Geheime besprekingen over Vietnam worden hervat Half jaar geëist tegen CBS-personeel betoogt tegen zeer rijke huizenbezitter verplaatsing Kremlin versnelt FDP moet SPD aan zege helpen vertrek Duits verwante Russen Geld nodig? Binnen ’n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening vandeNMB Acht jaar voor Belgische politieagent i I Israel laat voorwaarde vallen Stormschade in Friesland 30 miljoen I achtergrond ^7 OFFICIER: Belgische generaal neemt ontslag „WONINGNOOD SCHAAMTELOOS MISBRUIKT” IN ROTTERDAM 200 KG HASJ ONDERSCHEPT Australië verplicht cholera-inenting ZATERDAG 1 8 NOVEMBER 1972 3 I Nederlandsche Middenstandsbank (Van onze medewerker in Bonn W. Timmers) Matiging „Uitbuiting Uitslag snel bekend BONN. Ook aan de vooravond van de parlementsverkiezingen in de Bondsrepubliek kan niet met stelligheid worden voorspeld hoe mor gen de afloop zal zijn. Afgaande op de laatste opiniepeilingen heeft de CDU (met de Beierse CSU) een geringe voorsprong op de SPD, die ech teer samen met de FDP de absolute meerderheid kan behalen. Dit betekent dan voortzetting van de coalitie-Brandt-Scheel. Bij waarnemers in Bonn, die de verkiezingsstrijd in de afgelopen maanden hebben gevolgd, is de coalitie ook lichtelijk favoriet. Het is tenslotte voldoende dat SPD en FDP de posities behouden, die bij de vorige parlementsverkiezingen, in 1969, werden verworven. De SPD kreeg toen 42,7 en de FDP 5,8 percent van de stemmen. De CDU kwam op 46,1 percent. Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt ’t niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgestefd evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. rX. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Twijfelaars O to KISSINGER WEER NAAR PARIJS nauw München na d ADVERTENTIE waarop MOSKOU (AP). In de afgelopen twee weken heeft de Sovjet-Unie ui treisvisa uitgereikt aan ruim 1000 Duits sprekende Russische staatsburgers, die zich in West-Duitsland willen vestigen. Sommige van hen hadden reeds jaren lang vergeefs geprobeerd de Sovjet-Unie te verlaten. !V a- 3- 4” Volgens de heer Tolman is gebleken dat veel boeren onvoldoende of geheel niet verzekerd zijn tegen stormschade. De schade bedraagt vaak tienduizenden guldens per boerderij. In de glastuinbouw wordt de schade in het hele land op vijf miljoen geschat. IN HET HELE LAND OP VIJF MG SE guldens per boerderij. In de glastuinbouw wordt de schade in het hele land op vijf miljoen geschat. ll- sn de iw et in an m, >f, na li en ile na ld an at g n BRUSSEL. De rechtbank in Brussel heeft een politieman uit St. Jans Molen beek, veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. De politieman kreeg die straf omdat hij de dader was van vier over vallen. Hij pleegde die overvallen in Brussel tussen 2 februari en 16 juni van dit jaar. houding gekeerd, terwijl ook de CDU van het idee van zogenaamde „split ting” niets moet hebben. De Vlaamse generaal Willems heeft vooral bezwaren tegen de plannen van de Belgische minister van Defensie voor afschaffing van de wapeninspecties. Hij heeft er vooral bezwaar tegen dat de verdediging van het Belgische grondge bied, volgens de ministeriële plannen, voortaan opgedragen zou worden aan de rijkswacht. DEN HAAG. Ongeveer 200 perso neelsleden van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben gister middag in Den Haag gedemonstreerd bij het Catshuis, waar de ministerraad ver gaderde. Het CBS-personeel wilde hier mee van stemmen uit. De eerste geldt een kan didaat uit de kieskring. Op die manier worden 248 afgevaardigden (de helft van het totale aantal volwaardige bondsdagleden 22 Westberlijnse af gevaardigden hebben slechts een zeer beperkt stemrecht) direct gekozen. De tweede stem wordt uitgebracht op een per deelstaat opgemaakte lijst van par tijen. Kringen die in nauw contact staan met de Noord Vietnamese onderhande- lingsdelegatie in Parijs zeiden gisteren dat Moskou en wellicht zelfs Peking er bij Tho op hebben aangedrongen enige matiging te betrachten in de nieuwe gespreksronde. BRUSSEL. De Belgische generaal- majoor Francois Willems, inspecteur- gcneraal van de Luchtmacht, heeft ont slag genomen uit de dienst uit protest tegen vergaande herstructureringsplan nen die minister Van den Boeynants met de Belgische strijdkrachten voor heeft. De hash zat verborgen in wanden, bodem en deksel van ongeveer 40 kisten, waarvan de planken uitgehold waren. De kisten zijn uit Pakistan aangevoerd door het Oostduitse schip „Lausitz”. In de kisten waren siervoorwerpen van onyx verpakt. De zending was uit Karatsji verzonden aan een Pakistaanse „ontbieder” in Rotterdam. Het op de vrachtbrief vermelde adres bleek even wel vals te zijn. De douane vermoedt nu dat de man voor wie de zending bestemd was zich in Amsterdam in hechtenis bevindt in ver band met de omvangrijke hasj-smokkel op Schiphol begin deze maannd. De zetelverdeling wordt echter al leen aan de hand van die tweede stem vastgesteld. Het is dan ook in wezen in de Bondsrepubliek een systeem van evenredige vertegenwoordigingen, waarbij verplicht zetels moeten wor den toegekend aan de winnaars uit de kieskringen Het is theoretisch moge lijk, dat een Bondsdag na verkiezingen met een of meer zetels moet worden uitgebreid, aangezien een partij zoveel kieskringen heeft veroverd, dat ze met de zetelverdeling aan de hand van de „tweede stemmen” niet uitkomt. De straf werd geëist wegens „het er gerlijke misbruik dat verdachte heeft gemaakt van de woningnood zijner me demensen”. Hoewel in de dagvaarding slechts drie gevallen tenlaste waren ge legd, had de rijke huiseigenaar de ge woonte om van iedere nieuwe huurder een bedrag variërend tussen duizend en drieduizend gulden te eisen voor zoge noemde overnamekosten. Op de zitting bleek dat er in vele gevallen weinig of niets was over te nemen, zodat de extra som geld moest worden beschouwd als sleutelgeld. Tegen een medeverdachte, de 56-jarige voormalige deelgenoot Van het Amster damse woningbureau „De Biesbosch”, eiste de officier zeven maanden, waar van vier voorwaardelijk. De wijze waarop de huiseigenaar, veelal door bemiddeling van het bureau Biesbosch, tegen sleutelgeld woningen verhuurde aan jonge, net gehuwde echt paren, die bij het huisvestingsbureau nog geen urgentieverklaring konden krijgen, noemde de officier „schaamteloze uitbui ting van de economisch zwakkere door de economisch sterkere, de uitbuiting van diegene die krampachtig poogt een huis te verkrijgen om zodoende tot een ietwat menswaardig bestaan te geraken.” Deze jongelui waren maar al te graag bereid overnamekosten te betalen. In zijn requisitoir merkte de officier op dat soortgelijk misbruik ook gecon stateerd is bij andere huiseigenaren en Waarnemers in Moskou zijn ervan overtuigd, dat het besluit van het Krem lin de Duitsers te laten vertrekken be doeld is als steun voor kanselier Willy Brandt bij de verkiezingen van morgen. makelaars, maar in tegenstelling tot de verdachte industrieel slechts incidenteel. Uit een oogpunt van generale preventie achtte de officier het dan ook onjuist in dit geval te volstaan met een geldboete. „Het publiek zou dan kunnen denken, dat als iemand maar rijk genoeg is hij zonder al te veel risico kan proberen de situatie uit te buiten waarin minder bedeelden zich bevinden. Het zou moei lijk zijn in zo’n geval aan het verwijt van klasse justitie te ontkomen.” De rechtbank doet op 1 december uitspraak. Het geheime vredesoverleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Viet- nam wordt maandag in Parijs her vat. Dit heeft het Witte Huis giste ren bekendgemaakt. Henry Kissinger, die namens Amerika onderhandelt, reist mor gen naar de Franse hoofdstad. Gis teren voerde hij overleg met presi dent Nixon in diens buitenverblijf te Camp David in Maryland. Zijn Noordvietnamese tegenspeler, Le Due Tho, arriveerde gisteren in Parijs, na onderweg besprekingen te hebben gevoerd in Peking en Moskou. ROTTERDAM. De douane in Rot terdam heeft gisteren een partij van vermoedelijk 200 kilogram uit Karatsji (Pakistan) afkomstige hasjiesh onder schept en in beslag genomen. Knipper-achterlicht. De minister van Verkeer en Waterstaat is niet van plan het wegenverkeersreglement zo danig te wijzigen, dat zgn. remlicht- modulatoren, apparaten die remlichten in het begin een knippereffecht geven, worden toegestaan. Zij blijven dus verboden. De uitslag van de verkiezingen zal morgenavond vermoedelijk al vroeg bekend zijn. Omstreeks 7 uur, een uur na het sluiten van de stemlokalen, wordt de eerste computerberekening bekendgemaakt. Een uur later heeft men vrijwel zeker een betrouwbaar beeld van de verhoudingen in de nieu we Bondsdag. Er wordt gerekend op een kiezersopkomst van ruim 90 per cent. In de met grove wapens gevoerde verkiezingsstrijd zorgde CSU-voorzitter Franz Josef Strauss eind deze week voor het absolute dieptepunt, door de campagnes van de coalitie-partijen te vergelijken met die van nazi-propagan- daminister Göbbels. Wat nu tegenover groepen als huisbezitters en onderne mers wordt ondernomen, is volgens Strauss hetzelfde, dat Göbbels met de joden deed. „Het rode fascisme is bezig het bruine fascisme te overtreffen,” aldus de grote man uit Beieren. Enkele bekende politici zullen met deze verkiezingen uit de politieke are na verdwijnen. De meest prominente is de 76-jarige sociaal-democratische prof. ?arlo Schmid. Twee vooraanstaande vrouwelijke politici, die afscheid ne men, zijn minister van Gezondheid Kate Stobel (SPD) en Anne Brauk- siepe (CDU), die diezelfde portefeuille heeft beheerd. van Buitenlandse Zaken, William Sulli van, die speciaal is belast met Aziatische zaken, en drie leden van het bureau voor nationale veiligheid van het Witte Huis aan de besprekingen deelnemen. Le Due Tho zal onder andere worden bijge staan door Xuan Thuy, de leider van de Noordvietnamese delegatie bij het offi ciële vredesoverleg in Parijs. tegenover, dat er morgen vrijwel zeker niets overblijft van de rechts-radicale NPD, die drie jaar geleden nog 4,3 percent van de stemmen boekte stemmen, die naar men mag aanne men in overgrote meerderheid naar de CDU gaan. Drie van de overvallen pleegde de politieman op bijkantoren van banken. Eén pleegde hij in een juwelierszaak. Bij één van de overvallen op een bankkan toor vuurde hij een schot af uit zijn dienstpistool, dat geen doel trof. De politieman liep tegen de lamp doordat hij tegen collega’s pochte dat hij wel wist wie er in het spel geweest was bij de overvallen. Voor de rechtbank verklaar de hij de overvallen gepleegd te hebben om aan geld te komen om zijn schulden te betalen. Ongeveer 200 personeelsleden van het Centraal Bureau voor de Statistiek betoogden gisteren voor het Catshuis in Den Haag. De demonstratie was gericht tegen een mogelijke verplaat sing van het CBS naar Heerlen. Zoals bekend verwierp president Nixon de eis van Hanoi dat het akkoord op 31 oktober moest worden onderte kend, omdat hij zelf die datum zou hebben voorgesteld. Er moesten, naar het heette, nog enige details nader wor den uitgewerkt. Henry Kissinger heeft nooit onthuld welke details dat waren of welke wijzigingen of correcties nog moesten worden aangebracht. Omdat een partij tenminste vijf per cent van de stemmen moet halen, wil ze voor zetels in de Bondsdag (de Tweede Kamer) in aanmerking komen, zullen ook in de nieuwe Bonsdag al leen bovenstaande partijen zijn verte genwoordigd. De kans, dat de FDP de vijf percent niet haalt, wordt door alle partijen gering geacht. Bij de verdeling van de zetels spelen splinterpartijen dus geen rol. Voor de drie vallen de percentages aan Bondsdagzetels daar door iets gunstiger uit. De SPD kreeg in 1969 45,1 percent van de zetels en de FDP 6,2 een absolute meerderheid voor de coalitie. In het voordeel van SPD en FDP kan het tot 18 jaar verlagen van de kiesgrens werken. Van de 40,8 miljoen stemgerechtigde burgers zijn 4,8 mil joen nieuwelingen. Daar staat echter Om aan de demonstratie mee te kun nen doen hadden de CBS-ers enkele uren verlof opgenomen. De demonstran ten wilden minister Langman spreken na afloop van het kabinetsberaad om hem opheldering te vragen. Op in der haast vervaardigde demonstratieborden stond te lezen „Ik ga niet” en „CBS verplaatsen is de dood verhaasten.” Voorts vormt de groep twijfelaars in de eerste week van november nog 15 percent sterk een onzekere fac tor. Deze stemmen zouden doorslagge vend kunnen zijn, waarbij de regerings partijen niet zonder meer favoriet zijn na een verkiezingsstrijd met prijsbeleid en inflatie als voornaamste twistpun ten. Tot onzekerheid leidt ook het kiessysteem, dat in de laatste weken in de verkiezingscampagnes druk is be sproken. De kiezers brengen twee DEN HAAG. Alle luchtreizigers die uit Nederland in Australië arriveren, moeten in het bezit zijn van een inter nationaal cholera-vaccinatiebewijs. Deze maatregel is genomen, zo heeft de Au stralische ambassade in Den Haag mee gedeeld, in verband met de aankomst van luchtreizigers die op weg naar Au stralië met cholera besmet bleken te zijn. Personen die zonder vaccinatiebewijs in Australië aankomen hebben de keus zich alsnog tegen cholera te laten inen ten of in quarantaine te gaan. Voor kinderen beneden het jaar is geen vacci natiebewijs nodig. protesteren tegen het ontbreken overleg over de plannen om het CBS naar Limburg te verplaatsen. De plannen stonden op de agenda voor de ministerraad. (Van onze medewerker in Jeruzalem) JERUZALEM. Israël heeft de voor waarde, dat het Palestijnse verzet moet worden uitgeschakeld voordat er met de Arabische landen onderhandeld kan worden over een vredesregeling, laten vallen. Deze voorwaarde was gesteld di rect na de moord op de Israëlische sportlieden in München. Bij het bezoek van minister van de fensie Mosje Da jan, aan Washington deze week was al duidelijk geworden dat Israël niet langer vasthoudt aan deze voorwaarde vooraf. In kringen van het ministerie van buitenlandse zaken geeft men nu toe dat deze voorwaarde gesteld was in de sfeer van emotionaliteit die was in de sfeer van emotionaliteit die direct na het gebeurde in heerste. Bij nader inzien is men tot de conclu sie gekomen dat het stellen van deze voorwaarde het Palestijnse verzet alleen maar in de kaart speelt, omdat de Pales tijnse verzetsorganisaties onderhandelin- gen tussen Israël en de Arabische lan den juist willen ondermijnen. Ongetwij feld heeft de aangekondigde Amerikaan se activiteit in het Midden-Oosten om de partijen tot elkaar te brengen de Israë liërs ertoe gebracht van deze eis af te stappen. Alle Duitssprekende Russen zijn staatsburgers van de Sovjet-Unie. De meesten van hen werden in de Sovjet- Unie geboren. Zij hebben allen naaste familieleden in West-Duitsland, die het verzoek hebben ingediend voor hun in Rusland wonende verwanten naar West- Duitsland te mogen komen. In 1970 werd 350 van dergelijke bur gers toegestaan het land te verlaten, in 1971 aan 1100. Tot voor kort werd ge middeld tussen de 100 en 200 personen van deze bevolkingsgroep toegestaan te vertrekken. Nu is het aantal echter meer dan 200 per dag geweest in de afgelopen weken. Volgens het Westduitse Rode Kruis zouden ongeveer 45.000 van de 1.8 mil joen Duitssprekende Russen naar West- Duitsland willen vertrekken. Het personeel zei over informaties te beschikken dat minister Langman (Eco nomische Zaken) gisteravond, na het ka binetsberaad, op een verkiezingsbijeen komst zou gaan meedelen dat het CBS naar Heerlen komt. Nadat de demonstranten langdurig lie deren hadden gezongen, onder meer met de tekst „Langman is een bangerik”, werd de betogers tegen kwart voor zes via de politie meegedeeld dat de minis ter via een achteruitgang het Catshuis had verlaten. Het CBS-personeel was daar sterk verontwaardigd over, temeer daar de demonstranten de minister er van op de hoogte hadden laten stellen dat zij hem even wilden spreken. de huurders de panden te verlaten. In enkele gevallen hadden dezen intussen de hele woning voor veel geld zelf opgeknapt. Het was namelijk het woningbureau De Biesbosch, dat door de 72-jarige in dustrieel een bemiddelende rol werd toebedeeld bij de verhuur van een deel zijner woningen. Als vaste norm werd van de aspirant-huurder een bedrag voor overnamekosten geëist. In de gevallen, die in de dagvaarding tegen de beide verdachten waren opge nomen, bleek dan later dat de woningen niet bij het Huisvestingsbureau waren aangemeld, dat er dus geen woonver gunning was aangevraagd en dat de huren stiekum waren verhoogd. Resul taat: het Huisvestingsbureau sommeerde LEEUWARDEN. De storm van maandag heeft alleen al in Friesland aan landbouwbedrijfsgebouwen een schade aangericht van 30 miljoen gul den. Dit bedrag is donderdagavond ge noemd door de Friese Christelijke Boe ren- en Tuindersbond-voorzitter, de heer T. Tolman, tijdens de vergadering van zijn organisatiedienst. Nu heeft in de afgelopen weken de kleine FDP, die het volkomen van „tweede stemmen” moet hebben, zich ingespannen om de kiezers duidelijk te maken, dat het verstandig zou zijn in districten, waar bijvoorbeeld de plaat selijke SPD-kandidaat favoriet is, niet automatisch ook de tweede stem aan de SPD te geven. Die tweede stem zou, in het belang van de coalitie en ervan uitgaande, dat de SPD zonder FDP kansloos is, aan de FDP kunnen wor den gegeven. Bondskanselier Braadt en zijn SPD hebben zich fel tegen deze Tho vertelde verslaggevers op het vliegveld te Parijs dat de Verenigde Staten zich volledig moeten schikken naar het ontwerpakkoord dat met Kis singer is bereikt willen ze een snelle vrede in Vietnam bereiken. Hij eiste ook dat Washington alle bombardementen in Vietnam onmiddel lijk stopt. „Ik kom naar Parijs om op nieuw met Amerika te onderhandelen, opdat zo spoedig mogelijk wordt gere geld dat het akkoord wordt getekend.” Tho sprak niet over de waarschuwing die de Noordvietnamese delegatie don derdag uitte dat de komende gespreks ronde beperkt moet blijven tot een bij eenkomst. Hij had het over onderbande- lingen zonder daarbij een tijdslimiet vast te stellen. Op zijn reis naar Parijs heeft Tho tussenlandingen gemaakt in Peking en Moskou waar hij met de respectieve leiders besprekingen voerde. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zal de gespreks ronde verscheidene dagen en misschien nog langer duren. Het doel is overeen stemming te bereiken over de laatste punten van een bestand, waarover de twee partijen het eind vorige maand in grote trekken eens waren geworden. Ziegler verzekerde dat Amerika „met een constructieve instelling” aan de con ferentie zal plaat nemen. Aan Amerikaanse kant zullen behalve Kissinger diens plaatsvervanger, gene raal Alexander Haig, de onderminister AMSTERDAM. In een zitting, waarvoor de Amsterdamse rechtbank een hele dag had uitgetrokken, heeft de officier van Justitie, mr. J. Abspoel, zes maanden onvoorwaardeljjke gevangenis straf geëist tegen een 72-jarige indus trieel, garagehouder en autohandelaar, die tevens één van de rijkste huiseigena ren in de hoofdstad is. ■vis ss.'ss;: !Sw s ■m

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3