OVER MENSEN EN HUN WERK BIJ HOOGOVENS (10) Studiemogelijkheden zijn er genoeg bij Hoogovens HOOGOVENS Ervaring draagt ook bij Cursus voor hen die met pensioen gaan Samenwerken moet ook geleerd worden Studiemogelijkheden zijn er genoeg Ook beurzen zijn beschikbaar Het doel van de opleiding - R Sï 2. omdat er altijd meer mensen nodig zijn die opengevallen plaatsen blijvend of tijdelijk moeten innemen; 3. omdat een goede samenwerking niet alleen kennis van de eigen taak maar ook van andermans taak vraagt. Waarom moeten we in een bedrijf als Hoogovens opleiden? 1. omdat er in dit grote bedrijf zoveel functies zijn die alleen in het bedrijf zelf kunnen worden geleerd; W M [Leerling aan de draaibank I Opleidingscentrum Grote belangstelling voor opleiding en verdere ontwikkeling Voor elke functie is vastgelegd wat je daarvoor moet hebben aan kennis en ervaring. De ervaring wordt uitgedrukt in het aan tal maanden of jaren dat je dat werk moet hebben gedaan. De kennis geeft aan wat voor opleiding of wat voor ontwikkelingspeil iemand moet hebben. Dat kan bijvoorbeeld worden uitge drukt in een diploma dat je moet beha len. Maar de kennis die iemand voor Vandaag is het woord aan de heer A. Stoel, hoofd van deze afdeling Opleiding. Kennis en ervaring spelen ook een be langrijke rol bij de beoordeling of ie mand geschikt is voor promotie. Daar om is er meestal studie nodig om voor uit te komen, om promotie te maken. Een algemene opleiding volgt iemand meestal op eigen initiatief. Wij geven daar graag advies over. Voor de functiegerichte opleidingen en de aanvullende cursussen moet men worden aangewezen door zijn chef. Als iemand kraandrijver wordt, dan bete kent het dat hij geschikt is bevonden en aangewezen om een kraandrijverscursus te volgen. Hij kan niet zomaar uit zichzelf naar een kraandrijverscursus gaan. En om te worden aangewezen, moet men niet alleen geschikt zijn, maar er moet na tuurlijk ook een plaats vrij zijn. Rang- geerders, om een ander voorbeeld te noemen uit de vele gevallen waarbij het zo gaat, worden ook aangewezen voor opleiding. Alleen maar naar behoefte, als er plaats is en als de mensen daar voor geschikt zijn. Mensen die vooruit willen en er geschikt voor zijn, worden in de gelegenheid ge steld verder te komen. Dat is niet alleen in hun belang, maar ook in het belang van de onderneming. Wij zoeken hen bij wyze van spreken. Dat gaat in de eerste plaats via de jaarlijkse beoordeling. En verder let men op medewerkers die op vallen in hun afdeling, die meer kunnen dan hun functie vraagt. Die komen dan in de eerste plaats in aanmerking om in hun eigen afdeling promotie te maken. Maar op een gegeven moment komt er ook eens iemand uit, van wie men zegt: ’Die man moet je eens extra in de gaten houden’. Als die nog wat meer had aan vooropleiding dan hij nu heeft, zou hij het veel verder kunnen brengen. vaak wordt gelijkgesteld met een MTS- opleiding, is niet een zaak van Hoog ovens alleen. We werken op onderwijs gebied nauw samen met andere bedrij ven in de IJmond. De mensen die de avondschool volgen, liggen in leeftijd zo tussen de 23 en de 50 jaar, met een gemiddelde van 30. Een paar jaar terug hebben we een cursus gegeven uitsluitend voor vijfti gers. Voor bankwerkers die iets meer theorie moesten kennen. Dat waren mensen die vroeger geen opleiding had den gehad maar die in de praktijk met Hoogovens zijn meegegroeid, hulp- bankw’erkers zijn geworden en later bankwerkers. Het lag in de lijn dat zij ook vanwege hun leeftijd promotie moesten maken, maar dat kon niet als ze niet eerst een bepaalde vaktest had den gedaan. De vaktest maakte het noodzakelijk dat ze nog wat aanvullen de theorielessen volgden. Het enthou siasme en het plezier waarmee die mensen dat gedaan hebben, was voor ons, onderwijsmensen, gewoon hart verwarmend. Ook de meeste jongeren hebben volgens onze ervaring veel be langstelling om te leren. Wij hebben in totaal bij de afdeling Opleidingen 110 leerkrachten. Daar naast zijn er dan nog de instructeurs op de werkplek in het bedrijf. Ook maken we veel gebruik van gast docenten, meestal specialisten uit het bedrijf die een bepaald onderdeel be handelen. Daardoor onderhouden wij ook het contact met de praktijk en blijft de opleiding ’bij’. Soms, zoals bij het taalonderwijs, trek ken we leraren van buiten aan. De be langstelling voor taalonderwijs is groot. Onze fabriek is altijd nogal internatio naal georiënteerd geweest. Veel instruc ties in de fabriek staan bijvoorbeeld in het Engels of Duits. Hoe dan ook, studiemogelijkheden zijn er bij ons genoeg voor iemand met aan leg en plezier in de studie. We hebben eens een jongen gehad met een LTS- diploma die binnenkwam als leerling- procestechniek. Nadat hij op onze be- drijfsschool voor jongeren zijn diploma procestechniek had gehaaldging hij studeren op de avondschool, uitgebreid technisch avondonderwijs (UTA). Toen hij ook zijn UTA-diploma haalde, werd hij op een gegeven moment door zijn chef aanbevolen om een beurs te krijgen voor de HTS. Dat lukte. Hij ging op kosten van het bedrijf 4 jaar naar de HTS. En hij heeft het weer gehaald. Met vlag en wimpel moet ik erbij zeg gen. Op het ogenblik is hij bedrijfsas- sistent in een van de fabrieken. Zo iets komt natuurlijk niet dagelijks voor. Maar de mogelijkheid is er en ieder jaar zijn er toch wel zo’n 6 a 7 mensen, die met een beurs van Hoogovens en met behoud van salaris aan een universiteit of een HTS gaan studeren. Tot slot is het aardig te noemen dat we ook nog een cursus hebben voor mensen die over ’n paar jaar met pensioen gaan. Ook daar heeft men veel plezier in. Het is een poging om medewerkers en hun vrouw kennis te laten nemen van pro blemen die samenhangen met de leef wijze in de jaren dat men gepensioneerd is. Het effect is altijd weer opnieuw dat mensen verbaasd zijn over wat er alle maal aan vastzit. Want er zijn er nog altijd veel die de gedachte aan het leven als gepensioneerde van zich afschuiven. Zo van: dat zien we dan later wel. Het is ook belangrijk die andere func ties te kennen omdat men dan van de ene functie naar de andere kan over springen. Om in te vallen, maar ook om promotie te maken. Het overspringen van de ene functie naar de andere komt nogal eens voor in ons bedrijf. Maar ook als men langer in een zelfde functie blijft, kan daarin toch zoveel verande ren dat het nodig wordt om zijn kennis op te frissen en aan te vullen. Er is nog een andere reden voor een opleiding die verder gaat dan de eigen functie. We staan namelijk aan het begin van een sociale ontwikkeling waarin mensen veel meer dan vroeger zelf zullen gaan bepalen hoe het werk op een afdeling zal worden verdeeld. Dat leidt dan tot werkoverleg en vraagt kennis van meer dan één taak in die afdeling. Het doel van een opleiding wordt be paald door de taken die moeten worden geleerd en uitgevoerd om het produktie- iroces in de fabriek goed te laten verlo- en. Dat proces is erop gericht een ver- oopbaar produkt te maken, dus een nrodukt van goede kwaliteit dat niet te duur is. De opleiding moet er dus voor zorgen dat de mensen hun taak in dit proces aankunnen. Net zoals de nodige techni sche voorzieningen ervoor moeten zor gen, dat zij die taak onder zo gunstig mogelijke werkomstandigheden kun nen uitvoeren. een bepaalde functie moet hebben, hoeft niet altijd schoolkennis te zijn. Ook door ervaring kan men kennis opdoen. Maar in de meeste gevallen is het echter zo, dat ervaringskennis moet worden ondersteund door een theoretische op leiding. De opleidingen kun je verdelen in 2 grote groepen: - Algemene opleidingen gericht op een bepaald ontwikkelingspeil; zij geven een algemene kennis waarmee men een be paalde functie kan leren. - Opleidingen die helemaal zijn gericht op één bepaalde functie; zo’n opleiding laat alles weg wat niet direkt met de functie te maken heeft en geeft alleen maar datgene wat voor die functie nodig is. Voor iedereen die daar behoefte aan heeft, bestaat de mogelijkheid aanvul lend onderwijs te volgen in de vorm van een algemene opleiding. Dat gebeurt meestal op de avondschool. De belang stelling ervoor is heel groot. Onze avondschool heeft rond 2100 leerlingen. Dat is bijna 10% van al onze mede werkers. Zo’n man komt dan in aanmerking voor een beurs of voor bepaalde andere stu diefaciliteiten. Want er zijn ook nog andere mogelijkheden om iemand te helpen studeren dan door het toekennen van een beurs. Bijvoorbeeld door hem voor een bepaalde studie één of ander halve dag per week vrij te geven. Dat wordt dan per geval besproken. In de eerste plaats met de man zelf. Waarom wil hij studeren en wat, waar heeft hij belangstelling voor? Daarna wordt overwogen welke mogelijkheden er zijn om dat te bereiken. Aan financiële be zwaren om te studeren proberen wij zo veel mogelijk tegemoet te komen. Want is er eenmaal besloten iemand een be paalde studie te laten volgen, dan beta len wij, boven zijn normale salaris, 50% van zijn studiekosten. Boeken en reis geld inbegrepen. Wat en waar hij ook gaat studeren. En wat tenslotte ook be langrijk is, hij blijft altijd vrij d.w.z. hij behoeft zich niet te verbinden om na Er zijn vanzelfsprekend gemakkelijke en moeilijke functies. De gemakkelijke functies zijn vrij snel te leren met een eenvoudige instructie en verder door het gewoonweg te doen. Moeilijke func ties vragen vaak een lange leertijd. In het algemeen is praktijk alléén onvol doende. Daar moet de nodige verkla rende theorie in een mondelinge of schriftelijke instructie aan worden toe gevoegd. Die instructie is soms vrij kort maar kan ook een uitgebreide cursus zijn. Dat hangt af van de kennis die nodig is om de functie goed uit te oefe nen. Verder gaat het, zoals gezegd, niet altijd alleen maar om de kennis van de eigen functie. Want er wordt in ons be drijf veel gewerkt in teamverband. En werken in teamverband maakt het noodzakelijk om rekening te houden met de taak van anderen en daarop in te spelen. Werken in teamverband en goede sa menwerking in het algemeen vragen ook voorbereiding. Ook daarmee moet de opleiding rekening houden. Men moet niet alleen leren samenwerken maar ook willen samen werken met anderen. Dat is een zaak van zich leren aanpas sen. Aanpassing speelt overal een rol in de maatschappij, niet alleen in een onderneming. Overal in het land vindt men het streven naar vorming tot lid van de samenleving. In de schoolwereld bijvoorbeeld is dat zeker aan de orde. Daar probeert men ook meer aandacht te geven aan samen werking, aan zelfstandig denken, aan het vormen van een eigen mening. Ook in een onderneming is het van belang mensen te leren om in positieve zin kri tisch te staan tegenover de gang van zaken. Om mee te helpen aan de op bouw van samenwerkingspatronen, waarin men plezierig kan werken. Dat geldt overal, ook in het persoonlijk le ven, in het gezin, in de voetbalclub, in de buurtvereniging of waar dan ook. Ik wil zeker niet beweren, dat we het hier al voor elkaar hebben. Ik zeg alleen maar dat wij bij het personeels- en op leidingsbeleid een lijn naar grotere zelf standigheid voor ogen hebben. Dat gaat niet ineens, het zal geleidelijk verlopen met vallen en opstaan. Hoogovens is een industriecomplex, be staande uit verschillende bedrijven. Men vindt er hoogovens, staalfabrieken, wal- serijen, omvangrijke technische diensten, een grote transportafdeling. Dan nog allerlei hulpbedrijven en hulpinstallaties, o.a. voor de fabricage van kooks en zuurstof, voor het mengen en voorbewer ken van ijzerertsen, voor energie- en watervoorziening, te veel om hier op te noemen. Er werken 23.000 mensen. Het zal duidelijk zijn dat er een hele staal kaart van kennis en ervaring nodig is om zo'n bedrijf goed te laten draaien. En niet alleen goed, maar waar dat mogelijk is liefst beter. Dat kan alleen met mede werkers die voor hun taak zijn berekend en die ook inzicht hebben in het werk dat zij doen. Kennis en ervaring komen niet aanwaaien. Zij vragen voorbereiding en praktijk. Hoogovens heeft daarom een speciale afdeling, belast met de organisa tie en de leiding van een groot aantal opleidingen en cursussen, overdag en 's avonds. in onze dienst te blijven. Veel van onze avondschoolprogram- ma’s zijn erg gewild, ook buiten ons eigen bedrijf. UTA bijvoorbeeld, dat - r Cursus motorenkennis opleiding heftruckbestuurder

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 28