VEEL AUTOMOBILISTEN WERDEN DOOR GLADHEID VERRAST Den Uyl Schaduwkabinet Den Uyl heeft nog een aantal grote gaten Rioolsloot door Ontsnapping uit gevangenis bij tv-voetbal Partijraad KVP op 2 december Dierenvrienden bijeen boos op prinses Mogelijk straks blinden als leraar boze burgers dichtgegooid Topman IRA door Ieren gearresteerd met zijn schaduwen d 0 0 b f® S3 Dublin wil hardere lijn tegen extremisten Papadopoulos zou „verkiezingen” willen houden Langman twee dagen naar Roemenië HET WEER NOVEMBER MAANDAG 20 1972 2 Speciaal adviseur Algemeen bestuur Nieuwe wet I I I DERTIG DODEN IN HET VERKEER (Van onze parlementsredactiel werd door de tewater WnMKAPPOKTSN w w ozo LONDEN. Prinses Anne heeft de verontwaardiging van de Britse dieren beschermers opgewekt door op vossen jacht te gaan in Yorkshire. De Engelse kranten berichtten vandaag op de voor pagina dat de 22-jarige prinses vorige week op vossen heeft gejaagd en bren gen meteen onder de aandacht dat haar vader, prins PhiUp, voorzitter is van het Wereldnatuurfonds. Zaterdagmorgen is de 22-jarige wacht meester van de rijkspolitie, G. J. Olde Daalhuis uit Dedemsvaart op rijksweg 38 (AlmeloHardenberg) bij Almelo op een door bevriezing glad geworden via duct in de weg met zijn personenauto verongelukt. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, kwam in een slip en botste frontaal tegen een tegemoetko mende personenauto. zo ozo z zzo 1 9 12 Op de rijksweg Etten-LeurRoosen daal is gistermorgen de 7-jarige Johanna M. Jurgens uit Tilburg bij een verkeer songeluk om het leven gekomen. Zij was mede-inzittende van een personenauto, die op onverklaarbare wijze via de berm frontaal tegen een rechts van de weg staande boom botste. De bestuurder en een zusje van het slachtoffer zijn zwaar gewond opgenomen in het Franciscuszie- kenhuis in Roosendaal. Prinses Anne vestigde vorige week al de aandacht op zich toen ze bij Londen werd aangehouden wegens te hard rij den. „Een deel-kabinet" noemde Den Uyl zaterdag zijn „eerste oogst” aan kandida ten, die hij over vier bestuurssectoren heeft opgedeeld. Op die manier zal het mogelijk zijn na de verkiezinen nog verschuivingen aan te brengen en de zetelverdeling aan te passen aan de ver kiezingsuitslag. De P.v.d.A. heeft nu tien kandidaten geleverd, D'66 vier en de P.P.R. één. De Sinn Fein, de politieke organisatie van de officiële IRA, zal buiten de wet worden gesteld. Enige weken geleden werd het hoofdkwartier van de voorlopi- gen in Dublin (dat ook het hoofdkwart- tier van Macstiofain is) door de politie gesloten. zzo zo zzo zzo zzo zo zzo zzo zzo z z zw zo w z 2 3 3 1 2 2 3 1 4 3 5 12 n De voorzitter van de „Liga tegen wre de sporten”, Raymond Rowley, is van mening dat het nieuws de hele wereld zal schokken. „Het is een schandaal dat de koninklijke familie wrede sporten beoefent”, zo zei hij. Hoewel de vossen jacht vroeger een populair tijdverdrijf was voor leden van de koninklijke fami lie is deze de laatste jaren voor zover bekend niet meer door hen beoefend. De eerste drie dagen van zijn gevan genschap hoeft er nog niets tegen de rebellenleider te worden ingebracht. Nog deze maand wordt de afkondiging van een wet verwacht die de arrestatie van IRA-mannen eindelijk gemakkelijker zal maken. De eventuele arrestanten moeten dan zelf aantonen dat ze géén lid van de IRA zijn. 11 4 O 2 -10 0 15 2 0 10 11 10 -2 8 8 -8 3 3 4 3 4 3 4 3 5 4 6 23 16 15 4 3 3 -2 2 18 6 9 2 12 21 20 0 14 -3 8 15 Gisteren is in Dokkum de. 17-jarige fabrieksarbeider L. Smit uit Oostdonge- radeel als gevolg van een auto-ongeluk overleden. Hij was een van de zes inzit tenden van een personenauto, die zater dagavond in deze gemeente slipte en omgekeerd in een sloot terechtkwam. Zondagnacht is na een ongeval de 25- jarige Van Valenberg uit Valkenswaard om het leven gekomen. Hij reed op de Maastrichtseweg aldaar op zijn brom fiets en kwam frontaal in botsing met een andere bromfietsberijder. ATHENE (AFP) Volgens het rechts- gerichte Griekse blad „Acropolis” heeft premier Papadopouelos besloten in okto ber 1973 algemene verkiezingen te laten huden voor een „raadgevende nationale vergadering” en „regionele raden”. regen licht bew. zw. bew. geh bew onbewolkt zw. bew. Vrijdagnacht is op de weg der Vere nigde Naties in Groningen bij een ver keersongeval de 28-jarige elektrotechni cus P. Lagerveen uit Sneek om het leven gekomen. De man zat in een auto bij een plaatsgenoot, die waarschijnlijk doordat hij veel te snel reed in een slip is geraakt waardoor de auto tegen een lichtmast botste. De bestuurder werd uit de auto geslingerd. Hij liep ernstig sche- delletsel en verscheidene botbreuken op. Den Uyl zelf staat kandidaat voor het minister-presidentschap, mr. Van Mierlo van D’66 wordt vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. Mej. mr. An neke Goudsmit, eveneens uit D’66, heeft opnieuw Justitie gekregen. Samen bezet ten zij de sector algemeen bestuur. In de financieel-economische sector zijn beschikbaar: de Amsterdamse hoog leraar in de macro-economie prof. dr. W. F. Duijsenberg (P.v.d.A.) voor Finan ciën; D’66’er A. de Goede en mevr. mr. Irene Vorrink van de P.v.d.A. staan kandidadat als staatssecretarissen voor Financiën of Economische Zaken en voor Sociale Zaken. Voor welzijn, milieu en ruimtelijke ordening zijn beschikbaar de Amster damse hoogleraar mevr. mr. M. Rood-De Boer (P.v.d.A.) voor CRM, drs. J. P A. Gruyters (D’66) voor Verkeer en Water staat en dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) voor Milieuzaken. In deze sector zijn beschik baar als staatssecretarissen: drs. Marcel van Dam (P.v.d.A.) voor CRM het Ka- SAS VAN GENT. Leden van de heemkundige groep Sas van Gent heb ben vrijdagavond Iaat in een bliksemac tie tegen de luchtverontreining een sloot in Sas van Gent dichtgegooid, waarlangs de Belgische gemeente Zelzaete een deel van zijn rioolwater loost. Een gevolg hiervan is waarschijnlijk dat een deel van het Belgische stadje blank komt te staan. „Acropolis” meldde gisteren dat Papa dopoulos de vorming van deze nieuwe assemblee in zijn oudejaarstoespraak zal aankondigen. AMSTERDAM Mede door de gladheid was er dit weekeinde een piek in het aantal verkeersslachtoffers. Voor zover bekend zijn er dit weekeinde dertig mensen verongelukt. Het ernstigste ongeluk voltrok zich zaterdag morgen op de Noordelijke Rondweg in Breda, waarbij drie doden waren te betreuren, allen uit deze stad. Het waren de 28-jarige A. Emmerik, zijn 26-jarige echtgenote H. Emmerik-Duivis en mejuffrouw J. Bont, 24 jaar. Zij zaten in een auto, die bij het oversteken van de Rondweg geen voor rang verleende aan een vrachtwagencombinatie, die na de botsing de per sonenwagen zeker nog honderd met et’ voortsleurde. militair T. van Diepen uit Dedemsvaart is gisteren op de Provinciale Weg Zwol leCoevorder in Dedemsvaart met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een betonnen paal gebotst. Hij was op slag dood. De 16-jarige Ria Egelmeers uit Cuyk is gisteravond in het Noordbrabantse Haps om het leven gekomen, toen zij met haar bromfiets plotseling een krui sing overstak en door een auto, die aan het inhalen was, werd geschept. Huisarts Puylaert legde uit waarom het zo ver is gekomen: „In een ultima tum aan het gemeentebestuur van Zel zaete hebben wij gevraagd of zij hun afvallozingen op Nederlands oppervlak- konden beperken, omdat de stank ondraaglijk is. Men heeft niet willen luisteren”. De aktie werd zater dagmiddag vervolgd met een protest mars naar het gebied. Toen bleek dat een deel van de zandzakken alweer was verdwenen. DEN HAAG. Schaduw-premier drs. J. M. den Uyl wil na de verkiezingen proberen ook mensen uit de kring van andere dan de drie progressieve partijen op persoonlijke titel te betrekken bij het alternatieve kabinet, dat hij zaterdag presenteerde en dat nog grote gaten vertoont Een aantal belangrijke kandi daten, onder wie KIoos en Burger, wil pas meedoen als de ploeg ook echt gaat regeren. Het alternatieve kabinet komt deze week enige keren bijeen om zich bezig te houden met de uitwerking van het progressieve regeerakkoord en de urgen- tiepunten. die het zal uitvoeren als ’t na de veriezingen effectief gaat optreden. Het zal volgens Den Uyl echter niet aan het bewind komen zonder duidelijke verkiezingsoverwinning en een loyale opstelling van de confessionele fracties in de Tweede Kamer. zw. bew zw. bew geh. bew regen geh. bew nno zw. bew. wzw zzo windst. 0 4 2 19 27 7 0 0 o o 12 0 3 0.4 0 0 3 0 0 liaxMnuin- «n minimum- temperaturen binnen- en feuitenUu&d Amsterdam geh. bew. De iBlt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki ïnnsbrück Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas merlid J. Schaefer (P.v.d.A.) voor Stad- vernieuwing en dr. M. van Hulten (P.P.R.) voor Verkeer en Waterstaat. P.v.d.A.-Kamerlid M. van der Stoel is kandidaat voor Buitenlandse Zaken, drs. J. P. Pronk (P.v.d.A.) voor Ontwikke lingssamenwerking en prof. dr. B. V. A. Röling (P.v.d.A.) als staatssecretaris voor Vredes- en ontwapeningsvraagstukken. Behalve staatsraad mr. J. A. Burger voor Defensie en Vara-voorzitter André Kloos voor Economische Zaken, heeft Den Uyl ook de Nijmeegse hoogleraar prof. Kemenade voor Onderwijs, prof. Brinkhorst voor Europese Zaken en de Amsterdamse wethouder Polak voor ge- meentefinanciën bereid gevonden mee te doen, op voorwaarde dat het kabinet er werkelijk komt. Is het bericht waar, dan worden het de eerste algemene verkiezingen in Grie kenland sinds de militaire staatsgreep van 1967. „Acropolis” tekent hierbij ech ter aan dat ze geen zuiver politiek karakter zullen dragen. De kandidaten zouden meer persoonlijk gericht zijn dan gebaseerd op het lidmaatschap van een partij. De „raadgevende nationale verga dering” zal volgens het blad niet alleen adviezen verstrekken over ontwerp-de- creten van de regering, maar ook een enigermate controlerende taak bezitten in de vorm van het recht van interpel latie. DEN HAAG. Op voorstel van het dagelijks bestuur van de K.VJ*. heeft het partijbestuur in zijn vergadering van zaterdagmiddag besloten de partijraad op 2 december bijeen te roepen, teneinde de politieke situatie te bespreken die zal zijn ontstaan na de verkiezingen van 29 november. Men wil daarmee een bijdrage leveren aan de meningsvorming en de besluit vorming van de fractie over de te vol gen weg om tot een optimale realisering van het verkiezingsprogramma te ko men, aldus een mededeling van het K.V.P.-partijbestuur. De 11-jarige D. R. G. Heirman is zaterdagmorgen in zijn woonplaats Werkhoven (gemeente Bunnik) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen toen hij plotseling de Provinciale Weg overstak en door een personenauto werd gegrepen. In zijn woonplaats Lopik kwam zaterdagmiddag de 36-jarige D. Stigter bij een verkeersongeluk om het leven. Op de kruising gaf hij met zijn personenauto geen voorrang aan twee andere auto’s. De 33-jarige J. B. Scholte uit Ter Apel is zaterdagavond in Vlagtwedde om het leven gekomen toen hij plotseling op zijn bromfiets links afsloeg en door een achterop komende auto werd gegrepen. De 49-jarige J. G. van Schaik uit Haarzuilens is zaterdag verongelukt toen hij ’smorgens vroeg op de verbindings weg van Vleuten met rijksweg 2 tu trechtAmsterdam) ten gevolge van de gladheid met zijn auto slipte en frontaal tegeü een vrachtwagen botste. Normals temperaturen tot 26 november: mini mum 4 graden, maximum 8 graden SCHIPHOL. Uitgeleide gedaan door de Roemeense ambassadeur in ons land, dr. G. E. Elian, is minister Langman van economische Zaken vanmorgen van Schiphol naar Roemenië vertrokken. Tijdens zijn bezoek aan de Roemeense hoofdstad, dat twee dagen zal duren, zal minister Langman met de autoriteiten besprekingen voeren over de handelspo litiek. UTRECHT. Het ministerie van On derwijs en Wetenschappen onderzoekt de mogelijkheid om blinden als leraar bij het middelbaar onderwijs te werk te stellen. Mr. F. J. Zürcher, chef van de afde ling buitengewoon onderwijs van dit de partement, maakte dit zaterdag bekend op een vergadering in Utrecht GRONINGEN. Uit het huis van bewaring in Groningen zijn gisteravond twee mannen ontsnapt. Een derde bleef na een waarschuwingsschot staan. Tijdens de voetbalwedstrijd België Nederland die in de recreatiezaal van het huis van bewaring via tv werd gevolgd, hebben drie mannen de gele genheid aangegrepen om via op elkaar gestapelde tafels een ruit in te slaan van een bovenluik. Via dal luik konden ze op het dak komen. Toen zij naar beneden klommen werden ze echter door een bewaker ontdekt. Deze loste een waarschuwings schot, waarop een van de mannen, bleef staan. Zijn medeontvluchters zagen evenwel kans te ontkomen. Het zijn een 20-jarige man uit Gro ningen en een 23-jarige man uit Nieuw Weerdinge. Ze zijn nog steeds voort vluchtig. De mannen zaten in voorarrest op verdenking van diefstal. De president van de provisionelen. Ruari O’Bradaigh, noemde gisteren de arrestatie van MacStiefian een daad van grove collaboratie van de regering in Dublin met de Britse bezettingstroepen in het noorden. De drie progressieve partijen presen teerden zaterdag in Den Haag hun scha duwkabinet. Onzeker is of de alternatie ve ploeg ooit echt zal regeren, al tonen de kandidaten op deze foto wel de daarvoor benodigde allure. Zittend v.l.n.r.: mej. Goudsmit, drs. Den Uyl, mr Van Mierlo, mevr. Rood-De Boer en A. de Goede. Staand v.l.n.r. prof Duijsen berg, de heer Schaefer, dr. Oele, mevr. Vorrink, mr. Van der Stoel, drs. Pronk. Marcel van Dam, drs. Gruijters, dr. Van Hulten en prof. Röling. 3.12 uur 1125 uur De 21-jarige M. de Witte uit ’s-Heera- rendskerke (bij Goes) is zaterdagmorgen overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk vrijdagavond in St. Willi- brord. Hij stond, vermoedelijk als gevolg van autopech, langs de rijksweg te lif ten. Een auto, die hem mee wilde ne men, week naar rechts uit. De lifter stapte juist naar voren en werd door de auto overreden. In de Noordbrabantse gemeente Beek en Donk is in de nacht van zaterdag op zondag de 40-jarige L. C. M. Kandelaars uit Elsendorp (gemeente Gemert) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto in een bocht rechtdoor en botste tegen een boom. De 24-jarige in Duitsland gelegerde Zondagnacht is de 40-jarige A. J. M. Klaassen uit Drunen als gevolg van een verkeersongeval overleden .Waarschijn lijk als gevolg van gladheid is hij met zijn auto op de Breefseweg, rijdende in de richting Kaatsheuvel, geslipt en tegen een boom gebotst. Zijn vrouw, die bij hem in de auto zat, is met zware verwondingen in het ziekenhuis opgeno men. De 24-jarige beroepsmilitair F. van Diepen uit Dedemsvaart is gistermorgen vroeg in Avereest om het leven geko men. Hij reed met zijn auto in de Tottenhamstraat in Avereest, toen hij in een bocht slipte. Hij reed eerst met zijn auto tegen een betonnen paal aan en daarna tegen een boom. (Van onze medewerker in Londen) LONDEN De chef-staf van de voorlopige IRA, Sean MacStiofain, is gisteren door leden van de spciale politie in de Ierse Republiek gearresteerd. Deze arrestatie is de belangrijkste stap die de regering van premier Lynch tot nu toe heeft ondernomen in haar aarzelend be gonnen pogingen beide IRA-vIeugels te beteugelen. Deze aanpak begint een dag nadat premier Heath na een tweedaags bezoek aan Noord-Ierland in Londen was teruggekeerd. De premier had daar zowel de katholieke als de protestantse extremisten in opvallend harde bewoor dingen aangevallen en de in een staat van apathie geraakte gematigde Noord- ieren tot hulp opgeroepen bij het herstel van een enigszins normale toestand in het gebied. In een ziekenhuis in Den Bosch is zaterdagavond overleden de 75-jarige A. Korsten uit Rosmalen. Hij werd donder dagmiddag ernstig gewond opgenomen nadat hij in zijn woonplaats tegen een personenauto was opgebotst. De 24-jarige W. Naayer uit Lochem is gisteren na een verkeersongeluk in Bor- culo om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde toen de heer Naayer met zijn personenauto enkele loslopende paarden trachtte te ontwijken. Vermoe delijk heeft hij daarbij een paard ge raakt Zijn vrouw en hun zes maanden oude baby werden licht gewond. In het Drentse Ruinen is zaterdaga vond de 19-jarige A. Wever uit Koekan- ge om het leven gekomen. Hij verloor in een bocht de macht over het stuur en botste tegen een boom. De 19-jarige W. de Graaf uit Emmel- oord is gisteravond in Oldemart (Over ijssel) bij een verkeersongeluk gedood. Hij verloor in een bocht de macht over het stuur van zijn auto en botste tegen een boom. Een naast hem zittend 19- jarig meisje werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Heerenveen overge bracht. Na het bekend worden van de arresta tie braken in Londonderry ongeregeld heden uit. Voor het politiebureau in Dublin, waar MacStiofian gevangen ge houden wordt, verschenen mannen die met leuzen op grote borden protesteer den tegen de arrestatie. achter slot en grendel te zetten. De be- bewijzen zijn u kennelijk bijeen. Hij werd gearresteerd op grond van een wet die maatregelen omschrijft tegen dege nen die de veligheid van de staat in gevaar brengen. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Af en toe buten, en later weer iets kouder. Aantal uren zon: 1 tot 5: minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: maximum temperatuur: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot gïh. £w' geh. bew regen regen geh. bew. half bew regen zw. bew. regen regen onbewolkt ono geh. bew. geh. bew. regenbui regen regen ono regen zw. bew. geh. bew. regenbui geh. bew. regen zzw geh. bew. zzw geh. bew. wzw - w w zo n Twee dames zijn zaterdagmiddag bij een botsing tussen een personenauto en een autobus van de gemeente Arnhem in Doornwerth (gemeente Renkum) om gekomen. De slachtoffers zijn de 54- jarige mevr. A. van der Sahagt-Welzen- bach uit Amstelveen en de 43-jarige mevr. J. E. Welzenbach-Vos uit Amster dam. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de autobus geen voorrang verleend aan de personenauto, waarin beide da mes zaten. Sean Macstiofain werd gearresteerd terwijl hij met zijn auto in de noordelij ke buitenwijk van de hoofdstad Dublin reed. De laatste keer dat de politie achter hem had aangezeten, kon Macsti ofain door het badkamerraam in zijn Dublinse huis ontsnappen. Nog drie we ken geleden had de onvermurwbare MacStiofain een openbare toespraak ge houden in Dublin, maar hij was door zijn lijfwacht omringd en de politie had toen niets ondernomen. De minister van justitie van de Ierse Republiek had vorige week verklaard dat de rebellenleider (die direct verant woordelijk is voor moord en doodslag van katholieke zijde in Noord-Ierland) gearresteere zou worden, zodra er vol doende bewijzen zouden zijn om hem De produkten van de glastuinbouw zullen bij die besprekingen centraal staan. Zo zal de bewindsman o.a. een bezoek van een Nederlandse landbouw- delegatie aan Roemenië voorbereiden, die geleld zal worden door minister Lardinois van Landbouw (als hij dan nog minister is). Woensdag keert minister Langman in Nederland terug. Den Uyl wist verder dr. S. L. Mans holt aan te trekken als speciale adviseur voor Buitenlandse Zaken, prof. dr. J. Tinbergen als adviseur voor toekomston- derzoek en mr. G. E. Langemeijer, nu nog procureur-generaal bij de Hoge Raad, als nationaal ombudsman. DINSDAG 21 NOVEMBER Hoog water 3.12 uur en 16.31 uur. Laag water 1155 uur en 23.48 uur. en en 23.48 2 5 7 4 2 2 3 3 3 2 20 0 0 0 11 2 9 26 0 0 3 0 In de nacht van zaterdag op zondag is in Nieuwleusden de 31-jarige timmer man H. J. Oostveen uit die plaats, die op zijn fiets aan het Westeinde reed, van achteren door een auto aangereden. De timmerman liep ernstig hoofdletsel op en is ter plaatse overleden. DINSDAG 21 NOVEMBER Zon op 8.10 uur onder 16.41 uur Maan op 16.41 uur onder 9.08 uur. I- y

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2