De bazar omvat de gebruikelijke stands met door de dames vervaar digde handwerken, terwijl verder boeken, speelgoed, levensmiddelen, gebruiksartikelen en poppen zullen worden verkocht. Sjoelbak en grab belton ontbreken hier evenmin als de verlotingen en voorts is er nog een consumptietent met koffie, thee, fris dranken, oliebollen en warme worst. SS? 1 Uioan n—M■nm.iiiri ..Mm-raraKr.,»—..m inn hl F -■ -\ A -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7