FINCH’S GAAT VAN LIDO SUPERPUB LEID SE PLEIN MAKEN Toerisme: toch nog flinke winst Het „gat” van Polak PvdA: sluit binnenstad af Gele kaart voor Pais VERKEER OP NIEUWEZIJDS FLORIADESPULLEN OP VEILING KAMELEN ONTBREKEN NOC AANVALLEN OP LAMMERS Groot deel plein in Engelse handen ONDANKS MASSAAL WEGBLIJVEN AMERIKANEN J b F H' DONDERDAG 1 6 NOVEMBER 17 197 2 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^ Rel rond Lammers Gewoon Rosse vlek 1 en t* Discotheek oor JAMES LYNCH, samen piet oudere broer Patrick aan de top van het Britse horeca-imperium Finch’s, baant zich de laatste tijd in zijn fabel achtige Jensen-auto gezeten opvallend vaak een weg door het woelige stadsverkeer. Dat gebeurt niet voor de lol, want Finch’s moet met Enge- lands komst in de EEG een begrip op het continent worden en Amsterdam lijkt als springplank uiterst geschikt. De eerste stap: opening vorige week van een Finch’s Pub aan de Amstel. De tweede: een luisterrijke rentree van het Lido, voorheen paleis van het Amsterdamse Studenten Corps, aan de Leidsekade in het uitgaansleven. VEEL LUDIEKS viel er gisteren, dit in tegenstelling tot andere jaren, niet te beleven aan het Prinsenhof waar de Amsterdamse gemeente raad zich met de algemene beschou wingen in het slopende begrotings- avontuur” stortte. Natuurlijk, er werden enkele gele kaarten getrok ken en de Kabouters („waar is de tijd van de stinkbommen geble ven?”, verzuchtte een bode) willen opeens een eigen Amsterdamse binnen- en buitenlandse politiek, maar dat was het dan wel. Opmer kelijk was wel, dat een aantal frac- ties er schoon genoeg van heeft dat de oorzaak van alle Amsterdamse sores wordt afgeschoven op „het rechtse, reactionaire regime” (de liberaal Jacobse) in Den Haag of zo- alsde KVP’er Van der Kleij op merkte: „Het is een erg populaire toer om de regering tot de kop van Jut te maken”. Tom Jones 1 De raad zweeg. Niet hele raad slaat op „Haagse” kop van Jut a 778.000 De vroegere studentensociëteit het Lido bij het Leidseplein wordt in oude luis ter hersteld, maar er komt ook heel wat nieuws bij. Op de andere foto flankeren PSPer Riethof vindt dat B en W. nog steeds met een programloze egotrip bezig zijn en de wethduders het allemaal te druk hebben met hun eigen boetiekje. DE HELPERS van het „Lieverdje” in de toeristische boksring trokken in de niet kapot te krijgen (dachten zij) topmaanden wat witjes weg, want hun in klassiek, hip en desondanks toch ook in tolerant-zijn geschoolde pupil moest toen een paar dreunen incasseren. Achteraf kunnen ze toch nog verheugd opveren, want het ge vecht om de gratie van de vreemde ling is ook dit jaar weer duidelijk op punten gewonnen. Om concreter te zijn: de winst bedraagt zes percent. stadhuis, een muziektheater en ringweg vlotter gerealiseerd zouden kunnen wor den. raadslid Pais de gele kaart, omdat deze Lammers in zijn Telegraaf-ru- briek had geblameerd. Elders op deze pagina meer over deze rel. ag- s HET VERHAAL van de communist Van ’t Schip bestaat bijna uitsluitend uit een salvo schoten voor de boeg van het gekapseiste Biesheuvelschip en ook de kabouter met de geringste luisterdicht heid in de Raad, Hijn Bijnen, haalt er kwesties als Vietnam en de Navo-Nixon bij. Hij vindt dat de hoofdstad moet aanpakken om weer een rol als tijdens de republiek der Zeven Provinciën te kunnen spelen. met. de botsing tussen de auto en het openbaar vervoer, waar elke week een miljoen bij moet en met de woningnood. De rijkaards, die redden zich wel in de regio, maar hoe moet dat met de kleine man? Wil Den Haag de vicieuze cirkel van woningverval, lagere inkomens, onbe taalbare nieuwbouw en verder verval dan niet doorbreken? Leidseplein van deze Britse penetratie? Finch’s PR-man Frans Voorhoeve: „Je krijgt weinig reacties, maar ik geloof dat ze het wel leuk vinden dat er wat leven in deze dooie hoek van het plein komt.” Wat de opening van het Lido betreft, James heeft zanger Tom Jones gevraagd .de champagnefles te ontkurken. Kersverse cijfers, die speciaal voor deze rubriek uit de VW-koker rol den, wijzen uit dat er van januari tot eind oktober 1.288.697 toeristen wer den geregistreerd en dat is ruim 60.000 meer dan vorig jaar. Uiteraard steeg ook het aantal overnachtingen. Dat is koren op de molen van de VVD- er Jacobse, die (omdat zijn partij tot haar verdriet hier oppositie moet voe ren?) het college altijd al onder de maat heeft gevonden. „In Amsterdam”, over- Deze stijging van vier pet stond in feite al bij voorbaat vast, want alle berekeningen hadden geen hoger per centage te zien gegeven. Toch wel eei bewijs, dat de recen te explosies in de hotelbouw nauwe lijks enige invloed heeft op de komst van de toerist. Nu maar afwachten, wat er volgend jaar gaat gebeuren als de toerist door de gemeente met een toeristenbelasting wordt opge scheept en hij niks voor deze extra „centen” terug krijgt. DEZE UITHEEMSE gerechten staan op de speciaalkaart, want verder is er normaal alles te krijgen wat de interna- DE overnachtingen van toeristen en niet-toeristen (hoewel je daar in Am sterdam nauwelijks onderuit komt) haalden in de eerste drie maanden 397.000 en in h et tweede kwartaal in totaal 46.000 meer dus. D’66. door de tegenstanders gehoond vanwege de vrijage tussen PvdA en CPN in het college, concentreert zich op de woningperikelen. „Zolang er buiten de stad nog een grasveld te vinden is”, meent leider Martini, „komen in Am sterdam geen grote bouwstromen op gang en kan er alleen sprake zijn van verdere verkrotting”. Voorts wil hij een gewestelijke huisvestingspolitiek, maar dan moeten de randgemeenten natuur lijk eveneens willen. De KVP ziet met lede ogen dat de rosse buurten steeds rosser worden en zich bovendien nog eens als een olievlek over de stad uitbreiden. Vrijheid is goed, maar niet altijd en overal, aldus Van der Kleii, wiens fractiegenoot Spoelstra gezien de werkloosheid veel zegt te voe len voor een aanvullend werkgelegen heidsprogramma, waarmee ook nog eens rechtvaardige wensen als een nieuw toegenomen. Ga maar na: in het eerste halfjaar stapten er 12.500 Duit sers en 5.000 Engelsen meer door de Kalverstraat, terwijl met name ook de Fransen en Japanners goed uit de hoek kwamen. Opmerkelijk is overigens dat de Europese topbezoekers de hoofdstad liever in de lente zien dan in hartje zomer De VW-statistiek laat zien, dat er bijvoorbeeld in mei 22.000 Duitsers (plus 3000), 16.000 Britten (plus 2000) en 13.000 Fransen (gelijk aan ’71) kwamen, maar dat deze cij fers voor juli respectievelijk op 18.600 (plus 1800), 15.500 (plus 1500) en 11.800 (plus 1800) liggen. Voor de toeristen uit de VS steeg de jumbo in mei voor 39.700 klanten op, maar in juli voor 69.200 en dat is bijna het dubbele. EEN APART probleem vormen de rijksgenoten. „Voor ons gewoon Surina mers, Antillianen of hoe dan ook”, zegt de socialist, die juist in de hoofdstad, waar de helft van het landelijke totaal zit, meer onvrede en bovenhuidse con flicten voorspelt. Als er tenminste niet tijdig wordt ingegrepen en voor kwesties als huisvesting, werk en sociale begelei ding geen oplossing wordt gevonden. Er moet met de regering over gesproken worden, zegt hij en dat zal gebeuren ook, want B. en W. zijn over enkele weken klaar mgt een inventarisatie-rap- port over de Surinaamse problematiek. DUIDELIJK is dat de maanden rond het hoogseizoen het jaar hebben moeten goedmaken, want in juli kwamen er slechts 900 buitenlanders meer grachtjes, Arits, hippies en sex kijken. „Het is toch wel prettiger gegaan dan we dachten”, zegt WV- secretaris Giesen daarom, hoewel het wegblijven van tienduizenden Ameri kanen, toch de kassarinkelaars bij uitstek, hem niet zo lekker zit. Het hakte er namelijk nogal in: een ver lies van 10.000 in juni en 13.000 in juli. Daarentegen is de belangstelling van andere buitenlandse groepen voor de „scene” van het continent flink tionale keuken te bieden heeft. In een andere ruimte staat een open grill, ■«tear de eetgasten zelf hun stukje vlees mo gen aanwijzen. Na het passeren van enkele bars kan men een kijkje nemen op de eerste verdieping, (iie een grote wirwar van discotheken te bieden heeft. In deze bar- discotheek, waar enkele honderden ple- zierzoekers hun weg kunnen vinden. moet van de Lynch Brothers elke maand een Engelse topartiest optreden om de Amsterdammer aan de gedachte te laten wennen, dat Engeland nog steeds „rules the waves”. Tenslotte is er op de derde etage, waar ook de Neder landse bedrijfsleider R. Biever zijn kan toren krijgt, nog een derde restaurant waar met de hartige hapjes speciaal op verliefde stelletjes wordt gemikt. Wethouder Han Lammers (links op de foto) was gisteren een veelbespro ken persoon. 's Morgens kwam de wethouder van Stadsontwikkeling da nig in het nauw, toen woedende le den van de actiegroep De Sterke Arm in de Dapperbuurt klappen uitdeel den, alvorens staatssecretaris Buck met meer officieel vertoon de eerste paal voor een nieuwbouwcomplex van 319 woningen de grond insloeg ’s Avonds, in de gemeenteraad, toonde burgemeester Samkalden het liberale Sinnige wil meer, zo zal de PvdA een voorstel indienen om de binnenstad als proef af te sluiten voor het autoverkeer en te onderzoeken wat voor effect zo’n maatregel heeft. Duidelijk is dat de auto de heftigste aanslag op de stad betekent en het opruimen van dat probleem ligt volgens Sinnige eerder in een afsluiting dan in een stelsel van parkeergarages, dat mogelijk verkeersdoorbraken met zich meebrengt. t Burgemeester Samkalden houdt in zijn verslag van de moeizame besprekin gen met het rijk gedurende de laatste jaren overeind, dat hij zich enkele ma len niet ten onrechte opgelicht heeft gevoeld. Sprekend over de Haagse men taliteit zegt hij, dat dit voor een Am sterdammer niks bijzonders is omdat het conflict met Den Haag al zeven eeuwen oud is. James Lynch (rechts) en broer Patrick Joy Broderick, de vrouw van „Land lord” Peter John van de vorige week geopende Pub in het pand Amstel 100. BELANGRIJKE TIP voor autobezitters: op de Nieuweztfds Voorburgwal wordt verder vrjjbaan gemaakt voor sneltram 1, waardoor vanaf dinsdag 21 no vember op de Nieuwezjjds eenrichtingsverkeer wordt ingesteld van het Spui naar de Martelaarsgracht (richting C.S.). Het verkeer in de richting Spui zal gebruik moeten maken van de Spuistraat, die vanaf het Hekelveld ook geen tegenliggers meer zal dulden. Ingrijpend is ook de verbreding van het trottoir op het gedeelte van de NZ tussen Raadhuisstraat en de Paleisstraat, zodat daar geen verkeer naar het Spui door kan en voorts een verbreding van de stoep bij de Raadhuisstraat, zodat daar alleen nog de bus richting Nieuwendjjk kan rjjden. Als het puin van de werkzaamheden in januari is opgeruimd, zal de be schermde baan van lijn 1 in de binnenstad vrijwel geheel een feit zjjn, een baan overigens, die ook veel door het busverkeer zal worden gebruikt. DE OVERGEBLEVEN Floriadespullen zullen op woensdag 22 en donderdag 23 november in de Noordhal van de RAI worden geveild. Het betreft 1200 ob jecten, variërend van kassencomplexen, aanlegsteigers, bonsai-boompjes tot de „Witkar” van Luud. Men kan het allemaal bekijken op de drie voorafgaande dagen en wel op het terrein en in de Expohal van de Floriade. Voor de mensen, die dit maar een trieste bak vinden, is het goed om te weten dat de veiling meesters alle twee Troostwijk heten. SOMS KIJKT de Amsterdamse gemeenteraad niet op een miljoen meer of minder. Bijvoorbeeld bij het opspuiten van het westelijk havengebied, waar zo veel zand en zo weinig industrie ligt, det daar volgens D’66-raadslid Arnold Martini eigenlijk alleen nog de kamelen ontbreken. Schimpscheuten, die wet houder Jan Bootsma van Economische Zaken erg boos kunnen maken, want hij staat pal voor dit industriegebied waarvoor door de milieubewuste omgeving reeds bij voorbaat zoveel is aangemerkt. Daarom kreeg hij dan ook de f 18 mil joen extra wel los voor het ophogen van het gebied tussen de Amerikahaven en de Machineweg, zij het met de nodige tegenzin, want Zoals Jacobse (VVD) opmerkte met een dergelijk falend acquisitiebeleid als bij de gemeente zou elk ander bedrijf allang failliet zijn gegaan. De wethouder, hij noemde de komst van raffinaderij Euromin een stinkende noodzaak, gaf toe dat er door B. en W. wel eens riskant is onderhandeld, maar met zo’n oppositie rij je je als stad zelf ih de wielen. „Wij moeten weten, wat we willen”, vervolgde hij. „De raad moet zeggen wat hier gebeurt en niet de provincie of het rijk. Wie is hier de leading party? De gemeente toch. De raad zweeg. PvdA-woordvoerder Sinnige begint met een knipoog naar Joop den Uyl, die op de publieke tribune zit, aan zijn ’’Mededelingen aan een kabinetsforma teur”, waarin hij wijzend op ”het gat van Polak” concludeerd dat het zó niet langer gaat. De gemeente is aan handen en voeten gebonden en daarom zal het steeds beroerder worden. Met de zorg voor bejaarden (een kwart van de Am sterdammers is ouder dan zestig jaar), Dat betekent dat vier belangrijke steunpilaren van het Leidseplein in En gelse en Amerikaanse handen zijn. Het Parkhotel, Americain en het toekomstige Marriotthotel aan het Leidsebosje zijn dat al en daar komt dan nu het Lido Sj'. bij- In dit gebouw, dat weer de uit- gaanssfeer van vroeger moet krijgen, kunnen na de opening in april vol- gend jaar duizend bezoekers tegelijk terecht. Met de medewerking van brouwerij Breda Oranjeboom hebben de broertjes Lynch ruim vier miljoen in het idyllisch aan het water gelegen gebouw gestoken en wat komt daar zoal uit? Gelijkvloers met de waterspiegel van de Singelgracht komt achter het terras, dat het met de nodige sfeervolle lichtjes, plantjes en een boot met muziek erop zeker moet gaan doen, een Polynesisch restaurant. peinst hij. „is geen enkele reden tot tevredenheid. Er wordt te traag en te duur gebouwd, de beleggers laten het afweten en de kloof tussen bestuur en besturen is nog nooit zo groot geweest als nu”. Het is te gek, om Den Haag van dit soort zaken de schuld te blijven geven. REST NOG de rel (een echbe) rond wethouder Han Lammers en het liberale raadslid Pais, die vorige week niet zon der sympathie in zijn kolom in De Telegraaf gewag maakte van de open brief, waarin Henk Bakker van de actie groep Sterke Arm zijn bedanken als lid van de PvdA toelichtte. Hierin had hij, Bakker, de wethouder van Stadsontwik keling uitgemaakt voor ’’fielt, schoft en malafide incompetente figuur” en hem voorts een ’’rotmoffenmentaliteit” toege dicht. Kortom een ordinaure scheldpar tij, waarvan Pais de krenten in zijn column had meegepikt. >r volgt een briefwisseling tussen Lemmers, die razend is, en de VVD, waarin de wethouder de liberalen vraagt hoe hij hun positie in de gemeenteraad moet zien. Fractieleider Jacobse kaatst de bal terug onder het motto, dat ook Lammers in interviews wel eens verrekt vervelende dingen heeft gezegd en dat hij daarom niet direct tot degenen be hoort, die gelijk ach en wee mogen kreunen. „De staat van hun margarine maakt het zoeken van de felle zon onwenselijk en onverstandig” aldus spreekt Jacobse cryptisch. Gisteravond mengde burgemeester Samkalden zich in de affaire. Hij noem de de handelwijze van Pais ontoelaat baar, omdat hij in dit geval heel duide lijk een persoon en niet de publieke zaak had geblameerd. Waarna wethou der Polak als expert van financiën over ging tot de orde van de nacht of, zoals hij zei, van de tekorten van een raadslid naar het tekort van de gemeente. In het eerste half jaar werden er 1.175.000 hotelbedden geboekt, een toename van vier pet. ALLES LEEK in kannen en kruiken i tot de brandweer om de hoek kwam S kijken en die schrok zich een hoedje. De directe eis: er moet een waterdicht be veiligingssysteem komen en dat komt er 1 ook in de vorm van video-apparatuur, die voorts voor de bezoekers nog de attractie biedt dat zij hun vriend(inn)en - ook in andere zalen in het oog kunnen houden. Wat vindt nu de horecawereld op het i l-M" 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17