IS IS IK al gillend de ren kleedkamer uit voor kom ik donker, n in zien simpele griepinjectie ze me tenminste niet „Als ik naar de bios ga „Ik Geladen Rijnders Beste gabber Financieel Fenomeen 21 1972 Erbij 99 99 n RIJEN i j n an en: >m en >fst n - lijk Twee Europa-cups, een wereldbeker en straks wellicht een uiterst spectaculaire entree in ’s werelds grootste voetbalhappening, de wereld kampioenschappen in West Duitsland, hebben er inmiddels wel in gere sulteerd dat Johan Neeskens zijn methoden hanteert om zichzelf nog enige privacy te garanderen. Neeskens: „Als ik één keer in de week naar de bioscoop ga dan speel ik het meestal zo dat ik onder het journaal de zaal binnenkom. Dan is het tenminste donker. Maar het is nog geen pauze of de lichten gaan aan en het zenuwachtige elkaar aanstoten en gefluister begint al. Dat is *m hè”? Of wat na FeyenoordAjax gebeurde. Neeskens: „Dat was inderdaad één van de slechtste wedstrijden van dit seizoen van mij. Wij hadden nog niet verloren of er werd al naar Ajax gebeld dat ik in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur in de ochtend dronken door de Kalverstraat liep te waggelen. Zulke zaken vind ik vreemd”. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1 Neeskens: „die f65.000 tegen Belgie MARC SERNB Financieel gaat het Neeskens echter Even achterom kijken en de bal over de keeper tikken Neeskens steekt de hand omhoog. Zijn beste gabber Sjaak Swart (hier niet zichtbaar) heeft een doelpunt gemaakt. t (02550) 11429 25100 i) 33514 verschrikkelijke routine, neen, dat ac cepteer ik niet.” Er zijn de afgelopen maanden door de strijd om de wereldbeker tegen Independiente nogal wat moeilijkheden rond de medische begeleiding ontstaan. Topsport is natuurlijk niet gezond. Er wordt maar al te snel een pijnstillende injectie gegeven wanneer een paar we ken rust beter zou zijn. Cruyff speelt bijvoorbeeld al met een zwangere enkel sinds Buenos Aires. Na Sofia is daar ook nog de tweede enkel bij gekomen. Er staan natuurlijk te kapitale belan gen op het spel om een speler niet zo snel mogelijk speelfit te maken. Toch blijven die injecties een bedenkelijke zaak. Neeskens „Ja, dat vind ik ook begeleid. Hij heeft mij wegwijs ge maakt. Daarom zie ik het misschien niet helemaal objectief maar ik vind hem nog steeds een erg grote voetbal ler. Hij heeft een routine die alleen maar met die van Piet en Johan ver geleken kan worden. En als ik dan de keren optel dat Sjaak ons er doorheen gesleept heeft of ons er nog doorsleept dan is hij met geen goud te betalen.” it tide r. Hoewel Iedereen er stil getuige van is geweest blijft het allemaal erg on voorstelbaar hoe snel Johan Neeskens zich aan het keiharde voetbalbedrijf Ajax heeft aangepast. Toen hij twee ëneenhalf seizoen geleden werd overge nomen van RCH was ook zijn eerste gedachte: „Nou leuk, voetballen met Rep, Ruiter en Kleton in het B-elftal”, maar toen hij onmiddellijk mocht be kijken hoe de erkende vedetten van Michels (Neeskens: „Als ik door een andere vereniging was aangetrokken, dan zou ik niet half de voetballer zijn die ik nu ben”) het voetbalspel beoe fenden bleek hij een uiterst leergierige pupil. Nam de metamorfose Neeskens ook duizelingwekkende vormen aan. Neeskens schakelde Europa’s grootste kerels (Celtics John Hughes) uit, Nees kens liet ook een spoor van verbijste ring onder Europa’s knapste Spielma- ohers (Inters Sandro Mazzola) achter. Het gebeurde op een manier die zelfs zijn eigen mede-spelers bij Ajax niet voor mogelijk hadden gehouden. Hij kreeg het imago van een harde te zijn. Maar zelf vindt hij twee gebroken neuzen, twee ernstige enkelblessures en Toch heeft Swart die routine nooit binnen een spelersraad kunnen ventile ren. Die valt of staat nu met één voetballer, Johan Cruyff. Neeskens: „Dat vind ik toch een spijtige zaak. Ik heb liever een driemanschap. Drie spe lers kunnen het bestuur in bepaalde zaken beter tegenspel bieden dan één man.” Neeskens is een fenomeen. Ook een uiterst geschikte voetballer om de gro te man van Standard en het Belgische elftal, Wilfried van Moer uit te scha kelen. Neeskens: „Ik heb nu bij Ajax meer ervaren dan ooit dat hoe langer je met elkaar voetbalt, hoe hechter een team kan worden. Je hebt allemaal een eigen taak en daardoor is het vaak heerlijk voetballen. Is er ook geen elftal dat Ajax kan benaderen. Maar juist dit vind ik ook de grootste kracht van België. Het speelt al jaren samen. Bovendien heb ik die video-opnamen van die wedstrijd voor het Europese kampioenschap tegen West-Duitsland nog eens bekeken. Wat die Thissen en Dolmans uithalen heeft helemaal niets meer met hardheid te maken. Dat is gewoon gemeen. Maar nogmaals: Er is jaren met één groep van zestien, ze ventien spelers gewerkt. Dat is de kracht van België. Net zoals dat ook de kracht van Ajax is”. Een Heylens lijkt echter geen beste tegenstanden voor Keizer. Hij kan wel eens gaan schoppen. En als Piet ergens niet tegen kan dan is het dat wel. Neeskens:(„Maar ook Keizer is de laat ste jaren sterk veranderd. Ik zie ook niet dat een voetballer als Keizer, er zijn momenten dan is hij nog veel beter dan Johan, zich laat afbluffen. Dat ia zo'n grote voetballer, met zo’n Het gesprek met Neeskens vond één dag plaats na het verschrikkelijke hart- tinfarct van Nico Rijnders. Neeskens „tweelingbroertje” is momenteel een veelomstreden man wat betref de me dische begeleiding in de sport. Nees kens: „Het is natuurlijk afschuwelijk wat er met Nico is gebeurd. Maar het is bij Ajax al ettelijke keren voorgeko men dat er werd gesteld: Nico, je kunt je beter laten vervangen. Hij was ech ter ook het type van altijd maar door willen gaan. Toen werd er over Nico ook al gesproken van: Hij zal op deze manier toch niet meer dan vijf, zes jaar door kunnen spelen.” Neeskens zal de grasmat zondag avond geladen betreden. Hij legt uit: „Ik heb nog nooit tegen België gevoet bald. Ik heb er ook erg veel zin in”. En dan glimlachend: „Bovendien is het erg gemakkelijk en aantrekkelijk wat het geldverdienen betreft”. Op de vijf enzestig duizend gulden wordt nog dagelijks kritiek geleverd. Terecht? Neeskens: „Neen hoor. Daar wordt veel te veel ophef van gemaakt. Het is ook een beetje onredelijk. De mensen zou den eens moeten informeren hoeveel geld er in de reclame omgaat. En met ons gaat flink reclame worden ge maakt. Een Ton van Duinhoven vangt voor die televisiespotjes ook zo’n vijf entwintig tot dertig duizend gulden. En hoeveel is hij nu op de televisie? Bovendien: als ik van die vijfenzestig duizend gulden er tenslotte achttien overhoud dan is dat veel. Ik betaal zesenzestig percent belasting. Dat is niet te geloven.” niet slecht. Zijn vierjarig contract bij Ajax is een topper, evenals zijn snack- bar-lunchroom-discotheek in Zaandam. Het is alvast een wissel op de toekomst want het moet in de tegenwoordige voetballerij allemaal snel verdiend worden. Neeskens daarover: „Zulke vijftienjarige carrières van Coentje of Sjakie zijn allemaal erg mooi, maar dat zit er voor mij niet in. Voor niemand meer bij Ajax. Als je een aantal jaren op dit nivèau speelt dan is het opeens afgelopen met je. Wat er in het voetbal’ op dit moment van een speler wordt gevraagd is vaak ver schrikkelijk. Je moet er ook helemaal voor leven, want de minste of geringste afwijking van een vaste rustige levens wijze heeft vormverlies tot gevolg. Stappen en voetballen is niet moge lijk.” I een hardnekkige kuitbeenblessure geen zaken om zich buitensporig over op te winden. Je zou zelfs met een gebroken been nog doorspelen? Neeskens: „Als dat mogelijk zou zijn en ik zou er niet teveel van voelen; waarom niet?” Neeskens zorgde vorig seizoen echter alweer voor een nieuwe paradox. Opeens ontpopte hij zich als een bij zonder knap spelverdeler, die voldoen de zelfbewust was om een balletje bij zich te houden en een mannetje kon pakken. En hoewel het inherent is aan de hechte eenheid die Ajax vormt en het super aanvallende voetbal dat de Amsterdammers propageren (Neeskens: „Ik ben er wel van overtuigd dat dit Ajax nog zeker vier jaar aan de top blijft. Iedereen praat nu ook wel over Bayern München, maar wij spelen een heel ander voetbal dan Bayern van zijn tegenstanders in de Bundesliga gewend is”), blijft het toch een beetje onwezenlijk hoeveel doelpunten „de breker van Ajax” langs de vertwijfelde doelverdedigers werkt. Zijn zwakke punt is dat hij, ook als hij met of zonder bal op jacht is binnen de cirkel waar het spel zich ophoudt en van waaruit logischerwijs de meeste kansen op een doelpunt vallen, éénmaal op gang gekomen moeilijk kan stoppen. Bovendien is zijn startsnelheid op die eerste meters nog te traag. Daartegen over staat één van zijn sterkste pun ten: de sliding. Een beweging die hij ook ontwikkeld heeft als honkballer, een sport waarin hij ook al een hoog vlieger was. Neeskens speelde twee jaar in het Nederlandse jeugdteam. Vandaar dat Neeskens („We lezen wat sportbladen door en kijken naar de sport op de Duitse televisie”) zich iedere zaterdagavond voorbereidt in hui ze Swart. Thuis is er nog wel eens aan loop van visite, terwijl hij zich bij Sjakie optimaal kan voorbereiden. Neeskens: „Dat is trouwens toch mijn beste gabber bij Ajax. Ik ben in mijn beginperiode door Sjaak ook het beste wel. En zeker voor mij. Ik ren al gillend de kleedkamer uit bij een een voudige griepinjectie. Ik moet er niets van hebben. Hoewel ik ze natuurlijk ook krijg. Ik zie echter niet dat ik deze winter dan geen griep zou kunnen krijgen.” Van Duinhoven verdient ook flink”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21