I Dewalque: Beroemde Cruyff niet gezien RESULTAAT VERZOET VEEL FADRHONC: „BELGEN TE LAAT AGRESSIEF” Stand in groep drie o ra L r «te ..jQ. w jOIww I r a I Raymond Goethals blijft optimistisch Belgische bondscoach Raymond Goethals feliciteert collega Frantisek Fadrhonc B - '/te-' 11 MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 Berucht t Verdienste Geen kleinigheid e n Produktie Schaduw Niet kansloos Motief oe ilt dit o o 2 3 (Van onze sportredactie) ANTWERPEN. Voor de ingang van de zaal, waar het door de Bel gische voetbalbond aangeboden koud buffet werd genuttigd, ontmoetten zij elkaar weer. Raymond Goethals en Frantisek Fadrhonc. In de afge lopen weken haalden hun duels, hun koude mini-oorlog, keer op keer de sportpagina’s. De interland België Nederland, in het kader van de voorronden van het wereldkampi oenschap voetbal, kreeg mede daar door de allure van een hoogst bij zondere ontmoeting op Europees niveau, waarnaar honderden mil joenen via de televisie keken. Na een teleurstellende wedstrijd in een druilerig Antwerps Boschuil- stadion kwamen de oefenmeesters elkaar opnieuw tegen. Het was Goethals die zijn opponent de hand toestak. „Meneer Fadrhonc, gefeli citeerd met het bereikte resul taat mi a,im .iinRwj-»eiiiwww r :-w - u/x Kater sr I F B VAX Ui; - - ifl d 12 *7 (Van onze sportredactie) Een moeilijke situatie voor het Nederlandse doel. Dockx kopt. Mansveld, die uitstekend speelde, is al gepasseerd, maar Heylens (rechts) kan niets met de bal doen. Door dit laatste duwtje in de rug presenteerden de JOHN DRIESKENS i Na BelgiëNederland, ÊF .f i i o o 7 3 2 0 Zwaar werd Johan Cruyff op de huid gezeten door de Belgische verdediging. Niet in het minst door zijn speciale bewaker Martens. Was het daarom verwonderlijk dat Goethals na het 00 resultaat, dat tenslotte toch weinig perspectief voor kwalificatie voor München voor de Belgen biedt, vrolijk uitriep: „Moet ik ontevreden zijn? Neen toch? Mijn spelers hebben een uitstekende match gespeeld. Daarbij moet je niet vergeten dat er gelijk is gespeeld tegen voet ballers die al vier jaar in Europa regeren. Dat vind ik geen kleinigheid. Het Neder landse voetbal is kwalitatief veel beter. Daarover valt niet te discussiëren. Toch hebben wij kunnen aantonen dat er met de juiste eenheid veel tegen dit Nederlandse voetbal ondernomen kan worden”. Dewalque, de robuuste vrije verdediger van onze zuiderburen, kon zich daar alleen maar bij aansluiten. Hij realiseert zich: „De be roemde Nederlandse aanval heb ik niet gezien. Neem Cruyff. Eerst probeerde hQ het op rechts, toen op links, maar hij kwam er niet uit. Ik geloof toch dat hij snel geïntimideerd is als het niet onmiddellijk lukt. Ik heb geen last van hem gehad. Ik dacht ook wel dat wij ons met Nederland konden meten. Technisch en fysiek". Toch kan natuurlijk worden gesteld dat Nederland het spel in Antwerpen niet hoefde te maken. De 00 voldoet wat dat betreft natuurlijk aan de verwachtingen. Het is veel absurder om een thuiswedstrijd met vijf verdedigers, Heylens, Thissen, Dewalque, Vandendaele en Martens, te starten. Goethals: „Dat is natuurlijk onzin. Nederland stond voor mij op hetzelfde peil als West Duitsland. Tegen zo’n elftal ga je niet blindelings aanvallen. Toch hebben wij tegen de Duitsers voor dat Euro pese kampioenschap veel meer moeten afzien. Dat speelde een klasse beter”. En Wilfried van Moer: „Misschien denkt Nederland het wel, maar het staat nog lang niet op het peil van de West Duitsers. Die voetballen toch gevaarlijker dan dit Neder lands elftal". Toch heeft Nederland aan een gelijkspel al voldoende. Bovendien zal Nederland thuis anders spelen en als je dan de namen tegenover elkaar zet is het wellicht snel afgelopen met België. Goethals: Ja, maar in één jaar kan vee) gebeuren. Zelfs in één maand. In Oslo speelden wjj een slechte wedstrijd tegen de Noren. Nu voet balden wij een goede wedstrijd tegen Nederland. Het kan ze snel veranderen. Die tijd van Ajax kan ook niet eeuwig duren. Dat heb je met Real Madrid gezien”. .95 75 ,95 .50 .95 .95 Saillant detail bij dit alles was dat de Belgen zich na afloop nog lang niet uitge schakeld voor Mfjnchen zagen. Zelfs het punt van hun stroeve produktie werd gister avond even naar de achtergrond verdrongen. De kogel van Heylens, die op de vuis ten van de geconcentreerde en zeer goed spelende Van Beveren uiteenspatte, had hun wat dat betreft blijkbaar weer de nodige moed gegeven. Goethals: „Het ging goed allemaal. Wij hebben veel risico’s tegen die gevaarlijke Nederlanders genomen. In de slotfase gingen er ook verdedigers van ons mee, denk maar eens aan dat schot van Thissen tegen de lat, naar voren. In Nederland kunnen wij het spelen zoals Nederland het hier voetbalde”. 5 10— 0 9— 0 4—12 1—12 i' ANTWERPEN. Voor het eerst klonken de woorden van Raymond Goethals, de Belgische zenuwpees die het inderdaad presteert om langs de zijlijn met allerlei schijnbewegingen en tactische raadgevingen negentig minuten met zijn „jongens” mee te voetballen, uiterst zeker. Het gebeurde na een laatste lichte training in het Brusselse Heisselt-stadion toen de Belgische bondscoach zijn spelers zaterdagmid dag plotseling voorhield dat zij het na een eventuele verliespartij in Deurne wel zouden kunnen vergeten. Dat hij er dan niets meer voor voelde om met de - inder daad - gemiddeld oude selectie verder te werken, omdat na een nederlaag het wereldkampioenschap van 1978 in Argentinië zijn nieuwe doel zou worden. De enige uitzondering zou dan bestaan uit de 25-jarige Christiaan Piot, de werkelijk fenome nale doelverdedidger van Standaard, die België er dit jaar in Milaan voor het Euro pese kampioenschap doorsleepte (00) en ook gisteravond tegen Nederland enkele voortreffelijke reddingen tot stand bracht. Het is de grote verdienste van het nationale elftal, dat het zich door (onder andere) Goethals-acties niet heeft laten verleiden tot opportunistisch voet bal. Geen moment werd in Antwerpen de realiteit uit het oog verloren. Belgii, één van de sterkste teams in Europa, werd in eigen huis zó kort gehouden, dat het slechts één maal gebruik maakte van zijn gevaarlijkste wapen: de coun ter. Het schot van de verdediger Thissen raakte in de tweede helft de paal. In zijn verlegenheid over de slechte kwaliteit van het spel had bondscoach Fadrhonc het over „de moeilijke drie hoek” waarvan zijn spits Willy Brokanip deel uitmaakte. Hij verdedigde zijn keus van de Maastrichtse „blonde pijl” boven een echte rechtsbuiten als Henk Wcry met: „Fysiek is Brokamp op dit moment sterker dan Henk, die nog maar pas is hersteld van een blessure. Bovendien kan Brokamp op een kleiner veld beter uit de voeten dan Wery.” Het splitsen Ook Fadrhonc attendeerde op het ver dedigende spel van de Belgen. „Zij heb ben iets te laat overgeschakeld op agres sief voetbal. Zoals over het algemeen in België, werd het 4-4-2 systeem overdre ven.” van de driehoek Cruyff, Keizer, Van Hanegem door Brokamp als centrum spits te laten fungeren en Cruyff als gelegenheidsrechtsbuiten was een onge lukkige vondst. Nederland had al zijn genie nodig voor het voltooien van zijn contra-attaques, maar op de beslissende momenten was het talent niet in de juiste concentratie aanwezig. C’-ujff: „Het was de bedoeling om via uitvallen te scoren. Het is er op de een of andere manier niet van gekomen. Ik ben niet ontevreden." Keizer: „Ik ben ontevreden over mijn prestaties. Het was moeilijk spelen tegen de Belgen. Zij hadden altijd wel zeven, acht man achter. Zij namen weinig risico. Doelpunten maken was alleen mogelijk als het gehele team aanvallend had gespeeld.” Van Hane gem: „Ik heb van tevoren gezegd dat het geen mooie wedstrijd zou worden. Het belang, dat op het spel stond, is erg groot. Bovendien moesten we rekening houden met de thuiswedstrijd. Nu heb ben we een uitverkocht huis.” Door dit laatste duwtje in de rug presenteerden de „Witte Duivels” zich tegen Nederland op een manier waarop zij in de laatste jaren zo berucht zijn geworden. Of zoals Goethals dat formuleerde: „Nederland heeft individueel nu eenmaal betere voetballers, die veel meer en veel garaffineerder de diepte ingaan. Maar heeft het ook een beter elftal? Individueel zullen wij altijd de minderen van dit Nederlands elftal blijven. Maar collctief speelden wij vanavond gewoon een betere wedstrijd. Ik onderken volledig de unieke klasse van een Keizer, Van Hanegem en Cruyff. Maar heeft u ze vanavond gezien”? Oranje verslikte zich inderdaad bijna in deze Belgen. Ondanks een optimaal financieel klimaat en ondanks de enorme reputatie van Nederland, niet voor niets vergeleken de Belgische spelers Nederland na afloop met West Duitsland, één van de grootste favorieten voor de wereldtitel in 1974, was er dit keer geen ruimte aan Nederlandse zijde voor speelse combinaties. Het grotendeels op fysieke kracht afge stemde Belgische spel ontregelde het essentiële in het Nederlandse voetbal, dat zonder restrictie toch als het beste in zijn soort ter wereld mag worden gerekend. Op het middenveld speelde Van Hanegem verdedigend voortreffelijk, maar meer niet. Neeskens had eerst de grootste moeite met Van Moer, terwijl na rust het aantal overtredingen van de Ajacied tot veertien opliep toen hij Anderlechts Van Himst moest uitschakelen. De Jong was tenslotte verantwoordelijk voor de niet overname van de opgekomen Belgische stopper Thissen, die uit een mislukt schot van Van Himst, de bal hard tegen de linkerpaal joeg. In dit klimaat was het niet onbegrij pelijk dat er van één van de gevaarlijkste facetten van het Nederlandse voetbal, het opkomen uit de tweede lijn, niets of nauwelijks iets terecht kwam. Nederland speelde op resultaat. Dit motief was vooral te vinden in het spel van Willem van Hanegem. De „Krom me” concentreerde zich op de ver ledi ging, onder andere op steun aan zijn ploeggenoot De Jong. Pas in tweede instantie gaf hij de lijnen aan voor het aanvalsspel. Het werden schaarse offen sieve acties; meer in de eerste helft dan in de tweede. De tegenvallende presta- En Pol van Himst: „Ik zie ons nog niet als kansloos. Vanavond hebben wij toch ook gelijkwaardig partij gegeven”. Hij heeft Neeskens inderdaad een lastige avond bezorgd. Van Himst: „Hij is wel hard, maar niet gemeen. Die Neeskens is een erg goede voetballer. Hij heeft ook mij een moelijke wedstrijd bezorgd. Ook dat hield elkaar aardig in evenwicht". België is dus nauwelijks geïmponeerd. Net zo min als de Duitsers, die het duel tussen de verkiezingsuitslagen door, gisteravond eveneens volledig kregen uitgezon den op de televisie, dat zullen zijn geweest. Het Nederlandse voetbal heeft uit presti ge oogpunt in Deurne geen beste beurt gemaakt. Misschien dat Nederland daarom volgend jaar in Rottrdam kan doen wat het gisteravond door allerlei oorzaken ver zuimde. Namelijk de afrekening presenteren. En dan liefst wel met goed voetbal. MARC SERNË Willem van Hanegem kon hij (Goethals), zo leek het, slechts enkele vastberaden krabbelaars zetten. Gemakshalve werd vergeten, dat België zeer hoog eindigde in het Europees kampioenschap voor landenteams, verzwegen werd ook dat België wel in Mexico (tijdens de wereld kampioenschappen ’70) vertegenwoordigd was en Nederland niet. Na just werd dit manko grotendeels ondervangen door Johan Neeskens los te maken van de tegenvallende Wilfried van Moer en de Ajacied vast te kleven op van Himst. Suurbier kon zich daarna bepalen tot positieverdediging. Zeer voorzichtig behandelde Neder land dit België van het immer bezige baasje Goethals. Fadrhonc ontwierp een taktisch plan waardoor de spitsen van België in theorie hadden de Belgen drie man voor, maar in de praktijk werd gevoetbald met twee offensieve spelers) mandekking kregen. Krol op Semmeling, Hulshoff op Devrindt en Willem Suurbier op Polleke van Himst Omdat Fadrhonc zijn huiswerk voor beeldig maakte, werd Nederland voor weinig verrassingen geplaatst Fadrhonc: „Ik verkoos Willem Suurbier boven Dick Schneider omdat ik verwachtte dat de Belgische spitsen zich ver op eigen ge bied zouden laten terugvallen. Dat verg de een geperfectioneerde mandekking. Daartoe is Suurbier beter in staat dan Dick Schneider, die zich gemakkelijker laat verleiden tot offensieve acties.” 4 3 2 1 3 1 3 0 Uitgerekend op rechts deden zich moeilijkheden voor. Pol van Himst, aan voerder van de Belgen, was er de oor zaak van. Hij legde vele meters af met Suurbier als zijn trouwe schaduw, maar daardoor viel er op die vleugel een moeilijk te dichten gat Rechtshalf De Jong maakte het probleem nog groter door zijn zwak optreden tegen routiné Jean Dockx. Voorwaar een knap stukje psychologie. Opeens begrepen zij hun bondscoach niet meer. De kleine begaafde architect op het middenveld Wilfried van Moer, de altijd onberekenbare Pol van Himst en de wellicht niet zo klasserijke maar toch altijd als één brok onverzettelijkheid te kwalificeren voetballers als Dockx, Verheyen, Thissen, Heylens, Dolmans en Semmeling. Zij hadden toch altijd de ruggegraat ge vormd van het elftal dat in de loop der jaren een imposante reeks van sucessen had opgebouwd. Deelname aan de wereldkampioenschappen in Mexico, eclatante over winningen tegen sterker geachte tegenstanders als Joegoslaven, Spanjaarden en recentelijk nog Italië. Hoe kon Goethals dit van de ene dag op de andere gewoon vergeten? Van Himst: „Het was alsof veel spelers een klap in het gezicht kregen. Meer dan ooit moesten wij Nederland laten zien dat het ons niet één, twee drie kon opvreten”. ANTWERPEN. De stand in groep 3 in het toernooi om _het wereldkampi oenschap luidt. j als volgt: België Nederland Noorwegen IJsland De Nederlandse bondscoach en zijn spelers wezen direct na de wedstrijd al nadrukkelijk op het gelijke spel: 0-0. „De kwaliteit,” beweerden ze, „was on dergeschikt gemaakt aan het resultaat. Door middel van de in het Antwerpse stadion verworven 0-0, had Nederland zich een bijna ideale uitgangspositie ver worven.” Cruyff en de zijnen hadden gelijk. In Rotterdam behoeft Oranje slechts gelijk te spelen de overwinningen op IJsland en Noorwegen zijn bij deze berekening ingecalculeerd) om tot de wereldkampi oenschappen 1974 te worden toegelaten. Het doelgemiddelde van Nederland werd immers door een 9-0 overwinning op Noorwegen tot een voor België moeilijk te benaderen hoogte opgeschroefd. En toch restte in Antwerpen in plaats van vreugde een kater. Terwijl club- teams als Ajax en Feyenoord door hun fans luid zouden worden toegejuicht en bewonderd na een „uit” behaald gelijk spel, werden Fadrhonc en zijn spelers misprijzend bejegend. Het was het gevolg van een naoorlog se „Wij gaan naar Rome”-stemming. Na de soms oogstrelende overwinningen op de nationale teams van Schotland, Tsje- cho-Slowakije, Griekenland en Noorwe gen was de waarde van Nederland bij de bookmakers immers gestegen tot een zeer grote hooogte. De Hollandse papie ren kregen nog een duwtje door de met taktisch vernuft geplaatste plaag stootjes van Raymond Goethals. De Bel gische bondscoach was het brein achter de perscampagne bij onze zuiderburen, die van België bij voorbaat de „under dog” en van Nederland de grote favoriet maakte. Vergeleken bij Nederlandse ta lenten als Johan Cruyff, Piet Keizer en 1 *- r B J. ,.X ties van vooral Piet Keizer en in minde re mate van Johan Cruyff devalueerden die rushes tot een in de ogen van de Belgische supporters lachwekkend mini mum. Temidden van het Belgische ge weld van zware jongens als Thissen, Dewalque en Vandendaele wisten zij zich niet te handhaven. '-/■? ■- 1 Al a A -4 A iiiii s iA'-' 1 i l si:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11