VONHOFF HIELD WEER Taak voor Jean Bessems en PLEIDOOI VOOR „DE SPELEN” IN NEDERLAND Willy Steures was te zwaar Ashe maakte goed tactisch concept OKKER AFGETROEFD MET DIRECT SPEL WCT wil in februari weer naar Ahoy komen NOC bijzonder gul met uitdelen ere-penningen Rappe kilometer Eindstanden van Harm Kuipers tenniscircuits KAREL1 KARELl Öngematteerd c^tuiu^edroo^cb EXPORT België voor derde maal Europees kampioen Enorm succes: 43.000 toeschouwers TROFEE VOOR DAMES-TURNPLOEG De senoritas Programma Eredivisie er is maar één 13 1972 MAANDAG 20 NOVEMBER Geimponeerd Goed herstel Moeilijk Bedenktijd die allerwege aanslaat mede door de prijs. Uw sigarenwinkelier zal u ongetwijfeld adviseren er wat van in te slaan. Doen Vandaag nog. Steeds beter (Van onze Sportredactie) Vonhoff: Streven naar onderzoek. Rini van Bracht is een en al concentratie in zijn partij tegen Boulanger. (Van onze sportredactie) Tom Okker verlaat als verliezer de arena. Arthur Ashe maakt een gelukkiger indruk. ADVERTENTIE De AVRO-tv, die de uitzendrechten Steures op de andere tafel was duide lijk geïmponeerd door de faam van de kleine, van twijfels vervulde, maar o zo secuur spelende Wafflar. Zelfs het feit dat kundige coach Bert Teegelaar Steu res had gezegd rustig te mogen verliezen kon hem niet van zijn nervositeit afhel pen en hij verloor tenslotte kansloos. De finale herendubbel in het tenms- profkampioenschap te Rotterdam, werd gewonnen door de combinatie Newcom beEmerson. Het duo versloeg Ashe- Lutz met 63, 64. De eindstand: 1. België 10 (42-18), 2. Nederland 7 (35-15), 3. Frankrijk 7 (25- 25), 4. West Duitsland 4 (28-22), 5. Span je 1 (11-39), 6. Oostenrijk (7-41). Binnen acht dagen zal Hofmeester de beslissing moeten nemen. John McDo nald: „Wij willen best in ’74 terugko men, maar voor de continuïteit is het veel beter dat er nog volgend jaar een nieuw toernooi in Rotterdam wordt ge houden. Na februari is dat niet meer mogelijk, want de profs spelen tegen woordig alleen nog maar gedurende de eerste vier maanden van het jaar voor WCT”. be’ ecb ARNHEM. Staatssecretaris Vonhoff denkt nog steeds aan de mogelijkheid om in Nederland Olympische Spelen te organiseren. Al eerder opperde hjj die mogelijkheid en zaterdag tijdens de viering van het 60-jarige bestaan van het Nederlands Olympisch Comité drong hij aan op een onderzoek in die richting, waarbij de rijksoverheid dan zal moeten samenwerken met het NOC. De heer Vonhoff gaf op Papendal te kennen gebiologeerd te zijn van hel cijfer 8, het laatste cijfer in het jaartal 1928, toen in Amsterdam de Olympi sche Spelen werden gehouden. In de jaren ’80 liggen er dus drie mogelijk heden voor de staatssecretaris, die er op Papendal op wees dat het noodzake lijk is steeds naar aangepaste vormen te zoeken, een voortdurende bezinnin' dus, „maar dat de Olympische Spelen een functie moeten blijven innemen in de samenleving is voor mij, ondanks de toename van agressie en terreur, dui delijk”, aldus de staatssecretaris, die in dit pure topsport-gezelschap nog eens duidelijk stelde dat de sport en ook de Olympische Spelen een deel uitmaker van de sociaal-culturele sleutel. Een nogal gewaagde overigens niet nieuwe uitspraak in een tijd waarin van rijksoverheldswege de knip steeds verder op de subsidiedeur wordt ge schoven, terwijl en dit zal het topsport-gezelschap op Papendal toch moeten aanspreken van enige steun aan de topsport van rijksoverheldswege nooii sprake is geweest en een kentering ook niet zichtbaar is. Zolang op diezelfde bijeenkomst een Münchenganger stelt dat alleen al het Olympische jaar hem zo’n 6000 gulden heeft gekost, lijkt het wat zinloos om te praten over de organisatie van peperdure Olympische Spelen. Desondanks was er voor de staatssecretaris een beleefd applaus. INZELL. Harm Kuipers heeft giste ren op de hooglandbaan in Inzell tijdens schaatswedstrijden tussen de Nederland se en Westduiste nationale ploegen een uitstekende 1000 meter gereden. Kuipers won deze afstand in 1.22,70. Hans van Helden werd tweede in 1.22,75 en Jac ques de Koning eindigde als derde met een tijd van 1.23,86. had betaald, is in principe wel geïnteres seerd in een nieuw toernooi. Caballero, de belangrijkste sponsor, voelt minder voor een herhaling op een dergelijke korte termijn. Toen Hofmeester werd tegengeworpen dat andere bedrijven vermoedelijk graag de sponsoring van Caballero zouden overnemen, antwoord de hij: „Ik vind het niet fair om een volgende keer opeens weer met een andere sponsor in zee te gaan. Te meer daar we uitstekend met Caballero heb ben samengewerkt”. DEN HAAG. Het programma voor de Eredivisie van aanstaande zondag luidt: PSVGo Ahead Eagles, NEC— Amsterdam, FeyenoordHaarlem, Gro ningenAZ. NAC—MW, Telstar- -Spar ta, AjaxExcelsior, TwenteDen Haag, UtrechtDen Bosch. Harry Hofmeester, directeur van de Ahoy-hal, heeft acht dagen bedenktijd gekregen. Maar Hofmeester liet zaterdag avond op een zeer chaotische persconfe rentie blijken dat hij niet veel voelt voor een herhaling op korte termijn. Het leek erop dat hij de persconferentie had belegd om de mening van de pers te horen over een dergelijke snelle reprise. „Wat u ervan denkt, kon wel eens doorslaggevend zijn voor mij”. Nederland kon ook nauwelijks aan spraak doen gelden op die Europese titel. Het spelniveau van de Belgen heeft voor het merendeel steeds bedui dend hoger gelegen en dat dan nog zonder dat de zieke Ceulemans in de ploeg was opgenomen. Nederland stond met een lichtgewichtploeg tegenover een vijftal zeer ervaren biljarters en de becijferingen voor een Nederlandse zege liepen dan ook steeds over Vultink, Bes sems en Van Bracht, die tegen welke tegenstander dan ook als kanshebber moesten worden beschouwd. Voor Piet Vet en Willy Steures lagen de zaken anders. Vet had het libre als opdracht en had toch nog wel wat beurten nodig om zich warm te spelen, hetgeen tegen internationale azen als Schrauwen na tuurlijk fataal is. (Van onze sportredactie) AMERSFOOR. Tenslotte leken Jean Bessems en Willy Steures de sleutel in handen te hebben. De meest constante speler van het Europees kampioenschap biljartvijfkamp voor landenteams en de internationale debutant droegen samen de verantwoordelijkheid om Nederland tegen België naar de eindzege te slepen. De taak bleek te zwaar. Beiden moesten winnen om de door driebander Rinie van Bracht in een schitterende overwin ning op Boulanger aangewezen weg tot het einde toe goed af te leggen. Het lukte niet omdat Emiel Wafflar - de ex- Prof - zich niet vergiste en met precisie- 71-2 Steures een straatlengte achter zich liet. Omdat daarnaast Piet Vet in het libre niet opgewassen bleek tegen Schrauwen en Vultink in het bandstoten zijn meester moest erkennen in Euro pees kampioen Ludo Dieles was met Steures’ nederlaag de zaak bekeken. (Van onze sportredactie) ARNHEM. De ovatie sprak boekde len: iedereen gunde het de jonge dames- turnploeg, die in München de in een korte periode zo sterk opgaande lijn had doorgetrokken naar een bijzonder knappe negende plaats. Iedereen gunde Eva Bar- tha’s keurkorps, bestaande uit Ans van Gerwen, Linda Toorop, Nel van der Voort, Ans Dekker, Margo Velema en Ikina Morsch, de zilveren Charles Pahud de Mortanges-trofee, die het Nederlands Olympisch Comité ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan voor het eerst uit reikte. „Niet degene die de meeste medailles heeft veroverd komt voor deze trofee in aanmerking, maar - en dat geldt ook weer voor over vier jaar - diegene die naar het oordeel van het NOC-bestuur als de meest voorbeeldige Nederlandse deelnemer aan de zomer- en winterspe len kan worden beschouwd”, aldus NOC-voorzitter Cees Kerdel in de Karei Lotsy-sporthal op Papendal. „De damesturnploeg is een voorbeeld voor de Nederlandse olympische deelne mers in de toekomst. Een toekomst die voor Nederland verzekerd is met ploe gen die een zo grote inzet hebben ge toond zowel bij de training als bij de wedstrijden. Niets was deze meisjes te veel”, vulde de chef de mission Bram Leeuwenhoek in zijn toespraak tot de succesvolle turnsters aan. Vanwege het 60-jarig jubileum toonde het NOC zich bijzonder gul bij het uitdelen van de ere-penningen, die in het verleden alleen nog maar in het bezit waren gekomen van Fanny Blan- kers-Koen, Kees Broekman en Sjoukje Bessems deed tot het einde toe wat er van hem verwacht werd en won in het 47-2 ook van Van den Branden. De zware druk eiste echter zijn tol en pas na 13 beurten was de zekerheid voor Bessems, maar tevens het besef dat zijn overwinning verder weinig betekenis meer had. Vultink namelijk had Ludo Dieles met bandstoten in de verste ver ten niet kunnen bijbenen en had ook duidelijk moeilijkheden met de zenuwen en de verantwoordelijkheid. Dieles stoot te frank en vrij, maar in zijn spel is al een soort verdediging ingebouwd en Vultink kon het scoringsmechanisme van Dieles niet breken noch het zijne op gang helpen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. In de regelmatig te rugkerende duels boekt Okker inciden teel wel eens een succes tegen Arthur Ashe, maar doorgaans moet de Neder lander in de werkelijk belangrijke par tijen (Wimbledon, Forest Hills) buigen voor de Amerikaanse negertennisser Ook voor eigen publiek had Okker reeds enkele jaren geleden de suprematie van Ashe - uitgedrukt in beschamende cij fers - moeten erkennen. Dit weekend was dat in een uitverkochte Rotterdam se Ahoy-hal (er werden zelfs kaartjes op de zwarte markt aangeboden) opnieuw het geval, al wist Okker ditmaal de nederlaag tot eervolle cijfers 63, 26, 16 te beperken. De Rotterdamse sportwethouder Van der Pol wees erop, dat de gemeente niet alléén de financiële risico’s wil dragen. Evenals bij het thans beëindigde toer nooi moeten ook enkele sponsors mee doen. „Anders doen we het beslist niet” aldus Van der Pol. De groep van Tom Okker (waartoe ook Rosewall, Ashe, Riessen en de nieuwe profs Kodes, Gorman en Tanner beho ren) speelt de eerste maanden van het volgend jaar in Europa. McDonald heeft in zijn programmaschema nog één week open en daarvoor komen Parijs, Kopen hagen en Rotterdam in aanmerking Vanwege het overweldigende succes in Rotterdam geeft hij uiteraard aan deze plaats de voorkeur. In mindere mate, omdat hij anders van aanleg is, geldt hetzelfde voor Steu res. Het 71-2 biedt echter meer moge lijkheden om zich in te spelen dan het libre, dat een heilig „moeten” op de spelers legt. Iedere beurt van de tegen stander kan fataal zijn voor de eigen kansen. Vet heeft het gemerkt, omdat hij in de eerste beurt zondag niet meer dan 10 caramboles produceerde. Schrau wen prikte de partij in de volgende beurt met een serie van 500 uit. De 500 meter werd gewonnen door Jos Valentijn in 40.50 voor Jan Bazen in 40.64. De 500 meterr van zaterdag was gewonnen door de Duitser Horst Freese in 40.22 met zijn landgenoot Hans Lich tenstern als tweede in 40.49. Hans van Helden was hier de snelste Nederlander: 41.5. Van Helden won gisteren de 1500 meter in 2.07,69, terwijl Jappie van Dijk de snelste was op de 5000 meter. Zijn tijd: 7.41,8ó. Bij de dames won Atje Keulen-Deel- stra de 500 meter in 45.07. Zij liet Monika Pflug (45.35) en de Canadese Burka (45.54) achter zich. Zaterdag wa ren de rollen omgedraaid. Toen won Pflug in 44.68, werd Burka tweede (45.18) en Atje Keulen derde (46.24), WCT-directeur John McDonald was zó onder de indruk van het succes in Rotterdam (na Philadelphia met 60.000 toeschouwers kwam Rotterdam van de twaalf toernooien op de tweede plaats) dat hij de directie van de Ahoy-hal onmiddellijk een aanbod deed voor een nieuw toernooi in februari ’73. Dat toer nooi zou dan onderdeel zijn van een nieuwe serie van 22 WCT-toemooi, waaraan gezamenlijk ruim 60 topspelers - gesplitst in twee groepen - deelnemen. ondergang had bespoedigd. Toch bleef hii zichzelf kwalijk nemen dat hij in de tweede set onnodig door de knieën^ was ge"a zv” W"' pn- Okker: „Toen heb ik mijn kans laten liggen. Als het 33 was geworden in plaats van 24 had ik nog moeten zien of Ashe had gewonnen. Maar nu kwam bij er steeds beter in en dan wordt het tegen Ashe een moeilijke zaak**. Pas nadat Hofmeester met andere te genargumenten opnieuw in het nauw was gebracht, kwam de aap uit de mouw: „Ik heb er eigenlijk niet de mensen voor om de organisatie over vier maanden rond te krijgen. Ik zit immers ook nog met de Zesdaagse en met in- door-atletiek. Mqn staf zou uitgebreid moeten worden”. ROTTERDAM-LONDEN. Zowel de tennisprofessionals van Hunt, als de z.g. „onafhankelijken” hebben hun wed- strijd-circuits voltooid. Er resteert nu voor beide groepen het finale-toernooi om de officieuze wereldtitels van de profs en van de amateurs. De profs strijden vanaf woensdag aanstaande in Rome om een prijzengeld van 50.000 dollar, de acht sterkste onafhankelijken treden van 27 november tot 3 december aan in Barcelona. De eindstanden in beide circuits zijn: Onafhankelijken: 1 Ilie Nastase (Roem) 659 pnt., 2 Stan Smith (VS) 587, 3 Manuel Orantes (Sp) 468, 4 Jan Kodes (Tsj SI.) 332, 5 Andres Gimeno (Sp) 319, 6 Bob Hewitt (Z. Afr.) 263, 7 Jimmy Connors (VS) 251, 8 Tom Gorman (VS) 227. Profs: 1 John Newcombe (Austr.) 67 pnt., 2 Arthur Ashe (VS) 51, 3 Tom Okker (Ned) 41, 4 Mark Cox (Gb) 34, 5 Cliff Drysdale (Za) 31, 6 Marty Riessen (VS) 31, 7 Nikki Poia (Z SI) 28, 8 Bob Lutz (VS) 28. Dijkstra. Zaterdag op Papendal, waar tal van oud-olympiërs - zelfs nog uit 1920 - aanwezig waren, kwamen er vier ere- penninghouders bij: Ard Schenk, Kees Verkerk, Wim Ruska en Stien Baas- Kaiser. Hofmeester vreest dat een volgend toernooi nooit zo succesvol zal kunnen zijn als het voorafgaande. Hem werd daarop duidelijk gemaakt dat hij eigen lijk niets te vrezen heeft: Zelfs al zou den er in februari 15.000 toeschouwers minder komen, dan nog kan van een redelijk geslaagd toernooi worden ge sproken. De 6000 toeschouwers hebben zelfs nog een half uur lang de illusie mogen koesteren dat hun favoriet de toernooi zege zou grijpen. Okker herstelde zich uitstekend van een onfortuinlijke begin fase waarin hij onmiddellijk zijn servi- ce-game verspeelde. Geholpen door en kele dubbelfouten van Ashe, liep hij die achterstand in om vervolgens bij de stand 43 opnieuw een service-break te forceren. Dat vormde de basis voor Ok- kers zege in de eerste set (63). Evenals Newcombe een dag tevoren, had Ashe grote moeite met zijn door Okker zo zeer gevreesde eerste opslag. Doorgaans ranselde hij de bal met veel krachtsvertoon in het net, waarna zijn tegenstander de kans kreeg om op de zachtere tweede service te scoren. .,Op deze baan was een goede service niet mogelijk, evenmin als het geven van topspin”, verontschuldigde Ashe zich la- ter. Een excuus dat echter niet geloof waardig was, omdat mindere góden als de Pakistani Rahim en zelfs de Neder lander Jan Hordijk eerder bewezen had den, dat een onhoudbare service wel degelijk mogelijk was op het kunstgras. Trouwens, later In de partij zou ook Ashe nog altijd zo’n half dozijn aces bij elkaar slaan. Okker slaagde er overigens niet In om te blijven profiteren van Ashe’s matige serveren. Hij speelde zeker een klasse minder dan in zijn partij tegen New combe. Ook hij had veel moeilijkheden met zijn eerste service. Okker: „Alleen in de eerste set ging het echt goed. Maar later was mijn eerste service té weinig in. Ik serveerde nu wat voorzichtiger dan tegen Newcombe toen ik veel meer op aces uit was. Op die manier moet je wel spelen, anders krijgt hij te veel gelegenheid om te scoren”. Okkers services werden nu echter af gestraft door de schitterende backhand returns van Ashe, een van zijn sterkste wapens. Ashe had een dag tevoren de partij Okker—Newcombe met grote aan dacht gevolgd. Zijn analyse resulteerde In een tactisch concept waarmee Okker duidelijk werd afgetroefd. Ashe: „Newcombe heeft wel degelijk kansen gehad tegen Okker, maar vooral zijn forehand was te zwak. Tegen Okker moet je zo direct mogelijk spelen. Je moet hem vooral niet te veel aan de bal laten komen. Hij is een van de snelste tennissers ter wereld en daarom moet je de bal zo kort mogelijk in het spel houden. Dat betekende voor mij: lange sla gen wisselingen voorkomen door de bal zo snel mogelijk te nemen. Newcom be lukte dat niet, maar mij wel”. Okker moest later toegeven dat het directe spel van zijn tegenstander zijn Via een service-break had hij '—«•tand tot 23 gereduceerd, met zijn eigen service- -is kreeg om weer op gelijke Het was in feite de ’ame van de partij die ook toen te zwak serve rende Okkor werd verloren. ROTTERDAM. Het proftoemooi van het World Championship Tennis in Rotterdam is zó’n groot succes geworden dat een reprise in februari van het volgend jaar wordt overwogen. Liefst 43.000 toeschouwers passeerden de afge lopen week de loketten van de Rotter damse Ahoy-hal. Evenementen als de Rotterdamse Zesdaagse trekken amper een kwart van dit aantal. In feite is het tennistoernooi het eerste sportieve eve nement in de Ahoy-hal waar de gemeente Rotterdam geen geld op toe hoeft te leggen. Toch doet zich het merkwaardige feit voor dat de directie van de Ahoy- hal nogal huiverig is voor een nieuw toernooi in februari. Ashe die in dit toernooi nog nauwe lijks had geschitterd, kwam steeds beter op dreef en won zelfs zes games achter elkaar. Bij een 6—3 achterstand in de beslissende set was het Okker duidelijk dat hij voor een onmogelijke opgave stond. Weliswaar wist hij later nog twee matchpoints ongedaan te maken, maar bij het derde ging hij toch door de knieën: 16. Daarmee kwam voor Okker het te leurstellende einde van een toernooi waarop hij toch met veel plezier terug keek. „Gezien mijn resultaten en de publieke belangstelling is het tóch een geweldig toernooi voor mij geweest”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13