Provinciale commissie worstelde expositie van „Vogelvrienden met proceduremoeilijkheden Rond de losplank Veeleisend programma Vogels van diverse pluimage op 9? PvdA ook in Velsen actief vaak goed gebracht 5 Marie José 5 Streekplan Noordzeekanaalgebied uitbreiden? in de IJmound V erenigingsnieuws Leger des Heils houdt weer kerstcollecte ACTIEGROEP VOOR ANTILLIANEN „Stem des Volks” in Santpoort ZATERDAG 1 8 NOVEMBER IJMUIDER COURANT 1972 TWEE DAGEN IN VOORMALIGE PEN-GEBOUW (Van een medewerker) Administratiekantoor S. VISSER Velsen-Noord Kort IJmondnieuws BERENDSEN N.V. )t 3t n i» ;r >r IJMUIDEN Het bijna onge kend ruwe weer aan het begin van deze week is er de logische oorzaak van geweest dat er in de hallen slechts een minimum aan vis kon worden verhandeld. Vandaar ook dat er donderdag niet meer dan een kotter met platvis aanwezig was. Bovendien viel er in de buiten havens evenmin iets te halen, zodat de vries- en koelhuizen geducht moesten worden aangesproken. Wel werd uit Duitsland en Frankrijk nog enige koolvis aangevoerd, of schoon deze voorraad toch weinig te betekenen heeft gehad. HAARLEM. In de provinciale Commissie Ruimtelijke Ordening zijn gistermiddag nogal wat moei lijkheden ontstaan over de te volgen procedure bij de herziening van het streekplan voor het Noordzeeka naalgebied. Door verschillende spre kers werd gesteld dat de ingewik kelde problemen in dit gebied sterk verweven zijn met andere streken, zodat het opstellen van een geza menlijk streekplan voor de Zaan streek, IJmond-Noord, het noorde lijk deel van Zuid-Kennemerland en Amsterdam wenselijk is. Hoewel deze mogelijkheid in de nota uit gangspunten onderkend wordt, ach ten de samenstellers het in verband met de tijd die voor het opstellen van een dergelijk vergroot streek plan nodig is, beter eerst het plan voor het Noordzeekanaalgebied te herzien om voorrang te geven aan actuele en knellende moeilijkheden in dit gebied daar. Op langere ter mijn zal men dan het maken van een streekplan voor een groot deel van het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied ter hand kunnen nemen. Beverwijk V elsen-I J muiden Heemskerk ST ADVERTENTIE Onze specialiteit ADVERTENTIE u.; voor u. Huijgens- Huijgens- Huijgens- ADVERTENTIE Velseroordstr. 11 - IJmuiden tel. 10674 P. ZWAANSWIJK ig« te mingsplannen zo te wijzigen dat in deze plaatsen meer grond zal vrijkomen voor het bouwen van huizen. Onder andere ten oosten van rijksweg 9. „Een overloop naar het noorden slaagt alleen wanneer we er met z’n allen achter gaan staan en er ook naartoe werken”, was hij van mening. VELSEN. Tot de verkiezingsactivi- teiten van de afdeling Velsen-IJmuiden van de P.v.d.A. behoort onder meer het organiseren van een openbare vergade ring, welke donderdag 23 november in gebouw „Velserduin” aan het Velser- duinplein zal worden gehouden. Sprekers zijn de kamerkandidaten Joop Voogd en Harry van den Berg, terwijl Dilia van der Heem-Wagemakers hier deze avond de P.P.R. komt vertegenwoordigen. Het onderwerp is „Keerpunt 1972, regeerak koord van de progressieve drie”. Het echtpaar Rozenhart met de kanarie, die tot algemeen kampioen werd uitge roepen. MAANDAG 20 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg: geopend 14.30 - 17.30 u. de ran de de iet iet en Iet rij »or rat rat en on 40 Beroepen. Ds. J. M. D. van den Berg, hervormd predikant in IJmuiden-West, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente van Rhoon. Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer-station :en le ste jer ;ek jor len i.o. :ek te g. >2 >o» ri- Er en 175 og er ;b- ida ad: ra, er- ui- K. Ik- irf, E J. J. i- 8, e e »t ir t, n en I— 85, ‘18 Ut pa )OS (Van een onzer verslaggevers) lo o. it ;n o, •d 12 ;n VELSEN. Vanaf aanstaande maan dag tot en met 2 december zal in Velsen weer de jaarlijkse kerstcollecte van het Leger des Heils worden gehouden. De Heilssoldaten zullen daarvoor huis aan huis aan de deur komen. De opbrengst is bestemd voor bejaarden, eenzamen, zie ken en andere mensen, die hulp nodig hebben. Men kan ook gireren en wel op nummer 438968 ten name van het Leger des Heils, Edisonstraat 14, IJmuiden. ROTTERDAM. In Rotterdam is de ze week het actiecomité „Antillianen in nood” opgericht dat zich gaat beijveren voor een rechtvaardiger positie van de Antillianen in de Nederlandse samenle ving. Volgens hem was het noodzakelijk de industriële ontwikkelingen op de zuidoe- ver rustig af te wachten. „Er is tijd voor nodig. Normaal worden streekplannen om de tien jaar herzien, maar nu is men wel bijzonder snel. We moeten niet in de zenuwen raken en deze gebieden zodanig bestemmen dat de door Amster dam geïnvesteerde gelden een maximaal profijt opleveren”. Verder was de heer De Wit het totaal oneens met het „defaitistisch” voorstel van de IJmondgemeenten om bestem- De zware winterstormen hebben aan het begin van deze week ook de sche pen in IJmuiden de nodige overlast be zorgd. Zoals de KW 210 op de foto, welk schip van zijn tros werd losge rukt, om vervolgens af te drijven en daarna met zware slagzij tegen de voorkant van de Haringhaven te wor den gedrukt. Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen deze „zenuwachtige procedure” een aan zienlijke vertraging in de behandeling van andere streekplannen (Waterland, de Meerlanden). Het plan van D’66 om ten westen van de Amerikahaven tertiaire voorzieningen mogelijk te maken noem de hij „gekkenwer’k’. Je gaat toch niet een Noordzeekanaal verbreden en mil joenen guldens voor de aankoop van land investeren om daar een universiteit neer te zetten”. Permanent Speciaal Maandag, woensdag en donderdag 19,59 Lange Nieuwstraat 181, tel. 111 66 Canopusplein 6, tel. 1 55 31 DE VISSERIJ naar haring in het En gelse Kanaal is thans nog alleen ge schikt voor hen die over een volpelagi- sche uitrusting kunnen beschikken. Want de zij trawlers die aangemoedigd door het succes van deze schepen van alle kanten kwamen aangestoven, hebben hiervan niet anders dan leed en narigheid onder vonden. Bij veel averij aan de netten moesten zij dan ook slechts met mini mum vangsten genoegen nemen. Zij hadden op deze wijze nauwelijks een dagvangst van tien kantjes, in flagrante tegenstelling tot de ruim tweehonderd kantjes van de anderen. VOOR HEN EEN uiterst verdrietige DAMESKAPSALON IN IEDER geval blijft een herhaling van dit experiment voorlopig een vraag. Voor het ministerie hier eventueel weer toe besluit, zal ongetwijfeld van de re ders een verklaring worden geëistdat zij op tijd aanwezig zullen zijn, zodat er niet opnieuw veel moeite zal worden verspild. VOORTS WAS het opvallend dat er nog geen schepen zijn binnengelopen die hebben deelgenomen aan de experimen tele visserij in de omgeving van de 150 mijl ten westen van de Hebriden gele gen Rockelbank. Dit door het ministerie van visserij met zoveel elan opgezet project heeft echter in de ogen van de reders die hadden toegezegd, geen gena de kunnen vinden. In de eerste plaats omdat de afmeldingen te laat zijn bin nengekomen, waardoor niet tijdig voor vervangende schepen kon worden ge zorgd. Bovendien hebben de hieraan deelnemende trawlers beslist niet onver dienstelijk naar haring kunnen vissen in de omgeving van Shetland. WEER ANDEREN lagen in een Engel se of Ierse haven op een lading te wachten, zodat zij niet tijdig aanwezig konden zijn. Al deze gebeurtenissen zijn er de oorzaak van geworden dat het experiment eerst nader moet worden be keken, alvorens doorgang te kunnen vinden. Een en ander is stellig te be treuren, omdat reeds is bewezen dat hier ongetwijfeld schelvis, koolvis en poon kan worden gevangen. Ook is in deze omgeving de nodige kleine vis gevangen. zaak dus, vooral omdat zij de laatste tijd in de Ierse Zee ook al weinig of niets hadden gevangen. Een hunner had het geluk verleden week vrijdag een pracht trek grote makreel binnen te halen. In de veronderstelling hier zaterdag nog wel het een en ander te kunnen toevoe gen werd deze vangst vers gehouden, maar omdat deze hoop ijdel bleek volgde men de overige schepen naar het Kanaal. Tot woensdag bleef men hier actief, met een overigens mager resul taat. En toch behoorde dit schip met zijn bijna honderd kantjes haring en vijftig kisten verse haring nog tot de hoogste vangers in deze klasse. Op de commissievergadering ontston den verder wrijvingen over het leggen van de industrievestigingsgrens op de zuidoever bij de Machineweg. Hiervoor hadden zich D’66, de P.S.P. en de P.P.R. zich ondubbelzinnig uitgesproken. Het statenlid Achterstraat kon het hiermee eens zijn, maar toch vroeg hij zich af of deze Machineweg niet meer „operatio neel” kan worden gemaakt door de gron den in de omgeving voor industriële vestiging uit te geven. Voorts wordt voor zaterdag 25 en woensdag 29 november de komst van de verkiezingsauto voor Velsen aangekon- digd, waarmee ballonnen en ander pro pagandamateriaal zullen worden ver spreid. Ten slotte is de jaarvergadering van de afdeling vastgesteld op donder dag 7 december, met als spreker Adrie van Maanen. ZONDAG 19 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentsstraat. Ge opend vanaf 20 u. Hierachter schaarde zich gedeputeerde Roelse die een aantal argumenten aan voerde. Allereerst wees hij op het Uit breidingsplan 1938 van Amsterdam (door D’66 „zwarte piek” genoemd) waardoor de gemeenteraad van Amsterdam auto noom is om in planologisch opzicht gronden in dit gebied voor industrieves tigingen uit te geven. De heer Roelse vindt het machtsmisbruik van het pro vinciale bestuursapparaat („detourne- ment de pouvoir”) als Gedeputeerde Sta ten hier tegen in zullen gaan, waarbij hij wel van mening was dat de provinciale landelijke wetten, zoals de Wet op de Luchtverontreiniging, streng gehanteerd moeten worden. Verder vond hij het een redelijke zaak dat Amsterdam probeerde de gedane investeringen rendabel te ma ken. Tenslotte wees hij de statenleden op het feit dat de hoofdstad door afwijzin gen van de provincie in bepaalde geval len aanspraak kan maken op schadever goedingen. Het actiecomité zal niet alleen de pressiegroep optreden. Waar Antillianen in acute nood verkeren wil men directe steun verlenen. Daarnaast wil men pro beren het Nederlands publiek een juist beeld te geven van de groep overzeese rijksgenoten. ZATERDAG 18 NOVEMBER Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend van 10.30 tot 17.30 uur. De Slof, Raamveld. 20 u. popfestival met CPN-verkiezingspropaganda. Saloon '72, Wilgenhoflaan. 20 u. tie nersoos. Soclëtiet Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. IJMUIDEN. In het voormalige PEN-gebouw aan de Kanaalstraat heeft de vereniging „Vogelvrienden” vrijdaga vond haar jaarlijkse tentoonstelling geo pend. Zij bevond zich daarbij op eigen terrein, want „Vogelvrienden” heeft in het gebouw een eigen afdeling voor zichzelf ingericht. Met een korte speech heeft de heer E. Hilterman als voorzitter de openingsce remonie verricht en daarbij tegelijker tijd de algemeen kampioen bekend ge maakt. Het is de heer R. Rozenhart, die een „abrikoos-bronzen” kanarie had in gezonden. Zijn echtgenote ontving bloe men. Met dit gebaar werden alle overige dames, die zovele avonden hun mannen hebben moeten afstaan voor het voorbe reiden van deze expositie, gehuldigd. In zijn toespraak heeft de heer Hilter man nog een lans gebroken voor het uitoefenen van hobby’s in het algemeen en die van het houden van vogels in het bijzonder. De expositie is tot en met zondag vijf uur geopend. MAANDAG 20 NOVEMBER Vr(jburcht, Vrijburglaan. 20 u. Two- womenshow voor Rode Kruiscollectan ten. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. post zegelvereniging. Zandkraai, Handelstraat. 20 u. speciale klaverjasdrive. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19- 21 u.; Ruijsdaelstraat 7; jeugd 19 -21 u. SANTPOORT. De gemengde arbei- derszangvereniging „De Stem des Volks” van Santpoort en Bloemendaal heeft vrijdagavond in de Nederlands Her vormde kerk „De Hoeksteen” voor tal rijke toehoorders een concert gegeven met een nogal veeleisend programma. De ondernemende dirigente van het koor Willy van Eldik had voor dit concert als eerste werk het bekende „Hör mein Bitten” van Felix Mendels sohn Bartholdy gekozen. Het koor zong deze compositie verdienstelijk. De zan gers hielden dapper stand naast de over- ZONDAG 19 NOVEMBER Grenspost, Soerstraat. 14 u. jeugdfilm. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u Maandag 19 november Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9 - 12 en 13.30 - 15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 20 - 23 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70; volwassenen 14 - 17.30 en 19 - 21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 19 - 21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15 - 17.30 en 19 - 21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30 - 17.30 en 19 - 21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30 - 17.30 u. ZATERDAG 18 NOVEMBER Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui- den-west, 16.15-22.30 u. basketball-com- petitie. Jongerencentrum Asterix, Lariksstraat 1, IJmuiden, politiek forum, discussie, aanvang 22.00 uur. ZONDAG 19 NOVEMBER Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-west, 9.40-13 u. zaalhandbal- competitie; 13-17 u. badminton-competi- tie BC Velsen. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 10.30-12 u.; 13.15- 14.45 u.; 15-16.30 uur. VZV 9-10.30 CBS 12-13.15 uur. De Vogelvrienden, onderlinge tentoon stelling in PEN-Centrale. Kanaalstraat 257, IJmuiden, van 10 u. tot 17 uur. MAANDAG 20 NOVEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen 6.30-8 u.; 18.40-18 uur. Zwemver. Kennemerstaten 18-21 u.; R.K.Velsen 21-22.30 uur Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg. IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-noord, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 177, Velsen-noord, 14.30-17.30 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 14.30-17.30 uur. Ned. ver. voor sekuele hervorming, plaatselijk depót, bibliotheek en inlich tingencentrum, geopend van 19.30 u. tot 20.45 in benedenzaal van gebouw Cultu reel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJ muiden. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-west 18.30-21 u. Exercitia; 21-23 u Full Speed. De Ring boksen en conditietraining in Ossendorpschool-gymzaal, Wijk aan Zee- erweg, IJmuiden, van 19.30 u. tot 21.30 uur. Aquariumver. Velsen, 20 u in Pen- gebouw, Kanaalstraat 257, IJmuiden, le denavond. NCVB, 20 u. in Ned. Hervormd Wijk- gebouw, Radarstraat, IJmuiden-west, 20 u.: „De houding van de mens to.v. de gehandicapte”. De Spil Meeuwenlaan 2, IJmuiden, 20 u. verkiezingsbijeenkomst A.R.P.; spre ker H. de Boer. VOOR HET overige was men deze week aangewezen op de kustvisserij, waar het allemaal niet zo vlot is verlo pen. Wel waren enkelen zo gelukkig nog voor 10.000 te besommen, maar over het algemeen viel er deze week toch wei nig plezier aan de visserij te beleven. De procedureproblemen in de commis sie ontstonden toen de heer J. Zuurbier (P.P.R.) erop gewezen had dat een be slissing over een nieuwe insteekhaven wel degeijk te maken heeft met een nog te nemen besluit van de overheid om bij IJmuiden een voorhaven aan te leggen of de noordersluis te vergroten. Daar naast wees de heer H. J. Hille (P.v.d.A.) op de grote werkgelegenheid in Amster dam, die directe gevolgen heeft voor nieuwe industriële ontwikkelingen in het Noordzeekanaalgebied. Hij sprak zich uit voor de installatie van een werkgroep waarin de provincie en de gemeente Amsterdam tezamen de problemen van heel het gebied moeten gaan bestuderen. Ook de heer J. Achterstraat (PC) en de heer H. Machielsen (V.V.D.) spra ken zich uit om de moeilijkheden op grotere schaal aan te pakken. Gedepu teerde J. Roelse, die de vergadering leidde, wees nog eens op het standpunt dat over deze kwestie in de nota uit- gangs punten is ingenomen. Met vele statenleden van de commissie was hij van mening dat bij de discussies van provin ciale staten in januari 1973 de gehele procedurekwestie wel eens een heet hangijzer zal kunnen worden. Statenlid D. van Leeuwen (D’66) kon zich met de voorgestelde wijzigingen voor de noordoever verenigen. Op de zuidoever wilde hij de grond ten westen van de Amerikahaven niet meer bestem men voor basisindustrie, maar voor „niet hinderlijke bedrijven” in tertiaire sector, waarbij hij zelfs dacht aan een universi teit of een zwakzinnigeninrichtng. Hij vond het vooral in tweede termijn een vreemde zaak dat door de eeuwen heen Amsterdam steeds maar geld heeft geïn vesteerd om een leidende rol van we- reldzeehaven te spelen, maar dat de hoofdstad deze gelden nooit rendabel heeft weten te maken. Hij toonde er zich dan ook geen voorstander van koste wat kost achter dat soort ontwikkelingen te blijven staan, ontwikkelingen die hij overigens aanduidde met het woord „verblinding”. Hiertegen werd fel geprotesteerd door het statenlid R. de Wit van de P.v.d.A., burgemeester van Alkmaar. „Ik ontzeg u elitair het recht om dergelijke meningen en woorden er op na te houden” riep hij uit. Hij noemde de herziening van het streekplan „paniekvoetbal”, waarbij de statenleden zich laten opjagen door ac tiegroepen. Volgens hem komt er door macht van vrouwenstemmen, een situatie, die het bewaren van een gewenste klanksterkte-verhouding niet tot een si necure maakte. De belangrijke solopartij werd met klankrijke stem, wat ongenuanceerd, maar technisch goed geplaatst en prij- zenswaardig intonerend, vertolkt door de sopraan mevrouw C. Mooy-Stoet. Als tweede compositie klonk op deze avond het Requiem van Luigi Cherubini, een bijzonder gedurfde keuze, juist nu het werk gezongen moest worden in een ruimte, waarvan de akoestiek geen ge produceerde klank sublimeert en geen oneffenheid verhuld laat. De technische uitvoeringseisen zijn voor dit requiem zeer zwaar. Het voldoen aan die eisen vergde begrijpelijk alle aandacht en het bleek lang niet mee te vallen om de toonvorming gaaf en sonoor te houden. Niettemin had de uitvoering expressie ve hoogtepunten. Ik denk hier bijvoor beeld aan de uitbeelding van de „Dies irae”, de dag des oordeels, waarvan de verschrikkingen suggestief door de zang werden weerspiegeld. Ook denk ik aan de dramatische voordracht van het „Agnus Dei”. Het anders zo meditatief gehouden misdeel klonk in dit requiem met een bezwerende, afdwingende kracht bij het uiten van de bede „Dona nobis pacem!” De inspirerende, energieke en be trouwbare leiding van Willy van Eldik heeft het koor weliswaar niet alle, maar toch de meeste moeilijkheden doen overwinnen. Goed beschouwd stond het koor in eenzelfde uitvoeringsrelatie als tot het Requiem voor wat het derde werk van vóór de pauze betrof. Dit werk was „Mirjams Siegesgesang” van Franz Schubert, een politiek en religieus „geëngageerde” cantate met oratorium- allure. Het werk bevat als het ware een reportage van de geslaagde tocht door de Rode Zee van het uit Egypte wegge trokken joodse volk. Mirjam is de ver tolkster van de vreugde en dankbaarheid daarover. Mevrouw Mooy-Stoet heeft die vreugde en dankbaarheid in stralend- juichende zang overtuigend tot uitdruk king gebracht. Het koor eveneens met de enthousiaste vertolking van het inleiden de „Rührt die Cymbel, schlagt die Sai- ten” en van het slotkoor, dat eveneens een opwekking tot deze feestelijk-muzi- kale activiteit inhoudt. Na de pauze heb ik nog kunnen luis teren naar de uitvoering van het Her- derskoor en het Jagerskoor uit Schu berts muziek voor „Rosamunde”. „De Stem des Volks” maakte hiermede een voortreffelijke beurt. De koorklank was licht en buigzaam en ook de voordracht was verrassend goed. Het wordt nu tijd de begeleidster van de kooruitvoeringen, de pianiste Truus Mondriaan-Ligthart te noemen. Zij ver vulde haar belangrijke taak muzikaal en betrouwbaar en met een voorbeeldig aanpassingsvermogen. Voorts vermeld ik nog gaarne het aantrekkelijke musiceren van de gebroeders Brouwer, die handig begeleid door de organist Teke Bijlsma, hun trompetten echt als „instruments of joy” lieten klinkèn, onder andere in muziek van Henry Purcell. DONDERDAGOCHTEND beëindigden zij aldus een reis van drie weken, waar bij hun makreel zeer spontaan door de rokerijen werd aangekocht. En wel van 30,20 tot 34 per premiekistje en van 52 tot 53 per plastic kistje met een inhoud van veertig kilogram. Deze vrij dagmarkt leverde aldus voor de aan voerder 23.000 op, als een zachte pleis ter voor een grote wond. Toch is men wel enigszins jaloers op hen die pela- gisch kunnen vissen. In de eerste plaats ontvangen de bemanningen hier een ho gere gage en voorts is er sprake van een zogenoemde „deelvisserij”, hetgeen bete kent dat bij hoge besommingen ook de verdiensten groter zijn. ZATERDAG 18 NOVEMBER Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 Spaanse club Cervantes. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. Continental Up Tight Band. Progress-sociëteit. Const. straat. 20 u. disco. -X--I I I z- W fa

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5