Egyptische SPD boekte overal in Duitsland vooruitgang militairen in Moskou Boodschap van Sadat aan 35 staatshoofden L Topgesprek over Moskou levert Vietnam hervat Syrië wapens achtergrond Brandt: nieuwe Duitse „vaderfiguur" Demonstratie voor VVDM Bestand kan nog weken uitblijven Amman: Gezondheid van Hoessein uitstekend FLAT GEWEIGERD AAN NEDERLANDSE VN-AFGEZANT Israëlisch blad: Libanon arresteert Jordaans diplomaat Kindervoorstellingen Anne Frank in Israel komplot tegen Hoessein Hongerstaking door Basken beëindigd 5 MAANDAG 2 0 NOVEMBER 1972 Ostpolitik Volgens Libanese krant: Moeilijk Imponerend aal Sympathie Nieuw overleg |K DAVERENDE ZEGE VOOR BRANDT (Van onze medewerker in Washington) CSU winst (Van onze medewerker in Bonn) WASHINGTON. Dr. Henry Kissin ger, president Nixons top-adviseur, is gisteren naar Parijs gevlogen, waar hij vandaag nieuwe onderhandalingen be gint met de Noordvoetnamese vertegen woordiger Le Due Tho. Nixons perschef, Ronald Ziegler, zei te verwachten dat de gesprekken verscheidene dagen gaan du ren, „en misschien wel langer”. een was. Brandt kan voor de Bondsrepubliek echter maar in beperkte mate werke lijk een vaderfiguur zijn, omdat hij overtuigd van zijn gelijk en zon der demagogie zoekend naar de on dersteuning door de bevolking een man is die niemand overschillig laat. Hij inspireert tot verering door zijn volgelingen en in breder verband tot grote sympathie, maar tegelijkertijd tot grondige antipathie bij zijn tegen standers. TEL AVIV. (AFP) Het Israëlische blad „Jerusalem Post" berichtte gisteren dat een kolonel van het Jordaanse leger is gearresteerd omdat hij bij een Libisch komplot zou zijn betrokken. De bedoe ling was koning Hoessein en kroonprins Hassan te vermoorden en een Jordaans- Palestijnse staat te stichten. De kolonel, Maarouf geheten, is zater dag gearresteerd. De journalist van het blad vernam dit van een hooggeplaatste Arabier in het bezette deel van Jordanië. In de brieven heeft Sadat het over de jongste ontwikkelingen in de crisis in het Midden-Oosten en de gevaren die ze volgens hem opleveren. BEIROET (Reuter). De Sovjet-Unie heeft een nieuwe luchtbrug ingesteld om de Syrische defensie te versterken. Dit meldde gisteren de Libanese krant „L’O- rient-Ie Jour”. k A AMMAN (Reuter en AFP). Koning Hoessein van Jordanië, die zaterdag we gens oververmoeidheid in het militaire hospitaal van Amman is opgenomen, verkeert volgens een officiële bekend making in uitstekende gezondheid. Uit de uitslag in Noordrijnland-West- falen, het grote industriecentrum met onder andere het Ruhrgebied, blijkt dat de arbeiders massaal voor Brandt moe ten hebben gestemd. Het „Brandt-effect” is echter overal sterk geweest. In het noordelijke Sleeswijk-Holstein. per tra ditie een CDU-bolwerk en de laatste tijd bovendien nog geregeerd door Gerhard Stoltenberg, de sterkste kandidaat Voor de opvolging van de falende Rainer Barzel, won de SPD en verloor de CDU. Het komplot zou zijn mislukt doordat Jordaanse officieren, die door Maarouf waren benaderd de autoriteiten op de hoogte stelden. Tegelijk met de kolonel zou een bankdirecteur in Amman zijn gearresteerd. Het „vaderlijke” in Willy Brandts optreden is trouwens van de laatste tijd. De bondskanselier, die op 21 oktober 1969 in de Bondsdag voor het eerst de regeringszetel bezette die altijd voor CDU-kanseliers gereser veerd was geweest, was een snel geïrriteerde man, die onder de felle kritiek van de oppositie hoogrood kon worden van ergernis en zelfs woe dend de Bondsdag uitliep toen het hem in een begrotingsdebat al te dol werd. formaat bezit om in de buitenlandse politiek een initiatief te ontwikkelen dat het verdrongen doel van de here niging weer in ons blikveld brengt”. De eerste bewijzen daarvoor leverde Brandt als minister van Buitenlandse Zaken, nadat de SPD in 1966 had besloten tot de „grote coalitie” met de CDU, het bondgenootschap dat partij strateeg Herber Wehner nodig leek als aanloop naar het overnemen van de regeringsmacht. De directie van de maatschappij die eigenares is van de luxueuze serviceflat, liet de ambassadeur in een beleefd schrijven weten dat hij niet om redenen van ras. geloof of politiek werd gewei gerd, maar louter omdat hij diplomaat is. „Diplomaten geven veel ontvangsten waardoor ons personeel overuren moet maken. Onze beslissing is uitsluitend op economische grond genomen”, aldus de directie Het aan de macht blijven van Willy Brandt betekent voortzetting van een buitenlands beleid dat naar het oosten eigenlijk alleen maar behoeft te worden afgerond. De Bondskanselier heeft vorige week al aangekondigd dat hij wellicht vóór Kerstmis naar Oost-Berlijn zal rei zen om daar persoonlijk het basisver drag te ondertekenen waarin de betrek kingen tussen de Bondsrepubliek en DDR definitief worden geregeld. Al Achram heeft de 35 staatshoofden niet bij naam genoemd. De crisis in het Midden-Oosten is onderwerp van een debat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties dat op 28 november begint. JERUZALEM. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israël geeft een theatergezelschap in het hele land kindervoorstellingen van de bele venissen van Anne Frank. Het stuk is als kindervoorstelling in productie genomen op aanraden van het ministerie van Onderwijs. Dit vindt het belangrijk dat Israëlische kinderen beter worden geïnformeerd omtrent de ge beurtenissen in Europa in de Tweede Wereldoorlog. De belangstelling voor de opvoering van het toneelstuk Anne Frank is over weldigend en de theaters zijn al tot eind januari volgend jaar uitverkocht. CAIRO. (Reuter) Een Egyptisch» militaire delegatie is in stilte naar Mos kou gereisd om een hervatting van de levering van Russische wapens en on derdelen te regelen. Dit is zaterdag in welingelichte kringen in Cairo verno men. BONN Willy Brandt was het beste wat de sociaal-democratische partij de Westduitsers te bieden had. In de verkiezingsstrijd zijn CDU en CSU dan ook veel minder bestreden met zakelijke argumenten dan eenvoudig met „de kanselier van het vertrouwen”. Zo hebben vroeger de christen-democraten alleen Konrad Adenauer kunnen ge bruiken. In feite was Willy Brandt ook het beste, waarmee de Vrije Democraten van Walter Scheel hun verkiezingspropaganda be dreven: stem Scheel, zodat Brandt bondskanselier kan blijven. Waar bij wat bescheiden en alweer profiterend van de hooggeachte bond genoot werd aangetekend: „Onze Willy heet Walter”. schijnselen in zijn kabinet: een bondskanselier die collegiaal overleg prefereert boven een autoritaire lei ding. De SPD boekte overal in de Bondsre publiek winst, maar nergens zo impone rend als in Noordrijnland-Westfalen, de volkrijkste deelstaat. Daar verkreeg de partij 50,5 percent van de stemmen, 8,7 meer dan in 1969. Het succes daar was des te opvallens jr aangezien de SPD bij tussentijdse Landdagverkiezingen een half percent aan stemmen had ingeboet, terwijl de CDU aanzienlijk sterker was geworden. De CDU ging er hier nu 2,7 percent op achteruit en kwam tot 40.9 percent. De FDP steeg met 2,4 tot 7,8 percent. Saigon wil bovendien garanties dat de door Hanoi voorgestelde „verzoenings commissie”, waarin Vietnamese politieke groeperingen vertegenwoordigd zijn geen verkapte coalitie-regering betekent. Hij heeft intussen op zijn verkie- zingstochten de geweldige sympathie ervaren, die ook in de Bondsrepubliek voor deze bondskanselier bestaat. Zijn bedachtzame betoogtrant, de neiging tot filosoferen, onderstreepten vooral in deze rumoerige tijd hoezeer hij een bijzondere verschijning is op het Bonner toneel. Het verduidelijkte te gelijkertijd zijn medeverantwoorde lijkheid voor de talrijke crisisver- Het feit, dat alleen de boekte, zal ongetwijfeld consequenties hebben in de moeilijke besprekingen die nu in de CDU beginen. De SPD is erin geslaagd de verkiezingsstrijd volledig te concentreren op Willy Brandt. In de CDU is altijd in brede kring betwijfeld of Rainer Barzel de geschikte tegenstan der voor de Bondskanselier was en tot die twijfelaars behoorde Franz Josef NEW YORK. Het hoefd van ue permanente vertegenwoordiging van Ne derland bij de Verenigde Naties, de heer R. Fack, is er niet in geslaagd een appartement te huren in een duur flat gebouw aan de Sutton Place South in New York. Het Palestijnse persbureau „Wafa” zegt dat Joessef Twee Palestijnse leiders wilde vermoorden. De Jordaanse ambassade in Libanon liet weten dat Joessef een administratie ve functie bekleedde en vier uur voor de aanhouding zijn post verlaten had zon der zijn meerderen daarvan in kennis te stellen. De verwachtingen waren hoog ge spannen en de beloften van Willy Brandt, die zich in zijn regeringsver klaring als kanselier van de interne hervormingen aankondigtie, groot. De bondskanselier beloofde, in een over schatting van de politieke en finan ciële mogelijkheden, te veel. Hij werd in werkelijkheid de kanselier van de buitenlandse hervormingen. De hero riëntering waar Günther Grass op doelde, is op imponerende manier uit gevoerd, zij het dat de hereniging in een heel ander perspectief geraakte. In de Wcstduitae politieke bericht geving wordt voortdurend gezocht naar „vaderfiguren”. Menig journalist heeft in Willy Brandt een echte ont dekt, hetgeen voor sommigen nogal verrassende ontdekking Niemand is tenslotte vergeten, hoe Brandt in 1961 door de SPD voor het eerst op pad werd gestuurd om bondskanselier te worden. Hij speelde de Duitse Kennedy, bespot door de oude Adenauer. De afvaardiging zou onder leiding staan van luchtmaarschalk Ismail Moe barak, de opperbevelhebber van de Egyptische luchtmacht. Van officiële zijde kon geen bevesti ging van het bericht worden verkregen. Overigens werd al enige weken ver wacht dat een dergelijke delegatie naar de Sojet-Unie zou reizen, nu president Sadat de dialoog met de Russen heeft her opend. In samenwerking met Scheels FDP was die overname in 1969 mogelijk. Bij de beslissende stemming in de Bondsdag werd echter al duidelijk, hoe zwak de basis voor deze eerste „linkse” regeringsleider in het parle ment zou zijn. Bij de stemming, die voor de keuze van de bondskanselier voorgeschreven is, kreeg Willy Brandt in de Bondsdag slechts twee stemmen méér dan hij nodig had. Het was een schrale troost dat Konrad Adenauer het in 1949 met een speling van slechts één stem had moeten doen. Een nieuw gezicht in de regering zal ongetwijfeld de succesvolle Bier Hans Joachim Vogel zijn. Hij neemt vermoe delijk een nieuw ministerie voor ruimte lijke ordening en milieubescherming voor zijn rekening. De enige vrouw in het kabinet, Këte Strobel, die uit de politiek gaat, wordt als minister van Volksgezondheid opgevolgd door Anne- marie Renger (SPD). (Vervolg van voorpagina) FDP en SPD hebben enige angst gehad voor de grote kiezersmobilisatie die de CDU de laatste weken heeft uitgevoerd, krachtig ondersteund door de kranten van het Springer-concern en doorgaans anonieme, door de in dustrie gefinancierde „burgercomité’s”. De opkomst, ruim 90 procent van de 41 miljoen stemgerechtigden, was inderdaad een record. In de praktijk bleek echter dat zo’n mobilisatie, alle voorspellingen ten spijt, niet in het voordeel van de conservatieven behoefde te werken. Kissinger wordt voor het eerst verge zeld door zijn eigen assistent, generaal Alexander Haig, die verscheidene ge sprekken in Saigon heeft gevoerd met president Thieu. Haig houdt zich vooral bezig met technische aspecten van een eventuele wapenstilstand en de daarvoor bijeen te brengen internationale contro lecommissie. Ongeveer 1000 jongeren demonstreer den zaterdagmiddag in Amsterdam voor de VVDM. Hoewel de betoging rustig verliep, leverde de stoet veel vertraging op voor het drukke zaterdagmiddagver- keer. De betoging was georganiseerd door het cofhité „Handen af van de VVDM”, waarin een aantal jongerenor ganisaties samenwerken. Met de beto ging onderstreepte het comité een aan tal eisen, zoals vrijspraak voor de door het militair gerechtshof vervolgde VVDM’ers, vrijheid van meingsuiting in het leger, weddeverhoging, vrije haar dracht en diensttijdverkorting. Volgens het blad zijn vrijdag in Da mascus vijf Russische Antonov-12 trans portvliegtuigen geland. Ze kwamen uit Boedapest en vervoerden militaire uit rusting waarover niets bekend is. Zater dagmorgen vertrokken zeven toestellen van hetzelfde type uit de Syrische hoofdstad om terug te keren naar Hon garije, aldus het blad. Eind september was van een soortgelijke luchtbrug mel ding gemaakt. Willy Brandt was een kwetsbaar politicus, toen hij in 1961 als opvolger van Ollenhauer kanselierskandidaat van de SPD werd. Hij had naam gemaakt als regerend burgemeester van het benarde West-Berlijn, maar was de .emigrant” (hij bracht, bijtijds gevlucht voor de nazi’s, de oorlogsja ren in Scandinavië door) in een Bondsrepubliek waar men sterk met het verleden leefde. Het ging ook Adenauer niet te ver om minachtend te spreken over Herbert Frahm, de man die niet weet wie zijn vader is geweest de naam Willy Brandt dateert uit het verzet tegen Hitler. Brandt verloor van Adenauer en in 1965 ook van Erhard. Toen trok ech ter zijn vriend Günther Grass al door het land om te verkondigen „Op het ogenblik is hij de enige staatsman die kennis, begaafdheid en Willy Brandt begon aan een ma noeuvre, waardoor Duitsland iets te rug zou kunnen krijgen van zijn oude positie in Europa: het dienst doen als een brug tussen Oost en West. Omdat hij dit deed, uitgaande van de Europese samenwerking, en omdat zijn politiek paste in de ont wikkelingen op wereldniveau, nam de achting in het buitenland nog toe in zekere zin bekroond met de No belprijs voor de vrede in november 1971. In eigen land leverde echter juist die politieke heroriëntering de conservatieve oppositie een stok om ongenadig mee van zich af te slaan. Brandt heeft zijn politiek moeten bekopen met de vervroegde verkie zingen die gisteren zijn gehouden. De conservatieve en reactionaire overlo pers, die hem van de meerderheid in het parlement beroofden, konden hem de laatste tijd niet meer opwin den. Hij had zich vooral in de buiten landse politiek daden veroorloofd, waarbij hij zich als de vertegenwoor diger van het Westduitse volk be schouwde: de in dit verband meest sprekende was zijn knieval op de plaats waar eens het getto van War schau was. Kissingers vertrek naar Parijs komt drie weken nadat hij, vlak voor de verkiezingen, aankondigde dat vrede in Vietnam „op handen” was. Hij zei dat voor een laatste gesprek met de Noord- vietnamese onderhandelaar twee of drie dagen nodig zouden zijn om tot een definitieve overeenkomst te komen. Pers chef Ziegler wees er gisteren echter op dat de gesprekken niet alleen langer zouden kunnen duren, maar dat daarna nog overleg met Saigon en opnieuw met Hanoi nodig zou kunnen zijn. Dit komt erop neer dat een definitief akkoord nog weken op zich kan laten wachten. Bij de komende onderhandelingen gaat het voornamelijk om de volgende punten: Zuid-Vietnam wil dat Noord-Vietnam zijn troepen (voor Saigon geschat op 300.000 man) uit het zuiden terugtrekt. Volgens Washington gaat het om 145.000 man. De Amerikanen vinden een sym bolische terugtrekking van 35.000 man voldoende. Toen hij in het parlement was vastgelopen, irriteerde Willy Brandt zijn tegenstanders door de afgedwon gen verkiezingen uit te leggen als een verzoek aan de bevolking om het vertrouwen voor zijn beleid. De partij nam het eenvoudig over: „Willy Brandt, wer denn sonst”? BEIROET (AFP). Het Libanese mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft gisteravond bekendgemaakt dat een functionaris van de Jordaanse ambassa de, Hisjam Loufti Joessef, is gearresteerd toen hij in Beiroet e en tijdbom wilde overhandigen aan een niet met name ge noemde persoon. De verkiezingsstrijd heeft naar eerste schattingen alleen al aan reclame-acties 225 miljoen mark gekost. De strijd werd met zo grote heftigheid gevoerd, dat enkele mysterieuze bewegingen ter on dersteuning van de CDU er zelfs giste ren nog niet mee konden ophouden. De laatste actie richtte zich in pagina-grote advertenties tot de joden, die CDU zou den moeten stemmen om weer veilig te kunnen leven in dit land waar Arabie ren maar worden vrijgelaten en waar de eerste SPD-bondskanselier in zijn rege ringsverklaring van 1969 geen woord had gewijd aan IsraelHet was een laatste opflikkering van een verkiezings strijd die snel moest worden vergeten. Beide partijleiders, Brandt en Barzel, krachtig aangespoord door president Heinemann, hebben al besloten daar on- middellijk naar te gaan streven. burgemeester als SPD-voorzitter in directe tegenstander van Strauss. De percent. 2.4 Terwijl in CDU-bolwerken overal de meerderheid van de christen-democraten kleiner werd, waarvan vooral de SPD profiteerde, slaagde die laatste partij er in ook in steden en gebieden waar ze per traditie zeer sterk is, nog sterker te worden. De tegenstelling tussen de twee grote partijen werd overigens, bij een vergelijking der resultaten van Noord naar Zuid, steeds kleiner tot in het uiterste zuiden, waar de Beierse zuster partij van de CDU, de CSU (bij eerder genoemde cijfers als onderdeel van de CDU geteld, omdat beide samen één fractie hebben in de Bondsdag) zelfs een kleine winst boekte. Strauss. Nu al kan veilig worden aange nomen dat de CDU over vier jaar niet nog eens met Barzel als kanselierskandi daat de strijd aanbindt. Bondskanselier Brandt zou al de afge lopen nacht met Walter Scheel bespre kingen voeren over het vervolg van de samenwerking. Grote veranderingen zul len in de regering niet behoeven te worden aangebracht. De FDP verlangt een sterkere positie in het kabinet. Om dat het toch al de bedoeling is een eind te maken aan het ongelukkige experi ment met een superministerie voor Eco nomische Zaken en Financiën, kan Brandt gemakkelijk de door de FDP gewenste portefeuille van Financiën aan de coalitiepartner geven. Kandidaat daarvoor was lange tijd de huidige mi nister van Binnenlandse Zaken Gen scher, wiens belangstelling echter de laatste tijd wat geringer lijkt te zijn geworden. CAIRO (UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft, volgens het dagblad Al Achram van vandaag per soonlijke boodschappen aan 35 staats hoofden gestuurd. Noord-Vtetnam, dat nooit erkend heeft troepen in het zuiden te hebben, zou bij deze regeling troepenconcentra ties behouden op drie plaatsen in Zuid- Vietnam: op de grens langs Laos, waar de aanvoerlijn uit het noorden loopt, in de buurt van Pleikoe, dat zich in het midden van Zuid-Vietnam bevindt, en in de delta ten oosten van Saigon, waar de Noordvietnamese troepen zich altijd hebben weten te handhaven. Bij een wapenstilstand zouden deze gebieden aangemerkt worden als „onder Noord- vietnamees gezag”. Zowel Washington als Saigon eisen dat de internationale controlemacht (sa mengesteld uit mensen uit Canada, Hon garije, India en Polen) in Vietnam aan wezig is zodra het bestand van kracht wordt. PARIJS (DPA). De Baskische acti visten die sinds 24 dagen in de kathe draal van Bayonne en de kerk van Socoa in Frans Baskenland in honger staking waren, hebben zaterdag hun ac tie beëindigd. Ook in Beieren waren echter SPD en FDP de werkelijke overwinnaars. De SPD kwam op 38,3 percent, een vooruit gang van 3,7 percent. Dit succes komt ongetwijfeld goeddeels voor rekening van Hans Joachim Vogel, tot vorig jaar de populaire burgemeester van München en nu Beieren ;de CSU-voorzitter Franz Josef FDP haalde in Beieren 7.8 percent winst. Sommige van de 31 betogers die zich in de kathedraal van Bayonne hadden opgehouden waren zo verzwakt dat ze bij het verlaten van de kerk door vrien den ondersteund moesten worden. De hongerstaking is afgebroken, omdat de vluchtelingencommissie van de Franse staatsraad zal voorstellen, de maatrege len tegen politieke vluchtelingen uit Spaans Baskenland in te trekken. Hij kan na twee dagen rust het hospi taal verlaten. Dit werd gisteren in de Jordaanse hoofdstad meegedeeld. In Libanon circuleerden eerder ge ruchten dat de 37-jarige vorst getroffen was door een zenuwinzinking of mis schien zelfs een hartaandoening. S,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3