Openbaar Kunstbezit op TV met fotografie Cabaret Pandoer bood fijnzinnig luisterwerk FOTOGRAFEREN LANGS ANWB-AUTOROUTES Kipper-Kids Statusstulp bij Cenève PTT-Haarlem en Volendam levende poppenkast geleid door De Reuver film foto foto- De Vote is 'r voor geld Dot wist u toch! Scherpzinnige Sagan Première voor Theater Haarloheim Goed gezongen opera-fragmenten Jeugd en Toneel zoekt jonge schrijvers Pen-Club steunt gevangen auteurs MAANDAG 20 NOVEMBER 1972 7 KUNSTBEZIT OPENBAAR Fried Hollander Rudy Bierman overleden Noem't onze specialiteit We doen 't immers al zo’n 50 jaan Mensen van hoog tot laag nel en gemakkelijk aan geld helpen. Uw verzekeringsadviseur weet dat ook. Tenslotte werken de meesten met ons samen. Bel ’m maar als er snel geld op tafel moet komen. Voor meer inlichtingen hebt u de keuze uit 14 kantoren. geldleningen financieringen uw foto HAARLEM Het optreden van Joris Schiks’ cabaret betekende zaterdagavond in Haarloheim voor mij een oase van rust. Vier mensen gaven de indruk volkomen ontspan nen met elkaar en in gezelschap van het publiek te musiceren, te zingen en gedichten te zeggen. Verfijnd, misschien soms wat te voorzichtig, komt hun theaterwerk op je af. Grove effecten zijn er niet bij, horen er ook niet in thuis. De gevoelens worden door de scherp geselecteer de teksten dikwijls bijzonder dich terlijk tot uitdrukking gebracht en het lijkt alsof dit viertal in het vak naar elkaar is toegegroeid. Prijzen jeugdfilmfestival ..-.-vt; brengt op de eerste vier zondag middagen van december een se rie t.v.-uitzendingen met als onderwerp de fotografie (3, 10, 17 en 24 december, 15.05 uur, Ne derland 1). KO VAN LEEUWEN. ADVERTENTIE en Onder redactie van J. P. Bos ■i"'. Reuver, van ADVERTENTIE ADVERTENTIE \rala Dat zou dan een snel groeiproces ge weest moeten zijn, want de groep die bestaat uit Joris Schiks, Diane Nijweide, Jon Notenboom en René Koopman, trad zaterdag in Haarloheim voor de eerste keer op voor publiek, een leuke primeur voor Scheelings’ kleinkunstmagneet. IS GEVESTIGD TEAMSTERDAM (TEL, 020 -1616 66) - ALKMAAR - BREDA - EINDHOVEN - ’S-GRAVENHAGE - GRONl NGEN - HAARLEM - HEERLEN - 'S-HERTOGENBOSCH - HILVERSUM - NIJMEGEN - ROTTERDAM - UTRECHT EN ZAANDAM Het Rokin in Amsterdam, eerst door Breitner gefotografeerd en daarna met behulp van de foto geschilderd. AMSTERDAM Op 49-jarige leeftijd is zaterdagavond de Amsterdamse kunst schilder Rudy Bierman plotseling over leden. De afgelopen vijf jaar was Bierman als tekenleraar verbonden aan de Gro ninger Academie en sinds 1 september eveneens als zodanig werkzaam aan de Academie voor opleiding van tekenlera ren in Tilburg. De overleden kunstschilder werd door zijn omgeving gezien als een der belang rijkste vertegenwoordigers van de ex pressionistische generatie naast Cobra. advies centrum i-y US Het eerste programma gaat vooral over de begintijd, toen de visie van de fotograaf bepaald werd door wat er technisch kon. De laatste uitzen ding gaat nog eens over de visie van de fotograaf, nu in onze eigen tijd. Daartussenin komt het fotoportret aan de orde, met het eindeloze stilzit ten bij de opname, waarvoor zelfs speciale steunsels werden ontworpen. En twee rages toen het wat makke lijker ging: jezelf laten fotograferen, en het aanleggen van portretverza- melingen in monumentale albums - foto’s van vorstelijke personen voor in, vervolgens van minder befaamde figuren en tenslotte van familieleden en vrienden. Het massawerk van vele fotografen leidde tot een reactie: de kunstfotografie. De derde uitzending behandelt de invloed van de fotogra fie op de schilderkunst. De groep van Joris Schiks heeft geko zen voor een uiterst eenvoudige presen tatie. De vier artiesten zitten de gehele avond als geplaatst, veranderen hooguit eens wat van houding, maar blijven trouw aan hun plekje. Dat mag mis schien saai lijken, maar ik geloof dat het gebodene die rustgevende posering wel nodig heeft. De nadruk komt nu bijna geheel te liggen op hetgeen zij verder doen en het merendeel daarvan verdraagt die gerichte accentuering wel. OOK BREITNER was een actief fotograaf’, aldus de schriftelijke bege leiding bij de uitzending. „Hij ge bruikte zijn foto’s als een schets, als een snel middel om een visuele im- Pandoer is aanstaande zaterdag weer in Haarloheim. Voor wie van fijnzinnig cabaret met een lyrisch litteraire inslag houdt, is een bezoek zeker aan te beve len. pressie vast te leggen. Het ging hem er dan echter niet om, zoals bij Witsen, het effekt van één bepaalde foto weer te geven; Breitner maakte dikwijls een hele reeks foto’s als voorstudie voor een schilderij. Zo fo tografeerde hij het Rokin vanuit het gebouw Arti et Amicitiae in Amster dam wel vanuit dezelfde gezichtshoek, maar op verschillende uren van de dag en onder wisselende weersom standigheden. Vervolgens maakte hij een globale opzet van het schilderij door middel van een krijttekening. Het uiteindelijke doek bevatte ele menten uit diverse foto’s. Op de foto is het droog weer, maar op het schil derij, lijkt het te regenen; de rijtui gen weerspiegelen in het natte straat- oppervlak. Breitner is er vooral in geslaagd om de beweging van de paarden en de wagens uit te beelden”. BERLIJN. (DPA en UPI) De inter nationale Pen-Club van schrijvers en dichters heeft op het internationaal con gres in West-Berlijn besloten een per manente commissie op te richten voor steun aan schrijvers in de gevangenis. De nieuwe commissie zal haar zetel in Londen hebben en samenwerken met Amnesty International en het Neder landse Pen-noodfonds. Lid van de com missie is onder meer de Nederlander A. den Doolaard. Pen-leden en anderen worden opgeroepen een financiële bij drage aan de commissie te geven. Na enige discussie heeft het Pen- bestuur onder voorzitterschap van de Westduitser Heinrich Böll, besloten het volgende congres toch in Israel te hou den. Sommige leden vreesden dat Arabi sche terroristen de aanwezigheid van beroemde schrijvers uit de wereld zou den gebruiken om een actie te onderne men. Nobelprijswinnaar Heinrich Böll drong er niettemin op aan het voorgeno men congres in Israel gewoon door te laten gaan en hiertoe werd uiteindelijk ook besloten. Franqoise Sagan maakt zich zorgen over dat tere en kostbare iets: de ziel. Naar aanleiding van L- de betrekkingen en conflicten tussen haar personages in haar nieuwste scherpzinnige roman Blauwe plekken op de ziel. Waarin zij ons door middel van een dagboek een blik gunt in haar 'schrijversleven’. Negentien jaar geleden werd Framjoise Sagan beroemd dooi Bonjour Tristesse. Met Blauwe plekken op de ziel treedt ze - aldus een Frans criticus - de wereld binnen van de ware literatuur. Voor 9,50 bij elke boekhandel. Deze achttien routes zijn: de Om melandenroute in Groningen, de Frie se Meren- en de Friese Woudenroute, de Hondsrug-, Midden- en Noorden- veldroute in Drenthe, de Hamaland- route in Twente, de Dr. Piccardtrou- te in het grensgebied van Drenthe, Overijssel en Duitsland, de Slinger- route in de Achterhoek, de Zuid- Veluweroute, de Hollands Noorden route in de kop van Noord-Holland, de Lek en Lingeroute in het midden van Zuid-Holland, de Schouwen-Dui- velandroute, de Westerschelderoute, de Kempenroute, de Mergellandroute in Zuid-Limburg, de Taxandriaroute in het grensgebied van Brabant-Bel- gië en tot slot de Limburgiaroute in het grensgebied van Limburg-België. Over enkele jaren zullen de vouw bladen van alle ANWB-routes zijn herdrukt en van deze nieuwe gege vens voorzien; het aantal routes is dan vermoedelijk tot 40 uitgebreid. dat Verdi min of meer de held van Vo lendam is. De solisten, die bij een dergelijk con cert onmisbaar zijn, bleken uitstekend tegen hun taak opgewassen te zijn. De sopraan René van Haarlem schitterde in „La Forza del destino” in een ontroe rend mooi gezongen solo „La virgine degli Angeli”. De bas-bariton Ko Dop, die in het programma niet werd ge noemd, secundeerde haar op indrukwek kende wijze. De tenor Robert Bruins maakte furore in het Drinklied uit „Ca- valleria Rusticana” en de bariton Nico Schaap met zijn bronzen stem zong op overtuigende wijze een aria uit „Mac beth”. Het hele concert verliep zonder ver gissingen of fouten, maar aan het slot in het koor „Ernani, Ernani involami” werd per ongeluk een verkeerd piano-uittrek- sel gebruikt met het gevolg dat René van Haarlem en het Volendamse dameskoor dit fragment moesten herhalen. Hans Broekman, de onvermoeibare pianist, die de ganse avond voor een zeer goede begeleiding zorgde, dient met ere ge noemd te worden. Om half twaalf was het concert afgelopen, maar wij moch ten niet naar huis alvorens het slotkoor van de derde akte uit „Ernani” ten tweede male gezongen was. J .H. MOOLENIJZER DEN HAAG. Bij een festival van films voor jeugdigen dat van 7 tot en met 9 november in Parijs is gehouden, is een prijs toegekend aan de film „Stui ter” geregisseerd door Jan Oonk, alsme de een prijs aan de film „Waddenzee- Vogelland” geregiseerd door Jan van de Kam. Beide films zijn geproduceerd door Nico Crama en kwamen tot stand met een subsidie van CRM. HAARLEM The Kipper Kids uit Londen zijn twee jongemannen, die op het toneel eruit zien als Jan Klaassens, die voortdurend olijk in de weer zijn met koffertjes vol huis-, tuin- en keu- kenspulletjes. Ze waren zaterdagavond in de Toneelschuur voor hun eerste optreden in ons land. Deze week zijn ze in Paradiso en de Milky Way. J op verschillende soorten fluiten kan spe len maar het bij die Franse liedjes nog niet helemaal haalt. Zijn meesterschap komt er uit wanneer hij het barokke geluid aan zijn dwarsfluit ontlokt. De andere muzikale medewerker, die ook enkele liedjes van Joris Schiks zingt, is René Kooyman. Hij maakte de erg fijn klinkende arrangementen, dichterlijk muzikaal, en begeleidde goed op gitaar en electrische bas. De vouwbladen zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. De prijs be draagt zowel voor leden als niet- leden 1,-. De vouwbladen zijn ook op andere verkooppunten, zoals bij diverse WV-kantoren, verkrijgbaar. O .5' .vsIMlJSkW1 Joris Schiks zelf schreef een groot deel van de teksten en verder werd een keuze gemaakt uit bestaande werken van bijvoorbeeld Tucholsky, Lodeizen Wedekind, Fried Hollander, Paul van Os- tayen en anderen. Maar de scheppingen van Joris zelf zijn daarvan niet de mindere. Met name „Seringentuin” is een fijn lied over iemand die in een prachtige tuin terecht gekomen is. ech ter niet buiten de verworvenheden van de „beschaving” blijkt te kunnen en daarom dit bloemenparadijsje weer ver laat. Mooi dromerig met een kern van realiteit. „Ridicuul” is ook door Joris zelf geschreven en berust op een waar gebeuren. Het gaat over een liefdadig- heidsoptreden, waarbij door de organisa toren tussen de coulissen handel wordt gedreven. Schiks zingt het ook als een werkelijke aanklacht. Met het enige meisje van de groep heeft0 Pandoer het erg getroffen, Diane Nijweide oogt als een tamelijk gewoon meisje, beschikt echter over een won dermooie stem waarmee zij prachtig ge dichten zegt. Dat zij studente is aan de Akademie voor expressie, openbaart zich bij haar voordrachten. Maar zij gebruikt haar techniek goed om haar gevoelens zo uit te drukken dat zij herkenbaar overkomen. Een gevaarlijke onderne ming was Fried Hollanders „Lied nach Volksart”, dat verhaalt van een meisje dat nog zo graag wil uitgaan, doch haar kind in de wieg belet dat. Dat kind gaat dood en het meisje veinst blijheid omdat ze nu weer „vrij” is. In de laatste kreet van het lied, die zegt dat ze weer kan lachen, ligt een weergaloos verdriet. Di ane Nijweide liet die kreet als een mengeling van ontroering, wanhoop en huiver overkomen. Maar er hoeft maar weinig fout te gaan of er ontstaat een smartlap. Liederen van Georges Moustaki wor den in het programma gezongen door Jon Notenboom, die wel heel erg mooi dat de voltooiing nadert. De Eftelingachtige status-stulp is ontworpen door architect Daniel Grataloup. Alle vormen zijn rond en verlopen haast natuurlijker wijze. Op de ene foto het exterieur, op de andere foto een blik op de open haard in het voor name woonvertrek. Het nadeel van dit gecombineerde concert was, dat beide koren aan „hun trekken” moesten komen, zodat wij een programma gepresenteerd kregen met niet minder dan veertien nummers (van acht tot half twaalf) en dat was te veel van het goede. Het publiek was kennelijk ingenomen met de jumelage tussen Haarlem en Volendam, want de bewoners van het vissersdorp (in kostuum) werden met applaus begroet. Zij staken echter nog niet direct van wal, want aan het PTT Mannenkoor werd de eer gelaten het concert te openen met het Soldatenkoor uit Faust en het deed daarmee een schot in de roos. De Volendammers volgden met het openingskoer van „Nabucco” van Verdi en om van de goede samenwerking te getuigen zongen de beide koren „Care compagnee” uit ,,La Sonnambule” van Bellini. Daarna was het al Verdi wat de klok sloeg: „Macbeth”, „La Forza del Destino” en „La Travlata”. Na de pauze hoorden compagne” uit „La Somnambule” van wij nog fragmenten uit „Rigoletto”, „Aïda” en „Eemani”, waaruit wel blijkt b- Een nieuw stukje architectuur in de villabouw. Het is een huis in Anière bij Genève, MAARSSEN. „Jeugd en Toneel”, de jeugdsectie van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel, zoekt jonge schrij vers tot 25 jaar om de eigentijdse to neelschrijfkunst in ons land uit het slop te halen. Een jury zal beoordelen welke nieuwe toneelstukken van jonge auteurs voor publikatie zullen worden aangebo den aan de Nederlandse Toneelcentrale of welke stukken worden uitgegeven in de reeks van de bibliotheek van het centrum. De eigentijdse toneelschrijfkunst in ons land leidt, volgens „Jeugd en To neel” al jaren een bloedarm bestaan. Gemeend wordt, dat het voor de thea- terbeoefening van vitaal belang is jonge, potentiële schrijvers aan jonge professio nele en amateurgezelschappen te presen teren. De jury wordt gevormd door de publicist en criticus Manuel van Loggem en de dramaturgen Wil Hildebrand en Hans van Maanen. DE TOERISTISCHE (auto-)routes van de ANWB mogen zich in een stijgende belangstelling verheugen, hun passagiers hebben sinds 1962, toen de eerste route werd ingesteld, één- of meermalen een route gereden. Inmiddels is het aantal routes geste gen tot 33 nationale en 6 grensover schrijdende routes, die duidelijk be- wegwijzerd zijn met de bekende zes- kantige borden en waarvoor handige vouwbladen met kaartjes en tekst verkrijgbaar zijn. Sings enige tijd wordt bij het her drukken van deze vouwbladen infor matie gegeven over fotogenieke ob jecten en trajecten langs diverse rou tes, daarbij tegemoet komend aan de wensen van veel amateurfotografen. In samenwerking met de ANWB heeft de Stichting Amateurfotografie al achttien routes op hun fotografi sche mogelijkheden getoetst. Het re sultaat is, dat op de herdrukte kaar ten van deze routes hier en daar een fototoestelletje is afgebeeld en in de begeleidende tekst een sterretje is aangebracht als ter plaatse iets bij zonders te fotograferen is. Verder moet men het zelf natuurlijk wel ’zien’. HAARLEM Piet de Reuver, de eminente dirigent van Haarlems PTT Mannenkoor, heeft ook het Volendams Opera Koor onder zijn hoede en het lag dus min of meer voor de hand, dat hij de beide koren zaterdagavond gezamen lijk liet optreden in het Haarlemse Con certgebouw. Dit had tot gevolg dat wij eindelijk eens een keer een koor hoor den, waarbij de mannenstemmen in de meerderheid waren en dat was voor een keer een aangename afwisseling. Merk- waradig genoeg was er geen sprake van een mannelijk overwicht, want de Vo lendamse vrouwtjes staan hun mannetje. Hun showtje bestaat uit drie delen die elk hetzelfde opgebouwd worden. Ze komen op, pakken hun koffertjes uit, voeren een acte uit en pakken weer in. Intussen komen eruit die grijnzende bek ken (het puntje van de neus nadert zo ver mogelijk de kin) allerlei geluidjes, waarvan dat van een scheet wel het dominante is. In het eerste deel duurt het lang, eer ze te zien zijn; ze moeten zich eerst in stikkedonker achter een houten schot vandaan zagen. Gekleed in als hout beschilderde overalls staande in een hoop herfstbladeren malen zij hout en papier in handmolentjes die ze op een tafeltje hebben geschroefd. In het twee de volgt een allerdwaaste thee-zet- en drinkceremonie en het derde bestaat uit een bokspartij, waarbij de een de scheidsrechter is en de ander zichzelf knock out slaat. Je kunt er natuurlijk bij denken dat het allemaal symbolisch bedoeld is (na tuur contra beschaving), maar het ook beschouwen als een alleraardigst stukje pretentieloze poppenkast. Goed voor een lach, inclusief de slappe. J. HEIJER. •1;

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7