Technisch directeur van IOC wil vereenvoudiging Belgische pers geeft Duivels kans in kuip Vragenlijst over sport naar partijen Zwemteam naar VS en Canada Derbi trekt zich terug TWEE INTERLANDS OP i PROGRAM ATLETEN tegen Andreiko Basketbalbond HIER GAAT HET OM Twee coureurs voor profploeg praat over bezwaren clubs Pentagon boos op Stan Smith Sijbrands speelt in Nederland J u 'dl 3 r I dinsdag EUROPA-CUP BELANGRIJKSTE EVENEMENT Wereldtitel dammen „Strengere controle op dopinggebruik” 13 12 NOVEMBER 1972 2 1 v<- er. jaar (Van onze sportredactie) ARNHEM De voorgenomen bezuiniging met een bedrag van drie mil joen gulden op de CRM-post „Sport en lichamelijke vorming” heeft een storm van protesten uitgelokt. Uiteraard van de zijde van de Nederlandse Sport Federatie, die in een door alle bondsvoorzitters ondertekende nota aan de leden van de Tweede Kamer scherp protesteerde tegen het rijks- overheidsbeleid, dat de sport nauwelijks een plaatsje biedt in de welzijns sector. MILAAN Dit is de trofee waarvoor Nederland zondag avond in de slag ging met Bel gië, waar miljoenen voetbalsup porters over de hele wereld nog twee jaar van kunnen dromen en waar uiteindelijk de beste voetbalnaties ter wereld in 1974 om zullen gaan strijden: de FIFA-wereldbeker. Omdat Brazilië in Mexico voor de derde maal de Coupe Jules Rimet veroverde en daar door definitief in bezit kwam van dit kleinood, was het nood zakelijk een vervangende prijs te creëren. De FIFA-bestuur- ders namen de Italiaanse kun stenaar Silvio Gazzaniga in de arm, die het op de foto afgebeel- de ontwerp produceerde. Om het origineel van deze bokaal zal het over twee jaar in Mün chen, en negen andere Duitse steden, gaan. i - Voorzitter sportclub wil politieke uitspraak Financiering sportbeoefening hebben De heer Uffing dringt er bij de poli tieke partijen op aan hun antwoord vóór 23 november in te sturen, zodat er nog alle gelegenheid is om de houding van de politieke partijen ten opzichte van de sport vóór de verkiezingen van 29 no vember aan de kiezers kenbaar te ma ken. cup ten. De strijd om de Europa-cup wordt het belangrijkste evenement. De dames zijn rechtstreeks geplaatst voor de halve fi nales. Een van de drie halve eindstrijden met Nederland wordt op 5 augus tus in Sittard gehouden. De dames be de teams beter een lid van de veilig heidsraad als scheidsrechter kan ne men. Het is immers onverantwoord dat spelers, die fortuinen krijgen om verfijnd te voetballen, zo vlug naar de noodrem grijpen. Aan de rust (Van onze dammedewerker) ARNHEM. Het belangrijkste onderdeel van de jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Dambond was de be spreking van de Beleidsnota 1972, samen gesteld door het bestuur en de directeur van het bondsbureau. 3 - BELGRADO. Het Joegoslavische lid van het Internationaal Olympisch Comi té, Artur Takac, heeft in een televisie- interview gepleit voor vereenvoudiging van de Olympische Spelen. Takac, tech nisch directeur van het IOC, wenst voorts een soepeler toelatingsregeling en een strengere controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen. per dan straks het geld te moeten beste den aan de genezing ervan”, aldus de heer Uffing, die tot het volgende vra genlijstje komt: 1. Kunt u een definitie van sport ge ven? i 2. Welke betekenis heeft de sport vol gens u in de huidige samenleving? 3. Is uw partij van mening dat de sport een geneesmiddel is tegen vele kwa len in deze tijd? 4. Moet de overheid de kadervorming en sportopleiding meer stimuleren? Bram Wassenaar, een van de Nederlandse atletiektroeven voor het interlandpro- gramma. waren al 23 fouten gefloten, waarvan tien tegen de Belgen”. „Het Laatste Nieuws” verbaasde zich erover dat de Belgische interna tionals, die er in de competitie niet veel van terecht brengen, als bij toverslag in het nationale elftal hun normale vorm bereikten. In deze krant wordt ook Raymond Goethals aan het woord gelaten: „We speelden tegen Nederland op dezelfde grasmat AMSTERDAM. De nieuwe Neder landse wielerprofploeg Canada Dry-Ga- zelle heeft weer twee renners gecontrac teerd: Juul Brüssing en Jan Spetgens tekenden voor twee jaar. IJSHOCKEY. Voor de Nederlandse competitie heeft Raak Ijshockey maan dagavond in Den Haag met 185 ge wonnen van Thialf uit Heerenveen. De tussenstanden waren: 51 53 81. BRUSSEL. De Belgische sport- ”pers was maandag eensgezind: „Het Nederlands elftal speelde zondag te gen België ontgoochelend zwak". Over hun eigen witte Duivels waren de Belgische bladen zonder uitzonde ring zeer tevreden. „Dwarslat redde bang en onkennelijk Oranje", was de tendens van de meeste krantekoppen. In Het Nieuwsblad schreef Joris Jacobs dat deze derby, die zo gevoels geladen was als de spannendste uit de gouden jaren vijftig, gekenmerkt werd doordat precies het tegenover gestelde gebeurde van wat men had verwacht. „Het elftal van Oranje ving de wedstrijd aan met klaarblij- blijkelijke bedoeling de weg naar de eindfase van het wereldkampioen schap reeds in de heenmatch te for ceren. Maar wat werd het resultaat? De beroemde stuwende schakelspeler: Van Hanegem en Neeskens zijn in de tweede speelhelft steeds verder in de achterhoede teruggedrongen. Zij had den blijkbaar de allesoverheersende wens een gelijkspel uit de brand te slepen. Nederland wilde nochtans de overwinning. Dat bleek dadelijk uit SEPTEMBER: 1. Internationale marathon van En schede; 1. Coupe de l’Amitie (senioren) in Kreuznach; 22. België - Nederland - Spanje (snelwandelen) senioren en juni oren; 23. WestfalenNederland (jongens en meisjes t.m. 15 jaar). Als afsluitende opmerking nog: indien uw partij de sport zou willen stimuleren door hogere subsidies te verstrekken, wilt u dan duidelijk vermelden ten kos te van welke begrotingsbezuiniging dit volgens uw partij zou moeten gaan of uit welke extra belastingheffing u dit denkt te kunnen financieren? de positieve samenstelling van het elftal, waarin zonder voorbehoud de voorkeur was gegeven aan het aan vallend talent.” Het Volk onderstreepte dat België na het machtsvertoon tegen Neder- de heren. Bij de dames zijn deze getals criteria gesteld op 25 en twee. Als dit voorstel ooit wordt aangeno men, zou dat bijvoorbeeld betekenen dat het snelwandelen van het atletiekpro- gramma wordt afgevoerd. Men wil voorts af van de nummers, die een gelijke physiologische en psychi sche gesteldheid vereisen. Dit geldt voor al voor het zwemmen. „Het is sympto matisch” aldus Takac, „dat een man als Mark Spitz zeven nummers kan win nen” „Dubieuze” onderdelen zouden ook bobsleeën en rodelen bij de winterspe len) en de tandem en het hockey bij de zomerspelen zijn. De internationale bon den zouden acht jaar de tijd krijgen om hun tak te populariseren, alvorens van de spelen te worden geweerd. Takac was verder van mening dat de spelen voortaan zouden moeten worden toegewezen aan een streek in plaats van aan een stad. Het nationale olympische comité van het betrokken land zou ver antwoordelijk moeten zijn. Het IOC-Iid noemde als voorbeeld Nederland, dat zich bereid zou hebben verklaard de zomerspelen te organiseren in Amster dam, Den Haag en Rotterdam. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Tijdens een bijeen komst van de gesponsorde en enkele niet-gesponsorde) basketbalclubs, met een vertegenwoordiging van de NBB (waaronder de nieuwe voorzitter Frese) hebben de verontruste verenigingen e verzekering gekregen dat hun bezwaren tegen het nieuwe reglement sponsoring ttfdens de komende jaarvergadering (vrijdag en zaterdag aanstaande) op tafel zullen komen. AUGUSTUS: 5. Halve finale Europa-cup (dames) met Nederland in Sittard. Bovendien Nederland b - Frankrijk b - België a (dames); 11-12. Europa-cup vijf- en tien kamp met Nederland in Reykjavik. ginnen het interlandseizoen op 2 juni met een wedstrijd tegen West-Duitsland en Roemenië. De ontmoeting vindt plaats in West-Duitsland. Drie weken later, op 24 juni, wordt op Papendal een drielandenwedstrijd tussen Nederland Tsjecho-SIowakij-e en Engeland gehou den. De eerste herenwedstrijd is de voor ronde van de strijd om de Europa-cup. De wedstrijd wordt op 30 juni en 1 juli in Brussel gehouden. Op 21 juli gaan de heren naar Wales terwijl op 28 juli West-Duitsland en België naar Nederland komen. Deze wedstrijd vindt plaats in Kerkrade. De Nederlandse kampioenschappen voor de senioren worden op 14 en 15 juli gehouden. Waar is nog niet bekend. De internationale marathon van Ensche de staat voor 1 september op het pro gramma. Deze beleidsnota blijkt duidelijk geïn spireerd te zijn door de Nota Sport 70 van de N.S.F. en bevat als kernpunten: sponsoring, kadervorming en public re lations. Een andere belangrijke gebeurtenis, be trof de bekendmaking, dat de match SijbrandsAndeïko om de wereldtitel in oktober 1973 in Nederland zal plaats vinden. De organisatiekosten bedragen 150.000. Op de speeldagen zal Teleac na het laatste nieuws een „live uitzending” van een half uur verzorgen. Een aantal saillante punten uit de beleidsnota 1972. Mede in verband met de bezuini- gingspolitiek van de regering zal meer financiële steun gezocht worden bij be drijven die als sponsors willen optreden. Er is een groot tekort aan kader, zoals bestuurskader, arbiters en damin- structeurs. Het opzetten van cursussen blijkt niet voldoende te zijn. Voor de besturen van provinciale bonden en de verenigingen ligt de taak om goede en gerichte wervingsactie» te ontwikkelen. Naast acties gericht op bepaalde groeperingen in de samenleving (studen ten, militairen, bejaarden enz.) zullen algemeen propagandistische maatregelen nodig zijn om de aandacht van een breed publiek op de damsport te vesti gen. Hiervoor zal ook de propaganda via de diverse communicatiemiddelen uitge breid dienen te worden. De topspelers zullen maatschappe lijk begeleid moeten worden. Dat bete kent, het verlenen van daadwerkelijke steun aan de spelers, zodat zij zich gedurende een aantal jaren intensief aan de damsport kunnen wijden, zonder dat hun maatschappelijke carrière schade ondervindt. De K.N.D.B. zal voortgaan in haar streven om met de Nederlandse Bridge Bond en de Koninklijke Nederlandse Schaakbond te komen tot de oprichting van een Federatie van Nederlandse Denksportbonden. De ploeg, die op 10 december in het Haagse zwembad de Morgenstond wordt geselecteerd, neemt deel aan een drietal wedstrijden: op 30 december in Edmon ton (Canada), op 3 januari in Vancouver (Canada) en op 6 en 7 januari in Taco ma (Verenigde Staten-Washington DC). Over de Amerikaanse tegenstanders is nog niets bekend. Wat betreft de Cana dezen wist men op het bondsbureau van de KNZB dat zij met de sterkst mogelij ke ploeg aan de start zullen komen. De toernee naar Canada geschiedt op uitwisselingsbasis. In mei komt een Ca nadese ploeg naar Nederland. De KNZB zal dan trachten met de Amerikaanse jeugdploeg, die op dat moment op door reis is naar West-Duitsland, een drielan- denontmoeting te' organiseren. MADRID. De Spaanse fabriek Mo tor SA, die onder meer het merk Derbi produceert, heeft zich teruggetrokken uit het racewezen. De Derbi-motoren zjjn gedurende twaalf jaar door diverse cou reurs met wisselend succes bereden. De laatste jaren maakte het merk een hausse door, vooral door toedoen van de Spanjaard Angel Nieto, die dit jaar be slag legde op het wereldkampioenschap in de 50 cc-klasse, na een hevig gevecht met de Nederlander Jan de Vries (op Van Veen/Kreidler). In 1971 was de titel voor Jan de Vries. Nadat de heer Frese, die in het ko mende weekend als opvolger van de scheidende voorzitter Storm gekozen zal worden, een toelichting op het nieuwe reglement had gegeven, kwamen de clubs toch tot de slotsom dat zij hun standpunt ongewijzigd handhaafden. De verenigingen willen met hun actie berei ken dat het voorstel, althans in zijn huidige vorm, niet aangenomen zal wor den. Het voornaamste bezwaar is, afge zien van de enorme financiële konse- kwenties, dat men de „toon” waarin deze stukken zijn opgesteld te „betuttelend” vindt. 5. Kan de sport aan politieke doelstel lingen dienstbaar worden gemaakt? 6. Acht uw partij de vastgestelde be snoeiingen redelijk en onvermijde lijk? 7. Welke pogingen heeft uw partij in het verleden gedaan om de sport te stimuleren? 8. Wat vermeldt uw verkiezingspro gramma inzake de sport? 9. Heeft uw partij een sportspecialist, zo ja, wie? 10. Is uw sportspecialist bereid zitting te nemen in een of ander actualiteiten programma voor radio of televisie? De verontwaardiging bij de sportwe reld bleef niet beperkt tot de besturen van de koepelorganisaties of van de sportbonden, die het meest rechtstreeks met deze inkrimping van de rijksover- heidsuitgaven te maken krijgen. Het was dan ook met een gevoel van waardering dat de NSF vorige week kennis nam van een soortgelijke actie vanuit de onder bouw, van de zijde van een van de duizenden sportverenigingen die ons land telt. Ook een soort protestactie, gekoppeld aan een enquête onder de Nederlandse politieke partijen, die alle inmiddels in het bezit zijn gekomen van een enquêteformulier met een tiental vragen. Een vragenlijst die werd opgesteld door de heer H. Uffing uit Zevenaar, voorzitter van de Gelderse sportclub Groessen, die door middel van deze enquête een overzicht wil krijgen van de standpunten die de politieke partijen innemen ten opzichte van de sport: een uniek initiatief, dat en hier citeren we de heer Uffing „als achtergrond heeft de strijd die wij als vereniging voor de sportbeoefening hebben ge voerd.” land de hoop op een reis naar het wereldkampioenschapstoernooi niet behoeft op te geven. „Volgend jaar gaan wij zonder schroom naar Rot terdam en daar, in die vreselijke kuip, kan nog van alles gebeuren. Desnoods stuurt Goethals zijn spelers nu eens als een Kozakkenregiment in volle charge op de Nederlanders” Het Volk vindt overigens dat men voor de tweede wedstrijd tussen bei- Volgens Takac is het „internationale kwaad” van de doping nog steeds niet bevredigend aangepakt. „Door de gewe tenloosheid van sportofficials, artsen en begeleiders, die de ethische zijde van sportbeoefening volledig uit het oog ver liezen, vreet keze kwaal nog steeds door” aldus de Joegoslavische IOC-be- stuurder Takac stelde ook de internationale ar bitrage ter discussie, volgens hem een zaak die eveneens aan het afglijden is. Wat de toelating tot de spelen betreft: Artur Takac is geen voorstander van het accepteren van full profs. En wat de verscheidene ceremoniën aangaat: hij wenst onder geen beding af te stappen van het hijsen van landsvlaggen en hel spelen van volksliederen. Enkele leden van het IOC hebben al eens toegegeven dat dit in wezen met de geest van de spelen strijdige gewoonten zijn, die kunnen worden beschouwd als uitingen van nationalisme. JULI: 1. Voorronde Europa-cup heren met Nederland in Brussel; 7-8 BelgiëNe derland (vijf- en tienkamp) jongens en meisjes; 14-15 Nederlandse kampioen schappen; 21. WalesNederland (heren); 28. Nederland - België - West-Duitsland (heren) in Kerkrade; 29. België - Neder land - Zwitserland (jongens) België Nederland (meisjes). NEW YORK. De Amerikaanse ten nisser Stan Smith, Wimbledonkampioen 1972, heeft zich de toorn op de hals gehaald van het Pentagon en de fiscus. Het gaat om 250.000 dollar (ruim 750.000 gulden), die de lange Californiër de laatste twee jaar met tennissen heeft verdiend. De Joegoslaviër verklaarde dat een speciale commissie, onder voorzitter schap van de Hongaarse professor Csa- nadi, bij het bestuur van het IOC een voorstel heeft ingediend ter inkrimping van het programma van de spelen. Zo zouden sporten of onderdelen daarvan die niet in tenminste 45 landen, verdeeld over drie continenten, worden beoefend, moeten worden geschrapt. Dit geldt voor Smith is militair (soldij: 346 dollar per maand) en is verplicht al zijn verdien sten, na aftrek van onkosten, te storten in een Davis-Cupfonds. Welnu de kas van dit fonds is leeg. Donald Dell, de advocaat van Smith, heeft verklaard dat zijn cliënt op een speciale bankrekening geld ter bestrij ding van Amerikaanse Davis-Cupkosten heeft gestort, ongeveer 50.000 dollar. „De rest van de 250.000 dollar is opgegaan aan reis- en verblijfkosten,” aldus Dell. Of de fiscus deze uitleg aanvaardt is niet bekend. In zijn brief aan de politieke partijen wijst hij erop dat de sport een genees middel is voor een aantal kwalen van deze tijd. „We menen dat door het besnoeien van subsidie voor de sport, de sport wordt gestagneerd en de kwalen van deze tijd worden gestimuleerd, waardoor de overheid in de toekomst meer geld zal moeten besteden om die kwalen te bestrijden”. De heer Uffing legt duidelijk het ac cent op het preventieve aspect: „Men zal moeten concluderen dat het toekennen van subsidies aan de sport bezuinigend kan werken op de overheidsuitgaven; immers het voorkómen van allerlei ziek ten en kwalen is waarschijnlijk goedko- SCHAATSEN. De landelijke techni sche commissie van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond heeft de volgende dames uitgenodigd voor de wedstrijden om de IJsselcup (individu eel), die zaterdag in Deventer worden gehouden: Atje Keulen-Deelstra, Elly van den Brom, Trijnie Rep, Sippie Tigchelaar, Sijtje van der Lende, Sophie Westen broek, Rieneke Verheyen-Demming, An nie Borking, Christa Jaarsma, Sonja Paans, Froukje Jongsma, Annemarie Overdiep-Hoogkamp, Sjollie Dijkstra, Nel Koehler, Marijke van den Berg en Marrie Willems. In 1973 zal ook voor de eerste keer een wedstrijd vijf- en tienkamp met een Europese beker als inzet worden gehou den. De wedstrijden zijn vastgesteld op 11 en 12 augustus in Reykjavik, Sofia en Innsbruck. Nederland is met Ijsland, België, Denemarken, Ierland, Frankrijk en Engeland ingedeeld in de IJslandse groep. De acht landen met de hoogste scores plaatsen zich voor de finale, die op 22 en 23 september in Bonn worden verwerkt. Voor de meerkampen staat ook nog een wedstrijd Nederland - En geland - Denemarken op het program ma. Als data zijn hiervoor 9 en 10 juni (Papendal) gekozen. Oorsnronkelijk deed ook België aan deze jaarlijkse wedstrijd mee maar de Belgen hebben zich terug getrokken. Hun plaats wordt nu ingeno men door Denemarken. Het programma ziet er als volgt uit: JUNI: 2. West-Duitsland - Roemenië - Ne derland (dames): 3. Nederland - België - Zwitserland (30 km snelwandelen) in Sliedrecht; 9-10. Nederland - Engeland - Denemarken (vijf- en tienkamp) op Pa- nendal; 10. Coupe de l’Amitie (junioren); 17. West-DuitslandNederland (jongens en meisjes); 24. Nederland - Engeland - Tsjecho-Slowakije (dames) Papendal; 23- 24. Nederlandse kamnmenschannen jeugd; 24. Zwitserland - Nederland - West-Duitsland (30 km hardlopen); 30. Voorronde Europa-cup heren met Ne derland in Brussel. als tegen Duitsland. Maar wat een verschil. Duitsland steekt met kop en schouders boven de Nederlanders uit De leerlingen van Schön hebben ons doen hollen en we hadden het be stendig moeilijk om in de match te blijven. Tegen Nederland heb ik niets daarvan gezien." Volgens „Les Sports” kon België niet winnen omdat het met teveel angst begon. „De Witte Duivels speel den deze wedstrijd niet zozeer in het teken van het wereldkampioenschap als wel met de dwanggedachte dat ze door de Hollanders niet mochten worden belachelijk gemaakt.” „La Libre Belgique” tenslotte schreef dat België een goede kans heeft om de wedstrijd in Rotterdam met succes te volbrengen. „Het Oran jeteam heeft zijn piek bereikt in de wedstrijd tegen de Noren. Tegen dat peil zullen ze in de toekomst nog slechts bij uitzondering kunnen acte ren. Het zou ons geenszins verbazen dat, wanneer het uur van de laatste wedstrijd heeft geslagen, er van het grote Nederlandse team niet veel meer overblijft”. DEN HAAG. Een Nederlandse zwemploeg, bestaande uit zes dames en zes heren, zal van 28 december tot 10 januari een trip naar Canada en de Verenigde Staten maken. DEN HAAG. Op het kalendercon- gres van de internationale amateur atle tiek federatie (IAAF), dat in Boedapest werd gehouden, heeft de KNAU zowel voor de dames- als herenlandenploeg naast de wedstrijden voor de Europa- twee interlandwedstrijden afgeslo-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13