BRANDT DANKT ROOMS-KATHOLIEKEN Het spel rond het akkoord Sympathie voor Amin uit Polen martelen de oorlog beu Laotianen zqn Frelimo deed zware aanval Voorwaardelijke straf voor de postgiro dab makkelijk! Automatisch! „Eerst alle obstakels „Dit jaar meer overvallen op Tete opruimen” dan in 1971” achtergrond IpF3.." Partij van Konrad Adenauer nu een hoopje ellende Belgische krijgsraad: India gaat tijger beschermen Kissinger in Parijs: President Pompidou naar Afrika I 1 NOVEMBER DINSDAG 2 1 1972 3 FDP Barzel (Van onze medewerker in Hongkong) Avondklok (Van onze medewerker in Bonn, W. Timmers) VIENTIANE In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane gaat het leven zijn gemakkelijke gang alsof er geen oorlog in het land wordt gevoerd. Alleen gaan de Laotianen minder naar restaurants en bars dan vroeger. Want sinds de devaluatie van de kip voor een dollar krijg je nu 800 in plaats van 500 kip is het leven in Laos, het weste lijke buurland van Vietnam, moeilijker geworden. Open armen Moe van oorlog V (Van onze medewerker in Parijs) (Van onze medewerker in Brussel) ADVERTENTIE De tevredenheid der SPD wordt, naar men weet, zo moge lijk nog overtroffen door die van de kleinere coalitiepartner FDP. Het vertrouwen in de toekomst kan echter bij de FDP zo groot niet zijn. Dit zei de officier van Justitie mr. J. Huij gen bij de rechtbank te Breda giste- in een requisitoir. De meeste over- vrit zijn DE BITTERE werkelijkheid is, dat de oorlog Vientiane dicht genaderd is. De regeringstroepen hebben tijdens de regentijd in de zomer niet, zoals in voorgaande jaren, de gebieden kun nen heroveren die in het droge sei zoen door de Pathet Lao zijn bezet. NEW DELHI. (Reuter) De Indiase Raad voor Natuurbescherming heeft be sloten volgend jaar april met een pro ject te beginnen tot het behoud van de tijgerstand. Voor het program dat in zes jaar zal worden uitgevoerd, zal circa 22.5 miljoen gulden worden besteed. Het Wereldnatuurfonds heeft een bij drage van ongeveer 3.25 miljoen gulden toegezegd. In het bijzonder zullen de tijgers worden beschermd in acht natio nale parken. Het schieten van tijgers en de uitvoer van tijgerhuiden was al bij de wet verboden, maar deze wet wordt op grote schaal door stropers geschonden. Een andere groep vernielde alle ze ventien vliegtuigen en hefschroefvlieg- tuigen die op het vliegveld van Tete geparkeerd stonden. Voorts werd de lan dingsbaan beschadigd, aldus Frelimo. Het centrum van de stad werd met artillerie bestookt, waardoor verscheide ne gebouwen zoals het Portugese hoofd kwartier en een gewoonlijk door leger officieren gebruikt hotel ernstig werden beschadigd. Met de overweging dat „slagen waren toegebracht buiten verhouding tot de strenge militaire training”, drukte de krijgsraad uit dat in het leger niet slap kan worden opgetreden, maar ook dat de paracommando’s de normen hadden overschreden. Tegen de bevelvoerende luitenant van de paracommando’s had de auditeur-militair zes maanden geëist. Hij kreeg er vijf, voorwaardelijk. D« overigen kregen straffen tussen de vier maanden en de zestien dagen, eveneens voorwaardelijk. het om vr a' Met Postgiro laat u3als u dat wilt,uw regelmatig terug komende betalingen automatisch overmaken. Dus geen omkijken meer naar rekeningen voor huur, abonnementen, gas, elektra etc. Een luitenant en vijf onderofficieren en minderen van de paracommando’s hadden hun gevangenen andere Bel gische militairen in de Ardennen in een schuur ondergebracht en hen mis handeld om „geheimen los te krijgen”. De „gevangenen” waren gebonden, afge ranseld en getrapt. Zelfs werd bij enkele slachtoffers elektrische stroom door het lijf gejaagd. Tijdens de zitting bleek geen van de paracommando’s de ernst van zijn wandaden in te zien. In het restaurant Chez Lynn, waar de Laotiaanse elite elkaar ontmoet, gaat het nog goed. Tot de geregelde bezoekers hoort generaal Kouprasith, die men ervan verdacht een staats greep te zullen gaan uitvoeren toen hij nog de Laotiaanse troepen in Vientiane commandeerde. regering-Brandt hooguit worden vesla- gen alg het economisch hopeloos uit do hand loopt. De CDU is dan ook niet gediend met de man uit Beieren, die namelijk in wezen samen met Barzel heeft gefaald in Beieren was vorige keer de rechtsradicale NPD nog 5.3 per cent sterk, nu bleef er een half percent van over en wie daarvan profiteerde, is gemakkelijk te raden. De CDU verkeert namelijk in het gevaar, dat de reactie op de nederlaag van zondag precies de verkeerde zal zijn. Ze zal niet nog eens met de verkeerde kanselierskandidaat komen en Barzel slechts zo lang handhaven als gewenst lijkt. Inmiddels is de altijd al sterke Strauss nu ook nog de enige die winst heeft geboekt, namelijk via zijn CSU, de Bei erse zusterpartij van de CDU. Strauss laat zijn macht niet ongebruikt en wat hij te bieden heeft, is inderdaad een duidelijk alternatief voor de regering- Brandt. Met een conservatief alternatief pro gramma „made in Beieren” en met Strauss als sterke man kan echter de nns-Afrikaanse het Franse staatshoofd nu toch duidelijk zien te maltin dat Parijs zijn financiële hulp middelen niet tot in de eeuwigheid der dagen zal kunnen en willen inzetten. De Franse regering wenst onder meer dat voor de technische assistentie de Franse experts zo gauw mogelijk door Afri kaanse specialisten en onderwijskrachten zullen kunnen worden afgelost. PARIJS. Henry Kissinger heeft voor het eerst in zijn carrière gisteren zijn entree in Parijs als geheime bood schapper van president Nixon zonder enig mysterie, maar in volle openbaar heid gemaakt. Hij gaf onmiddellijk na aankomst op het vliegveld zelfs de offi ciële verzekering dat hij Parijs niet zou verlaten voor alle obstakels op de weg naar de vrede in Vietnam zouden zijn opgeruimd. De Neo Lao Haksat - de werkelijke patriotten van Laos - heeft zich in middels al tot onderhandelingen be reid verklaard. Een communistische delegatie onder leiding van Phoune Sipraseuth is in Vientiane aangeko men. Een van de adviseurs van de delegatie is de vroegere minister van Informatie in de coalitieregeling van 1962, Phoumi Vongvichit, die Hanoi zeer na zou staan. De communisten schijnen de onderhandelingen echter vooralsnog te willen rekken, om de BONN Na de politieke aard verschuiving van zondag valt het Bonn moeilijk de veranderde ver houdingen vast te stellen. Het is interessant dat Bondskanselier Brandt een nog grotere aantrek kingskracht blijkt te hebben dan zelfs zijn bewonderaars in de partij in de gaten hadden. DE LAOTIANEN zijn moe van de oorlog waarin ze betrokken werden, doordat de befaamde Ho Tsji Minh- route door hun land leidt. Als men bedenkt dat Laos slechts 2,7 miljoen inwoners telt, dan heeft het land veel onder de oorlog te lijden gehad. Elk jaar waren er gemiddeld 15.000 doden en gewonden te betreuren. Meer dan een derde deel van de bevolking heeft huis en haard verloren. De Laotianen hopen dat de vrede spoedig zal terugkeren, maar dat zal zonder een akkoord in Vietnam een utopie blijven Met de populariteit van Walter Scheel heeft ze winst geboekt. Daarnaast moet echter vooral het aanprijzen van de nartij als een correctief op de wat gauw tot experimenteren en avonturen geneig de SPD van invloed ziin geweest. Een groep nadenkende kiezers is er door Scheel en ziin mannen van overtuigd dat de derde kracht naast de twee grote partijen een verrijking is van de demo cratie. De FDP zal echter, samenwerkend met de grote en zelfverzekerde SPD, een eigen positie moeten ontwikkelen, waar door ze zich over vier jaar niet nog eens eenvoudig als „rem op de sociaal-demo- craten” behoeft aan te bevelen. Of een modem liberalisme iets is dat kiezers duidelijk kunnen onderscheiden van een moderne sociaal-democratie, v alt in de Bondsrepubliek allerminst te voorspel len. Kissinger zal weer uitsluitend met de Noordvietnamese top-diplomaat Le Due Tho onderhandelen, maar hij heeft on derstreept dat hij zijn vrienden van de Zuidvietnamese delegatie dagelijks van de vorderingen op de hoogte zal houden. Als onze gesprekspartners zich even re delijk zullen tonen als in oktober, zegt Kissinger, is een snelle regeling van het conflict waarschijnlijk. In de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi leek gisteren dat Amerikaanse opti misme niet helemaal gedeeld te worden. De Noordvietnamezen beschouwen het akkoord, dat in oktober al tot stand kwam, maar dat president Thieu van Zuid-Vietnam nog altijd blijft weigeren te ondertekenen, als definitief en onaan tastbaar. Alleen over detailpunten inza ke de procedure willen we, aldus Hanoi, nog wel praten, maar aan de hoofdzaken van het akkoord kan nu niet meer worden getornd. Gisteravond werd in diplomatieke kringen in Parijs dan ook eerder ver wacht dat Kissinger de Franse hoofdstad zeker niet binnen enkele dagen zal kun nen verlaten. Nee, de trotse partij van Konrad Ade nauer is op het ogenblik een hoopje ellende. Als een schrale troost voor het verloren gaan van het lataste staatsambt het presidentschap van de Bondsdag mag ze volgende maand één uur lang de zogenoemde „Alterspresident” leve ren. Het plechtig openen van een nieuwe Bonsddag gebeurt in dit keizerloze Duitsland door het oudste lid en dat bliikt de 73-iarige oud-kanselier Ludwig Erhard te zijn. Maat op typisch Laotiaanse manier werd de eerzuchtige generaal bevor derd en tegelijkertijd machteloos ge maakt. Hij is nu plaatsvervangend opperbevelhebber van het Koninklijk Laotiaanse Leger en in die functie heeft bij niet langer soldaten onder zijn directe bevel. De speciale adviseur van president Nixon, dr. Henry Kissinger, verscheen gisteren in het openbaar in de Franse hoofdstad, waar hij al menigmaal ge heime besprekingen met de Noordviet namezen heeft gevoerd. Links van hem de officiële Amerikaanse onderhande laar Porter en rechts twee Zuidvietna mese vertegenwoordigers. door de politie gecontroleerd. Om middernacht gaat de avondklok in. Maar op een zaterdagavond vierde de politie in de fraai verlichte tuin van het Xang-hotel een groot feest dat tot in de vroege ochtenduren duurde. In Laos worden de dingen nooit al te ernstig genomen. De CDU tobt nu met een moeilijke opgave. In de provincie zitten een paar mannen klaar om Barzel af te lossen, maar de vriendelijke „zwarte reus” Hel muth Kohl uit Riinland-Palts bijvoor beeld is ondanks zijn formidabele lengte allerminst een gelijkwaardige tegenstan der voor Strauss. Hetzelfde geld voor Heinrich Köppler uit Noordrijnland- Westfalen. De man met wie Strauss het meest rekeniog mnet houden, is Gerhadr Stoltenberg, premier van Sleeswijk-Hol- stein, maar die heeft net zo weinig het voorkomen van een staatsman als Rai ner Barzel Toen de partij in de feestroes van zondagavond louter en alleen aan Willy dacht, maakte de Bondskanselier zelf echter een opmerking die tot nadenken stemt. Hij bedankte nadrukkelijk de ve le rooms-katholieken wier stem hij had gekregen. Brandt en zijn politiek hebben inder daad een voor de Bondsrepubliek op zienbarende deconfessionalisering te weeggebracht. Omdat zeker is dat vooral jongeren zich door de kerk niet beperkt voelen in hun politieke keus en omdat er bij volgende verkiezingen nog meer jongeren zullen zijn, is er alle reden om aan te nemen dat deze ontwikkeling zich voortzet. Voor de jongere kiezers geldt (afgezien van Beieren, maar daar is dat dan ook Beieren voor) dat zij zich eer der thuisvoelen in de SPD dan in de CDU. Er zijn voor de versterkte regering- Brandt no<r nroblemen te over. In de SPD :ioet een sterke en rumoerige lin kervleugel in toom worden gehouden, de regering tobt onverminderd met econo mische moeilijkheden. Ze kan echter regeren met een solide meerderheid in de Bondsdag en is in staat om het kabinet, zonder de lastige Kart Schiller en versterkt met de Beierse politicus Hans Joachim Vogel, een betere indruk op de kiezers te laten maken. Wie dit beeld overziet, komt al gauw tot de conclusie dat het de sociaal-demo- craten, meer dan twintig jaar de partij met de mesete leden, maar nooit met de meeste kiezers, was gelukt een doorbraak te forceren waarmee ze lange tijd zouden kunnen domineren in de Westduitse poli tiek. De „Frankfurter Allgemeine Zei- hung”, die tot dusver bepaald niet tot de bewonderaars van de regering-Brandt kon worden gerekend, bekeek de situatie van de kant der CDU en schreef in een com mentaar: „Ze kan zich niet eens de troost verloorloven, dat ze niet dieper kan val len”. (Van onze medewerker in Parijs) PARIJS. President Pompidou is gisteren voor zijn derde Afrikaanse rond reis vertrokken, waarbij hij deze week de lalrc!“o Hoog Volta en Togo zal be zoeken De derde Afrikaanse staat, Da- hor-' ■'ar eind oktober een militaire paleis-e ’nHe uitbrak, waarmee Parijs eens kon zijn, moest on hef laatste nippertje re’snlan worden DAR ES SALAAM. (Reuter) Het Front voor de Bevrijding van Mozambi que (Frelimo) heeft gemeld dat zijn strijdkrachten op 9 november een aan val hebben ondernomen op Tete, de hoofdstad van de noordwestelijke pro vincie van die naam in Mozambique (Oost-Afrika). afloop van de Vietnam-besprekingen te kunnen afwachten. IN VIENTIANE wordt gemompeld dat er tegenstellingen bestaan tussen de Laotiaanse en Noordvietnamese communisten. Meer dan eens zouden Pathet Lao-soldaten geweigerd heb ben bevelen op te volgen van hun Noordvietnamese superieuren. Sinds maart 1971 zijn ongeveer duizend Pathet Lao-soldaten overge lopen en voor het overgrote deel in het koninklijke leger opgenomen. In oktober liepen 318 man van een ba taljon met hun gevangen genomen politieke adviseurs over naar de rege ring. Dit alles heeft echter meer met oorlogsmoeheid bij de Laotiaanse communisten dan met diepgaande verschillen tussen Pathet en Hanoi te maken. Twee leiders van de Pathet Lao. prins Souphannavong en Phoumi Vongvichit hebben Vietnamese vrou wen, die al jaren lid zijn van de Noordvietnamese arbeiderspartij Het is bekend dat met name Vietnamese vrouwen hun echtgenoten flink aan de teugels hebben. Niettemin is een hereniging van de Laotianen misschien mogelijk - als ze door vreemde machten met rust wor den gelaten. Onder de Laotianen be staat niet de onderlinge haat zoals bij Vietnamezen en Cambodjanen. De vreemdzame leer van Boeddha is in Laos diep geworteld. De strijdende Laotiaanse partijen maken bijvoor beeld ook geen krijgsgevangenen. Ge vangen genomen of overgelopen Lao tiaanse soldaten worden door beide partijen met open armen opgenomen BREDA. In de eerste negen maan den van 1972 zijn in ons land 82 over vallen gepleegd op banken, postkantoren, wisselkantoren en geldtransporten. In 1971 waren dit er 116 en 1970 50. Dit jaar zal het aantal overvallen zo goed als zeker groter zijn dan vorig jaar. Generaal Kouprasith heeft met en kele andere Laotiaanse officieren en enkele Thailandse zakenlieden de zaak van mevrouw Lynn helpen fi nancieren. Mevrouw Lynn, een „klei ne dame van de grote wereld” van Frans-Vietnamese afkomst, speelt graag de rol van Matahari van Indo- China. Maar wat ze te vertellen heeft zijn, zoals bijna altijd in Laos, ge ruchten, die niet met de waarheid overeenkomen. Na het afkondigen van de prijscalcu- latiebeschikking zijn de ondernemersor ganisaties zoals verwacht gaan tegen sputteren. Ze hadden al op voorhand gedreigd het tot een begrenzingsovereen- komst gedegradeerde „sociaal contract” hun handtekening te onthouden. Over zo’n maatregel waren, zo is het ondeme- mersstandpunt, bij het overleg met de regering geen afspraken gemaakt. Het was een nieuw feit, waarmee de rem werd gezet op de vrije prijsontwikkeling, die niet de gewenste matiging kon bren gen. Daardoor werd een nieuwe situatie geschapen die opnieuw beraad met de achterban vro«g. Maar de recalcitrante houding die aan de beslissing vooraf gaat is grotendleea gespeeld. Het hoort bij de komedie die de werkge vers al enkele weken opvoerden met als hoofddoel het tot elke prijs voorkomen van een algehele prijsstop. Want dan zou voor beide partijen de basis aan een sociaal akkoord zijn ontnomen. En dat zou de werkgevers het hardst hebben geschaad. De vakbeweging (beveiligd door prijscompensaties) zou dan onmid dellijk hebben af gehaakt en een eigen koers zijn gaan varen. Het kabinet zou zich op de valreep volslagen onmogelijk hebben gemaakt bij iedereen die gelooft In een inflatie-remmend effect van een sociaal akkoord. En Groenevelt met zijn snel-hervormers zouden eindelijk waar voor de contributie hebben kunnen bie den door het kabinet-Biesheuvel defini tief af te doen als een verzameling wiebel-politici, die de kiezers tot het laatst toe wilden laten geloven, dat zij het minstens zo goed zagen als Den Uyl. De vakbeweging heeft zich van het begin af verzet tegen een onmiddellijke prijsstop. Want dan zou ook de weg naar een loonstop open hebben gestaan. De opvatting dat lonen en prijzen gelij kelijk dienen te worden behandeld is destijds neergelegd in een SER-advies waarmee werkgevers en vakbeweging akkoord zijn gegaan. En wanneer de werkgevers zich thans beroepen op een vers al enkele weken opvoerden met als onevenwechtige ingreep van het kabinet, verdegidt Biesheuvel zich door erop te wijzen dat de regering ook de loonont wikkeling zal terugdraaien als de vak beweging ook maar ergens verder gaat dan de afgesproken 3,5 arbeidsvoor waardenverbetering. Daarover willen de ondernemers, alvoren te tekenen, éérst meer weten. De afgelopen dagen hebben de werk gevers niet nagelaten erop te wijzen dat het ministerie van Economische Zaken geen bewijsmateriaal heeft kunnen overleggen dat de industriëlen het schaamrood op de wangen kon brengen. De beschuldiging, dat de werkgevers zich al maandenlang hadden ingedekt tegen een mogelijke prijsstop, waarom vooral DS’70 zo hard heeft geschreeuwd, kon de Economische Controle Dienst klaarblijkelijk niet in cijfers waarma ken. Dat bewijst de onmacht van het kabinet, maar sluit geenszins uit dat ondernemers toch wel een aardig voor- LUIK. De krijgsraad in de Belgi sche stad Luik heeft tegen zes comman do’s die zich verleden jaar november tijdens legeroefeningen aan ernstige mis handeling van „krijgsgevangenen” schul dig hebben gemaakt voorwaardelijke straffen uitgesproken. S/f'xrixa*. •taKMwn p y) Af - OC D Eenheden van de Pathet Lao zijn in gebieden doorgedrongen waar ze nog nooit waren geweest. Communis tische troepen zijn opgerukt tot Vang Vien, dat aan de voet van het Laoti aanse bergland ligt. Vang Vien wordt door de niet bepaald strijdlustige res ten van het voormalige neutralisti- sche leger verdedigd. Als de Pathet Lao deze stad zou innemen, dan ligt de 150 kilometer lange weg naar Vientiane open. Niemand gelooft echter dat de Pa thet Lao van plan is de Laotiaanse hoofdstad aan te vallen. Voordat een wapenstilstand tot stand komt, zullen de troepen van de Pathet Lao hun militaire activiteit uitbreiden opdat de Neo Lao Haksat, de politieke arm van de Pathet Lao, een betere onder- handelingsbasis heeft. In Vientiane vreest men ook een toeneming van de communistische infiltratie. Op de we gen naar de hoofdstad worden auto’s schot op de verwachte ontwikkelingen hebben kunnen nemen. De industriële werkgevers hebben becijferd dat zij ge middeld per jaar verantwoordelijk zijn voor 0,44% van de totale prijsstijging. En de vraag is of dat gemiddelde is bereikt met enkele uitschieters in de periode 15 agustus tot heden. Daar is nog geen enkel cijfer over verschenen, evenmin als uit andere ondernemerssec- toren. Volgens minister Landman zijn de verhogingen over een breed front gecon stateerd, zowel horizontaal als verticaal en daar moeten we het dan tot heden mee doen. Het zou mooi zijn als er een methode viel te bedenken die het mogelijk zou maken de maandelijkse prijsindexcijfers te voorzien van een analyse, waaruit zou kunnen worden afgelezen welk deel van de prijsstijging aan de verschillende pro ducenten groot- en detailhandelsgroe- pen zou moeten worden toegerekend. Dan zouden de „boosdoeners” er onmid dellijk uitspringen. Nu daar nog geen mechanisme voor uitgevonden is, kon het kabinet niet veel anders doen dan de goedwillenden sparen door af te zien van een prijsstop. De controle-werk- zaamheden van Economische Zaken zul len als gevolg van de jongste calculatie- beschikking tóch al discriminerend wer ken. Ze zullen zich in eerste instantie richten op die ondernemersactiviteiten die het sterkst van invloed zijn op de prijsindexcijfers. De beperkingen van zo’n apparaat spelen andere groepen on dernemers dan weer in de kaart. De verdienste van de nieuwe maatre gel is dat het prijsverloop nu per onder neming of bedrijf kan worden gevolgd. Kostenstijgingen, waardoor de winst per eenheid produkt toeneemt, zijn verbo den. Invloeden van hogere importprijzen, van duurdere grondstoffen en ook van stijgende loonkosten, mogen gewoon worden doorberekend. Iedereen die zijn prijzen verhoogt, moet een precieze be rekening aan het departement overleg gen. Op overtredingen staan flinke boe tes en ongemotiveerde verhogingen moe ten met terugwerkende kracht worden gecorrigeerd, waarbij als referentieda tum 15 augustus geldt. Die datum is met opzet gekozen om ondernemers niet het profijt van het voorschot te laten. Of een sociaal akkoord onder deze omstandigheden nog wel zin zou hebben gehad, was een overbodige vraag. Iedere afspraak tussen werkgevers en werkne mers, die ertoe kan bijdragen dat de loonkostenstijging in 1973 niet verder uitloopt dan de 13% die nu zijn becij ferd, is per definitie zinvol. Datzelfde geldt ook voor de prijzen. Het mag waar zijn dat we tegen geïmporteerde inflatie niets kunnen on dernemen Maar dat betekent niet dat onze nationale economie volslagen gedic teerd wordt door internationale ontwik kelingen. Iedere binnenlandse matiging is winst. En de werkgevers zijn altijd de eersten geweest om dat in onderhande lingen te benadrukken. Zij zouden zich zelf tegenspreken als ze het sociaal ak koord nu de mist in zouden laten gaan. WARSCHAU (AP) De Poolse re gering heeft gisteren blijk gegeven van sympathie voor het besluit van president Idid Amin van Oeganda om enkele dui zenden Aziaten uit het land te zetten. Volgens de Poolse regering proberen de westerse persorganen het werkelijke probleem te camoufleren. In het Poolse partijblad stond dat de politiek van Amin wordt ondersteund door het merendeel van de Oegandezen en dat de politiek van de Oegandese president verder „de steun heeft gekre gen van een groot aantal Afrikaanse en Arabische leiders”. ren in een requisitoir. De meeste over vallen komen voor in Noord- en Zuid- Holland vervolgde hij. Daarna komt Noord-Brabant.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3