Teegelaai KNWU doet concessies gaf Steures voor kleine wielerman inspiratie Van Duivenbode Tom Okker dekt zich in voor nederlaag tegen John Newcombe WK voetbal in voor de slanke lijn tien plaatsen maar champagnedragers „Voor Johan Cruyff alleen duel geschorst Toto 15 en 16 Grote nood onder Nederlandse prof coureurs Verdediger Leon Dolmans speelt Goethals’ spel mee 99 Jr. Arbitrage in Rotterdam laat veel te wensen over tijdelijk van W voor SPECIAAL-SINAS E-1O SPECIAAL 31 VRTJDAO IT NOVEMBER 1972 Verleden Initiatief SINAS;?? Tegenzin Laatst reageerde een bekend top-voetballer, toen hem *n gulle gele plak kaas uit 't vuistje werd aangeboden, met’Ik? Ik dee niks en trouwens hij begon!’ Een begrijpelijke vergissing vandaag-de-dag. Maar die gele plak is natuurlijk alleen een waarschuwing dat er een goed, hartig hapje op til is. Kaas uit’t vuistje: topsport voor smaakprofs B. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS zijn no- uit (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als een nietig vogeltje dwarrelde hij langs de tafel, hier en daar een graantje meepikkend. Zich plotseling realiserend dat de Bel gen de underdogs (moeten) zijn: „Ach, toch ligt het anders bij jullie. Het maakt E1O Coach Teegelaar had de twijfel van Steures begrepen en fluisterde hem toe: „We hebben door de andere jongens Spanje toch al verslagen, het maakt niet meer uit wat jouw resultaat is”. José Galvez had de verandering in Steures’ spel niet bemerkt. Ineens was Steures weer de begenadigde kadrist, die moeite loos het materiaal naar zijn hand zette en alle valkuilen van het 71-2 omzeilde. Vanaf 191 caramboles snelde hij onver stoorbaar weg van Galvez, die mét de stoot zichzelf grotere verwijten maakte. Bob Lutz wilde vooralsnog het Neder landse publiek niet als een tweede te genstander zien. „Als je in Italië tegen een Italiaan, of in Spanje tegen een Spanjaard speelt, dan maak je nog wel andere dingen mee Voordat Okker en Newcombe elkaar vanavond gaan be strijden, komen in de andere halve fina le eerst de Engelsman Cox en de Ameri kaan Ashe aan de beurt. Cox zegevierde gisteren in een zeer enerverende partij over de Zuidafrikaan Drysdale (75, 7— 6), terwijl Ashe sneller dan verwacht afstand nam van zijn landgenoot Riessen (Van onze sportredactie) BRUSSEL Leon Dolmans werkt graag mee aan het spelletje dat de gehele Belgische voetbalselectie bondscoach Goethals incluis op het ogenblik aan het spelen is. De niet zo bar grbte vleugelverdediger van het Luikse Standard doet ook alsof hij hevig geïmponeerd is door de tegen stander van zondag: het Nederlandse elftal. Hij brengt in een gesprek herhaaldelijk naar voren hoe zwak de Belgische ploeg vooral in de aan val wel is en hoe er door alle Belgische selectiespelers wel tegen het Nederlandse voetbal wordt opgekeken. Dat men met een gelijk spel hier al heel tevreden zou zijn, sterker nog, dat zo’n resultaat voor de Goethals- equipe een grandioze prestatie zou zijn. Overigens is de arbitrage toch wel een erg zwak punt in Rotterdam. Fouten zijn uiteraard altijd mogelijk, maar er is bij dit toernooi niet alles aan gedaan om ze zoveel mogelijk te vermijden. Pas gisteravond nadat Drysdale zich in zijn halve finale groen en geel had geërgerd aan de arbitrage werden de lijnrech ters van het servlcevak op een verho ging geplant, waardoor ze toch wel iets beter konden zien. Uiteraard was er voor Okker gisteravond nog een andere voordelige factor in het spel: het Rotter damse publiek, dat zijn schroom lijkt te hebben overwonnen en de laatste dagen zijn favoriet iets luidruchtiger aanmoe- digt Okker tevreden: „Het gaat goed. We hebben hier in Rotterdam nu al meer toeschouwers gehad dan een hele week in Gotenburg.” „We zullen in Deurne ook niet aanval len. Dan kun je «en wedstrijd net zo goed meteen verloren geven. Dat zou het stomste zijn wat je kunt doen. Tegen een ploeg als Nederland: aanvallen. Dat zullen zij wél doen. Ze kunnen zich voor hun prestige gewoon niet permitteren om op een gelijk spel te spelen. De DÜSSELDORF. Wereldkampioen Brazilië zal tegen een nog onbekende tegenstander de openingswedstrijd spelen van de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1974 in West-Duitsland. Het treffen heeft plaats op 13 juni in het Waldstadion van Frankfort. De eindronden (vier groepen van vier landen, daarna twee van vier, gevolgd door de strijd om de derde plaats en finale) duren ruim drie weken. De eindstrijd wordt op 7 juli gespeeld in het Olympisch stadion van München. De wedstrijd om de derde plaats een dag eerder. De speciale Fifa-commissie, die belast is met de organisatie van het WK-toeroooi, heeft bekend gemaakt dat er in stadions gespeeld gaat worden. in feite weinig uit of uit het Nederland se elftal een speler wegvalt. Ze hebben zo veel goede. Iedereen heeft het maar over Cruyff hier in België. Die is nog niet eens de gevaarlijkste. Die hele mid- denlinie, dat is het sterkste deel van de ploeg. Zo’n Neeskens scoort tegen Noor wegen toch ook driemaal. Je weet in feite niet wie je in de gaten zou moeten houden als de gevaarlijkste man, maar meneer Goethals zal er wel wat op vinden. Ik had overigens veel liever op Anderlecht of op Sclessin gespeeld. Daar waren onze kansen óp winst 90 procent geweest. In die stadions zijn we voor niemand bang, kunnen we iedereen pak ken.” Hij duikt in het verre verleden, in 1958, toen de Belgen in Luik de kersver se wereldkampioen Brazilië met zo’n doelpunt of vier, vijf verschil klopten. Hij vergeet er gemakshalve bij te ver tellen dat de ploeg van Vava en Didi toen een zwaar toernooi achter de rug had, en bovendien wekelijks zo’n in terland of vier afwerkte. „Sclessin, dat is het helemaal. Ik ben ervan overtuigd dat we de finale van het Europees kampioenschap gehaald hadden als we in Luik tegen West-Duitsland hadden gespeeld. We zijn daar door niemand te kloppen.” Dolmans vindt het wel genoeg. Hij wil zich bij zijn makkers voegen om voor de maaltijd nog even een kaartje te leggen. Hij schudt handen en deelt schouder klopjes uit. Plotseling bedenkt hij zich, hij draalt zich om en komt terug. Hij wil nog even de nadruk leggen op de zielige rol die de Belgen toebedeeld heb ben gekregen toen ze met Nederland in één poule ingedeeld werden. Hij heeft er een prachtige slogan voor. „We hebben voor spelers als Pol van Himst water dragers in ons team. Weet je wat Johan Cruyff heeft? Geen waterdragers, maar champagnedragers.En weg is hij weer. Het moest er nog even uit. staan en ging doublefaults slaan. En dan die backhand van OkkerDat was een hamer.” Dat alles leidde tot snelle servi- cedoorbraken van Okker. In de eerste set gebeurde dat bij de stand 32 en in de tweede set verloor Lutz meteen zijn eerste service-game. Okker had op som mige momenten overigens het geluk dat enkele arbitrale dwalingen in zijn voor deel waren. Maar Lutz wilde zich daarover niet beklagen: „Het is moeilijk op deze baan. Je kunt die linesmen niets verwijten.” Het Nederlandse team handhaafde zich aldus in de hoogste regionen van het klassement. Het ging weliswaar niet helemaal van een leien dakje, omdat Vet in het libre worstelde met een totaal gebrek aan maatgevoel. Daar opponent Espona nog minder controle had, leverde de overwinning uiteindelijk geen pro bleem op. Vlekkeloos won verder Bes- sems van Munoz, terwijl Vultink sterk doortraind bandstoten etaleerde tegen Brufau, in wiens spel teveel inzinkingen zaten om Vultink te verontrusten. De strijd gaat zich meer en meer toespitsen op de duels tussen de Belgische, West- duitse en Nederlandse teams (vrijdag: NederlandWest-Duitsland en zondag: NederlandBelgië). Dit laatste duel zal zonder twijfel het spektakelstuk worden van dit inmiddels naar duidelijk Europees spelniveau gegroeide toernooi. (64, 84). Met de resultaten van giste ren zijn de topposities op de WCT-lijst overtuigend bevestigd. De eerste vier plaatsen in het algemeen klassement na elf toernooien luiden immers: 1. New combe, 2. Ashe, 3. Okker, 4. Cox. DEN BOSCH De nood in de Neder landse professionele wielrennerij heeft zich scherp afgetekend op de hearing die de KNWU belegde om „wat zaken uit te praten.” In plaats van pinnige woorden wisselingen waartoe toch wel wat onderwerpen voorhanden lagen spit ste de discussie zich toe op het lijfsbe houd van de in dit vak minder begaaf den. En dat waren ze op de samenkomst in Den Bosch bijna allemaal, want on der de 19 aanwezige actieve renners (een bedenkelijk kleine groep als men weet dat er ruim 60 profcoureurs zijn) waren er slechts zeven met een contract voor 1973^. De rest zat er als „werkloze” en daarom was het niet vreemd dat het accent op de kleine man in de wielren nerij kwam te liggen. Hoe groot hun zorg is en in welk bedroevend stadium het merendeel raakte, bleek uit het ren- nersvoorstel om de bondseisen waaraan een sponsor moet voldoen, te verlagen: een vergoeding van 3500 gulden, inclu sief materiaal. De KNWU ging er ter plaatse mee akkoord. Het betekende, dat de in vergadering zijnde beroepscoureurs voor 42 mille te koop waren De van gedachten wisselende groep lees: de kleine wielerman wilde het zo. En de KNWU gaf, zij het met duide lijke tegenzin, toe. De heer Förster: „Na tuurlijk doet het me zeer. Ik heb altijd gevochten voor sociale geborgenheid. Maar als je dan hier hoort dat de coureurs zelf de grenzen willen verlagen omdat ze vrezen dat er anders geen sponsors komen, wat moet je dan?” Van die schrik maakte het W (erkloze) W (ie- ler) gezelschap geen geheim. „Och,” riep er een, „als u zegt dat een sponsor ten minste tien mille moet betalen, dan maken we toch zo’n contractje voor de bond en we gaan akkoord met een betaling van 2 tot 3 mille.” Dat was het probleem ten voeten uit en daarom ging de KNWU overstag. „Want," lichtte Förster toe, „als we hogere minimale contractgelden van een sponsor eisen, hebben we straks misschien hooguit vijftien beroepsrenners.” Aan de vraag of dat wel zo’n ramp zou zijn, en of een groep van ongeveer 50 onderbetaalde be roepsrenners wel een zege is, ging hij voorbij. De KNWU deed nóg een conces sie. Weer, om met Förster te spreken, ter wille van de kleine man in dit vak. Waar de Internationale Wielerunie voor schrijft dat een profploeg uit ten minste vijf renners moet bestaan, gaat de KNWU gebruik maken van haar auto- Kaas uit 1 vuistje en de gele kaart Had José in de eerste beurt tegen Steures al geen schitterend spel laten zien? Was Steures niet bleek en nerveus aan de tafel gekomen? Hem zou tegen- het jonge Nederlandse talent niets ge beuren. Het superieure lachje bleef, ook toen er verder in de partij van beide zijden wat broddelwerk op tafel kwam. José bleef ongeschokt in zijn zelfver trouwen toen Steures met veel opportu nisme en zonder veel hoop op een goede afloop naderbij kwam. De smalle Nijme- genaar wachtte eigenlijk gelaten op de genadeslag en raakte steeds eenzamer. Om hem heen besloten zijn teamgenoten winnend hun partijen in het genot van pure soevereinitiet over hun Spaanse tegenstanders. Zelfs toen Galvez al hoog en breed als Don Quichote tegen de windmo'ens van het onvermogen vocht, besefte Steures zijn mogelijkheden niet. En daar zat dan sportcommissielid J. Förster, voorzitter van de hearing. Begin dit jaar beklom hij manmoedig het spreekgestoelte bij een Goudsmit-Hoff- ontvangst om er toe te lichten waarom deze sponsor de renners Delnoy en Ger rits niet mocht contracteren. „Ze ge ven,” riep de voor de leeuwen geworpen Förster toen dapper, „die coureurs geen garantie waar elke werknemer recht op heeft. Wij eisen een minimumloon zoals dat in de hele maatschappij geldt.” Dat was een bewonderenswaardig sterke houding van de KNWU, die in dat verband bovendien na samenspraak met de vereniging van beroepsrenners dicteerde dat de amateur die prof wil worden niet zonder meer een beroepsli centie kreeg. „Daar zal een bepaalde prestatie-graad aan verbonden zijn.” Maar, alsof de nood nog niet hoog genoeg zit, ook die bepaling verviel don derdagavond in de Bossche vergadering. „We zullen wat dat betreft iets door de vingers gaan zien”, aldus Förster. Hij ging niet direct voor de bijl, hoewel heit odium kansloos te zijn tegen de gelauwerde Spanjaard, Steures niet meer deerde. Drie keer nog strandde de Nij- megenaar voor de haven. Op 289, op 295 en op 299 zelfs kreeg Galvez nog kansen, maar die had zich al zó begraven in zelfbeklag, dat hij voor de eenvoudigste stootbeelden de onmogelijkste oplossin gen koos. Steures bevrijdde tenslotte zichzelf en het handjevol kijkers die hem in zijn eenzame strijd waren blijven steunen. De ironie was wel van Galvez’ gezicht verdwenen. ROTTERDAM Tom Okker pleegt zijn capaciteiten niet te overschatten. Zijn eerste reactie na de knappe zege van gisteravond op de Amerikaan Bob Lutz (6T. 2) was: „Tegen Newcombe krijg ik het in de halve finale ongetwij feld moeilijken Ik heb dit jaar nog helemaal geen succes tegen hem gehad. Als hjj in topvorm is, is hjj voor mil niet te verslaan. Daarvoor is zjjn eerste service te hard. Maar als hij daarop gaat missen, dan kan ik misschien wel wat met zjjn tweede service doen. Wie weet.” Een dergeljjke reactie is typerend voor Okker. Hoe briljant hij soms ook kan spelen, toch blaakt hll zelden van over dreven zelfvertrouwen. Okker ontbeert de overmoed die sommige andere spelers inspireert tot verrassende daden tegen de allergrootste vedetten. Daarom is het inderdaad niet waarschijnlijk dat Okker vanavond tegen Newcombe voor een sensationele coup zal zorgen. Maar in het donkere koppie van de op internationaal terrein laat doorgebroken Dolmans hij was al 25 toen hij zijn eerste interland afwerkte spelen heel andere ideeën, die hij niet altijd „bin nenskamers” kan houden. In het vuur van zijn betoog „vergist” hij zich wel eens en kan hij niet voor zich houden dat die Hollanders het in Deurne moei lijk, erg moeilijk, zullen krijgen. Ziet hij zelfs een triomf op die Hollanders, die met het bereiken van de wereldkampi oenschappen „zo ongelooflijk veel geld kunnen verdienen”. Hij weet zich door die winst verzekerd van een toch ook wel smakelijke premie van zo’n 25.000 gulden. Want dat is het bedrag dat iedere Belgische speler door zijn voet balbond beloofd is als er in de Bosuil gewonnen wordt. Zo belangrijk is de overwinning voor de Belgen ook wel weer. Dolmans, wat voetbal en wat praten betreft een driftig mannetje, ziet het als hij de rol van de deemoedige mee loper even vergeet best zitten. „De Nederlanders zijn individueel vrijwel al lemaal hoger aan te slaan dan de Bel gen. Maar wat zegt me dat. Een ploeg van elf vedetten hoeft nog helemaal geen goede ploeg te zijn. Dat zie je bij Brugge ook. Daar komt toch ook niet uit wat je van een team dat zoveel bekende namen telt zou mogen verwachten. Een gelijk spel is in ieder geval te halen en met het terrein en het publiek in ons voordeel moet er zelfs winst in zitten, al zal het minimaal zijn.” Dan weer, geïntimideerd door Cruyff, Keizer en meer van die namen: „Met een puntenverdeling zou ik erg blij zijn. We kunnen gewoon geen goals maken. Dat zie je al in de competitie. Iedere ploeg is verschrikkelijk verdedigend in gesteld. Het gaat er in eerste instantie om dat je geen doelpunten tegen krijgt. En als je er dan zelf nog eentje maakt, is dat gewoon meegenomen. Dat defen sieve principe werkt ook in ons natio naal eUftal door. Je ziet het, nu Lambert wegvalt, hebben we in feite niemand meer die echt in de spits kan spelen, die voorin loopt om ze erin te schoppen. Dat is bij jullie heel anders. Ajax heeeft dit seizoen al twee keer negen doelpunten in één wedstrijd gescoord. Dat is bij ons ondenkbaar. Dat zou geen enkele ploeg, zelfs als stonden ze helemaal onderaan, overkomen.” DEN HAAG. Uitslag toto no 15. d.d. 7, 8, 9, november 1972. Deelnemers: 477.911. Bruto inleg: 822.879. Prijzen- bedrag 373.457.82. Ie, 2e, 3e prijs «n premie elk f 93.384.46. Ie prijs: 64 3 winnaars, die elk bruto 31.121,40 ont vangen. 2e prijs: 64 winnaars, die elk bruto 1.458,80 ontvangen. 3e prijs: 1094 winnaars, die per kolom 85,30 ontvan gen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 6 december 1972 bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Uitslag toto no 16 d.d. 11 en 12 november 1972. Deelnemers: 632.250. Bruto inleg 1.449.300. Prijzenbedrag 613.053.90. Ie, 2e, 3e prijs en premie elk f 153.263,48. Ie prijs: 7 winnaars, die elk bruto 21.894,70 ontvangen. 2e prijs: 270 winnaars, die per kolom 567,60 ontvan gen. 3e prijs: 2985 winnaars, die per kolom f 51,30 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 6 december 1972 bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. spelers denken gewoon dat ze ons met huid en haar op kunnen eten. En als dat eenmaal in je hoofd zit, dan kun je wel zeggen: we zullen voorzichtig spelen, maar er komt toch niets van terecht. Als je weet dat je kunt gaan, dat je kunt winnen, dan doe je dat ook. Dan houd je het geen 90 minuten vol om het Initiatief aan de tegenpartij te laten.” De van Waterschei naar Standard ge komen Dolmans, die nogal wat tijd no dig had voor hij zich bij de Luikse ploeg definitief een vaste plaats wist te vero veren, gaat nog feller door. „Wij hoeven tenslotte niet op de aanval te spelen. Dacht je nu echt dat we na een gelijk spel in Deurne al uitgeschakeld zouden zijn? Waarom? Omdat we dan over een jaar de uitwedstrijd moeten winnen? En zou dat niet kunnen? Wat zou er in dat jaar allemaal niet kunnen gebeuren? Dat heb je bij ons gezien met Van Moer, en nu met Lambert. Dat zou een Cruyff of een Keizer ook kunnen overkomen. En dan moet ik het allemaal nog zien daar bij jullie.” DEN HAAG Theo van Duivenbode, die sinds kort door trainer Happel weer goed genoeg was bevonden voor een plaats in het eerste elftal van Feyen- oord, is door de tuchtcommissie betaald voetbal veroordeeld tot een schorsing voor een wedstrijd en een boete van 150 gulden. Hjj kreeg deze straf wegens „het opzettelijk neerleggen van een tegen stander," zonder de bal te spelen, tijdens de wedstrijd AZ ’67Feyenoord op 12 november”. De speler Van de Berg van Heeren- veen was in de ogen van de KNVB- rechters de zwaarste boosdoener van het afgelopen weekeinde. Hij werd uitgeslo ten voor drie wedstrijden, omdat hij tijdens Heracles BHeerenveen B naar een tegenspeler had getrapt. Voorts strafte de tuchtcommissie de volgende spelers: Hesseling (Haarlem) uitgesloten van deelname aan wedstrij den tot de dag volgende op. die, waarop het A-elftal van „Haarlem” een binden de wedstrijd heeft gespeeld, wegens het bij herhaling overtreden van de spelre gels tijdens de wedstrijd NEC BHaar lem B op 11 november 1972 en gelet op alle omstandigheden waaronder praktisch blanco zijnde strafkaart. Kwakkernaat (Excelsior) op 16 vember 1972 een geldboete opgelegd van 150 wegens op ruwe wijze aanvallen van een tegenspeler tijdens de wedstrijd FC Amsterdam BExcelsior B op 11 november 1972. De Jong (AZ ’67) uitgesloten van deel name aan wedstrijden tot de dag volgen de op die, waarop het A-elftal van AZ ’67 een bindende wedstrijd heeft ge speeld, alsmede voor een bindende wed strijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd van een jaar, wegens het opzettelijk ten val brengen van een tegenspeler tijdens de wedstrijd SC Cambuur BAZ ’67 B op 11 november 1972 en gelet op alle omstandigheden, waaronder zijn strafkaart, waarop een aantekening voorkomt van 27 april 1971. AMERSFOORT. De ironische glim lach verdween zienderogen. Allengs kwam José Galvez in grotere problemen. Alles begon hem in de steek te laten: zijn vaardigheid in het 71-2, zijn routine, zijn faam. De partij tegen Willy Steures werd een steeds grotere gruwel. De glim lach werd er een vol zelfbeklag en ten slotte verloor José Galvez. Het Spaanse team was er niet in geslaagd de eer te redden tegen Nederland in het Europese kampioenschap biljartvijfkamp in Amersfoort. José Galvez was de laatste worstelaar in de doodstille biljart-arena. Munoz had in recordtempo het 47-2 verloren van Bessems, Vultink had afge- maakter dan ooit het bandstoten gewon nen van de heftig tegensputterende Bru fau en een bijna stuntelende Vet had tenslotte toch de weg gevonden om in het libre Espona terug te wijzen. Alle verantwoordelijkheid voor de Spaanse eer drukte op José Galvez, de gelauwer de, de gevreesde. Toch is de Okker-van-gisteravond tot veel In staat. Aan een dergelijke felle, zeer geconcentreerde tegenstander zal de drievoudige Wimbledon-kampioen John Newcombe in ieder geval zijn handen vol hebben.. Bob Lutz kan daarover meepraten. De Amerikaan behoort sinds vorig jaar tot de absolute top (hij won twee WCT-toemooien), maar gisteravond werd hij voor 5000 toeschowers soms volledig overspeeld. Okker lukte vrijwel alles: zijn services en zijn lobs, en vooral zijn returns op Lutz’ tweede ser vice. Okker: „Als het plotseling begint te lopen, gaat ook alles goed. Ik heb vooral veel gescoord door constant zijn tweede service aan te vallen. En dan was vana vond vooral mijn backhand een sterk wapen. Ik miste daarop zelden.” Bob Lutz kon die analyse wel onder schrijven. „Ik bleef moeite houden met mijn service, zodat hij steeds goed kon retourneren. Ik kwam onder druk te nome recht om met minder genoegen te nemen. Overigens gebeurde dat al, maar de KNWU leek de officiële koers te gaan varen. Sinds donderdavond dus niet meer. Er vielen op de wielerhearing ook nog wat meer algemene beslissingen. De voornaamste: Renners en KNWU zijn voorstan der van een verplicht lidmaatschap van de WBW (Vereniging van Beroeps Wiel renners) Er moet in de criteriums een mini mum van 50 gulden betaald worden aan startgelden, waarbij de bepaling vervalt dat de organisatie verplicht is elke Ne derlander te laten deelnemen; Er moet gezocht worden naar een opvolger van Jan Derksen die als coör dinator van de SBB (Stichting Bevorde ring Beroepswielersport) niet voldeed; Het prijzenschema komt in studie bij de KNWU. De bedragen zullen minder uiteen gaan lopen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 31