De dr Jekyll in Alice Cooper JAZZMAN HAN BENNINK Maar paar keer in het jaar kan ik zeggen Schrik van de Amerikaanse moeders Agressie •zit nken? ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 Erbij Broek aan 20.000 popgroepen 1 Eng doen FERRY TROMP, I vinden, Ik ROB HOEKE i Heeft je slang een naam? „Yvonne.” Toch ben je de „schrik van de Ame rikaanse moeder-**" „Ja. Goed hè. Die ouders schijten bagger. Ze verbieden hun kinderen om naar mijn concerten te gaan, want ze zijn als de dood dat hun „all American boys” ineens make-up gaan dragen. Bovendien, je moet onze show zien als een spiegel van onze mismaakte maat schappij vol sex en geweld. Wij doen in feite niets anders dan die maat schappij op het toneel uitbeelden en het merkwaardige is, dat iedereen zich dan het lazerus schrikt.” gesuggereerd dat ik mij tegen mijn ouders en mijn oer-christelijke opvoe ding zou afze.tten, maar daar is niets van waar. Integendeel. Mijn vader is een geweldige man, zeer humoristisch en met een goeie kijk op het leven. Erg veel show, weinig muziek. „Je zegt het maar. Het is een blijk baar niet uit te roeien misvatting dat mensen show maken om hun gebrek aan muzikale kwaliteit te verbergen. Wie de apparatuur van Alice Cooper bekijkt, zal dat graag willen geloven. Honderdduizenden dollars moeten er in gestoken zijn om die graad van perfec tie in kleding, geluid en licht te berei ken die de groep nu heeft. „Jaren hebben we geleefd op pinda kaas; met een oude bus van het ene trutstadje naar het andere. Nu kost het ons vierduizend dollar om van de ene plaats naar de andere te komen,” zegt Allee dan ook. Hoe bedoel je? „Have fun, man. Dat doe ik ook. Ik weet niet of ik er morgen nog zal ziijn. Heb je nog iets te zeggen? „Have a Happy Christmas. It may be your last.” Stel je voor dat je in een serieuze bul sterft. Ik moet er niet aan denken.” „Verkaringen, verklaringen. Waarom kunnen jullie nou niet gewoon genie ten van de show en eens een keertje niet nadenken. Voor niets is een reden, weet je dat. Als we met dezelfde show terugkomen, roep je dat we stilstaan, op onze reet blijven zitten. Weet je wat er met jullie aan de hand is: jullie zijn te kritisch.” De slang is gebleven. „Inderdaad. Goed gezien. Weet je dat slangen ontzettend schone beesten zijn. Erg geschikt als huisdier. Ze zijn alle maal doof maar ze hebben een gewel dig reukvermogen. Als je bang bent, ruiken ze dat en worden ze zelf onrus tig. Ik heb een boa constrictor. Die zijn niet giftig, maar wel enorm sterk. Dat beest is een en al spier.” de Han Bennink. Zijn ui terlijk houdt het midden tussen een pi anoverhuizer die in zijn vrije tijd graag worstelt en de stop perspil van een beroemd rugby- team. Een en ander deed mij razendsnel besluiten hem in al les, maar dan ook alles, gelijk te geven en klaar voor een over haaste terugtocht mompelde ik wat vage verontschuldigingen en nam me heilig voor nooit meer te laat te komen. Gelukkig is de doorsnee musl- erop uit is om te shockeren. Vorige week in Amsterdam en Rotterdam lukte dat overigens niet zo best. Ons tolerante landje is wel wat gewend op het gebied van heupdraaiingen en aan kleding en de steekpartijen met dolken en sabels op het toneel waren te Floris- achtig van uitvoering om schrik aan te jagen. en een en ge- Cooper De dr. Jekyll in Alice Cooper is een ietwat vermoeide, maar verder erg vriendelijke, 24-jarige jongeman met weinig geschreeuw en redelijk veel wol, wiens levensfilosofie kernachtig wordt samengevat in „zoveel mogelijk plezier hebben”. Om dat te bereiken is Cooper nu al sinds 1968 bereid zijn persoonlijkheid a la dr. Jekyll te split sen en ’s avonds op het toneel te veranderen in een stuitend geklede en opgemaakte, nichterige mr. Hyde, die Met de naam „Alice Cooper” heb ik hem willen beschermen. Ik was bang dat hij vanwege mijn levenswijze moeilijkheden zou krijgen met zijn ge meente en dat wilde ik niet. Hij heeft zijn leven, ik het mijne.” Yvonne en Alice. „Kusje.” Je kust Yvonne op het toneel „Ja. Dat is niet gevaarlijk, want ik heb geen angst. Ik doe alles. Als ie mand een koe of een stofzuiger op het toneel zet, zal ik ze gebruiken.” Alice Cooper. Kamer 2024 op de twintigste verdieping van het Okura- hotel in Amsterdam waar de receptioniste geen woord Nederlands spreekt. En waarom zou ze. Twee dronken Zweden in de lift en een muis stil Japannertje inclusief camera. Boven veel mensen, veel drank en een fantastisch uitzicht over Amsterdam door de grote ramen. Alice zit ont spannen in een grote stoel en leest lachend een Engels popblad waarin hij staat afgebeeld met een schalks opgewaaide Schotse kilt. Aandenken aan een volgens Alice zeer succesvol optreden in Glasgow. Op een paar hardgroene, hooggehakte schoentjes na is hij eigentijds, maar niet op vallend wild gekleed. De demonische make-up die hem de eretitel „Schrik van de Amerikaanse moeders” heeft verschaft, ontbreekt. Met vier schoolmaatjes uit Phoenix In de Amerikaanse staat Arizona oor deelde Alice acht jaar geleden dat er geen beter leven was dan dat van een rockband. „Eng doen” leek hun ingebo ren te zijn om het maar eens cru te stellen, want ze noemden zich al on middellijk „The Spiders.” In 1966 ver huisde de groep naar Los Angeles en veranderde de naam in „Alice Cooper.” Was daar een reden voor? „Mijn vader is dominee. Er is vaak Naar rock luister ik eigenlijk nooit. Dat speel ik alleen maar.” Jekyll en Hyde. „Misschien. Maar vraag in godsnaam niet waarom.” De meeste Amerikanen vinden Hol lands bier erg lekker. „Ik niet. Ik hou alleen van Ameri kaans bier. Budweiser. Ik hou alleen van Amerika. Zo corrupt als de pest, zo snel dat je een bekeuring krijgt voor te langzaam rijden, angstaanja gend eigenlijk, maar je raakt eraan verslaafd.” gelijks leven en om daarover te oordelen vind ik onjuist, want wie ben ik om dat te kunnen doen. Een heleboel mensen die pas komen kij ken, jazzcritici b.v., hebben de groot ste bek, terwijl ze nog niet eens weten wat er te halen valt, maar dat zie je overal en niet alleen in de muziekwereld. Wat dat betreft is het echt een grote zeperd en weet ik dat het hele jazzleven in Nederland wat mij betreft bij een tiental mensen ophoudt, ik bedoel mensen die inten sief met bepaalde dingen bezig zijn. Wat zie jij in de toekomst met de jazz gebeuren? Nou, ik zie het alleen nog maar slechter gaan, ook vanwege de zeer slechte stimulans van de regering. Nu moet ik toegeven dat jazzmuziek het grote publiek in Holland nooit heeft kunnen bereiken, met uitzon dering dan in de jaren ’55-’56 met Art Blakey toen iedereen The Blues March floot en toen jazzmuziek nog een functie had, die nu grotendeels door pop is overgenomen. Wat vind je van het tegenwoordige jazz-publiek? Het tegenwoordige publiek is zo kritiekloos als de pest. Misschien niet bij de pop maar als ik nu b.v. Paradiso neem dan is het een zaal Die bescherming gaat nu natuurlijk niet meer op. „Nee. Ik mag tenminste aannemen dat mijn facie ook tot Phoenix Arizona is doorgedrongen. Maar nu is het niet meer zo belangrijk. Ik ben nu een ster, weet je wel, en dan is het blijkbaar allemaal niet zo erg meer”. Die show. Vorig jaar was je hier in slipje en panties met een verpleegster in een dwangbuis en een elektrische stoel. Nu heb je toch maar weer een broek aangetrokken en heeft de stoel plaatsgemaakt voor de galg. Minder sex, meer dramatiek, zou ik zeg gen. Han Bennink interviewen lijkt op het eerste gezicht een levens gevaarlijke onderneming. Onze afspraak elkaar bij hem thuis te ontmoeten voor een gezellig en informatief babbeltje, liep enigs zins uit de hand daar ik zoals gebruikelijk te laat kwam en hem niet meer thuis trof. Gelukkig was z’n vrouw bereid me te vertellen dat hij aan het oefenen was in z’n repeteergele- genheid, een omgebouwde schuur ergens midden in eep weiland. Zit er nu en bepaald muzikaal pa troon in dat zinvol is, of liever gezegd muzikaal verantwoord is? Natuurlijk zit dat erin. Maar wat is muzikaal verantwoord; het zijn toch jouw eigen regels die je grenzen bepalen. Als je daar zelf overheen gaat, dan is er inderdaad sprake van bedonderen. Is hot moeilijk om zonder drugs van dr. Jekyll in mr. Hyde te kruipen? „Dat zijn twee vragen. Ik gebruik inderdaad geen verdovende middelen. Dat is geen principe-kwestie, maar ik heb bier, Amerikaans bier; dat is mijn verslaving”. En hij neemt nog maar eens een flinke slok in de wetenschap dat er nog twintig kisten geduldig staan te wachten op hun beurt. „Wat die omschakeling betreft: dat is geen punt. Zo gauw ik op het toneel sta en die mensen zie, is het gebeurd.” Muziek. „Ik ben waarschijnlijk de grootste fan van Burt Bacharach. De muziek die die man maakt is ongelooflijk. Wat een onzin.Jullie snappen niets van Amerika. Amerika is groots, angstaan jagend, snel, duizendvoudig en als je er een tijdje in hebt gezeten kan je niet zonder. Alleen al in Californië zijn en meer dan 20.000 popgroepen die allemaal vinden dat ze geweldige mu ziek maken en allemaal nog eens met een eigen vliegtuig op tournee willen. Daar komen vijf lieve jongetjes uit Phoenix aanzetten. Wat moeten die nou? Wij zijn er van uitgegaan dat we anders moesten zijn. We hoorden veel goeie muziek maar merkten dat de mensen zich lang niet altijd echt ver maakten. Musici zijn teveel musicus en te weinig artiest. De act die we nu hebben is natuurlijk niet ineens geko men, die heeft zich langzaam ontwik keld." cus een vriendelijk mens en tot mijn grote opluchting maakte Bennink hierop geen uitzonde ring. De bepaald succesvolle mu zikale carrière van deze uiterma te boeiende jazz-musicus vond haar hoogtepunt in 196» toen hem de Wessel licken-prijs werd opgespeld. Destijds nog een waardevolle beloning voor ta lentvolle musici, maar sinds kort een duidelijk In het slop geraak te traditie, vanwege een hinder lijk tekort aan kandidaten. Met dertig man personeel ontzagwekkende lading licht- luidsapparatuur raast Allee momenteel over het continent. „Het gaat zo snel,” doet Alice vermoeid,” dat ik soms naar de receptie moet bellen om te vragen waar ik ben.” Ja, ja. Na Amerika, zo blijkt uit de gigantische reclamecampagne met slipjes, T-shirts,,,, opvulbare plastic potloden van ander halve meter en pingpongbatjes, moet ook Europa plat. In de States heeft Cooper het gemaakt. Eerst met show, nu ook met muziek. Van zijn „School’s Out” werden daar 2 miljoen exempla ren verkocht en ook de nieuwe single „Elected” loopt als een trein. In Am sterdam vorige week kwam die muziek vond ik overigens nauwelijks uit de verf. verwrongen warhoofdige manier, waar Ik zelf ook geen boodschap aan heb. Maar ik speel zoals ik denk dat het goed is, en wat anderen daarvan zeggen is hun probleem. Ik doe dan ook geen enkele concessie, dat ver dom ik ten enen male. De Alex von Schlippenbach Groep, jou wel bekend, speelt zeer progressie ve jazz, maar in hoeverre is hierbij volgens jou sprake van musiceren? Ja, je vond het niet zo mooi hè? Maar ik kan je verzekeren, dat er bij die jongens geen sprake is van belazeren. Het lukte gewoon niet; het is een groep die zonder program ma op stap gaat en muziek maakt zonder vastomlijnd plan, en dat lukt of dat lukt niet. Nu zie ik het ook niet zo duidelijk zitten met die ont zettend zware Duitse Wagner-shit, wat in ’64 aan de orde was. Maar het zijn allemaal zeer competente jongens. En wat jij van ze gezien hebt, lukte toevallig niet. En als je daarbij dan nog geen materiaal hebt om op terug te vallen, zoals een twaalfmatig bluesje ja dan val je echt hard op je reet, maar dat is nu eenmaal de con sequentie, die aan dit soort muziek verbonden is, maar dat heeft niets met bedonderen te maken. Degene die zich bedonderd voelt, die noemt het bedonderen omdat die er niets in ziet en zich maar wat zit te verve len. die zo kritiekloos is, dat het heel moeilijk is om er te spelen. Er komt helemaal niets van over. Je bent uitgenodigd voor mensen en je pro beert er voor lOO°/o te spelen. Liefst nog meer, maar als dat dan niet aanslaat kun je natuurlijk wel een act bedenken, maar dat vind ik je zelf compromiteren, en daar houd ik niet van. Ik noem juist daarom Paradiso, omdat dat gewoon een zaal is waar het geen moer uitmaakt of de Zan geres zonder naam er speelt of ik. Hoe vind jij de Zangeres zonder naam? Die vind ik erg goed net zoals Johnny Jordaan. Je hebt wel eens gehoord van Albert Ayler, neem ik aan, en een combinatie van hem met de Zangeres zonder naam lijkt mij de meest ideale, die je je maar kunt bedenken. Ik vind ze ontzaggelijk echt en ze hebben allebei dat spiri tuele. Als ik haar in een interview op de T.V. zie en ze zit daar te praten, dan vind ik haar gewoon een ontstellend toffe tante. Ik kan me wel voorstellen dat zij in haar senti ment jouw gevoelens niet raakt, omdat jij in een heel andere wereld leeft, maar ik zelf vind haar persoon lijk erg goed. Maar waar leg jij je grens nu? Dat is voor iedereen natuurlijk verschillend, maar om van de zaak bedonderen te spreken, is volgens mij een abstractie die je niet zo kunt stellen, want als ik muziek maak dan tracht ik het zo overtuigend mogelijk te doen; wat andere men sen daar echter nu voor symbolische eigenschappen aan vast willen kno pen, of hoe zij dat willen interprete ren weet ik niet, dat is persoonlijk. Sommige mensen bekruipt het ge voel van agressie of oorlog bij het horen van mijn muziek, maar dat ligt aan die mensen zelf. Als ik speel probeer ik een bepaalde intensiteit te verkrijgen en mezelf te overtreffen. Dat is volgens mij ook een goede instelling om tot optimale prestaties te komen, maar wat gaat er in jou om als je mensen ziet of hoort spelen die met zeer ernstige gezichten de indruk willen wekken oprecht te musiceren, maar waar je je als musicus afvraagt of ze wel weten welk instrument ze bespelen? Natuurlijk vallen die voor mij door de mand. Er is altijd veel kaf onder het koren, maar dat valt later wel af. Het is even een modegril en dan gaat iedereen zich ermee be moeien, maar de musici waar het om gaat selecteren zichzelf. De origi naliteit, daar gaat het om. Nu ben je natuurlijk nooit helemaal oorspronke lijk, want dat is niemand, omdat je altijd wel ergens door beïnvloed wordt, want je kunt je nooit volledig losmaken van je opvoeding; alles heeft met elkaar te maken. Je jeugd, de dingen die je hebt meegemaakt, je huwelijk, dat alles heeft ermee te maken, en dat valt niet meer weg te cijferen. Ik wil niet zeggen dat mijn manier van leven goed is, maar ik 'kan gewoon niet anders en ik pro beer het zo goed mogelijk te doen. Miskleunen doet iedereen in het da- „NU IS ER WAT GEBEURD Ik vroeg hem: Jij zit allang in het vak, en hebt ongetwijfeld die zonne brillenperiode meegemaakt. Wat speel de je in die tijd en hoe reageerde je op deze rage? Als het maar Amerikaans was, dan was het goed, want je besefte in die tijd niet dat je een bepaalde muziek zat na te spelen; het was natuurlijk wel een muziek, waar je een verwantschap mee had. Maar het is volgens mij belangrijker in je muziek een eigen identiteit te vinden, iets van jezelf, waarin je kunt denken en waarmee je kunt leven. Je ziet veel mensen die op een academie of conservatorium hebben gezeten en die, wanneer ze eenmaal afgestudeerd zijn, schijnen te denken alles te kunnen spelen wat ze maar willen. Je bedoelt eigenlijk mensen zonder eigen stijl? Ja, precies. Ik vind dat je, tenein de je eigen ideeën tot uitdrukking te kunnen brengen, je een bepaalde techniek nodig hebt, maar waar het uiteindelijk om gaat is wat je te vertellen hebt. Daarom vind ik het spel van een pianist zoals Thelonious Monk veel beter dan b.v. het knappe spel van een Lennie Tristano of een Oscar Peterson. Vind je het belangrijk om bij een optreden contact met het publiek te voelen? Ja, ik vind de sfeer natuurlijk wel erg belangrijk, want je speelt toch voor een aantal mensen. Nu heb ik in principe die mensen eigenlijk niet nodig, want hier in mijn eigen ruim te kan ik ook spelen. Ga ik echter optreden, en er staan er een aantal zijkerds zich een beet je uit te sloven, dan ga ik over mijn nek, en dan is de aanloop tot musi ceren erg moeilijk. De ene zaal ver schilt soms dag en nacht met de andere en soms is het verdomd moeilijk om tot een punt te komen, waarop je eigenlijk begint te spelen en je geen clichés meer nodig hebt. Misschien ligt dat voor jou anders, maar voor mij is het zo dat er maar een paar avonden in het jaar zijn, dat ik echt denk: „ja, nu is er wat gebeurd”, tenminste zo kritisch wil ik zijn en blijven. Je werkt voornamelijk met Mischa Mengelberg. Hoe bevalt jou die samen werking? Ik speel al elf jaar met hem, dat is niet weg te cijferen. Hij heeft mij sterk beïnvloed en ik heb erg veel aan hem te danken. Ik beschouw mijn samenwerking met hem als een soort muzikaal huwelijk. Je staat dus volledig achter de mu ziek die hij brengt? Ja, zonder meer. Ik vind hem ontzaggelijk goed; hij heeft mij mu zikaal erg veel te vertellen. Het optreden van jullie beiden in Amsterdam vond ik anders niet zo overtuigend, dit althans waar het Mi scha betrof, die m.i. nogal ongeïnteres seerd z’n piano bewerkte, maar niette min de handen van het al dan niet snobistische publiek op elkaar kreeg. Voor mij was het op z’n zachtst gezegd een wat twijfelachtige reactie voor ie mand die voornamelijk vuisten en elle bogen gebruikte en daarmee, dacht ik, de zaak belazerde, hoewel ik hem als pianist en componist erg hoog acht. Hoort dit bij jullie muziek, was het om snobst tevreden te stellen of was hier sprake van creatieve jazz? Nou gewoon creatief bezig zijn, maar een zélfde reactie zal je in b.v. de popwereld en bij andere artistie ke manifestaties ook tegen komen. Maar de pop is algemener en berust meer op op commercie, terwijl er bij de jazz meer sprake is van een beperkt aantal echte liefhebbers en die zijn soms gegrepen op een totaal Lang hoefde Ik gelukkig niet te zoeken, want eenmaal in de buurt kon ik gewoon op het geluid afgaan; 't kon eenvoudig niet missen. Een bescheiden klopje op de deur sorteeerde geen enkel effect, want binnen werd driftig geoefend, doch en kele a-ritmische schoppen tegen de deur bleken voldoende de mees ter van ritme en metriek uit «*n concentratie te halen. Even later stond ik dan ook oog in oog met een boomlange wat nors kijken-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15