d Vaak blijft men hopen op een wonder TIEN PERCENT VAN NEDERLANDSE HUWELIJKEN ZIJN KINDERLOOS WOUW r Ir ECHTPAREN ZONDER KINDEREN I "■y af U’ i 1 NOVEMBER Erbij ZATERDAG 1 8 1972 23 (Van een medewerker) - Topfuntie w 'f .«w>, f PvMH; TIEN PERCENT van de huwelijken in Nederland blijft kinderloos. Er is weinig begrip voor de problemen van deze mensen. Tevens is er weinig over die problemen bekend, omdat er nog nauwelijks weten schappelijk onderzoek naar is verricht. Daarbij komt dat adoptie een moeilijke zaak is. Niet alleen door ingewikkelde, tijdrovende, dure en vaak pijnlijke procedures. Maar ook doordat er dank zij de ruimere mogelijkheden voor abortus minder ongewenste kinderen worden ge boren, terwijl steeds meer ongehuwde moeders hun kind zelf willen en kunnen houden. Veel kinderloze echtparen zouden een kind willen adopteren. Slechts een heel klein percentage slaagt erin. De Nijmeegse psycholoog dr. P. B. Bierkens, die een enquête heeft gehouden onder 400 kinderloze echtparen die tenminste vijf jaar ge trouwd waren, meent dat de adoptieprocedure moet worden versneld, bevorderd en vergemakkelijkt. Dat zou veel nood kunnen lenigen. Bovendien zou door meer en betere voorlichting de weerstand tegen kunstmatige bevruchting afnemen. In bepaalde gevallen zou dit ook uitkomst bieden. Tijdens het jongste congres van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst pleitte de Nijmeegse psycholoog voor het zo snel mogelijk uitvoeren van een steriliteitsonderzoek. De schok van het - f zeker weten is beter dan het jarenlang schommelen tussen hoop en vrees. Al heeft een vrouwenarts lang niet altijd genoeg houvast om definitief te zeggen dat niet op een zwangerschap of een voltooide zwangerschap hoeft te worden gerekend. „Het verwerken en aanvaarden van de kinderloosheid wordt vaak belemmerd door de hoop op het wonder. Bij veel echtparen, die het probleem ogenschijnlijk hebben verwerkt, blijkt na wat diepgravend doorpraten dat dit niet het geval is”, zegt Bierkens. Want wat is ver werken, wat is er overheen zijn? „Als ik een kind over de vloer heb, krijg ik tranen in mijn ogen” zo reageerde een van de geënquêteerden. En een ander: „Ik zou er bij wijze van spreken een arm voor willen missen als ik een kind kon krijgen”. Een andere reactie: „In deze tijd hebben ouders met kinderen gro tere zorgen dan mensen zonder”. Het klinkt als een rechtvaardiging, maar is in zijn algemeenheid waar. Leuk om te horen als je nog op kinderen hoopt is het niet. Bovendien geldt voor bejaarden veel min der dat kinderen hinderen. De angst bij kinderloze echtparen om op de oude dag eenzaam en alleen achter te blijven en aangewezen te zijn op vreemden, is groot. Vrijwillig r „Satisfactie” - Jeugdervaring w .BMv- t B 41 F ‘i Uit de kist groeide de kast in Utrecht bezitten een dergelijke kast. zo PETRA WASSENBERGH-CLARIJS k Eikehoute kist, Franse renaissance, be gin zestiende eeuw. boog of toog, rustend op twee stutten. Een prachtig voorbeeld hiervan kun nen we zien op het bekende schilderij van Pieter de Hooch in het Rijksmu- seum, De linnenkast. kinderloze echtparen uit huisart senpraktijken in Nijmegen, Amster dam, Doesburg en Santpoort rea geerde op de enquête. De beantwoor ding is voor een aantal vermoedelijk te pijnlijk geweest. En: „Onkunde, schaamte, weerstand op grond van ervaringen tijdens de jeugd, kunnen allemaal een te sterke rem voor seksueel verkeer zijn.” „IETS MINDER dan de helft van de mannen en iets meer dan de helft van de vrouwen, die op de enquête reageerden, zijn het eens met de bewering dat ongehuwd-zwangeren beter hun kind kunnen afstaan dan abortus laten toepassen, terwijl 27 percent van de mannen en 17 per cent van de vrouwen het daarmee niet eens is.” MINDER DAN de helft van de ER WORDT wel gezegd, dat de altijd op deze kasten aanwezige vogelmotie- ven van de kieviten voorstellen, die de Friese weiden zo dicht bevolken; het woord keeft zou dan een verbastering van kievit zijn. Maar oude inventaris sen en archieven geven soms te lezen: kevye ofte kaste, waaruit blijkt dat kevye (kevie) of keeft kast betekent. Keeftkast is dus een pleonasme, maar we gebruiken deze term nu eenmaal voor dit meubel, dat men niet speciaal in Friesland behoeft te gaan kopen; ze zijn ook elders wel; deze is van Lim burg Antiek te Rotterdam. TOCH HEEFT men in de middeleeu wen wel kastjes gekend, heel grote soms, die niet dienden voor huiselijk gebruik, maar voor het opbergen van (kerk)-archieven. Het Rijksmuseum in Amsterdam en het Centraal museum M ■"“l UIT DE overigens niet represen- DIT TYPE kasten, mooi van verhou dingen, monumentaal en toch sierlijk, deze Friese keeftkasten, zoals ze wor den genoemd, zijn thans zeer begerens- waardige meubels. Soms zijn de afme tingen fors, maar ze komen ook voor in voor onze interieurs passende maten. Ze bieden veel bergruimte. Soms zijn er onderin twee laden, soms loopt de ruimte tot op de bodem door. Binnenin is de verrassing van een bovenkastje afgesloten door twee deurtjes met ajour snij werk, dat altijd vogeltjes ver toont. seksuele voorlichting liggen. Het is een misverstand te denken dat die voor lichting nu ideaal zou zijn.” Dr. Bierkens: „Ik weet niet of er zo veel kinderen meer bij zouden komen als er over de hele lijn een goede gezinsplanning zou zijn. Abor tus is een noodzakelijk kwaad, een noodoplossing, maar in een aantal gevallen is het de enige oplossing. Overigens denken de ondervraagde kinderloze echtparen over abortus heel wat genuanceerder dan ik had verwacht.” HET MEUBEL dat we hierbij af beelden is een rijke, fraaie variant van de toogkast, en werd speciaal in Fries land vervaardigd, in de tweede helft van de zeventiende en in de achttiende eeuw. Het materiaal is altijd eike- hout, dat zich zo goed leent voor snijwerk. Dit is soms direct in het hout aangebracht, soms opgelijmd. Een der belangrijkste onderdelen zijn de deur- ornamenten. Het architectonisch ele ment gaat hier min of meer verloren in het ornamentale. Men ziet meer een rankenversiering dan een boogstelling. Toch is de hele structuur van de kast streng architectonisch tatieve enquête van dr. Bierkens blijkt dat vijf percent vrijwillig kin derloos bleef, dat drie percent nooit geslachtsgemeenschap had gehad en dat 15 percent zich over kinderloosheid geen zorgen zei te maken. Bijna een derde van de geënquêteerden, die rea- geerden, was nooit naar de arts gegaan, ondanks het feit dat ongeveer de helft van hen graag kinderen wilde. Nooit geslachtsgemeenschap? Dr. Bierkens: „Hoewel het juiste lan delijke percentage onbekend is, vrees ik dat het hoger is dan wordt vermoed. Redenen kunnen zijn een sterke afwij zing van de seksualiteit door een van de partners of beiden. Het kan impo tentie (onmacht tot het bedrijven van de geslachtsdaad) of homofilie (het seksueel gericht zijn op de eigen sekse) zijn. Maar het kan ook aan de slechte Er zijn mensen die keihard bewe ren dat het maar goed is dat 10 percent van de bevolking kinderloos blijft, omdat Nederland toch al overbevolkt is. Ze zeggen ook dat vrouwenartsen zich beter wat meer kunnen bezighouden met het pro bleem van de ongewenste kinderen, dat te lang is onderschat, zelfs als uiterst ongepast is en wordt weggehoond. VOOR HET ontstaan uit twee kis ten zou kunnen pleiten, dat veel antie ke kasten uit twee delen bestaan, een onder- en een bovenkast elk met twee deuren; we noemen ze meestal vier- deurskasten. Maar tweedeurskasten waren er ook en die hebben in de tweede helft van de zeventiende eeuw het andere type' verdrongen. Bekend is de Hollandse toogkast, waarvan de bei de deuren versierd zijn met het aan de bouwkunst ontleend motief van een wende kop, een motief dat veel voor komt in de volkskunst maar ook el ders. De bogen gaan een beetje schuil onder het ornament van gevleugeld* engeltjes; daarboven prijkt een kopje en rankwerk ter weerszijden. Op som mige kasten vindt men in dit rank werk het motief van de omziende vogel. Geen versiering op de bolle fries; een enkele maal komt dit wel voor; soms is dit niet origineel, maar een toevoeging in de vorige eeuw, dol op versieren, gemaakt. DE KIST, nu weer als antiquiteit geliefd, was oudtijds als gebruiksmeu- bel in onbruik geraakt en vervangen door de veel gerief lijker en veel meer imponerende kast. Men veronderstelt wel, dat de kast ontstaan is uit de opeenstapeling van twee kisten, waar bij de deksels werden vervangen door deurtjes in het voorbord van de kist. Het klinkt niet onaannemelijk. „Ik ben me voor het eerst be wust geworden van de betekenis van het onderscheid der seksen. Ik ben dat in allerlei subtiele vormen tegengekomen: in mijn contacten met de pers, met comité’s van congresleden en andere bestuurs- vertegenwoordigers. Er worden opmerkingen gemaakt zoals: „Ik weet helemaal niet hoe de econo mie eruit ziet, maar de economen zien er ongetwijfeld beter uit”. Het is zover gekomen dat ik niet meer weet hoe ik een compliment moet beantwoorden”. Marina von Neumann Whitman, econome, echtgenote en moeder, in maand blad Ladies’ Home Journal. Ze is sinds een half jaar lid van de „President’s Council of economie advisers” in Amerika en is de eerste vrouw in dit orgaan. HET GEZIN staat in deze maat schappij centraal. Je zorgt in het gezin voor je eigen kinderen. Er zijn echter ook communevormen, waarin niet jouw kind, maar hèt kind cen traal staat. Er wordt voor de kinde ren gezorgd. Dan is het kinderloos- zijn toch duidelijk minder een pro bleem? Dr. Bierkens: „Het is moeilijk daar een antwoord op te geven. Theoretisch is het indenkbaar. Maar het is ook mogelijk dat het persoonlijk ouder schap in de meeste gevallen belangrijk blijft. Is de behoefte van de vrouw een kind te krijgen biologisch verankerd of cultureel bepaald? Of is het van beiden wat? Van de mannen, die op de enqu ête reageerden, was 21 percent het eens met de uitspraak dat de getrouw de vrouw pas volledig vrouw is als ze ook moeder is. Van de vrouwen stemde 23 percent hiermee in.” „Slechts 13 percent van de vrouwen en 16 percent van de mannen was het eens met de uitspraak dat een ge trouwde man pas volledig man is als hij ook vader is. Tweederde van zowel de vrouwen als de mannen vinden dat kinderloosheid voor de vrouw erger is dan voor de man.” Toen het aantal inbraken in de Amerikaanse stad New Orleans tot meer dan duizend per maand was gestegen en het aantal aanrandin gen dat van de steden New York en Chicago overtrof, besloten de vrouwen van New Orleans dat het hoog tijd werd om eens terug te slaan. Ze richtten de actiegroep „Women against Crime” op en nu, nog geen twee jaar later, mag worden geconstateerd dat ze iets bereikt hebben. Volgens maand blad McCall’s is het aantal inbra ken in de stad drastisch gedaald, terwijl ook het aantal aanrandin gen is teruggelopen. Volgens de politie in New Or leans is dat voor een flink deel te danken aan de activiteiten van de ruim vierduizend vrijwilligsters van „Women against Crime”. Eén van die activiteiten is een buren- hulp-programma waarin vrouwen worden opgewekt om in hun woonblok zo nodig een oogje te houden op de eigendommen van de naaste buren. Dr. Bierkens: „Het is waar dat de man in het algemeen meer ontplooi ingsmogelijkheden heeft dan de vrouw. Maar het kinderloos blijven kan ook een prikkel zijn om samen meer te doen, zoals reizen, extra-aandacht aan het huis besteden, huisdieren verzor gen, maar ook andere mensen helpen. Kinderloze huwelijken hoeven bepaald niet minder gelukkig te zijn dan die van echtparen met kinderen. Ik heb ook niet de indruk dat dit het geval is, al is er nooit een afdoend onderzoek geweest naar het verband tussen kin derloosheid en huwelijkssatisfactie (de voldoening en bevrediging die binnen een huwelijk wordt ondervonden)” „DAT UIT een Amerikaans onder zoek blijkt dat relatief gezien meer echtparen zonder kinderen scheiden dan echtparen met, hoeft niet zo veel te zeggen. Zonder kinderen is het ge- makkelijker om te scheiden.” z. Ieder woonblok heeft zijn blok- leidster die door de politie op betrouwbaarheid is getest. De klok- leidsters houden bijvoorbeeld vergaderingen waar lezingen wor den gehouden door politiefunctio narissen en waar materiaal wordt verstrekt over „de bescherming van lijf en goed”. De vrijwillig sters (zowel huisvrouwen als bui tenshuis werkende vrouwen) wo nen ook rechtszittingen bij tenein de wat inzicht te krijgen in de praktijk van de rechtsspraak. Mannelijke vrijwilligers worden trouwens ook met open armen ingehaald door de dames op hun kruistocht-tegen-de-misdaad. EEN OP bolpoten rustend onderstel of basement eerst. Dan het lichaam van de kast, door drie halve kolommen in tweeën gedeeld. Daarop de bekro ning, die uit drie delen bestaat, een smalle onderlijst of architraaf, een bol geprofileerde fries, en een overkragen- de kroonlijst. Deze indeling is ontleend aan de dakbekroningen van de klassie ke bouwkunst, en werd op nagenoeg alle Oudhollandse kasten toegepast. Het bijzondere is hier de bolle fries (het woord heeft met Friesland niets te maken, de vorm wel!); bij andere kast- typen in dit vlak en met snijwerk versierd. SNIJWERK vinden we hier op het onderstuk, op de architraaf in beschei den mate, aan de kolommen en het meest op de deuren. De verticale orna menten, dragers van de boog, hebben toch dezelfde indeling als de kolom men, met een voetstuk en een kapiteel; de schacht bestaat uit rankornamenten bekroond door een vogel met omge- „EEN VERRUIMING van de abor tusmogelijkheid vindt instemming bij 40 percent van de kinderloze mannen en bij 29 percent van de kinderloze vrouwen. Het percentage afkeurende reacties is respectievelijk 40 en 47. Dat wijkt niet af van de uitkomsten van het in 1969 gehouden landelijk onderzoek „Seks in Neder land”. EEN DIEPGAAND onderzoek naar de onderlinge relatie van de huwelijks partners en de in de jeugd opgedane ervaringen vindt Bierkens erg belang rijk. Ook nader onderzoek naar de aard van de klachten bij kinderlozen. zoals dat tot uiting komt bij de huis arts, lijkt gewenst. „HET IS een feit, dat alleen al het maken van een afspraak met de vrou wenarts of een onderzoek zonder be handeling tot zwangerschap kan leiden. Je zou kunnen zeggen dat dit te dan ken is aan het wegvallen van psychi sche spanningen. Daar staat tegeover dat te gemakkelijk voetstoots wordt aangenomen dat de komst van een adoptief kind de emotionele spannin gen bij het echtpaar verlaagt, terwijl heel goed het tegenovergestelde het geval kan zijn.” KINDERLOOSHEID wordt ervaren als een leegte, een onvolkomen heid, een onvolmaaktheid. Sommigen hebben het gevoel er niet bij te horen. Er is geen doel, onvoldoende toekomstperspectief. Als heel naar worden de nieuwsgierigheid en de verdachtmakingen ervaren. Vragen als „wanneer komt er eens wat van”, zelfs goed bedoeld, kunnen veel pijn doen. Nog harder komen „grappen” aan over de potentie van de echtgenoot, zoals „kom eens een nachtje bij mij slapen”. En dan is er de jaloezie, zoals „jullie zijn lekker vrij om te doen wat je wilt” en „jullie kunnen je nog eens wat veroorloven”. De Nijmeegse psycholoog dr. P. B. Bierkens zegt: „Het schijnt voor veel echtparen met kinderen heel moeilijk te zijn om gewoon te doen tegen echtparen zonder. Of er wordt ongebreideld over de eigen kinderen gepraat of er wordt angstvallig over kinderen gezwegen. Helaas bestaat die eigenaardige taboesfeer ook bij kinderloze echtparen zelf. Er zijn er die als bij afspraak nooit over kinderloosheid spreken, terwijl mijn ervaring is dat ze doorgaans best willen. Het zou juist goed zijn als er open en eerlijk over werd gepraat, bijvoorbeeld door kinderloze echtparen in groeps verband. De verwerking zou een stuk gemakkelijker worden”. i'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23