NOG MENINGSVERSCHILLEN OP EEG-CONFERENTIE Conflict over spandoeken Auto in brand; dode en twee gewonden Bewapening leger moet beperkt worden Ludek Pachman dreigt met hongerstaking bij rechterlijke organisatie p „Specialisatie en concentratie h ll II IJ Een bank die je helpt groot te worden Vertegenwoordiging in Helsinki nog open vraag De Koster in politiek testament: MARKTKOOPMAN NEERGESTOKEN GEERTRUIDENBERG Kamervragen over vervuiling Kanaal Gent-Terneuzen Geen intrekking van huurliberalisatie Maaswater is mogelijk radio-actief besmet Twee gewonden door explosie in fabriek Koninklijke zilveren bruiloft in Engeland HET WEER LEGT „VUILE” FABRIEK STIL S' Advies van bijna jaar oude werkgroep-Wiersma DINSDAG 2 1 NOVEMBER 1972 I PUBLIEKE IB WERKEN Werkende jongeren-politie KVP-Kamerleden stellen vragen KORT EN BONDIG 99 Concreet advies Mi Voorbereiden 4S NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Exploitatiekosten „GRAP" '•WW (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Ik ben tevreden, hoewel ik wel degelijk besef dat er aog nuanceverschillen blijven bestaan”. Dit heeft minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken gisteren na de eerste dag van de halfjaarlijkse ver gadering der nu negen tellende EEG-ministers van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaard. Eén van de punten waarover de ministers het, mede door tijdgebrek, gisteren niet eens zjjn geworden, is hoe de Europese commissie vertegenwoordigd zal zijn in Helsinki, wanneer de voorbereiding van de economische aspecten van een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking ter sprake komt. Staatssecretaris Westerterp heeft een formule gesuggereerd, die vandaag opnieuw ter tafel zal komen. Ut B w flli met ADVERTENTIE i WEERRAPPORTEN 9 9 9 8 10 9 10 9 10 10 8 9 5 19 4 11 9 15 22 7 1 18 14 3 10 10 20 12 19 3 10 13 uur. uur. 0 0.4 0 0 Op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie zei hij, dat achtereenvol gende ministers van Justitie het parle ment toezegden een onderzoek te zullen laten instellen naar mogelijke funda mentele wijzigingen van de rechterlijke organisatie. Ondertussen kwamen er wel Prof. dr. K. Wiersma, oud-staatssecre- taris van Justitie en hoogleraar te Lei den, was voorzitter van de werkgroep. zich dat, „In het rapport wordt weinig eigc mening gegeven”, aldus prof. Wiersma. „Onze taak was te verzame'en datgene wat leeft bij personen en organisaties, zodat de staatscommissie onmiddellijk aan het werk kan”. Minister Van Agt besloot eind vorig jaar niet onmiddellijk over te gaan tot de instelling van een staatscommissie om de door velen verlangde wijziging in de rechterlijke organisatie te bestuderen. Hij vormde de werkgroep, die tot taak kreeg het werk van de staatscommissie voor te bereiden. incidentele veranderingen, als de ver keersschout en de gerechtsauditeur. De opzet van de rechterlijke organisa tie in Nederland dateert nog uit het begin van de vorige eeuw. AMSTERDAM. Gistermiddag heeft zich in een metaalwarenfabriek aan de Distelweg 89 in Amsterdam-Noord bij het analyseren van wat zoutzuur, waar bij soda werd gebruikt, een ontploffing voorgedaan. Volgens de politie zou een vonk uit een elektrisch afzuigsysteem vrijkomend waterstofgas tot ontploffing hebben ge bracht. Twee arbeiders werden door de explosie gewond. laten aan een specifieke conferentie. Dat is* het gesprek dat een aantal midden- Europese landen, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie en andere landen, die troepen in midden-Europa hebben gesta tioneerd, eind januari zullen gaan voe ren. is rechterlijke In het Lagerhuis had een klein incident plaats toen een links Labourlid de ge bruikelijke huldigingstoespraken van de regeringsbank en oppositie doorbrak. De Labourafgevaardigde wenste het zilveren paar alle geluk, maar dan als privé- personen en niet als het instituut dat hij opgeheven wilde zien. Hij vond dat er een eind moet komen aan de industrie die souvenirs produceert, tenzij de op brengst hiervan aan de ouders van Sof- tenon-kinderen zou worden uitgekeerd. De rest van deze toespraak werd door het Huis gegeneerd aangehoord. Demo cratische tradities verbieden echter haar af te breken. (Van onze medewerker in Londen) PRAAG (Reuter) Schaakgrootmees ter Ludek Pachman heeft gedreigd in hongerstaking te gaan als de Tsjechoslo- waakse autoriteiten hem op 28 novem ber niet zullen laten vertrekken. Gesloten. De universiteit van New Delhi is voor onbepaalde tijd gseloten, nadat zich ongeregeldheden hebben voorge daan bij studentendemonstraties voor meer zeggenschap. W2W w zw nw o ver. w z zw 3 16 -3 5 5 11 15 1 0 16 10 0 1 7 8 8 12 13 8 1 2 2 9 0.2 0 1 0.1 0.6 12 2 uur. uur. 6 6 6 5 7 6 T 6 7 6 2 12 11 3 6 7 -7 De Nederlandse regering stelt zich op het standpunt dat op een veiligheidscon- ferentie een algemene formulering van de beginselen voor Europese veiligheid moet worden ingebracht, maar dat de „vertaling” van deze beginselen in con crete maatregelen moet worden overge- VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Nu en dan regen of buien. Ongeveer nor male temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 4; minimum tempe ratuur van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; maximum temperatuur: om streeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent: kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 26 november: minimum 4, maximum 8 graden. ALPHEN A AN DEN RIJN. Bij een verkeersongeluk in Hazerswoude is gis teravond de 17-jarige W. Brommers uit Koudekerke om het leven gekomen. Hij zat m een auto, die na een aanrijding in brand vloog. Twee andere inzittenden, zijn 54-jarige vader en een 49-jarige man ook uit Koudekerke. kregen ernsti ge brandwonden. Alleen de chauffeur kwam ongedeerd uit de auto. Albanië niet. De Albanese regering heeft de Finse Tegering er officieel van in kennis gesteld niet te zullen deelne men aan het multilaterale overleg over de Europese veiligheidsconferen- tie. Minister-president Biesheuvel, minister van Volkshuisvesting ad interim, heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. In antwoord op vragen van het P.S.P.- Kamerlid Van der Spek wijst de minis ter erop, dat er slechts weinig brieven zijn ontvangen met bezwaren tegen de ingevoerde huurliberalisatie. De vragen werden ingezonden op 31 oktober. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Roels (PvdA) wil weten of het waar is dat alleen België verantwoordelijk is voor de nog steeds toenemende vervui ling van het water in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Hij vraagt dit aan de ministers Stuyt (Volksgezondheid) Udink (Verkeer en Waterstaat) en Lang- man (Economische Zaken). Over de Koninklijke Marine zegt de minister dat voor de vervanging van de Holland- en Frieslandklasse jagers moet worden getracht aansluiting te krijgen op een, in het buitenland ontwikkelde, grote serie, waardoor aanzienlijke kos tenbesparing mogelijk moet zijn. „De Zeven Provinciën moet binnen tien jaar uit de vaart worden genomen. N Over het beginsel, dat de Europese commissie moet worden betrokken in de voorbereidende besprekingen in de Finse hoofdstad is iedereen het eens. Vanaf 1 januari zullen immers de landen van de Europese gemeenschap een gemeen schappelijk handelsbeleid jegens Oost- Europa voeren. Hij acht het mogelijk dat, gespreid over een aantal jaren, een vermindering van de exploitatiekosten van het defen- sieapparaat met ongeveer 10 percent wordt bereikt. De diensttijdverkorting zou gepaard moeten gaan met de invoe ring van korte vrijwillige verbintenissen. DEN HAAG. De tegen de huurlibe ralisatie aangevoerde argumenten vor men geen aanleiding tot intrekking van deze maatregel. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland De auto stond links op de weg voorge sorteerd en werd aangereden door een tegemoetkomende vrachtwagen, die iets uit moest wijken. Het was vuil weer met af en toe een regenbui, maar toch werd voor het eerst in de geschiedenis een koninklijke wan deling door het centrum van Londen gemaakt. De politie stond op de daken en achter de ramen en had zich in allerlei onopvallende vermommingen on der het publiek gemengd. Het verkeer in Londen was verder de gehele dag door de koninklijke stoeten ontwricht. Mgr. Gijsen. Tien percent van de Zuid- limburgse bevolking blijkt het hele maal eens te zijn met het beleid van Roermonds bisschep mgr. dr. J. Gij sen. 27 percent is het gedeeltelijk eens en gedeeltelijk oneens. 19 percent keurt het beleid helemaal af, 15 per cent kan of wil geen mening geven. 29 percent is niet geïnteresseerd. Dit con cludeert het Heerlense Instituut voor Research en Marketing. In Hanoi. De dochter van de Westduitse president, mevrouw Uta Ranke Heine mann, verblijft op het ogenblik in Noord-Vietnam. Zij bracht een bezoek aan Hanoi en zag de resten van het gebouw van d Franse vertegenwoor diging dat op 11 oktober door Ameri kaanse bommen werd verwoest Ook willen de K.V.P.-ers weten of er gevaar bestaat dat deze radio-activiteit de komende maanden sterk zal toene men. Eventueel moet de minister hierte gen maatregelen nemen, zo menen zij. bewindsman, dat een verhoging van de defensiebegroting tot een percentage dat de meerderheid van de commissie-Van Rijckevorsel heeft voorgesteld (4.178) op korte termijn niet te verwezenlijken is, het percentage van minister De Koster ligt tussen de aanbevelingen van de meerderheid en die van de minderheid' van de commissie. De werkgroep hoorde in een korte spanne tijds tal van instellingen en per sonen en kreeg bovendien tientallen ad viezen. De verslagen van de hoorzittin gen en de schriftelijke adviezen zijn thans met het betrekkelijk korte advic van de werkgroep gepubliceerd. Prinses Anne, die tijdens de plechtig heid in Westminster Abbey een jurk droeg van materiaal dat zij van konin gin Sirikit van Thailand had gekregen, is overigens in opspraak gebracht door de onthulling, dat ze aan een vossejacht heeft deelgenomen. Men zou zich kunnen voorstellen dat vertegenwoordigers van de commissie als deskundigen zullen worden geraad pleegd, evenzeer als de diplomatieke vertegenwoordigers der 35 landen in de Finse hoofdstad zich door deskundigen zullen laten bijstaan. Erkenning van de Duitse Demokrati- sche republiek is slechts zeer zijdelings ter sprake gekomen. De kwestie van de betrekkingen met de DDR is voortdu rend, enerzijds in de Navo, anderzijds als een aangelegenheid van de grote vier besproken. Het lijkt waarschijnlijk, dat het gehe le probleem van de DDR in de eerste week van december, tijdens de bijeen komst van de Navo-ministerraad in Brussel zal worden besproken. De westelijke landen hebben steeds op het standpunt gesteld teneinde de Westduitse regering niet voor de voeten te lopen, erkenning van de DDR moet plaats vinden wanneer Oost- en West-Duitsland een basisver drag hebben gesloten en beide landen zijn toegelaten tot de Verenigde Naties. Wat betreft de militaire aspecten be staat een duidelijk verschil van mening tussen Frankrijk en de overige landen. Frankrijk maakt immers geen deel uit van het geïntegreerde militaire apparaat van de Navo, en is weinig geporteerd voor besprekingen over een wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering. (Van onze medewerker in Amsterdam) AMSTERDAM. Werkende jongeren zijn gistermorgen met de Amsterdamse politie in conflict gekomen over een aantal spandoeken, waarmee zij wilden protesteren tegen de huns inziens te geringe subsidie van CRM voor de ver bouwing van hun vormingscentrum. Volgens vormingsleider Jan Poot heeft de politie de 30 meter lange spandoeken van de gevel gerukt en meegenomen naar het bureau Mosplein in Noord, waarna circa 40 jongeren het politiebu reau gedurende een half uur zouden hebben bezet. De politie daarentegen zegt dat het om „tien of twintig jongelui ging, „die voor de deur een poosje heb ben staan joelen. Er is niemand binnen geweest en de spandoeken waren hoog uit tien meter lang. Storm in een glas water, meneer”. Met het oog op een persconferentie die voor vandaag was belegd, was de gevel opgetuigd met zes spandoeken „Veel gerouw om het lege gebouw” en „Wel vormingswerkers, wel deelnemers, geen gebouw”, was er onder meer op te lezen. „Geen gezicht”, oordeelden sur veillerende politiemannen, „en bovendien geen vergunning ingevolgde de APV”. Dus werd de zaak weggehaald en werd proces-verbaal opgemaakt. De werkgroep heeft voorts een aanbe veling gedaan over de samenstelling van ie staatscommissie: een onafhankelijke voorzitter, drie rechters, twee leden van iet openbaar ministerie, twee leden van de balie, een vertegenwoordiger van de vakbeweging en/of consumentenorgani saties, een afgevaardigde van de reclas sering, een organisatie-socioloog, een so ciaal psycholoog en/of criminoloog en drie ambtelijke adviseurs. Beter. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren het militaire hospitaal in Amman verlaten, waar hij zaterdag wegens oververmoeidheid was opgeno men. Volgens een bekendmaking van het hof verkeert de vorst in „uitzon derlijk goede gezondheid”. geleid wapen dat de taak van beide thans aanwezige wapensystemen kan vervullen. DEN HAAG. De K.V.P.-Tweede- Kamerleden Hutschemaekers en Nooten- boom hebben minister Stuyt van Volks- gezondhei den Milieuhygiële gevraagd of het juist is dat het Maaswater in lichte mate radio-actief besmet is en wat hiervan de oorzaak is. Hasjsmokkelaar. Douaniers hebben in Zevenaar een 22-jarige italiaan in een trein uit Duitsland aangehouden Hij was met 2% kilo hasj op weg naar Amsterdam. Transicol wordt te Geertruidenberg gezien als een der ernstigste vervuilers van de rivier de Donge. Pachman, die gisteren via West-Duits land naar Nederland zou reizen, mocht zoals gemeld op het laatste moment zijn land niet verlaten. Hij kreeg, hoewel in het bezit van een uitreisvisum, geen toestemming de grens te overschrijden. De autoriteiten deelden hem mee dat hij niet mocht vertrekken omdat in West- Duitsland in verband met zijn aankomst daar „provocaties op touw waren gezet”. Pachman, die zich in Nederland wil 7 9 14 8 7 5 9 13 9 21 0 0.1 3 7 9 0 DEN HAAG. De door de nieuwe regering na overleg met de nieuwe Tweede Kamer in te stellen staatscom missie voor de herziening van de rech terlijke organisatie zal zich in het bij zonder dienen bezig te houden met de specialisatie binnen de rechterlijke macht en de concentratie en integratie van rechtspraak. Tot deze slotsom is de elf maanden geleden door minister Van Agt van Justitie ingestelde werkgroep gekomen. De Tweede Kamer kreeg gisteren het rapport van deze groep, die advies moest uitbrengen over de taakomschrijving van de bedoelde staatscommissie. Voor de Koninklijk eLandmacht moet volgens hem worden vastgehouden aan de minimumbijdrage aan de Navo van 10 brigades. Het huidige vliegtuigenbe stand bestaande uit twee typen ge vechtsvliegtuigen (Starfighter en NF-5) dient geleidelijk te worden vervangen door één standaard-jachtvliegtig. De Ne derlandse bijdrage aan de Navo-lucht- verdedigingsgordels dient te worden ge handhaafd. Wel zal voor de toekomst moeten worden gezocht naar een type Toch kwam de werkgroep met een min of meer concreet advies voor het werk van de komende staatscommissie. Zij heeft er met nadruk op gewezen, dat een veelgehoorde wens is om te komen tot verhoging van de kwaliteit van de rechterlijke uitspraken door groter des kundigheid van de rechter, tot bevorde ring van eenheid tussen uitspraken op een bepaald gebied, tot herstel van het evenwicht t ussen rechtspraak en zich steeds verder specialiserende balie, tot besparing van arbeid en kosten, tot ver snelling van de proedure en tot delegatie van bepaalde korte gedingen aan voor zitters van gespecialiseerde kamers. Samengevat, aldus de werkgroep, specialisatie binnen de macht wenselijk. Als het aan publie- ke werken in Amster- dam ligt, is het ver- de vestigen, is teruggekeerd naar zijn wo ning in Praag die hij al ontruimd en verkocht heeft In het bijzijn van een advocaat kreeg Pachman later in Praag de verzekering dat hij, zijn echtgenote en zijn 70-jarige schoonmoeder definitief op 28 november mogen vertrekken. „Persoonlijk heb ik er nu weinig vertrouwen meer in”, zei de schaakgrootmeester in een telefoon gesprek. Hij zei van plan te zijn in hongerstaking te gaan als men hem op de beloofde datum niet laat vertrekken. „Nederlandse vrienden wachtten op mij aan de Duitse kant van de grens om mij naar Haarlem te vergezellen, waar wij ons willen vestigen, aldus Pachman, die tenslotte meedeelde dat zijn schoon moeder door de hele affaire een zenuw inzinking heeft en nu onder medische behandeling is. DEN HAAG. Volgens minister De Koster van Defensie is het mogelijk aan de Navo-verplichtingen die Nederland op zich heeft genomen, te voldoen en toch binnen aanvaardbare financiële grenzen te bijven. De benodigde wijzi gingen in de bestaande militaire plannen komen in hoofdzaak neer op beperkin gen in de bewapening en uitrusting van de krijgsmachtonderdelen, verkorting van de diensttijd met twee tot vier maanden en koppeling van de defensie- uitgaven aan het nationale inkomen. „Ook zonder de meest vooruitstreven de wapensystemen die onbetaalbaar worden voor een land als het onze kunnen de gevechtskracht en de overle vingskansen van onze strijdmacht op een verantwoord peil worden gehand haafd”, zo schrijft de minister in zijn politiek testament-Defensie. Het is een persoonlijke toekomstvisie ten behoeve van de toekomstige kabinetsformateur en de minister van Defensie, die hij gisteren heeft gepubliceerd. Minister De Koster heeft in de nota een financieringsschema opgesteld voor de komende tien jaar, waarin hij heeft berekend dat gemiddeld 3,951 percent van het nationaal inkomen nódig zal zijn voor de realisering van zijn plan nen. Dit percentage defensie-uitgaven bedraagt thans 3,7 percent. Het is duidelijk geworden, aldus de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen r~ - Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Oslo Rome SpUt Stockholm Wenen Zürich Casablanca onbewolkt Istanboel geh. bew. Palmas zw. bew. wlndst. 18 Tunis licht bew. zzw 22 Het slachtoffer werd met een ernstige steekwond in de borst naar een zieken huis overgebracht. Achter zijn kraam op de markt van de Albert Cuypstraat kreeg de koopman ’s middags uit het publiek te horen dat zijn vrouw elders op de markt door twee Surinamers werd lastig gevallen. Hij ging haar helpen en raakte daarbij met een van de twee in een gevecht gewikkeld. LONDEN. Vriendelijk geroep van nieuwsgierigen op de stoep begroette ko ningin Elizabeth en prins Philip toen ze ter viering van hun zilveren bruiloft gisteren door de straten van Londen reden. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisteravond een 23-jarige man uit Paramaribo gearresteerd, die door het publiek was aangewezen als de man, die kort tevoren een 29-jarige marktkoopman met een stiletto had neergestoken. GEERTRUIDENBERG. Het ge meentebestuur van Geertruidenberg heeft gisteren ingevolge de hinderwet de chemische fabriek Transicol gelast met haar werkzaamheden te stoppen. De afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen wordt volgens de P.v.d.A-er slechts gedeeltelijk benut. Hij wil dat de Nederlandse regering de in dustrie in het Belgische gedeelte van de kanaalzone aanbiedt ook van de afval waterleiding gebruik te maken. De heer Roels vraagt de ministers verder of de Belgische autoriteiten een afdoende oplossing van het probleem op korte termijn niet mogelijk achten. Te vens wil de socialist weten wanneer de Nederlandse en de Belgische autoriteiten het laatst met elkaar over de lozing van dit afvalwater gesproken hebben. regenbui wzw regen zw regenbui zw regenbui zzw regenbui zw regenbui wzw regenbui wzw regen regenbui Z.-Limburg licht bew motregen zw. bew. windst. 21 onbewolkt n regen zzw bew. zzw zzw ozo ver keersprobleem in binnenstad snel opge- lost. Vroeg uit de ve ren, fluks en ferm aangepakt en hopla daar kunnen de noeste werklieden weldra constateren of de eige naar van deze auto te gen een grapje kan. Zo snijdt het mes aan drie kanten: weer een vervuiler minder op de weg, het werk schiet lekker op en de automobilist leert ge bruik maken van het openbaar vervoer. zw. zw. bew geh. bew. regenbui i regen zzw zw. bew. wzw licht bew windst. onbewolkt wzw regenbui wzw half bew. zzw licht bew. nw regenbui wzw sneeuw no zw bew. w zw bew. nnw motregen mist regenbui geh. bew. zw. L_„. licht bew. zzw WOENSDAG 22 NOVEMBER Hoog water 4.01 uur en 16.20 Laag water 12.13 uur en WOENSDAG 22 NOVEMBER Zon op 8.12 uur onder 16.40 Maan op 17.45 uur onder 10.22

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2