WAAROM EEN PERSOONLIJKE KANDIDAATSTELLING en jongeren: Beknopte biografie van Willem Stam Voor de Een ombudsman voor Noord-Holland Er is maar één werkelijke keuze: Ir. Stam of de politieke partijen Voor de middenklasse: Voor de werkende studerende Voor de autobezitters: Voor alle Nederlandse burgers: Tegengaan van grote gemeentelijke concentraties (Zaanstad e.d.) woning zoekenden: Behoud van het Noordhollands recreatiegebied Verbetering van het wegennet Wat heeft ir. Stam ’s programma voor de kiezer te bieden? F ftiJ fl PROTESTEERT TEGEN HET SLAPPE REGERINGSBELEID EN DE POLITIEKE PARTIJEN - ADVERTENTIE STEM EEN MAN: STEM STAM!!! lijst lijst 17 17 het huidige stelsel, dat tot steeds verder verzwaringen leidt, voor de gewone man praktisch ónmogelijk wordt om er een auto op na te houden. particuliere economische belangen, Is te verwachten. Ir. Stam heeft bij het begin van zijn persoonlijke verkiezingscampagne aange- kondigd in de Tweede Kamer tevens de specifieke Noordhollandse belangen te willen verdedigen, hetgeen de overige kamerleden niet kunnen doen, wanneer het toevallig niet in de kraam van hun partijbestuur past. En er zijn nogal wat specifiek Noordhollandse problemen, zo als: De gemeentelijke samenwerking in ge- westverband dient bevorderd te worden doch er moet worden gewaakt tegen de neiging van de politieke partijen om monsterachtig grote gemeentelijke con centraties te vormen. Ieder Noordhol landse gemeente dient zijn eigen identi teit in deze periode van toch al steeds grotere vervlakking te behouden. In het verleden is al een aanslag beraamd op de zelfstandigheid van de gemeenten Be verwijk en Heemskerk, die alleen door een moedige buitenparlementaire actie kon worden verijdeld, want anders had de meerderheid van de Tweede Kamer zeker voorgestemd. Thans dreigt weer een aanslag op de zelfstandigheid van de ^”5 Schreef daarna een boekje „Vrijheid- Blijheid”, waarin hij op ironische wijze afstand nam van zijn bemoeienissen met de Boerenpartij. Werd naar aanlei- Nog steeds zijn wij in Noord-Holland in het bezit van een prachtig en vrijwel ongerept duingebied, waarvan het be houd van onschatbare waarde is voor de toekomst van onze kinderen. Doch het gevaar voor ernstige aantasting van dit gebied ligt om de hoek. Zowel van de zij de van de mammoet-industrie de Hoog ovens als van de Amoco, worden ernsti ge aanslagen op ons Noordhollands duinreservaat beraamd; zowel voor uit breiding van industriecomplexen als voor gaswinning. Hiertegen moet in de Tweede Kamer een ernstig en goed ge fundeerd protest klinken en in het verle den is al meer dan genoeg bewezen dat dit protest niet vanuit de politieke par tijen, met hun talrijke bindingen met Zaanse gemeenten door vorming van een zgn Zaanstad. Als geboren Zaankanter zal ir. Stam zich tegen een dergelijke poging om de identiteit van zijn geboor teplaats Wormerveer te vernielen, met volle inzet te weer stellen, in het vaste besef dat de vorming van een dergelijke concentratie volstrekt zinloos is en al leen kan leiden tot verdere verwijdering tussen de burger en zijn gemeentelijk bestuur. Ook voor andere Noordholland se gemeenten zijn dergelijke verderfelij ke concentratieplannen in voorbereiding; zij dienen tijdig in de Tweede Kamer te worden gesignaleerd en bestreden. Ons partijenstelsel stamt nog uit de vorige eeuw, toen er allerlei specifieke groepsbelangen te verdedigen waren. De katholieken moesten strijden voor een volledige gelijkstelling als Nederlandse staatsburgers. De protestanten voerden een strijd voor het recht op christelijk onderwijs voor hun kinderen. De arbei dersklasse, uitgebuit onder het 19e- eeuwse kapitalisme, vestigde zijn hoop op de socialistische partijen. De liberalen trachtten onder het motto „Ieder voor zich en God voor ons allen” de belangen van de ondernemers en de beoefenaars van de vrije beroepen veilig te stellen. We zijn nu in 1972 nog lang niet zover dat de ongelijkheid uit de maatschappij verdwenen is. Nog steeds is er een groot en dikwijls niet gerechtvaardigd ver schil in levensomstandigheden. Toch zijn wij in de laatste 50 jaar en zeker na het einde van de Tweede Wereldoorlog een flink eind gevorderd op de weg naar grotere maatschappelijke gelijkheid. Een bepaald verschil in inkomen zal er altijd wel blijven, omdat er nu eenmaal ver schil in aanleg, capaciteiten en ijver is tussen mensen onderling. Een volledige gelijkstelling, zoals het communisme be oogt (maar in de praktijk van de Sow- jet-Unie niet doorvoert; de verschillen in welstand zijn daar nog groter en schrijnender dan bij ons), zou elke prik kel tot inspanning wegnemen. f I In deze situatie is er geen plaats voor meer dan 10 partijen, die alle bepaalde groepsbelangen trachten te bevorderen. Wij hebben in Nederland voldoende aan 2 of 3 grote politieke groeperingen, waarvan de ene meer progressief en idealistisch gericht zal zijn en de andere meer conservatief en realistisch. Dan ra ken wij uit de dwaze situatie varjdaan dat een kabinet na een jaar valt omdat ene meneer Biesheuvel nachtelijk wil doordrammen en ene meneer Drees ver moeid en prikkelbaar wordt, waarna een onherstelbare ruzie ontstaat. Het rege ringsbeleid wordt voor geruime tijd ver lamd, nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden (die miljoenen kosten), waarna waarschijnlijk dezelfde rege ringscoalitie, met wisseling van enkele elkander onaangename figuren, op het toneel verschijnt. De enige manier om hieraan een einde te maken is invoering van een distric tenstelsel, waarbij de kiezer een werke lijke keuze kan maken tussen persoon lijkheden uit zijn eigen omgeving, die hij enigermate kan beoordelen. Dit dwingt de diverse partijen tot het vor men van grotere groeperingen, waarbin nen uiteraard nuanceverschillen moge lijk zijn, zoals dat bijv, ook in Engeland zowel bij de Labourparty als de Conser vatieven het geval is. Er kunnen dan stabiele regeringen worden gevormd, die op een blijvende parlementsmeerderheid berusten en 4 jaar lang kunnen werken aan de vormgeving van een regeringsbe leid. Falen zij in deze taak in de ogen van het kiezerspubliek, dan komt bij de volgende verkiezingen de oppositie op democratische wijze aan het bewind en kan trachten een alternatief te bieden. De partij Democraten '66 voerde aan vankelijk de invoering van een distric tenstelsel als belangrijk punt in haar vaandel, maar heeft in dit opzicht niets bereikt. Integendeel, zij is inmiddels ook een van de vele partijen in Neder land geworden, met een programma tus sen de PvdA en de VVD in. De persoonlijke kandidatuur van ir. W. Stam in Noord-Holland is een poging om in deze situatie de impasse te doorbre ken. Leidt deze kandidatuur in 2 van de 18 kiesdistricten tot een verkiezing ais lid van de Tweede Kamer, dan is daar bij het bewijs geleverd dat de kiezers, waarvan ca. 40 pet. bij de laatste verkie zingen niet eens de moeite nam om naar de stembus te gaan, de huidige politieke partijen, die slechts lood om oud ijzer hebben aan te bieden, meer dan zat en dat rij een DUIDELIJKE politiek wensen. Dit is dan ook een ernstig beroep op de kiezers in de districten Den Helder en Haarlem, die van plan waren niet ter stembus te gaan, omdat zij er (de laatste jaren terecht), de zin niet meer van inzagen, nu wel de moeite te nemen om hun stem uit te brengen en wel op de man die herhaaldelijk in het verleden heeft bewezen niet bang te zijn om het alleen op te nemen tegen een over macht: IR. W. STAM. Het is een dwaze situatie dat het verkeer vanuit Noord-Holland naar het zuiden zich nog steeds via de 3 tunnels moet persen door de steden Haarlem en Amsterdam. Terwijl het op Friesland en Groningen gerichte verkeer vanuit Alk maar en Amsterdam over overbezette en veel te smalle wegen moet plaatsvinden. Grote economische verliezen door onno dig lange rijtijden en levensgevaarlijke verkeerstoestanden zijn hiervan het ge volg. De aanleg van autosnelwegen in Noord-Holland dient daarom de hoogste prioriteit te krijgen. En er zal een des kundige ingenieur in de Kamer moeten komen om deze prioriteit op de juiste wijze aan de orde te stellen. Afschaffing van school- en collegegel den, die een belemmering kunnen vor men voor het volgen van voortgezet en hoger onderwijs, terwijl ieder beseft dat in de maatschappij van morgen alleen door mensen met een goede opleiding een redelijke positie kan worden bereikt. De inkomsten uit deze heffingen zijn trouwens relatief een onbetekenend be drag op hert staatsbudget. Verkorting van de diensttijd tot 6 maanden, te verdelen over 2 jaar. Ieder die onder dienst is geweest, weet dat na de eerste 6 maanden opleiding de dienst tijd wordt verlummeld en in verveling nutteloos wordt doorgebracht. Ondertus sen worden jonge mensen, die in deze periode allen nog in opleiding zijn ook al volgen zij geen school of universiteit, ca. l‘/i jaar uit deze opleiding weggerukt en hebben vaak moeite zich na de diensttijd weer aan te passen. Tevens is sprake van een gigantisch economisch verlies door het onttrekken van jonge werknemers uit het arbeidsproces. De zgn. Paraatheidskwestie kan worden on dervangen door instelling van een klein efficiënt beroepsleger. Zeer aanzienlijke besparingen op het defensiebudget zijn hierdoor mogelijk. Nato-verplichingen dienen niet opge heven te worden, doch in overleg andere te worden geregeld. Bestemming van de door het wegver keer opgebrachte lasten voor de aanleg van een net van autosnelwegen voor het doorgaand verkeer, waardoor kostbare vertragingen in het wegvervoer worden voorkomen en de verkeersveiligheid in hoge mate wordt verbeterd. Aan de aan leg van deze autosnelwegen dienen uiteraard geen waardevolle natuurgebie den, zoals de duinrand in Noord-Holland te worden opgeofferd. Lagere lasten op het zuivere privé au tobezit (dat dus niet zakelijk en daar door fiscaal aftrekbaar is), omdat het bij Herziening van het belastingstelsel, dat momenteel door de zeer zware pro gressie in de inkomstenbelasting een moordende druk uitoefent op de kleinere zakenmensen en alle salaristrekkenden, terwijl de hoge inkomens uit winst en vermogen praktisch ongemoeid gelaten worden. De hoofdoorzaak van dit laatste verschijnsel is voornamelijk het ontbre ken van enige harmonie tussen het fis cale stelsel in Nederland enerzijds en de overige Westeuropese landen (waar de nadruk niet ligt op de directe, maar op de indirecte belastingen), anderzijds Hierdoor ontstaan voor de grote vermo gens en inkomens talrijke uitwijkings- mogelijkheden, die door de omringende landen gaarne worden aanvaard, omdat zij daar de belastingopbrengst verhogen ten koste van de Nederlandse fiscale inning. Aangezien wij deze landen niet kunnen dwingen ons belastingstelsel over te nemen, zullen wij ons bij dat van hen moeten aanpassen en met kracht moeten streven naar een uniform fiscaal stelsel in heel West-Europa. Hierdoor wordt voorkomen dat de in feite lagere en gemiddelde arbeidsinko mens zo zwaar worden belast, dat gezien de progressie een extra-inspanning (overwerk bijv.) als vrijwel zinloos wordt aangevoeld. Verhindering van het misbruik maken van de socialt wetgeving, waardoor iede re burger zware financiële offers moet brengen. Een goed voorbeeld van dit misbruik is het volgende. Ca. 300 schilders, werkzaam bij de bouw in de Bijlmermeer, werden op een gegeven moment ontslagen, omdat de bouwondernemers overgingen op een systeem van aanvoer van in de fabriek geschilderde bouwonderdelen. Hoewel er een grote behoefte aan schilders op de arbeidsmarkt was, bleven deze „werklo zen” de maximale tijd in de W.W. omdat hun loon in de voorgaande periode zo hoog was geweest (ca. 350 „schoon”) dat hun W.W.-uitkering meer bedroeg dan het c.a.o.-loon. Boven hun W.W.- uitkering behaalden zij nog een aanzien lijk inkomen uit particulier („zwart”) werk. Ondertussen heeft dit de gemeen schap ettelijke miljoenen gekost; geld dat door hardwerkende mensen moet worden opgebracht. ding van dit boekje door hoofdredac teur W. L. Brugsma aangezocht een column te schrijven in de Haagse Post. Stapte in 1968 op verzoek van hoofd redacteur H. Goeman Borgesius over als columnist naar De Telegraaf, waar voor hij tot nu toe honderden artikelen schreef. Werkte van 1947 tot 1951 bij het Laboratorium voor Grondmechanica te Delft als adviseur voor funderingstech- niek en van 1951 tot 1956 bij een technische handelsonderneming op het gebied van geluids- en warmtetechniek te Amsterdam. Vestigde zich daarna te Amsterdam als zelfstandig raadgevend ingenieur voor bouwtechniek. Verhuis de in 1959 met zijn bureau naar Bak- kum (gemeente Castricum). Werkter rein van zijn bureau voornamelijk Noord-Holland, Friesland en Gronin gen. Technisch adviseur van o.a. Bruynzeel, Pieter Schoen, KI. Mole- naar’s Handelsonderneming. Hobby’s vroeger wedstrijdzeilen, thans paardrij den en schrijven. Stichtte in 1963 het Ruitercentrum Bakkum, dat hij in 1968 toen het bedrijf volledig was uitge groeid tot de grootste manege boven het Noordzeekanaai. overdeed aan de bedrijfsleider. Dochter Marianne verblijft in Ca nada, vrouw Eva en zoon Frank in Spanje. Doet bouwzaken in Spanje. Beste persoonlijke vrienden Anton C. Veldkamp^foto-joumalist) en Henk J. A. Hofland (publicist). Benevens Frank Stam. Beste vriendinnen: Eva en Ma rianne. Was in zijn Delftse studietijd lid en later voorzitter van de Progressief De mocratische Studentenvereniging waarin linkse en liberale studenten waren verenigd. Trad niet meer toe tot enige politieke partij tot 1966, toen hij een poging waagde om de Boerenpartij een ideologische achtergrond te geven én van een negatieve protestbeweging om te vormen tot een constructieve politieke groepering. Trad uit de BP toen in september 1966 de ex-NSB’er Adams als lid van de Eerste Kamei werd afgevaardigd en trachtte de voor malige BP-kiezers te interesseren vooi zijn nieuwe groepering Progressief Rechts, die echter wegens gebrek aan financiële middelen niet van de grond kwam. Het bereiken van betaalbare aan- vangshuren voor nieuwbouwwoningen, door bevordering van de efficiency in ontwerp en uitvoering van de woning bouw, waarbij vooral de middelgrote bouwbedrijven, die veel efficiënter wer ken dan de zeer grote ondernemingen op doeltreffende wijze worden ingescha keld, door de continuïteit in hun op drachten te verzekeren. Bevordering van het eigenwoningbezit door beschikbaar stelling van laagrentende staatshypothe- ken, zodat ook de gewone man een eigen woning kan verkrijgen. Geboren 16 november 1922 om 06.30 (Schorpioen met ascendant Schorpioen) te Wormerveer als jongste van 4 zoons van een kleine bouwaannemer. Volgde na de lagere school de HBS-b opleiding op het Zaanlands Lyceum, deed in 194C eindexamen en behaalde de Jasykoff- schoolprijs met een gemiddelde van 8,3. Desondanks weigerde de rector hem voor te dragen voor een studiebeurs voor de TH te Delft op grond van „onbehoorlijk gedrag”. Studeerde een jaar wis- en natuurkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam en stapte daarna over op een bouwopleiding aan de HTS te Amsterdam, waar hij in 1944 eindexa men aflegde. Was vanaf 1941 betrok ken in de Zaanse verzetsbeweging, aanvankelijk in de Waarheidsgroep, waaruit hij in 1943 werd geroyeerd wegens „rechts opportunisme” omdai hij een kritiek had geschreven op het optreden van de vooroorlogse CPN en een stuk voor de Waarheid had ge schreven, waarin hij koningin Wilhel mina verdedigde tegen een laffe aanval in een „gelijkgeschakeld” dagblad Sloot zich aan bij de Amsterdamse studentenverzetsgroep rond De Vrije Katheder. Werd eind 1944 door de Waarheidsgroep opnieuw benaderd om de leiding over te nemen van de ver zetsgroep in Beverwijk, hetgeen hij tot de bevrijding uitvoerde. Verliet deze beweging toen in september 1945 de CPN heropgericht werd. Studeerde van 1945 tot 1950 aan de Technische Hogeschool te Delft op de afdeling Weg- en Waterbouwkunde (ci viel ingenieur), waarvan de laatste 3 jaar als werkstudent bij het Laborato rium voor Grondmechanica. Trouwde in 1949 na een jarenlang verlies van contact met zijn jeugdliefde uit 1944 Eva uit Wormerveer. Dochter Marian ne (1950), zoon Frank (1956).

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12