Razendsnel herstellende Rijnders meent Leo Steegman: Als Klijnjan wordt verkocht dan gebeurt dat natuurlijk niet uit weelde Formule II Van Bracht en Doggen vochten voor hun laatste titelkansen Diskwalificatie drie dravers Mulder mag in Huizen wonen wagen voor Ton Strous Middelink kreeg plaquette voor de wereldtitel KANSLOZE NEDERLAAG RIE TIMMER Sparta gaat niet graag naar Schoonenberg toe Killy officieel prof vWI f 11 1972 ZATERDAG 25 NOVEMBER J Concurrentie t Oogstrelend Eisen - i>i; Wil Ajax treft geen blaam 1 1 (Van onze sportredactie) s t I. I. r i HUIZEN I, I. r f i s n n s e i Meent Sparta’s trainer Leo Steegman dan ook: „Een klijnjan wordt natuur lijk niet uit weelde verkocht. Het kan straks inderdaad ook een probleem ople veren als er uit het B-elftal geen goede opvolgers komen. Daar wordt momen teel bij ons ook erg hard aan gewerkt. Wij zijn ook onze scouting wat professi oneler gaan opzetten.Er gaan nu vier of vijf man op pad die actief bezig zijn. Men is op dit terrein bij ons gerichter gaan werken.” Juist door die grotere concurrentie is het natuurlijk dom on) twee punten te- a 1 S i g 3 8 e r n s r its— van i-rde e van f n d n d n i. S v ,t laten liggen tegen een Excelsior. Steeg man: „Dat is duidelijk. Ik wil daarbij nog niet eens van onderschatting praten, maar er doen zich gewoon wedstrijden voor dat het op een gegeven moment zo tegenzit dat je het niet meer kunt om gooien. Tegen Excelsior is er merkwaar digerwijs de eerste helft door ons uitste kend gevoetbald. Dan wordt er één bij ons ingedouwd en dan blijft men nog voetballen op een manier van: Niets aan de hand dat komt straks wel goed. Tien minuten na rust is het nog 01 en dan breekt er iets van lichte paniek uit. En dan blijkt het opeens helemaal tegen te zitten”. Zondag voetbalt Spïrta op Schoonen berg tegen Telstar. Naast het feit dat Leo Steegman en Jan Rab de jongste oefenmesters uit het betaalde voetbal zijn hebben beide teams nog iets ge meen. Beide elftallen streven op hun manier naar oogstrelende situaties. Pro pageren ook een aanvallend voetbal pur sang. Sparta toonde zich in het verleden, mede op grond van die grotere interna tionale ervaring, meestal net iets profes sioneler. Rijnders: „Ze zeiden over plusminus veertien dagen, maar ik reken erop vóór de volgende week zondag thuis te zijn. De artsen stellen die termijn opzettelijk ruim om teleurstellingen te voorkomen". Rijnders weet inmiddels wat hem is overkomen. De artsen hebben hem inge licht. Een totaaloverzicht van zijn situa tie heeft Nico echter nog niet. Ach natuurlijk, zijn toekomst is verzekerd. Hij liet zijn club een verzekering afslui- Toch doen zich bij deze vernieuwing van het spelerspotentieel ook weer pro blemen voor. Steegman legt uit: „Het is in Rotterdam niet eenvoudig om een naamloze speler te brengen. Dat geldt voor Feyenoord, maar ook voor ons. Ook onze supporters stellen eisen aan bepaal de namen. Wat dat betreft heeft Sparta toch een bepaalde reputatie opgebouwd. Zo’n Willy Kreuz is dan toch maar weer een Oostenrijkse international. Daarom is het gemakkeljjker om zo’n jongen een kans te geven." een overwinning, waarbij vooral de zege van de Waalwijker over de Franse kam pioen Roland Dufetelle van groot be lang was. Daardoor namelijk verkleinde Van Bracht zjjn en Doggens achterstand op een van de ongeslagen leiders tot twee punten. Het leek er aanvankelijk op dat Van Bracht een nederlaag zou moeten incas seren. In het begin stond hij wel iets voor, maar met een serie van negen nam Dufetelle, op wie de organisatie natuurlijk haar hoop heeft gevestigd, de leiding over (1519) en ging door. Na veertig beurten leek de situatie voor Van Bracht hopeloos: 3648. Een serie van vier van de Brabander in de 43e Jan Doggen had weinig moeite met de Westduitser Ernst Rudolph die in eigen land kampioen was geworden met een algemeen gemiddelde van ongeveer 0.850, maar zowel in Amersfoort als in Crosne volledig heeft gefaald. De kampioen van Nederland werd geen moment bedreigd. Hij kreeg echter halverwege de partij een inzinking, waardoor hij veel te veel beurten verbruikte. Dat maakte Doggen weer enigszins goed met een reeks van acht vlak voor het einde: 6035 in 71 beurten. Burgemeester en Wethou ders van Huizen hebben laten weten, dat Aja-:-'oetballer Jan Mulder_zich krach ten' ru.’ v: w h~ te vc ge' an’ beurt bracht echter de ommekeer. Dufe telle ging wat onzekerder stoten. Van Bracht daarentegen scoorde regelmatig en verdedigde daarbij zeer kundig. In de vijftigste beurt had de Waalwijker zijn achterstand weggewerkt (50—49) en be gon de vooral voor de Fransen zenuwslopende slotfase. Heel langzaam liep de score nu op, want ook Dufetelle hateerde vaardig het wapen van de ca- rotte. Toen Van Bracht echter toch weer een paar punten uitliep, werd de span ning voor Dufetelle te groot. De ex- professional kon de situatie mentaal niet meer aan en gaf veel te goed spel weg, waarvan Van Bracht overigens nog maar bescheiden gebruik kon maken. Toch ging de Brabander in de 67e beurt met zulk een voorsprong over de finish, dat de kans voor Dufette om in de nabeurt een remise te forceren uiterst gering was. Het lukte hem dan ook niet. De Parijzenaar, die in de voorgaande elf beurten liefst tien nullen had laten no teren, maakte een punt en werd toen uitgeteld: 6055. Juist het feit dat er nagenoeg jaren met hetzelfde elftal is gewerkt bestem pelt Sparta, dat in Venneker, Doesburg, Eijkenbroek, Bosveld, Heljerman en ook Klijnjan spelers heeft die het elftal uit een grauwe middenmoot omhoog kun nen trekken, tot zo’n sterk elftal. Vreemd daarbij is dat de prestatiecurve meestal een uiterst grillige lijn vertoont. Qua voetbalmateriaal moet een plaats in de UEFFA-cup toch minimaal haalbaar zijn voor Sparta, maar juist op dit gevoelige front (vooral in financieel op zicht) faalde het elftal het afgelopen seizoen pijnlijk. Steegman: „Internatio naal voetbal is voor ons inderdaad wel een must. Wij kunnen de centen die daaruit voortvloeien namelijk niet mi. sen. Daarom spelen wij ook in eerste in stantie voor die derde plaats. De concur rentie is echter groot. Als ik bijvoor beeld alleen maar aan een FC Twente denk: dat speelt veel sterker voetbal dan één of twee seizoenen geleden.” CROSNE. De Nederlandse deelne mers aan het Europees kampioenschap driebanden in Crosne hebben er vrijdag alles aan gedaan om hun kans op de titel te behouden. Zowel Rini van Bracht als Jan Doggen brachten het tot Toch blijft het een merkwaardige zaak dat een speler als Jan Klijnjan dit seizoen zo weinig kans heeft gerkegen om zich te manifesteren. Steegman: „Klijnjan had eerst de pech dat er aan het begin van dit seizoen moeilijkheden waren met betrekking tot zijn contract verlenging en daarna dat hij nog eens een blessure opliep. Hij heeft toch al weer zo’n drie, vier wedstrijden meege speeld. Toen hij echter weer volledig was hersteld was er het probleem dat er op zijn plahts een man stond die het ook uitstekend deed. Dan is het moeilijk." seizoen eindigde hij in zijn klasse als tweede. In de toerwagenklasse en de Formule Ford klasse ging Strous acht maal als eerste over de finish. ASPEN Jean-Claude Killy, de Franse skiër die bij de Olympische win terspelen in Grenoble (1968) drie gouden medailles veroverde, zal zaterdag in As pen in de Amerikaanse staat Colorado zijn officiële debuut als prof maken. De Fransman, die zich ruim vier jaar gele den terugtrok uit de amateursport nadat hij vele malen van professionalisme was beschuldigd, maakt nu deel uit van een profgroep, die uitkomt onder de afkor ting ISRA. De organisatie beschikt over elf wedstrijden, die in een toernee van zes maanden deze winter en het komen de voorjaar worden afgewerkt voor ruim anderhalf miljoen gulden prijzen geld. Rie Timmer (Ned.) 1-0); Vlasta Kalch- brenner (Joeg.)Milunka Lazarevic (Joeg.) 0-1. Stand: 1. Lazarevic 3 pnt. 2. Zatoelovskaja 2. 3. Heemskerk, Cardozo en Sunnucks 1-V». 6. Timmer en Kalch- brenner 1. 8. McGrath Fenny Heemskerk bracht het er tegen de Braziliaanse Ruth Cardozo beter van af. Al bereikte zij pas dan op het nippertje een puntindeling. Nadat Car dozo door initiatiefrijk spel een kwalitiet voor was gekomen, zag het er voor Fenny Heemskerk zeer donker uit. Te meer daar zij, evenals in de partij tegen de Engelse Sunnucks, in tijdnood ge raakte. Uitelndelijk bevocht zij remise door eeuwig schaak. De Joegoslavische Milunka Lazarevic bleef aan de leiding door een overwinning op haar landgeno te Vlasta Kalchbrenners, de winnares van het Danlon-toernooi in 1971. In het eindspel kon Lazarevic de zege forceren met twee verbonden en ver opgerukte vrijpionnen. Uitslagen derde ronde: Ann Sunnucks (Eng.)Marion McGrath (Aus) 1-0; Ruth Cardozo (Braz)Fenny Heemskerk (Ned) Vi-1/»; Tatjana Zatoelovskskaja (Rus)— De oranje Formule 2 wagen die deze week uit de Lotus-stal in Engeland naar de Wassenaarse garage van Strous óver kwam is een tijdje in het bezit geweest van de Braziliaan Fittipaldi. De prijs van de wagen: rond 50.000 gulden (zon der motor). Een beetje Formule 2 rijder zal zeker drie motoren moeten hebben. Strous is al verzekerd van een motor (280 pk). Wella, waarvoor hij vorig jaar al reed, zal één motor voor haar reke ning nemen. Strous is al benaderd door andere sponsors. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hij volgend seizoen ook nog in de toerwagen blijft rijden. Dit Steegman, die vorig jaar Elek Schwartz opvolgde, echter: „Wij hebben daar de laatste tijd Inderdaad steeds gewonnen. Toch gaan wij niet graag naar Telstar toe. Het zijn namelijk meestal overwinningen nadat Telstar de gelegenheid heeft gekregen om geduren de grote perioden van de wedstrijd het spel te maken. Ook de spelers realise ren zich dat. Zij zijn zich wel bewust van hun eigen kwaliteiten maar ook van hun eigen tekortkomingen. Wat dst be treft zijn het echte Rotterdammers. Tel star op Schoonenberg staat bij ons altijd een beetje op de zwarte lijst. Er is bi.i ons toch een soort ondefinieerbare angst voor het geweld dat het in zijn thuis wedstrijden kan ontketenen.” (Van onze sportredactie) BRUGGE Henk Houwaart bidt niet meer. Lachend kwam hij gister middag met de rest van het elftal van club Brugge op bezoek bij zijn vriend Nico Rijnders. Bij Nico, voor wie hij twee weken geleden God smeekte („ik geloof niets maar ik heb mijn handen samengeknepen en ik bad in het wilde weg”) dat hij mocht blijven leven. Vijfentwintig jaar jong was Nico Rijnders op het veld van club Brugge neergevallen. Hij was dood toen de Brugse clubarts nem onderzocht, pas na een kwartier lang hard werken (hartmassage en injecties) klopte het hart van Rijnders weer. Ra zendsnel herstelde de Nederlandse middenvelder. Deze week reeds spra ken de behandelende geneesheren over ontslag uit het ziekenhuis. ten bij Lloyds. Zorgen van financiële aard behoeft hij zich dus niet te ma ken. Nog wat bleekjes, maar dikker (ik ben drie kilo aangekomen) dubde hij toch over zijn toekomst. „Ik maak me nog niet te veel zorgen. Ik moet eerst uit het ziekenhuis komen, pas dan geloof ik me goed te kunnen realiseren wat me is gebeurd”. Rijnders leefde voor het voet bal. Zestien jaar oud wist hij al dat hij beroepsvoetballer zou worden. Voetbal vormde zijn toekomst. Daarna, na zijn 30ste, als er genoeg was verdiend, zou hij wel verder kijken. Er kwam veertien dagen geleden een kink in de kabel in Brugge. Was het plotseling? Rijnders: regelen van het Goois woon- leid in Bussum heeft mogen als hij daar een huis door il heeft verkregen, een woning :huurd waarvan de kale huur .e 450 bedraagt of een woning er dan ongeveer lOQ.OOO heeft t. B. en W. delen dit mede in ard op schriftelijke vragen van D ’66, die zijn gesteld bij de behandeling van de begroting. D ’66 had B. en W. gevraagd of de vestiging van Jan Mulder in Bussum geplaatst kan worden in het thans geldende Gooise woonruimtebeleid. Jan Mulder heeft aan de Ceintuur baan in Bussum voor enige jaren een woning (gestoffeerd) gehuurd van een in het buitenland verblijvend echtpaar. In de gemeente Huizen heeft hij grond gekocht voor de bouw van een bunga low. ZANDVOORT Sparta speelt na Ajax voor het publiek waarschijnlijk het meest aantrekkelijke voetbal van Nederland. Toch heeft datzelfde Sparta de grootste moeite om het hoofd boven water te houden. Het leeft in de scha duw van grootmacht Feyenoord, iets wat zich ook manifesteert in een constant teleurstellend bezoekersaantal op Kas teel Spangen, terwijl het bovendien fi nancieel volkomen op zichzelf (geen ge meentelijke subsidie of geldschieter) is aangewezen. Tegen die achtergrond val len ook de verkopen van De Quant, Bentzon, Koudijzer, Kristensen en straks In december wellicht ook die van Jan Klijnjan te verklaren. De inkomsten zijn veelal te gering om de kosten van de dure huishouding, Sparta heeft tenslotte genoeg voetbalpersoonHjkheden rondlopen en die kosten nu eenmaal geld, te dek ken. Sparta is ook nog geen tweede DWS, maar de (financiële) toekomst blijft een probleem. En dat is triest voor een elftal dat de afgelopen jaren met vaak constructief boetbal in allerlei be ker- en competitiewedstrijden nagenoeg het enige team was dat naast Feyenoord Ajax een geweldige krachtsexplosie af dwong. WASSENAAR. Ton Strous (38) zal het komend seizoen een van zijn lang gekoesterde wensen in vervulling zien gaan. Hij zal als eerste Nederlandse autocoureur in een Formule 2 wagen uitkomen. Voor Strous die het afgelopen seizoen nog in een Formule Ford en in de toerwagenklasse reed, betekent dit een directe confrontatie met toprijders als de regerende wereldkampioen For mule 1, Emerson Fittipaldi, Tim Schen ken, Mike Hailwood en ook met Jacky Ickx. Nico Rijnders kreeg gistermiddag be zoek van zijn clubmakkers van FC Brugge. V.l.n.r. Lambert, zittend Piot, Devrindt, Rijnders vrouw Ans, Nico Rijnders en Henk Houwaart. DEN HAAG De dravers Eland, Gunnar Dear en Christiaan de Wet, die afgelopen dinsdagavond als eerste, twee de en derde door de finish kwamen, zijn door de stichting Nederlandse Draf- en Rensport alsnog uitgeschakeld omdat achteraf is gebleken, dat deze paarden niet op de juiste afstand zijn gestart. Volgens de bepalingen van deze draverij moesten Eland, Gunnar Dear en Christi aan de Wet starten op een afstand van 2460 meter doch in werkelijkheid zijn zij vertrokken van 2465 meter. Volgens de reglementen gaat in zo’n geval de aanspraak op enige prijs verloren en moet het paard worden gediskwalifi ceerd. De vergissing is ontstaan door een foutieve publikatie van de betrokken afstanden in het programma, hetgeen nadien pas werd opgemerkt. Door deze uitschakeling schuift de volgorde van aankomst op. De winnaar wordt nu Quel Reve (Stal Princehof) die gereden werd door Jan Wagenaar junior. Tweede wordt Fifi Hanover en derde Victorius 2. „Ja. Er wordt gepraat over mijn flauw tes. Maar die hebben niets uitstaande met mijn hart, tenminste dat geloof ik niet. Ik concentreer me altijd hevig op een wedstrijd. Soms is er sprake van overconcentratie omdat ik me nogal nerveus maak. Ik kreeg pilletjes tegen die nervositeit’. Rijnders viel herhaaldelijk flauw on der wedstrijden. In de Europa-cupwed- strijd tegen Atvidaberg bijvoorbeeld en ook twee jaar geleden tijdens de Euro- pa-cupfinale Ajax-Panathinaikos óver kwam hem iets dergelijks. Gefluisterd wordt dat Ajax in casu de clubarts John Rolink geweten heeft van mankementen aan Rijnders’ hart. Rijnders: „Natuurlijk was ik ongerust toen ik een paar keer flauw viel. Vandaar dat ik naar een aantal specialisten ben gegaan in Gent. Daar ben ik volledig onderzocht. Ik was niet eerder gerust voordat ik van die mensen zwart op Wit kreeg dat er voor mij geen gevaar bestond als ik verder ging met topsport. Daarom heeft het voor mij geen zin om verdachtmakingen aan het adres van Ajax te uiten. Ik was gezond toen ik getransfereerd werd. Ajax treft geen blaam”. Tot nu toe laten de behandelende artsen zich niet uit over de oorzaak van Nico’s ineenstorting. Een hartinfarct of een klemming op de hartader, zoals Houwaart zegt? Canjels, de trainer van Brugge is zeer positief: „Het is triest maar Nico is inderdaad getroffen door een hartinfarct. Men moet er niet op rekenen dat Nico nog ooit zal mogen voetballen”. Wat betekent voetbal voor Rijnders? „Voetbal betekende alles voor me. In het ziekenhuis leer je de betrekkelijk heid, zelfs van voetbal, inzien. Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik me niet te veel mag verkijken op voetbal alleen Er ziin nog meer dingen in het leven”. Rijnders is nu bezig afstand te nemen van de sport die tot veertien dagen geleden een centrale positie innam in zijn leven. Geheel afscheid genomen van het voetbal heeft hij echter nog niet. Henk Houwaart: „Hij leeft nog in twee werelden. Soms zegt hij, ik nok ermee en dan beweert hij te willen doorgaan. Hij wijst op Tonny van der Linden die ook iets aan zijn hart zou hebben ge had”. Rijnders: „Ik geloof dat ik zover ben dat ik afstand van voetbal zou kunnen doen. Van de actieve sport. Passief wil ik graan verbonden blij ven met het voetbal". Rijnders wil sportjournalist worden. Jaren gele den maakte hij voor het Westbra- bants dagblad De Stem verslagen van het wereldkampioenschap voet bal in Mexico. Momenteel is hij verbonden aan het Vlaams Week blad, waarvoor hij wekelijks een column schrijft. Door middel van de sportjournalistiek blijf je dus passief verbonden met het voetbal? „Het is duidelijk dat mij vooral dé voetbalsport trekt in de journalistiek, maar ik lieg niet als ik zeg ook vooit andere sporten grote belangstelling te koesteren. Vooral voor de mensen, die die sporten beoefenen”. Rijnders kende de onlangs aan een hartinfarct overle den trainer van Roda JC. Koole, per soonlijk. Hij was hevig geschokt door zijn overlijden. Tegen Houwaart zei hij beslist te willen spelen in de benefiet- wedstrijd die ten bate van het gezin van de trainer zou worden georganiseerd. Rijnders: „Je schrikt geweldig als je iets dergeliiks hoort. Ik kende Koole sinds mijn diensttijd. Hii was trainer van de zaterdagmiddag-club VVOG, een vereni ging op de Veluwe waar ik gelegerd was”. Vindt Rijnders topsport gevaarlijk? Rijnders: „Mits er een uitstekende medische begeleiding is geloof ik niet dat er aan topsport veel gevaren kleven. Maar die medische begeleiding moet er wel ziin”. Rijnders heeft aanbiedingen van een aantal Belgische kranten ont vangen om als journalist in dienst te treden. Ook werd hem een agentschap in meubelen aangeboden Wat nu? Rijnders: „Ik zal er thuis over naden ken, ik weet het nog niet”. Een agentschap in meubelen zal het waarschijnlijk niet worden. Als voetbal len niet meer mogeliik is voor Rijnders, zoals Canjels beweert, zal dat voor Nico, hoewel hij zegt afstand te nemen van de leren bal, een enorme klap ziin. Mis schien is hij in staat al die moeilijkheden van zich af te schrijven in het boek wat hij van plan is samen te stellen. JOHN DRIESKENS GENèVE Joop Middelink, bonds coach van de Nederlandse amateurwiel- renners op de weg, heeft in Genève voor Nederland de hoogste landenonderschei- ding, de Challenge Mondial, in ontvangst genomen. Deze trofee (een plaquette) is voor het land dat in het achterliggende Jaar het succesvolst is geweest op de weg. Middelink kreeg de Challenge Mon dial uit handen van Adriano Rodinf, voorzitter van de UCI. Nederland was reeds twee keer eerder het sterkste amateurland: in 1967 en 1969. Het klassement van de Challenge Mondial: 1. Nederland 40 pnt., 2. Sovjet unie 26, 3. Tsjecho-Slowakije 24, 4. Po len 21, 5. Italië 12, 6. West-Duitsland 10, 7. Oostenrijk en België 9, 9. Groot- Brittannië en Spanje 8. Aan de eerste van Nederland is bijge dragen door: Hennie Kuiper, Olympisch kampioen, winnaar Ronde van Engeland, tweede in Ronde van Oost-Dnifsland, Feder den Hertog, winnaar Ronde van de Toekomst, tweede in Ronde »n Ma rokko, winnaar Ronde van o land, Frits Schür, winnaar P Algerije, winnaar Olympia’s in Ronde van Rijnland-Palts den Bunder, vierde in Ronde van Bulga rije, Piet van Katwijk, derde in Olympi a’s Toer. EMMEN. Rie Timmer heeft in de derde ronde van het Danlon-dames- schaaktoemool in Emmen kansloos ver loren van de Russische Tatjana Zatoe lovskaja. Al in de openingsfase stond de Nederlandse kampioene was gedrukt en moest immer het initiatief aan haa te genstander laten. sV'i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11